In een cel Onze defensie-inspanning is aan de lage kant BAÜ Overleg tussen huisartsen en ziekenfondsen hervat Agenda voor Haarlem Nederlands Kamerkoor zong in Haarlems Stadhuis MWVT- MtTHRftClET Actie voor gezonder schoeisel Minister Staf: K.V.P. is bevreesd dat zij boven onze economische krachten gaat N. VAN BREEMEN Co. TEL. 10070 Honorering van specialisten en tandartsen nog in studie Zierikzee koos nieuwe gemeenteraad Eisenhower pleit voor hulp aan buitenland DONDERDAG 24 JUNI 1954 Van 1300 winkelbedienden heeft 65 pet voetklachten Examens "AVY'cur M flUKKIO oefwljUiÜ1UJ; Welk menu Oppositiepartij „Het roer om" verwierf twee zetels „Elke beknotting zou onveilig en ongerechtvaardigd zijn" Scooter onder trein op onbewaakte overweg Nadat de oud-Haarlemmer Felix de No bel verleden week met zijn Nederlands Kamerkoor de „fine fleur" van het Parijse concertpubliek stormenderhand voor zich ingenomen heeft met een concert in de Sainte Chappelle moet het voor hem een desillusie zijn geweest, dat het optreden van zijn internationaal befaamde ensemble gisteravond in de ridderzaal van het stad huis zijner vaderstad eigenlijk maar matig bezocht was. Maar eenmaal aan het musi ceren met zijn vijftien vocalisten kan het niet anders of hij moet zich gelukkig ge voeld hebben in deze eerbiedwaardige ruimte zijn geraffineerde koorkunst te kunnen demonstreren, niet alleen door de sfeer die er heerste, onder het milde licht der kaarsenkronen, maar ook vooral door de acoustiek, die er het zingen heel wat gun stiger beïnvloedt dan in de Sainte Chapelle het geval schijnt te zijn. En toen het pu bliek hartelijk begon te reageren op de prestaties, heeft hij wellicht de dag ge zegend waarop Haarlem in zijn concert agenda genoteerd stond en een plan over wogen om te gelegener tijd de Haarlem mers nog eens in de gelegenheid te stellen een dergelijk klartkenfeest in hun Ridder zaal mee te laten maken, hopende dat ze dan ten minste dubbel in aantal zullen zijn, vergeleken bij deze keer. Het programma van deze avond bestond geheel uit profane werken en op de Trois Chansons van Ravel na uit compo sities van Nederlanders, hieronder begre pen een aantal Vlamingen uit de zestiende eeuw. Met de fraaie madrigalen „Delia veloce sona" en „Zefiro torna" van de Amersfoorter Jan Tollius begon het concert in een weelde van klank. Hierop volgde de milde en geestdriftige hulde „O Leyda gratiosa" van Cornelis Schuyt, waarmee de jonge componist dank bracht aan zijn vaderstad voor de gelegenheid hem ge schonken in Venetië zijn muzikale studies te voltooien. Het was eigenlijk jammer, dat na de stukken van Tollius en Schuyt niet een compositie van de Haarlemse musicijn Tijmen Padbrué (bijvoorbeeld een zijner „Kusjes") voorkwam: het zou een enige gelegenheid geweest zijn deze koormuziek te horen klinken ter plaatse waar de com ponist in de zev-ntiende eeuw als stads- ADVERTENTIE pijper dienst deed en om zijn composities door de vroedschap evenals Schuyt door de Leidse geëerd werd. Maar Felix de Nobel heeft mij beloofd daar bij een vol gende gelegenheid want daar rekent hij toch wel op werk van te maken. Een bijzonder welkome tractatie vorm den vier Vlaamse chansons uit „Een Duytsch Muzyck Boeck" van 1572. Het is wonderlijk hoe zelfs onbenullige teksten in rederijker Nederlands prachtig kunnen klinken, als zij de muzikale adem en de pétillante stuwing van een Jan Bille of een Johannes Turnhout meekrijgen en moe ten wij daaraan toevoegen wanneer het Nederlands Kamerkoor er zijn beste krach ten aan wijdt Want dan blijkt het dat deze koorliederen uit de zestiende eeuw niet zo maar als musicologische eigenaardigheden kunnen worden beschouwd, maar wel als nog altijd levende kunst, die zowel aan uitvoerders als aan