Statuut ter goedkeuring bij Tweede Kamer ingediend Eden deelt Amerikaanse visie op Zuid-Oost-Azië niet Premier Mendès-F rance boezemt de Kamer vertrouwen in Op en om het PEN'Congres Tankschip opgebracht bij Formosa Meerderheid met 3 stemmen gestegen Oorlogswezen uit 24 landen naar Baarn Vanmorgen in de Vishal en op zee Luidspreker VRIJDAG 25 JUNI 1954 13 Labour steunt zijn plan voor „Locarno"-verdrag Sovjet-protest bij de VS Amerikaanse vloot ontkent Billy Graham week van evangeliserende pad af Hij keerde ijlings in het goede niet-politieke spoor terug Billy Graham is uitgeput Nieuwe rechtsorde voor de West Scheepvaart Uitslag expositie Kennemerlaan (Van onze correspondent in Londen) De Britse regering streeft voor de veilig heid in het Verre Oosten naar een soort Locarno-verdrag, gebaseerd op wederzijdse garanties, eventueel gecombineerd met een verdrag van het NAVO-type. Dit verklaar de Eden bij de opening vain het debat in het Lagerhuis over de buitenlandse poli tiek, waarin hij verslag uitbracht over Genève. Dit standpunt staat in scherpe te genstelling tot de Amerikaansche opvattin gen, want de Verenigde Staten willen in de Aziatische randgebieden een uitgesproken anti-communistisch blok opbouwen. Een dergelijk verdedigingsverdrag, zo waar schuwde Eden. is echter geen middel tegen alle kwalen. Zijn met vaart en overtuiging uitgespro ken rede klonlk allerminst somber. Elk lichtpuntje deed hij recht wedervaren. Groot-Brittannië houdt vast aan de ma gere concessies van communistische zijde te elfder ure inzake Laos en Cambodja ge daan, doch of deze meer zullen zijn dan een strohalm, dient te worden afgewacht. Volgens Eden is er, als men voortgaat ge duld te betrachten, nog steeds kans op overeenstemming. Eden kwam niet helemaal met lege handen thuis, want als positief resultaat beschouwt hij de opmerkelijke verbete ring in de Engelse-Chinese betrekkingen, waarvan wij aldus Eden reeds profijt getrokken hebben. Toen hij ging zitten, klonken er van alle kanten langdurige toejuichingen. Van La- bourzijde kwamen verscheidene leden Eden de hand drukken. Attlee, die de eerste spreker van de op positie was, beschouwde het werkelijke struikelblok voor een regeling inzake Korea het feit dat men nagelaten heeft China de plaats te geven die het toekomt in de UNO. Hij hoopte dat te Washington de kwestie van een ontmoeting met Ma- lenkov zou worden aangeroerd. Attlee stelde voor dat Malenkov naar Londen zou komen. Onder toejuichingen zeide hij dat Sir Winston er alle recht op heeft om als gastheer van Malenkov op te treden. Een pikante noot in het dabat vormde de eerste speech van het nieuwe Lagerhuislid Gisteren is het een bijzondere dag ge weest zowel van, als voor het PEN-congres. Eerst de bijeenkomst in de Ridderzaal, waar twee der beste uit het internationale gilde der PEN, de Fransman André Chamson en onze landgenoot prof. dr. N. A. Donkersloot elk naar hun trant, hun gehoor op onvergetelijke wijze een geeste lijk genot hebben verschaft. Welk een gloed ging er niet uit van het voor de vuist weg uil gesproken betoog van Chamson over het thema van „Vorm en Inhoud". Van het begin tot het eind muntte deze toespraak zelf uit door vorm en inhoud. Groot, zeer groot was dan ook de bekoring die er van dit alles uitging en diep onder de indruk geraakte men opnieuw van wat de Franse geest vermag en van de heerlijke helder heid van het Franse denken. Na afloop had Chamson heel wat handen van dankbare toehoorders te drukken. Voor deze belang stelling dankte hij met de woorden: „En dan te weten dat dit alles „gefabriceerd" is hier, in Den Haag." Op de verwonderde vraag wat hij daarmee bedoelde, heette het, zinspelend op het langdurig verblijf hier te lande van de zeventiende eeuwse grote Franse wijsgeer: „Wel, Descartes". Na Chamson scheen de voor professor Donkersloot weggelegde taak om het con gres-onderwerp, dat van de vorm en de inhoud, met betrekking tot de dichtkunst te belichten, uitermate zwaar te zullen zijn. Met een zeldzame sierlijkheid en tevens met de hem aangeboren gave om tot zijn gehoor te brengen, datgene wat hij denkt en uiteen wil zetten, slaagde Don kersloot er ten volle in om en dat met een beheersing van de Franse taal, die uit zonderlijk was een college te geven wat tot het allerbeste behoorde van de vele goede colleges, die men in de loop der jaren van Donkersloot heeft kunnen genieten. Na het geestelijk genot, het materiële. Dit tijdens de ontvangst te Scheveningen door de Haagse gemeente. Deze nam zoete wraak, de congressisten hebben nu immers kunnen bemerken dat men in Nederland behoorlijk weet te