„Ikke muje' moeilijkheden - ofwel géén in de visserij Thalia Problemen Havenberichten Noorse visserij-mi nister: Exclusief interview met een optimist Jlex Hheatec op de honderd velden U m m m m VRIJDAG 25 JUNI 1954 9 Gemeenteraad Velsen komt Dinsdag bijeen Medische verzorging tijdens het weekeinde Nieuwe visafslag in Rotterdam Anderhalf jaar geëist tegen vertegenwoordiger Voetbaltournooi om de Zilveren Wijkertoren Nieuwe regulateurs voor gasvoorziening Benoeming docenten aan gymnasium „Felisenum" (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) R MH B Hf fgÜ KR MR W fg IK Üfi §1 B MR §j§ jj§ w- s B 8 8 8 is B 8 B 8 8 8 8 8 8 8 8 gg 11 R IK pp B 8 B n IR B S B B f§§ 8 8 8 8 B 8 8 8 8 ÜP m w. B ■m/y ill ma. HH m üf §§j gf B Iwl B 8 mm B B B Él B B B B (Van een redacteur) Grijzend, met een open, wat boers gezicht, geboren in de top van zijn land: Peter Holt, de Noorse minister van visserij enz. Komend uit een vissersgeslacht, opgegroeid tussen de vissers en in hart en nieren een socialist: dat is de man, die een van de belangrijkste posten bekleedt in het huidige Noorse kabinet. Wij spraken deze markante man aan boord van de „Nords Lys", de luxe-boot, die van Hammerfest naar het Zuiden de hoge Noorse kusten langs-scheert op weg naar de belangrijkste visserijplaats: Bergen. En na het gesprek met minister Peter Holt is ons duidelijk geworden in welk een dorado deze visserij haar domein heeft gekozen en onder welke ideale omstandigheden het bedrijf langs de lange kust zich voltrekt op de maat der seizoenen. Minister Peter Holt 55 jaar en voormalig gouverneur van zijn geboortedistrict heeft namelijk de wenkbrauwen vragend opgetrokken toen wij wilden weten met welke proble men de visserij in dit land worstelt. En het duurde lang, eer hij aarzelend ver telde: „ikke muje". Ofwel: niet veel. Ondanks de economische terugslag van na de oorlog toen vlees en eieren de vis weer concurrentie kwamen aandoen en ondanks de remmen op de Noorse export, die van 90 van de totale productie omvat, zijn de Noorse moeilijkheden „ikke muje". Dat is verbazingwekkend voor de Neder lander, die zijn visserij kent als een bijna onuitputtelijke bron van vele moeilijk heden en problemen. Waaro 1 de Noren hun toekomst als visserijland licht inzien? Laat Peter Holt u het zelf vertellen: „De visserij in Noorwegen is goed geor ganiseerd en aan alle kanten georganiseerd. Het bedrijf vormt een eenheid tegenover de regering of, zo ge wilt mèt de regering. De geografische omstandigheden maken het de haringvisserij al bijzonder gemak kelijk, want in de eerste maanden van het jaar is de haring practisch voor de deur weg te scheppen. Als er een probleem is, dat zorgen zou kunnen baren zou het wel licht de drang naar grotere schepen naar de verre visserij bij Groenland en in het Noordwesten kunnen zijn, maar met dit volop florerende bedrijf is er nauwelijks enige twijfel aan de verwezenlijking van plannen in een dergelijke richting. Overbodig Dat de visserij in Noorwegen dan ook haast geen propaganda nodig heeft en dat ons dringende „eet meer vis" in Noorse oren een lichtelijk overbodige klank heeft, zal niemand verwonderen, die weet dat de gemiddelde Noor elk jaar 20 kilo vis ver orbert en dat bijna elk menu vis in de meest uiteenlopende manier van verwer king biedt; de Noren zijn inderdaad ware tovenaars met de oogst hunner zeeën. De eenheid der Noorse visserij als be drijf heeft voor de Nederlander desondanks iets wonderlijks, temeer daar de minis ter herinnerde het zich met een glimlach de jaren vóór 1934 een felle en door lopende onenigheid kenden tussen produc tie- en distributiesector: vooral de haring visserij werd geteisterd door inwendige scheuringen als gevolg van te grote aan- ADVERTENTIE Het theater met de beste films VRIJDAG 8 uur, ZATERDAG en ZONDAG. 