toehoorders opwek king en genot bezorgt. Met Sweelinck's „Rozette" steeg het artistieke peil intussen aanmerkelijk. De tweede helft van de avond bracht modern werk. Het begon met een weinig geslaagd koorlied van Guillaume Landré op de bekende elegie „Eeidius, waer bestu bleven" uit het Brugse Gruuthuzer hand schrift. Het heerlijke klokkenlied „Caril- lonnage" van Henri Zagwijn, de nestor der Nederlandse componisten, betekende daar na een welkome verademing. Het kapitale stuk „Le vrai visage de la paix" van Ru- dolf Escher, welke compositie, hoewel niet onpractisch voor de stemmen geschreven, toch enorme eisen stelt, niet het minst voor wat het uithoudingsvermogen betreft gaf aan het Kamerkoor gelegenheid zich in zijn volle kracht te ontplooien en tevens aan enkele solostemmen zich individueel te laten gelden. De „Trois Chansons" van Ravel brachten aan het slot van het pro gramma de luchtige noot in prachtiee be heerste samenzang, die geen ogenblik liet merken welke moeilijkheden ook hierin te overwinnen zijn eer het allemaal zo klaar en doorzichtig klinkt. Dat Felix de Nobel een meester is als leider van zijn prachtig vocaal orkest werd deze avond eens te meer duidelijk en wij kunnen ons indenken hoe men te Parijs en ook in andere buitenlandse muziekcentra verbaasd staat over de ongewone resul taten, die hij weet te bereiken. Laten wij hem en -zijn ensemble van harte een „tot weerziens" toeroepen in onze prachtige ridderzaal en laat Haarlem dan volop be grip tonen voor zijn zeer voorname kunst. JOS. DE KLERK. S Onder leiding van de chirurg dr. A. L. de Vetten uit Boxtel is een „medisch en technisch centrum voor beschoeiing der voeten" gevormd. Dit centrum heeft bij 1.300 Nederlanders winkelpersoneel in een aantal steden van ons land een onderzoek verricht naar de toestand van de voeten en de schoenen. Bijna 65 procent dezer mensen had voetklachten, van 70 percent was de conditie van de voeten on bevredigend en 80 percent had 's avonds vermoeide voeten. In talrijke gevallen bleek de pasvorm van de schoenen onbe vredigend en in vele andere gevallen be vond. de juiste schoen zich niet aan de juiste voet. Het onderzoek heeft aangetoond dat de productie, distributie en reparatie van schoeisel niet meer uitsluitend mogen worden bepaald door economische facto ren, maar dat ook de voetgezondheid een woordje gaat meespreken. Dr. De Vetten wil daarom via samenwerking en voorlich ting van de schoenfabrieken tot „gezonder" schoeisel komen. St. Veronicaschool Op de St. Veronicaschool te Haarlem zijn de jaarlijkse examens gehouden voor de diploma's lingerie en costumière. Voor lingerie slaagden: van de V.G.L.O. klas: Truus Gorter. Joke v. Geldorp. Rietje Brinkman, Willie Jansen. Agnes Cliteur, Corrie v. Ruiten. Jopie Bosma en Anny Buys. Van de naaiklas: Guusta v. d. Vlugt, Ria Gorter, Tinie Kroon, Ria Hessling, Joke de Bot en Tinie Handgraaf. Voor Costumière slaagden: Hennie v. Schie. Thea Kooter. Corrie v d Wijngaard, Ada Olsthoorn. Truus Warmerdam. Joke de Bot, Elly y Geylswijk. Joke Klijn, Dini Nieuwenhuijs, Thea Rutte. Riet Vrolijk, Trees Tuijp. Annie de Ruig, Riet Voorder- haak, Elly Kensen en Gerrie Bonne. Jac P Thijsse Montessori-Iyceum Aan het Jac. P. Thijsse Montessorie-lyceum te Overveen zijn voor het eindexamen van de HBS-A geslaagd: mej. Th. Bom en de heren P. F. Dreckmeier, J. H. van der Heij den, A. P. Jaski, K. W. Poelmann, A. Rom- bout, H. P. Schmidt Degener, R. Wetselaar. Dertien candidaten namen deel. Kennemer Lyceum Na verlengd examen: zijn geslaagd aan het Kennemer Lyceum voor het eindexamen Gymnasium-A: mej. E. J. v. Benthem Jut ting en J. G. B. Escher; na verlengd examen zijn geslaagd voor het eindexamen Gymna sium-B de heren: S. J. Fontein en