P.v.d.A. heeft bezwaar tegen de garantie-opzet van sodaproject Westerlaanbewoners verzetten zich tegen straatnaam-wijziging Tsjoe En Lai prijst de vrede tussen India en China Minister Zijlstra niet bereid tot concessies, die het plan in gevaar zouden brengen BRYLCREEM Dinsdag beginnen de Unie-besprekingen Weg voor vredelievende oplossing in Indochina is gebaand ^Brieven aan cle redactie wi/ciiDiu/! 7 Betaling abonnementsgeld per giro Hunter straalvliegtuigen voor Nederland Moties van RK Centrale van Overheidspersoneel Richtzenders met micro golven voor lucht verdediging Burgemeester Den Tex-laan Sartre lag te Moskou in ziekenhuis ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redacteur) EEN COMBINATIE, bestaande uit de N.V. Koninklijke Nederlandse Zoutindustrie, de Staatsmijnen in Limburg, de Maatschappij tot Exploitatie van Kooksovengassen en de Koninklijke Nederlandse Zwavelfabrieken v.h. Ketjen N.V. wil het zogenaamde sodaproject-Delfzijl uitvoeren. Aan de opzet van een dergelijke grote industriële onderneming zijn uiteraard risico's verbonden. Gezien de algemene belangen die met de oprichting van een sodafabriek gemoeid zijn, is de overheid bereid een waarborg van 21 millioen gulden te geven voor de betaling van rente en aflossing van een lening. De hierop betrekking hebbende wetsontwerpen kregen over het algemeen een niet ongunstig onthaal in de Tweede Kamer. Afwijzend was het standpunt van de heer Haken (C.P.N.) die meende, dat de rege ring een te gunstig beeld had gegeven van de verruiming van werkgelegenheid, welke door verwezenlijking van dit plan in het hoge Noorden zou worden geschapen en bovendien vooral vond, dat de Kamer on voldoende inlichtingen had ontvangen. Naar zijn mening was een deel der regering vóór de belangen van kapitaalbezitters ge weken en ging het hier om een nieuwe winstbron, zulks ten koste van het Neder landse volk. De heer Welter (K.N.P.) klaagde eveneens over het feit, dat allerlei vragen onbeantwoord waren gebleven en dat meer inlichtingen nodig waren, voordat het mo gelijk zou zijn een beslissing te nemen. Hij scheen het zelfs beter te vinden eerst de afloop van de onderhandelingen met de buitenlandse kartels af te wachten en tot zolang de wetsontwerpen aan te houden. Met hem wilde ook de heer Anker smit (V.V.D.) weten of het waar is, dat een Belgisch bedrijf zou hebben aange boden op eigen kosten een sodafabriek in Delfzijl op te richten en dat de regering on dit aanbod niet geantwoord had. Deze afgevaardigde was overigens van oordeel, dat de staat met de voorgestelde regeling een aanvaardbaar risico neemt, een stand punt gedeeld door de heer Koersen (K. V.P.). Gaarne wilde hij nog inlichtingen ontvangen met betrekking tot de manier, waarop het Nederlandse karakter van het bedrijf, ook na afloop van de garantieter mijn, te handhaven zou zijn. Dit was een punt, dat eveneens de heer Kikkert (C.H.), voorstander van de voorstellen, ter harte ging. In tegenstelling tot deze afgevaardigde voelde de heer Neder- horst (P.v.d.A.) meer voor een staats bedrijf. Hij vond dan ook de nu ontworpen vorm nodeloos teleurstellend. Zijn fractie had echter zeer zeker begrip voor de nood zaak van vestiging van het bedrijf. Het was echter duidelijk, dat de vorm hem uitermate zwaar op de maag lag. Dr. Schouten (A.R.) ging tegen het pleidooi van de heer Nederhorst in, met name vooral wat de vorm der onderneming betreft. Onredelijk zou het zijns inziens zijn, gelijk de woordvoerder van de P.v.d.A. had gewild, de naastin^clausuip te hand haven, ook al nam de Koninkliike Neder landse Zoutindustrie thans in deze nieuwe onderneming deel. Wel zeer overdreven vond hij ook de voorstelling van zaken als of de staat eigenlijk gedwongen zou wor den verliesdrager te worden. De heer Nederhorst had gezegd dat een gemengd Kabinet niet zou mogen komen met voorstellen, die ingaan tegen de denk beelden