Een eeuw treinverbinding met Antwerpen Scelba vaster in het zadel door ruzie onder royalisten Schade aangebracht aan irissen N.S. nog altijd de grootste werkgever Ir. A. J. Engel president directeur van de AKU Voorstanders van de E.V.G. hebben een meevaller Vanmorgen in de Vishal en op zee DONDERDAG 24 JUNI 1954 10 Dertien dagen feest in Roosendaal Als opvolger van oud-minister Van Schaik De Kennemers won in Wormerveer Wat de tuinders kregen TWEE POTENTATEN TWISTEN OVER TRIEST „De Irisen „De Lelievergaderden Leliekeuring is mislukt „SVIJ" en „Sportbond" houden elk een receptie Scheepvaart Het was gisteren precies honderd jaar geleden dat het eerste treintje van Ant werpen naar Roosendaal reed, angstig na gestaard door plattelanders, die uit voor zorg het vee uit de wei hadden gehaald. Twee spoorwegautoriteiten, de president van de Nederlandse Spoorwegen en de directeur-generaal van de Belgische Spoor- wegen stapten gisteren in Roosendaal in een uit de Napoleontische jaren stammende diligence om van het nieuwe grensstation af een feestrit te maken door de stad. Hun voertuig werd gevolgd door een aantal miniatuurtreintjes, waarin tal van autoriteiten, Belgische en Nederlandse, hadden plaatsgenomen, alsmede tal van West-Brabantse burgemeesters en het co mité „Roosendaal 100 jaar spoorstad". De feestelijke stoet, die werd voorafgegaan door twee muziekkorpsen, reed naar het oude gemeentehuis op de Markt, waar een officiële ontvangst door het gemeentebe stuur werd gehouden. Burgemeester A. Freyters zei in zijn toe spraak onder meer: „Gij zult u wellicht af vragen", aldus de burgemeester, „of het feit dat vandaag honderd jaar geleden de eerste trein van Antwerpen naar Roosen daal reed, voldoende reden is tot een feest dat dertien dagen zal duren en dat naast grote financiële offers van vrijwel de ge hele burgerij nog een garantiesom van 20.000 uit de gemeentekas vraagt. Maar dan moge ik u er aan herinneren dat 23 Juni 1854 van beslissende betekenis is ge weest voor de ontwikkeling van Roosen daal. De ontsluiting van onze stad van Antwerpen uit, binnen weinige jaren ge volgd door spoorwegverbindingen uit alle delen van Brabant en Holland, heeft het industriële klimaat van Roosendaal be paald. In 1907, toen het grote station in gebruik werd genomen, sprak men nog wel van een kind met een waterhoofd als men Roosendaal vergeleek met zijn wat pom peuze station, thans zijn beide tot een har monisch en welvarend geheel samenge groeid. In deze 100 jaren groeide Roosen daal van een plattelandsgemeente uit tot een gezond industriecentrum, dat nog he den werfkracht blijkt te bezitten. De Ne- Woorden van grote dank en erkentelijk heid zijn in de gisteren gehouden jaar vergadering van aandeelhouders der Alge mene Kunstzijde Unie N.V. gericht tot de president-directeur, ir. T. S. G. J. M. van Schaik, en het lid der directie jhr. J. M. van den Bosch, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd hun functie neerleggen. Tot president-directeur werd benoemd ir. A. J. Engel, thans plaats vervangend president-directeur van de AKU. Nieuwe president-commissaris Ook de voorzitter van de Raad van Commissarissen, dr. F. H. Fentener van Vlissingen, heeft het voornemen te kennen gegeven, te willen aftreden. De heer Fen tener van Vlissingen is een der oprichters van de AKU geweest. Sinds 1911 was hij commissaris en sinds 1929 president-com missaris en gedelegeerde. Hij heeft zich bereid verklaard, lid te blijven van de raad van commissarissen. De voorzitter sprak zijn grote dank uit voor „de enorme verdiensten van de scheidende president commissaris in ruim veertig jaren tijds". Het ligt in de bedoeling, ir. Van Schaik tot voorzitter en gedelegeerde van de raad van commissarissen te benoemen als op volger van dr. Fentener van Vlissingen. De nieuwe president-directeur Ir. A. J. Engel is in 1896 te Oosthuizen (N.H.) geboren. Hij studeerde voor werk tuigkundig ingenieur aan de Technische Hogeschool te Delft en trad in dienst bij de staatsmijnen in Limburg in 1919. In November 1924 kwam de heer Engel bij de Enka als bedrijfs-ingenieur en chef technische dienst van