Ook Duitsland en Zwitserland bereiken de kwartfinales Beroeps Voetbalbond kan in Haarlem geen veld vinden Mevrouw Roos-van de Wal en Fenny ten Bosch beiden uitgeschakeld WRIGLEY Arbeiders uit overs chotgebieden moeten elders tekorten vullen Om het wereldkampioenschap voetbal Harde wedstrijden in Bazel en Zürich Nederlandse Tourploeg met Maenen, maar zonder Adrie Voorting Profclub Alkmaar werft krachten Minister Suurhoff grijpt in Van werkgelegenheidsobjecten onder enige pressie naar het vrije bedrijf Zware straffen voor Beverwjjkse jongens DONDERDAG 24 JUNI 1954 Ruim 800 wandelaars gisteravond gestart Het zöne-schaaktournooi Aanvoerder van Uruguay bepaalt de speltactiek tijdens de wedstrijd Voetballers uit district Haarlem naar Curasao Conditietraining van RCH op het CIOS Stormvogels won in Groningen Wielrennen De Belgische Tourploeg Sport in 't kort Grote overwinning van de Hongaarse zwemploeg Russische roeiers willen vrij baan Biljarten Om de Nobels-beker Toestand in Haarlem Vraagteken Een half tnillioen De terreinen Het Wimbledon-tennistournooi Kort nieuws In de beide beslissingswedstrijden, die voor een plaats in de kwartfinales van het tournooi om het wereldkampioenschap voetbal gisteravond werden gespeeld, won Duitsland met zeven-twee van Turkije en versloeg Zwitserland Italië met vier-één. Duitsland zal Zondag 27 Juni in Genève in de kwarteindstrijden tegen Joegoslavië in het veld treden. Zwitserland speelt Zater dag 26 Juni in Lausanne in de kwartfinales tegen Oostenrijk. Evenals in Bern in de wedstrijd voor de achtste finales duidelijk tot uiting was ge komen, toonde Duitsland zich in de beslis singswedstrijd tegen Turkije de sterkere. Een verschil van vijf doelpunten geeft echter gezien de krachtsverhouding in het veld een geflatteerd beeld. Bij rust, toen de Duitsërs een drie-één voorsprong hadden, was het dan ook nog lang niet zeker dat zij als overwinnaars uit het strijdperk zouden treden. In drukkend en windstil weer za gen 20.000 toe schouwers een matige wedstrijd tussen twee vrij hard spelende teams. Walther opende in de zes de minuut de score uit een voorzet en vier minuten later passeerde links buiten Schafer doelman Sukru met een hard dia gonaal schot. Een zuiver Turks doelpunt werd daarna door de Franse scheids rechter Vincenti geannuleerd, maar Mustafa schoot korte tijd later toch onhoudbaar in. Een doelpunt van Morlock bracht de ruststand op drie-één In de tweede helft, waarin de Turken wegens een verwonding van hun spil Cetin voor het grootste deel met tien man speel den, groeide de Duitse superioriteit en de hinkende Sukru werd toen nog vier maal gepasseerd: Morlock, Walther, nog eens Morlock en nog eens Walther maakten er zeven-één van alvorens de Turkse links binnen acht minuten voor het einde het tweede doelpunt voor zijn elftal scoorde. Ih Bazel heeft Zwitserland tot grote vreugde van het publiek de beslissings wedstrijd tegen Italië gewonnen. Nadat de Italiaanse rechtsbinnen Pandolfini van 11 meter afstand naast had geschoten, liepen Hügi en Vonlanthen door de Italiaanse defensie heen en Hügi, het laatst in het bezit van de bal, opende de score in de dertiende minuut. De strijd ging gelijk op, met snelle aan vallen en tegen-aanvallen en hard spel aan beide zijden. Pandolfini schoot de bal in de twintigste minuut buiten het bereik van keeper Pariier in, maar Bocquet redde op de doellijn. Later ontsnapte het Italiaanse doel op het nippertje aan doorboring na een doorbraak van de Zwitserse rechts buiten Antenen op een pass van de links buiten Fatton. In de laatste minuten miste Elfde Avondvierdaagse Gisteren zijn meer dan achthonderd wan delaars gestart voor de elfde Avondvier daagse. Van vijf uur tot zeven uur was het een