ontvangen, iets waaraan misschien wel even enige twijfel kon zijn ontstaan, bij de minder geslaagde rege ringsontvangst in het Rijksmuseum, waar wat al te weinig met het materiële reke ning was gehouden. Vervolgens trok men op naar een heilige plaats van de Nederlandse wetenschap, naar Leiden, waar in de Pieterskerk de pro motie van Jean Schlumberger, E. M. For- ster en Victor van Vriesland plaats vond.'l Na een genoegelijke ontvangst na afloop van de plechtigheid op het Leidse stadhuis, trok men tenslotte op naar sociëteit Mi nerva, het brandpunt van de studentenge zelligheid, waar het promotiediner plaats vond. Een aardig moment was toen een aantal der aanwezigen het gebruikelijke „Lang leve de jonge doctor als een vuist zo groot" aanhieven, dat ook de jonge doc toren bepaald goed gedaan moet hebben. En het ogenblik waarop een hoogge leerde spreker, die op de tafel staande naar Leids gebruik het 'een en ander wilde zeggen, tot zwijgen gebracht moest worden omdat hij dit keer jammer genoeg niet zozeer wijsheid of geest wist te ver kondigen, maar alleen een aantal woorden naar voren bracht die kennelijk te zeer onder de invloed van zeer zoete wijn ston den, waaraan een blij einde werd ge maakt, toen na een zachte wenk van de rector-magnificus, de aanwezigen het mu zikale nummer ten gehore brachten van „De tentcommandant is dronken....". Tenslotte werden met uitstekende toasten door de president van de sociëteit en de praeses Collegii in het Frans de promotie taarten overhandigd aan dr. Schlumberger en dr. Forster. Hulde in niet mindere mate aan de praeses van de Vereniging van Vrouwelijke Studenten voor de geestige woorden door haar gericht tot de jonge doctor Van Vriesland, toen zij hem de promotietaart overhandigde. De studen- tenjeugd kwam hier wel op uitermate ge slaagde wijze naar voren en toonde zich ten volle te zijn de hope des vaderlands. Dr. Forster bracht in een geestige toespraak dank voor de ontvangst en de voortreffe lijk» sfeer, waarin een en ander zich af speelde. E. v. R. John Eden, een neef van Anthony Eden, die zich fel uitliet over aanpappen met de communisten. On de volle diplomatentribune zat ook de Russische ambassadeur Malik, onbewo gen als steeds. Alleen kon ook hij een glimlach niet bedwingen toen Attlee de hoop uitsprak dat China niet imperialis tisch zou zijn omdat de Chinese regering tenslotte voor meer dan 600 millioen men sen moest zorgen, en dat, zo zeide Attlee droogweg, is geen kleinigheid. Eden waarschuwde dat verhoging van de militaire activiteit van de communisten in Indochina een regeling alleen maar kan bemoeilijken. Frankrijk, zo zeide hij veel betekenend, had Groot-Brittannië niet ver weten dat het afwijzend stond tegenover de door de Verenigde Staten gewilde in terventie birj de verdediging van Dien Bien Phoe. De redenen voor de Britse weigering zijn nog steeds van kracht. Het advies van de militaire deskundigen was dat lucht actie alleen onvoldoende effect zou hebben. Interventie zou de kans op een regeling in Genève teniet hebben kunnen doen en zou Inderdaad tot een algemeen conflict hebben kunnen leiden. Aan het slot van het debat waarschuwde F.den de Amerikaanse regering dat Groot- Brittannië niet van mening is dat het zwakte is met de communistische naties te onderhandelen. Churchill en Eden, die vanavond naar Washington vertrekken, zullen op hun reis worden vergezeld door de Britse atoomdes kundige lord Cherwell en sir Edwin Plow- den. Ook Lord Moran, Churchills lijfarts, gaat mee. LONDEN (AFP) Het officiële Sovjet- Russische nieuwsbureau „Tass" meldt, dat de Sovjet-regering een nota aan de Ame rikaanse ambassadeur te Moskou .heeft doen toekomen, waarin de onmiddellijke vrijlating van een Sovjet-tanker wordt ge- eist. De tanker zou in de Formosaanse wa teren door een Amerikaanse torpedoboot- jager opgebracht zijn. „Het is duidelijk, dat het opbrengen van het tankschip door een oorlogsbodem in wateren, welke door de Amerikaanse vloot worden beheerst, slechts door een Ameri kaans vaartuig heeft kunnen geschieden", aldus de nota. Hieraan wordt toegevoegd, dat omtrent het lot van de bemanning en het vaartuig onzekerheid heerst. De Sovjet-Unie eist bestraffing van het Amerikaanse personeel en maatregelen ter voorkoming van dergelijke incidenten in de toekomst „anders zal de Sovjet-regering zich genoodzaakt zien maatregelen te tref fen ter verzekering van de vrije vaart van Sovjet-handelsschepen op de zeeën in dit gebied." Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken heeft verklaard, dat de Sovjet-nota geen bewijs is, dat de Verenig de Staten iets te maken hebben met het opbrengen van het tankschip. Admiraal Felix Stump, bevelhebber der Amerikaanse marine-strijdkrachten in het gebied van de Stille Oceaan, heeft de juistheid van het „Tass"-bericht ontkend. (Van onze correspondent in Parijs) De regering Mendès-France heeft giste ren een overwinning behaald in het paleis Bourbon toen de Nationale Vergadering op verzoek van de premier, en om tijdverlies te voorkomen besloot, geen debatten aan de samenstelling van het kabinet te wij den. Deze uitslag leverde een winst van drie stemmen op voor de meerderheid van Mendès-France, terwijl de oppositie er 39 verloren had. In plaats van tegen te stem men hadden vele tegenstanders van de regering besloten zich van stemming te onthouden. Mendès-France nam de gelegenheid te baat om een eerste voorlopig verslag uit te brengen over zijn diplomatieke onder handelingen met Tsjoe En Lai. Er was critiek uitgeoefend, vooral in sommige rechtse bladen, omdat de premier in feite Molotov en Tsjoe En Lai tot de arbiters van Frankrijk's toekomst zou hebben ver heven. Integendeel, zei hij, ik heb onze tegenspelers, evenals Eden, duidelijk ge maakt, dat wij ons niet eeuwig op sleep touw willen laten houden. Voor 20 Juli wil "Ik e«n bestand zien te sluiten, maar iedere gedachte aan een capitulatie is mij vreemd. In ieder geval, zo herhaalde hij, versterken wij intussen onze militaire positie in Viet nam. Mendès-France meende Tsjoe En Lai in een openhartig gesprek te hebben over tuigd van de redelijkheid der Franse aan spraken in het Verre Oosten. Binnenkort hoopt de premier ook Molotov te ontmoe ten. Men kan niet ontkennen dat Mendès- France in de Kamer een indruk van rea listisch vertrouwen in de toekomst van zijn diplomatiek offensief heeft gemaakt, een offensief, dat ongetwijfeld reeds een nieuw klimaat geschapen heeft. De Rooms-Katholieke oppositie heeft deze verandering ten gunste bij monde van de fractieleider Lecourt stilzwijgend er kend door zich bereid te verklaren de re gering tot 20 Juli met rust te laten. De MRP zou zich eveneens onthouden van publicaties van geheime militaire rappor ten, zo merkte Lecourt op, met een ironi sche toespeling op een recente publicatie van het weekblad „l'Express", waarvan Mendès-France vroeger een der voornaam ste medewerkers was. Wanneer de nieuwe regering ten aan zien van Indochina voorlopig niet voor een parlementaire tegenwerking bevreesd hoeft te zijn, met het Europese leger-probleem, staat het er heel anders voor. Mendès- Ongeveer 250 oorlogswezen en kinderen van oud-sjrijders uit vier en twintig lan den zullen een maand vertoeven in zomer kampen, die zullen worden gehouden onder auspiciën van de World Veterans Federa tion. in .België, Frankrijk, Joego-Slavië en Nederland. Bij wijze van experiment werd vorig jaar een dergelijk kamp gehouden in Imperia nabij San Remo. Dit kamp werd een succes en daarom heeft de W.V.F. be sloten, dit jaar het experiment voort te zet ten en uit te breiden. De leeftijd van de deelnemende kinderen ligt tussen tien en zestien jaar. Ze komen uit 24 landen. In Nederland staat het land goed „Boswijk" te Baarn ter beschikking. De oorlogswezen krijgen de voorrang, daarna komen de kinderen van de oorlogs invaliden aan de beurt, en tenslotte de kin deren van de valide oud-stryders. Geselec teerde verzorgsters en verzorgers zullen worden belast met de leiding in de kampen. Uit de afgelegen landen komen de kinderen per vliegtuig; de anderen reizen per trein. Het eerste contingent kinderen zal op 6 Juli op Schiphol arriveren. Op 11 Juli zal het kamp worden geopend. Het ligt in de bedoeling, dat de kinderen tot op zekere hoogte zelf de kampen zullen „besturen". Er zal telkens voor een bepaal de tijd een bestuur worden gekozen. In ieder kamp zal zoveel mogelijk de taal wor den gesproken van het land waar het kamp wordt gehouden. De kinderen kry- gen een eenvoudig verklarend woorden boekje, waarmee zy zich in de taal van het land waarin zij zich bevinden kunnen red den. Verscheidene internationale organisaties hebben bij de voorbereiding van de kam pen samengewerkt, onder meer de „Unes co". Ieder kamp zal een dokter en gediplo meerde verpleegster krijgen. Daarnaast is aandacht geschonken aan de geestelijke verzorging. France heeft nogmaals opgemerkt dat hij het als zijn plicht beschouwd voor- en te genstanders van de EVG nader tot elkaar te brengen. Het feit echter dat een zo ver klaarde vijand van het Europese leger als generaal Koenig de geestelijke vader van de EVG, Pleven, als minister van defensie heeft opgevolgd, draagt er weinig toe bij de aanhangers gerust te stellen. Robert