Verstrekking ziekenhuishulp aan de verzekerden te beperkt Puistjes D.D.D. Botsing van kapitalistische belangen in Bene lux-verband Fa. B. ENGELENBERG PANDA EN DE MEESTER-ZAKENMAN Wereldnieuws Rede voor Centrale Bond van onderling beheerde Ziekenfondsen kreeg bijval De radio geeft Vrijdag Kosten voor passen in het gehele land gelijk Billy Graham volgend jaar weer in ons land? Twee briefkaarten uit Rusland Nederlands soda-project in Delftzijl maakt een compromis noodzakelijk Geen eenzijdige binding met Verenigde Staten ocL ió Let zo J DONDERDAG 24 JUNI 1954 2 PROF. DR. P. MUNTENDAM Binnenlandse Zaken wenst: KEI P Tientallen Nederlanders nog in Russische kampen In November begint de HVA-suikercampagne in Ethiopië Carrosseriebouwers bezorgd over de Omzetbelasting Een Van Dijck ontdekt Twee communisten krijgen hun paspoorten Ex-kanselier Brüning waarschuwt FLUISTER- ECHO'S „De verstrekking: van maximaal zes weken ziekenhuisverpleging in de ver plichte ziekenfondsverzekering: is in verge lijking met andere landen wel heel be perkt", zo constateerde de directeur-gene raal van de volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam, Woensdagavond in een rede voor de jaarvergadering van de Centrale Bond van Onderling Beheerde Ziekenfond sen. Een zó korte periode verschaft naar hij zeide niet de gewenste zekerheid, die men in een stelsel van sociale zekerheid mag vragen. De spreker zei zich er van bewust te zijn, dat de uitgaven voor ziekenhuis- verpleging een steeds drukkender last op het ziekenfondsbudget betekenen. In vier jaar is deze gestegen van f 10.50 tot f 14 per ziel per jaar. Hij vestigde er echter de aandacht op, dat door besparing van kos ten, onder meer door een goede medische contróle, de gelden gefourneerd kunnen worden om die patiënten, die een langere verpleging dan 42 dagen behoeven, deze verpleging ook inderdaad deelachtig te doen worden. Dr. Muntendam besprak ook het grote gevaar van een niet geleide quan- titatieve ontwikkeling van de ziekenhuis- bouw. Overbodige uitbreiding van het aantal ziekenhuisbedden in Nederland dient de volksgezondheid niet, doch schaadt haar in economisch opzicht. Vooral ten behoeve van de revalidatie zal uitbreiding van de termijn van 42 dagen ziekenhuisverpleging beslist nood zakelijk zijn. „Pas dan zal men de revali datie, die in ons geneeskundig denken in gang begint te vinden, op verantwoorde wijze kunnen beoefenen", zo zei hij. Ook chronische zieken hebben recht op goede geneeskundige behandeling en ver pleging in een prettige omgeving, maar deze zekerheid wordt tot nu toe volgens hem in ons stelsel van sociale zekerheid niet geboden. Hij wees op de mogelijkheid, aangegeven in een rapport van de Dr. Wiardi Beckmanstichting „de volksgezond heid in het geding", voor de instelling van een speciale fonds voor langdurige verple gingen. Hoewel ook andere verstrekkingen ver betering behoeven bijvoorbeeld des kundige kraamhulp achtte prof. Mun tendam dit in urgentie toch veel minder belangrijk dan de noodzaak tot verlenging van de zes weken ziekenhuisverpleging. De spreker, die door de voorzitter van de Centrale Bond, de heer C. J. van Lienden, was ingeleid, kreeg van verschillende sprekers uit de vergadering warme instem ming voor zijn pleidooi voor uitbreiding van de ziekenfondsverstrekkingen. Met de inleider was de vergadering van mening, dat de benodigde gelden, zeker bij de tegenwoordige economische opgang van ons land, te vinden zullen zijn. Het jaarverslag van de Centrale Bond zegt dat de verhoudingen in het zieken fondswezen nog altijd getuigen van dyna miek, waardoor er van enige rust en stabiliteit geen sprake kan zijn. Het jaar 1953 heeft daarvan opnieuw getuigenis af gelegd. De moeilijkheden tussen de Zieken fondsorganisaties en de Landelijke Huis artsenvereniging (L.H.V.) over de hono- hering voor hulp aan de ouden van dagen waren groter dan in enig ander jaar na ADVERTJENTIE ^succes voor de rakenman een kwartaal op proef voor f 2,- op giro 13.63.00 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.55 Walcheren hersteld, plechtige herdenkingsbijeenkomst. 