7 en 9.15 u. ABBOTT en COSTELLO ontmoeten DR. JEKYLL en MR. HYDE met Boris Karloff. Om kippenvel op uw lachspieren te krijgen! Het is gek. het is dwaas, het is komisch en grie zelig, maar U zult er een dolle avond door beleven Toegang 14 jaar. MAANDAG t/m WOENSDAG 8 uur Cary Cooper in een opwindend South Pacific drama in kleuren AVONTUUR IN DE ZUIDZEE ZONDAGMIDDAG 3 uur Familie- matinée met de geheel Nederlands gesproken film DE WITTE Naar het bekende boek DONDERDAG a.s. in onze serie speciale voorstellingen JAN DE HARTOG's SCHIPPER NAAST GOD Voor de openbare vergadering van de gemeenteraad van Velsen op Dinsdag 29 Juni is de volgende agenda opgesteld: Voeren van verweer tegen een ingestelde rechtsvordering; vergoeding voor het bij wonen van de gemeenteraad; deelneming in het waarborginstituut voor de tuinbouw in Noordholland; transportleiding Rijn- Kenaiemerland; verkoop van grond nabij de Radarstraat te iJmuiden; verkoop van het pand Frogerstraat nrs. 10 en lOrd. te IJmuiden; aankoop van het pand Schulp weg no. 70 te Velsen-Noord; aankoop van het pand Prins Hendrikstraat nos. 63 en 63rd. te IJmuiden; aankoop pand Kanaal straat no. 91 te IJmuiden; verstrekken van een hypothecaire geldlening; verlenen van een subsidie aan de sub-commissie voo» Sociaal Cultureel Werk voor bejaarden; beschikbaarstelling aanvullend crediet voor de stichting van een badhuis aan de Snel- liusstraat te IJmuiden; uitbreiding van de capaciteit van de regulateurs voor de gas- voorziening te Santpoort; aankoop van een personenauto en een bestelauto ten be hoeve van de bedrijven voor gas en water; toekenning \'an een toelage aan de hoof den en de onderwijzers, werkzaam aan de scholen voor buitengewoon lager onderwijs der gemeente Velsen; verlenen van een crediet voor de aanschaffing van leermid delen voor het vak handenarbeid ten be hoeve van de o.l. Moerbergschool te IJmui den; vaststelling van de vergoeding, uit te keren aan de besturen van de bijzondere lagere scholen, over het jaar 1951; ver lenen van een crediet voor de aanschaffing van verkeersboekjes, ten behoeve van de leerlingen der lagere leerjaren van de openbare en bijzondere lagere scholen; ver zoek van het bestuur der Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs, afdeling IJmui- den-Oost, om medewerking voor de uit breiding van de Emmaschool; benoeming van: a. een onderwijzer aan de F. L. Os- 6endorpschool te IJmuiden-Oost; b. docen ten aan het gymnasium „Felisenum". voeren die de markt deden kelderen, on geremd door het ontbreken van een mini mumprijs. In 1934 echter is de haringprijs per seizoen (vooraf) vastgesteld en wette lijk beschermd: het bedrijf bracht na lang aarzelen een eenheid op, die zijn redding werd en bloei betekende. Deze eenheid vindt haar weerklank in alle mogelijke sectoren der visserij: de coöperatie is nog niet zo sterk doorgedron gen als in Denemarken, maar heeft ook hier haar stempel op de diverse onderdelen van het bedrijf gedrukt. Het werd