Schuman, die aanwezig was, heeft tegengesproken dat er een vervangings formule voor de EVG zou kunnen bestaan. Eveneens ontkende Schuman het gerucht, dat hij de portefeuille van Buitenlandse Zaken in het kabinet Mendès-France op zich zou willen nemen. DüSSELDORF (Un. Press) Billy Gra ham heeft tijdens zijn eerste toespraak tot een West-Duits gehoor duidelijk gemaakt dat hij voornemens is zich voortaan te onthouden van politieke toespelingen. „Ik ben niet gekomen met een politieke op dracht", zei hij in het verlichte Rijnstadion waar 25.000 mensen aanwezig waren. „Ik wil alleen afgezant van God zijn." Woensdag week hij van het evangelise rende pad af. Hij zei toen in een toespraak tot 2500 Amerikaanse militairen en ge zinsleden in Frankfort: „Duitsland steekt met hoofd en schouders uit boven de rest van Europa." Hij verkondigde ook de me ning dat Frankrijk het geloof had verloren. „Een vooraanstaande persoonlijkheid heeft mij afgelopen week gezegd, dat indien Duitsland herbewapend werd, dit de span ning in de gehele wereld zou doen ver minderen." „Keer op keer heeft men mij verteld, dat in geval van een krachtmeting tussen het Westen en de Sovjet-Unie,West- Duitsland vastbesloten aan onze kant zal staan." „Vele leiders hier zijn van gevoelen, dat de tijd dringt, dat Duitsland snel her bewapend wordt en dat dit land de laatst ontwikkelde en krachtigste wanens ge geven moeten worden, daar hierdoor elke aggressor uit het Oosten afgeschrokken zou worden." Die woorden sloegen bij de Duitsers wel in, maar brachten in Frankrijk en Enge land pennen in beweging. Graham liet later bekendmaken dat zijn woorden verkeerd waren weergegeven, maar die vlieger gjng niet op. Het stadion was ongeveer voor de helft gevuld toen hij sprak. Het biedt plaats aan 55.000 personen. Slechts enkelen kwamen aan het einde van de massameeting naar voren toen Graham zijn gehoor vroeg een beslissing te nemen. Zijn tolk kweet zich uitstekend van zijn taak. Hij volgde Gra ham in woord, gebaar, stembuiging en stemvolume voortreffelijk. Onder de aanwezigen die in bussen en treinen van heinde en ver waren gekomen, bevonden zich ook vele Amerikaanse mi litairen. LONDEN Billy Graham, de Ameri kaanse evangelist, heeft in Düsseldorf „een algehele lichamelijke instorting,, gehad na zijn bijeenkomst van gisteravond, 's Nachts is in allerijl een dokter ontboden. Graham moet het bed houden en is geheel uitgeput. Hij zou niet in staat zijn vanavond een bij eenkomst te Berlijn te houden, maar er be stond hoop, dat hij dat Zondag zou kunnen doen. Apartheid in Georgia Twee studenten, een blanke en een ne ger, zijn korte tijd gearresteerd geweest omdat zij samen verbleven in de woning van de blanke student. Zij werden gearresteerd op grond van een arrestatiebevel dat was uitgeschreven na binnenkomst van een anonieme tele fonische mededeling. De twee studenten kregen te horen dat zij de apartheidswetten van Georgia zouden hebben overschreden. Een advocaat die het voor de twee studen ten opnam zei dat er in Georgia geen en kele wet is die een blanke verbiedt een neger als gast in zijn woning te ontvangen. De politie zou later hebben medegedeeld dat het arrestatiebevel berustte op „onge schreven wetten". Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot aanvaarding van een sta tuut voor het Koninkrijk der Nederlanden. In de toelichting wordt onder meer ge zegd dat na een periode van voorbereidend overleg de door Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen aangewezen ver tegenwoordigers een nieuwe rechtsorde voor het Koninkrijk der Nederlanden heb ben ontworpen. Deze rechtsorde is neer gelegd in het statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden. ZUn grondslag is de vrijwillige aanvaar ding overeenkomstig het 14de hoofdstuk van de Grondwet door Nederland, Suri name en de Nederlandse Antillen. De drie landen gevoelen zich verbonden met het Koningshuis en onder hun bevolkingen be staan gemeenschappelijke rechtsovertui gingen. Zij zijn derhalve van oordeel, dat met de nieuwe rechtsorde ideële en mate riële belangen van hun volken zijn gediend. De grondbeginselen van de inhoud van de nieuwe rechtsorde van het Koninkrijk kun nen aldus worden samengevat, dat in deze rechtsorde de landen zelfstandig de eigen belangen behartigen en dat zij op voet van gelijkwaardigheid verbonden zijn tot ver zorging van de gemeenschappelijke be langen en tot wederkerige bijstand. Deze beide gedachten de vrijwilligheid der aanvaarding en de grondbeginselen der regeling zijn in de preambule van het statuut tot uitdrukking gebracht. Het statuut zelf behelst de uitwerking