de fabriek te Ede. In 1928 werd hij chef van het centrale constructiebureau van de Enka. In 1933 werd hij belast met de leiding van de centrale technische afdeling. In 1936 volgde zijn benoeming tot hoofd ingenieur bij de AKU. Onder zijn leiding werd in 1940 begonnen met de bouw van de fabriek in de Kleefse Waard te Arn hem, waarna in 1943 zijn benoeming tot bedrijfsleider van deze fabriek volgde. In 1945 werd de heer Engel benoemd tot adjunct-directeur, in 1948 tot directeur van de AKU. Van 1945 tot 1950 had de heer Engel zit ting voor de VVD in de Arnhemse ge meenteraad. Hij was voorts verschillende jaren lid van het landelijk hoofdbestuur van deze partij. De nieuw benoemde president-directeur vervult en vervulde verschillende bestuurs functies in sociale en kerkelijke organi saties. Voorts is hij mede-oprichter van de Middelbare Technische School te Arn hem en voorzitter van het bestuur van deze school. Slotdividend 8 percent In de jaarvergadering heeft prof. mr. Kamphuisen meegedeeld, dat de bedrijfs resultaten van de Nederlandse AKU- fabrieken in de eerste vijf maanden van 1954 iets hoger zijn dan die der overeen komstige periode van 1953. Het totale resultaat over de eerste vijf maanden der fabrieken plus deelnemingen en andere inkomsten ligt circa 17 millioen gulden hoger dan in de eerste vijf maanden van het vorige jaar. Dit moet vrijwel geheel worden toegeschreven aan de boekwinst uit de verkoop van aandelen Vereinigte Glanzstoff en een aantal Amerikaanse ef fecten. Daar staat tegenover, dat de ven nootschapbelasting 4V2 millioen gulden hoger zal zijn dan in de eerste vijf maan den van 1953. Over de conversie van converteerbare obligaties AKU in aandelen vernamen aandeelhouders, dat thans voor een bedrag van f 4.821.000 is geconverteerd. De jaarstukken over 1953 werden goed gekeurd en het slotdividend werd vastge steld op acht procent na een interim-divi dend van vier percent derlandse Spoorwegen zjjn in Roosendaal nog altijd de grootste werkgever. De be doeling van het feest is dan ook drieledig. Wij willen dank brengen aan de spoorwe gen die de welvaart in onze stad steeds hebben bevorderd; onze middenstand wil een demonstratie geven van zijn toegeno men kracht, en wij willen door dit feest in stad en land de goodwill van onze ge meente verhogen". Namens de Belgische regering bood de heer G. Uyttenhove, handelsraad van de Belgische ambassade in Den Haag, geluk wensen aan. Daarna ging het gezelschap naar het feestterrein, waar een Belgisch-Nederlandse spoorwegtentoonstelling werd geopend. In Uitgeest speelden de Kennemers een vriendschappelijke wedstrijd tegen W.T.C. in het kader van de aldaar georganiseerde sportfeesten. De Kennemers kwamen met verschillende invallers in het veld. W.T.C. kon al spoedig de leiding nemen. Van Soest bracht spoedig daarna de partyen op ge lijke voet. Een fout in de Kennemers-ver- dediging werd door Breeuwer afgestraft (21). Kort voor het rustsignaal scoorde v. d. Plas de geiykmaker. In de tweede helft was het Benning, die het winnende doelpunt voor de Kennemers scoorde (23). Voor de groente kregen de Kennemer tuinders Woensdag in Castricum de vol gende prijzen: sla 2 yt7, bloemkool 25— 40, doperwten 5570, peulen 7090, dub bele sperciebonen f 1,60f 1,80, aardappe len 1524, bosuien 510, boskroten 18 27, bospeen 2545, rabarber 815 cent per bos, aardbeien f 2,50f 3,75 per mand en 3045 cent per doosje. Woensdag was het precies honderd jaar geleden, dat Roosendaal aan „het spoor" kwam te liggen. Dit feit, dat voor de ontwikkeling van de stad van zo'n grote betekenis is geweest werd dan ook op feestelijke wijze herdacht. In een diligence anno 1826 begeven de gasten van de N.S. zich naar het raadhuis op de markt, waar de officiële ontvangst door het gemeentebestuur plaats vond. In het raampje zien we ir. F. Q. den Hollander, president-directeur der N.S. De voorzitter van de vereniging „De Iris", de heer P. Koomen, kon in zijn openingsrede in de ledenvergadering Maandagmorgen in het Krelagehuis te Haarlem niet veel prettige klanken laten horen over de resultaten van het afgelo pen jaar. De handel was