11.45 Platen. 12.15 Metropole Orkest en solist. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Metropole orkest en solist. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Pla ten. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Blokfluit ensemble. 14.45 Platen. 15.15 Voordracht. 15.35 Kamermuziek. 16.00 Tuinbouwpraatje. 16.15 Strijkkwartet. 16.45 Platen. 17.15 Pro menade orkest. 18.00 Christelijke muziek vereniging. 18.20 Friese uitzending. 18.35 Platen. 18.50 Sociale vragenbus. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring en toelichting. 19.30 Internatio nale Tenniskampioenschappen te Wimble don. 19.40 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Platen. 20.40 Walcheren hersteld: koorzang. 20.50 Plagen. 21.00 Marinierskapel en Lucht machtkapel. 21.15 Opwekkings-predikers wekken slapenden en doden op, causerie. 21.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Kinderen en mensen, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Orgelconcert. 11.00 Radiofeuilleton. 11.20 Platen. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.30 Lichte muziek. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Hobo, klarinet en fagot. 14.50 Boekbespreking. 15.10 Strijk kwartet. 15.30 Musette-orkest. 16.00 Orgel. 16.30 Voor de kinderen. 17.00 Platen. 17.20 Muziekcauserie. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muziek. 18.40 Meisjeskoor. 19.00 Boekbe spreking. 19.15 Muziekcauserie. 19.30 Op be zoek bij anderen, reportage-klankbeeld. 19.45 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boek bespreking. 20.10 Kamerorkest en solist. 20.30 Een half millioen vluchtelingen, causerie. 20.40 Humanisme als levenshouding, cause rie. 21.00 Voor de jeugd. 21.35 Lichte muziek. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Dansmu ziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avond wijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Kamer orkest. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 15.00 Orkest concert en koorzang. 15.55 Platen. 16.00 Vlaamse muziek. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 17.45 Platen. 18.15 Pro testantse causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 21.20 Kunstkaleidoscoop. 21.35 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio Universi teit. 22.30 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws.. Hoe de weekbladen het zien. Nieuwe films. (Op 224 en 75 m.). de oorlog. De Nederlandse Ziekenfonds verzekering heeft voor wat de verzorging wat de ziekenfondsverzekerde betreft, veel kunnen doen, omdat in ons land een systeem van honorering bestaat, dat het mogelijk maakt om de gedachte van een all-risk verzekering in hoofdzaak zo goed mogelijk te benaderen. „Dit systeem dreigde door de moeilijk heden tussen ziekenfondsorganisaties en L.H.V. verloren te gaan", aldus het jaar verslag, „indien dit het geval zou zijn, zou een van de belangrijke peilers waarop het Nederlandse ziekenfondswezen rust, weg vallen, met gevolgen, welke niet direct te overzien zijn". Een voorbeeld daarvan wordt het nog altijd niet opgeloste geschil tussen de uit de maatschappij getreden specialisten en de Ziekenfondsorganisaties met betrekking tot hun honorering ge acht. De door de minister van Economi sche Zaken getroffen prijzenbeschikking is in de loop van 1953 gehandhaafd, doch de daardoor hangende kwestie is nog niet tot een oplossing gekomen. In een brief aan de Commissarissen der Koningen heeft het ministerie van Binnen landse Zaken de wenselijkheid bepleit ten aanzien van paspoorten tot een uniform tarief voor het gehele land te komen. Dit zou kunnen geschieden als de provinciale leges voor afgifte en verlenging van pas poorten niet hoger dan f 1.50 zouden