Velsens jeugd in de bres voor vluchtelingen Avond van veldsporten op terreinen „Watervliet Schipper Plug naar laatste rustplaats gebracht Agenda voor Velsen Havenberichten Visserij - varia Eerste cursus voor visbewerker werd beëindigd y „Eigen werk" in IJmuiden te koop om verdrevenen te helpen ^Brieven. aan de redactie JUBILEREND STATENWERK Tal van records werden gebroken Velsens zwarte bladzijde Burgerlijke stand Velsen ELF DIPLOMA'S UITGEREIKT Velsens politie in Gouda en Bloemendaal eerste De IJ.R.B. en Eerste Hulp „IJmuidens Roem" Vrijdag in Velserbeek J. C. Aschoff voorzitter VVV Zuid-Kennemerland J. Groot sprintkampioen bij rennersclub DONDERDAG 24 JUNI 1954 „BIJ VLUCHTELINGEN VREUGD door Velsens jeugd". Dit is het motto waaronder Vrijdag in IJmuiden de fancy-fair start, waarvan de opbrengst wordt gebruikt om hulp te verlenen aan die mensen, die verdreven van huis en haard, over de gehele wereld rondzwermen. Die hulp van vrije mensen hebben de vluchtelingen hard, heel hard nodig. Het is een plicht die de gemeenschapszin de Velsenaren oplegt. Een groot deel van hen heeft het in de jaren 1940-'45 ondervonden wat het zeggen wil ver dreven te worden en toen dan ook een deel van het Nederlandse volk in de ramp nacht van Februari 1953 bij de natuurramp „ontheemd" werd, heeft Velsen in velerlei vorm spontaan hulp geboden. Soortgelijke hulp is nodig voor allen, die om een of andere reden buiten hun schuld zijn opgejaagd, ongeacht of zij binnen dan wel over de grenzen van Nederland en Europa leven. Het is buitengewoon belangrijk dat Vel sens jeugd dit heeft beseft en zich spontaan aan het werk heeft gezet om voorwerpen van allerlei aard te vervaardigen en deze ten verkoop aan te bieden. Als onderdeel van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap is deze actie door de Velsense Jeugd Centrale op touw gezet en zij verdient ten volle te slagen. Het zal een druppel in de em mer zijn om tienduizenden vluchtelingen te helpen, maar vele druppels maken de emmer vol. Mr. Van Heuven Goedhart, Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen hulp, aan wie het geld zal worden afge dragen, weet waaraah hij het moet be steden en het geld is bij hem in goede handen. Op aanbeveling van Koningin Juliana is deze actie begonnen. Attractieve verkoop Al eerder is in deze kolommen een opsom ming gegeven van de veie kunstwerkjes die Vrijdag van half acht tot half elf en Za terdag van half drie tot zes uur en van half acht tot elf uur in het Cultureel Ge bouw aan het Moerbergplantsoen worden verkocht. De aantrekkelijkheid van deze verkoop wordt verhoogd door ettelijke attracties zoals grabbelton, sjoelbak, schiettent, er is een tent waar men om prijzen bal kan werpen, enzovoort. Maar men kan er tevens in een gezellig hoekje onder het genot van koffie, koek, croquetten. warme worst, ijs en vele andere smakelijke zaken Ongevallen, diefstal en stroperij In Velsen-Noord raakte de 10-jarige T. v. d. P., die naar het vissen in het Noord zeekanaal nabij het Pontplein stond te kij ken, door niet nader bekende oorzaak te water. Twee knapen uit het woonwagen kamp, de 16-jarige J. F. en de 17-jarige G. J., hebben hem gered. Maar doordat de drenkeling twee maal onder water terecht kwam, had hij nogal wat vocht binnenge kregen en dit kwam zijn gezondheid niet ten goede. Bij de N.V. „Dinacovis" aan de Mid denhavenstraat in IJmuiden is in een der hangen van de rokerij brand uitgebroken. Het houtwerk vatte vlam en de