redelijk goed, de winter had echter dit voorjaar veel schade toegebracht, speciaal aan Wedgwod, waar uit maar één troost te putten is en wel die, dat de markt nu misschien wat hoger zal komen te liggen. In het jaarverslag van de secretaris was een statistiek opgenomen waaruit bleek, dat de oppervlakte achteruitgaat. De cul tuur is niet meer zo eenvoudig als vroe ger, omdat er hoge eisen worden gesteld en de financiële resultaten zijn niet zo, dat ieder bereid is zich grote opofferingen te getroosten. In 1951 was er 254.880 Rijn landse roeden opgeplant en in 1954 nog maar 172.505. Engeland en Amerika zijn de grootste afnemers, die ongeveer 80% van de totale export voor hun rekening nemen. Er worden pogingen in het wrek gesteld om de irissen ook in andere lan den, o.a. Duitsland populair te maken. De vereniging telt op het ogenblik 653 leden. De nieuwe selectie-keuring op virus blijkt, volgens de directeur van de Keu ringsdienst de heer Limburg, de gebreken van de oude keuringsmethode aan het licht te hebben gebracht. Van de 525 par tijen, die voor de selectie-keuring stonden ingeschreven kon slechts 52% een A-cer tificaat verwerven, 30 een B en de rest een C. Bij deze keuring werd ook meteen de züiverheid onder de loupe genomen. Uit de 74 opgeplante monsters bleek, dat het percentage zuivere partijen niet groot was. De controleurs geven nu veel advie zen aan de kwekers over het voorkomen van deze onzuiverheid, die vele kwekers nog niet was opgevallen. Bij de bespreking van het aaltjesziek herinnerde de heer Limburg aan de proe ven, die het Laboratorium voor Boem- bollen-onderzoek heeft genomen en waar bij weinig schade in de irissen voorkwam. Er zijn kwekers, die nog steeds niet geheel zijn doordrongen van de plicht tot ko ken. De overtreders zijn gewaarschuwd of beboet. Over het percentage van een Y,% grijs om in aanmerking te komen voor een A-certificaat was niet iedereen het eens. Er werd besloten aan de hand van de practijk later vast te stellen of deze eis te hoog is. De voorzitter kon prettige mededelin gen doen over de bestrijding vain het aal tje. Deze is in zoverre goed, dat men kan exporteren wanneer de bollen daarvoor klaar zijn. De beruchte begindatum 15 September komt daardoor te vervallen. Het koken van het plantgoed moet echter gehandhaafd blijven. Er zal een uitzon dering worden gemaakt voor die partijen bloeiers, die bestemd zijn om er een ras zuivere partij van te gaan kweken. Tegen dit laatste bestond bezwaar, om dat niet iedere kweker precies bonafide kan worden genoemd. Enkele leden waren bang dat misbruik zou worden gemaakt van deze uitzondering. Daar he' nog maar een principekwestie was raadd*"1 zij het bestuur aan deze zaak toch wel eerst grondig te onderzoeken voor tot een gede tailleerde bekendmaking wordt overge gaan. Het bestuur wilde de bloeiers om verschillende redenen niet laten koken, naar de heer Twisk deelde mede, dat dit wel kan als men de klisters niet afbreekt en de bollen in manden kookt. Dan kan bij een goede terugdroging schade worden voorkomen. Na de bestuursverkiezing, waarbij de heren H. Rooyakkers, C. Burger Kzn en A. H. Bergman de uitverkoren candidaten bleken te zijn, werden de gewijzigde sta tuten van „De Iris" zonder discussie aan genomen. Bij de rondvraag werd de voorzitter gevraagd of hij van mening was, dat het koken altijd zal moeten plaatsvinden. De voorzitter was dat, want er is veel be smette grond, die slechts gedeeltelijk door een Shell DD injectie kan worden verbe terd. Een sterilisatie is eigenlijk de enige oplossing, maar deze is te duur. De voor zitter adviseerde de leden daarom er maar rekening mede te houden, dat men moet blijven koken. Een onprettige mededeling, als besluit van een vergadering, maar dit was beter dan dat men zich blij maakt met een dode mus, aldus de voorzitter. De vergadering van „De Lelie" die des middags in het Krelagehuis is gehouden was slecht bezocht, het aantal leden was kleiner dan het bestuur met de adviseurs. Zij vernamen van de voorzitter de heer Cor B. Broeze, dat de speciale leliekeuring bij gebrek aan bloemen mislukt was. De voorzitter kon