wor den gesteld en de gemeentelijke leges op maximaal fl,De totale kosten van een paspoort zouden dan niet meer dan f 5, bedragen. In Limburg hebben Gedeputeerde Staten reeds voorgesteld de provinciale leges van f 2,tot f 1,50 te verlagen. De provinciale leges zijn over het alge meen niet veel hoger dan het bedrag door Binnenlandse Zaken genoemd, daar de provincie alleen de kosten van dienstver lening in rekening mag brengen en geen winst mag maken. De gemeentebesturen mogen echter wel een matige winst maken op de leges. ADVERTENTIE ZONBRILLEN m«t op ilsch iwist* «leien Gr. Houtstraat 137 naast luaor Uitgeleide gedaan door leden van het Nederlandse organisatie-comité is vanoch tend om kwart voor elf met het KLM-toe stel naar Frankfurt vertrokken de Ameri kaanse evangelist Billy Graham. Nadat hij in Frankfurt een bijeenkomst voor de Ame rikaanse militairen heeft geleid, gaat Graham via Dusseldorf naar Berlijn, waar het OJympia stadion met 100.000 plaatsen is gehuurd en waar hij ook een groot aan tal mensen uit Oost-Duitsland hoopt te kunnen toespreken. Op 1 Juli gaat hij naar Amerika terug wegens zijn verplichtingen aan de televi sie-uitzendingen tijdens welke hij spreekt in zijn rubriek „het uur der beslissing". De Amerikaan is bijzonder ingenomen met de ontvangst in Nederland en over het grote aantal mensen dat hem heeft willen beluisteren, zo vertelde hij vóór zijn ver trek. Volgens zijn eigen schatting hebben 1800 a 2000 mensen gisteravond in het Olympisch stadion gehoor gegeven aan zijn oproep voor het podium te treden en daar mee getoond hun leven in dienst van Chris tus te willen stellen. Naar wij van het Nederlandse comité vernamen, heeft men tot dusver 750 inge vulde kaarten van deze mensen binnen gekregen. Er worden nog vele honderden kaarten verwacht. Een voorlopige indruk geeft het beeld, dat van deze mensen ve len niet tot enig kerkgenootschap behoren. Men is thans druk bezig de kaarten te sor teren voor de diverse kerkelijke instanties. Men heeft Billy Graham gevraagd vol gend jaar opnieuw naar ons land te komen, doch dan voor een wat langere duur. Van wege vele afspraken kon de evangelist geen toezegging doen. Wellicht is het mo gelijk, als hij volgend jaar Glasgow be zoekt, voor enige tijd naar ons land te ko men, zo deelde hij mede. Twee briefkaarten uit Rusland hebben de hoop in de harten van de familieleden van twee Nederlanders, die zich in Russi sche concentratiekampen bevinden, doen opleven. Eén briefkaart was afkomstig van Harm ten Hoff uit Groningen, die in het kamp Workoeta vertoeft. De andere was van Adolf Beernink, die na de oorlog in Oost- Duitsland gearresteerd en tot 25 jaar dwangarbeid is veroordeeld. Reeds eerder z(jn enkele briefkaarten van Nederlanders in Rusland ontvangen, maar enige zekerheid omtrent het lot van de enkele tientallen, die nog in Russische kampen verblijven, heeft men niet. Voortdurend wordt langs diplomatieke weg getracht iets omtrent deze mensen te weten te komen. Het ministerie van Bui tenlandse Zaken en het Nederlandse Rode Kruis dringen er in Moskou voortdurend op aan dat deze Nederlanders naar huis mogen schrijven en voedselpakketten uit Nederland mogen ontvangen. Tot dusverre bleven deze pogingen zonder resultaat. De nog in Rusland verblijvende Neder landers zijn na de oorlog in de door de Russen bezette gebieden gearresteerd. Waarom dat gebeurde en op welke gron den z\j zyn veroordeeld weet men niet. In Ethiopië heeft de N.V. Handelsvereni ging ..Amsterdam" behalve voor de suiker cultuur ook belangstelling voor andere cul tures, maar de desbetreffende plannen hebben nog geen vaste vorm aangenomen. De suikerfabriek op de onderneming Wonji in Ethiopië is begin 1954 gereed gekomen voor proefdraaien. Van de eerste normale campagne, die begin November zal be ginnen, wordt een goede oogst verwacht. In Ethiopië was eind 1953 ongeveer 23 Vt milMoen gulden geïnvesteerd. Er zal nog