komen en gaan in restaurant „Dreef zicht" waar de start was. In het bijzonder de jeugd had veel haast om te starten; velen waren getooid met het kruis van verleden jaar of andere wandelsportmédailles. Het aantal jeugdgroepen was dit jaar veel groter. Wij zagen o.a. de volgende speel tuinclubs: te Zaanen, DVS, Het Oosterkwar tier, Klarenhof, Jeugdland alsmede de scho len: Dreefschool. Theo Thijssenschool, Haar lemse Montessori Lyceum en Groen van Prinsterschool. Verder het Bosvolkje van St. Franciscus en een groep van het Kinder huis Rachel Steijn. De route van de deelnemers aan de 10 km. (Jeugd) voor morgen is als volgt: Dreefzicht, Fonteinlaan, Zuiderhoutlaan, Bronsteeweg. 3innenweg. Raadhuisstraat, Valkenburger laan en plein. Molenlaan, Groenendaal, Glipperweg. Valkenburgerlaan en plein. Heemst. Dreef. Wipperplein. Heemst. Dreef, J. Wagenaarlaan. Wagnerkade. P. de Hoogh- straat. Adr. v. Ostadeplein, W. de Zwijger laan, Middenlaan, Vijverlaan, Oosterhout- laan, langs Hertenkamp, Dreefzicht. De deelnemers aan de 15 km. (vanaf 14 jaar) wandelen morgen als volgt: Dreefzicht, Dreef, Hertenkamplaan. Kleine Houtweg, Rustenburgerlaan. Schalkwijkerweg, Slacht huisstraat, Rich. Holkade, Bern. Zweerskade, Zomervaart. Nieuweweg tot aan de Ring vaart. langs Ringvaart en Vijfhuizen naar Cruquiusbrug. Cruquiusweg. Heemsteedse Dreef, Zuiderhoutlaan, Fonteinlaan, Dreef zicht. Kramer en Bouwmeester spelen beide remise In München is het zóne-schaaktournooi voortgezet met 't spelen van de partijen uit de zeventiende ronde. De uitslagen luiden: Lokvenc (Oostenrijk) Unzicker (Duitsland) M14; Donner (Ned.)—-Golombek (Gr. Br.) 10; Wade (G. Br.)Rabar (Joegos..) 01; Jacob (Saarl.) Bhend (Zwitserl.) 0—1; Ribeiro (Portugal) Aitken (Schotl.) 0—1; Lehmann (Did.)— Pirc (Joegosl.) 10; Kramer (Ned.)Castal- d'l (It.) Vz—'4; Burstein (Fr.)—Mulcahy (Ierl.) ViV4; Bouwmeester (Ned.)Dunkel- blum (Belg.) 14—14; Fuderer (Joegosl.)— Toran (Sp.) afgebroken. De stand na de zeventiende ronde luidt: 1. Unzicker 1314 pnt.; 2. Donner 13 pnt.; 3. Rabar 1214 pnt.; 4. Fuderer 12 pnt. en 1 af gebroken partij; 5. Pirc 1114 pnt.; 6. Golom bek 11 pnt.; 7. Toran 1014 pnt. en 1 afgebr. partij. 8. Kramer 10 pnt.; 9. cn 10. Bhend en Castaldi, ieder 814 pnt.; 11. Lokvenc 8 pnt.; 12 en 13. Lehmann en Wade, ieder 714 pnt.; 14 en 15. Aitken en Bouwmeester, ieder 614 pnt16. Dunkelblum 6 pnt.; 17. Burstein 5'4 pnt.; 18. Ribeiro 5 pnt.; 19. Jacob 3 pnt.; 20. Müicahy 214 punt. de Italiaanse midvoor Lorenzi, zeer ner veus, twee fraaie kansen. Drie minuten na de hervatting bracht de Zwitserse linksbinnen Ballamann uit een corner de stand op twee-nul. De Helveten bleven methodisch hun offensieven opbou wen, schenen toén vermoeid te raken en nadat er ongeveer 25 minuten gespeeld was maakte de Italiaanse linkshalf Nesti met een kopbal een tegenpunt. Daarna volgde een periode van Italiaans overwicht, waarin Pariier zich duchtig moest weren. Totdat de Zwitsers in de laat ste vijf minuten in een onstuimig slot- offensief door Hügi en Fatton de stand op vier-één brachten. In deze beslissende periode moest de Italiaanse linksbinnen Segato geblesseerd het veld verlaten. In de wedstrijden van Uruguay is de bijna veertigjarige Varela, de spil van het elftal, dë baas. De spelers krijgen nooit een be paalde opdracht als zij het veld ingaan. Want een trainer, een coach, een lid van de keuze commissie kan mischien enkele weken te voren bij de tegenpartij veel hebben gezien, dat alles is echter maar theorie voor hen. Want in die weken kan alles weer verande ren en bovendien, zij, de spelers, zullen het ongetwijfeld anders beoordelen dan de trainer, de coach of de man van de keuze commissie. In tactisch opzicht krijgen de spelers