Uitgaan in Haarlem Manon van de bronnen J Agenda voor Haarlem mam- M1THRACIET Olof speelde van Hans Vioolconcert Henkemans F. DAMIAANS Zn Film van Marcel Pagnol Dr Christine Bader onderscheiden N. VAN BREEMEN Co. TEL. 10070 J AGT HORLOGES Resten van twee BS'ers gevonden in Wageningen Hogere geldomzetten in de detailhandel Sabena-helicopter bij landing beschadigd Hoe is het ontstaan?"^ Brand in Veendamse steennoot-knopenfabriek EEN EEUW GELEDEN VRIJDAG 25 JUNI 1954 Meubel tentoonstelling Vijfdg jaar kinderarts Nieuw filmprojectiesysteem Variform Bernard Verhoeven verlaat Jan van Eyk-Academie Apeldoorn nog niet „schouwburgerlijk" In de slag van Arnhem door Duitsers gefusilleerd Examens Dit woord: KWINKSLAG Gaat U verhuizen Laboratorium, magazijn en zagerij uitgebrand Kerkelijk Nieuws Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 24 Junij 1854 NIEMAND die de film „Ma-non van de bronnen" heeft gezien zal na afloop van de voorstelling, welke drie uur duurt, mis prijzend de tijd betreuren, welke hij in de bioscoop heeft door gebracht. Marcel Pagnol's nieuwste werk verovert u, treft u heel aangenaam, houdt u ook nadat de honderden meters cellu loid aan u zijn voorbijgerold nog in gedachten bezig. Het merk waardige is, dat er in die drie uur helemaal geen wonderen van filmkunst gebeuren. In zekere zin is Pagnol cerebraal, beoefent hij de filmkunst met een conservatisme, dat u zou doen vrezen voor verstarring, ware het niet dat men achteraf heel goed beseft hoe effectief de behoudzucht van Pagnol is geweest. Zijn shots, montages en decoupages, de manier waarop hij omspringt met het beeld, het lijkt allemaal heel gewoon helemaal niet verras send. Maar er leeft een voortdurende bewogenheid onder, een poëtische spanning, een ingehouden driftdie de artisan pur verraadt. Voor een heel groot deel drijft de film op de dialoog. De dingen, die erin gezegd worden zijn het aanhoren waard, zijn gees tig. je kunt er iets van opsteken. Vergis u echter niet door te denken dat al die woor den belangrijker zijn dan het beeld. De dramatische uitwerking, in hen veronder steld, krijgen ze pas door het beeld. En dan begrijpt men dat Pagnol met opzet naar de eenvoudigste filmvormen heeft gegrepen. Ze dragen de dialoog het best. Dé innerlijke kracht komt er vanzelf uit. De eenvoud, die aanvankelijk wantrouwend maakte, blijkt nu net de eigenlijke waarde van de film te zijn. Misschien is er niets wat zoveel meesterschap vraagt als juist de eenvoud. Daarvoor pleit ook het feit,dat het verhaal tje van de film zeer simpel is en het milieu waarin het zich afspeelt zonder tierlan tijnen. Manon van de bronnen is een gei tenhoedster, die met haar waanzinnige moeder in een grot in de bergen leeft. De boerderij, waarin zij eens woonde, is op oneerlijke wijze in het bezit geraakt van de boer Ugolin, die de bron, welke bij de boerderij hoorde, met cement had verstoot. Het voortdurend watergebrek deed Ma- non's familie leven in kommer en gebrek. Het werd de oorzaak van de dood van haar broertje en vader. Het dorp, een dorp in de Provence, vol stugge en koppige boeren, trekt zich van de ellende in zijn onmiddel lijke nabijheid niets aan. Iedereen weet van de verstopte bron. Niemand onthult Manon's vader het geheim. Het geitenhoed stertje neemt evenwel de kans waar zich te wreken. Op een kwade dag werkt de fontein, waar het ganse dorp water haalt, niet meer. Een ingenieur van de Rijkswaterstaat wijst de oorzaak aan: de bron, die de