een een heid en een samenwerking, die er in slaag de 1.5 millioen ton wis per jaar weg te werken en waarvan 90 percent de grens over ging. En de visprijzen dan? Minister Holt had de vraag verwacht, wetende, welk drama zich in Nederland afspeelt. „In Hammer fest en in Oslo kost een kilo kabeljauw vandaag en volgend jaar precies hetzelfde" zegt hij. Waarmee alles gezegd is de visserijpolitiek van de regering, die slechts regelend genoemd wil worden en nimmer dwingend is zo, dat alle prijzen geëgali seerd zijn, dat de grote vangsten opgevan gen worden door het verwerkingsapparaat en dat zelfs op de buitenlandse markt een bepaalde egalisatie merkbaar wordt, zeer ten gerieve van de buitenlandse afnemer. Belangrijk Nu is de visserij voor Noorwegen wel even belangrijker dan voor ons land: ten slotte bedienen 85.000 vissers in dat land ruim 3.500.000 Noren en de rest van de wereld en een onschatbaar aantal land genoten vinden indirect een bestaan in de visserij. „Maar de algehele economische situatie, die hier en daar een duidelij'k-neergaande een volgende keer. Een onzer redacteuren heeft een korte oriënteringsreis gemaakt langs de Noor se visserij en is boordevol indrukken uit Scandinavië teruggekeerd. Hij zal in een aantal artikelen trachten een beeld te geven van Noorwegen en zijn visserij. In deze bijdrage is een exclusief inter- j view verwerkt met minister Peter Holt, I de minister voor visserijen, die een van de kleinste doch belangrijkste departe- menten in Noorwegen beheerst. lijn laat zien, zal toch zekere vraagtekens voor de Noorse visserij opleveren?" „Ochals de economie zakt, zakken de visserijkosten mee" antwoordt de ge zagsdrager optimistisch „nee, ik geloof echt niet, dat wij bang hoeven te zijn, zelfs niet voor de overbevissing, of het moesten de gevaren zijn, die de jonge kabeljauw in de Barendszee bedreigen, waar de traw lers te veel ondermaatse vis wegvangen, die later onder de Noorse kust terecht had moeten komen." Jong bloed Zelfs de recrutering van jonge mensen voor de vloot baart weinig zorgen hier: de voortreffelijke accomodatie ook op de kleine schepen, die voor de kust varen, maakt het met de algehele staat, die deze visserij kan voeren een vissersplaats in Noorwegen ademt een zekere luxe en Ber gen wordt wel eens plagend een Noorse kolonie genoemd vanwege de uitbundige rijkdom, die de stad bezit mogelijk, dat het jonge geslacht interesse heeft en houdt voor het bedrijf. Waar het hypermoderne onderwijs het zijne aan toe doet. „Maar gaat u zelf maar eens op een visser ijschool kijken" raadt de minister aan. We hebben het gedaan daarover echter J. F. IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging tot bevordering van de Geneeskunst zijn, uit sluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen: J. J. Wuite, Röntgenstraat 1„ tel. 4953 en P. J. W. v. d. Toorn, Fr. Naereboutstraat 70, telef. 4084. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts: W. v. Haselen, Leeuwerik laan 52, tel. 4290. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door: Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101, tel. 4204. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 2 uur en Zondagavond 12 uur: mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259 en mevr. M. Bakker, Snellius- straat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondag morgen 9 uur: R. W. Fierstra, Zeestraat 88, tel. 3737. Van Zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: mej. F. J. G. Swaab, Kuenenplein 48, tel. 4169. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zand voort, Bornstraat 43. Apotheken De Zondags- en nachtdienst wordt waar genomen door de Duinwijk-Apotheek, Populierenlaan 44, tel. 3388. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts Ph. Haselager, Hoofdstraat 135, tel. 8570 te raadplegen. Apotheken Bloemendaalse Apotheek Bloemendaalse- weg 85, Bloemendaal, tel. K 2500 22181 en Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort dorp, tel. K 2560 8284. VELSEN Wijkverpleging Voor IJmuiden Oost en West: zr. Gomes, Leeuweriklaan 39; voor Velsen Noord, Velsen Dorp, Driehuis en Santpoort, zr. Nap, Rembrandtlaan 5, tel. 6195. HEEMSKERK Dokter J. J. F. Brugman, Middelweg 9, Uitgeest, tel. 02513 212 Donderdag 24 Juni kwamen de haven van IJmuiden binnen: Salawati van Rotterdam. Admiralengracht van Hamina. Aktjo van Esbjerg. Orestes van Rotterdam. Castor van Kotka. Windar van Geffle. Spes van Topilla. Fauvette van Harlingen. Noemi van Mar- magoa. Falcon van Londen. Westerdok van Londen. Rijnstroom van Londen. Vecht stroom van Hull. Air van Goole. Vertrokken zijn: IJstroom naar Portsmouth. Martien naar Liverpool. Trito naar Rotter dam. Hr. Ms. Piet Hein naar Den Helder. Daniel naar Londen. Madzy naar Malmö. Lagan naar Hangsö. Haskerland naar Har lingen. Th. Malling naar Immingham. Anna Sylvia naar Barrow. Croonenburgh naar Bilbao. Amazonas naar Bremen. Danaholm naar Leningrad. Hast IV naar Malmö. Kathe naar Goole. Njord naar Rotterdam. Dora n. Delfzijl. Spes naar Gaston. Aktjo naar Aarhus. Deze fotomontage geeft een indruk van de Noorse haringvisserij, die in de eerste maanden van het jaar alle hens aan dek roept langs de fjorden. Bovenaan: het ringnet wordt gesloten om een haringschool en de enorme vangst verhuist aan boord van de trawler, links-onderaan de kleine kotters, die de Noorse kustvisserij uitoefenen: houten schepen met sterke motoren, die (rechts onder) in het haringseizoen op en neer varen tussen de haring „velden" en de fabrieken. Er worden overigens ook grotere trawlers gebruikt voor deze „sildefisket", ongeveer van de grootte van onze „tussentrawlers". ADVERTENTIE occoocooooooocooccoccooooccccocoocccocccoccoococooccocco „Rex draagt de kroon voor beeld en toon" HEDEN t/m MAANDAG de unieke film THE QUIET MAN De meest opwindende liefdesgeschie denis die U ooit zag! WOENSDAG en DONDERDAG DE BANNELING VAN MILAAN Avontuur en romantiek uit Italië's onstuimig verleden In Rotterdam is de vernieuwde vishal van het gemeentelijk afslagbedrijf aan de Westkousdijk in gebruik gesteld. De bergplaatsen liggen in de nieuwe hal niet meer verspreid en verder is de hal voorzien van een nieuwe hellende tegel vloer en van nieuwe wanden.De vernieuw de hal is bovendien vergroot. In de oude hal kampte men met een verzakte vloer en had men last van ratten. De Rotterdamse wethouder van de be drijven, de heer J. van den Brule, ver wachtte de aanvoer voornamelijk van de centrale aanvoerplaats IJmuiden. De ope ning van de vernieuwde hal moet tenge volge hebben, dat de handel weer eens sterk op Rotterdam wordt geconcentreerd. Verder moet de détailhandel door de aankopen de veiling tot leven brengen. De vissers, die rechtstreeks komen, zijn even eens welkom, aldus de wethouder. Voor de Haarlemse rechtbank