WM KELLER 4 Vandaag deed ik een was van 9 personen Wereldnieuws REGENKLEDING PALEIS Integratie van West-Europese strijdkrachten is geslaagd PANDA EN DE MEESTER-ZAKENMAN Oefening in September met nieuwe wapens in West-Duitsland De radio geeft Zaterdag Nederlandse koks met goud beladen Drie jaar geëist tegen Amsterdammer Garantiewet Overheids personeel in Indonesië Chr. Navis tot ridder geslagen ZccU ló Uet zo J VRIJDAG 25 JUNI 1954 2 Nederlands corps zal „Noordland" verdedigen Politieman deed oudheidkundige vondst Veertien prijzen veroverd op culinair tournooi in Bern Verdacht van groot aantal inbraken in Noordholland Kind viel uit fietsstoeltje en werd overreden GEEF JE VROUW EEN TRAP Een jaar voorwaardelijk geëist tegen gewezen Landstormer Houder van postagentschap stond terecht Socialisten eisen afschaffing van perscommissie in Bonn Verzending van zeepost Amsterdamse subsidies Prins Bernhard reikte onderscheidingen uit Josef Krips neemt in Londen ontslag Regenjas of mantel nodig? Dikte van drukinkt BONN (ANP) De integratie van Bel gische, Nederlandse en Canadese officieren en onderofficieren in de staf van het hoofd kwartier van de Noordelijke legergroep der NAVO werkt volgens een verklaring van de commandant der groep, generaal Sir Richard Gale, „met bewonderenswaar dig succes". Generaal Gale, die opperbe velhebber over de Noordelijke groep en over het Britse Rijnleger is. zeide dit voor de buitenlandse pers te Bad Godesberg. „De aanwezigheid van deze officieren, die samenwerken met de Britse staf, heeft in belangrijke mate bijgedragen tot de op stelling der operatieve plannen voor het gebruik van de nationale eenheden van de Noordelijke legergroep in tijd van oorlog" aldus generaal Gale. De permanente lege ring van Nederlandse troepen in Duits land was volgens generaal Gale voor deze integratie niet beslist nodig, aangezien de manoeuvres van vorig jaar en ook weer van de komende herfst de gelegenheid boden voor een zo sterk mogelijke integra tie van Britse en Nederlandse troepen. Het hoofdkwartier zal voor October wor den overgeplaatst van Bad Oeyenhausen naar München-Gladbach, waar sedert meer dan een jaar aan de nieuwe kwartieren ge bouwd is. Een van de redenen voor de ver plaatsing van het hoofdkwartier uit West- falen naar het gebied aan de linker oever van de Rijn, noemde generaal Gale de wijriging van de functie van het Britse Rijnleger, dat als bezettingsleger gevormd is, doch thans een andere rol heeft gekre gen. Generaal Gale zeide, dat de manoeuvres van 22 tot 28 September in de Britse zóne een practisch onderzoek beoogden van de „new look", die de atoomwapenen in de 6trategie hebben gebracht. De oefening Battle Royal, waaraan 140.000 man troepen uit Groot-Brittannië, Nederland, België en Canada zullen deel nemen, zal gebaseerd zijn op de veronder stelling. dat van beide zijden atoomwape nen zullen worden gebruikt De strategie en taktiek zullen geheel en al op deze nieu we factor worden ingesteld. Generaal Hoge, de Amerikaanse bevelhebber in Europa, heeft voor deze oefening dan ook een vol doende aantal atoomkanonnen afgestaan om een realistische training met deze nieu we wapenen mogelijk te maken. Ook het Britse Rijnleger zal in deze manoeuvres enkele van zijn nieuwste aanwinsten be- ADVERTENT1E De grootste keuze Koelkasten De Rijksdienst voor Oudheidkundig Bo demonderzoek zal opgravingen verrichten op Ockenburg bij Kijkduin. Zij doet dit naar aanleiding van vondsten van de Haag se hoofdagent van de verkeerspolitie H. E. Peeters, die op dit terrein belangrijke ont dekkingen heeft gedaan. Hy heeft een aan tal scherven opgegraven die, by elkaar gevoegd, een Frankische pot vormen. Enige dagen later vond hij een tweede pot, thans intact, met as en beenderen. Dit zou vol gens deskundigen wijzen op de aanwezig heid van een Frankisch grafveld, tot dus verre in de kuststreek nog weinig gevon den. In de tweede pot vond de heer Peetere een grote bronzen mantelspeld en een paar kraaltjes. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8,15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Lichte muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.40 Ama teursuitzending. 15.15 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.55 Pianorecital. 16.25 Platen. 16.30 De Schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.30 Sport. 18.40 Regeringsuitzending. Atlantisch allerlei. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.20 Parlementair overzicht. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken, causerie. 20.50 Platen. 21,00 Carmen opera (tweede bedrijf). 21.50 Actua liteiten. 22.00 Britse week in Maastricht. 22.30 Ziedaar Uw Moeder, klankbeeld. Daar na: Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2524.00 Radio Philharmonisch orkest. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.35 Orgel. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrij ven. 11.30 Viool en piano. 12.00 Metropole orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Orgel. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Platen. 14.30 Gro nings programma. 14.55 Kamermuziek. 15.20 Van de wieg tot het graf. 15.35 Dansmuziek. 16.00 De zonsverduistering op 30 Juni 1954, causerie. 16.15 Radio Philharmonisch orkest en solist. 17.00 Weekjournaal. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Nabucco, opera (fragment). 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Boek Handelingen, causerie. 19.55 Deze week, cau serie. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.15 Holland Festival: Residentie-orkest en soliste. 21.00 Platen. 21.15 Cabaret. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Weense muziek. 22.30 Een Rubens op drift, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (NTS.) 16.5018.45 Wereldkampioenschap voetbal kwart finale in Zwitserland. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.30 Orkest concert. 15.00 Koorzang. 15.15 Platen. 15.45 Accordeonrecital. 16.00 Platen. 16.15 Accor deonrecital. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Pianorecital. 17J25 Orgel recital. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.45 Othello, opera. 22.00 Nieuws. 22.15 Ver zoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 Dans muziek. 23.4024.00 Zigeunermuziek. BBC 17.0017.15 Engelse les voor beginnelin- §en. (Op 224 en 42 m.). 22.00—22.30 Nieuws. piegel van de week. Sportjournaal (Op 224 en 75 m.). proeven. Voor de eerste maal zal de „Con queror" in de strijd komen, een zwaarder bewapende en grotere tank dan de „Cen turion". De intrede van deze nieuwe zwaarge wicht heeft ook de ontwikkeling van zwaarder materiaal voor bruggen en weg- heretel nodig gemaakt. De nieuwe ontwer pen, die op de befaamde Bailey constructie blijven gebaseerd, zijn in staat ook de zwaarste lasten te torsen. Generaal Gale stelde voorts als de nieuwste Britse aan winsten voor de „Bat", een nieuw anti-tank wapen en de „Saracens", een nieuwe zes- wieler voor troepenvervoer. „Uit hetgeen ik hier van de Britse sol daat heb gezien, zou ik willen concluderen, dat men nog altijd nergens ter wereld een betere soldaat zal vinden", aldus de gene raal. Generaal Gale deelde mede, dat het Nederlandse corps, dat aan de manoeuvres in September zal deelnemen, „Noordland" zal moeten verdedigen«en worden opgesteld Noordelijk van de lijn Osnabrück-Rinteln. Bij internationale „kokswedstrijden" op de tentoonstelling „Hospes" in Bern, heb ben elf van Neerlands beste koks maar liefst dertien gouden médailles en een zil veren herdenkingsschaal als ploegprijs in de wacht gesleept. In de individufele strijd tussen koks uit 21 landen in de specialitei ten-keuken won de Haagse cuisinier W. te Mey de tweede prijs en een gouden horloge. Dag en nacht hebben onze „maitres" zich uitgesloofd om heerlijke spijzen uit grond stoffen van eigen bodem te bereiden. De verenigde Nederlandse producenten van kaas, groenten, fruit, vlees, pluimvee, eie ren. de Heidemaatschappij met forellen, de haring en zeevisserij, de bloemisterijen, de industrie, de ANW, het ministerie van Landbouw en de Horecaf hebben zich in gespannen om het de Nederlandse verte