van de Partij van de Arbeid. Dit ging volgens dr. Schouten te ver. Natuur lijk moet een Kabinet van gemengde sa menstelling wijs te werk gaan en trachten bii tegenstellingen een compromis te berei ken. Maar dat is niet steeds mogelijk en hiervoor diende toch ook de heer Neder horst oog te hebben. Ir. Wijffels (K.V.P.) meende, dat bil ontginning van natuurproducten het kartel een natuurlijke en dus volkomen aanvaard bare vorm is, mits het onder voldoen;*», toezicht wordt gesteld. Belgisch aanbod niet aanvaardbaar In zijn beantwoording verklaarde de minister van Economische Zaken, prof. Zijlstra, dat aan de vooravond van de behandeling der wetsontwerpen, een aanbod van het Belgische Solvay-con- cern was ontvangen. Dit kwam erop U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 6.50, post- abonnés 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE De Britse regering heeft Donderdag de Hawker Hunter straalgevechtsvliegtuigen vrij gegeven voor levering aan de Royal Air Force en leden van de N.A.T.O., waar onder Nederland en België. Het vrijgeven van het toestel was ver traagd wegens het aanbrengen van duik- reminstallaties, die als veiligheidsmaat regel door de Britse regering zijn voorge schreven. De bouwers van de Hunter, de Hawker- Siddeley-groep, maakten bekend dat het toestel nu in „super-prioriteit productie" zal gaan ten einde zo snel mogelijk aan de orders te kunnen voldoen van de R.A.F., de Nederlandse luchtmacht en de Belgische luchtmacht. neer, dat de meerderheid van de aan delen niet in Nederlandse handen zou zijn. Derhalve was het aanbod niet aanvaardbaar, want het gaat er juist om, een Nederlandse sodafabriek tot stand te doen komen. De minister kondigde aan dat hij spoe dig een wetsontwerp zal indienen tot in stelling van een openbaar lichaam te Delf zijl. Nadat er zeker twee jaar aan de wets ontwerpen was gewerkt, pleitte alles voor parlementaire behandeling vóór de zomer, opdat men met de openbare werken in Delfzijl nog vóór de winter kan beginnen. Het voorstel stamt uit een gemengd Kabi net. Dit was een korte opmerking, doch ter dege met inhoud, zo voegde hij mr. Burger (P.v.d.A.) toe, naar aanleiding van een interruptie van die afgevaardigde. En nu de kwestie van exploitatie in de vorm van een staatsbedrijf, van nationalisatie van bodemschatten, het ideaal van de heer Ne derhorst. In de loop der tijden blijkt er wel wat veranderd te zijn in de te dien opzichte gekoesterde opvattingen. Van kolen kan men niets bijzonders maken, al dus de minister, en daarom is daar nationa lisatie het beste, zo had indertijd mgr. No- lens betoogd. Maar van zout kan men wel iets bijzonders, bijvoorbeeld soda, maken. Te dien opzichte gaat dus de door de heer Nederhorst aangehaalde opvatting van mgr. Nolens niet op. Met zijn partijgenoot dr. Schouten was de minister het overigens eens omtrent het ongewenste van een vol ledig staatsbedrijf. De thans gekozen opzet is zeer zeker te rechtvaardigen. Het is heden ten dage door ons belastingstelsel in het algemeen zo. dat de staat in zeer belangrijke mate deelt in de winst van bedrijven. Bovendien deelt de staat in de voorgestelde regeling nog op verschillende andere manieren. De risico-verdeling tussen de staat en de deel nemende ondernemingen is billijk: deze laatsten lopen wel degelijk eveneens risico Op de vraag waarom dit bedrijf wèl op een dergelijke medewerking van de staat kan rekenen en andere bedrijven niet. somde de minister de verschillende bij dit bedrijf aanwezige factoren van bijzondere aard op, die een en ander zowel verklaren als rechtvaardigen. Wij willen het bedrijf laten beginnen als een Nederlands bedrijf in een niet-Nederlandse sodamarkt. De hoge aanloopkosten vormen de Achilles hiel. Vaststaat dat zonder speciale voor zieningen, dus met hulp van de staat, par ticulieren alleen zulk een sodabedrijf nooit in het leven zouden kunnen roeoen. Be