B. Haan appel. Afgewezen: geen. DE BELANGRIJKSTE VERKLARING van minister Staf, dat een militaire combinatie van Benelux en West-Duitsland ter vervanging van de Europese Defensie Gemeen schap niet in overweging kan worden genomen, is door de Tweede Kamer met instemming ontvangen. Dinsdagavond is te Luxemburg met regeringsvertegenwoor digers van de Beneluxlanden over deze aangelegenheid overleg gepleegd. Minister Staf kon mededelen,dat de Benelux als geheel hetzelfde standpunt inneemt. Voorts kon de minister mededelen, dat hij uit Washington de verzekering had gekregen, dat de Amerikaanse militaire hulp aan de Beneluxlanden niet zal worden getroffen door de eventuele aanvaarding van het voorstel-Richards in de Amerikaanse Senaat. Dit voor stel, dat in het Huis van Afgevaardigden is aangenomen, wil deze hulp afhankelijk stellen van de totstandkoming van een defensie-overeenkomst tussen de Benelux landen en West-Duitsland. Minister Staf heeft voorts een ant woord gegeven op de vele opmerkingen uit de kamer over hetgeen in de Defensienota is uiteengezet. Het is tijdens dit debat duidelijk gewor den, dat er bij de K.V.P. twijfel over be staat, of de defensie-inspanning, welke wij ons moeten getroosten, past in het geheel van onze sociaal-economische positie. Deze vraag weegt blijkbaar zo zwaar, dat prof. Romme zelf een deel van de taak zijner militaire experts Fens en Visch overnam. Langs een omweg, via de vraag, of, wan neer Engeland en Amerika de opbouw ADVERTENTIE hebben getemporiseerd, er voor Nederland geen aanleiding was geweest hetzelfde te doen, wierp hij de mogelijkheid op, de naar schatting 500 millioen, welke in 1957 niet zullen zijn besteed, vast over te hevelen naar 1958. De heer Vermeer (P. v. d. A.) heeft tijdens de replieken uiting gegeven aan zijn verontrusting over het feit, dat prof. Rom me op deze wijze bezig was, door het uit spelen van de sociaal-economische positie van Nederland tegenover de defensie inspanning, een nieuw politiek probleem te scheppen. Hij zag daarin een poging van de K.V.P. de defensie-inspanning op te of feren aan de neiging tot belastingverlaging. Prof. Romme wees deze veronderstel ling van de hand. Hij aanvaardde de op vatting, dat er een muur moet worden ge bouwd. „Maar om de muur te kunnen bouwen moeten de bouwers gezond zijn en blijven." Tot de minister zei hij: „Gij hebt gevraagd om critiek en steun. In beide zaken heeft mijn fractie zich niet onbe tuigd gelaten. Wij zullen u die steun niet onthouden onder voorwaarde dat onze overtuiging, dat aan de defensie de juiste plaats in het geheel van onze nationale economie wordt toebedeeld, wordt ver sterkt. Daaraan heeft het debat over de Defensienota weliswaar geen afbreuk ge daan, maar er evenmin een steen toe bij gedragen." Mi ni ster Staf heeft daarop geant woord: Gezien de sociaal-economische toe stand van Nederland is onze defensie inspanning niet aan de hoge kant. Gezien het grote belang, dat er mede gemoeid is, is zij zelfs aan de lage kant." Met deze uitingen zijn, naar het zich laat aanzien, de verkenningsposten bezet voor •II ADVERTENTIE M tVI CU* «(OIOM r ICUII CP» -•«•et» !<-'• Cu |C"'I Cu' D£ ÉCHTE '^1'-—:r-jVAN VP O EG PD L' UI ..oigii 01 IC-.I cm I Jl"1 CK I «»»T cm «toioit un 01 icm» cm. •toto.. f* In de te Utrecht gehouden jaarvergade ring van de centrale bond van onderling beheerde ziekenfondsen heeft de voorzit ter, de heer J. C. van Lienden medegedeeld dat er thans enquêtes worden gehouden om te komen tot een juiste berekening van de kosten der praktijken van de groepen ziekenfondsmedewerkers (artsen, apothe kers en tandartsen). Bij de huisartsen is het onderzoek reeds geëindigd. Het rapport over deze groep van medewerkers is binnenkort te ver wachten. De