uit Beverwijk geen opti mistische klanken laten horen. De kwekers daar zijn hun bollen in andere plaatsen gaan kweken. De proeven met Shell DD hebben weer enige hoop gegeven op ver betering. Ook in West-Friesland schijnt men niet over de lelies te jubelen. Om meer leden te werven, speciaal in de kring West-Friesland, zal de contribu tie worden gebracht op f 2.50 voor kwe kers tot 200 RR en f 5- voor hen die meer telen. De heer Limburg, directeur van de keu ringsdiensten, deelde mede dat de keu ring het afgelopen jaar moeilijk is ge weest. Bij enkele kwekers kon wegens de vorstschade niets worden gekeurd, bij an deren moest men afgaan op de resultaten van de vorige jaren. Hij deed een beroep op de leden nog meer aandacht aan de gezondheid te besteden, daar dit grotere opbrengsten garandeert. Bij de bestuursverkiezing zwichtte de heer Broeze voor de aandrang van de ver gadering om nog een half jaar aan te blij ven tot aan de reorganisatie van de Kon. Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur. G. van der Zwet zal de zetel in het bestuur van zijn vader bezetten. Het reglement van keuring kreeg alleen critiek op de beoordeling. Men besloot voorlopig het systeem van het toekennen van cijfers te volgen na een opmerking van een van de leden, dat er bijvoorbeeld voor een kilogram zaad dat het cijfer 7 verwierf f 5.- werd betaald. Dat met een 8 bracht f 60.- op en dat met een 9 f 140.-. Deze kwalificatie zou een grotere stimu lans betekenen dan certificaten. Er is ook een verbod gekomen op de verkoop van 4-jarige Lilium regale en 3- (Van onze correspondent in Rome) Een scheuring in de monarchistische partij is een der belangrijkste politieke gebeurtenissen in Italië. Een betrekkelijk kleine groep conservatieve koningsgezin- den heeft de „Nationale Monarchistische Beweging" gesticht. Deze partij is eigen lijk rechtser dan de extremistische „Sociale Beweging" der republikeinse neo-fascisten. Voor de „royalisten" is herstel der mo narchie door middel van een nieuw ple bisciet naar hun mening zou dat van 1946 anders zijn uitgevallen indien er minder onregelmatigheden waren gepleegd een punt van een lang en veelzijdig par tijprogramma, niet eens het voornaamste punt. In werkelijkheid heeft men hier te doen met een conservatieve partij gevormd door grootgrondbezitters (de partij heeft weinig aanhang in het industriële Noor den en neemt daarentegen in Zuid-Italië een belangrijke plaats in) en aristocraten, die hun privileges en eigendommen willen verdedigen tegen de nivellerende invloed van onze tijd. Oud-fascisten Er zijn veel oud-fascisten in de gelede ren der partij maar verheerlijking van het fascisme en het uitgesproken voornemen om door wettige of onwettige middelen te streven naar het herstel van een zwarte dictatuur zijn kenmerken van de neo fascisten en treden bij de royalisten niet zo zeer aan de dag, al verlangt menig lid dier partij in zijn hart wel terug naar de dagen van de Duce. Wat de partij wel kenmerkt is een uit gesproken nationalisme en dat heeft tot scheuring geleid. Enkele weken geleden stelde het partijbestuur vast, dat de Euro pese verdedigingsgemeenschap min of meer onvermijdelijk was om een doeltref fende beveiliging van West- en Zuid- Europa te bereiken. De partij-secretaris, Covelli, meende echter dat de partij, wanneer straks dit probleem bij het parlement in behandeling komt tegen moet stemmen of zich van stemming onthouden, tenzij eerst een voor Italië gunstige oplossing van het vraag stuk Triëst is bereikt. Bovendien was tegenstemmen noodzakelijk omdat men nu eenmaal principieel gekant is tegen de re- gering-Scelba, waaraan sociaal-democra ten en zelfs republikeinen de aarts vijanden der royalisten hun steun geven. Bij die gelegenheid kwam, voor de zoveel ste keer, een verschil van inzicht naar vo ren tussen Covelli en de voorzitter der partij, Lauro, een schatrijke Napolitaanse reder, die dank zij zijn enorme aanhang in Napels tot burgemeester der stad werd gekozen. Onverwacht is de bom gebarsten. Lauro is uit de monarchistische beweging getre den en heeft de „Monarchistische Volks partij" opgericht. Hij