Nationaal bedrijf is Noorse trots Belangstelling in de IJmond groter dan vorig jaar Noorwegens visserij pronkt in Alesund ASDIC-experiment voor de Ned. zeebodem o p komst Smits slepers brachten dok van Singapore naar Engeland Avondvierdaagse begonnen IJmuidense school en „Jongensland" doen mee Heemskerk Castricum Krijgt Castricum een schoolzwembad Zes Vitesse-spelers naar beroepsvoetbal 8 Boeiende, lange historie Voorstel tot lening van een millioen Beverwijkse I.v.A.O. naar zomerfeest in Alkmaar Aardbeien-aanvoer viel gisteren tegen Bejaarden ongerust Tweemaal afscheid bij de A.B.V.A. EHBO en GRB oefenden DONDERDAG 24 JUNI 1954 (Van een redacteur) VERSTROOID LANGS de diepblauwe Romsdalfjord en tegen het wisselend décor van het Noorse hooggebergte ligt het jonge Alesund. Niet Noorwegens grootste vissersplaats, zeker wel de meesten intensieveen de rijkste. In de paar barre maanden tussen begin Januari en eind April wordt daar de welvaart van 20.000 energieke Noren uit net koude water van de Atlantische Oceaan geschept; haring bij dui zenden tonnen tegelijk. Later in het jaar stomen de grote schepen uit naar het verre Groenland en de wateren bij Spitsbergen om heilbot, om rondvis, om de basis van Noor wegens welvaart: de walvis. In die twee gescheiden seizoe nen van het jaar loopt de natuurlijke haven van Alesund, diep in de rotskust snijdend met ontelbare inhammen, vol met schepen, kleine schepen met haring, later grote trawlers met vis. Dan balt alle energie van 20.000 mensen zich samen op het verwerken van de vangst. De dagen zijn kort langs Romsdalfjord en koud, lang de nachten. Maar alle 24 uren van het etmaal is Alesund in touw, met als een sprookje verlicht zijn vele inhammen. In de koelhuizen en de con- servenfabrieken roept het werk elke seconde van de korte oogsttijd. Nu, in Juni, als de dagen niet eindigen omdat het zonlicht nauwelijks wijkt, is het volk van Alesund niet ernstig meer. Het is de hevige strijd om de vis even vergeten en bezint zich op de vreugden van het leven. Het is dus de aller beste tijd voor een tentoonstelling, een uitstalling van Noorwegens machtige visserijpotentie. En midden in het stadje is dan ook een „Norsk Fiskerimesse" gebouwd, die in een groot aantal paviljoens de achtergronden van deze visserij laat zien, de wetenschap aan het woord laat en de historie van bedrijf vertelt. Alesund zelf is nog maar 100 jaar oud, de visserij echter in dit waterrijke district gaat terug tot in de prae-historie. Uit het been van moeizaam gevangen walvissen werden haken gesneden, waarin de haring en de makreel zich vastbeet, uit het bron zen tijdperk dateren een paar vergane restanten van houten schepen, die zich ver uit de kust waagden om de oceaan haar fauna te betwisten en later, in het ijzeren tijdperk, dwaalden er al schepen uit het Sunmore-district rond Alesund naar de kusten van Moermansk. Bij Haugesund meer naar het Noorden, is zelfs een schedel gevonden van een man, die daar verdron ken moet zijn een slordige 7000 jaar terug. In de vijfde eeuw na Christus: houten schepen van het kajak-model, al toegerust met een simpel houten kompas of wel „peilschijf", en later nog de eerste serieuze pogingen om de grote vetreservoirs der walvisscholen te benaderen: houten jager tjes uit 1890 met een eenvoudige harpoen op de neus zwierven over de Atlantische Oceaan en tien mannen roeiden hun buit naar het moederschip, een zeilschoener. Zeker van de toekomst Maar de historie is haast vergeten in Alesund, want Alesund is zeker van de toekomst. Noorwegen is immers zelf al een immens afzetgebied voor vis, de ex port neemt nog steeds toe met een jonge poging om de Duitse markt te veroveren als laatste ontwikkeling en dus loopt de jeugd van de vissersplaats, opvallend goed gekleed