dan ook slechts een algemene ontwikkeling. Wan neer een bepaalde tactiek vereist wordt, dan bepalen zij dat zelf en niet van te voren, maar tijdens de wedstrijd. In de eerste tien minuten neemt het elftal altijd een afwach tende houding aan en bestudeert al spelend, waar de sterke en waar de zwakke punten van de tegenpartij zijn. Ook en vooral in tactisch opzicht. En na een kwartier geeft aanvoerder Varela zijn consignes aan de spelers. Men behoeft deze spelers niet te leren wat tac tiek is. Elke speler weet, misschien niet be redeneerd, maar dan toch intuïtief, wat tactiek is. En aan de hand van eigen prac- tijk, in het veld dus, wordt bepaald, welk tactisch systeem zich het beste leent om de tegenstander te bestrijden. Zonder druk gaan de spelers dan ook het veld in, onbevangen treden zij de tegenpartij tegemoet. En zijn de Uruguese spelers zelf niet bij machte eigen tactische opvattingen aan het andere elftal op te leggen, welnu, dan verdienen zij, aldus redeneert trainer Lopez, ook niet om de wed strijd te winnen. Nuchter, rationeel, klinkt dat alles uit de mond van een vertegenwoor diger van een land, dat in 1924 en in 1928 het Olympisch kampioenschap heeft behaald en tweemaal daarna op de wereldtitel beslag heeft gelegd. En nu met Hongarije en Bra zilië favoriet is voor het wereldkampioen schap. Naar wij vernemen zyn Kuys en Odenthal (Haarlem), Biesbrouck (RCH), Van der Kuil en Van der Wint (VSV) uitgenodigd de reis mee te maken van het Nederlands Bonds- elftal, dat in de periode tussen 27 Juli en 8 Augustus een vijftal voetbalwedstrijden zal spelen op Curasao en Aruba. Ter voorbereiding op het aanstaande voet balseizoen zullen de eerste elftalspelers van RCH een speciale conditietraining volgen op het Centraal Opleidingsinstituut voor Sport leiders in Overveen. Deze training, die reeds op 29 Juni aanstaande begint, staat onder leiding van de heer J. Jelles. Militair elftal met twee-een verslagen De ter gelegenheid van het 68e lustrum van de Groningse universiteit gespeelde voetbalwedstrijd tussen het Nederlands mili tair team en Stormvogels is door de IJmui- denaren met tweeeen gewonnen. Bij de rust was de stand nulnul. Stormvogels nam na twintig minuten in de tweede helft de leiding door een doelpunt van Angenent, welke voorsprong een mi nuut daarna werd vergroot tot tweenul door een treffer van Freriks. Kort daarop scoorde Schouten (Execelsior) tegen. De militairen zetten daarna een fel offensief in, maar kwamen toch niet meer tot de ver diende gelijkmaker. De sportcommissie van de K.N.W.U. heeft in overleg met Kees Bellenaars de Neder landse ploeg voor de Tour de France als volgt samengesteld (in alfabetische-volgorde): Van Breenen (Amsterdam), Nico van Est (Fünaart), Wim van Est (St. Willebrord), Faanhof (Amsterdam), Jules Maenen (Val- kenswaard), Nolten (Geleen), Roks (Zun- dert), Suykerbuyk (Breda), G. Voorting (Roosendaal) en Wagtmans (Breda). Deze renners zullen aan de tour kunnen deelnemen op de volgende voorwaarden: le Dat zij in de periode van 9 Augustus tot aan de wereldkampioen op de weg (22 Augustus voor profs) alleen uitkomen in die wedstrijden waarvoor ze van de sportcom missie toestemming hebben gekregen. 