Kennemerstaten-clubs slaags op de tennistafels Velsens cultureel leven in de komende week Kruis van verdienste voor IJmuidense schipper Problemen waren niet geschikt voor de rondvraag Agenda voor Velsen Gerard van Praag Visserij - varia Trawler „Beatrice" stak in 1942 over naar Engeland Castricumse raad bijeen In de Waterv 1 ietsch oo 1 V olleyballtournooi van „de Sportbond" Dulles is beducht voor Franse capitulatie Spaak is ongerust over het lot van de E.V.G. Amerikaanse protesten tegen olie-monopolie 11 Voetbalafdeling van „Hercules" vergaderde Personen- en bestelauto voor „gas en water" Bisschoppelijk mandement Zendingsdag Aardbeien duurder „De nieuwe Wereld Maatschappij in actie" Knaap bijna verdronken Brand op Duits schip in Rotterdamse haven Bedell Smith brengt verslag uit Brussel is bezorgd over de internationale toestand Rechtstreekse handel Ïndonesië-Rusland? Nieuwe school bijna gereed TOT DE RUIM HONDERD NEDERLANDERS, die gistermorgen in een van de zalen van het Koninklijk Paleis op de Dam te Arasterdam een dapperheidsonderscheiding uit handen van Prins Bernhard hebben ontvangen, behoort ook een inwoner van IJmuiden: de heer M. Grootveld, Kennemerlaan 181, de oud-schipper van de IJmui dense trawler „Beatrice", die in Februari van het jaar 1942 naar Engeland overstak met drie verstekelingen aan boord. De onderscheiding, het kruis van verdienste, werd de heer Grootveld, vorig jaar al door de Koningin verleend met de toezegging dat het op een later tijdstip zou worden uitgereikt. Gisteren was die dag dan gekomen. De heer M. Grootveld heeft zich, aldus luidt de motivering, in verband met vijan delijke actie door moedig en beleidvol op treden onderscheiden en daarmee de be langen van het Koninkrijk gediend als schipper van een vissersvaartuig, de IJmuidense trawler „Beatrice". De trawler verliet op 15 Februari 1942 het ook door de Duitsers bezette IJmuiden om gewoon ter visvangst te gaan. De volgende dag, op 16 Februari, toen de „Beatrice" in volle zee was en opstoomde naar de visgronden, kwamen onverwacht drie verstekelingen uit het visruim te voor schijn. Het waren twee Amsterdammers en Homburg uit IJmuiden. Zij gaven de wens te kennen naar Engeland over te steken. Krijgsraad Daar schipper M. Grootveld al enige tijd tevoren was gepolst of hij in zulk een geval bereid zou zijn de koers te wijzigen en naar een Engelse haven op te stomen, besloot hij krijgsraad te houden met de uit elf koppen bestaande bemanning van de trawler. Grootveld had indertijd op de wal gezegd dat hij niet afwijzend stond tegenover het plan. Een van de verstekelingen wees de schipper en de bemanning op het levens gevaar waarin de verstekelingen bij terug keer naar de Nederlandse haven zouden verkeren. Tijdens de krijgsraad trachtte de schipper de bemanning er toe te brengen naar Engeland te varen. Naar Yarmouth Na enige uren van beraad en overreding werd de poging van Grootveld met goede uitslag bekroond, aldus de motivering. De „Beatrice" liep op 17 Februari de Engelse haven Yarmouth binnen. De drie versteke lingen hebben zich daarna voor de Neder landse zaak ingezet. Alle drie hebben hier bij het leven gelaten. Tijdens de oorlogsjaren, die nog volgden, heeft de trawler met schioper Grootveld en zijn mammen uit de Engelse haven Fleetwood aan de visserij deelgenomen. Na de oorlog keerde het schip in IJmuiden terug om in 1948 te worden verkocht. Thans is schipper Grootveld zonder schip. Nog een Velsenaar Als tweede inwoner van Velsen kreeg ir. D. Fleming op deze dag het Kruis van Verdienste. Hij was lid van een verzets groep