van deze gedachten. De vrijwilligheid van de aanvaarding is vastgelegd in de regeling betreffende de totstandkoming van het sta tuut. Hierbij sluit aan de regeling omtrent de wijziging. De door de drie landen tot stand gebrachte rechtsorde kan niet een zijdig door een land worden veranderd. Voor wijziging is nodig overeenstemming tussen de landen.' De mogelijkheid voor verdere staatkundige ontwikkeling wordt volledig opengelaten. Drie delen Wat de inhoud der rechtsorde betreft, kunnen drie Beien worden onderscheiden. Het eerste deel betreft de rijksband zelf, die tussen de landen bestaat. Deze rijks band brengt mede, dat een aantal aange legenheden vanwege het Koninkrijk moet worden behartigd. Het tweede deel betreft de onderlinge verhouding der landen als autonome een heden. De landen hebben rekening met elkander te houden, elkander te helpen en te steunen, zo ideëel als materieel. Ook waar de rechtsband van het Koninkrijk geen werking heeft, is er plaats voor onder linge samenwerking. Het derde deel handelt over de autonome sfeer der landen. De autonomie der landen wordt in het statuut verankerd. Naar eigen inzicht van de landen zal het bestuur al daar worden gevoerd. Wel heeft het samengaan van de landen in het Koninkrijk consequenties voor hun staatsinrichting en hun bestuursvoering. De hoofdlijnen der staatsinrichting raken mede het Koninkrijk en het ligt derhalve in de lijn, dat de regering van het Koninkrijk bij wijzigingen hiervan wordt betrokken. De hoofdregels van het bestel van het Koninkrijk zijn intussen niet alle in het sta tuut zelf neergelegd. Voor een aantal onderwerpen verwijst het statuut naar de Grondwet. De expositie in de Kennemerlaan heeft vele bezoekers en bezoeksters getrokken. Stapels wedstrijd-formulieren moesten worden nagezien, gecontroleerd en beoor deeld worden, waarbij ook de slagzin een belangrijke rol speelde. Na langdurig be raad is tenslotte als hoofdprijs de volgende slagzin bekroond: „Kennemerlaan en Kunst, staan beiden bij het publiek in de gunst", ingezonden door: H. Bierling, Geleenstraat 18, IJmuiden. Als tweede prijs kwam de volgende slagzin in aanmerking: „Kunst in de Kennemerlaan, daar hebben de winkeliers goed aangedaan" ingezonden door: Nolly de Beurs, W. Barentzstraat 4, IJmuiden. Beiden hebben hun priis, die bestond uit respectievelijk een schilderij van Dick Zwier en een mozaïek van Hill, al in ont vangst genomen. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE VAN KATWUKSE LOGGERS De Katwijkse en IJmuidense loggers meldden in de nacht van Donderdag op Vrijdag de volgende vangsten: KW. 15 15 kantjes, KW. 44 8. KW. 110 1, KW. 173 5, KW. 163 6, KW. 2 40, KW. 14 35, KW 22 32, KW. 54 15, KW. 23 24. KW. 140 3, KW. 175 2, KW. 38 2, KW. 86 24, KW. 29 8, KW. 39 3, KW. 49 20, KW. 151 1, KW. 42 14, KW. 97 18. KW. 50 25. KW. 19 5, KW. 168 18, KW. 5 7, KW. 25 50, KW. 127 55, KW. 283 19, KW. 138 1, KW. 45 16, KW. 18 3, KW. 83 11, KW. 144 3, KW. 32 10, KW. 41 14, KW. 78 3. KW. 167 1. Geen vangst hadden de KW. 176, KW. 170, KW. 3, KW. 47, KW. 9 KW. 130, KW. 74 De gemiddelde vangsten waren: Vla ar- dingen 8 kantjes, Scheveningen 5 kantjes, Katwijk 12 kantjes. „Postboy" was er Als enige trawler was vanmorgen de VEM-trawler „Postboy" aan de afslag pre sent. Het schip bracht van een reis van zeven dagen mee: 730 kisten makreel, 65 diversen en 200 kleine kistjes makreel. Er was weinig kleine vaart met 500 kisten schol en 5000 kg. tong. De pryzen De makreel zat vanmorgen tussen de f 20 en f 16.50. De kleine kistjes makreel gingen van de hand voor f 7.20 tot f 8. De tong was in prijs flink gezakt en deed voor de lappen f 1.90, grootmiddel f 1.65, halve pondjes f 1.55, tong I f 1.35 en tong 2 f 1.10. Schollen De grove schol was vanmorgen iets sty- ver. Grote, grootmiddel en zetschol deed f 25 tot f 30, schol I f 20 tot f 27. Alles voor Engeland. De tweetjes haalden f 17 tot f 12 en de drietjes f 9 tot f 11. Braad en gullen De braad van de „Postboy" maakte van morgen nog f 21 tot f 16. Grote gul haalde f 37, middel f 25 en torren f 13. En op zee De loggervloot deed vanmorgen trekken van zes en vier manden vis. Andere loggers meldden zes tot acht manden vis en een mandje tarbot. De „Verwachting" had van twee trekken vijf en twintig manden, maar verder is het niet al te breed geweest in deze nacht. Benoorden de Fladengronden wordt nu door Duitse trawlers flink haring gevangen. Na een reis van vijftien dagen was vandaag in Cuxhaven de Duitse traw ler „Merseburg" aan de afslag met 1500 kisten vis, waarvan 500 kisten haring, 900 koolvis en 100 varia. Ook de „Merseburg" had tegen de 59 N.B. gevist. Alnati, 23 180 m. N.NO. Las Palmas. Amsteldiep, 23 v. Navik n. Baltimore. Albireo, 23 240 m. NO. St. Paulsrock. Aalsdijk, 24 te Galveston. Akkrumdijk, 24 te Havana. Algenlb, 24 te Rio de Janeiro. Alphacca, 24 te Buenos Aires. Aludra, 23 te Antwerpen. Arundo, 23 v. Wabena n. Rotterdam. Aagtedljk, 23 v. Parar.agua te Santos. Aardijk, 22 te New York. Alblasserdijk, 24 v. Hamburg te Rotterdam. Alioth, 23 v. Rio de Janeiro te Santos. Alpherat, 24 v. Pto Alegre n. Buenos Aires. Alwaki, 23 v. New York te Curasao. Ampenan, vertr. 