2e. Dat zij op Zondag 15 Augustus deel nemen aan de wedstrijd van de drie zuster steden in België, een en ander in verband met de voorbereiding voor het wereldkam pioenschap. Dit houdt dus in dat zij na afloop van de Tour tot en met 8 Augustus vrij zijn in de keus van de wedstrijden waaraan zij willen deelnemen. De sportcommissie van de Belgische Wie lerbond heeft voor de Ronde van Frankrijk 1954 de volgende renners aangewezen: Brankart, Close, Debruyne, Hendnckx, Ockers, Van den Branden, Demulder, Ger main de Rijcke, Desmet en Van Genechten. Reserves zijn: De Cock en De Graevelyn. FAANHOF EERSTE IN BORNEM. Faanhof heeft in Bornem een wielerwedstrijd over 175 kilometer gewonnen in 4 uur 18 min., vóór Storms (B.) en A. Voorting (Ned.), Van Roon (Ned.) werd 19e geklas seerd, en Van Breenen (Ned.) 20e. In een landenwedstrijd in Bratislava heeft de Hongaarse zwem- en waterpoloploeg een grote zege behaald op het vertegenwoordi gend team van Tsjechoslowakije. Alle zwem- nummers, zowel bij de dames als bij de heren, werden door de Hongaren gewonnen. De waterpolowedstrijd eindigde in een elf een overwinning voor de Magyaren. De fraaiste prestatie was wel de 1 min. 5,6 sec., waarin Kathlyn Szöke de 100 m. vrije slag dames won. Van de resultaten noemen wij voorts: 400 m. vrije slag dames: Valerie Gyenge 5 min. 22 sec.; 4 x 100 m. vrije slag estafette dames: 4.39.8. 100 m. vrije slag heren: Domotor 58.5, 200 m. vlinder slag: Fejer 2.35. Vijfentwintig Russen, die aan de Henley Regatta deelnemen, hebben de organisatoren van dit jaarlijkse roeievenement verzocht geen boten op dat gedeelte van de Theems toe te laten, waar zij aan het trainen zijn. Hun woordvoerder, Eugene Gippenreuter, zeide dat over de rivier kruisende motor boten de Russen verhinderen op de juiste wijze te trainen. „Men moet de mensen niet vragen de baan vrij te laten, het moet hun bevolen worden. In ons land zou het ver boden worden iets dergelijks te doen", aldus Gippenreuter. De Russen verklaarden dat een motorboot zo dicht bij hen in de buurt was gekomen dat een van hun riemen was gebroken. Het organisatie-comité heeft nu aan de oevers van de Theems borden geplaatst waar op het verzoek aan gebruikers van de rivier om meer rekening te houden met de oefenende roei-ploegen. Gisteravond werden oe biljartwedstrijden van „Hof van Holland" om de „Nobels- beker" voortgezet met het 2e team van „Scheywijk" (Beverwijk). Het resultaat was als volgt: v. d. Berg 190 190 32 40 5.93 2 v. Noort 250 220 32 36 6.87 0 v. Rongen 250 250 28 56 8.92 1 Noordman 250 250 28 36 8.92 1 Luiten 200 200 21 55 9.52 2 Dekker 200 130 21 28 6.19 0 v d. Veldt130 114 35 17 3.25 0 E. Koopman 140 140 35 31 4.— 2 Nouwland 70 70 21 25 3.33 2 Spindelaar 95 12 21 3 0.57 0 Hurkmans 60 60 40 10 1.50 2 Pleging 80 77 40 9 1.92 0 Scholten 200 200 23 31 8.69 2 Meyer 160 51 23 15 2.21 0 Eindstand: 168 voor „Hof van Holland". ADVERTENTIE Zoals bekend wil de Nederlandse Beroepsvoetbal Bond in September aanstaande beginnen met een competitie, waaraan twintig beroepsverenigingen, verspreid over geheel het land, deelnemen. Reeds maanden lang zijn de propagandisten van de bond bezig met het voorbereidend werk, het contracteren van spelers, het huren van velden met voldoende accomodatie en het verkrijgen van een gedegen financiële basis voor het verwezenlijken van de plannen. Veel meer dan be'richten over het oprichten van profverenigingen en het houden van propaganda-avonden hoorde men tot voor gisteren niet. „Wij wachten tot een paar maanden voor de aanvang van de competitie", kregen wij steeds te horen. „Wij houden alle nieuws over spelers, velden en financiën vast. Te zijner tijd als wij de tijd voor publicatie nodig achten zal het nieuws er des te groter om zijn", Niettemin werd vóór dat door de N.B.V.B. gedachte tijdstip reeds bekend, dat niet minder dan zes spelers van de eersteklasser Vitesse door de N.B.V.B. waren gecontracteerd. leli de IMPOSANT van 26 cl, 4 een pure kwalileitssigaarl mm „fijne sigaar zeg!" Behalve die spelers van Vitesse hebben echter nog meer voetballers van eerste en tweedeklassers besloten met de N.B.V.B. in zee te gaan. Onder hen zijn Michel, A. I'eggeman en H. van der Sluis van De Ken- nemers, Kramer van Alkmaarse Boys, de gebroeders