ten Z. van de Bergse Maas en werd begin December 1944 aangewezen om in Sprang-Capelle een telefoniezender te be dienen, die kon werken met een zender in bezet gebied N. van de Bergse Maas. Hier door werden waardevolle inlichtingen ver kregen over troepenbewegingen in het land Donderdagavond heeft de afdeling voet bal van de Christelijke sportvereniging „Hercules" de jaarvergadering gehouden. De voorzitter, de heer C. de Geur deelde mede, dat men thans 80 leden heeft, zodat rner^ het volgend seizoen met twee senioren, één junior en twee adspiranten elftallen aan de competitie zal deelnemen. De af tredende bestuursleden de heren S. Paap en H. Schot werden herkozen. Nieuwe be stuursleden zijn de heren A. Framssen en A. Koning. Voor de aanvang der competi tie wordt een onderlinge sportdag gehou den. ADVERTENTIE van Heusden en Altena. Juist toen hij een alarmbericht ontving kwam een stuurloos geworden V 1 op het gemeentehuis neer, waardoor hij onder het puin bedolven werd en een been brak. Zodra hij was uit gegraven, zag hij het bericht naar zijn chef, diie de geallieerde legerleiding waar schuwde voor de op handen zijnde aanval over de Bergse Maas. Dank zij deze waar schuwing kon de aanval in de kiem wor den gesmoord. In de weken vóór de bevrij ding heeft hij sabotage gepleegd op een schip in de haven van Waspik. Door de versperring van de haven werd een aantal andere schepen, welke de Duitsers hadden \villen wegvoeren, geblokkeerd. De Renault-personenauto van de Vel- sense bedrijven voor gas en water is al ge durende enige tijd defect. De kosten van reparatie zullen een dusdanig bedrag ver eisen, dat B. en W. van Velsen deze niet verantwoord achten. Hiervan is het gevolg, dat de genoemde bedrijven thans het ge bruik van een personenauto missen. In verband hiermede ligt het in de bedoeling over te gaan tot aankoop van een nieuwe auto, merk Volkswagen, waarvan de kosten 1 5500 zullen bedragen. Gebleken is voorts, dat de kosten van revisie van de Ford-be- slelauto van de bedrijven voor gas en wa ter een bedrag van 1400 zullen belopen, behoudens de reparatie van thans nog on zichtbare gebreken. Daar bovendien de af metingen van deze bestelwagen minder ge schikt zijn, gebleken voor het gebruik, dat van de auto moet worden gemaakt, menen B. en W., dat de aankoop van een nieuwe bestelauto verre de voorkeur verdient. Bij zonder geschikt achten zij een Bedford-be stelauto, waarvan de aanschaffingskosten f 6500 zullen bedragen. B. en W. stellen de raad voor een crediet van 12000 voor de aankoop van de auto's toe te staan, raad een crediet van 12000 voor de aan koop van de auto's toe te staan. De kring Kennemerland van de Katho lieke Actie houdt Maandag 28 Juni eeïi bijeenkomst in veilinggebouw Kennemer- laind te Beverwijk. De bedrijfsaalmoezenier te Rotterdam, dr. B. J. Mulders S.J. zal spreken over „Het Bisschoppelijk Mande ment" en na deze inleiding is een debat over dlit vee! besproken onderwerp toege staan. Werk bij Oostvoorne B. en W. van Oostvoorne in Zuid- Holland hebben de firma Joh. Dienaar en Zonen te IJmuiden-Oost opdracht gegeven tot het leggen van zeven kilometer diep- riool met diverse werken voor een bedrag van 567.000,—. Woensdag 30 Juni zal in het Burgemees ter Rijkenspark te Santpoort een zendings dag worden gehouden, die uitgaat van de Classis Haarlem der Christ. Geref. Kerk. In de morgenbij eenkomst zal gesproken worden door de predikanten ds. S. Wijns- ma te Broek op Langendijk en M. Geleijnse missionair predikant van Celebes. In de middag wordt gesproken door de predikan ten ds. C. den Hertog uit