en opvallend geïnteres seerd in visserij, de historische afdeling van deze tentoonstelling voorbij, om zich te verdiepen in de diesels en semi- diesels, de radar, het echolood en de asdic. Ja, die asdic. Noorwegen heeft al een mensenleven terug ontdekt, wat de wetenschap voor zijn visserij betekenen kon en gaf die weten schap de vrije hand en een royale beurs. En is het dat niet waard, als Amerika na een grondig marktonderzoek de visomzet in eigen land met 25 denkt te kunnen vergroten? Noorwegen heeft dus al tientallen jaren de waarde leren kennen van een grondige research, die het bedrijf steunt en voor blijft, die een enorm laboratorium in Ber gen bezit en een keten van prachtige voor lichtingsdiensten in de vissershavens. Toen de asdic op de markt kwam een asdic is, om het even pdpulair te zeggen, een echolood, dat niet alleen de scholen haring of vis recht onder het schip „ver klikt", maar ook op een 1000 meter in de omtrek is er direct en graag gebruik van gemaakt. Terwijl onze visserij nog al de kat onder de befaamde boom zit en één hele reder heel misschien wel wat voor deze nieuwe vinding voelt, varen er voor de Noorse kust al vele, vele schepen met dit speu rende apparaat. Schip betaald in één seizoen Eén van Noorwegens visserij-onderzoe kingsschepen, de „G. O. Sars", die met zijn asdic en zijn radio een hele vloot waar schuwen kan en het doet ook, heeft zich dit haringseizoen zelf „terugbetaald'': de visserij kon ongeveer twee weken eerder beginnen dan normaal en er zijn zulke ont zagwekkende vangsten gemaakt, dat de kosten van het waarachtig niet prullig uit geruste schip er dubbel en dwars uitkwa men. Of, om het nog sterker te vertellen: in twee nachten ving de vloot van Noorwegen zulke mas sa's haring op aanwijzigin- gen van de „G. O. Sars", dat de totale waarde die van het onderzoekingsvaar tuig ver overtreft. Combinatie Aödic wordt steeds meer gebruikt op de visserij. Tot nu toe hoofdzakelijk in combinatie met echo-lood, zodat de Asdic-straal dus eerst de omtrek afzoekt en het echo-Lood het signale ment van de haring weer geeft als het schip er boven vaart, maar een der Noorse firma's heeft nu een com binatie van beide gecon strueerd, die uitermate goed voldoet en zijn 8000 gulden kosten voor deze visserij meer dan waard is. Waarom Nederland de Asdic nog niet met vliegen de vaandels heeft binnen gehaald? Wie de vraag in ons land stelt, zal daar niet zo vlot antwoord op krijgen, maar de Asdic-mensen in Noorwegen weten het u haarfijn te vertellen. Asdic geeft namelijk een .straal" schuin naar voren of opzij van het schip af, die onder weg de school haring „raakt". Wanneer de zee echter niet diep genoeg is, komt het probleem van de weerkaatsing om de hoek kijken: voor de straal effectief kan zijn, is ze al door de zeebodem teruggekaatst. Maar dit probleem kennende is men thans bezig met een Asdic-apparatuur, die ook voor ondiep water geschikt is. We zullen er binnenkort meer van horen. Er komt in elk gevat wat belangwekkends uit voor de Nederlandse visserij. Gezicht op het hart Op het kleine plekje grond *'V aan de fjord van Alesund heeft de wetenschap haar arsenaal geopend. Ook de |f\ wetenschap der olie-maat schappijen, die deze ge legenheid belangrijk ge- f noeg vonden om een vol- f komen nieuwe vinding te openbaren op het gebied if van het inwendige onder zoek van de scheepsdiesei. Het is een oscillograaf een electronische vonk- baan dus, zoals de Fish- lupe haar kent voor het aftasten van de haring- te scholen die precies ver- |pll raadt waar het inwendige van een moderne verbran- i dingsmotor gebreken zou 1 kunnen ver,tonen. Het hele brandstof-injectie- en ver- brandings-gedeelte van de diesel, eigenlijk het be- langrijkste stuk van de motor, wordt door deze