fontein van water voorziet, is verstopt. Niemand weet echter waar zich die bron bevindt. Niemand? De vermoe dens van de onderwijzer van het dorp gaan uit naar Manon. Hij hoort de geschie denis met de boerderij, hij dwingt de boe ren tot spreken. En dan komen de beken tenissen los. Ugolin, in het nauw gedreven, verhangt zich en vermaakt de boerderij aan Manon. De dorpelingen komen met goede gaven. Alles is vergeten en ver geven, alleener is nog geen water. De slimme pastoor van het dorp hij kent zijn schapen heeft een processie ter ere van de beschermheilige der boeren uitge schreven. Als de nood aan de man komt zijn ze wel kerks, zo bepreekt hij hen, ze moeten dan maar het kwaad, dat ze gedaan hebben, goed maken en eens duchtig bid den. Ook hij vermoedt dat Manon de aan- stichtster is van de ramp, die over hen kwam. Haar bekentenis verrast hem niet. Maar hij laat de processie doorgaan, al is zijn verontwaardiging groot, wanneer de dorpelingen hem ijverig in de steek laten, zodra, op het hoogtepunt van de omgang, de fontein ineens weer naar alle kanten spuit VOILA, een eenvoudig gegeven! En hoe verwerkt! De weergave van de dorpse ADVERTENTIE 250 Modelkamers vrij te bezichtigen De grootste en modernste woninginrichting in Nederland WONINGINRICHTING BEVERWIJK VRIJDAG 25 JUNI Gem. Cooncertgebouw: Grote zaal: zomer- concert Noordhollands Philharmonisch Or kest, 8 uur. Tuinzaal: Haarlems Muziek In stituut, leerlingenuitvoering, 7.30 uur. Lange Veerstraat 16: B. van der Meer spi-eekt over „Mystiek bij Shakespeare", 8 uur. Frans Hals: „Verdacht van zedenmisdrijf", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Anna", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Alarm in Marokko", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Thérèse Raquin", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Minerva: „Lili", alle leeft., 8.15 uur. Roxy: „De schatten van de Sierra", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Lastige liefdadigheid", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Der letzte Walzer", alle leeft., 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 26 JUNI Frans Hals: „Verdacht van zedenmisdrijf", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „Anna", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Alarm in Marokko", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Nachtvoorstelling „Het meisje van de zon de", 18 jaar, 11.30 uur. Luxor: „Thérèse Raquin", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Lili", alle leeft.,, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: om 10.30 en 11.30 uur reportage over thuisreis Engels koningspaar; „Lastige liefdadigheid", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De Schatten van de Sierra", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Der letzte Walzer", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Jacqueline Pagnol echtgenote van de regisseur als Ma non van de bron nen. Dr. Christine Bader, de 76-jarige pio nierster op het gebied van kleuterzorg in ons land, die gisteren vijftig jaar kinder arts was, is bevorderd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De directeur- generaal van de volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam heeft gistermiddag tijdens de receptie in het koloniehuis van Kleuter zorg te Arnhem mededeling gedaan van deze onderscheiding. In zijn toespraak merkte prof. Munten dam op, dat mede dank zij de zorg aan het jonge kind de