Huizen, ds. L. Floor, uit Opperdoes en ds. J. W. Molen te Aalsmeer. De leiding van deze dag berust bij ds. J. P. Geels, uit Haarlem. Telepaath trad in het Luxor Theater op Voor een matig bezette zaal heeft de te lepaath en helderziende, Enrico Bur lis to Donderdagavond m het Luxor-theater ver schillende staaltjes van zijn kunnen ge toond. De heer Burldsto zei in een perfect, maar met een sterk accent uitgesproken Nederlandse taal, dat een ieder in meer of mindere mate ogenblikken van gedachten- overbrenging meemaakt. Het talent hier van vergeleek hij met het spelen van piano; de ene tingelt, de ander speelt en een derde benut al ziin talenten om te kun nen concerteren. De telepaath verrichtte hierna met diverse mensen uit de zaal proeven van gedachtenoverbrenging. Ten aanzien van zijn vermogen tot helderziend heid gaf hij verschillende voorspellingen betreffende het wereldgebeuren, zoals hij dit ook jaarlijks voor de microfoon doet. Donderdag was de aardbeienaanvoer iets groter: 14000 manden. Er bestond een le vendige handel, mede door export naar België. De fabrieken kochten met of zon der dop. De prijzen van de Climax va rieerden van f 4 tot f 5.20 per mand. De Moulin Rouge draaide eveneens rond de f 4 per mand. De fabrieken kochten de aard beien voor f 2.60f 3.60 per mand. Kilo- mandjes varieerden in prijs van f 1.35 tot f 1.95 per stuk. Doosjes brachten van f 0.35- f 1 per stuk op. Eerste Engelse irissen Op de bloemenveiling te Beverwijk zijn de eerste Engelse irissen aangevoerd. De agenda van de raadsvergadering die de leden van Castricums gemeenteraad Donderdag bijeen bracht, vermeldde slechts vijftien punten, die snel afgewikkeld zou den kunnen worden. Enige raadsleden ver schilden echter op enige punten danig met de mening van B. en W. en vooral met die van burgemeester C. F. Smeets. De rond vraag werd opnieuw benut voor het aan snijden van een onderwerp, dat op de agenda thuishoorde, zodat de voorzitter zich genoodzaakt zag mee te delen, dat. indien men nog eens met „problemen" in de rondvraag naar voren zou komen, hij genoodzaakt zou zijn de rondvraag af te schaffen. Het kwam al bij de behandeling van de notulen van de vorige vergadering tot een schermutseling tussen de voorzitter en de heer J. Bollen Jr. (Castricums Belang). De heer Bollen maakte bezwaar tegen een zin snede in de bouwverordening. Hij nam aan. dat tegen overschrijding van de gemeente lijke bouwverordening niet werd opgetre den. Dit werd door de voorzitter bevestigd, hetgeen de heer Bollen deed opmerken, dat zijn groep er niet mee accoord ging en nu, door de woorden van de voorzitter „wist waar men aan toe was". Gymnastieklokalen Het tweede punt waarover een ellenlange discussie ontstond, gold de bouw van twee gymnastieklokalen, waarvoor het R.K. Schoolbestuur van de H. Pancratius de medewerking van de raad had verzocht: een gymnastieklokaal aan de in aanbouw zijnde 6-klassige jongensschool en een bij de op te richten St. Gerardusschool aan de Juliana van Stolbergstraat. Naast deze St. Gerardusschool voor het gewone lager on derwijs wordt tevens een openbare U.L.O.