oscillograaf in de gaten gehouden en op de brug is af te lezen, waar zich eventueel iets verkeerds zou kunnen gaan afspelen. Comfort op de trawler Alesund laat de wereld de visserij-tech niek en de -wetenschap zien, openhartig en lichtelijk trots. Het laat de wereld zien, dat de moderne trawler goed uitgerust moet zijn, wil de jeugd hem blijven be mannen. Stoom-verhitte badkamers en een stopcontact voor de electrische scheer- apparaten boven de kooi.Diepgevroren vis in alle soorten, verpakt in fris cello phane, klaar om te worden verzonden naar Zuid-Afrika, Nieuw Zeeland of het Wal dorf-Astoria. Dit is geen parade der dode dingen, maar een levende manifestatie van een levend, intens-levend bedrijf. Want en dit is een verhaal apart Noorwegen weet de manier, waarop vis populair kan worden gemaakt; het heeft ontdekt dat ook walvisvlees ons gesmade bijproduct dat een rimpel in menig voorhoofd heeft ge wekt op de grote luxe schepen langs de kust kan worden geserveerd. Als het bedrijf maar goed georganiseerd wordt en de vol ledige steun van de overheid achter zich weet. J. F. OOOOOOOOf»COO<XXXOOCOOOOOXX>XOCOOOOCOCOOCOClOCOOOOOOCO<X J Een onzer redacteuren heeft ter ge- 8 legenheid van de internationale visse- l rij-expositie in Alesund (Noorwegen) een reis gemaakt langs de belang- rijkste Noorse visserijplaatsen en is I met een schat aan indrukken en fei- tenmateriaal over dit in velerlei op- I zich perfect georganiseerde bedrijf teruggekomen. In dit eerste artikel wil hij iets vertellen over de tentoon- S stelling en de plaats, die de visserij '6 in het land inneemt, een plaats die Nederland helaas ten voorbeeld kan 8 worden gesteld. N>c)0000c0(»c0000c<x0(xxx)0(xxx0cxx000000(x00000c0000c«000 B. en W. van Beverwijk hebben de raad voorgesteld om tot het aangaan van een onderhandse geldlening van een millioen gulden te besluiten. Vacantieregeling voor slagers en groentenhandelaren B. en W. van Beverwijk hebben dit jaar verzoeken bereikt van de winkeliers in aardappelen, groenten en fruit en van de slagers om de vaststelling van een ver ordening inzake een verplichte vacantie- regeling, voor deze branches te bevorderen. Aan de vacantiesluiting van de groenten- winkels zijn alle betrokkenen bereid mede te werken. Het verzoek van de slagers is medeondertekend door 24 van de 27 sla gers. B. en W. menen dat deze meerderheid voldoende is om een vacantiesluiting voor te schrijven. De vacanties zullen zodanig over de zomermaanden verspreid zijn, dat steeds een voldoende aantal winkels voor het publiek geopend zal zijn. De afdeling Beverwijk van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling zal Zondag 4 Juli deelnemen aan het jaarlijkse zomer feest, dat ditmaal in Alkmaar zal warden gehouden. Onder deskundige leiding zal men 's morgens door de 700-jarige stad trekken om te zien wat oud-Alkmaar biedt, 's Middags zal men bijeenkomen in de grote muziektuin om te luisteren naar orkest, zang en declamatie. De kinderen zullen dan worden bezig gehouden door Jan Erkelens met zijn marionettentheater. Het feest zal eindigen met een volksdans- bal. Opbrengst wedstrij'd De door ADO gespeelde voetbalwedstrijd ten bate van de uitzending naar Lourdes van enige Heemskerkse kajotters, die ver pleegd worden in „Heliomare" heeft een bedraf van f 156.40 opgebracht. Het visserij-onderzoekingsvaartuig „G. O. Sars". Uitbreiding rijwielbergplaats Duinwijkschool Het bestuur van de Vereniging voor Ohr. Nat. uitgebreid lager onderwijs heeft zich bij adres van 18 April tot de Bever wijkse raad gewend met het verzoek gelden beschikbaar te stellen voor uitbreiding van de rijwielbergplaats bij de Duinwijk school. Aangezien deze aanvrage naar de mening van het college voldoet aan de bij de wet gestelde eisen, stelt het voor