langrijk is ook, dat de vier deelnemende ondernemingen in het te scheppen bedrijf een gezonde zaak zien. Zo is een samen gaan geschapen, dat de beste kansen biedt voor een belangrijke ontplooiing van de Nederlandse chemische industrie. Trou wens het alternatief zou een belangrijke staatsdeelneming zijn. Het verwijt van de heer Nederhorst omtrent „koudwatervrees" voor socialisatie meende de minister niet verdiend te hebben. Als het nodig is, zou hij waarlijk wel bereid zijn een staatsbe drijf in het leven te roepen, maar hier zou dat onjuist zijn. Hier is een directie nodig uit het particuliere bedrijfsleven, die het vak kent. Er zijn waarborgen verkregen, dat het nieuwe sodabedrijf zich niet zal gedragen als monopolist, maar alleen zal leveren tegen concurrerende voorwaarden. Men heeft voldoende waarborgen voor behoud van het Nederlands karakter der onder neming. De regeringsvertegenwoordiger zal gelijke bevoegdheden hebben als de overige commissarissen. Minister Zijlstra zette vervolgens nog uiteen waarom het laten vervallen van de naastingsclausule, die tot dusverre op de Koninkliike Nederlandse Zoutindustrie rustte, verantwoord en zakelijk geboden is. Het meningsverschil tussen hem en de heer Nederhorst, zo merkte hij. onder som- miger gelach on. had uiteindelijk toch heus minder om het lijf dan wel werd voorge steld. Want de minister kon tot zijn vreug de vaststellen, het met de heer Nederhorst In een te 's-Hertogenbosch gehouden ver gadering heeft de R.K. Centrale van Bur gerlijk Overheids- en Semi-overheidsper- soneel een tweetal moties aangenomen in zake de gemeenteclassificatie en de verla ging van de leeftijdsgrens voor de kinder toelage. In de eerste motie spreekt de cen trale als haar mening uit, dat noch in de kosten van levensonderhoud, noch in enig ander loonvormer.d element een rechts grond kan worden gevonden voor handha ving van het stelsel dei- gemeenteclassifi catie en dat dit stelsel als ongerechtvaar digd moet worden gekenmerkt. De cen trale besloot ernaar te streven dat iedere gemeenteclassificatie als element bij de loonvorming ten spoedigste zal worden af geschaft. De tweede motie heeft betrekking op het feit, dat de leeftijdsgrens voor de toeken ning van de kindertoelage voor valide niet- studerende kinderen verlaagd is van 18 tot 16 jaar. De centrale zegt van mening te zijn, dat deze maatregel bestaande rechten aantast, een gevaar vormt voor de inte grale handhaving van de status van het overheidspersoneel en een niet rechtvaar dige en daarom niet te aanvaarden ver mindering betekent voor het gezinsinko men van het betrokken overheidspersoneel. De centrale zal ernaar streven dat deze maatregel voor het gehele overheidsperso neel ongedaan wordt gemaakt. eens te zijn over het gewenste van een gemengd bedrijf.Via de staatsmijnen neemt de staat er voor 4 millioen aan deel. Het gaat de heer Nederhorst er alleen om, dat hij die deelneming groter zou willen zierl. Oprecht leed deed het de minister aan die wens niet te kunnen voldoen. Immers, als de heer Nederhorst zijn zin kreeg, zouden waarschijnlijk de particuliere deelnemers niet meer bereid zijn mee te doen en zou er van een Nederlands sodabedrijf niets komen. Na 's ministers rede greep mr. Burger (P.v.d.A.) in. Hij stelde schorsing der be raadslagingen voor, opdat de Kamercom missie tenminste kennis zal krijgen van de inhoud van de garantie-overeenkomst en van de statuten, eer de Kamer een beslis sing zal nemen. Na enig heen-en-weer-gepraat ging men op het bemiddelingsvoorstel van de voor zitter in, te weten, dat er na het Vrijdag ochtend te voeren mondeling overleg tus sen de minister en de commissie van voor bereiding gelegenheid zal bestaan om in derde termijn het woord te voeren. Hoe wel hij, uit een oogpunt van juiste parle mentaire behandeling, hiertegen bezwaar bleef koesteren, was mr. Burger bereid zich bij deze