genwoordiging op de „Hospes" aan niets van het heerlijks, dat ons land biedt, te laten ontbreken. Het succes te Bern, dat niet zal nalaten Neerlands goede naam in het buitenland te verhogen, is naar de mening der gouden koks in niet geringe mate te danken aan de grote verscheidenheid van voortreffe lijke grondstoffen, die Nederland op eigen bodem kweekt en fokt. Deze stellen de vakman in staat, met de beste prestaties voor de dag te komen. ADVERTENTIE Ik heb vandaag de was gedaan met „Castella Parels". Een was van 9 personen. Ik moet U mijn compliment maken. Het is reus achtig en ik ben werkelijk eerder klaar met mijn was, die zonder bleken hagelwit is. Ik zal Uw wasmid del bij al mijn ken nissen aanbevelen. Zo schrijft ons één van de vele tiendui zenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische resultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. behandeling gaat U vliegt nu door de u?as heen! Castella Parels strooit men zó in het wa ter en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100 veilig wasmiddel. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zacht heid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd ge geven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct. per pak) in huis De 32-jarige monteur J. A. B. uit Am sterdam, die Donderdagmorgen voor de Haarlemse rechtbank terecht stond onder verdenking van diefstallen welke alle verle den jaar met slechts kleine onderbrekingen waren gepleegd. Drie van dergelijke dief stallen waren hem tijdens de terechtzitting slechts ten laste gelegd, en bij deze inbra ken had hij reeds ongeveer vijfenzestighon derd gulden aan goederen buit gemaakt. Vooral in Heemstede sloeg hij een grote slag, want uit een in een garage gepar keerde auto haalde hij, volgens zijn eigen verklaringen, voor vierduizend gulden aan sportkleding. De officier van Justitie, mr. B. van der Burg, meende, dat deze verdachte, die reeds een aanzienlijk strafblad heeftals een sociaal gevaar gezien moest worden en hy eiste een gevangenisstraf voor de tijd van drie jaar met aftrek van de tien maan den voorarrest. De verdediger, mr. B. J. de Boer, wees de rechtbank op het feit, dat de verdachte in zyn jeugd van het platteland naar de stad was verhuisd, en toen direct al ver zeilde in de buurten, waar de naam „zware jongen" als een eretitel wordt beschouwd. Dit gevoegd, aldus mr. De Boer, bij het feit, dat verdachte reeds een reeks veroor delingen achter de rug had, was er de oor zaak van dat de monteur een „gevangene van zyn verleden" was geworden. Toch zag de verdediger voor zijn cliënt nog enkele reclasseringsmogelijkheden en hij vroeg de rechtbank de verdachte te veroordelen tot een gecombineerde straf, eventueel met een voorwaardelijke terbeschikkingstelling. Doordat een moeder bij het verlaten van de pont over het IJ te Amsterdam met haar fiets viel, is haar dochtertje van elf maan den dat in een stoeltje achter op het rij wiel zat, eruit gevallen en met haar hoofdje onder het achterwiel van een juist pas serende jeep met aanhangwagen gekomen. Het kindje is tijdens het vervoer naar een ziekenhuis overleden. De moeder liep een hersenschudding en een armfractuur op. In het Voorlopige Verslag van de com missie van rapporteurs uit de Eerste Ka mer over het wetsontwerp tot wijziging Garantiewet Burgerlijk Overheidsperso neel Indonesië gaven vele leden hun be vreemding te kennen, dat de minister zon der portefeuille bij de behandeling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer niet be reid was geweest aan enkele huns inziens gerechtvaardigde bezwaren en wensen te gemoet te komen. In het bijzonder ver baasde hen, dat de regering heeft vastge houden aan een garantietermijn, ook al is deze, na de bedoelde parlementaire behan deling, ten slotte gesteld op 31 December 1959, met doorwerking van het wachtgeld tot 31 December 1961. Vele andere leden herinnerden er aan, dat zij herhaaldelijk hadden verklaard, de integrale overdracht van het ambtenaren korps van het voormalige Nederlands-In- dië aan het onafhankelijk geworden Indo