onderhandelingen voor het af sluiten van een definitief contract zijn be gonnen. Verwacht wordt dat het volgend jaar de thans bestaande voorlopige rege ling vervangen zal kunnen worden door een die dan drie jaar zal duren. Over de praktijkkosten van de specialis ten zijn reeds voorlopige conclusies van het nog niet geëindigde onderzoek voorge legd. Deze komen vrijwel overeen met het standpunt van de ziekenfondsen over het vraagstuk der honorering. Of hiermede de afscheiding van een groep specialisten uit hun organisatie zal eindigen, moet nog worden afgewacht. ADVERTENTIE BARTELJ0RISSTR HAARLEM TEL 13439 FERD. B01STR. 48 A'DAM TEL 717162 DAMES PANTALONS 22.50 het begrotingsdebat van dit najaar. Het stramien voor dit debat of voor latere operaties tekent zich al vaag af. Minis ter Staf heeft te verstaan gegeven, dat overheveling van de i 500 millioen naar 1958 niet mogelijk is. Want ook die 500 millioen staan alleen nog maar op papier. Zij zijn nog voor geen cent geautoriseerd. Berekeningen waren fout Afgezien daarvan is de minister die per ingegaan op d^ vraag van de tem porisatie. „Is dat hier ook gebeurd?" wilde prof. Romme weten. Toen de minister knikte, vond hij dit een be langwekkend aspect. „Wij hebben de uitvoering van de plannen vertraagd en toch werd het plafond bereikt. Zijn de berekeningen dan fout geweest?" „Ja", zei minister Staf, „de ramin gen zijn inderdaad fout geweest. Wij hebben wel onze waar geleverd, maar de vloot is niet klaar gekomen, de luchtmachtopbouw .moest worden ver schoven naar 1955 en hetzelfde geldt voor de landmacht. Bij de ramingen is uitgegaan van de prij zen voor September 1950. Het Korea-con- flict heeft deze doorkruist en vertragingen veroorzaakt. Zouden wij de plannen vol ledig hebben uitgevoerd, dan zou niet 6 milliard, maar 6.8 milliard nodig zijn geweest. Dat ging niet, want regering en parlement wilden de defensie-inspanning niet boven de zes milliard doen uitgaan". De Kamer heeft tenslotte de Defensie nota en de nota inzake verkorting van de dienstplicht voor kennisgeving aangeno men. Zij behandelt vandaag het soda-pro- ject. Het wetsontwerp tot instelling van een Raad voor de Kunst is voorlopig van de agenda afgevoerd wegens familieomstan digheden, die minister Cals verhinderen in de Kamer aanwezig te zijn. DONDERDAG 24 JUNI Concertgebouw: Einduitvoering leerlingen Muziekschool, 8 uur. Zuiderkapel: Spreker Ed. W. Pera, 8 uur. City: „Het offer van een moeder", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Gaslight", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „De blauwe Gardenia", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: Besloten voorstellingen. Roxy: „Ge broken belofte", 18 jaar, 8 uur. Luxor: „Vro lijke Desperado's", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Sterren stralen overal", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Blanke vrouw in de Congo", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 25 JUNI Concertgebouw: Grote zaal: concert zomer- serie N. Ph. O. 8 uur; tuinzaal: leerlingen uitvoering Haarlems Muziek Instituut, 7.30 uur. Lange Veerstraat 16: Mystiek bij Shakespeare, spreker B. v. d. Meer, 8 uur. Roxy: „De schatten van de Sierra", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Lastige lief dadigheid", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur (des morgens 10.30 en 11.30 uur: repor tage over de thuisreis van Engels konings paar). Frans Hals: „Verdacht van zeden misdrijf", 18 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Minerva: „Lili", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Der letzte Walzer", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Thérèse Raquin", 18 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Alarm in Marokko", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Anna", 18 jaar, 2.15. 