ongeveer 2 millioen gulden geïnvesteerd moeten worden, voordat de eerste grote oogst uit een normale campagne zal bin nenkomen. De H. V. A. heeft op Java twee suiker fabrieken, die voor herstel in aanmerking komen. Het zijn de fabrieken Koemir in Oost-Java en Goenoeng Sari in Kediri. Aangezien herstel echter aanzienlijke ka pitaalsuitgaven vereist, is hierover nog geen beslissing genomen. De Nederlandse Federatie der organi saties van Carrosserie- en Wagenbouwers en aanverwante Bedrijven (F.O.C.W.A.) heeft een adres gezonden aan de leden van de Tweede Kamer. Zij vestigt hierin de aandacht op de hachelijke positie, waarin het Nederlandse carrosseriebe- drijf zich bevindt ten gevolge van de be palingen van het huidige besluit op de Omzetbelasting en de heersende interpre tatie daarvan. Bij de F.O.C.W.A. zijn aan gesloten 1100 bedrijven met tezamen on geveer 6000 man personeel. Met betrekking tot de vervaardiging van carrosserieën is wettelijk de situatie deze, dat Omzetbelasting betaald dient te wor den als ware door de carrosseriebouwer een complete automobiel gefabriceerd, al dus het adres. Dit feit plaatste de hier te lande vervaardigde carrosserieën in een onmogelijke concurrentieverhouding tot de geïmporteerde van een carrosserie voorziene motorrijtuigen. Bij resolutie van 9 Maart 1951 is de minister van Finan ciën aan dit bezwaar tegemoet gekomen, doch het aanhangige ontwerp van wet handhaaft de wettelijke situatie terwijl enkele opmerkingen in de Memorie van Antwoord de vraag doen rijzen of de voor noemde resolutie gehandhaafd zal blijven. Met het oog hierop verzoekt de fede ratie de Kamer van de minister de uit spraak te vragen, dat na de totstandko ming van de wet op de Omzetbelasting 1954 de resolutie van 9 Maart 1951 ge handhaafd zal blijven. JOHANNESBURG (U.P.) Professor Leo van Puyvelde, internationaal vermaard expert op het gebied van de werken van de Vlaamse meester Van Dijck, heeft schriftelijk aan een Zuid-Afrikaanse za kenman laten weten, dat het schilderij, dat deze verleden jaar voor 225 pond kocht, zonder twijfel „De Kruisverheffing" van Van Dijck is en dat de waarde van het doek 10.000 pond sterling bedraagt. ADVERTENTIE GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM Zuiver en onsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De Jeuk bedaart, de 2iektekiemen worden gedood en de huid geneest. ZEEP Woensdagochtend heeft een aantal ouden van dagen uit Gramsbergen, Breukelen en Fijnaart gedefileerd langs Koningin Juliana. Ze boden de Vorstin een grote koek aan en vier paar geschilderde klompjes voor de Prinsessen. Prinses Marijke en Prinses Margriet waren - de schooltassen nog in de hand - bij het défilé aanwezig Van onze correspondent in Brussel) De Benelux-conferentie, welke waar schijnlijk van 2 tot 9 Juli zal worden ver daagd, wordt te Brussel met belangstelling tegemoet gezien, omdat de ministers het plan, van de Nederlandse regering om te Delfzijl een sodafabriek op te richten zul len bespreken. De Belgen zijn van oordeel dat de soda-fabriek geen levensvatbaar heid heeft, nu bekend is geworden dat het Nederlandse privé-kapitaal het risico niet aandurft. Het project voorziet in een in vestering van honderd millioen gulden, waarvan particuliere ondernemingen slechts 16 millioen gulden voor haar reke ning nemen. Hierdoor wordt het plan- Delfzijl een Benelux-aangelegenheid. Wanneer Nederland nieuwe industrieën gaat vestigen met het geld van de Neder landse belastingbetaler, aldus het Belgische standpunt, terwijl in België alleen het pri- vé-initiatief nieuwe industrieën in het leven ADVERTENTIE DorUtraal 39 Haarlem - Tel. OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN ALLE LAKKEN EN VERVEN voor Huis, Auto en Industrie Minister Luns stelt het Kamerlid Wagenaar gerust Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Wagenaar betreffende de door de he ren P. de Groot, lid van de Tweede Kamer