oplossing neer te leggen. ENMODE Auto-Coats BARTELJORISSTR 24 HAARLEM IEL.20420 Kort geleden is voor het West-Europese luchtverdedigingsgebied, waartoe ook Ne derland behoort, een nieuw communicatie systeem tot stand gekomen, bestaande uit een groot aantal verplaatsbare gerichte „relay"-zenders, die op „gezichtsafstand" van elkaar geplaatst worden en in de plaats komen van het conventionele tele- foonlijnennet. De verbindingen zijn nog steeds een zwak punt in de verdediging van West-Europa, doch met het nieuwe zendernet hoopt men een belangrijke verbetering aangebracht te hebben. Het thans vervaardigde systeem kostte 9 millioen dollar. De geluidssignalen in het systeem heb ben een snelheid van 186,000 mijl per se conde. Behalve deze grote snelheid is een groot voordeel van deze gerichte micro golven dat zij moeilijk gestoord of afgeluis terd kunnen worden. Een ander voordeel van dit communica tiemiddel is zijn grote beweeglijkheid. De relaystations kunnen op trucks opgesteld worden en in alle richtingen verplaatst worden. -V -. „jf v -.' i w. ADVERTENTIE mannen die „gezien" zijn, prefereren Wat een verschilhaar dat piooi en soepel zit of die nare peplakte haren. Laat Uw haar welverzorgd zijn - gebruik Brylcreem, de volmaakte hairdressing. Met Brylcreem nooit overdadige vettigheid de oliën zijn geëmulgeerd. De heilzame bestanddelen verkwikken de hoofdhuid, be stroden roosvorming, maken droog haar weer vitaaL voor mooi, gezond haar County Laboratories Ltd., Stanmore, England - Jacq. Mot N.V., Amsterdam Uit waardering voor hetgeen burgemees ter I)en Tex gedurende zyn lange ambts periode in het belang van de gemeente Rloemendaal heeft gedaan, hebben de wet houders zieh in een vertrouwelijk schrijven gericht tot de leden van de raad teneinde deze te polsen over de gedachte om aan een belangrijke laan in de gemeente de naam van Burgemeester Den Tex te verbin den. De wethouders waren van oordeel dat hiervoor de Westerlaan te Aerdenhout het meest in aanmerking kwam. Dit voorstel werd door de raad met grote instemming ontvangen. Van slechts één lid is geen antwoord binnengekomen. Daags vóór de raadsvergadering van 17 Juni 1954 is een tot de raad gericht adres binnengekomen, ondertekend door de be woners van de Westerlaan, waarin zij met waardering voor het idee om in de ge meente aan een laan te verbinden de naam van burgemester Den Tex, die zij hogelijk appreciëren in verband met hetgeen hjj op velerlei gebied voor de gemeente heeft ge daan naar voren brachten welke bezwa ren zij aan de uitvoering van dit plan voor hen verbonden zouden zijn, niet alleen om dat zjj nieuw briefpapier, visitekaartjes, briefhoofden enzovoort zouden moeten la ten drukken waardoor veel onkosten zouden ontstaan maar bovendien omdat zij gedwongen zouden zijn aan al hun re laties in binnen- en buitenland de adres wijziging mede te delen. Ook een zekere gehechtheid aan de naam „.Westerlaan'" lag daaraan ten grondslag. Ofschoon het in de bedoeling lag het voorstel tot naamswijziging in de raadsver gadering in het Openluchttheater op 29 Juni a.s. officieel aan de orde te stellen, heeft dit adres het college genoodzaakt deze zaak reeds de volgende dag aan de raad voor te leggen. Nadat aanvankelijk de raad in besloten zitting op 17 Juni j.l. van gedachten had gewisseld over de over gelegde stukken, heeft hij in de onmiddel lijk daarop gevolgde openbare vergadering met algemene stemmen het adres voor ken nisgeving aangenomen en tot de naams verandering besloten, waarvan mededeling zou volgen op 29 Juni a.s. Aan de burgemeester, wiens standpunt in het algemeen ten aanzien van de ge dachte om een laan naar hem te noemen, vroeger reeds door de wethouders was ge vraagd en die deze gedachte gaarne aan vaard had, werd het besluit van de raad ter kennis gebracht onder mededeling dat bovenbedoeld request met algemene stem men voor kennisgeving was