nesië van de aanvang af onjuist te hebben geacht. Na de bedoelde overdracht hadden zij steeds aangedrongen op betere garantie bepalingen. Het verheugde hen daarom, thans te kunnen erkennen, dat met het onderwerpelijke herzieningsvoorstel aan de meeste verlangens van de Nederlandse ambtenaren in Indonesië wordt tegemoet gekomen. Zij betreurden, dat de voorbe reidingen zo lang hadden geduurd. Zij waardeerden echter, dat er een uitgebreid vooroverleg was gevoerd tussen de ver tegenwoordigers der regering en de vak organisaties. Dat overleg heeft goede uit komsten opgeleverd, al is nog niet aan alle wensen dier organisaties voldaan. Deze leden waren van mening, dat, nu de regering het vrijwilligheidsbeginsel ten slotte heeft aanvaard, hieraan terugwer kende kracht had moeten worden verleend, te meer daar dit slechts geringe financiële consequenties zou meebrengen. Deze leden juichten de voorgestelde verlenging van de garantiewetstermijn toe. Wel verklaar den zij, de door de regering geopperde be zwaren tegen een onbeperkte verlenging van de duur dier wet niet te delen. ADVERTENTIE Alle soorten en maten DE KLOMPENCENTRALE Dr. Leydsstraat 10 Haarlem Tel. 11784 Tegen een 33-jarige inwoner van Vught heeft de officier van Justitie bij de bijzon dere strafkamer van de rechtbank te Am sterdam wegens dienstneming bij de voor malige Landstorm Nederland een gevange nisstraf van één jaar voorwaardelijk ge- eist. De verdachte was door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam op 27 Maart 1947 bij verstek tot zeven jaar veroordeeld. Van het arrest van het bijzonder hof was de verdachte in verzet gekomen. Hij was destijds via de arbeidsinzet in Duitsland gaan werken en daar getrouwd met een Duits meisje. Daarna kwam er een bevel, dat met Duitse vrouwen getrouwde buiten landers in militaire dienst moesten. Hij werd ingedeeld bij een granaatwerpers- groep en naar Nederland gebracht. Daar moest hij het uniform van de Landstorm Nederland aantrekken. Hij heeft in Arnhem gevochten en zich daar overgegeven. De rechtbank zal 30 Juni uitspraak doen. Door het „schuifsysteem" verduisterde hij 5860 Tegen een 46-jarige sigarenwinkelier, tevens houder van het postagentschap aan de Nassaukade te Amsterdam, heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam wegens verduistering van 5860 één jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk, geëist. De verdachte bekende van Januari 1949 Maart 1954 telkens van bedragen, welke hij van klanten ontving ter storting op hun postrekeningen, een aantal te hebben ach tergehouden. De klanten ontvingen wel het recu van het stortingsformulier, maar de verdachte hield de rest van het formulier en het geld achter. Enkele dagen later stortte hij uit ontvangen nieuwe gelden de bedragen van de achtergehouden stortingen en verzond de daarbij behorende formu lieren. De zaak klopte dan weer. Een als getuige gehoorde P.T.T.-ambte naar verklaard, dat dit bij de P.T.T. „het schuifsysteem" wordt genoemd. Deze han delingen zijn oncontroleerbaar en komen pas aan het licht als een rekeninghouder reclameert, dat zijn overschrijving niet te bestemder plaatse is aangekomen. Dit was ook in deze zaak gebeurd. De verdachte had het geld in zijn huishouding opge bruikt. De raadsman, die de privé-om- standigheden van zijn cliënt belichtte, merkte op, dat de tot voor kort geldende beloning van de postagentschaphouder zeer gering was geweest. Kortgeleden is deze met 33 1/3 procent verhoogd. Hij verzocht de rechtbank een straf op te leggen gelijk aan de voorlopige hechtenis van drie maanden. Op 6 Juli zal de rechtbank uit spraak doen. BONN (Reuter) De West-Duitse so ciaal-democratische (oppositie) partij heeft bij de Bondsdag een motie ingediend, waarin de regering verzocht wordt haar perscommissie, waarop veel critiek is ge oefend, af te schaffen. De commissie is haar werk nog niet begonnen. De commissie zal volgens haar voorzitter perscommuniqués van de regering coördi neren en de democratie in Duitsland in gang doen vinden, maar velen vrezen, dat zij de kern wordt van een ministerie van voorlichting. Nadat dr. Adenauer gesproken had met vertegenwoordigers van journalistenorga nisaties, verklaarden gewoonlijk welinge lichte kringen, dat de bondskanselier de commissie niet de aanvankelijk voorgeno men vorm zal geven. Adenauer verzekerde de persvertegenwoordigers, dat het niet in zijn voornemen lag om in welke vorm ook inbreuk op de persvrijheid toe te staan. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indonesië: ms „Oranje (7 Juli); Nieuw Guinea: ms „Oranje" (7 Juli); Ned. Antillen: ss „Baarn" (29 Juni); Suriname: ss „Cotticca" (30 Juni)Unie van Zuid- Af rika en Z.W.-Afrika: ms „Oranjefontein" (29 Juni); Canada: ms „Johan van Olden- barnevelt" (26 Juni); Zuid-Amerika: S3 „Eva Perön" (28 Juni); Australië en Nieuw Zeeland vla Engeland: 26 Juni. Zonder veel discussies verleende de Am sterdamse gemeenteraad voor het seizoen 1954-/1955 de volgende subsidies: aan een aantal oratoriumverenigingen 14.000, aan dilettantenverenigingen 16.000, aan de stichting „Puck" 16.000, aan de Neder landse Vereniging voor Hedendaagse Mu ziek 300, aan de stichting „Museumcon certen" 2871, aan de stichting Amster damse Kunstkring „Voor Allen" 11.000, aan de stichting „Nederlandse Opera" 649.900 en aan de stichting Amsterdams Toneelgezelschap „Nederlandse Comedie" 182.000. 32. „Laat ons hier niet langer toeven", zei Joris, Panda met zich mee trekkend. „Ons werk hier is volbracht; de moeilijk heden van het Ritzhötel zijn op een een voudige en doelmatige wijze opgelost". ,Maar", zei Panda, „er is geen loodgieter aan te pas gekomen. Waarom heb je zo veel loodgieters in dienst genomen, als het zo eenvoudig was?" Omdat mijn zaken- instinct mij zegt, dat er weldra een zeer grote vraag naar loodgieters zal zijn", ant woordde Joris. Dit zakeninstinct van Joris scheen gelijk te krijgen, zoals Panda be merkte, toen zij even later op straat kwa men. Alom werd gorgelend en borrelend om loodgieters geroepen en dat was geen jes gasvlammetjes opstegen. „Allemensen!", riep Panda, met grote ogen naar dit vreem de tafreel starend, „nu is in de hele stad de gas- en watervoorziening verward ge raakt! Hoe komt dat zo opeens?!" Joris had hem hierover kunnen inlichten, maar de schelm hield het wijselijk voor zich. „Een wonder, want overal gutste water uit del grote vraag naar loodgieters.,..,.", her- ramen. De straatlantaarns waren in /on- J haalde hij slechts, teinen veranderd, terwijl uit de waterput-1 Prins Bernhard heeft gisteren in de Bur gerzaal van het paleis op de Dam te Am sterdam dapperheidsonderscheidingen aan 99 Nederlanders uitgereikt. „Het is vermoedelijk de laatste keer, dat deze onderscheidingen worden uitgereikt," zei de Prins. „Ik ben er van overtuigd, dat de commissie van onderscheiding haar werk met de grootste toewijding heeft ge daan. Toch zijn er nog vele Nederlanders, die ook voor een onderscheiding in aanmer king zouden komen, maar die er tegen mijn en anderer verwachting geen ontvangen. Enerzyds is dit toe te schrijven aan hun Prins Bernhard slaat de heer C. Navis uit Delft tot Ridder. grote bescheidenheid, die door mij in dit ge val kan worden betreurd, anderzijds aan een verschil van mening met de commissie van onderscheiding en aan de verwarring die er na de bevrijding heeft geheerst." Met nadruk sprak de Prins niettemin zijn hulde en eerbied uit jegens deze niet onder scheiden Nederlanders. De Prins noemde het een absolute plicht van het gehele Ne derlandse volk te zorgen voor het welzijn van invaliden en al die andere Nederlan ders, die het slachtoffer zijn geworden van hun heldhaftig gedrag voor het vaderland. De adjudant van de Prins, luitenant ter zee le klasse A. F. Eibers las daarop het Koninklijk Besluit voor, waarbij aan Chris- tiaan Navis de Militaire Willemsorde 4e klasse werd verleend. De heer Navis is on derscheiden wegens zijn optreden ten be hoeve van een para-militaire verzetsgroep. „Hij heeft," zo wordt in de motivering gezegd, „voor de opbouw van het binnen landse militaire verzet onmisbare-contac ten gelegd en geactiveerd, geheel zelfstan dig door