gemiddelde levensduur van de Nederlanders snel stijgt, de kinder sterfte is thans een fractie van die van 100 jaar geleden. In belangrijke mate hebben de sociaal-hygiënische maatregelen hiertoe bijgedragen. Hij sprak er zijn verwonde ring en bewondering over uit, dat dr. Chris tine Bader haar visie hierop 50 jaar gele den, namelijk in 1904, reeds in practijk heeft gebracht. De kinderhygiëne is een stuk van haar werk geweest. Prof. Mun tendam vestigde ook de aandacht op de verbeteringen, die tot stand zijn gekomen op het gebied van de medische kinderbe scherming, toen dr. Christine Bader in specteur was van de Volksgezondheid in de jaren 1921 tot 1933. sfeer, van de verschillende nukkige en ko mieke boeren is weergaloos. Allerverma- kelijkst is het intermezzo met een dove notarisklerk, die steeds voor de gek wordt gehouden en plotseling blijkt daar alles van te weten. Meesterlijk de karakters van de pastoor, de brigadier, die zo graag voor rechter speelt, van de door wroeging ge dreven Ugolin, die op Manon verliefd is en haar zijn bekentenissen door de bergen schreeuwt de rol wordt vervuld door de Parijse variétékomiek Rellys, die er een verbazend knappe tragische creatie van maakt. Waarlijk, een verzameling acteurs, die Pagnol, zelf schrijver van scenario en draaiboek, uitstekend voor zijn film kon gebruiken. Want uiteindelijk is het Marcel Pagnol aan wie „Manon van de bronnen" de goede kwaliteiten te danken heeft,welke ze op de zwakkere van een wel wat drukke dialoog na bezit. Ze wekt herinneringen op aan „Clochemerle", ook al uitmuntend door de feestelijke weergave van de dorpse verhoudingen. Ze kregen in „Manon van de bronnen" een diepe en ernstige onder toon, die de film, vooral in het tweede meest geslaagde deel, inhoud meegeeft. Zoveel inhoud, dat ik ieder aanraad de film te gaan zien. Bij gelegenheid van het Holland-festival draait ze in het Amster damse Alhambra-theater. P. W. FRANSE. ADVERTENTIE Het Amsterdamse Tuschinski is de eer ste bioscoop in Nederland, die thans de technische apparatuur heeft doen installe ren tot het projecteren van films volgens het nieuwe Franse systeem Variform. Voor Variform zijn nodig: een groot pro jectiedoek (in Tuschinski is dat ca. 80 m2), een mechanisme, dat naar beide zij den dat doek kan doen afdekken, zodanig dat een belicht oppervlak van elke ge wenste afmeting overblijft, een met de film meelopende band waarin „de bevelen" zijn geponst voor de relais naar de appa raten, die de doekvergroting (verkleining) besturen en de lens in het projectie-appa raat in de gewenste evenredigheid vooruit (resp. achteruit) bewegen. Dit systeem biedt de mogelijkheid tot beeld vergroting (met panoramische effec ten) of -verkleining (in de richting van de close-up) achteraf ook daar waar het voor de cameraman uitgesloten was de beelden regelrecht in het eigenlijk gewen ste formaat op te nemen. Tot op heden het experimentele sta dium is nog niet geheel gepasseerd is deze techniek nog slechts „achteraf" toe gepast in films, of juister: in zich daartoe lenende gedeelten van enkele films. Dit komt dus neer op een amenderen van de regie. Insiders achten het alleszins waar schijnlijk dat de regisseurs deze nieuwe mogelijkheid in de conceptie van hun werk zullen gaan gebruiken. Naar wij vernemen zal de heer Bernard Verhoeven met ingang van 1 October, het einde van het lopende studiejaar, ontslag nemen als directeur van de Jan van Eyk- Academie te Maastricht, waarvan hij