beschuldigt Covelli ervan de beweging tot een kliekje van fa milieleden en vriendjes te willen maken, door gebrek aan politiek inzicht de kwes- tie-Triëst te schaden en in de kaart der communisten te spelen door tegen beter weten in de E.V.G. te verwerpen. Dit zijn grieven genoeg om de scheuring te ver klaren, maar de hoofdzaak zal wel zijn, dat Covelli een eigengereid heer is, die moeilijk richtlijnen van anderen wil aan nemen en Lauro een gemoedelijk despoot die niemand naast zich duldt en alleen met ondergeschikten kan werken. Van de wip af De invloed van deze scheuring op de Italiaanse politiek is groot. Lauro, die geen zitting meer heeft in de Senaat, sinds hij burgemeester werd, heeft de Napolitaanse Kamerleden en Senatoren op zijn hand, Een aantal groot genoeg om de monarchis tische beweging dermate te verzwakken, dat zij niet langer een bedreiging voor Scelba vormt. Tot nu toe zat die beweging min of meer op de wip. In het parlement beschikte zij over on geveer evenveel stemmen als de sociaal democraten, de republikeinen en de libe ralen tezamen. Vandaar dat de rechter vleugel der christen-democraten een coa litie met de royalisten bepleitte en inder daad zouden alle christen-democraten plus de royalisten tezamen een meerderheid hebben gevormd. Maarde rechter vleugel van de christen-democraten is niet zo heel sterk. En mocht het centrum al weifelen, de linkervleugel, sterker dan de rechter, verzette zich energiek en dreigde zelfs met verbreking van het partijverband. De Gasperi, niet minder handig als partij secretaris dan als eerste minister, heeft dit gevaar steeds voorkomen en wrijft zich stellig in de handen nu de verleiding voor Men verzoekt ons nogmaals te willen melden dat de S.V. Sport Vereent IJmuiden Zaterdagmiddag van 16.3018 uur in „Flora" aan de Zeeweg een receptie houdt en dat het bestuur van de zilveren Neder landse Culturele Sporthond die middag van 1517 uur in het Patronaatsgebouw reci- piëert. Het programma van de feestavond van de Sportbond vermeldt onder meer een sportforum onder leiding van de heer H. de Boer, optreden van PALVU en de mu ziekschool van H. v. Dokkum. Er is bal na in „Flora". VANGSTBERICHTEN UIT ZEE VAN KATWIJKSE LOGGERS In de nacht van Woensdag op Donderdag meldden de IJmuidense en Katwijkse log gers de volgende vangsten: KW 15 35 kantjes, 43 6, 85 12, 110 49, 173 37, 19 4, 168 9. 2 13. 14 30. 47 17, 22 10; IJM 75 10, 74 7; KW 23 45, 147 2, 175 20, 83 5, 144 2, 32 20, 41 5, 37 50, 151 3 kantjes. Thuisstomend zijn de KW 85, IJM 75, KW 147 en de KW 37. De gemiddelde vangsten waren: Vlaar- dingen 8 kantjes, Scheveningen 8 kantjes, Katwijk 15 kantjes. Geen vangst hadden: KW 163 en KW 38. zijn rechtervleugel niet langer bestaat. Noch de groep-Covelli, noch de groep- Lauro zou sterk genoeg zijn om op te we gen tegen de sociaal-democraten en de republikeinen, die zich in geval van samen werking met de „royalisten" ongetwijfeld aan de zijde der oppositie zouden scharen. Meerderheid gering De zwakke constellatie, waarop het mi- nisterie-Scelba berust, is dus versterkt. Op internationaal plan is het van beteke nis, dat de groep Lauro uit zuiver anti communistische overwegingen en zeker niet uit idealistische ijver voor een verenigd Europa, te zijner tijd de E.V.G. zal steu nen. Na de scheuring tussen Lauro en Co velli is het waarschijnlijk, dat de E.V.G. in het Italiaanse parlement met een ge ringe meerderheid zal worden geratificeerd. „Colombo" en „Bloemendaal" Twee trawlers lagen vannacht aan de af slag. De „Colombo" liet lossen 300 kisten makreel, 110 schelvis, 70 kabeljauw en gul, 40 wijting, 20 schol en schar, 15 stokkebit en 75 stuks stijve kabeljauwen en de „Bloemendaal" voerde aan 230 kisten ma kreel, 160 schelvis en 50 gul. De „Colom bo" was van Woensdag, 16 Juni en de „Bloemendaal" van Vrijdag 18 Juni(!). Voorts was er wat kleine vaart met weinig tongen en zes honderd kisten schol. Gisteren Woensdag stonden er nog 652 kg. flauwe garnalen in de markt die van de hand gin gen voor f 0.64 tot f 0.72 per kg. De „Her man" maakte gisteren voor een reis van twaalf dagen f 19.760 en de „Onderneming 