- school gebouwd. Het kwam voor B. en W. vast te staan, dat het noodzakelijk was een lokaal te bo'uwen bij de school aan de R.K. ALS ONDERDEEL van de zilveren jubi leumviering van „Kennemerstaten" is gis teravond in de Watervlietschool een tafel- tennis-tournooi gehouden, waaraan drie ta feltennisclubs alle onderafdelingen van Kennemerstaten deelnamen. Teneinde een zo groot mogelijke variatie te krijgen kwam van elke club, Dios uit Haarlem, V.T.C. uit IJmuiden en Hotac uit Bever wijk, een deelnemer In een bepaalde klas se uit, waarmee dan een halve competitie werd gespeeld. Als extraatje waren enkele cracks uitgenodigd, die eveneens een halve competitie speelden en de avond besloten met een dubbel-heren-spel. In de vierde klasse juniores won K. Nuy- ten (Dios) van C. Hendriks (Hotac) en G. VRIJDAG 25 JUNI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Abbott en Costello ont moeten dr. Jekyll en mr. Hyde". Rex, 20 uur: „The quiet man". Velser Jeugd Centrale, 19.3022.30 uur, Cultureel Gebouw, fancy-fair (opbrengst voor de vluchtelingen). Bescherming Burgerbevolking, 19.45 u., Patronaatsgebouw, bindingsavond. Accordeonver. „IJmuiden's Roem", 20 uur: Park Velserbeek, openluchtconcert. VELSEN-NOORD Kennemerstaten, 19.30 uur, Noordzee kanaal bij Noordersluis, hengelconcours. ZATERDAG 26 JUNI IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur, „Abbott en Cos tello ontmoeten dr. Jekyll en mr. Hyde". Rex, 19 en 21.15 uur, „The quiet man". Ned. Cult. Sportbond, IJmuiden, 1517 Uur, Patronaatsgebouw, receptie 25-jarig bestaan; 20 uur, feestavond in Patro naatsgebouw. „S.V.IJ.", 16.30—18 uur, „Flora", Zee weg, receptie 25-jarig bestaan. Velser Jeugd Centrale, 14.3018 uur en 19.3023 uur, Cultureel Gebouw, fancy- fair (opbrengst voor de vluchtelingen). VELSEN Stedelijk muziekkorps Wageningen, 20 uur, Park Velserbeek, uitwisselingscon cert met de Chr. muziekvereniging „Wilhelmina", voorafgegaan door een mars van het Marktplein af. VELSEN-NOORD Kennemerstaten, 13.3017 uur, Sport en spelmiddag op „Watervlief'-terrei- nen 20 uur, Groot tuinfeest op „Wa tervliet". De Britse minister van Buitenlandse Zaken Anthony Eden, heeft te Genève be sprekingen gevoerd met de Chinese minister van Buitenlandse Zaken, Tsjoe En Lai. Deze laatste privé ontmoeting verliep in de beste stemming, zoals ons de foto toont. Van links naar rechts: Anthony Eden, de tolk en Tjoe En Lai. GEGEVENS voor de wekelijkse rubriek „Velsens cultureel leven in de komende week" kunnen worden ingediend bij het Agenda-bureau van de Velser Gemeen schap, Cultureel Centrum, Moerberg- plantsoen, telefoon 5743. Hier volgt de agenda voor de week van Zaterdag 26 Juni tot en met Zaterdag 3 Juli. ZATERDAG 26 JUNI IJMUIDEN S.V. „Sport Vereent IJmuiden", 16.30 18 uur, „Flora", Zeeweg, receptie 25- jarig bestaan. Ned. Cult. Sportbond, afd. IJmuiden, 1517 uur, Patronaatsgebouw, receptie 25-jarig bestaan; 20 uur, feestavond in Patronaatsgebouw. Velser Jeugd Centrale, 14.3018 uur en 19.3023 uur: Cultureel Gebouw, fancy fair (opbrengst voor de vluchtelingen) VELSEN Stedelijk muziekkorps Wageningen, 20 uur, Park Velserbeek, uitwisselingscon cert met Chr. muziekvereniging „Wil helmina", voorafgegaan door een mars van het Marktplein af. VELSEN-NOORD Kennemerstaten, 13.3017 uur, Sport en spelmiddag „Watervliet"-terreinen 20 uur, groot tuinfeest op „Watervliet". ZONDAG 27 JUNI IJMUIDEN Ned. Cult. Sportbond, 9.45 uur, Water- looterrein, Driehuizerkerkweg, voliey- baltournooi. MAANDAG 28 JUNI IJMUIDEN, DRIEHUIS, VELSEN-DORP Commissie voor Ontspanning van Ouden van Dagen, 8.1518 uur, uitstapje naar Madurodam en Scheveningen voor de bejaarden. DINSDAG 29 JUNI VELSEN .JJmuider Volksstem", 20 uur, park Vel serbeek. openluchtconcert. WOENSDAG 30 JUNI VELSEN-NOORD Commissie voor Ontspanning van Ouden van Dagen, 7.1519 uur, uitstapje naar Rhenen voor de bejaarden. VRIJDAG 2 JULI VELSEN Velser Accordeon Ver., 20 uur, park Vel serbeek, openluchtconcert. ZATERDAG 3 JULI IJMUIDEN S.V.IJ., 20 uur, Patronaatsgebouw, jubi leum-feestavond. HIOSCOPEN