24 v. Bremen n. Hamburg. Argos, 24 v. Lissabon te Rotterdam. Arkeldijk, 22 te Newport News. Aalsum, 23 te Khorramshar. Abbekerk, pass. 23 Beaohyhead n. Lissabon. Adonis, 23 te Bremen. Agatha, 23 v. Tj. Priok n. Pladju. Alcyone, pass. 23 ten W. Canarlsche eil. Alderamin, 23 270 m. NW. Port Said. Aletta, 24 te Penang. Amstelvaart, 23 te Bitung. Andijk, 23 300 m. ZO. Sable eil. Antonia, 24 te Tj. Priok. Artemis, 23 te New Orleans. Barito, 24 te Steenkool. Bawean, 22 te Manilla. Blommersdijk, pass, 23 Perim n. Dubai. Boschfontein, pass. 23 Str. Messina n. Genua. Baarn, pass. 23 Vlissingen n. Antwerpen. Boissevain, 24 te Kaapstad. Boskoop, 23 150 m. W.NW. Lissabon. Bloemfontein, 23 v. Las Palmas te Kaapstad. Batoela, 24 te Timordilly. Baud, 23 v. Singapore n. Belawan. Borneo, 23 280 m. Z. Minikoy. Caltex Pernis, pass. 23 Lissabon n. Sidon. Caltex The Hague, pas. 23 Gibraltar n. R'dam. Caltex Delft, 23 85 m. O. Gavdo eil. Caltex Nederland, 2 50 m. W. Malta. Caltex Utrecht, 23 50 m. O. Gibraltar. Ceronia, 23 v. Stanlow n. Ardrossan. Celebes, 23 v. Penang n. Colombo. Duivendijk, 24 te Los Angeles. Esso Den Haag. 23 te Sidon. E-lmina, 24 Takoradi verwacht. Eos, 23 60 m. NW. Malta. Etrema, 23 dwars Golf v. Nauplla. Farmsum, 23 230 m. NO. Azoren. Graveland, 23 tt Rio de Janeiro. Gaasterland, 24 te Las Palmas. Groote Beer, 23 v. Rotterdam n. Hallfax. Ganymedes, 23 te Bremen. Gouwe, 23 180 m. N.NO. Finlsterre. Heelsum, pass. 23 Dover n. Houston. Hoogkerk. 23 te Nagoya. Hilversum, 23 te Suez. Hathor, 24 v. Amsterdam te Rotterdam. Jagersfontein, 23 340 m. NO. St. Helena. Karimun, pass. 23 Guardafui n. Colombo. Kertosono, 24 te Suez. Kota Agoeng 23 v. Djeddah n. Suez. Katelysia, 24 te Curacao. Kota Inten, pass. 24 Vlissingen n. Londen. Karsik, 25 te Mauritius verwacht. Kedoe, pass. 23 Billiton n. Singapore. Kieldrecht, 23 te Siain. Langkoeas, 23 v. Semarang n- Padang. Leerdam, 24 te Aden. Luna, 23 te Palermo. Laertes, 24 te Suez. Leersum, 24 te Houston. Laurenskerk. pass. 24 Vlissingen n. Antwerpen. Larer.berg, 23 60 m. W. Runsal Jebel. Le Maire. 25 Moji verwacht. Leuvekerk, 23 90 m. N. Burlings. Lombok, 23 525 m. W.NW. Kaapstad. Maetsuycker, 22 v. Singapore n. TJ. Priok. Macuba, 24 v. Balikpapan n. Fremantle. Madoera, 23 540 m. ZO. Kp. Race. Marpessa, 23 90 m. W. Manilla. Mataram, 23 200 m. W.NW. Kreta. Mentor, 23 240 m. O.NO. CoUo. Metula, pass. 23 Natuna eil. Murena. 23 170 m. N.NO. Pontianak. Notos, 24 v. Amsterdam te Rotterdam. Nieuw Amsterdam, 23 te Southampton. Nigerstroom, 23 te Bremen. Noordam, 23 610 m. O.ZO. Kp. Race. Nieuw Amsterdam, 23 v. Southampton naar New York. Ondina, 24 v. Massawa n. Port Soedan. Oranje. 23 v. Port Said n. Napels. Oranjefontein, 23 v. Hamburg l... Antwerpen. Oranjestad, 24 tt Trinidad. Orestes. 24 v. Rotterdam te Amsterdam. Overijsel. 23 v. Port Soedan n. Djeddah. Ouwerkerk. 23 300 m. O. Guardafui. Pieter S, 23 v. Barry n. Rotterdam. Poelau Laut, 23 v. Amsterdam n. Hamburg. Pygmalion, 23 v. La Guaira n. Pto Cabello. Prins Fred. Willem. 24 te Montreal. Prins Philips Willem. 26 Montreal verw. Prins Willem George Fred., 19 v. Chicago naar Rotterdam. Prins Willem III, 19 v. Toronto n. Hamilton. Pendrecht, 23 170 m. O.t.N. Aden. Prins Fred. Hendrik. 23 685 m. W. Valentia. Prins Willem v. Oranje, 23 850 m. O. Belle Isle. Rafaela, 23 v. Singapore n. Bangkok. Rita. 24 te Bangkok. Roggeveen, 23 v. Tj. Priok n. Makassar. Rijndam. 23 600 m. O. Kp. Race. Rijnkerk, 23 v. Las Palmas n. Kaapstad. Riouw, 24 v. Bremen te Hamburg. Rijnland. 23 v. Recife n. Bahia. Reyniersz. 23 v. Buieleng n. Soerabaja. Ridderkerk, pass. 23 Monrovia n. Las Palmas. Riouw. 23 v. Bremen n. Hamburg. Roepat, 23 100 m. W. Sabang. Rondo. 23 v. Koewait n. Bahrein. Sumatra, 24 te Penang. Schouten, 23 v. Rotterdam op proeftocht. Salawati. 