3" besomde voor een zelfde periode f 14.370. Kabeljauw en tong De prijzen van de kabeljauw en de ton gen lagen vanmorgen tamelijk hoog. Rijen kabeljauw gingen van de hand voor f 116 tot f 87, kisten grote kabeljauw deden f 164 tot f140 en kisten kleine kabeljauw f124 tot f114. Alles voor België, evenals de tarbot, die met f 2 tot f 2.20 werd be taald en de tongen, die voor de lappen f 2 tot f 2.34 kregen, voor de grootmiddel f 2.20 tot f 2.30, voor de halve pondjes f 2.20, voor ae tong I f 1.45 en voor de slips f 1.30. Het binnenland in Het binnenland kocht de grote gul voor f 37 tot f 34, de middel gul voor f 22 tot f 17, de torren voor f 10 tot f 12. Wijting ging van de hand voor f9 tof f 12, braad voor f 13 tot f 15, pennen voor f 40 tot f 45, kleinnüddel voor f 45, grootmiddel schel vis voor f 45. Schol- en makreelprijzen De schol 3 haalde vanmorgen f 9 tot f 12.50, de sohol 2 f 13 tot f 17 en de schol I f 17 tot f 29, alles voor het binnenland. Engeland kocht de zetschol voor f 25, mid del schol voor f 25 tot f 20 en de grote schol voor f 25 tot f 24. Makreel deed van morgen van f 18 tot f 19. Voor morgen Voor de Vrijdagmarkt komt de trawler „Postboy" met 600 kisten makreel en 15 diversen. Voorts heeft de „Postboy" twee honderd kleine kistjes makreel in het ruim. En op zee Vanmorgen was de „Postboy" op 54.52 N.B. nog vissende. Gisteravond deed deze trawler nog een trek van 150 manden. De „Tiny Dieuw" deed trekjes van 8 manden piepers, 11 manden gul. piepers en kabel jauw en 12 manden piepers en een mand tarbot. De „Thorina" haalde gisteren bij een trek ondermeer twee manden haring scheeps. Deze trawler deed trekken van 20 manden, eversals de andere trawlers en kotters. De bries van gisteren heeft de visserij geen goed gedaan. De „Tzonne" vist over de 57 N.B. De „Eveline" zou voor de Maandagmarkt komen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. jarige Lilium tenuifolium en het onge keurde zaad hiervan. Tot slot is men vlot overeengekomen in de demonstratietuin Treslong te Hille- gom een border aan te leggen waarin tuin- lelies zullen worden opgeplant. Deze bor der zal ongeveer 75 m2 groot zijn. De financiën hiervoor zullen bij het Centraal Bloembollen Comité worden aangevraagd. Adonis, 22 v. Amsterdam n. Bremen. Alioth, 22 v. Rio de Janeiro n. Santos. Alkaid, 23 v. Las Pasmas te Antwerpen. Amstelpark, 23 v. Belawan te Colombo. Amstelveen. 23 v. Calcutta n. Kidjang. Aagtedijk, 23 Santos verwacht. Aagtekerk. 23 te Genua. Abbekerk, 23 v. Rotterdam n. Sydney. Agamemnon, 23 te Curasao. Alcyone, pass. 22 Madeira n. St. Vincent. Aldabi, 23 te Rotterdam. Alhena, 23 te Montevideo. Alnati, 22 240 m. W.ZW. Kp. St. Vincent. Ampenan, 22 v. Rotterdam n. Bremen. Arundo, 23 te Wabana. Aldabi, 22 v. Antwerpen n. Rotterdam. Amerskerk, 22 te Sydney. Amor, 23 te Hamburg. Argos, pass. 22 Ouessant n Rotterdam. Akkrumdijk, 23 270 m. O. Bahamas. Altair, 22 v. Bremen n. Hamburg. Albireo, pass. 22 St. Paulsrock n. Las Palmas. Arendsdijk, 23 150 m O.t.N. Bermuda. Artemis, 23 v. Houston n. New Orleans. A verdijk. 22 540 m. W. Lands End. Axeldijk, 22 550 m. NO. Barbados. Bonaire, 23 te Port of Spain verw. Boskoop, pass. 22 Finisterre n. Madeira. Bloemfontein, 22 100 m. NW. Kaapstad. Boschfontein, pass. 22 Gavdo eil. n. Genua. Baarn, 22 v. Hamburg n. Antwerpen. Bacchus, 22 v. Barrar.quilla n. Carthagena. Barendreoht. 22 720 m. NO.t.O. Sombrero eil. Bennekom. 22 230 m. ZW. Sombrero ell. Blljdendijk. 22 550 m. O.ZO. Kp. Race. Breda. 22 v. Golfito n. Pimentel. Cottica. 23 te Amsterdam. Congostroom, 22 te Rotterdam. Celebes, 21 v. Port Swettenham te Pang. Corilla. 21 v. Singapore te Geelong. Castor. 23 te Cap. Haitlen. Clavella. 22 540 m. NW Galapagos ell. Duivendiik, 24 Los Angeles verwacht. Delfshaven. pass. 22 Rio de Janeiro n. Santos. Delft. 23 Pisco verwacht. Eemdijk. 22 v. Rotterdam n. Londen. Erinna, 22 v. Curacao n. Napels. Elmina, 22 dwars Monrovia n. Takoradl. Eos. 22 v. Tunis n- Catania. Friesland (SSM), 22 te Rotterdam. Friesland fKRLj. 23 v. Rotterdam n. Tyne. Falco, pass. 22 Fatherpolnt n- Liverpool. Gordias, 21 v. Pointe a Pitre n. Tort de France Gouwe. pass. 22 Lands End n. Las Palmas. Gaasterland. 