dit verzoek in te willigen. ONDER IDEALE WEERSOMSTANDIGHEDEN zijn de deelnemers aan de Avond vierdaagse Woensdagavond voor het eerste gedeelte van de in totaal af te leggen 65 kilometer van start gegaan. Aan deze tocht, die nu voor de elfde maal wordt ge houden, is de deelname groter dan verleden jaar. Waren het toen honderd wande laars, thans liepen er ongeveer honderddertig mee. Hierbij was een groep van de Professor Kohnstammschool en van „Jongensland", beide uit IJmuiden. Om zes uur startte een groep van dertig militairen van kamp Rooswijk, onder lei ding van een kornet, met broodzak op de rug en geweer over de schouder. Tot zeven uur gingen regelmatig groepjes weg. Het parcours van vijftien kilometer was deze avond zeer gevarieerd: via de hoogbouw aan de Alkmaarseweg ging het langs de binnenwegen van Heemskerk en langs de Kuikensweg weer terug naar de Peper straat. De soldaten liepen de afstand in flink tempo en een groepje jongelui dat zich lis tig hierbij had aangesloten, had een hele dobber om de aansluiting niet te verliezen en toen om tien minuten voor half negen de finish werd bereikt, waren zij dan ook wat men noemt bekaf. Het valt trouwens niet mee om vijftien kilometer aan één stuk Alesund: een luxe-visserijplaats, waar de haringschippers per seizoen van vier maanden het half millioen kunnen halen. Aan de Romsdahlfjord ligt het nu als centrum van een grote internationale visserijjaarbeurs, die de wereld toont wat Noorwegen als een der eerste visserijmogendheden presteert. In de grillige haven van het plaatsje liggen overal verspreid de vele duizenden kleine vissersschepen, die de plaats rijk is de trawlers zijn momenteel naar Groenland. te lopen, ook al doe je het dan voor je ple zier. De groepen waren heel verschillend van grootte want onderweg zagen wij twee meisjes, alleen in gezelschap van elkaar, die zich er toch dapper doorheensloegen en de tocht uitliepen. Jeugdvierdaagse Om vijf uur waren de deelnemers aan de Jeugdvierdaagse, voor jongens en meis jes van 10 t/m 13 jaar gestart voor een af stand van 10 km en alle zesenvijftig deel- nemertjes volbrachten de tocht. Eigenlijk was Woensdag niet de officiële opening, want de militairen die aan de Avondvierdaagse deelnemen, hebben de af stand van Zaterdag Dinsdag al gelopen. Deze tocht ging langs de oude Bosweg naar Wijk aan Zee en zij waren opgetogen over de mooie omgeving, waardoor werd ge wandeld. Zij hadden over de twintig kilo meter ongeveer ZV2 uur gedaan. Voor hen geldt deze tocht als een oefening voor de Vierdaagse en wie nu uitvalt mag daaraan niet meedoen. Deelneming kan groter zijn De heer H. C. Smit, die belast is met de leiding vertelde ons zeer verheugd te zijn over de grotere animo. Verschillenden die verleden keer deelnamen waren er nu echter niet: de terreinpolitie van de Hoog ovens en ook enkele ouderen lieten ver stek gaan. De heer Smit deelde ons mede dat in deze streken minder aan de wan delsport gedaan wordt dan elders. Vele ver enigingen hebben weinig leden meer over en als oorzaak hiervoor moet gelden dat ontspanning in overvloed aanwezig is en dat de verschillende sportverenigingen el- kaars leden weghalen. De deelname aan deze tochten zou ech ter nog groter kunnen zijn indien bijvoor beeld de Beverwijkse Harmoniekapel hier aan zou medewerken en de deelnemers met muziek zou binnenhalen. Misschien iets voor volgend jaar? Route De route voort vanavond is als volgt: Peperstraat, r.a. Breestraat l.a. Bloksteeg, Koudenhorn. l.a. Pruimendijk, St. Aagten^ dijk, r.a. Vuurlijn, l.a. Noorderweg, r.a. Zeedijk tot Noordzeekanaal, r.a. langs Noordzeekanaal, de Klomp, l.a. Wijker- meerweg, Koudenhorn, r.a. Adrichem- straat, l.a. Meerensteinstraat, de Schans, l.a. Breestraat, r.a. Peperstraat. Vrijdag Op