Smit van Volendam, Van Vliet van KFC, Kabel, Ramakers en Kuipers van ZFC en enkele minder bekende spelers, die allen lid zijn geworden van de profclub Alkmaar. Zij zouden twintig gulden per week gaan verdienen en veertig gulden krijgen voor een gewonnen wedstrijd en twintig voor een wedstrijd, die in een gelijk spel eindigt. Behalve de reeds gisteren bekend ge maakte namen van de spelers zouden ook de spelers Van Voorst en Weyand van Vitesse in onderhandeling zijn getreden met de Beroepsvoetbalclub „De Graaf schap". Ook de Wageningen-spelers Van der Weerd en Weigraven zouden er wel voor voelen iets met voetbal te gaan ver dienen. De Munck, die reeds als prof. in Duitsland speelde, zou voorts een con tract hebben gesloten met de profclub in Geleen. Nu mag overigens de stand van zaken bij de beroepsvoetbalclubs „Alkmaar" en „De Graafschap" rooskleurig zijn, in Haarlem is deze het zeker niet. Men is in Haarlem en omgeving reeds geruime tijd bezig met het bezoeken van spelers uit de eerste elftallen van eerste en tweede klasse verenigingen. Zo werd bijvoorbeeld ook de RCH'er Biesbrouck gevraagd over te gaan naar het beroeps voetbal. Hij kon een contract krijgen van vier jaar. Biesbrouck heeft hier op ge- j antwoord dat hij er niets voor voelde en ook geen verder contact wilde met de genen, die met hem zouden willen komen praten over de condities, waaronder ge speeld zou worden. Zo is het gegaan met Biesbrouck en zo zal het wel met vele andere spelers zijn gegaan. Uiteraard zullen er ook wel voetballers met aanleg geweest zijn hun namen zullen spoedig bekend wor den die wèi verder contact hebben on derhouden met de N.B.V.B. Wij zijn er van overtuigd dat in een district, dat- zo uitgebreid is als dat van Haarlem, wel degelijk zestien spelers te. vinden zullen zijn dde onder de condities van de NJ3.V.B. zullen willen Spélen. Eén andere vraag is echter of er Voor die spelers in de toekomst ook een veld be schikbaar zal zijn. Men heeft eerst getracht het Heem- steedse Sportpark in huur te krijgen. Doch deze plannen gingen niet door, aan gezien de velden aan R.C.H. in huur zijn gegeven. En deze vereniging was uiter aard niet bereid een veld op Zaterdag middag aan de beroepsvoetbalclub in onderhuur te geven. Daarop vroeg men een onderhoud aan met het hoofd van de Dienst Lichame lijke Opvoeding in Haarlem en verzocht de heer Heiiers een veld in huur met een accommodatie van tien- a twintigduizend toeschouwers. Men kreeg uiteraard tot antwoord dat het Haarlem-terrein eigen dom is van de HFC „Haarlem" en dat de velden in het Noorder Sportpark recht streeks zijn verhuurd aan de vereniging EDO, die er volledige zeggenschap over heeft. En ook deze verenigingen de enige die de verlangde accommodatie heb ben voelen niets voor het respectieve lijk verhuren en onderverhuren van de velden op Zaterdag aan de beroepsvoet balclub Haarlem i.o. Een brief aan het gemeentebestuur van Haarlem leverde ook geen resultaat op. Het ligt uiteraard voor de hand dat de volgende pogingen voor het verkrijgen van een terrein zullen worden aangewend in andere gemeenten, of dat een verzoek wordt gericht tot de gemeentebesturen van Haarlem of Heemstede om een ter rein te verhuren zonder accommodatie.Dit laatste is natuurlijk afhankelijk van het feit of de beroepsvoetballers over vol doende geld zullen kunnen beschikken voor het bouwden van dure tribunes. Hoe Haarlems gemeentebestuur op een dergelijk verzoek zal reageren, is uiter aard niet bekend. Doch als men het te kort ziet in Haarlem aan sportvelden, zo wel voor verenigingen als voor scholen, ligt het oordeel wel voor de hand. In ieder geval zal het terreinprobleem voor de leiders van het beroepsvoetbal in Haarlem niet zo gemakkelijk