24 Las Palmas verw. Heemskerk. 22 te Genua. Hooffkerk. 23 Nagoya verw. Haarlem. 23 te San Juan verwacht. Haulerwijk. 19 v. Cristobal te Kamalshl. Heel sum. 23 v. Amsterdam n. Houston- Hecuba, 22 1200 m. NO. Barbados. Helder, 23 Kingston verwacht. Helena, 23 te Guanta. Ittersum, 21 te Buenos Aires. Indrapoera, pass. 23 Finisterre n. Marseille. Ilos. 22 te Palamas. Jagersfontein, 22 550 m. O.ZO. St. Helena. Japara (KRL), 24 te Sorong verwacht. Jupiter, 22 te Tripoli. Kedoe. 22 v. Tegal n. Singapore. Kota Agoeng, 25 te Djeddah verw. Kota Baroe. 23 te TJ. Priok. Karimata, 22 v. Hamburg te Amsterdam. Katelysla, 22 300 m. NW. Mona Passage. Langkoeas, 22 v. Soerabaja n. Semarang. Luna. 21 v. Genua n. Palermo. Laagkerk, 23 v. Aden n- Suez. Lleve Vrouwekerk, pass. 23 Perim r.. Karachi. Loenerkerk, 24 v. Aden te Suez verw. Leeisum, 22 220 m ZO. New Orleans. Limburg. 23 New Orleans verwacht. Linge, 22 v. Monrovia n. Dakar. Malvlna, 23 te Miri. Marpcssa, pass. 22 Noordpunt Luzon n. Miri. Mentor, 22 te Messina. Murena, 22 v. Miri n-Geelong. Macoma, 22 te Stanlow. Madoera, pass. 22 Kp. Race n. Alexandra. Maureen, pass. 22 Belle Isle n. Rotterdam. Meerkerk, 23 te Genua. Maasdam. 23 v. New York te Rotterdam. Maasland, 22 v. Pto Alegre. Meliskerk, 23 v. Bremen te Antwerpen. Merwede, 23 v Antwerpen te Amsterdam. Modjokerto, 23 v. Belawan te Penang. Molenkerk. 23 v. Penang te Port Swettenham. Maas, 22 120 m. ZW. Guayaquil. Marisa, 22 150 m. W.t.Z. Lissabon. Nieuw Amsterdam 23 te Le Havre. Noordam. 22 460 m. ZO. Kp. Race. Nieuw Amsterdam, 23 v. Le Havre n- South ampton. Noord wijk, 23 Carteret verwacht. Ovula, 21 420 m. NO. Sombrero eil. Oranje. 23 v. Colombo te Port Said. Duwerkerk, pass. 22 Guardafut n. Fremantle. Ootmarsum, 22 120 m. O.ZO. Savannah. Orion, 23 te Tanger verwacht. Pleter S, vertr. 22 v. Barry n. R'dam. Prins Maurits, 23 te Botterdam. Prins Philips Willem, pass. 22 Belle Isle naar Montreal. Prins Willem IV. 22 v. Quebec n. Le Havre. Prins Fred. Hendrik, 23 445 m. W. Valentla. Prins Fred. Willem, pass. 21 Belle Isle naar Montreal. Prins Willem v. Oranje. 22 440 m. O. Belle Isle. Raki, 22 v. Genua n. Port Said. Roepat, 22 v. Belawan n. Colombo. Rljnkerk, 23 te Las Palmas. Rijndam, 28 v. Quebec te Rotterdam verw. Rijnland. 22 v. St. Vincent te Recife. Rotula, 22 430 m. O.NO. Sombrero eil. Samarinda, 23 te Lorenzo Marquez. Schie, pass. 22 Scilly's n. Kingston. Singkep, 22 te Koewait. Sirrah. 22 te Sydney. Stad Maastricht, pass. 22 Finisterre n. Vlaar dingen. Straat Ball, 23 te Saigon. Saparoea, 22 v. Karachi n. Aden. Sheratan, 22 v. Suez n. Perz. Golf. Sloterdtjk, 22 te New York. Stad Amsterdam 23 te Glasgow. Soestdijk, 23 v. Alexardrië n. Port Said. Stad Vlaardingen, 23 v. Vlaardingen naar Wa bana. Schiedijk, 22 370 m. W.NW. Fayal. Siberoet, 22 700 m. O. Seychellen. Slamat. 22 620 m. W. Fayal. Sunetta, pass. 24 Sydney n. Sorong. Telamon, 23 te Antwerpen. Tiba, verm. 26 v. Eva Perón n. Europa. Tamo. 22 240 m. NO. Fern. Noronha. Tara. 22 pass. Victoria n. Hheos. Teiresias, 22 te Baltimore. Tjltjalengka, 23 te Santos. Trompenberg, 22 850 m. O.NO. Bermuda. Van Spilbergen. 23 v. Le Havre te R'dam verw. Van Linsahoten, 23 te Duala. Wonogiri, 22 v. Singapore n. Priok. Waterman. 22 320 m. O.t.Z -New York. IJsel. 22 te Alexandrië. Zuiderkruis, 22 450 m. O.ZO. Kp. Race. Zaan, 23 v. Amsterdam n. Gefle. KLEINE VAART Advent, 22 v. Harlingen te Antwerpen. Algarve, 22 v. Grangemouth te Dundee. Arak, 23 v. Londen n. Teignmouth. Atlas. 22 v. Ceuta naar Amsterdam. Att S, 23 nog te Avonmouth. Barracuda, 22 v. Rochester te Slimmestad. Bergsingel, pass. 23 Vlissingen n. Goole. Bestevaer, 23 v. Urk n. Hamburg. Binnenhaven, verm. 23 v. R'dam n. Duinkerken Birmingham, 22 v. Harlingen n. Goole. BoreHi, 22 v. Gefle te Rotterdam. Betty Anne S, 22 v. Lissabon te Viar.na. Boreas, 22 v. Bilbao n. Bordeaux. Brouwersgracht. 