aangenomen. Een aantal van de bewoners van de Wes terlaan echter niet allen, die destijds het adres ondertekenden wenste zich niet bij het raadsbesluit neer te leggen. In verband daarmede werd op 21 Juni j.l. een bijeenkomst belegd ten gemeentehuize waar enkele bewoners hun bezwaren mon deling hebben uiteengezet en toegelicht. Van de zijde van het gemeentebestuur werd er op gewezen datgezien de een stemmigheid in de raad tégen het adres en vóór de naamsverandering, er geen aan leiding bestaat een vorstel te doen om op dit besluit terug te komen. Uit een schrijven, dat één van de bewo ners van de Westerlaan aan zjjn medebe woners heeft rondgezonden, blykt dat deze geen genoegen heeft genomen met de ge geven uiteenzetting en thans door publi catie demonstratie en andere middelen zal trachten tégen het gevoelen van de raad in zqn zin door te drijven. Het gemeentebestuur betreurt het diep dat deze reactie heeft plaats gevonden, overtuigd als het was dat de btfval die het voorstel in de raad heeft ondervonden, een afspiegeling zou vormen van het algemene gevoelen van de ingezetenen der gemeente. Onthulling naambordje De onthulling van het naambordje, waar door de naamswijziging een feit zal zjjn geworden, is bepaald op Woensdagmiddag 30 Juni om halfdrie op het kruispunt Wes- terlaan/Bilderdijklaan. Naar het ANP van een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag verneemt, zullen de Umebespre- kingen tussen de Nederlandse en Indone sische delegaties Dinsdag 29 Juni des och tends om 11 uur aanvangen. De bijeenkomsten zullen werden gehou den in de Grafelijke zalen aan het Binnen hof. De Nederlandse delegatie zal worden ge leid door de minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns. De twee nog ontbrekende leden van de Indonesische delegatie, de minister van Economische Zaken mr. Iskaq Tjokroha- disurjo en de Indonesische ambassadeur in Londen prof. Supomo, worden beiden he den, respectievelijk uit Djakarta en uit de Britse hoofdstad, in ons land verwacht. De Indonesische ambassadeur in Parijs, mr. Anak Agung Gde Agung, wordt Zater dag verwacht. De ministeriële leden van de delegatie hebben hun intrek genomen in een hotel in Scheveninigen. In de dagen, die nog resten voor de aanvang van de conferentie, zal de voorzitter van de delegatie, de minister van Buitenlandse Zaken mr, Sunarjo, voorbereidende besprekingen voeren met de overige leden van de delegatie. Kwestie Irian op de agenda Uit Djakarta meldt PI-Aneta dat de Indonesische delegatie voor de uniebespre kingen aan bepaalde instructies gebonden is. De Indonesische minister van Voorlich ting, mr. Tobing, heeft Vrijdag aan de pers medegedeeld, dat Indonesië „zich niet op stang zal laten jagen" door de houding van Nederland. Op een vraag, of het inder daad de bedoeling is, dat de delegatie slechts onderhandelingen over de opheffing van de Unie zal voeren en de besprekingen betreffende de aan de Unie verbonden overeenkomsten aan een speciale commis sie van deskundigen zal overlaten, ant woordde de minister dat het op de eerste plaats gaat om het opheffen van de Unie en dat de overeenkomsten op de tweede plaats komen. Minister Tobing bevestigde voorts, dat de Indonesische delegatie de kwestie-Irian op haar agenda voor. de Uniebesprekingen heeft staan. Op een vraag, wat de Indone sische delegatie zal doen, indien Nederland deze kwestie gescheiden wil houden van de Uniebesprekingen, antwoordde de minister, dat de delegatie over ontwikkelingen die buiten haar instructies omgaan, contact dient op te nemen met de Indonesische regering. Desgevraagd zei dr. Tobing, dat de re gering sympathiek staat tegenover het voorstel van het dagelijks bestuur van het Bureau Irian om over te gaan tot het vor men van een provinciaal bestuur voor dat gebied, doch hij voegde hieraan toe, dat zulks nog niet in het kabinet is besproken. Op de vraag of Indonesië het voornemen