brandweer, die het vuur met een slang op de water leiding bluste, kon niet voorkomen dat er nog een totaal schade van 1500 werd aangericht. Op de hoek Lange Nieuwstraat-Vel- serduinweg kwam een 12-jarige fietser in botsing met een bestelauto, omdat hij de chauffeur geen voorrang verleende. De ge volgen bleven tot materiële schade be perkt. Een bromfietser in Santpoort werd door een enthousiaste zwarte poedel be sprongen. Hij viel en liep verwondingen aan arm en knie op, terwijl zijn vervoer middel er ook niet ongeschonden afkwam. Op de Rijksweg in Santpoort, bij de Hoofdstraat werd een „brommer" door een achter hem komende autobus in de weg berm geduwd. Dit kostte hem een gekneus de pols en elleboog. De duopassagiere werd boven het linkeroog gewond. De chauffeur van de bus had er niets van ge merkt. Bij de politie werd aangifte gedaan van de verduistering van een jol, die in zijkanaal B lag. De jol werd teruggevonden in de Rijksbinnenhaven met de vermoede lijke dader aan boord. De man, de 26-jarige P. J. S. uit Velsen-Noord was juist bezig enige fuiken te lichten, die hij uit het Noordzeekanaal ter hoogte van het zoge naamde „klaphekje" en passant had mee genomen. Hij bekende beide misdrijven en is op grond van diefstal en visstroperij ter beschikking van de justitie gesteld. St. Adelbertschool - damtournooi beëindigd De eindstand van de verschillende wed strijden van het schooldamtournooi der ieerlingen van de St. Adelbertschool luidt: Groep A: v. d. Heyden 6, Olivier 4, Nane 2, Houkens 0 punten. Groep B: Bol 6, Vermeer 4, Tervoort 2, Alders 0 punten. Groep C: Dijkers 5, v. Hooff 4, Witteman 1, Weber 0 punten. DONDERDAG 24 JUNI: IJMUIDEN Thalia. 20 uur: ,,'n Dorpsschandaaltje". Rex, 20 uur: „Jungle Jim en het ge doemde eiland". VELSEN Bescherming Burgerbevolking, 19.45 u.: Patronaatsgebouw, bindingsavond. SANTPOORT Fanfareekorps „Wilhelmina", 20 u., Burg. Rijkenspark, openlucht concert. VELSEN-NOORD „Kennemerstaten", 19 uur, Watervliet- school: tafeltennistournooi met DIOS, HOTAC en VTC. VRIJDAG 25 JUNI: IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Abbott en Costello ont moeten dr. Jekyll en mr. Hyde". Rex, 20 uur: „The quiet man". VELSEN Raadhuis, 10.3011.30 uur: spreekuur wethouder van financiën. Bescherming Burgerbevolking, 19.45 u., als Donderdag. Aeeordeonver. „IJmulden's Roem", 20 uur: Park Velserbeek, openluchtconcert. rustig kijken naar het gewoel op de fancy- fair. Het enige wat wij zouden willen vra gen: stelt de jeugd van Velsen en haar leiders in deze niet teleur. Waar de jeugd in spontane activiteit de ouderen in deze is voorgegaan, past het de volwassenen deze sociale gedachten te stimuleren. GEBOREN: H. E. van Telgen—Bakker. z„ Stratingplantsoen 27, Velsen-N.; T. Veldman —van der Voort. z.. Reggestraat 13. IJmui den: J. J. M. FlorisKoopmans Tilburg; N. A. Alting van Geusau—Hilhorst, z., Eijnden- hoeflaan 2, Santpoort; E. H. van Aalst—van Hasselt, z.. Lange Nieuwstraat 534, IJmui den; A. van de GrondenBoertie, z., Mar conistraat 5, IJmuiden; E. Verkamman—van der Steen, d„ van Nieuwkoopstraat 8, IJmuiden-O.; J. C. van VerseveldBenard, z., Velserduinweg 180, IJmuiden-O.; G. E. den Heijervan der Linden, d., Gerard Dou- straat 12, IJmuiden-O.; H. M. van Halvan Teeseling. d.. Lange Nieuwstraat 786. IJmui den; A. VisserKok, z„ Enschedéstraat 12, IJmuiden; N. Smit—Oldenburg, d., Wijker- naar van A. Dekker, Platanenstraat 33. oogstraat 114. Velsen-N.; J. A. A. Snel—Grim bergen. z.. Willebrordstraat 59. IJmuiden; G. Argeloo—Blinkhof. z„ Stolstraat 4. IJmuiden- Oost; A. Kops—Otte, d., van Valkenburg- straat 6. Velsen-N.; A. B. VosGiel, d-, Bre- deroodseweg 67, Santpoort-st.; T. Vlietstra— Buis, d., Bonairestraat 61, Santpoort; D. J. van der Lindenvan Wort, d., van Wasse- naerstraat 59, IJmuiden; L. L. C. Joor Oosten, d., Stratingplantsoen 69 rd, Vel sen-N.; H. J. T. BoomsmaVogelsang, d., Rijksstraatweg 408, Santpoort. OVERLEDEN: J. Vrijhoef. 