24 v. Rotterdam te Amsterdam. Sarangan, 21 v. Seattle n. Kaapstad. Sibalak, 24 170 m. W.NW. Cocos ell. Soestdijk, 23 v. Alexandrië te Port Said. Salland, pass. 23 Kp. Frio n Las Palmas Saparoea, 23 300 m ZW. Karachi. Saroena, 23 370 m. Z. Saigon. Sommelsdijk, 23 600 m. W. Minikoy. Stad Alkmaar, 23 v. Narvik n. Rotterdam. Stad Dordrecht, 23 t.h.v. Lissabon n. Palermo. Stad Leiden, pass. 23 Boric um n. Ernden. Stad Rotterdam, 23 100 m. W.t.Z. Kp. Wrath. Stad Schiedam, pass. 23 Kp. St. Vincent n. Sail Stanvac Djirak, 23 te Bangkok. Tara, 23 te Ilheos. Tero, pass. 23 Madeira n. Rotterdam. Thalatta, 25 te Spezia verwacht. Tomori, 23 v. Port Swettenham n. Belawan. Tankhaven I, 23 v. Tj. Uban te Saigon. Tankhaven II, 23 300 m. ZO. Bangkok. Tibia, 23 470 m. O. Timor. TJiluwah, 23 v. Tj. Priok n. Semarang. TJipondok, 23 100 m. ZW. Olinawa. Van Spilbtrgen, 23 te Rotterdam. Willem Ruys, pass. 23 Minikoy n. Colombo. Woensdrecht. 23 v. Suez n. Aden. Waterman, 23 360 m. ZO. Halifax n. Rotterdam Westerdam. 23 780 m. O. Kp. Race. Westland, 23 v. Bahia n. Las Palmas. Zeeland (KRL)23 v. Tj. Priok n. Chenbon. Zuiderkruis, 23 te Halifax. Zijpenberg, pass. 23 Kp. St. Vincent n. Degen- Ham. Zuiderkruis, 23 v. Halifax n. New York. Zaan, pass. 23 Texel n. Gefle. KLEINE VAART Advent, pass. 23 Vlissingen n. Abenraa. Algarve, 24 v. Dundee n. Grangemouth. Alja, 24 30 m. NW. Le Havre n. Milfordnaveu. Atlantis, pass. 23 Vlissingen n. Granville. Att S, 24 v. Avonmouth n. Swansea. Ameland, 24 v. Londen te Rotterdam. Arctic, 23 v. Rotterdam n. Londen. Actinia, 23 v. Dublin te Southampton. Admiralengracht, 24 v. Hamina te Amsterdam. Albergen, 24 v. Sundsvall te Boston verw. Appingedam, 24 v. Rotterdam n. Antw. Arnoudspolder, 24 v. Lissabon te Oporto ver Ary Scheffer. 24 v. Halmstad te Dordrecht. Audacia, 23 v. St. Malo te Marans. Batavier III, 23 v. Casablanca te Bordeaux. Beekbergen, vertr. 24 v. Dundee n. Berwick. Bergsingei, 24 v. Antwerpen te Goo.e. Bestevaer, pass. 24 Harlingen n. Hamburg. Binnenhaven, 24 v. Rotterdam n. Duinkerken. Birmingham, 24 v. Harlingen te Goole Bornrif, vertr. 25 v. Karlstadt n. Groningen. Brem, 24 v. Oporto te Antwerpen. Betty Anne S, vertr. 25 v. Vlanna n. Guernsey. Bill S, 24 v. Holding n. Horsens. Breezand, pas. 23 Vlissingen n. Malmö. Casana, 23 v. Aarhus n. Kopenhagen. Coolslngel, 23 v. Trevor n. Bristol. Canada, 24 v. Lelth te Rotterdam. Cornelia b II. 23 v. Bordeaux te Casablanca. Da Capo, 24 v. Antwerpen te Rotterdam. Deni, 24 v. Struer te Skagen verw. Diligentia, 24 v. Gdynia te Rotterdam. Daniel, 24 v. IJmuiden n. Londen. Ellewoutsdijk, 23 v. Ncwhaven n. Rotterdam. Elsenburgh, 24 v. Londen te Rotterdam- Elisa, 24 40 m. NO. Ouessant n. Iskenderun. Fiat, 23 v. Londen te Rotterdam. Ferocla, 24 v. Hamburg te Antwerpen. Flevo, 23 v. Amsterdam n. Spanje. Fraternité, 23 v. Kertemirvde n. Kotka. Gaasterkerk. 23 v. Tyne n. Rotterdam. Gramsbergen, 24 v. Antw. te Les Sables d Olon ne verwacht. Gre. 23 v. Amsterdam n. Le Treport. Harold, 24 v. Vlaardingen n. Glassondock. Hartel, 24 v. Rotterdam n. Rostock. Hebe Nobel, 24 v. Graveiines te Londen. Henrica, 24 v. Liverpool te Gars ton verw. Haskerland, 23 v. Leith te Amsterdam. Hast III, 23 v. Amsterdam n. Bremen. He'vetia. 23 v. Dundee n. Rotterdam. Hulst. ong. 5 Juli v. Pto Padre te R'dam verw. Ida Pieter, 24 v. Hammerfest te Vadso verw. Ilias, 23 v. Izmir n. Calamata. Ingeborg, 24 v. Londen te Zwijndrecht. Jaga, 24 v. Amsterdam n. Lemmer. Jaba. 24 v. Colchester te Rotterdarn. Jakob Oorburg, 24 v. Tyne te Rotterdam. Java, 23 v. Grangemouth n. Oostende. Jo, 24 v. Fur te Colchester. Jokurma, 23 v. Seahamn n. Quimper. Joost. 2 v. Sundsvall n. Rundvik. Kenitra, 2 v. Rouaan te Casablanca. Keizersgracht, pass. 24 Vlissingen n. Antwerpen Larix. 2 v. Haparanda n. Delfzijl. Leendert b. 24 v. Rotterdam te Avonmouth. Lydia (i), 25 v. Swansea te Antw. verw. Lucas Bols I, 24 v. Yxpila te Portsmouth verw. Marne, 24 v. Amsterdam te Rotterdam. Maasvm-N, 25 v. Kotka te Southampton verw. Marcella, 24 v. Rotterdam te Kirkcaldy. Markab, 24 v. Odense te Fur. Midas. 23 v. Livorno n. Civita Vecchia. Markab, N, 24 v. Le Havre te Warnemunde Maine, 2 v. Amsterdam n- Parijs. Meuse, 2 v. Stockholm n. Kopenhagen. Mirach N, 23 v. Casablanca n. Safi. Monica. 23 v. Preston n. Dublin. Muphrtd N, 24 v. Briton Ferry te Caen. Mypuck, 24 v. Parijs n. Malmö. Mariscal Lopez, pass. 23 Madeira n. Rotterdam. Martien, 23 v. IJmuiden n. Liverpool. May Mere, vertr. 24 v. Napels n. Propriano. May Star, 14 v. Belfast te Swansea. Megrez N, 23 v. San Francisco do Sul n. Monte- video. Nero, 23 v. Lissabon n. Limasol. Nassauhaven. 25 v. Gothenburg te Varberg verw. Nieuwehaven, 24 v. Malmö t« Gothenburg. Noord, pass. 23 Beaohyhead n. Rotterdam. Noorderhaven. 27 v. Wasklot te Rotterdam verw. Nottingham. 