7 en 9J5 uur. Het is een openbarende ge beurtenis dat kleine boekje, „De Papalagi" genaamd, te le zen, waarin een opperhoofd van de Zuidzee-eilanden zijn ervaringen vertelt over de wereld der blanken, die hij bezocht heeft en waar hij zijn ogen goed de kost heeft gege ven. Het is aardig, zichzelf te zien door de ogen van een an der, vooral wanneer die ander blijk geeft van zulk een onbe dorven en oorspronkelijk standpunt. - De blanke, zegt hij, beschrij vend hoe de blanken zich plegen te kleden, - bedekt het naakte lichaam door een dun ne witte huid, die vervaardigd is uit vezels van een plant. Men werpt die dunne huid in de hoogte en laat ze dan van boven naar onder over het hoofd, de borst en de armen tot aan de heupen glijden. Van onderen naar boven wordt een andere dunne huid over de benen en heupen tot aan de navel getrokken. Die twee huiden worden door een derde, dikkere huid bedekt, een huid die gevlochten is uit de wollige haren van een vier voetig dier, dat speciaal voor dat doel geteeld wordt. Ge woonlijk bestaat deze derde huid uit drie delen, waarvan het ene het bovenlichaam, de tweede het middenlijf en het derde de benen en heupen be dekt Tenslotte worden om de voeten nog een zachte en een zeer stevige huid bevestigd. De zachte is rekbaar en voegt zich naar de vorm van de voet, de harde is een soort kano met hoge randen, net groot genoeg dat de voet er in kan. Deze voetscheepjes worden met touwen en weer haken om de enkels gesnoerd en vastgebonden. Die voethui den draagt de blanke van zonsopgang tot zonsondergang, hij gaat ermee op reis en danst ermee, hij draagt ze zelfs als het zo heet is als na een tro pische regen. Omdat dit te gennatuurlijk is, wat de blan ken ook wel begrijpen en om dat het de voeten zo mat maakt alsof ze goed dood wa ren, poogt de blanke zijn dwaasheid te verbergen door de voethuiden in te smeren met een dikke laag vuil, dat na wrijven gaat glanzen. Dit en nog veel meer vertelt de nauwkeurige Tuiavii aan zijn onderdanen op de Zuid zee-eilanden, die nog nooit in Amsterdam of Parijs zijn ge weest en van de ene verba zing in de andere vallen. Als Tuiavii zegt dat „de blanke man om zijn hals een stijve, witgekalkte ring draagt, waardoor hij een stuk ge kleurd lendenschort trekt, dat hij als het touw van een boot dooreenstrengelt" dan klinkt dat wel enigszins lachwekkend voor mensen, die dagelijks vrij rondhuppelen in het bruine pak, dat zij bij hun geboorte hebben meegekre gen. Het is verbazingwekkend in dit boek te lezen hoe dwaas de blanke doet. Wanneer ge van dit alles kennis neemt, terwijl ge in een warm cos- tuum gekleed in uw door de zon beschenen tuintje zit, dan voelt ge uzelf plotseling ko- misch-hulpeloos, als een cir- cusartist die met zijn boeze roentje aan de trapeze blijft hangen en er niet meer afkan. Dan steekt ge een vinger tussen uw hals en de witge kalkte ring, die er doelloos omheenklemt en ge denkt aan de vele klemmende ringen die uw vrije leven vergallen. Maar werpt die ringen eens af? Trekt die vijf huiden eens uit, waarin ge gemetseld zit en zegt: Leve Tuiavii van de Zuidzee? Ze zullen u zuid zeeën, de buren, de mensen op straat, de politie, de zedepre kers, de naasten, de menigten met de witgekalkte ringen. Het enige wat ge doen kunt, is hopen dat ge de dingen om u heen in deze van beschaving overlopende maatschappij steeds door het oog van dat opperhoofd zult blijven zien, opdat ge er om lachen kunt als niemand het ziet. En dan, terwijl ik het boek je verder lees, komt de ver rassing van mijn leven. We hebben een fietstochtje gemaakt, mijn kleine dochter en ik en het boekje van Tuiavii geeft mij