gedu rende bijna vijf jaar de leiding heeft ge had, sinds de oprichting van deze instel ling. Hij blijft echter als leider van de Toneelacademie te Maastricht werkzaam. De raad van Apeldoorn heeft zich in principe accoord verklaard met het plan, dat de Apeldoornse schouwburgcommissie na vier jaar werken heeft ingediend. Aan gezien de commissie van mening is, dat Apeldoorn nog lang niet „schouwburg- minded" is, wordt voorgesteld voorlopig een oplossing te zoeken in de verbouwing van de Van Kinsbergenschool tot vereni gingsgebouw met toneelaccommodatie, waarmee dan tevens voor de talrijke plaat selijke verenigingen in een grote behoefte wordt voorzien. De totale kosten van de verbouwing zijn geraamd op circa 450.000. De avond van het Concertgebouw- Orkest, waarop het bekroonde Vioolcon cert van Hans Henkemans ten gehore ge bracht zou worden, was oorspronkelijk aangekondigd met Ernest Ansermet als dirigent. De befaamde Zwitserse orkest leider moest echter verstek laten gaan en men vond de dirigent van het Franse na tionale radio-orkest, Henri Tomasi, be reid hem te vervangen. Het geprojecteer de programma bleef in hoofdzaak hetzelf de, alleen verving „La Mer" van Debussy de orkestbewerking die Ansermet van diens „Six épigrammes antiques" maakte. Het Concertgebouw-Orkest is bij de kleine maar vinnige Corsicaan Tomasi in veilige handen. Zijn plastisch gebaar ver raadt energie, dominerende kracht en practische ervaring. Het moet prettig mu siceren zijn onder de leiding van deze muzikale veldheer. Hans Henkemans kon dan ook zeer voldaan zijn, dat zijn Viool concert onder Tomasi voor het publiek kon worden gebracht, evenals hij zich ge lukkig kon prijzen, dat een meester-vio- list als Theo Olof er als solist zijn voor naam en virtuoos kunnen aan gaf en het met brillante techniek en rijpe muzikali teit realiseerde. Het is een merkwaardige compositie, dit vioolconcert. Henkemans componeer de het in 1948-1950. Op eenstemmig ad vies van de jury heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen hem voor dit werk de Professor van der Leeuwprijs toegekend. Deze onderschei ding houdt tevens in, dat Henkemans' Vioolconcert door Philips Phonografische Industrie op de gramofoonplaat zal wor den vastgelegd. Na het werk deze avond gehoord te hebben, kunnen wij volmon dig getuigen: het is het waard. Aanvan kelijk kregen wij de indruk, dat het or- chestrale element het concertkarakter in de weg dreigde te komen, doch dit bleek verderop in de vierdelige compositie niet het geval te zijn. Het is werkelijk een stuk geworden dat de karakteristiek van een concert bezit, waarvoor heel wat vir tuositeit vereist wordt, doch waar tevens een pakkende lyrische stroom doorheen gaat. Opvallend is in het Scherzodeel het alternatief in Habaneravorm, waaruit een drukkende nostalgie spreekt en treffend in het Adagio vooral de spannende lyriek. De finale wisselt met berekend effect een motorisch motief met een zangthema af, brengt op z'n tijd een cadens te pas en bereikt na een beknopte coda een verras send eindpunt. De uitvoering werd voor Theo Olof en tevens voor Tomasi een groot succes. De componist kwam de exe cutanten op het podium zijn dank betui gen. Het hartelijke applaus van het op getogen publiek gold kennelijk ook hem. Tomasi had de avond geopend met de Symphonie no. 2 (voor strijkorkest) van Honegger - een stevig gebouwd stuk met markante thematiek, waarin een elegische stemming domineert. In het slotdeel komt op