Thalia, Vrijdag 20 uur, Zaterdag en Zon dag 19 en 21.15 uur: „Abbott en Costello ontmoeten dr. Jekyll en mr. Hyde" Zondag, 15 uur „De Witte" Maandag, Dinsdag en Woensdag, 20 uur, „Avon tuur in de Zuidzee" Donderdag 20 uur „Schipper naast God". Rex, Vrijdag, Zaterdag en Maandag, 20 uur, Zondag 15 en 20 uur: „The quiet man" Woensdag er Donderdag, 20 uur, „De banneling van Milaan"r Porck V.T.C.By dc vierde klasse dames was de strijd onbeslist, daar dc drie dames gezamenlijk evenveel partijen wonnen en verloren. De beslissingswedstrijd wees mej. R. Schilperoord (Dios) als de sterkste aan. De dames B. Wijnbergen (V.T.C.) en M. Blom (Hotac) hebben zich toen maar in het onvermijdelijke geschikt. C. Koster (Dios) versloeg de heren J. W. Voogd (V.T.C.) en K. Pott (Hotac), alhoewel het spel aanvankelijk in het voordeel van beide Iaatsten scheen uit te vallen. De vierde klasser C. Noorman (V.T.C.) die, omdat V.T.C. alleen maar vierde klas-spelers heeft, tegen derde klassers moest spelen, wist toch van zijn tegen spelers J. Roman (Dios) en Th. Voors (Ho tac) te winnen. Het V.T.C.-lid P. Peek, die in de tweede klasse moest spelen tegen II. Huisman (Hotac) en E. J. Akkerboom (Dios), verloor zijn partijen, hoewel op een fraaie manier: 1621, 2116, 1921. Ak kerboom eindigde op de eerste plaats. De Beverwijkse favoriet, de eerste klasser F. de Loor bleek bij de demonstratie niet ge heel tegen de overgangs-klassespelers G. Oudt en P. v. Eyck, beiden van „Heemste de", te zijn opgewassen. Op een zeer eer volle wijze wist hij echter te verliezen in drie sets! Van H. Eijking (Rapidity) kon De Loor geen hoogte krijgen en werd „ingemaakt". De spannendste partij werd gegeven door de heren Oudt Van Eyck, waarbij Van Eyck de levendige springende figuur en Oudt de constant af kappende en effect-gevende man was. Oudt bleek echter de sterkste te zijn, waarvan De Loor, in het heren-dubbel met hem sa menspelende, veel plezier had. Het werd tenminste voor deze spelers een éclatante overwinning op de zich prima verwerende v. Eyck en Eijking. Na afloop van de wedstrijden, waarvoor niet al te veel belangstelling was, reikte ir. W. Singer met enkele korte woorden de vaantjes uit aan de eerste prijswinnaars, waarbij ook de gasten van deze avond met een Kennemerstaten-vaantje werden be dacht. Tijdens een bijeenkomst van Jehova's getuigen Donderdagavond in de gemeente lijke vergaderzaal aan de Abeelenstraat, is de film „de nieuwe wereldmaatschappij in actie" vertoond. Deze film die het werk van de „Watch Towes Bible end Tract So ciety", het Amerikaanse Genootschap van de Nieuwe Wereldmaatschappij in beeld brengt, gaf een uitstekend overzicht van de organisatie, die met een grote industrie overeenkomt. Uitstekend geoutilleerd was de grote drukkerij in Brooklyn, die tijd schriften, brochures en boeken voor vrijwel elk land ter wereld drukt. Vijftienhonderd mensen werken hier en deze mensen leven practisch geheel intern. Andere opnamen gaven de school te zien die elk half jaar 250 zendelingen aflevert en die hun werk over de gehele wereld uitoefenen. Ook congres sen en bijeenkomsten waren verfilmd. De toeschouwers kwamen ongetwijfeld onder de indruk van het uitgebreide werk van deze wereldorganisatie. Zondag op Waterloo-terrein Het volleyballtournooi van de Sportbond IJmuiden, dat Ier gelegenheid van het vijf entwintigjarig bestaan wordt gehouden op Zondag 27 Juni, zal 's morgens om kwart voor tien op het Waterloo-terrein worden geopend door de Velsense wethouder van Onderwijs, de heer II. de Boer. Er zal op vier velden worden gespeeld door de volgende ploegen: Heren: poule A, Die Raeckse, Enschedé I, Waterloo, Kennemers; poule B: HVS, TOS Actief, Leonidas, VCK; poule C, DGS, VGV, Sportbond en Enschedé 2. Dames: poule A, Die Raeckse, Enschedé I, DGS, Kennemers; poule B, HVS, TOS Actief; VCK, Enschedé 2; poule C, VGV, Sportbond, Waterloo, Leonidas. lagere school aan de Juliana van Stolberg straat, waarvan tevens kunnen gebruik maken de leerlingen van de R.K. U.L.O.