stond Donderdagmorgen de 35-jarige vertegen woordiger C. J. T. uit Velsen, thans ver blijvende in het Huis van Bewaring te Haarlem, terecht onder verdenking van verduistering van een motorfiets, een ra diotoestel en een kostbaar electrisch scheerapparaat. Hij kocht deze artikelen, zoals hy zelf verklaarde, op afbetaling om ze zo spoedig mogelijk weer te verkopen. Voorts maakte hij bij de aankoop van het scheerapparaat bij de eerste betaling ge bruik van een ongedekte cheque. Nadat de president van de rechtbank de verdachte gewezen had op de bijzonder slechte inhoud van het voorlichtingsrap port, waarin zelfs getwijfeld wordt aan een mogelijkheid tot reclassering, eiste de of ficier van Justitie, mr. B. van der Burg, een gevangenisstraf voor de tijd van an derhalf jaar. De verdediger, mr. O. H. van Wijk, meende, dat de slechte opvoeding, welke de verdachte in zijn jeugd had gehad er de oorzaak van was, dat hij op latere leeftijd op het slechte pad was geraakt. Voorts meende mr. Van Wijk, dat het rapport wel zeer eenzijdig moest worden genoemd en hij drong bij de rechtbank aan op een ge combineerde straf. De rechtbank zal op 8 Juli uitspraak doen. Het Wjjkertorentournooi staat weer voor de deur. Dinsdagavond kwamen in hótel Borst te Castricum de bestuurders van de supportersverenigingen van Wijk aan Zee, V.V.B., Kinheim, Beverwijk, A.D.O. '20, Limmen, Vitesse '22 en C.S.V. bijeen om dit tournooi nader te bespreken. De verga dering stond onder voorzitterschap van de heer J. Bruinsma uit Castricum (C.S.V.- supportersvereniging) Voor het tournooi, waarvan het wed strijdprogramma op een begin Juli te Be verwijk te houden bijeenkomst vastgesteld zal worden, besloot men de volgende prij zen beschikbaar te stellen. De winnende club krijgt, naast de wisselprijs, de Zilve ren Wijkertoren, welke verleden jaar door het Castricumse C.S.V. werd gewonnen, twee voetballen. De tweede prijs bestaat uit een stel doelnetten; de derde een voet bal; de vierde een grote verbandtrommel; de vijfde een voetbalkledingkoffer; de zes de prijs bestaat uit vier hoek- en twee scheidsrechtersvlaggen in clubkleuren en de zevende en achtste prijs zijn een ver bandtrommel. De prijsuitreiking zal plaats vinden in hótel Borst en deze bijeenkomst wordt ge volgd door een feestavond, waarvan de lei ding in handen van de heren J. Smit en Chr. Pietersé berust. Door de toename van het gasverbruik te Santpoort, voornamelijk voor ruimtever warming, is de capaciteit van de regula teurs in het daarvoor bestemde gebouwtje aan de Hoodstraat te klein geworden. Al gedurende de afgelopen winter bereikten B. en W. van Velsen klachten over een te lage gasdruk. Aan deze moeilijkheden kan worden tegemoet gekomen door het plaat sen van nieuwe regulateurs met een grotere capaciteit. Voor het plaatsen van deze regu lateurs is het bestaande gebouwtje echter te klein. Daartoe dient dan ook een nieuw gebouwtje te worden opgetrokken naast het bestaande. De voor de bouw benodigde grond behoort de gemeente in eigendom toe. De totale kosten van deze voorzienin gen ramen B. en W. op 24.000. Hieronder zijn niet begrepen de kosten van de hoge- drukregulateur, welke ingevolge het be staande contract met de N.V. Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken door deze vennootschap beschikbaar wordt gesteld. B. en W. stellen de raad voor een crediet van 24.000 voor het treffen van de bovengenoemde voorzieningen toe te staan. Het College van Curatoren heeft de vol gende aanbevelingen ingediend voor de be noeming van docenten, in vaste dienst, aan het gymnasium Felisenum, met ingang van 1 September 1954: mejufrouw J. G. M. Vriens, lerares aardrijkskunde en dr. G. H. E'. M. Nuchelmans, leraar klassieke talen. Tevens wordt de leraar dr. K. H. E. Schut ter voorgedragen voor een benoeming tot conrector, in vaste dienst, met ingang van de vorengenoemde datum. Voorts worden voorgedragen voor herbenoeming, in tijde lijke dienst, voor het tijdvak van 1 Sep tember 1954 tot en met 31 Augustus 1955: dr. H. M. Cohen, leraar Hebreeuws; mejuf frouw J. Dekker, lerares Engels; dr. H. W. Doornink, leraar natuurlijke historie; mejuffrouw A. L. Groenhart, lerares teke nen; E. J. Hueting, leraar Duits; H. A. van Vessem, leraar geschiedenis. Tenslotte wordt de volgende aanbeveling ingediend voor de benoeming van een leraar in de Franse taal, in tijdelijke dienst, voor het tijdvak van 1 September 1954 tot en met 31 Augustus 1955: A. M. de Bruin te Laren. Aanvoer op Urk. Woensdag werd door 104 vaartuigen op Urk aangevoerd: 7295 pond kuilpaling, prijs 0.911.1073 pond lijnaal, prijs 1.131.88, 12 pond snoekbaars, prijs 0.75, 192 pond rode baars, prijs 0.891.per pond en 705 bak nest, prijs 2.603.per bak van 37 y2 kg. VOOR DE PINKSTERDAGEN kregen Piet Roozenburg en J. H. Ansems een uit nodiging om in Parijs tegen een zestal Franse meesters hun krachten op het dam bord te meten. Van de twaalf gespeelde partijen wisten de Nederlanders er vijf te winnen en zeven partijen eindigden in remise. Ongeslagen bleven de Nederlanders tegen de beste Franse spelers Aubier, Perot, Quot, Dionis, Malfray en King. Nog steeds zoeken deze Fransen hun successen in het combinatie- en slagspel, waarin zij dan ook werkelijk gevaarlijk zijn. De stratégie is echter van het grootste belang in het damspel. Het positiespel gaat vóór de speculerende slag of combinatie-zet en dat is het geheim van het Nederlandse succes. De Fransen spelen op aantrekkelijke wijze en vooral onderling komen soms de mooiste situaties voor. Nu is Roozenburg een speler, die ieder aantrekkelijk aanbod met de consequenties aanvaardt. Zijn partij met de tot Fransman genaturaliseerde Chinees L. T. King is bij zonder boeiend om na te spelen. Wit: Roozenburg. Zwart: King. 1. 3329 17—22; 2. 31—26 11—17; 3. 37—31 6—11; 4. 32—27 1—6; 5. 38—33 19—24. We zien dus een vreemde opstelling van de stukken in het openingspel. Wit heeft de hekstelling gefor ceerd, maar King dreigt met 2228, 33x22, 24x33, 39x28, 17—21, 26x17, 12x23, stuk winst. 6. 39—34. Verborgen is de zet 3025, waarna King 1014 laat volgen en moeilijk aan de dreiging 2228, 24x33 en 1721 ontkomt. Daarom volgt 39—34 als zesde zet van Roo zenburg 6. - - - 10—14; 7. 43—38 5—10; 8. 4943_ zwart, L. T. King mm Swl mm O wit, P. Roozenburg Met de achtste zet verbreekt zwart de hekstelling. Merkwaardig spel had de voort zetting 20—25 opgeleverd. 29x20, 15x24. Nu is 4339 verhinderd door 17—21 en 1822. Op 3328 komt zwart met 1015 in het voordeel. 8.17—21; 9. 26x28 18—23; 10. 29x18 12x21; 11. 34—29 20—25; 12. 29x20 25x34; 13. 40x29 14x25; 14. 38—32 10—14; 15. 42—38 7—12; 16. 32—28 12—18; 17. 31—26 11—17; 18. 43—39 18—23; 19. 29x18 13x22. De Franse stijl komt met de 18e zet naar voren. De sterke Nederlandse spelers geven aan het degelijke 1722 de voorkeur. Met de zet 1823 treedt een geheel ander spel- soort op. 20. 