en B. Brandsen, secretaris van de Een heidsvakcentrale aangevraagde paspoorten, heeft de minister zonder portefeuille, de heer Luns, mede namens de minister-pre sident en de minister van Buitenlandse Za ken schriftelijk geantwoord, dat de aange vraagde paspoorten op het tijdstip, waarop de vragen werden gesteld, nog niet ver strekt waren, aangezien het onderzoek, dat aan elke paspoortenaanvraag voorafgaat, nog niet was afgesloten. De ministers zijn echter van oordeel dat het onderzoek in sommige gevallen onredelijk lang duurt. Dat zal onder de aandacht van de in eerste instantie verantwoordelijke autoriteiten worden gebracht, Een opdracht van bepaalde instanties of personen om de passen niet te verstrekken is niet gegeven. Indien een paspoort wordt geweigerd, wordt dat ter kennis van de minister van Buitenlandse Zaken gebracht. In bepaalde, in de paspoortinstructie aangegeven gevallen bestaat de mogelijk heid een paspoort te weigeren. Daar zo danige weigering gebaseerd is op een alge mene regel, kan niet van discriminatie worden gesproken. Van enige strijd met de grondwet is geen sprake. Het ligt niet in de bedoeling de door de heren P. de Groot en B. Brandsen aangevraagde paspoorten te weigeren. 31. Nadat hij zijn bedenkelijke werk zaamheden aan de stadsleidingen had vol bracht, begaf Joris zich welgemoed naar het Ritzhótel. Hier trof hij Panda in de kelder aan, in diep gepeins naar de over- kruiste leidingen starend. „Wel, wel, man neke, zijt ge hier nog steeds?", zei Joris. „Wat toeft ge, wat peinst ge? Onze werk zaamheden hier zijn reeds lang beëindigd. De Directeur heeft mij juist vol dankbaar heid medegedeeld, dat gas en water weer door de juiste pijpjes stromen". „Dat is juist het rare", zei Panda. „Toen ik hier beneden kwam, zag ik dat iemand met de leidingen had geknoeid; dat was dus de reden, dat gas en water in dit hötel door elkaar waren geraakt. Maar VOORDAT ik er iets aan gedaan had, was alles opeens weer in orde. Hoe is dat mogelijk? Hoe komt het, dat....". „Ventje", viel Joris hem in de rede, „al dit gepeins is niet doel matig. Een goede zakenman ziet vooruit en nimmer achtérom. Verspil uw tijd dus niet met vruchteloos gepieker over werk, dat reeds volbracht is. „Altijd voorwaarts", zij onze leus". Joris kan me nog meer vertellen", dacht Panda, „maar hier is iets niet in de haak....". £2-> f' iAi roept, is het mis met de Benelux. Boven dien zal de fabriek buitenlandse afzetge bieden moeten vinden voor honderd dui zend ton soda per jaar, hetgeen deskundige kringen onmogelijk achten. In de gehele wereld is de productiecapaciteit van de sodafabrieken al veel te hoog en men kan binnen enkele jaren een verwoede concur rentie verwachten van Oost-Europa, dat op de wereldmarkt reeds beneden de kost prijs verkoopt. Scherpe concurrentie In België wordt soda geproduceerd door de machtige trust van Solvay, die meer dan dertig fabrieken heeft. Wanneer er geen accoord met Solvay tot stand zou komen, zal ook deze machtige trust de strijd met Delfzijl aanbinden. De nieuwe Belgische minister van Eco nomische Zaken, Jean Rey, en prof. Zijl stra hebben het onderwerp reeds een maal besproken. In deskundige kringen heeft men ons verzekerd, dat de Belgische regering voorstellen zal doen om tot een compromis te komen. De Belgen zijn be reid te erkennen dat geen enkele buiten landse soda-groep recht heeft op conces sies in Nederland. Anderzijds mogen de belangen van de Belgische Solvay in Ne derland niet in gedrang komen, daar het product in de Benelux ruilhandel gelibe raliseerd is. De Franse soda-fabriek van Solvay in Lotharingen, dekt het grootste deel van de Nederlandse behoefte, onge veer 70 tot 80 duizend ton per jaar. Men heeft hier dus voor het eerst in Benelux-verband te doen met een botsing tussen grote kapitalistische belangen. Het wordt een zware proef voor de Benelux, die de economische unie niet in gevaar be hoeft te