- school. Het advies van de inspecteur en de consulent ten aanzien van het tweede gym lokaal, luidde, dit lokaal te bouwen aan de bestaande St. Augustinusschool. Volgens de heer J. Kaandorp (K.V. P.) was het schoolbestuur gedwongen het voorstel te formuleren zoals zij had gedaan, doch het bestuur had liever gezien, dat beide lokalen achter de St. Augustinus school werden gebouwd. De heer A. H. W. Beijersbergen van Henegouwen begreep de situatie niet, vooral met het oog op de plaats waar de nieuwe 6-klassige jongensschool is ver rezen. Enkele andere raadsleden, alsmede de voorzitter konden het ook niet met deze plaats eens zijn. Uiteindelijk werd be sloten de lokalen te bouwen zoals door B. en W.is voorgesteld,doch de heer B e ij e r s- bergen van Henegouwen kon er zijn fiat niet aangeven en moest geacht worden te hebben tegengestemd. Verhoging Het voorstel van B. en W. de vergoeding voor de raadsleden voor elke bijgewoonde vergadering overdag op 10 en 'savonds op 7 te stellen, kon eveneens niet de goedkeuring van de heer B e ij e r s b e r- gen van Henegouwen wegdragen. Het raadslid had gaarne één bedrag vast gesteld gezien. Niettemin nam de raad het voorstel van B. en W. aan, doch ook bij dit punt onthield genoemd raadslid zijn fiat aan het voorstel. Zondagswet De Zondagswet ontkwam ook al niet aan een lange discussie. B. en W. stelden voor de burgemeester bij de toepassing van de verordening meer bevoegdheid te geven ten aanzien van eventuele ontheffingen, doch dit voorstel stuitte op tegenstand van de heer J. Eikelenboom A.R.-C.H.U.) die aandrong de Zondag niet verder te ontheiligen. De burgemeester kreeg de be voegdheid, maar de heer Eikelenboom stemde niet. Tijdens de rondvraag zei de heer Bol len Jr. dat er zich een onverkwikkelijke geschiedenis had voorgedaan rondom de overdracht van een bepaald stuk grond dat niet bouwrijp was. De hierop volgende dis cussies noodzaakten de voorzitter tot het uitspreken van de al genoemde maatregel. Toen het elf-jarig zoontje van de heer De Boer te Limmen dezer dagen in de Lim- merpolder met zijn vriendjes aan het roeien was, kreeg hij een toeval, waardoor de knaap zijn evenwicht verloor en in het wa ter viel. Enige hengelaars, die in de nabij heid aan het vissen waren, gingen ijlings naar de plek waar de jongen in de diepte was verdwenen. De heer De W. bracht de bewusteloze knaap op het droge. Een Lim- mense arts achtte overbrenging naar het St. Elizabethziekenhuis te Alkmaar nood zakelijk. De toestand van de jongen is van dien aard. dat hem de H.H. Sacramenten zijn toegediend. Woensdagavond omstreeks half tien werd de Rotterdamse brandweer gealarmeerd voor een brand in ruim drie van het Duit se motorschip „Hohenfels", rederij Hansa- liin te Bremen, dat in de Merwehaven te Rotterdam ligt. Het schip is des morgens uit Bremen in Rotterdam gearriveerd en meteen is men toen met het lossen begonnen. Uit ruim drie loste men zesduizend balen uien, waarmee men omstreeks half tien des avonds klaar was. Onder deze lading lagen plantaardige vezels, sisal en een klein par tijtje rubber en daar werd brand ontdekt. De oorzaak is onbekend. Direct verschenen twee