het gehqle lan$ eh met bijzonder grote risico's als gevolg 'van veelvuldige vijandelijke infiltratie en diepgaande na sporingen door de Gestapo. Meermalen is hij ternauwernood aan arrestatie qntkomen. Hij heeft velen tijdig gewaarschuwd en al dus de kwetsbaarheid van het ondergronds verzet in de interne verbindingen aanzien lijk verminderd. Daardoor heeft hy' bijge dragen tot de opbouw van een uitgebreid en veilig verzetsapparaat, dat belangrijke diensten heeft bewezen aan de geallieerde oorlogvoering op het gebied van spionnagc en sabotage." Terwijl het Wilhelmus weerklonk legde de nieuwe ridder de eed af en ontving hij de ridderslag, eerst van de Prins en ver volgens van een aantal andere dragers van de militaire Willemsorde. Hierna werden de namen voorgelezen van hen die zijn on derscheiden met de Bronzen Leeuw, het Bronzen Kruis, het Vliegerkruis en het Kruis van Verdienste. Toen de uitreiking ten einde was begaf Prins Bernhard zich met de heer Navis naar de voorzijde van het paleis waar twee compagnieën van de Koninklijke Marine, twee compagnieën van de Koninklijke landmacht en twee compagnieën van de Koninklijke Luchtmacht voor hen défileer- den op muziek van de Koninklijke Militaire Kapel. Josef Krips, die thans in Nederland ver toeft om voorstellingen van de Nederland se Opera en concerten van het Concertge bouw-Orkest in het Holland Festival te leiden, heeft ontslag genomen als eerste dirigent van het Londense Symphonie- Orkest, aldus werd Woensdag in de Engel se hoofdstad bekend gemaakt. Hij was in November 1950 als zodanig benoemd. Een reden voor het ontslag is niet opgegeven. Asylrecht. De Britse minister van Binnen landse Zaken, Sir David Maxwell Fyfe, heeft geweigerd politiek asyl 'te ver lenen aan de 26 jaar oude Amerikaanse dr. Joseph Cort.die voor militaire dienst is opgeroepen. Dr. Cort heeft aange voerd dat hy, toen hij een medische student was aan de „Yale"-universiteit. communist is geweest, dat hij politiek vervolgd zou worden, dat hem mogelijk werkloosheid en zelfs de gevangenis zouden wachten. Hij zei dat hij wel wil de dienen in het Engelse leger en dat hij zijn communistische sympathieën, reeds lang had afgezworen. Maxwell- Fyfe zei dat er geen gronden waren om hem te beschouwen als een politieke vluchteling. Dr. Cort zal vóór 3d Juni Engeland moeten hebben verlaten. Vrijwillig. De Amerikaanse militaire auto riteiten te Wenen hebben de Sovjet- Russische militaire bevelhebber mede gedeeld dat sergeant Vladimir Vassilje- vitsj Moeravev, 22 jaar, politiek asyl is verleend. De vorige week maakten de. Sovjet-Russische militaire autoriteiten bekend dat sergeant Moeravev sedert 11 Juni bij zijn eenheid als vermist geboekt, stond. Moeravev heeft medegedeeld dat hij zich vrijwillig onder de bescherming van de Amerikaanse autoriteiten heeft geplaatst na te zijn ontkomen aan „de communistische onderdrukking". Slechthorenden. Uit een bericht in het te. Dresden verschijnende dagblad „Sach- sische Zeitung" blijkt dat ook slecht horende leden van de Oost-Duitse .com munistische partij vergaderingen die nen bij te wonen. Het bericht luidt: „Alle plaatselijke partijafdelingen moe ten aandringen bij slechthorende partij genoten op het bezoeken van partij vergaderingen." Dit geldt volgens het bericht speciaal voor jeugdige personen. Er zal worden gezorgd voor gehoor apparaten. Atlantis. De komende herfst zal de hoog-? geleerde Zwitserse diepzeeduiker, proL. Auguste Piccard, in de omgeving van. de Canarische eilanden weer met zijn „bathyscaphe" het lagerop gaan zoeken met twee doeleinden voor ogen: het breken van het diepterecord hij wiL tot op 5400 meter dalen en het vinden van „Atlantis", het legendarische land,, dat naar sommige geleerden menen, duizenden jaren geleden ter hoogte van de Afrikaanse kust beneden de zeespie gel moet zijn gezonken. Paniek. Op de Philippijnen is het eerste slachtoffer van het eten van radio actief besmette vis gevallen, een 59- jarige vrouw. Een andere vrouw ver toonde dezelfde symptomen als het slachtoffer. Een functionaris en twee andere