een contrapuntisch stramien een heer lijk koraalthema bevrijdend opklinken. Het moge wel inconsequent zijn, dat die koraalmelotie door een trompet versterkt wordt in een compositie waarin overigens geen blazers meewerken, maar ook in consequente dingen kunnen doelmatig ADVERTENTIE Kleine Houtstraat 105 40 JAAR uit de beste fabrieken. U koopt bij een vakman. Bij graafwerkzaamheden op de Wage- ningseweg in Wageningen zijn resten van stoffelijke overschotten van mensen ge vonden. Na onderzoek is gebleken dat hier de resten begraven lagen van de op 18 Sep tember 1944 een dag na de luchtlandin gen bij Nijmegen, Oosterbeek en Arnhem door Duitse militairen gefusilleerde leden van de Binnenlandse Strijdkrachten G. v. d. Weerd en J. Post, beiden uit Wa geningen. Hun stoffelijke overschotten zulten mor gen op de begraafplaats te Wageningen ter aarde worden besteld. De heren Van de Weerd en Post hadden zich, nadat de geallieerden op Zondag 17 September in ons land luchtlandingen hadden uitgevoerd, in de richting van de parachutisten begeven, teneinde zich bij hen te kunnen aansluiten. Zij hadden bei den een oranje armband omgedaan. Zij vielen in handen van een patrouille Duitse soldaten, die de beide Nederlanders zon der vorm van proces doodschoten Rijkskweekschool Aan de Rijkskweekschool zijn geslaagd voor het examen handenarbeid de dames: I. Metzlar te Hillegom; T. Ran te Heemstede; J Rijpma te Haarlem; J. Rondeel te Bad hoevedorp; A. de Ruiter te Aerdenhout; J. Schilstra te Haarlem; T. Bijkerk te Sant poort; G. de Boer te 's Gravenhage; V. Coene te Haarlem. K. Duyf te Overveen. en treffend zijn en zo ook hier. Het stuk werd prachtig vertolkt en maakte veel indruk. Verder heeft men intens kunnen genie ten van een stralende vertolking van „La Mer" van Debussy en niet minder van een geweldige evocatie van de orgie, die „La Valse" van Ravel uiteindelijk is. Ook hierin hoorde men het Concertgebouw- Orkest op zijn allergunstigst, aangevoerd door een Napoleon van de dirigeerstok. JOS. DE KLERK Uit de gegevens, welke door het Econo misch Instituut voor de Middenstand zijn gepubliceerd over de omzetontwikkeling in het midden- en kleinbedrijf in April blijkt, dat de geldomzetten in deze maand over het geheel genomen hoger waren dan in April 1953. In een aantal branches, met name die in levensmiddelen, hebben de sedert Januari opgetreden prijsstijgingen mede tot deze verhoging van de geldomzetten bijgedragen. Bij de duurzame consumptiegoederen valt de gunstige omzetontwikkeling in de boek handel op, hetgeen voor een belangrijk deel meet worden toegeschreven aan de omstan digheid, dat de Boekenweek dit jaar, in tegenstelling tot 1953, ten dele in April viei. Ook in verscheidene andere branches in deze sector was de omzet bevredigend. Hetzelfde geldt ten aanzien van de ver kopen van genotmiddelen. In het kruide- niersbedrijf, de détailhandel in melk en zuivelproducten, het slagersbedrijf en de détailhandel in aardappelen, groenten en fruit werden geldomzetten behaald, welke 10 a 15 procent hoger waren dan die in April 1953. In het bakkersbedrijf was deze omzetvermeerdering aanzienlijk geringer, namelijk drie procent. Ook de omzetten in de détailhandel in textielwaren en de kantoorboekhandel gaven een toeneming te zien van 13 en 11 procent. Van geringere omvang was de vooruitgang in de détailhandel in meubelen (9 procent), in glas, aardewerk, porselein en huishoudelijke artikelen (7 procent) en in schoeisel (7 