motorspuiten en ook de bedrijfs brandweer kwam in actie. Twee brand- blusboten werden in reserve gehouden. Na ongeveer vijf kwartier was men het vuur meester en kon aan het nablussen worden begonnen. De brand ging met rookontwik keling gepaard. Donderdag op zee. Grote vangsten zijn er gisteren niet gemeld door de vloot. De „Antje" deed ondermeer een trekje van 14 manden piepers en de „Drie Ge broeders" HD 79 haalde van een trek 13 manden piepers scheep. Freek Slot kwam met zijn „Drie Gebroeders" van de 57 N.B. Zuid over „zwalken". Op 56.40 N.B. voer de SCH 225 „Deli" met schipper Maarten Buis en in die buurt ut ook schipper M. Korving met zijn Vrolijk-logger. De eerste meldde in de middag trekken van acht en vier pakjes. Er was veel haring bij. Ook schipper Korving had een trek van vier pakjes met veel haring. Zij hadden gevist op „Inner Shoal". Makreel werd gisteren haast niet gevan gen, soms bij een trekje enige mandjes. De makreel is moeilijk te volgen op 't Zand, dan zit ze hier, dan weer daar. De logger „Verwachting" maakte nog een trek van 10 manden vis en 10 makreel. De Scheve- ningse „Janny" met schipper Piet van den Oever was gistermiddag ook weer na enige weken op zee. Hij maakte een proefvaart van Rotterdam naar Scheveningen en gaat Maandag weer ter visserij. Prijzen van Donderdag. Gr. tong 2.36 2,02; grm tong 2.30—2.10; kim. tong 2.30—2; kl. tong I 1.46—1,32: kl. tong II 1.34—1,14; tarbot I 2.40—1.98, per kg. Tarbot II 98—81; tarbot III 61—59; tarbot IV 47; kl. tongschar 25—23; kim. schol 27—24; kl. schol I 24—17; kl schol II 178; schar 168; makreel 20.50 —14; kim. schelvis 47; kl. schelvis 41—40; kl, schelvis II 16—13: wijting 14—8; gr. gul 38—31: midd. gul 22—17; kl. gul 13—10; kl. haai 2823; poontjes 98; horsmakreel 8, per 50 kg. Gr. kabeljauw 228—102, per 125 kg. Aanvoer van Donderdag. 76 kisten tong en tarbot, 765 kisten schol, 54 kisten schar, 668 kisten makreel, 476 kisten schelvis, 127 kisten wijting, 229 kisten kabeljauw en gul, 11 kisten kl. haai, 9 kisten poon, 25 kisten diversen. Totaal 2440 kisten. Besommingen van Donderdag. IJM 71 Bloemendaal f8820; IJM 99 Colombo f 11.230; KW 40 f4250; IJM 208 f5780. ADVERTENTIE Leren jassen vraagt Leren mantels prijsopgave Leren jekkers vvraagt Leren vesten zichtzending KENNEMERLAAN 100 WASHINGTON (United Press, AFP) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft leiders van het Amerikaanse Congres de indruk gegeven dat de Verenigde Staten vrezen dat Frankrijk een „vrede tot iedere prijs" in Indochina zal accepteren. Tevens had Mj gezegd dat de huidige Franse regering „meer rekening houdt met wat het Franse volk wil" dan de vorige. De onderminister van Buitenlandse Zaken Bedell Smith bracht op het Witte Huis in tegenwoordig heid van president Eisenhower aan dertig vooraanstaande democraten en republikei nen, verslag uit over de resultaten van de conferentie van Genève. Alle belangrijke figuren van het Huis van Afgevaardigden en de Senaat waren aanwezig. De leider van de democraten in de Senaat, Johnson, zeide dat de bijeenkomst hem ervan had overtuigd dat het „hoog tijd is dat wij en onze geallieerden ons nauwer aaneenslui ten." De nationale veiligheidsraad is kort na het vertrek der parlementsleden in het Witte Huis bijeengekomen. GENèVE (United Press). De Britse regering heeft de leider van de Britse dele gatie in Genève naar Londen teruggeroe pen. Zijn functie als leider van de Britse delegatie zal worden overgenomen door de Britse ambassadeur in Zwitserland, "ir Lionel Lamb. Deze beslissing van de Britse regering is in overeenstemming met