verstrooiing in de tuin van een dorpscafé, - waar wij wat uitrus ten, alvorens terug te gaan. Mijn kleine dochter zit niet lang stil op de stalen stoel on der de parasol, doch steekt haar neus naar binnen in het café, waar dorpelingen hun Zondagse vermaak zoeken. Zij staat kwartieren lang met veel belangstelling het moois ervan af te zien, terwijl ik lees wat Tuiavii nog meer aan dwaze dingen in de wereld der blanken heeft be speurd. Dan komt zij aangehuppeld om een inlichting. Ik sluit het boekje zonder enthousiasme, doch men is niet vader ge worden om kleine dochters in het onzekere te laten over het leven. - Daarbinnen, zegt zij, met de vinger naar de open cafédeur, - heb ik iets geks gezien. Ik vraag haar ernstig wat dat dan wel wezen mag, in de zekerheid dat het tenslotte niets geks. doch iets nieuws zal blijken te zijn. - Daarbinnen, zegt zij breed voerig, - zijn vier mannen. Zij hebben jasjes aan zonder mou wen, waar aan de achterkant een glimmend stuk zijde is opgenaaid. Die vier mannen hebben een grote tafel, waar een groen kleed over ligt. De tafel heeft opstaande randen en de mannen hebben ieder een stok, die zij met lawaai op de grond laten stampen. Op de tafel liggen drie bal len, een rode en twee witte. De mannen stoten om beurten met hun stok tegen de ballen, die dan rollen en tegen elkan der kletsen. Soms blijft er een heel lang aan het stoten met zijn stok, en dan weer is er een die maar één keer mag. Ook was er een man die ach terover op de tafel ging liggen en toen met zijn stok pro beerde een bal te raken. Wat is dat allemaal? Ik kijk haar lang sprake loos aan, zodat zij haar vraag herhaalt. Ik kan mijn oren niet geloven. Dit is onmoge lijk. Dit is - Tuiavii in het klein. - Het is biljarten, zeg» ik hees en aangedaan. - Ga nog maar wat kijken, het is een spel, het betekent niets. - Dit is onmogelijk, peins ik. Een kleine Tuiavii. Een klein opperhoofd van de Zuidzee- eilanden. Mijn dochter. Zij ziet onze wereld als een komi sche dwaasheid, een nutte loos dooreengewriemel zonder zin. Wij allen zijn dus kleine Tuiavii geweest? Wij allen zijn als Tuiavii geboren. Helaas! Waarom zijn wij het niet ge bleven? Waarom moet ik, als geboren Tuiavii, uit een boek je de werkelijkheid leren zien? Mijn witgekalkte ring be gint te knellen in de warme zon. Mijn vijf huiden snoeren mijn aderen dicht en benau wen mijn adem. Ik steek slechts met mijn hoofd boven het dwangbuis uit! Mijn hoofd en mijn handen komen als ge vangenen uit hun cellen kij ken. Tuiavii! Uw boek nog verder lezen betekent: kloppen op een gevangenisdeur die nooit kan opengaan.... En aan mijn kleine dochter moet ik verwijten, dat ik nooit meer zal kunnen biljarten zonder te lachen. J.L. Bij de apothekers is een nieuw onder zoek van de bedrijfskosten nodig gewor den, omdat de basiscijfers van 1949 zijn verouderd. Ook hier wordt gehoopt op een nieuwe driejarige overeenkomst, ingaande 1955. Bij de tandartsen ligt het moeilijker. De tandartsen hebben zelf door een econo misch bureau een studie van hun praktijk- kosten laten maken, doch de ziekenfondsen achten dit niet voldoende. De conclusie der tandartsen, dat de praktijkkosten hier de helft van het inkomen uitmaken, kan naar de mening van de ziekenfondsen niet voldoende worden aangetoond. Een en an der heeft een nieuwe enquête nodig ge maakt. De heer Van Lienden zei tenslotte dat bij het vorderen van het onderzoek er meer bezwaren rijzen tegen het verstrekken van gegevens, omdat dit door de medewerkers gezien wordt als een aantasting van het vrije beroep. De ziekenhuizen zijn volgens de heer Van Lienden in principe bereid de nodige inzichten te geven in hun prijsbe rekening. Toezicht noodzakelijk Ter vergadering is een resolutie aange nomen. waarin