76 j„ weduw naar van A. Dekker. Platanenstraat 3, IJmui- den-O.; G. Plug. 63 j.. echtgenoot van H. van der Harst, M. K. Hofstedestraat 28, IJmui den; C. J. Maarschalk. 58 j.. echtgenoot van H M. Heeremans, Burg. Enschedélaan 47. Santpoort. DE ELF GESLAAGDEN voor het eerste examen viskunde en visbewerking aan de Visserijschool te IJmuiden, hebben gisteravond in een der lokalen van de school uit handen van de Velsense wethouder van Onderwijs, de heer H. de Boer, de diploma's ontvangen. Op 1 October van vorig jaar werd het leerplan van de Visserijschool uit gebreid met deze cursus, waarbij twee diploma's, A en B, als visbewerker kunnen worden behaald. Het doel van de cursus voor het diploma A, dat nu deze elf mannen op zak hebben, is het opleiden van geschoolde krachten voor de vishandel en de visverwerkende industrieën. Acht maanden lang zijn de cursisten drie avonden in de week naar de school getrokken om les te krijgen in viskunde, visverzorging in de theorie en in de praktijk. Bij het uitreiken van de diploma's was een nieuwe mijlpaal op een van de nieuwe wegen voor het Nederlandse visserijonderwijs bereikt na de vacantie gaat men onder leiding van de leraar, de heer J. Bronsveld, verder met de cursus voor het B.-diploma en wordt vermoedelijk ook een nieuwe groep cursisten gevormd voor een A-cursus. Als eerste sprak gisteravond de directeur van de Visserijschool, de heer P. J. Ver- waijen, die meedeelde, dat van de negen tien deelnemers elf man waren geslaagd. Eén deelnemer was ziek, twee hadden zich (zonder een boodschap te sturen) terugge trokken en vijf hadden de eindstreep niet gehaald. De heer Verwaijen sprak van de band, die tussen leraren en ieerlingen is ontstaan en hoopte dat alle cursisten straks bij de B-cursus present zullen zijn. De wethouder van onderwijs, de heer De Boer, zei in tegenwoordigheid van de com missie van toezicht op de school, de leraren en vele vertegenwoordigers uit het visserij bedrijf, dat het pogen om tot vakbekwame mensen in het Nederlandse visserijbedrijf te komen, zal dienen uit te groeien. Niet alleen de man in de vishal en op de logger of trawler zou deze cursus moeten volgen, maar eigenlijk een ieder, die in het visse rijbedrijf werkzaam is. De visverkoop zou er uiteindelijk mee gestimuleerd worden. De heer De Boer verwachtte dan ook dat de betrokken bedrijven waardering zouden hebben voor de studie van hun personeels leden. Van de cursisten kan men zeggen dat zij vakbekwaam zijn: zij hebben het bewijs tijdens het examen geleverd. De heer De Boer bracht dank aan de direc teur, de leerkrachten en aan allen, die deze cursus hebben mogelijk gemaakt. Voor de vishandelvereniging voerde de heer D. Gouda het woord. Persoonlijk vond hij de diploma-mentaliteit in Nederland te sterk, maar belangrijk bij deze cursus achtte hij het feit, dat het diploma hier niet het doel is, maar een bewijs van de be langstelling voor de viskunde en visbewer king. De kennis zal groeien en daarmee zal de onverschilligheid, zoals