brengen, althans wanneer, zoals de Belgische deskundigen verwachten, weder zijds begrip voor deze ernstige situatie aanwezig is. BONN (ANP). De vroegere rijks kanselier dr. Heinrich Brüning heeft op nieuw verklaard, dat hij er ni°t aan denkt weer een actieve rol in het Duitse politieke leven te gaan spelen. Dr. Brüning, die sedert 1951 doceert aan de universiteit van Keulen, is in de laatste weken door voor drachten voor industriëlen weer op de voorgrond getreden. Hij heeft daarbij Adenauers politiek veroordeeld als te star en gewaarschuwd voor een eenzijdige bin ding van de bondsrepubliek aan de Ver enigde Staten. Brüning heeft de vrees geuit, dat Duitse deelneming aan de bewape ningsproductie de exportindustrie in haar concurrentievermogen op de wereldmarkt ernstig zou belemmeren. rroefvlucht. De Sabena is voornemens binnenkort een dienst met helicopters op Londen te openen. Volgende week Za terdag zal een proefvlucht worden ge maakt van Brussel (Groendreef) naar Londen (Waterloo Station). De Belgi sche helicopter verwacht de afstand van Cap Gris-Nez naar Dover, waarover Blériot in 1909 31 minuten deed, in 16 minuten af te leggen. Het gehele traject van Brussel naar Londen zal 2.45 uur vergen. Botsing. Op de hoofdverkeersweg bij Leu ven zijn Woensdagochtend in dichte mist twee autobussen met elkaar in botsing gekomen. Vier personen (drie mannen en een vrouw) werden gedood. Men vreest voor het leven van twee ernstig gewonden. Tien personen liepen minder zware verwondingen op. De bussen ver voerden mijnwerkers en fabrieksmeis jes. Record. Onder de ogen van verbaasd toe ziende New Yorkers is in een dag een wolkenkrabber van 22 verdiepingen op gericht. Dunne aluminiumplaten werden aangebracht op het geraamte van het gebouw met een snelheid van een ver dieping per 38 minuten. Geneviève. De Franse verpleegster Gene- viève de Galard, de „engel van Dien Bien Phoe", wordt midden Juli voor een bezoek van drie weken in de Verenigde Staten verwacht. Zij is uitgenodigd door het Congres. Onderzoek. Het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Woensdag be kend gemaakt, dat de Sovjet-Unie heeft toegezegd, dat zij een onderzoek zal in stellen naar de beschieting van een Bel gisch transportvliegtuig door een Rus sische straaljager op 3 Juni nabij de Oostenrijkse grens. De marconist van het Sabena-toestel werd gedood en twee leden der bemanning gewond, toen het vliegtuig, dat met een lading varkens op weg was van Engeland naar Joego slavië, werd aangevallen. Ford. Henry Ford is in Duitsland gearri veerd om een bezoek te brengen aan de fabrieken die zijn roemruchte groot vader 24 jaar geleden in Keulen heeft laten neerzetten. Hij zal besprekingen voeren over een uitbreiding van de fabriek. Ford zal ontvangen worden door president Heuss en kanselier Ade nauer. Vandaag. De vroegere hoofdredactrice van het Oost-Duitse vrouwenblad „De vrouw vandaag", Ilse Reinicke, is naar West- Berlijn gevlucht en heeft politiek asyl gevraagd. Ilse Reinicke, die ontslagen werd omdat zij weigerde anti-Ameri kaanse propaganda in haar blad te laten afdrukken, was een jeugdvriendin van rode" Hilde Benjamnin, de vrouwlijke Oost-Duitse minister van Justitie, Doodstraf. Een subcommissie uit het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een wetsontwerp goedgekeurd, dat be oogt de doodstraf op spionnage in vre destijd mogelijk te maken. De hoogste straf voor spionnage is nu levenslange gevangenisstraf, behalve, in tijden van oorlog. - Gevolgen. In een F-84 Thunderjet van de Franse luchtmacht heeft zich op een hoogte van 5000 m een explosie voorge daan. De Franse piloot kwam per para chute in veiligheid, maar de naar bene den vallende brandende wrakstukken troffen drie in een tuin spelende kin deren. Een meisje van 14 jaar en een 13-jarige jongen werden in kritieke toestand met zware brandwonden over dekt in een ziekenhuis opgenomen. Het derde kind werd lichtgewond. Een