personen werden ziek. In de provincie Pangasinan, waar dit gebeur de, ontstond een ware paniek. De gou- verneur schafte een geigermeter aan. voor de controle van vis, die op de- markt verkocht wordt. Bestaat niet. In de haven van Istanboel zijn 38 kleine vaartuigen aangekomen, die de Verenigde Staten in de tweede^ wereldoorlog aan de Sovjet-Unie heb ben geleend en die thans worden terug-- gegeven. Bij deze gelegenheid hield de Sovjet-ambassadeur te Istanboel Podt- serov een toespraak, waarin hij onder meer zeide: „het ijzeren gordijn bestaat: niet". Meningsonderzoek. Bij een meningsonder-- zoek van de „Chicago Tribune" is. ge bleken, dat 91,2 procent van degenen die hun mening gaven (70.036) van oordeel is dat het leger zijn beschuldi-, gingen tegen senator McCarthy niet be-- wezen heeft. Bevredigend. Oud-president Truman heeft Donderdag een niet zo goede dag gehad. Zijn artsen noemden zijn algemene toe stand echter bevredigend. Zondag on derging de oud-president een operatie, waarbij zijn galblaas en blindedarm werden weggenomen. Echtscheiding. Het hooggerechtshof te New York heeft aanbevolen dat aan een uit Wenen afkomstige vrouw van een voormalig Amerikaans soldaat echt scheiding wordt verleend omdat haar echtgenoot haar voor het huwelijk niet had verteld dat hij communist was. De man zit thans in de gevangenis wegens een poging om achter militaire gehei men te komen. ADVERTENTIE Ga eerst naar de fabrikant, specialist Grote Houtstraat 167 Tel. 16062 - Haarlem Aan boord van een Zweeds schip, dat hij Wilton-Fijenoord te Schiedam ligt, is een 28-jarige bankwerker om het leven gekomen. Een zuigerstang, die een gewicht van onge veer een ton heeft, viel uit de takel. De man kreeg de stang op het lichaam. Hij was terstond dood. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. U HERINNERT ZICH wellicht het ver haal van de argwanende uitgever die over papier beschikte, maar dit niet aan de druk ker durfde toevertrouwen, alsvorens hij had nagemeten hoeveel papier hij bezat. U weet, de totale stapel papier bereikte een hoogte van 40 meter en de brave drukker gaf hem ook weer een stapel bedrukte vel len ter hoogte van 40 m. terug, zodat de uitgever meende dat alles dik in orde was. Maar het was helemaal niet in orde. Laten we eens uitre- V kenen wat de uitgever zo on- geveer van de drukkerij terug kreeg. De dikte van het papier weten we weliswaar niet, maar we zullen er toch niet zo heel ver naast zijn, indien we de dikte van 1000 vel op 20 cm. berekenen. Eén vel zou dan een dikte van 0,2 millimeter hebben. Dat is tamelijk dun, maar het doet verder wei nig ter zake. Deze vellen komen bedrukt terug, en nu dacht de uitgever wel erg slim te zijn door zijn papiervoorraad te meten, inplaats van te wegen, maar de controle die hij aldus meende te kunnen uitoefenen is volslagen fictief. Nu bestaan er alle mogelijke soorten drukinkt en omdat we noch de papiersoort, noch de aard van het drukwerk kennen, moeten we dus ook hier maar een slag slaan. Het is echter werkelijk niet over dreven, wanneer we de dikte van de aan gebrachte inktlaag stellen op vijfentwintig- duizendste millimeter. Het aan beide zijden bedrukte papier is dan 0,05 millimeter dik ker geworden. Het rekensommetje is nu verder erg eenvoudig, want de 40 m. hoge stapel papier zou, na ontvangst van de drukkerij, niet 40 m. hoog moeten zijn, maar 50 m., zodat we helaas moeten constate ren dat de uitgever, niet ten onrechte argwanend is ge weest, want de drukker heeft hem inder daad voor 1/4 van de papiervoorraad in de nek gekeken. Het is verleidelijk nog even over het papier door te keuvelen, want u zult on getwijfeld ook wel eens hebben gehoord van rijstpapier, of van cigarettenvloeitjes die als rijstpapier worden betiteld? Welnu, die cigarettenvloeitjes zijn niet van rijst papier gemaakt. Maar daar van afgezien, is ook het rijstpapier zelf niet van rijst ge maakt en bovendien is het geen papier. Ziezo, als dat niet onduidelijk is, weten we het niet meer. Morgen komt de ontrafeling. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2