22 v. Hamina te Amsterdam. Caland, 22 v. Sables d'Olonne te Korsor. Capricorn., 22 v. Liverpool n. Charlestown. Casana, 22 v. Rotterdam te Ahus. Coolsingel, 22 v. Garston n. Trevor. Crescendo, 23 v. Rotterdam n. Hamburg. Cinderella, 22 v. Rotterdam n. Duinkerken. Cormoran, 23 v. Londen te Rotterdam. Continental, 22 v. Helsiragborg n. Goole. Dollard, 22 v. Gothenburg n. Kopenhagen. Duivelend, 22 op Tyne. Domburgh. 22 v. Rotterdam n. Londen. Deo Favente, 22 v. Kopenhagen n. Aarhus. Dolfijn. 23 v. Karlshamn te Rotterdam. Dora. 23 v. Rauma te Amsterdam. Erkalin, 23 v. Whitstable te Rotterdam. Ellewoutsdijk, 23 v. Jersey te Newhaven. Elsenburgh, 22 v. Duinkerken n. Londen. Frans, 22 v. Nyland n. Selzaete. Frejo, 22 v. Kopenhagen n. Kemi. Franka II, 22 v. Lissabon n. Vigo. Gaasterland, 22 v. Goole n. Tyne. Gazelle, 22 v. Rotterdam n. Londen. Gefle, 22 v. Gefle n. Stockholm. Grebbestroom. 23 v. Amsterdam n. Londen. Haskerland, 22 v. Leith n. Amsterdam. Hoc Vinces. 22 v. Rotterdam n. Wisbech. Ida Pieter, vertr. 23 v. Hammerfest n. Vadso. Import. 22 v. Oporto n. Antwerpen. Ingeborg, 24 v. Londen te Zwijdrecht verw. Ilias, 22 te Izmir n. Heraklion. Ida Jacoba, 23 v. Aarhus n. Halmstad. Jaba, 23 v. Colchester n. Rotterdam. Jo. 22 v. Fur n. Colchester. Jokurma, 22 v. Hull te Seaham. Jonex I, pass. 22 Vlissingen n. Londen. Jacoba Catharina. 23 v. Port Lyautey te Rot terdam. Julia Mary. 23 v. Casablanca te Rotterdam. Joost, 22 v. Amsterdam te Ostrand. Jura. 22 v. Amsterdam n. Utrecht. Kaap St. Vincent, pass. 22 Vlissingen n. Mid delburg. Koningshaven, pass. 22 Lissabon n. Limerick. Lucas Bols I. pass. 22 Brunsbüttel n. Portsmouth Lydia i, verm. 22 v. Swansea n. Antw. Leonard T, 23 v. Koping te Amsterdam. Maasym N. pass. 23 Brunsbüttel n. Southampton Marcella, pass. 22 SmitSiknolI n. Kirkcaldy. Markab, 23 v. Odense n. Fur. Matthew. 22 v. Irvine te Belfast. Megrez N. 22 te San Francisco do Sul. Merwehaven. verm. 23 v. Casablanca n. Boness Midsland, 22 v. Grangemouth n. Rotterdam. Mintaka N, 22 v. Bordeaux n. Fedala. Metrans. 22 v. Rotterdam n. Londen. Metropole, 22 v. Rotterdam n. Glasgow. Marjan, 23 te Bridgewater. Martien, pass. 22 Brunsbüttel n. Liverpool. Marva, 22 v. Raumo te Garston. May Mere, 23 v. Esbjerg te Napels verw. May Star, 22 v. Belfast n. Swansea. Midas, 22 te Genua n. Livorno. Myfem, vertr. 23 v. Parijs n. Stockholm. Mypuck, 22 v. Rouaan te Parijs. Margriet L, 22 v. Amsterdam n. Londen. Meuse, 22 v. Antwerpen te Stockholm. Nassauhaven. 23 v. KopenhSgen te Gothenburg Noord, pass. 22 Lands End n. Rotterdam. Nieuwland. 22 v. Rotterdam n. Leith. Noorderlicht, vertr. 23 v. Pt. Aniemi n. Bristol. Nyenburgh, 22 v. Rotterdam te Stockholm. Olwe, 22 v. Rotterdam n. Londen. Paschol, 22 v. Garston n. Dordrecht. Perregaux, 22 v. Casablanca n. Nantes. Phecda, 22 v. Rotterdam n. Casablanca. Phoenix, 22 v. Dungarvan te Cork. Poortvliet, 23 Brunsbüttel verwacht. Plato, 23 te Amsterdam. Ponto, 22 v. Walkom n. Hamina. Rika, pass. 22 Vlissingen n. Goole. Ruby, verm. 22 v. Newburg n. Theems. Rapid, 23 v. Rouaan ta Rotterdam. Spes, pass. 22 Holtenau n. Garston. Spurt, 24 v. Rotterdam te Lissabon verw. Stella Marls, 23 v. Selzete te Stugsund. Swift. 22 v. Dordrecht n. Parijs. Taurus, pass. 22 Vlissingen n. Tees. Tromp. 23 v. Raumo te Amsterdam. Taormina, 22 v. Kopenhagen n. Rotterdam. Ton S, vertr. 23 v. Zaandam n. Gent. Van Brakel, 22 v. Bremen n. Leith. Vindicat Atque Polit, 24 v. Harstad te Mesane verwacht. Venus. 23 v. Norwich n. Middlesbro. Walcheren, 23 v. St. Malo te Belfast. Westpolder, 25 v. Oporto te Antwerpen verw. Walenburgh. 23 v. Koping te Rotterdam. Westermarkt. 22 v. Lor.den n. Aarhus. Whltsun, 22 v. Duinkerken n. Cork. Wtebold Bohmer. 22 v. Duinkerken te Dakar. WickenburFh. 23 bij Ouessant n. Casablanca. Zeevaart. 22 v. West Hartlepool te R'dam. Zljpe. 23 v. Londen te Norwich. Zaanstroom, 22 v. Amsterdam n. Hull. SLEEPVAART Hudson. 22 330 m. N.NW. Fayal met Joachim Hendrik Flshe. Oceaan, 22 v. Rotterdam n. Ferol. Poolzee, pass. 22 Oporto n. Bizerta zonder sleep Rode Zee. 22 dwars Aruba n. Maracaibo met o'.ieboorinstallatie- Tyr.e, 22 140 m. NO. Barbados met baggermolen Witte Zee, 22 1020 m. ZW. Fayal met bagger molen. Oostzee. Thames en Zwarte Zee, 22 te Troon met dok.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 11