die nog maar al te vaak in de hal bestaat, verdwijnen. De heer Gouda had bijzondere waardering voor de elf geslaagden, waarbij personen waren van zijn firma, uit de conserven- industrie, A-lijsters, van de vishandel en van het Staatsvissershavenbedrijf. De heer Tuntler sprak voor de commis sie van toezicht en feliciteerde de directeur met de candidaten. De school is nu dan weer met een cursus uitgebreid en in dit verband wees de heer Tuntler er op, dat het nu toch tijd wordt om een internaat Bij de in Bloemendaal gehouden tradi tionele vijf kamp tussen de corpsen van Haarlem, Velsen, Heemstede, Zandvoort en Bloemendaal heeft het Velser corps zich danig geweerd. De Heemsteedse ploeg moest verstek laten gaan, maar die plaats werd spontaan ingenomen door de Rheden- se politiemannen. De wedstrijd bestond uit schieten, snel- zwemmen, popduiken, hardlopen, vèrsprin- gen en hindernisloop. Velsen won de eerste prijs met 28 punten en heeft daardoor voor de derde maal de wisselbeker in bewaring. Haarlem behaalde 24 en Bloemendaal 22 punten. De Velsense ploeg bestond uit de agen ten Braun, Wieringa, Slings, Van der Tuuk en Bronsveld. Voor de vier beste „all-round" deelne mers waren aparte prijzen beschikbaar. Ook hierin kwam Velsen goed uit de bus. De heer Wieringa bezette de eerste plaats, gevolgd door de heer Braun als tweede. De heer Bronsveld deelde de 3e en 4e plaats door een gelijk aantal punten met een Haarlemse collega. Ook in Gouda Bij de nationale atletiekwedstrijden in Gouda, georganiseerd voor de Nederlandse politiemannen, heeft Velsen zeer behoor lijke resultaten geboekt. Velsen werd eer ste in de Olympische estafette, de eerste prijs van hink-stap-sprong in de klasse B viel agent De Vente ten deel. Tweede prijs vèrspringen in de B-klasse kreeg agent Bronsveld, die daarenboven derde werd op de 800 meter in de A-klasse. Bij het hoog springen in de B-klasse sleepte agent Van Roekei de derde prijs in de wacht en agent Overvliet werd ten slotte tweede op de 1500 meter in de A-klasse. Dit zijn resul taten, die zeker het vermelden waard zijn en die tevens bewijzen dat Velsens corps ook in de sport paraat is. bij de school te bouwen. Talrijke leerlingen komen van buiten. Tot besluit van deze uitreiking van de diploma's heeft de heer A. Schoonenberg namens de cursisten allen dank gebracht voor het aangename onderwijs. De heer J. Bronsveld voelde zich als een schipper die een schip vis aan de halkade afmeerde en dan tot zichzelf zegt: tot de volgende reis voor de heer Bronsveld de B-cursus. De heer C. v. d. Zwan zegde de heer Brons veld namens de leerlingen als dank een boek toe. De geslaagden zijn: J. Blenk, H. Braams, A. Croonenberg, B. Meijboom. E. A. Schol der, A. Schoonenberg. P. Vuil, L. Wijker, C. v. d. Zwan, W. Zwemmer en F. Zijl. Woensdag 23 Juni kwamen de haven van IJmuiden binnen: Anna van Otterbacken. Hast IV van Hull. W. T. Malling van Riga. Mardu van Rotterdam. Plato van Rotterdam. Lore Ottens van Ixpilla. Bornholm van Was- klot. Dora van Raumö. Tromp van Raumö. Merwede van Antwerpen. Leonard T van Norrköping. American Jurist van Antwer pen. Nato van Londen. Cottica v. Plymouth. Haskerland van Newcastle. Martien van Hamina. Johan Janson van Holmsund. Ponza van Geffle. Katha van Le Havre. Vertrokken zijn: Heelsum naar Houston. Grebbestroom naar Londen. Zaan naar Geffle. Perwick naar Oslo. Vigosero naar Rostock. Walter Scott naar Rotterdam. Poeloe Laut naar Hamburg. Tom S