opgelost kunnen worden. De N.B.V.B. zou dank zij de financiële steun van zakenlieden alleen voor het aantrekken van spelers al over 500.000 Biesbrouck beschikken, zo vernemen wij. Spelers die zonder betrekking zijn, worden door geen enkele profclub in dienst genomen. Voor de clubs die de beschikking zul len krijgen over buitenlandse trainers zullen enige profs van naam uit het bui tenland worden aangetrokken. De N.B.V.B. zou voor de spelers uitge breide sociale verzekeringen hebben ge troffen. Mochten zij niet voldoen, dan hebben zij nog altijd een maatschappe lijke basis, zodat zij niet zonder inkom sten zullen zijn. Ook zouden zij indien zij niet geschikt blijken voor het semi- professionalisme in het tweede elftal van een club blijven doorspelen. Wat de terreinen betreft zou men al de beschikking over het sportpark Geleen, dat 12 a 15.000 toeschouwers kan opne men, hebben. In Doetinchem heeft men een eigen terrein en verder terreinen in Amsterdam, Utrecht en Den Haag (Duin horst). Deze velden hebben een gemid delde capaciteit van 10 15.000 plaatsen. Het zou in de bedoeling liggen bij voor keur Zaterdag of Woensdagmiddag te spelen. Of dit laatste wedstrijden in het midden van de week doorgang zal vinden, is nog niet definitief. Dat zal af hangen van de publieke belangstelling. De entréeprijzen zouden variëren van 1.— tot 2'.—. Van de zijde van het bestuur van de beroepsvoetbalclub Den Haag vernamen wij dat contact is opgenomen met vier spelers van ADO, namelijk Clavan, Jans, Jansen en Kok (doelman). Enkelen van hen zouden het contract reeds getekend hebben. Met de overigen wordt het over leg nog voortgezet. ADVERTENTIE t Loopt gesmeerd it* houdt U frl» en monter w 'aaden. Nadat Fenny ten Bosch in de eerste set van haar partij in de tweede ronde van het tennistournooi in Wimbledon tegen mej. Bradley (V. S.) uitstekend strijd had gele verd, en zelfs op een gegeven moment de beste kansen leek te hebben, moest zij de partij in de tweede set staken wegens een pijnlijke schouder. Het Nederlandse meisje was zelf nogal teleurgesteld over het feit dat zü het had moeten opgeven. „Het is jammer, want ik stond er goed voor" zei zij. Ongetwijfeld had zü. tot het moment dat zij van haar schouder last kreeg, getoond haar tegenstandster de baas te kunnen blüven. De oorzaak van de blessure is niet bekend, maar tijdens de 15e game van de eerste set, begon Fenny plotseling over haar schouder en arm te wrijven. Op dat moment stond zij met 4015 voor, waarbij zy zelf serveerde, maar toen was het met haar aanval afgelo pen en won mej. Bradley de game en even later de set, 97. Fenny ten Bosch begon de tweede set zodoende met een handicap, zij kon geen kracht meer aan haar slagen geven zodat de Amerikaanse onmiddel lijk de leiding nam. Met de stand 20 voor mej. Bradley moest Fenny ten Bosch van verder spelen afzien. Het is nog niet bekend of zij in het damesdubbelspel, waarin zij met mevrouw Roos—Van de Wal speelt, zal kun nen uitkomen. Intelligent spel In de eerste set van de partij tegen mevr. D. Levine toonde mevrouw RoosVan de Wal intelligent spel. Zij slaagde erin de Amerikaanse naar het net te lokken en haar met goed geplaatste ballen op de backhand te passeren. Maar de hare service van mevr. Levine en haar gekapte forehand waren voor onze landgenote te machtig. Nog had zij een goede kans na 44 de leiding te nemen, doch zij sloeg in het net. Nadien zakte de tegenstand van mevrouw Roos geheel ineen en mevr. Levine won de tweede set in 12 minuten, waarbij zij in de laatste 4 games slechts 2 tegenpunten kreeg. Uitslagen De belangrijkste uitslagen van de tweede ronde van het herenenkelspel luiden: Wilson (G. B.) sl. Vieira (Braz.) 7—5, 6—3, 6—3; Larsen (V. S.) sl. Nath (India) 7;5, 63. 