heeft de kwestie-West-Irian aan de UNO voor te leggen, antwoordde dr. Tobing, dat hij het nog niet de tijd achtte, hierover verklaringen af te leggen. MOSKOU (U.P.) De Franse exis tentialistische filosoof en auteur Jean Paul Sartre heeft gedurende zijn bezoek aan Moskou het ziekbed moeten houden, maar is nu geheel hersteld, aldus werd gisteren verklaard. NIEUW DELHI (Reuter) De com- munistisch-Chinese premier en minister van Buitenlandse Zaken Tsjoe En Lai is per vliegtuig uit Genève te Nieuw Delhi aangekomen, waar hij niet-officiële be sprekingen met de Indiase minister-presi dent Nehroe zal voeren. Tsjoe En Lai werd bij aankomst op het vliegveld door Nehroe begroet. Mede ter begroeting was een menigte van vijfdui zend man aanwezig. Velen hadden Chi nese vlaggen bij zich of liepen met span doeken met communistische leuzen. Tsjoe En Lai zal verblijven in de ambtswoning van de president van India, Rajendra Prasad. Hij zal bloots voets een krans leggen op de plaats, waar het stoffelijk overschot van wijlen „de Mahatma" Gandhi werd verbrand. Op een persconferentie verklaarde Tsjoe En Lai: „De vrede, die tussen India en China bestaat en de vriendschap hun ner 960.000.000 inwoners vormen een be langrijke factor in het handhaven van de vrede in Azië en de wereld. Moge deze vriendschap elke dag versterkt wor den. Moge de eenheid van alle Aziatische volken met de dag hechter worden. Moge de vrede in de wereld van dag tot dag versterkt worden". Goed voorbeeld Tsjoe En Lai heeft voor zijn vertrek uit Zwitserland aan een correspondent van de „Hindoe", een te Madras verschijnend nieuwsblad, gezegd, dat de Aziatische landen „door het aangaan van weder zijdse verplichtingen" moeten trachten de vrede in Azië te waarborgen. Hij noemde het verdrag tussen India en China over Tibet „een goed voorbeeld" van een dergelijke samenwerking. Op deze basis zou de samenwerking tussen beide landen in internationale zaken zich, naar hij ver trouwde, verder kunnen ontwikkelen. De Chinese premier zeide te hopen, dat de strijdende partijen in Indochina in de volgende drie weken „in goed ver trouwen zullen onderhandelen om een eervolle wapenstilstand te sluiten, ge grondvest op billijke, redelijke en voor beide partijen aanvaardbare voorwaar den". Te Genève was slechts langzaam voortgang gemaakt op de conferentie over Indochina. Tsjoe En Lai voegde hieraan toe, dat de bereikte twee overeenkom sten echter „de weg hadden gebaand voor een vredelievende oplossing". Tsjoe En Lai heeft te Cairo verklaard de Egyptische campagne om de Blitse troepen in de Suez-kanaal-zöne te verdrij ven te steunen. Aziatisch München De leider van de republikeinse fractie in de Amerikaanse Senaat, William Know- land, heeft in Washington verklaard, dat premier Mendès-France van Frankrijk en Tsjoe En Lai „bereid zijn om te onder handelen over een München in het Verre Oosten". China zou op zijn minst de gehele delta van de Rode Rivier (in Vietnam) eisen, aldus Knowland, die als gevolg daarvan een „reusachtige over winning voor het communisme in Azië" voorspelde. Hij legde er echter de nadruk op dat hij niet sprak als „regeringswoord voerder". Te Genève is het eerste contact gelegd tussen vertegenwoordigers van de Frans- Laotiaanse troepen en van de Viethmin ter bespreking van een regeling om het vuren in Laos te staken. De conferentie over het Indochinese vraagstuk had Zaterdag besloten instructies te geven om onmid dellijk te Genève of ter plaatse te gaan onderhandelen over een staken van het vuren in Laos en Cambodja. De Amerikaanse diplomaten te Nieuw Delhi hebben de uitnodiging van de Indiase president voor een receptie ter ere van Tsjoe En Lai afgeslagen. Zij hebben mee gedeeld dat de redenen, waarom Amerika China niet kan erkennen, welbekend zijn. Geen salarisverhoging voor Britse Lagerhuisleden Sir Winston Churchill heeft in het La gerhuis medegedeeld, dat