naar Gent. Granefors naar M' bro. Jumiges naar Antwerpen. Hast III naar Bremen. Dieter Waltraud naar Hamburg. Viggen naar Gent. Martien naar Liverpool. Warun naar Rot terdam. Marne naar Rotterdam. De door de IJmuider Reddingsbrigade gehouden cursus in het verlenen van eer ste hulp bij ongelukken werd besloten met het examen voor het „eenheidsdiploma", dat werd afgenomen door dr. Segaar uit Haarlem. Het diploma werd behaald door de dames G. C. de Haan-Maasland en J. M. van Zalingen-Visser en de heren W. van Buuren en J. P. de Haan. De begin- cursus werd met gunstig resultaat gevolgd door de dames J. M. Broek-Duker, A. de Haan, M. Nat, M. C. Niekerken en W. J. C. Wullens en de heren E. J. A. Anderson, H. J. Hooi en B. Koch. Telepaath in Luxor Theater De telepaath-helaerzienrie Enrico Bur- listo zal vanavond optreden in het Luxor- Theater. Het werk, dat u deze drie meisjes ziet doen, lijkt niet bepaald op wat men doorgaans onder vrouwenarbeid verstaat. De meisjes verrichten het toch met groot enthousiasme. Zij werken namelijk mee aan de wederopbouw van het tijdens de stormramp zo zwaar getroffen Schouwen Duiveland. Van links naar rechts: Yvonne Haaksma (Den Haag); Fet je de Boer (IJmuiden) en Dorothy Legge (Nieuw Zeeland). Het programma van het openluchtconcert op Vrijdag 25 Juni in het Park Velserbeek, door de Accordeon Vereniging „IJmuidens Roem", is als volgt: Jeugdorkest A: Colonel Bogney mars, K. J. Alford; Concert ouver ture, K. W. Moed; Les deux amoureux (wals), G. D. Marco; Danse Hongroise No. 5, Joh. Brahms; Dona Carla (Spaanse wals), J. B. kok; Dubble Adlar, Wagner. Pauze. Sempre Desto Mars, J. B. Kok: Feodora Ouverture, Tschaikovsky; De Vogelkoopman, operette melodieën. C. Zeiler; Lustspiel ouverture, Keler-Bela; El Capitan Mars, J. P. Geura. Internationale athletiek ontmoeting Op de DEM-sintelbaan zullen Zondag middag 27 Juni internationale athletiek wedstrijden worden gehouden. Op bezoek komt een sterke Zweedse ploeg. Vele be kende athleten zullen hieraan deelnemen: onder andere: Rem, Jonkers, v. d. Hoeven, Van Egmond, Zwart en Postma. 11 (Verkort weergegeven) Melksanering. In de „IJmuider Courant" van Zaterdag 19 Juni las ik een artikel over de melksanering, waarin staat dat die wijze van melkbezorging een gunstig beeld vertoont. Ik betwijfel of die uitslag ook gunstig zou zijn indien er een referendum zou ge houden worden onder de huisvrouwen. Deze methode van melkvoorziening is niet uitgegaan van de overheid, doch is gedic teerd door de melkboeren. Ik vind het maar een gekke geschiedenis dat de vrije burger in óns „Goddank" weer vrije vaderland, vanwege de melkboeren een leverancier wordt toegewezen. Dit is een dwang, die de leverancier meent te mogen uitoefenen op de afnemers en om dit soort dictatuur nog wat verder door te drijven dit distilleer ik verder uit genoemd artikel wordt de klant bij wijze van tegemoetkoming voorge schreven dat, indien hij of zij een andere melkboer wenst, een schriftelijk verzoek kan ingediend worden bij de secretaris der melkboerenvereniging. Let wel: een schrif telijk verzoek. Ik geef degene die eventueel een schrif telijk verzoek zou willen indienen ernstig in overweging dit dan te doen met gepaste eerbied, dus met ontblote hoofde dit van wege de grotere kans dat zijn nederige verzoek in welwillende overweging ge nomen zal worden. Deze goede raad geldt ook de mevrouw, die ik een dezer dagen hoorde zeggen, dat zij op haar klacht tegen de melkboer dat