procent). Vergelijkt men de A pril-omzetten met die van Maart van dit jaar dan blijkt dat eveneens in vele branches omzetstijging werd behaald. De voorjaarsaankopen van het publiek alsmede die voor de Paasdagen waren de voornaamste oorzaken dezer stijging. De grootste omzetvermeerdering werd geboekt bij de détailhandel in schoeisel. Een helicopter van de „Sabena" die de dienst BrusselMaastrichtKeulen on derhoudt is Donderdag bij de landing op de helihaven te Maastricht enigszins on zacht neergekomen, waarbij het gedeelte van de staart, waar de staartschroef aan bevestigd is, beschadigd werd. Mogelijk tengevolge van een motor-of andere technische storing kwam de heli copter van zeer geringe hoogte met een harde smak op de betegelde landingsplaats terecht. Hierbij is waarschijnlijk de staart schroef door de doorzwiepende rond draaiende driebladige rotor geraakt. De zes passagiers hebben alleen een flinke schok bij het neerkomen gevoeld. Geen hunner heeft enig letsel bekomen. Vier passagiers voor Keulen werden in de gelegenheid gesteld per taxi naar Keulen door te reizen. De helicopter is in afwach ting van het onderzoek onder politiebewa king gesteld. Een kwinkslag is een olijk, snaaks ge zegde, een geestige zet. In het bijzonder gebruikt men het ook voor: aardige op merking, waarmee men zich van een onplezierige zaak afmaakt of zich uit de verlegenheid redt. Het woord kwink is een afleiding van het Middelnederlandse quincken: snel bewegen, waarmee weer ons woord kwinkeleren: met de stem snel op en neer gaan, verwant is. Een kwink slag is dus: een vlugge, verrassende slag of zet. In sommige streken noemt men een vink: kwinker en een kwikstaart het vogeltje met de kwieke staart heet elders: kwinkstaart omdat het dier de staart zo snel beweegt. V TONEEL EN DANS Vrijdag 25 Juni, Openluchttheater, 20.30 uur: Eerste opvoering van het middeleeuwse mirakelspel „Mariken van Nieumeghen" door de stichting „Kunst en Vermaak" van Katholieke amateurs onder regie van Henk Schaer. Zaterdag 26 Juni, Openluchttheater, 20.30 uur: Voorstelling door de stichting „Kunst en Vermaak" van „Mariken van Nieu meghen" onder regie van Henk Schaer voor de vereniging „Geloof en Weten schap". Zondag 27 Juni, Monopole, Zandvoort, 14.30 uur: „Dansend naar verre landen". Een programma door leerlingen van de dans school Lily Orgodet. Pianiste: mevrouw A. Groenendaal. Zondag 27 Juni, Openluchttheater, 20.30 uur: Herhaling van het mirakelspel „Mariken van Nieumeghen, die meer dan seven jaren metten duvel woonde en verkeerde" door Katholieke amateurs onder regie van Henk Schaer. Maandag 27 Juni, Openluchttheater, 20.30 uur: Wederom „Mariken van Nieumeghen" (zie voorgaande dagen) onder regie van Henk Schaer. met décors van Levinus Tollenaar. Dinsdag 28 Juni, Openluchttheater, 20.30 uur: Laatste opvoering van het middeleeuwse mirakelspel „Mariken van Nieumeghen" door de Katholieke stichting „Kunst en Vermaak" onder regie van Henk Schaer. MUZIEK Vrijdag 25 Juni, Tuinzaal Concertgebouw, 19.30 uur: Leerlingenuitvoering van Haar lems Muziekinstituut, directeur Nico Hoo- gerwerf. Eveneens op Dinsdag 29 Juni en Vrijdag 2 Juïi, zelfde tijd, zelfde zaal. Vrijdag 25 Juni, Haarlemmer Hout, 20 uur: Concert door de Harmonie Crescendo on der leiding van Jac. J. Bijster met werken van Bizet, Gounod, Waldteufel, Benatzki en anderen. Vrijdag 25 Juni, Concertgebouw, 20 uur: Zomerconcert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Toon Verhey, met