6—3; Falkenburg (Braz.) sl. Rémy (Fr.) 6—4, 6—4. 8—6; Patty (V. S.) sl. Stewart (V. S.) 10—8, 4—6, 6—3. 6—4; Hartwig (Australië) sl. Tsai (Hongkong) 61, 75, 6—3; Washer (België) sl. Ip (Hongkong) 9—7, 6—2, 5—7. 6—1; Trabert (V. S.) sl. Wil liams (Z. Afrika) 7—5. 6—2, 7—5; Bergelin (Zweden) sl. Spychala (Polen) 61, 62, 6—2; Rosewall (Australië) sl. Flam (V. S.) Fenny ten Bosch 62, 86, 64; Brichant (België) sl. Paish (G. B.) 61, 63, 62; Hoad (Australië) sl. Tlochzynsky (Polen) 6—0, 63, 61; Drobny (Egypte) sl. Ulrich (Denemarken) 62. 60, 64; Nielsen (Denemarken) sl. Paton (V. S.) 6—3. 12—10. 4—6. 4—6, 6—4; Rose (Australië) sl. Fraser (Australië) 86. 63. 61; Seixas (V. S.) sl. Pietrangeli (Italië) 63, 64, 61. De belangrijkste uitslagen in de tweede ronde van het damesenkelspel zijn: mevr. D. Levine (V.S.) sl. mevr. Roos-Van de Wal 6-4, 6—1; Louise Brough (V. S.) sl. mevr. E. Vollmer (Did.) 6—3, 6—3; Shirley Fry (V. S.) sl. mej. J. Kermina (Fr.) 6—2, 61; mej. B. Bradley (V. S.) sl. Fenny ten Bosch (Ned.) 97, 20 (teruggetrokken). Gemengddubbelspel: (tweede ronde): Hoad (Austr.) en Maureen Conolly (V. S.) sl. Stockenberg (Zweden) en mej. J. Vogler (Did.) 61. 60; Paish en mej. Shilcock (G. B.) sl. Brichaht en mej. Mercelis (België) 63, 62; Seixas en Doris Hart (V. S.) sl. Fachini en mevr. Migliori (Italië) 61, 62; Hartwig (Austr.) en mevr. Pratt (Ja maica) sl. Vincent (V.S.) en mej. Lahmann (Argentinië) 63 86. Heren dubbelspel (eerste ronde). Falken burg (Brazilië) en Shea (V. S.) sl. Knight en Wilson (G. B.) 46, 64, 64, 26, 62. In ons land bestaat in een aantal gebie den en beroepen een tekort aan arbeids krachten, terwijl er elders en in andere be roepen overschotten zijn. De overschotten kunnen worden opgeheven door verplaat sing of door overgang naar een ander be roep. Dit bleek met de bestaande regelin gen echter slechts in beperkte mate moge lijk. Vandaar dat er nog steeds in bepaalde plaatsen of beroepen overschotten bestaan en er anderzijds een aantal arbeiders op door de overheid gesubsidiëerde aanvullen de werkgelegenheidsobjecten werkzaam is. De dringende tekorten van het huidige ogenblik hebben de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid aanleiding ge geven een aantal bijzondere voorzieningen te treffen, waardoor de verplaatsing, in het bijzonder van de overschotgebieden uit, alsmede de scholing worden bevorderd. Over deze maatregelen, die onlangs in de Tweede Kamer der Staten-Generaal reeds aan de orde zijn geweest, is diep gaand overleg gepleegd met de Stichting van de Arbeid, de Stichting voor de Land bouw en de Raad van Vakeentralen. Het is de bedoeling, dat met hulp van de arbeidsbureaux de daarvoor in aan merking komende arbeiders, die op de ge subsidieerde objecten van aanvullende werkgelegenheid, met uitzondering van de aannemers-objecten, werkzaam zijn (in de overschotgebieden van 30 jaar en jonger, in de overige delen van het land 35 jaar en jonger) de gelegenheid krijgen, met be hulp van deze regelingen de arbeid op deze objecten te verwisselen met passende ar beid in het vrije bedrijf. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid verwacht, dat deze arbeiders vóór 12 Juli de geboden kans, om in het vrije bedrijf aan het werk te gaan, zullen hebben aangegrepen. Zou dit onverhoopt niet het geval blyken te zijn, dan zullen deze categorieën van arbeiders voorlopig worden uitgesloten van tewerkstelling op aanvullende werkgelegenheidsobjecten. De arbeidsbureaux hebben opdracht bij de werkgevers nog eens extra na te gaan hoe groot hun personeelsbehoeften zijn, omdat de overtuiging heerst, dat wegens het ge ringe aanbod van de laatste tüd de plaat singsmogelijkheden niet ten volle zyn ge registreerd. Als