24 v. Kingslynn te Rotterdam. Noorderlicht, 23 v. Pateniemi n. Bristol. Oranje, 23 v. Londen te Rotterdam. Polaris, 24 v. Grangemouth te Rotterdam. Prinses Wilhelmina, 24 v. Antw te Rotterdam. Peter, 23 v. Kramfors te Marieberg. Ponza, 23 v. Gefle te Zaandam. A Peter Swenden, pass. 24 Flamborohead n. Amble Poortvliet, pass. 24 Holtenau n. Kopenhagen Ruby. 25 v. Newburg op de Theems verw. Rijnhaven, 24 60 m. N.NO. Kp. Vllano. Rapid, 23 v. Rotterdam n. Middlesbro. Silvaplana, 24 v. Rotterdam te Antw. Sambre, 23 v. Rouaan te Parijs. Sllvretta, 23 v. Gothenburg n. Randers. Sties. 24 v. IJmuiden n. Garston. Sirius, 23 v. Goole te Rotterdam. Stella Maris, 23 v. Stugsund n. Southampton. Swift. 24 v. Rouaan n. Parijs. Taormina. 23 v. Kopenhagen te Haderslev. Theodora, pass. 23 Vlissingen n. Gothenburg Timo, 23 v. Rotterdam n. Londen. Tinda, 24 v. Londen te Rotterdam. Trito, 24 v. Amsterdam te Rotterdam. Trompenburgh, 23 v. Rotterdam n. Kingslynn. Trude K, 23 v. Skutskar te Rotterdam. Tyro, 23 v. Delfzijl te Rotterdam. Ton S. vertr. 25 v. Gent n. Malmö. Urmajo, 24 v. Berwick n. Rotterdam. Veenenburgh. 23 v. Middelbro n. Rotterdam. Vlieland, 23 v. Rotterdam te Gothenburg. Volharding. 24 v. Sfax n. Sousse. Vrouwepolder, 24 30 m. NO. Casquets. Walenburgh, 24 v. Rotterdam te Antwerpen. Westersingel, vertr. 24 v. Gran ton n. Grange mouth. Westkust, 23 v. Kopenhagen n. Hamina. IJstroom. 23 v. Amsterdam n. Portsmouth. Zwarte Zee, 23 v. Troon n. Rotterdam. Zwerver, 24 v. Newport Wight te Middlesbro. SLEEPVAART Hudson, 23 370 m. N.NO. Fayal met „Joachim Hendrik Fisher" Oostzee, 23 v. Troon n. Dundalk. NET MEISJE gevr. voor de morgenuren. Lange Nieuw- straat 773, IJm.-O. NET MEISJE gevr. voor de ochtenduren. P. C. Hooftlaan 35, Driehuis. NET MEISJE gevr. voor huishouding en winkel bij C. Lodder, Manufacturenhandel Driehuizerkerkweg 81, Drie huis. BIJ DOLF: Geraniums 75 ct. Salvia, lobelia 25 ct. Soenda- plein 31, Haarlem-N. PENSION gevr. omg. IJmui- den-Oost. Brieven L 2846. EET BROOD VAN VUYK Bruinbrood 60 ct. Deze week pakjes sprits 50 ct. Pres. Steynstraat 35-37 I, Tel. 6407 NU EEN ELECTR. SCHEER- APPARAAT kopen is geld verdienen. Hoogers. tel. 4516 Trompstraat 30, IJm.-Oost geeft een hoge prijs voor uw oud scheergerei. Voor goede SCHOENREPA RATIE G. Oldenburg. La- gersstraat 14, LJm.-O. Telef. no. 5753. VERLOREN portemonnaie m. inhoud (geld) rijbewijs, belast.kaart, kentekenbewijs. Eerlijke vinder mag geld be houden, rijbewijs enz. terug, bez. Groeneweg 13, IJm.-0. VOOR UW TUIN! Zaadplan- ten: Asters, hoge en lage Afrikanen, Cosmea, Mar griet. Aan huis verkrijgbaar Adrichem, Casembrootstr. 54, IJm.Oost. WASMACHINES vanaf f 2.50 p. w. zonder vooruitbetaling. Hartendorp, Gen. Cronjéstr. 43, H'lem. Kruidbergerweg 51, Santpoort-D. WIE HEEFT AUTOPED ge vonden? licht bruin, alumi nium stuur, luchtbanden, on derkant voetplank gem. G. P. Teg. bel. ter. bez. Schel- destraat 2, LJm. ROOKSTOELKUSSENS dubb. verend en gar. per stel f 26.95, eigen meubelstof- feerderij Zaanenstr. 63, H.N. BIJ DOLF: Plastichangers 45 ct.. Rotan 95 ct. Hedera 55 ct. Soendaplein 31, H.-N. RUILEN benedenflat, nieuw bouw in IJm., voor huis in IJm. Brieven L 2847 WONINGRUIL Aangeb. mod. flatw. aan de Zuidzijde van de Noostr. 2e etage, huur f 9.75, geh. woning in IJm.-O. m. zonn. tuin. Brieven L 2848 RUILEN. Wie ruilt mooi vrij huis te Santp. Dorp, voor dito in nieuw IJm.? Brieven L 2850. WONINGRUIL. Gevr. wo ning te IJmuiden of Santprt. Aangeb. woning te Bever wijk. Huisk., 2 sl.kam., keu ken, kamer, badcel, schuur, huurpr. f 8.25 p. w. Brieven L 2849. TE KOOP: prima bromfiets f 100, Pathéfoon m. 70 pla ten f 25, Rijnstr. 23 boven, IJmuiden. D. K. W. MOTORRIJW. te koop agb., 2 cyL, 500 c.c. f 375. v d.. Vondellaan 30, Driehuis. SPARTA 200 c.c. te koop, slechts 16.000 km. gelopen in z. g. st. v. Kampen, Kompas straat 57, IJm. Na 6 uur. TANDEM te k. met J. L. O. motor, z. g. a. n. Bevr. bur. v. d. blad. v. Delft KINDERWAGEN te koop z g. a. n. f 90. Luid spreker f 7.50, kapstok f 4. Lange Nieuwstraat 342. SOLEX te koop z. z. g. st. Te bevragen bij v. d. Bos, Gla- diolenstraat 3,'Santpoort-D. TE KOOP: 55 weckflessen 1)4 L, 1 L, y2 1. a 20 ct. p. st. en een zinken badkuip. Te bevr. Groeneweg 29, IJm.-O. LEREN JAS te koop f 20. 2 tel. schokbrekers z.g.aji. Citroën. Rijnstraat 79. AUTOPED op dikke lucht banden f 17.50, 12 mtr. tuin slang met koperen kraan f 10, huishoudtrap 9 treden f 10, kist timmergereedsch. f 10. Rijksweg 324, Santpoort Dorp, HERBOUWPLICHTEN pijn. 350 M3. Gem. Velsen t. o. gevr. ruim agio, contante afwikk. bij not. acte. Aanb. onder lett. N. 170, Adv. Bur. Rokin 24, A'dam-C.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3