medewerking van Tru- delies Leonard als soliste in pianoconcer ten van Haydn en Grieg. Verder staat op het programma de Derde Symphonie van Schubert. Zaterdag 26 Juni, Tuinzaal Concertgebouw, 19.30 uur: Jonge vocalisten, leerlingen van Coby Riemersma, hoofd'erares aan het Amsterdams Conservatorium, geven een uitvoering. Zaterdag 26 Juni, Stompetoren, Spaarnwou- de, 20.15 uur: Concert van muziek uit de zeventiende en achttiende eeuw door Die Haerlemsche Musyckcamer onder leiding van André Kaart. Medewerking verlenen Gertrude Maclaine (Clavecimbel) en Piet Uitvlucht (hobo). Verder voordracht door de jeugdige Erica Smits. Zondag 27 Juni, Den Hout, 15 uur: Concert door Harmonie-Orkest Haarlem met wer ken van Beethoven, Alford, Gounod, Jo- hann Strauss, Mascagni en Bagley. Maandag 28 Juni, Grote Markt, 15.30 uur: Bespeling van het carillon van de Grote Kerk door Arie Peters, stadsbeiaardier, die eveneens te beluisteren is op Donder dag van 20—21 uur en op Vrijdag van 11.30—12.30 uur. Dinsdag 29 Juni, Grote Kerk. 20 uur: Gratis toegankelijk concert door de stadsorganist George Robert, die werken van Pérotin, Titelouze. Clérambault, César Franck (Choral II), Hendrik Andriessen en Jean Langlais ten gehore brengt. Donderdag 1 Juli, Grote Kerk, 15 uur: Be speling van het Mullerorgel door de Am sterdamse organist P. Ribben, die een pro gramma van werken van Pachelbel, Bux- tehude. Bach, Franck, Reger en Andriessen heeft samengesteld. Donderdag 1 Juli, Concertgebouw, 20 uur: Uitvoering in de vorm van een generale repetitie door het jeugdkoor Inter Nos onder leiding van Jan Booda, dat 5 Juli naar Wales vertrekt om deel te nemen aan de International Musical Eisteddfod te Llangollen. Vrijdag 2 Juli, Concertgebouw, 20 uur: Twee de N. Ph. O.-concert in de zomerserie. Onder leiding van Marinus Adam worden werken van Borodine, Saint-Saëns, Honeg ger en Ravel uitgevoerd. Soliste is de violiste Hertha Ellegiers. DIVERSEN Vrjjdag 25 Juni, Nutsgebouw, 20 uur: Voor de vereniging van Psycho-Synthese spreekt de heer B. van der Meer over het onderwerp „Mystiek bij Shakespeare". Zaterdag 26 Juni, De Leeuwerik, 20 uur: Jubileumfeest van de Grote Houtstraat vereniging. Aan het cabaret werken mede: Phyllis Lane, Truus Koopmans, Benny Vreden, Jan de Cler en Jacques Schutte. Zaterdag 26 Juni, Lido Theater, 23.30 uur: Nachtvoorstelling van de film „Het meisje van de zonde" met Geraldine Brooks en Vittorio Gassmann. Zondagochtend 11 uur: Herhaling van „Hoffmann's Vertellingen". TENTOONSTELLINGEN Zondag 27 Juni, Linschotenstraat 69: Ten huize van de tekenaar Willem Horsman bestaat gelegenheid tot bezichtiging tussen 10 en 17 uur van het complete werk „In térieurs van de Grote Kerk te Haarlem". De Vleeshal: Lathyrustentoonstelling van de afdeling Haarlem der Koninklijke Neder landse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde en de Nederlandse Lathyrus vereniging op 1 Juli van 1522 uur, op 2 en 3 Juli van 1022 uur. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichitgen op Donderdagen van 1012 en van 1417 uur. Op Zon dagen alleen van 1417 uur. Teylers Museum: Tekeningen van Dirk Langendijk (17481805). Voorstellingen uit het militaire leven. Het museum is dagelijks geopend van 1117 uur, behal ve op Maandag, benevens op de eerste Zondag van elke maand van 1317 uur. Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals in nieuwe formatie, benevens permanente expositie van recente aan winsten uit de Recuperatie. Geopend van 1017 en Zondag van 1317 uur. Schotersingel no. 