wordt gezegd dat de ver strekking van tandheelkundige hulp aan- ziekenfondsverzekerden zo economisch mo gelijk en tandheelkundig verantwoord dient te geschieden. In aanmerking nemende, dat een doelmatig toezicht op de uniforme toepassing van de behandeling noodzake lijk is, heeft de centrale bond als zijn oor deel uitgesproken, dat dit het beste te ver wezenlijken is door het oprichten dan wel in stand houden van tandheelkundige poli klinieken of behandelingscentra. Waar dit nodig en mogelijk is, dient zulks te worden bevorderd. De voorlopige uitslagen van de gisteren in Zierikzee gehouden gemeenteraadsver kiezingen zijn: totaal aantal uitgebrachte stemmen 3807 (in 1949 3650); P.v.d.A. 1011 stemmen (1124), A.R.P. 875 (843), V.V.D. 368 (436), C.K.U. 391 (439), K.V.P. 422 (413), Middenstandspartij 102 (159), Algemeen Belang 210 (159), Partij „Het roer om" 428 (geen). De voorlopige zetelverdeling is nu: P.v.d.A. 4 (4), A.R.P. 3 (3), CHU 1 (2), K.V.P. 2 (1), Middenstandspartij geen (1), Algemeen Belang geen (geen), „Het roèr om" 2 (geen). De verkiezing was voorafgegaan door een propagandastrijd, waarin de acht deel nemende partijen en groeperingen elkaar fel bekampten. Twee groepen namen deel als oppositiepartij. Volgens de voorlopige verdeling zal dus een dier groepen („Het roer om") met twee zetels in de nieuwe gemeenteraad vertegenwoordigd zijn. De tweede oppositiepartij Algemeen Belang kwam weinig stemmen tekort om een ze tel te veroveren. Deze partijen verwijten het gemeentebestuur na de Februariramp van 1953 een geheel verkeerd beleid ge voerd te hebben. WASHINGTON (AFP/Reuter.) Pre sident Eisenhower heeft verklaard, dat elke beknotting van het door de regering voor gestelde programma voor hulp aan het bui tenland ten bedrage van ruim 3,4 milliard dollar „ongerechtvaardigd en onveilig" zou zijn, gezien het aanhoudende „meedogen loze drijven van communistische imperia listen naar wereldoverheersing". In een speciale boodschap aan het Con gres zei de president, dat de gebeurtenissen in Zuid-Oost-Azië ernstige onzekerheid hebben geschapen. De veiligheid van dat gebied en de belangen van de Verenigde Staten en hun geallieerden aldaar worden duidelijk bedreigd. Daarom is het dringend nodig, dat het Congres de fondsen voor militaire en andere bijstand aan dat gebied goedkeurt en dat machtiging wordt ver leend om het gebruik van die gelden aan te passen aan zich snel wijzigende omstan digheden. In zijn oproep om het gehele gevraagde bedrag goed te keuren verklaarde de pre sident, dat de som, welke hij in zijn begro- tingsboodschap in Januari heeft gevraagd, ongeveer 40 procent minder is dan hetgeen in de afgelopen twee jaren is uitgegeven. De huiscommissie voor buitenlandse aan gelegenheden heeft het gevraagde bedrag goedgekeurd. Er werd echter een amende ment aanvaard, volgens hetwelk Frankrijk en Italië geen militaire bijstand zullen ontvangen, zolang zij het EVG-verdrag niet hebben bekrachtigd. West-Duitsland en de Beneluxlanden, die het verdrag wel hebben geratificeerd, zullen wel militaire goederen krijgen, mits zij de president er van over tuigen, dat zij hun verdediging gezamenlijk opbouwen. Dit amendement maakt een einde aan het thans bestaande verbod om de wapens, die met de vorig jaar toegewezen gelden zijn gekocht, te verschepen, zolang de EVG niet van kracht is geworden. Op een onbewaakte overweg tussen Dalf- sen en Regteren is Woensdagavond een scooter aangereden door een trein die van Dalfsen naar Zwolle onderweg was. De be stuurder van de soooter, de 34-jarige kellner M. C. A. Claassen, en de duo- passagiere, de 32-jarige mej. C. van der Gunst, beiden uit Wageningen, kwamen om het leven.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 10