zij zo laat bediend werd, van deze ten ant woord kreeg: „Dan komt u het maar halen." In ons goede land heeft de klant altijd de leverancier genomen, die door hemzelf ver langd werd, doch bij de melkleverantie is de zaak op zijn kop gezet; niet de klant, maai de leverancier heeft het voor het zeggen. Nu beleven we de melkboerendictatuur, maar als de slager, bakker, kruidenier, enz. dezelfde methode gaan toepassen, dan zou de zaak compleet zijn en was de klant vol komen aan banden gelegd. Het zou belachelijk zijn, ware het niet zo ergerlijk. J. LEEGWATER BIJ EEN LUIDE YELL in paviljoen „Watervliet" is er gisteravond een einde gekomen aan de veldsportavond van de jubilerende Kennemerstaten. Voorzitter H. J. Klaver van „Suomi", voor wie dit werk „eten en drinken" is, had toen al de medailles aan de eerste prijswinnaars uitgereikt. Uitblinkers van de avond waren de heren J. Le- jeune, die een nieuw clubrecord kogelstoten vestigde met 13,49 meter (het oude record stond op naam van Chr. Postma met 13,12 meter) en A. Spek, die de 3000 meter hardlopen (van 8 min. 59,2 sec. van Udo van Wijngaarden) terugbracht op 8.55. Doordat Joost Groen op de 800 meter de fraaie tijd van 2 min. 1,5 sec. maakte, wordt hij overgeplaatst naar de A-klasse. Al deze fraaie resultaten zijn tekenen, dat „Suomi" zijn plaats in de athletiek-wereld ten volle waard is. Drs. D. Demmers. zelf enthousiast soft-baller, wekte daarom vooral de jeugd op om zich als lid bij athletiekvereniging of sportclub op te geven. een Ook op het gebied van bal-sporten was er gisteravond veel te beleven: een soft- ball wedstrijd tussen Rooswijk en een HCK-combinatie eindigde in een 74 overwinning van Rooswijk. De dames van VCK wonnen na een spannend verloop de volleybal-wedstrijd van de Velox-dames met 31. De Velox-heren namen revanche op de VCK-heren door met 32 een harde wedstrijd te winnen. Op het tussen de sintelbanen gelegen voetbalveld wisten de dames-van Concor dia rhet 62 de overwinning te behalen op de handbal-club IJmond. In de pauze gaven leden van SSH demonstraties in tafelsprin- gen, die aan het weinig talrijke publiek dankbare applausjes ontlokten. Goed verloop Achter elkaar werden de loop-wedstrij den gehouden, die zonder uitzondering goed verliepen. Bij de 80 meter meisjes A kon den de Suomi-meisjes niet tot de winna ressen behoren, doch verbeterden dit bij de meisjes B. Ook bij de 100 meter dames waren de eerst aankomenden van „Gita". Dank zij G. Grapendaal was de 100 meter heren voor Suomi, maar C. de Boer van „Lycurgus" was op de 800 meter 2'/t secon den eerder dan de beste van Suomi. De 3000 meter heren kwam door een tijdig ingezette sprint van A. Spek bij „Suomi" terecht, al hoewel J. Mars van „Zaanland" dit had kunnen voorkomen, wanneer hij iets sneller gereageerd had. Met een huid-dikte voor- De vlag van de IJmuidense trawler „Vios" heeft enige dagen halfstok gehan gen ten teken van rouw over het heengaan van de schipper, de drieënzestigjarige G. Plug, wiens stoffelijk overschot gistermid dag om half drie op de Westerbegraafplaats te IJmuiden ter aarde werd besteld. Be treurd door een grote kring van familie leden, vrienden en kennissen was de schip per van de „Vios" uit dit leven heenge gaan. Zij allen begeleidden de baar, die werd gedragen door opvarenden van de „Vios", naar de groeve, waar als eerste werd gesproken door ir. F. Thiel, de direc teur van de VEM, waarbij Plug het groot ste gedeelte van zijn schippersloopbaan