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Door de week ge opend van 9.3012 en van 1417 uur. Riviervismarkt 5: Curiositeitenkelder, col lectie antieke tegels en diverse kunstvoor werpen. ADVERTENTIE Wilt U nu ook nog goed en prettig verhuizen? Neem dan als Uw verhuizer een vak man. die beschikt over goed materiaal. Wij hebben die vakmensen en wij ver huizen U dus prettig. Er treden geen beschadigingen op en straks spreekt U met veel lof over ons bedrijf en ons personeel. Vraag ons eens offerte. Het verplicht U tot niets. Zijlvest 41 Haarlem Tel. 12456 - 14155 - 22279 Omstreeks 10 uur gistermorgen ontdek ten arbeiders van de N.V. Koninklijke Nederlandse Steennootknopen fabriek van de firma J. Mulder en Zn. aan de Prins Hendrikkade te Veendam, een brand, die in alle hevigheid in het laboratorium van de fabriek woedde. Het vuur, dat een goede prooi in de zeer brandbare vethou- dende steennoten vond, breidde zich spoe dig uit naar de zagerij. Na een ogenblik begaven de zolders het reeds, waardoor een grote voorraad steennoten in het vuur viel, dat hierdoor opnieuw voedsel kreeg. De brandweer was onmiddellijk ge waarschuwd, zodat vrij spoedig de strijd tegen het vuur kon worden aangebonden. Het laboratorium, het magazijn en de za gerij brandden echter geheel uit. In het magazijn gingen grote voorraden verloren. Deze knopenfabriek is de enige in Ne derland, die nog met de originele steen noten uit Ecuador werkt. Er vinden tach tig mensen emplooi. Waarschijnlijk zal de productie de komende dagen wel belang rijk gestagneerd zijn, maar men denkt vrij spoedig weer op normaal peil te kun nen draaien. De fabriek was tegen brand verzekerd. Ned. Herv. kerk Beroepen te Arnemuiden C. van den Bosch te Bruchem; te Groningen G. F. W. Herngreen te Rotterdam. Bedankt voor Kootwijk C. van den Bosch te Bruchem. Geref. gemeenten Tweetal te Veen: A. van Stuyvenberg te Nunspeet en H. Rijksen, cand. te Middel burg, van wie laatstgenoemde is beroepen. Beroepen te Ridderkerk H. Rijksen, cand. te Middelburg. Geref. kerken Bedankt voor Ezinge H. Veenstra te Veenwoudsterwal. Veertig deelnemers aan het PEN-congres dat deze week in Amsterdam wordt gehouden, zijn Donderdag ten paleize Soestdijk voor een informeel bezoek ontvangen. Het gezelschap was samengesteld uit dertig buitenlanders (de voornaamste schrijvers uit elk der zeventien vertegenwoordigende landen) onder wie de internationale president van de PEN-club, Charles Morgan, en tien Nederlanders, t.w. het bestuur van het Nederlandse PEN-centrum en het bestuur van het comité dat het congres heeft voorbereid. Tot de genodigden behoorden de tijdens het congres gepromoveerde doctores honoris causa Edgar Morgan Forster, Jean Schlumberger en Victor E. van Vriesland. Allen werden voorgesteld aan de Koningin. Van links naar rechts: Victor E. van Vriesland, oud-minister mr. dr. J. In 't Veld, prof. dr. F. E. J. Malherbe (Zuid-Afrika), Koningin Juliana, prof. dr. N. A. Donkersloot. (Advertentie) HAARLEM. Tijdens de kermis zullen alhier de Vier Boschmenschen te bezig- tigen zijn, welken in 's Gravenhage zijn bezocht door H. H. K. K. H. H. den Prins van Oranje, Prins Hendrik en Prins Fre- derik, alsmede door 15 000 Personen. Zij zullen te zien zijn in de Tent op het Ver- wuift, alwaar de transparanten voor hangen, onder bescherming van de Ko ningin van Engeland.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7