ga rage, waar brandende stukken op waren gevallen, ging in vlammen op. Twee andere gebouwen liepen lichte brand schade op. Dwangarbeid. Vier Oost-Duitsers zijn te Erfurt tot dwangarbeid veroordeeld wegens werkzaamheden voor „een West Duitse spionnagegroep van de fascisti sche generaal Gehlen", aldus meldt het communistische Oost-Duitse blad „Das Volk". Eén van de veroordeelden werd tot vijftien jaar veroordeeld. Twee an deren, die hem inlichtingen hadden ge geven over de Russische bezettings strijdkrachten en de spoorwegen, kregen tien jaar. De vierde veroordeelde, een vrouw, kreeg zes maanden dwangar beid wegens medeplichtigheid. Invloed. Ontploffingen van atoom- en wa terstofbommen zijn niet van invloed op het weer, aldus heeft prof. Steinhauser, het hoofd van het weerkundig instituut te Wenen, medegedeeld. Hij had bere kend, dat er anderhalfmilliard atoom bommen per dag tot ontploffing moeten worden gebracht om de energie van de zon te vervangen. Een normale hagel bui bevat honderdmaal meer energie dan een atoombom. ZOWEL DE ST. PIETERSKERK te Rome, de St. Paul's kathedraal te Londen, als de tempel der Mormonen te Salt Lake City hebben die merkwaardige en enigszins sinister aandoende eigenschap waardoor langs bepaalde wanden van de kerkruimte een fluisterende stem zonder noemens waardige verzwakking als het ware schijnt voort te kruipen, zodat het zachte geluid op tientallen meters afstand duidelijk kan worden gehoord en verstaan. Dit accoustisch verschijnsel kan alleen optre den onder een koepelruimte en wordt veroorzaakt door terug kaatsing der geluidsgolven. Een daaraan verwant ver schijnsel kan op stille avonden en bij rustig weer ook in sommige duin valleien worden waargenomen, wanneer deze valleien althans enigszins de vorm hebben van een elipsöide, welke figuur twee brandpunten heeft. Zwakke geluiden, zoals de fluisterstem, of het tikken van een uurioerk in het ene brandpunt, kunnen dan verrassend goed in het andere brand punt worden gehoord. Een dergelijke fluis- terkom werd een flink aantal jaren gele den ontdekt te Bergen aan Zee, dicht bij de Uilenvangersweg, maar we moeten be kennen niet te weten of deze geheimzin nige fluisterplaats de oorlogstijd heeft over leefd. Verschillende omstandigheden doen het tegendeel vermoeden. In de eerste plaats werd fluisteren in de oorlogsjaren van bepaalde zijde niet altijd gewaardeerd, maar bovendien werden de duinen ten be hoeve van enkele royale betonstortingen hier en daar wel enigszins van vorm ver- anderd, zodat het niemand behoeft te ver bazen indien ook deze fluisterkom daarvan het slachtoffer zou zijn geworden. We hebben thans nog juist plaatsruimte genoeg om u een verhaal te vertellen van een man die vlak na de oorlog over papier beschikte en dit wilde gebruiken voor het uitgeven van een boek. Maar helaas, deze man wist niet precies hoeveel vellen papier hij bezat, en tijd om al die duizenden stuks te tellen, had hij niet. Bovendien wan trouwde hij de drukker die, naar zijn mening, zich best eens wat vellen van dat dure papier zou kunnen toeëigenen. De hele voorraad wegen vóór zij naar de drukkerij ging, had geen zin, want indien hij de bedrukte vellen terugkreeg, zouden deze door de drukinkt zwaarder wegen dan de oorspronkelijke voorraad. Toen het boek gedrukt moest worden, pakte onze vriend alle papier bijeen, perste dit stevig in elkaar en mat de hoogte van de stapel. Hij kwam tot een totale hoogte van 40 m. papier. En u heeft het na tuurlijk al begrepen toen de bedrukte vellen van de drukkerij kwamen, mat hij de stapel opnieuw en kwam weer tot het zelfde resultaat; de van de drukker ont vangen stapel papier bleek wederom 40 m. hoog te zijn. De slimmerd had dus, zonder te tellen, een uitnemende contróle op de drukker gehad. Mis! De man is toch bedrogen? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden) 1

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2