Vrijdag 25 Juni wordt gelopen: Pe perstraat, Kerkstraat, l.a. Torenstraat, In Troon (nabij Glasgow) zijn de sleep boten „Zwarte Zee", „Thames" en „Oost zee" van L. Smit en Co's Internationale sleepdienst te Rotterdam gearriveerd met een gedeelte van een dok, dat gedurende de oorlog te Singapore twee keer tot zinken werd gebracht. Nadat het gelicht was, is een deel er van ter plaatse gesloopt en het andere deel ongeveer 120 meter lang werd op sleeptouw genomen door de sleep boten „Zwarte Zee" en „Thames". Deze sleepreis naar Engeland begon op 8 Maart 1953 en op 10 Mei van dat jaar werd Suez bereikt. Het was nodig gebleken het dok wegens lekkage te repareren en op 18 Juni kon de reis worden vervolgd. Malta was voorlopig het einddoel, want, nadat de sleep op 4 Juli van het vorig jaar daar arriveer de, moest het vervolg van de reis wegens het vergevorderde seizoen worden uitge steld. Het dok overwinderde te Malta en ook daar moesten de lekkages worden ge dicht. Op 22 Mei vertrok men weer van Malta en een derde sleepboot, de „Oostzee", sloot zich bij de sleep aan. Thans is het dok in Troon afgeleverd. Het deel van de reis SingaporeMalta werd afgelegd met ongeveer 80 mijl per "24 uur, waarbij de „Zwarte Zee" en de „Tha mes" om beurten in Aden gingen bunkeren. De reis MaltaTroon werd afgelegd met een gemiddelde voortgang van 90 mijl per etmaal. Op de Portugese Noordkust heeft men ongeveer een week achtereen met zeer slecht weer te kampen gehad. Het dok was het Rotterdams sleepbedrijf niet onbekend, want nadat het ruim 25 jaar geleden gebouwd was door de firma Swan, Hunter en Wigham Richardson Ltd. te Wallsend on Tyne, gaf de bouwer L. Smit en Co. opdracht het dok in Singapore af te leveren. De totale tonnage van het dok was toen 50.000 ton en de verzekerde waarde bedroeg 900.000 Engelse ponden. Het dok mat ongeveer 280 bij 57 bij 17 meter, doch voor de sleepreis werd het in twee gedeel ten gesplitst en wel één deel bestaande uit drie secties en één deel van vier secties. Het deel van drie secties werd op 21 Juni Woensdag waren er heel wat aardbeien minder op de veiling dan de vorige dag. Door het koude weer rijpen de aardbeien niet. Er waren dan ook slechts 12500 man den. De prijzen liepen een gulden per slof op. Er werd begonnen met prijzen, die va rieerden van 2.00 tot 3.20 per slof. Toen bleek dat er een tekort was, liepen de prij zen op tot 4.15 per mand. Voor deze prijs werd Climax verkocht. Er ging een klein deel naar België, terwijl de fabriek weer kocht voor 2.90 per mand. Vele Beverwijkse bejaarden maken zich ongerust over het uitblijven van de uitno diging voor de autotocht, die op 1 Juli ge houden zal worden. De commissie, diie de organisatie verricht, deelt daarom mede dat zij die zich hiervoor hebben opgegeven deze uitnodiging Maandag per post zullen ontvangen. MARKTBERICHT 23 Juni Asperge 60110; andijvie 1012; aard beien 2690 (doosje); aardbeien 210——415 (slof); sla 2Vi4; spinazie 1428; bloemkool 1239; tuinbonen 22—25; snijbonen 125; bos- peen 21—29; waspeen 19—33; kroten 1417; rabarber 717; bosuien 58; uien 1M; tomaten 30115; postelein 1217; doppers 41—48; peulen 62—67. Burgerlijke Stand GEBOREN: Johan, z. van W. v. d. Lelij en S. Konz; Wilhelmus P., z. van J. Beentjes en C. C. Bakker; Pieter A. E., z. van J. P. Schelvis en H. Harms; Johanna H., d. van B. van Rixel en C. Sprangers. Verbetering huizen Ten gemeentehuize van Heemskerk heeft de aanbesteding plaats gevonden van de bouw van tien nieuwe dubbele schuurtjes bij de gemeentewoningen aan de Ooster- streng en de verbouwing van zestien keu kens in deze woningen. Laagste inschrij ver was C. Nelis, Beverwijk f 88.180, hoogste A. Koomen, Zaandam f 105.900, Fanfarekorpsen brachten serenade De gezamenlijke fanfarecorpsen in Cas