heeft gevaren. De heer Thiel sprak namens de VEM en al haar medewerkers en alle collega's op zee en de zeelieden, die onder leiding van Plug hebben gevaren. „Hij was de oudste van onze schippers," zei de heer Thiel. Van 1923 af heeft hij behoudens een kleine onderbreking bij de maat schappij gevaren en ik heb in deze dagen uitnemende herinneringen voelen opkomen. In Juli 1937 ging hij voor de eerste maal met zijn vriend Tak met het nieuwste schip, de Erin, naar zee. Het moet een bit tere teleurstelling voor hem zijn geweest, toen dit schip in Engelse krijgsdienst ten onder ging. Plug heeft zich talloze vrien den gemaakt en we kunnen de VEM zon der hem nauwelijks voorstellen." De heer Thiel ging verder: „Zijn grote en sterke geloof heeft hem het gehele leven gesteund, hij was een eenvoudig mens, die altijd be zigheid zocht, ook in zijn vrije uren. Hij heeft de oorlog in Engeland doorgebracht en na de oorlog heeft hij een belangrijk aandeel gehad in de opbouw van IJmuiden. Plug eindigde zijn loopbaan op het sterkste schip van de maatschappij, de Vios. Hij was een van de besten". Namens alle collega's en de makkers van de bond sprak de heer J. Hartman van de Centrale Bond voor Arbeiders in het Transportbedrijf. De heer Hartman noem de Plug een eerlijk mens met een mooi karakter. Niemand kon vermoeden, toen Plug op de Vios binnenkwam in de vorige week, dat hij zo vlug zou overlijden. Meer dan dertig jaar heeft hij voor de VEM gevaren en de heer Hartman zei in dit verband: „Het moet voor hem een grote teleurstelling zijn geweest, dat bij de maat schappij niet aan het dertigjarig jubileum is gedacht Ook het vijfentwintigjarig jubi leum heeft men in stilte voorbij laten gaan." Het verheugde de heer Hartman dat de maatschappij nu haar waardering had uitgesproken. De samenkomst werd beëindigd door ds. J. v. d. Berg. Na de teraardebestelling sprak de heer M. Plug namens de familieleden een woord van dank. Bestuur en leden van de Gewestelijke Bond voor Vreemdelingenverkeer voor Zuid-Kennemerland hebben in restaurant „Rotonde" te Zandvoort een vergadering gehouden onder voorzitterschap van de heer D. J. A. Geluk uit Haarlem. Reeds in de vo rige bijeenkomst was de wens ge uit, dat de voor zitter van de Ge westelijke Bond niet meer dezelfde zou zijn als die van de Stichting „Haarlems Bloei", temeer daar de groei van verschil lende gemeenten, j welke tot de bond behoren, steeds toeneemt. De heer Geluk was het met deze zienswijze eens en stelde daarom zijn zetel ter be schikking. Tot zijn opvolger werd gekozen de heer J. C. Aschoff, wethouder van Velsen. Als vice-voorzitter werd aangewezen de heer N. Vos,oud-gemeente-secretaris van Heem stede en als secretaris-penningmeester de heer G. J. van Abs. Verder zullen van het dagelijks bestuur deel uitmaken de heren D. Geluk en C. de Gooijer, directeur van V.V.V. Aalsmeer. Zoals bekend is de directie in handen van de heer W. van Willige. De Beverwijkse rennersclub „Kennemer- land" heeft Woensdagavond in de Wijker- meerpolder de sprint kampioenschappen verreden. Na enige spannende ritten wist J. Groot in de A. B en C klasse de eerste prijs te veroveren. A. Lute was bij de ju nioren de gelukkige. De overige uitslagen waren: 2. Ch. de Nijs, 3. C. Stroomer, 4. H. Droog, 5. Ch. de Jong. Junioren: 2. F. Klardie, 3. H. Koomen, 4. M. Put. Na afloop reikte de voorzitter de heer F. Groot in het clubhuis bloemen uit aan de eerstaankomenden. Hij verheugde zich er over dat er dit