overschotgebieden zijn in dezen aan gewezen de rayons van de arbeidsbureaux Marum, Stadskanaal, Veendam en Win schoten, Buitenpost, Dokkum, Drachten, Heerenveen, Oosterwolde en West-Stel- hngwerf, Assen, Borger, Coevorden, Em- men en Hoogeveen, Hardenberg en Ommen, Bergh en Nijmegen, Cuyk, Etten, 's-Her- togenbosch en Oss. Bergen (L.) en Gennep. Ten behoeve van de bovenvermelde ar beiders kan, voor zover zij in deze over schotgebieden woonachtig zijn en buiten de eigen woonplaats kunnen gaan werken, van rijkswege een bijdrage in reis- en verblijf kosten worden verstrekt. Is dagelijks heen-en-weer-reizen moge lijk dan beperkt deze bijdrage zich tot een aandeel in de reiskosten. Is, gezien de af stand of de vervoersmogelijkheden, dage lijks heen-en-weer-reizen niet mogelijk, dan vallen de pensionkosten en de reis kosten voor gezinsbezoek (gehuwden één maal per week, ongehuwden éénmaal per veertien dagen) onder de regeling. Tot 1 October betaalt het rijk 2/3 van deze kosten (voor pensionkosten ten hoog ste 2/3 van 20 per week) op voorwaarde, dat de werkgever 1/3 betaalt, Indien in C.A.O. of bindende loonregeling is vast gelegd of indien het anderszins gebruikelijk is, dat deze vergoedingen in haar geheel ten laste van de werkgever komen, is bo venstaande regeling uiteraard niet van toepassing. Verplaatsing van arbeidskrachten heeft echter pas blijvend resultaat, wanneer deze gepaard gaat met verhuizing. Ten einde deze verhuizing mogelijk te maken zyn en worden aan daarvoor in aanmerking komende gemeenten speciale woningcon tingenten verstrekt, onder de uitdrukke lijke voorwaarde, dat deze zullen worden toegewezen aan arbeidersgezinnen, die uit de overschotgebieden zyn aangetrokken. Betreffen bovenstaande maatregelen de bevordering van het werken buiten de woonplaats, het overgaan naar een ander beroep wordt bevorderd door de rijksscho- lmg van volwassenen op de rijkswerk plaatsen voor vakontwikkeling. Ten einde deze op ruimer schaal toepassing te doen vinden heeft minister Suurhoff besloten de loondervingsvergoeding, welke de cur sisten ontvangen, met 20 procent te ver hogen voor 23-jarigen en ouderen, terwijl voor jongeren een geringere verhoging is vastgesteld. Deze verhogingen gelden niet alleen voor de overschotgebieden, maar voor het gehele land, en gaan in op Don derdag 24 Juni. Donderdagmorgen heeft de Haarlemse rechtbank uitspraak gedaan in de zaken tegen vier jongens uit Beverwijk, die ervan verdacht werden in het begin van de maand Maart van dit jaar een serie inbraken te hebben gepleegd. De 24-jarige machinebankwerker E. v. d. W. werd evenals de 23-jarige chauffeur J. J. M. veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek van het voorarrest. Tegen beiden had de officier van Justitie, mr. B. van der Burg, een straf van drie jaar geëist. De 22-jarige colporteur J. L. werd ver oordeeld tot anderhalf jaar (eis: twee jaar) en de 23-jarige filiaalhouder J. K. M. tot een jaar en drie maanden (eis: anderhalf jaar). De rechtbank verklaarde tenslotte de 34- jarige kellner H. J. G. schuldig aan heling en veroordeelde hem tot twee maanden ge vangenisstraf. De eis was drie maanden. In de avond van 29 Juni zal over beide radiozenders een nationaal programma wor den uitgezonden ter gelegenheid van de verjaardag van Prins Bernhard. In dit pro gramma zal een luisterprijsvraag worden opgenomen, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan het Prins Bernhardfonds. Men zal de stemmen van zes bekende radiofigu ren horen. Drie er van zullen voor de micro foon staan, de andere 3 worden geïmiteerd. Het is de taak van de luisteraars uit te ma ken, welke figuren echt en welke onecht war er

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5