tricum hebben Woensdag opnieuw een se renade gebracht. Ditmaal aan he^ adres Prins Mauritsstraat 1. Het betrof hier het echtpaar M. W. SchwittersH. Schwit- ters-Bielsma, dat het gouden huwelijks feest viefde en voor een half jaar terug Castricum als woonplaats koos. Tot hen, die in de loop van de dag hun gelukwensen kwamen aanbieden, behoorde burgemeester C. F. Smeets. Jeugdige gymnasten naar Alkmaar De Castricumse gymnastiekvereniging „Door Oefening Sterk" zal Zondag met 50 jeugdleden deelnemen aan de kleuterdag, die het bestuur van de kring Alkmaar van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond zal houden. 1928 door de sleepboten „Roode Zee", „Zwarte Zee", „Indus" en „Schelde" op sleeptouw genomen en op 30 Juli 1928 kwam men in Port Said aan. Het slepen door het Suezkanaal vergde vier dagen en op 16 October 1928 kon het eerste deel in Singapore worden afgeleverd. Het deel var vier secties namen de sleepboten „Hum. ber", „Witte Zee", „Oostzee" en „Java- zee" voor hun rekening en zij startten op 28 Juni 1928. Aankomst Port Said op 1 Augustus. Ook deze keer duurde de reis door het Suezkanaal vier dagen en tijdens de vaart door dit kanaal door de slepen werd het andere scheepvaartverkeer van 's ochtends vijf tot 's middags twaalf uur geheel stilgelegd. Op ieder dokgedeelte waren zestien runners werkzaam. Met het tweede deel van' het dok werd op 13 Octo ber 1928 Singapore bereikt. Arendsweg, l.a. Populierenlaan, r.a. Duin- wijklaan, Zeestraat oversteken, l.a. Von dellaan, Velserweg oversteken, langs Halve Maan en station, r.a. Meerstraat, Adri- chemstraat, l.a. Meerensteinstraat, r,a. H. Mandeweg, l.a. Kruisweg, r.a. Hoflander- weg, r.a. St. Aagtendijk, l.a. Vuurlijn tot Fort Veldhuis, l.a. Communicatieweg, l.a. Tolweg, Hoofddorperwegv r.a. Heemsker- kerweg, l.a. Hofdijkstraat, Kerkstraat, l.a. Peperstraat. Zaterdag De route voor Zaterdag 26 Juni is: Pe perstraat, Kerkstraat, Hoflanderweg, l.a. Heemskerkerweg, r.a. Marktweg, l.a. M. van Heemskerckstraat, l.a. Alkmaarseweg, r.a. Grote Houtweg, r.a. Galgenweg, r.a. Arendsweg, r.a. Populierenlaan, l.a. Ban- kenlaan, l.a. Creutzberglaan, r.a. Zeestraat, l.a. Julianaweg, Zwaanstraat, r.a. Rijckert Aertsweg, Duinpad naar Heliomare, r.a. Relweg, Voorstraat, Julianaplein, Hoge- weg. Bosweg, r.a. Staalhavenweg, langs P.E.N. Centrale en Hoogovenloshaven, on der spoorburg door langs papierfabriek, l.a. Doodweg, r.a. Corverslaan, l.a. Grote Hout- of Koningsweg, r.a. Gildenlaan, l.a. Schulpweg, l.a. Beecksanghlaen, r.a. Von dellaan, l.a. Velserweg, l.a. Koningstraat, r.a. Peperstraat De plannen van de Oudercommissie van de Centrale Openbare Lagere School, om in Castricum tot de bouw van een school zwembad te komen, nemen steeds vastere vorm aan. Dezer dagen is de commissie, vergezeld van de consulent voor de licha melijke opvoeding te Alkmaar, de heer J. van Drunen, die op een al eerder gehouden bijeenkomst van de Oudercommissie het idee van de bouw van een schoolzwembad lanceerde, op „excursie" geweest naar Middenmeer, in de Wieringermeerpolder. Hier werd een schoolzwembad bezichtigd, dat door ouders en leerlingen onder vak bekwame leiding is gebouwd en dat gro tendeels door de ouders werd bekostigd. Op dezelfde manier wil men in Castricum tot de bouw van een schoolzwembad ko men en by voorbaat kan de Oudercommis sie hierbij op de steun van de ouders der leerlingen rekenen. Daarnaast blijkt men van gemeentezijde veel voor 't streven van de commissie te voelen, zodat het plan in zijn geheel kans van slagen biedt. Overi gens zullen de verdere plannen niet alleen door de ouders van de op de COL School schoolgaande kinderen met belangstelling worden gevolgd, doch ook door zeer vele plaatsgenoten, daar een zwembad al lange tijd als een grote