jaar twee nieuwe kam pioenen zijn. sprong finishte Spek eerder. N. Kling van „Holland" was H. Snip van „Suomi" 8 seconden te vlug af en won de race 1500 meter jongens A. Veel spanning brachten de estafette 4 x 100 meter dames en 4 x 100 meter heren, terwijl de Olympische estafette heren een uitgemaakte zaak voor „Suomi I" was, die ook glansrijk werd gewonnen. Uitslagen De uitslagen luidden: 80 meter meisjes A: 1. E. Gieske (Gita) in 11 sec.; 2. M. Laadstra (Gita) in 11,1 sec.; 3. R. Warmerdam (Gita) in 11,1 sec. 80 meter meisjes B: 1. E. v. d. Ploeg (Suomi) in 11 sec.; 2. L. Scheffer (Suomi) in 11,7 sec.; 3. H. v. Paradijs (Holland) in 12 sec. 100 meter dames: 1. N. de Vries (13,1); 2. M de Vries (13,2); 3. G. Takken (13,5) allen van „Gita". Kogelstoten heren: 1. J. Lejeune 13,49 meter; 2. P. Koeten 11,89 meter. 100 meter heren: 1. G. Grapendaal (Suomi) 11,5 sec.; 2. L. Luitjens (Holland) in 11,6 sec.; 3. C. v. Emmerik (Holland) 11.8 sec. 800 meter heren: 1. C. de Boer (Lycur gus) 1 min. 59; 2. J. Groen (Suomi) 2 min. 1.5; 3. H. Kooyman (Suomi) 2 min. 0,3. 3000 meter heren: 1. A. Spek (Suomi) 8 min. 55; 2. J. Mars (Zaanland) 8 min. 55; 3. S. v. d. Kley (Lycurgus) 9 min. 7,1. 1500 meter jongens A: 1. N. Kling (Hol land) 4 min. 33,5; 2. H. Snip (Suomi) 4 min. 41,5. 4 x 100 meter estafette heren: 1. Holland 46.4; 2. Suomi 46,8 sec. 4 x 100 meter dames-estafette: 1. Gita 52.7; 2. Suomi 55,4 sec. 4 x 80 meter estafette meisjes: 1. Gita 44.5; 2. Suomi I 45.8 sec. Olympische estafette heren: 1. Suomi 3 min. 46,8 sec.; 2. Holland 3 min. 50,2 sec. DEM-voetballers zien HongarijeBrazilië Voor de senioren en junioren van de voet- ba lverenigimg DEM zal Zondagmiddag in het gebouw KSA een bijeenkomst worden gehouden, waarop de voetbalwedstrijd Hongarije-Brazilie op de televisie te zien zal zijn. Prijzen van Woensdag. Heilbot 3,70-3,-; gr. tong 1,841,34; grm. tong 1,801,26; kim. tcng 1,96—1.30; kl. tong I 1,34—1,08; kl. tong II 1,16—0,98: tarbot I 1,98—1.68; zalm 8,—, per kg. Tarbot II 96—82; tarbot III 62—53; tarbot IV 58; gr. schol 2619; grm. schol 50—20; kim. schol 42—17; kl. schol I 24—13; kl. schol II 20—8; schar 18—9; bot 14—8; v haring 32; makreel 2514; gr. schelvis 4746; grm. schelvis 48—39; kim. schelvis 4438; kl. schelvis I 3935; kl. schelvis II 2810; wijting 178; gr. gul 4135; midd. gul 25—22; kl. gul 17—12; kl. lang 27—; kl. haai 3830; ham 6661; poontjes 108: horsmakreel 8.208; kl. koolvis zw. 2720; kl. koolvis wit 45, per 50 kg. Gr. kabeljauw 24896; gr. koolvis zw 82—55; gr. leng 90—81, per 125 kg. Aanvoer van Woensdag. 235 kisten tong en tarbot, 3 kisten heilbot, 1195 kisten schol, 100 kisten schar, 30 kisten bot, 4 kisten haring, 340 kisten makreel, 690 kisten schelvis, 380 kisten wijting, 380 kisten kalbeljauw en gul, 20 kisten leng, 7 kisten kl. haai, 2 kisten ham, 25 kisten poon. 244 kisten koolvis, 75 kisten diversen. Totaal 3730 kisten. Besommingen van Woensdag. 1 trawler f19.760; Onderneming 3 SCH 117 f14.370; IJM 210 f3420; KW 76 f 7000; KW 141 f7290; KW 114 f3670; KW 60 f 440; KW 189 f314; KW 133 f2656; KW 35 f 680; IJM 53 f2420; WR 7 f 1522. Aanver op Urk. Dinsdag werd door 80 vaartuigen op Urk aangevoerd: 7090 pond kuilpaling, prijs fl,00—f 1.08, 616 pond lijn- aal, Prijs f 1,19—f 1,25, 24 pond snoekbaars, P£ijs 10.?3, 256 pond rode baars, prijs f 0,90— f 0,96, per pond en 696 bak nest, prijs f2,60— f3,00 per bak van 37V4 kg.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 12