de leden niet de salarisverhoging van 5000 gulden per jaar zullen krijgen, welke zij onlangs zelf heb ben goedgekeurd. De regering kan de ver hoging niet goedkeuren, aldus de premier. Churchill bood de Labourleiders aan, te spreken over de manier, waarop degenen, die niet met het huidige salaris (10.000 gulden) kunnen rondkomen, geholpen kun nen worden. De socialisten begroetten het besluit met protesten. De meeste conser vatieve leden hebben zich tegen de verho ging uitgesproken. (Verkort weergegeven) Onwaardig optreden. Velen zullen zich met mij geërgerd hebben over het op treden van de bewoners van de Westerlaan in verband met de voorgenomen naams verandering ter gelegenheid van het af scheid van burgemeester Den Tex. In de eerste plaats druist dit optreden in tegen de beginselen van een democratische sa menleving. Het raadsbesluit is gevallen en dan past het niemand, om zich hiertegen met kwajongensachtige demonstraties te verzetten. Ten tweede is het voornaamste argument, n.l. dat men het adres op postpapier enz. moet veranderen, wel buitengewoon kin derachtig. Ik geloof, dat iedereen zijn post papier met de oude naam zal kunnen blij ven gebruiken tot de voorraad op is, zonder dat er enige kans bestaat, dat de post zou vergeten dat er hier eenmaal een Wester laan is geweest. De z.g. gehechtheid aan de naam Westerlaan lijkt al even weinig overtuigend. Enige tijd geleden werd een gedeelte van de Noordlaan omgedoopt tot W. Noor manlaan. Ook het Adriaan Stoopplein en de Ad. Stooplaan zijn destijds door her doping aan de naam gekomen, zonder dat iemand daar ooit tegen opkwam. Heeft ooit iemand er aan gedacht, om op de hier boven genoemde kinderachtige gronden te protesteren, toen in Amsterdam de Chur chill- en Rooseveltlanen en zelfs de Stalin- laan hun tegenwoordige namen kregen? Nog één punt: hier kan worden gespro ken van een jammerlijk gebrek aan fijnge voeligheid. Bij het vertrek van een burge meester die veel voor de gemeente heeft gedaan en in deze functie altijd een strikte onpartijdigheid in acht heeft genomen, had een andere houding gepast. Er is één kwa lificatie zeer toepasselijk: onwaardig. JAC. F. Naschrift: De gemeenteraad vertegenwoordigt de bevolking. Als die met algemene stemmen een besluit neemt is dat dus zo duidelijk en afdoende als men maar wensen kan. De bewoners van de Westerlaan hebben overi gens in hun adres zelf de verdiensten van de aftredende burgemeester erkend en voorgesteld de Zeeweg zijn naam te geven. Als het hun laan maar niet is, want daar krijgen zij een beetje last van, met hun adresverandering. Maar als men iemands verdienste erkent, moet men daar ook een beetje last voor over hebben. Volgens de opvatting van de adressanten zou men al leen namen van onbewoonde wegen kun nen veranderen. Gelukkig staat die mening alleen; wij hebben er nooit eerder van gehoord. Bij het afscheid van een verdienstelijk man achten wij, evenals de inzender, zulke actie wel zeer ongelukkig en niet op haar plaats. Red. ADVERTENTIE BARIEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD B01STR 48 A DAM IEL 717167 Roslederen Jassen 125.- De Haagse politie heeft een 23-jarige kantoorjuffrouw bij een grossierderij in tabaksartikelen aangehouden. Zij heeft be kend in enkele maanden tijds f5000 te heb ben verduisterd. Het geld heeft zij uitge geven aan kleren en uitgaan. De aankomst op Schiphol van de wereldberoemde zangeres Giuletta Simionato, hartelijk begroet door de aan de Scala verbonden zanger Giovanni Cartelli, in Nederland beter bekend als Hans Kaart. Giuletta Simionato zingt de hoofdrol in Rossini's „Assepoester", dat tijdens het Holland Festival door de Scala zal worden opgevoerd. Van rechts naar links: Hans Kaart, Giuletta Simionato en Jo Elsendoorn. Zij arriveerde met de regisseur Franco Zeffirelli en de zanger Mario Petri.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 13