behoefte wordt gevoeld. De Algemene Bond van Ambtenaren af deling Castricum heeft tijdens de in hótel Komman gehouden ledenvergadering af scheid genomen van twee trouwe leden, de heren G. Casteele en A. Jonker. De heer Casteele achtte, na 44 jaar op de bres ge staan te hebben voor de vakbeweging, de tijd gekomen plaats te maken voor een jongere kracht. Ruim veertig jaar heèft deze plaatsgenoot in het bestuur van de afdeling zitting en namens het hoofd bestuur was de bondssecretaris, de heer Hoogerwerf, aanwezig, om de heer Castee le te bedanken voor alles wat hij al die ja ren voor de vakbeweging heeft gedaan. De heer Hoogerwerf liet het niet alleen bij woorden en overhandigde namens het hoofdbestuur aan de scheidende functiona ris een vulpen. Deze geste werd door de heer Casteele ten zeerste op prijs gesteld en met enige welgekozen woorden dankte hri voor de aan hem bewezen eer. Mevrouw Casteele, die eveneens ter vergadering aanwezig was, mocht een bloemenhulde in ontvangst nemen. Het andere afscheid gold de voorzitter, de heer A. Jonker, die we gens vertrek naar Santpoort genoodzaakt was af te treden. Ook hem werden loffelij ke woorden toegezwaaid en het was de se cretaris, de heer G. Terol, die hem het ca deau van de afdeling, een vak-technisch boek, overhandigde. Als opvolger van de heer Jonker werd de heer G. Knossen be noemd. Voorts werden de heren J. Handjes en R. ten Camp als commissarissen in het bestuur gekozen. „Castricum Is Terstond Overal" is de naam van de plaatselijke EHBO-vereni- giijg. Woensdag heeft zij getoond naast haar werk langs de weg ook bij eventuele verdrinkingsgevallen eerste hulp te kun nen verlenen. In samenwerkig met de ac tieve Castricumse Reddings Brigade „De Strandlopers" heeft men een strandoefe- ning gehouden. Enige brigade-leden waag den zich in zee om een drietal „drenkelin gen" te redden. Zij werden, evenals enige op het strand liggende „gewonden", door leden van de EHBO-vereniging verzorgd en vervolgens naar de wachtposten van de EHBO en de CRB vervoerd. Hier werden de gewonden behandeld onder het wakend oog van de docent, arts A. H. v. d. Werff Instructeur B. Delsasso en de brigade-le den komen alle lof toe. De voorzitter van de CRB, de heer J. de Vries, sprak later op de avond de wens uit, dat men een der gelijke oefening nog eens zou herhalen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Gerardus Johannes Josephus Maria, z. van J. J. Th. van Diepen en D. Th. Veldt; Antonius Nicolaas Maria, z. van C. de Wit en A. P. Scheerman; Geert, z. van A, Spanjaard en C. J Eisma; Catharina Maria Gerarda, d. van G. H. Duin en J. C. Kuijl; Engelbertus Anthonius Maria, z. van Th. Hopman en J. A. Huizendveld. GEHUWD: R. Pronk en C. Gooijer. OVERLEDEN: Maria Duijn, oud 64 jaar. W. Hendriks, E. Hendriks, E. Jansen, G. Jansen, G. Kluin en D. Faber, allen spelers van het eerste elftal van Vitesse, hebben naar wij vernemen, besloten over te gaan tot het semi-beroepsvoetbal. Zij hebben met de profclub „De Graafschap" te Doe- tinchem een contract afgesloten. Deze ver eniging voert met J. van Voorst en K. Weyand, die eveneens van het eerste elftal van Vitesse deel uitmaken, nog onderhan delingen. Met uitzondering van Van Voorst en Weyand hebben al deze spelers voor het lidmaatschap van Vitesse bedankt onder dankzegging voor alles, wat Vitesse voor hen heeft gedaan. Ook Gerritsen van de tweede-klasser Dierense Boys en De Wilde en Jansen van de derdeklasser Doetinchem hebben met „De Graafschap" een contract afgesloten. Naar wij in dit verband voorts verne men is in Doetinchem ten behoeve van „De Graafschap" een terrein aangelegd. Hier worden thans tribunes gebouwd tot een capaciteit van tienduizend bezoekers^

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6