39—34 14—20; 21. 47—42 9—13; 22. 44—40 8—12; 23. 41—37 3—8; 24. 34—30 25x34; 25. 40x29 19—24; 26. 45—40 13—18; 27. 37—31 2—7; 28. 40—34 4—9 29. 50-44 9—13; 30 44—40 20—25; 31. 29x20 15x24; 32. 34—29 13—19; 33. 29x20 25x14; 34. 35—30 8—13. De stand na de 34ste zet van zwart luidt: King, Parijs mm Wm mm mm. wm. mrrrT// mm Roozenburg, IJmuiden Zwart 11 stukken op: 6, 7, 12, 13, 14, 16, 17, 18, 19, 21 en 22. Wit: 26, 28, 30, 31, 33, 36, 38, 40, 42, 46 en 48. Door sterk spel heeft wit een goede positie veroverd. Maar de 35e zet van wit is oorzaak, dat de wereldkampioen de overwinning ont ging. Thuis gekomen ontdekte Roozenburg al heel snel de winst. Deze is zo mooi, dat het een van de mooiste winsten van dit jaar in het positiespel is. 35. moet worden gespeeld voor winst, 38—32. Nu faalt 21—27 door 26—21. Er resten dus voor zwart nog voortzettingen in le. 6—11 of 7—11 en 2e. 14—20. Laten we nu eens zien hoe de wereldkampioen al deze voortzettingen in de analyse naar voren toverde. 7—11, 31—27, 22x31, 37x27, 14—20, 33—29 en zwart moet stuk verliezen. 2e. 6—11, 31—27 22x31, 36x27 14—20, 33—29 en wit wint. De mooiste spelgang uit de diagramstand luidt: 38—32. 14—20. 31—27, 22x31, 36x27 1823, 42—38 en wit staat gewonnen. Op 20—24 volgt het offer 40—34, 24x35, 27—22, 7—11 of 6—11, 3329 en winst forceert wit. In de partij verliep het spel als volgt: 35. 40—35 711. In dit fragment kan wit niet 4641 spelen, door verrassend 1823. Op 4832 volgt 2127 naar dam. 36. 30—24 19x30; 37. 35x24 13—19. De enigste zet. 38. 24x13 18x9; 39. 38—32 12—18; 40 31—27 22x31: 41. 36x27 14—19; 42. 48—43 19—24; 34. 43—39 9—14; 44. 39—34 14—20; 45. 34—29 20—25; 46. 29x20 25x14; 47. 46—41 1419; 48. 41—36 10—24; 49. 42—38 17—22; 50. 28x17 11x31; 51. 36x27 34—30; 52. 26x17 30—35 en na enige zetten werd tot remise besloten. Het resultaat van Ansems was beter, doch de partijen van Roozenburg waren allen stuk voor stuk boeiender. In dit eindspel is wit aan zet. Op meester lijke wijze behaalde Malfay de remise. De Fransen zijn in de verdediging moeilijk te overwinnen. Het spel verliep als volgt: 1. 44—39 17—21; 2. 39—34 21—27. Het offer van twee stukken door 3832 is meesterlijk. Remise was dan ook het resultaat van deze zet. Deze remise kwam als volgt tot stand: 28x26. Zwart: 14, 22, 26, 27. Wit: 34 en 25. Nu is 3429 verloren. De volgende winst gang is dan mogelijk. 3429, 1429, 2924, 19x30, 25x34. 26—31, 34—29, 31—37, 20—24, 3741, 24—19, 4147,19—14, 47—24. Moet nu naar 10 spelen, omdat op 9 zwart door 24x13 Roozenburg mm mm. mm mm. mm IP mm. Malfray wint. 1410, 2419 en wint. Daarom is 3430 van grote betekenis. 3430, 2731, 30—24, 31—36, 24—20, 14—19, 20—15, 36—41, 15—10, 41—47, 10—5, 19—24, 5—32, 47—42, 32—16 remise gegeven. In de diagramstand kon Roozenburg de volgende winstgevende voortzetting bere kenen. Wit aan zet speelt 4439, 17—21, 39—34, 21—27, 31—26? 28—32 en nu wint vrijwel elke voortzetting. Oplossingen en correspondentie te zenden aan het adres van de damredacteur B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden. Ü1F 1 De uitwisseling van gewonden tussen Vietnam en Vietminh. Kolonnes Rode Kruis- auto's trekken langs de Bac Ninhweg naar het vrijheidsdorp Phu Lang Thuong, waar de gewonden zullen worden uitgewisseld.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 9