de beslissingen van de regeringen van de meeste grote mogendheden om hun belangrijkste diplo maten terug te trekken. (Van onze correspondent in Brussel) Enkele Belgische parlementsleden, zowel tegen- als voorstanders van de EVG, heb ben de suggestie gedaan dat België een constructief voorstel zal doen om een anaere oplossing te vinden in geval Frank rijk de EVG definitief zou verwerpen. De minister van Buitenlandse Zaken Spaak zou verschillende oplossingen binnen het kader van de NAVO overwegen. Intussen heeft Spaak in de commissie voor buitenlandse zaken van de Belgische Tweede Kamer een zeer somber beeld op gehangen van de internationale toestand. Hij is ontmoedigd uit Genève teruggekeerd. De nieuwe Franse regering is geboren onder het teken van de tegenspraak. Er zijn in deze regering voor- en tegenstanders van de EVG. Mendès-France was vóór de EVG in 1952, tegen in 1953 en in 1954 hield hij zich afzijdig. Frankrijk blijft helaas een element van wanorde in Europa, terwijl zoveel Belgische politici er op rekenen dat de Franse geest en de Franse politieke denkbeelden het werkelijke cement voor de Europese eenheid zouden vormen. Het ergste is dat ook in Duitsland de tekenen van onrust en onstabiliteit merkbaar wor den. De politiek van kanselier Adenauer wordt niet meer zo eensgezind gesteund als een jaar geleden, aldus Spaak. WASHINGTON (Reuter) De Ver enigde Staten hebben formeel geprotes teerd bij de regering van Saoedi-Arabië tegen een overeenkomst, welke deze re gering heeft gesloten met de Argentijnse reder van Griekse afkomst, Aristoteles Socrates Onassis over de verscheping van olie uit Saoedi-Arabië. De Verenigde Sta ten zeggen, dat deze overeenkomst, welke naar men zegt aan Onassis een monopolie zou geven voor de verscheping van de olie van Saoedi-Araoië, in strijd zou zijn met de overeenkomst, waarbij de concessie voor de ontwikkeling van de olie van Saoedi- Arabië aan de Arabian American Oil Company (Aramco) wordt gegeven. De Aramco is eigendom van vier grote Ame rikaanse oliemaatschappijen. Ook zij heeft bij de regering van Saoedi-Arabië gepro testeerd. (Van onze correspondent te Djakarta) Bij het streven van Indonesië om de rechtstreekse handelsbetrekkingen uit te breiden, wordt thans, naar wij vernemen, in Djakarta onderzocht in hoeverre het mogelijk is nauwere handelsrelaties met Rusland aan te gaan. Ter vervanging van de transito-handel via Nederland, wenst men het goederenverkeer met Rusland langs directe weg te doen geschieden. Rusland heeft zoals reeds eerder is gemeld destijds aangeboden om van In donesië 100.000 ton rubber af te nemen. Wij vernemen voorts dat Rusland aan In donesië een crediet op lange termijn heeft aangeboden voor de aankoop van kapitaals goederen uit dat land. Verder zou Rusland vijf beurzen voor Indonesische studenten beschikbaar stellen om volgens de regeling van de ECAFE, de Economie Commission for Asia and the Far East, de industrie in Rusland te bestuderen. De nieuwe Katholieke lagere school, die achter de St. Augustinusschool aan de Dorpsstraat is verrezen, nadert zijn vol tooiing. Op het ogenblik is het wachten nog op de vloerbedekking, doch als die is gearriveerd, zal de officiële opening niet zo lang meer op zich laten wachten. De nieuwe school heeft zes flinke leslokalen, die alle gelijkvloers zijn gelegen. Op de bo venverdieping is een lokaal dat speciaal voor handenarbeid gebruikt zal worden. In dit lokaal heeft men een klein podium aan gebracht, zodat toneelliefhebbers er ge bruik van kunnen maken.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6