Nieuw Frans overleg met Bonn over de EVG Agenda voor Haarlem ocli ió Uet zo Prins Bernhard landscommandeur in de Orde van St. Jan PANDA EN DE MEESTER-ZAKENMAN L J Wereldnieuws De radio geeft Dinsdag Vietnam uitgesteld Een waarachtig dienaar des rechts Plechtige installatie in de Ridderzaal J. Grüter overleden Planten MAANDAG 28 JUNI 1954 2 Maar kzvestie Indochina gaat voor zegt premier Mendès-France Heringa Wuthrich Betaling abonnementsgeld per giro In memoriam prof. mr. E. M. Meyers Kerkelijk Nieuws Examens F. Casadesus overleden A MORRIS hjcieyat tiuj/i VJ De Franse premier Mendès-France heeft er Zaterdag in een radiotoespraak tot het Franse volk de nadruk op gelegd, dat hij voorrang geeft aan de behandeling van de regeling van het Indochinese probleem bo ven dat van de E.V.G. Mendès-France herinnerde er aan, dat de Franse Nationale Vergadering een week geleden een tijdgrens heeft vastgesteld waarbinnen een staken van het vuren in Indochina moet zijn bereikt. Mendès-France heeft besloten een speciale afgezant naar Bonn te zenden om overleg te plegen met kanselier Adenauer. Naar DPA weet te melden zal de nieuwe staatssecretaris van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, Guérin de Beaumont, de afgezant zijn. De besprekingen zullen gaan over de Frans-Duitse vraagstukken en in het bijzonder over de politiek ten aanzien van Europa. De Beaumont zal vergezeld worden door Alexandre Parodi, secretaris-generaal van Buitenlandse Zaken. ncois-Poncet, de Franse Hoge Commissaris in West-Duits- land heeft kanselier Adenauer verzekerd, dat Frankrijks politiek gericht zal blijven op vereniging van Europa. Men neemt aan, dat de Franse onder handelaars een concept van de Franse com promis-voorstellen ten aanzien van de E.V.G. bij zich zullen hebben. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, zal zich Woensdag op ver zoek van Mendès-France naar Parijs be geven om daar de toekomst van de Euro pese defensiegemeenschap met hem te be spreken. Mendès-France zou geen principiële be zwaren tegen een conferentie van „Klein Europa" over de E.V.G. hebben. Zijn be zwaren golden de snelle bijeenroeping van deze conferentie, zo verluidt te Brussel. Coty antwoordt Eisenhower De Franse president, René Coty, heeft in antwoord op de brief van president Eisen hower van 16 Juni geantwoord, dat Frank rijk een bijdrage zal leveren tot de spoedige en doeltreffende oplossingen van het vraag stuk van de Europese defensie. Eisenhower ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES had aangedrongen op een spoedige ratifi catie van de E.V.G. Ook zei Coty in zijn brief, dat Frankrijk te alle tijde bereid is, het vraagstuk van het herstel van de vrede in het Verre Oos ten met de Verenigde Staten te bestuderen. Het Haagse standpunt Onze parlementaire redacteur meldt: Benelux heeft de vorige week het initia tief genomen voor een bijeenkomst van de zes landen-ondertekenaars van het verdrag van de EVG in hoofdzaak om twee dingen te voorkomen. Ten eerste was het de goede bedoeling van de Beneluxregeringen er tijdig bij te zijn om op die manier liefst te vermijden dat Washington, eventueel in samenwerking met Londen, zich op een voor Frankrijk minder aangename wyze tot de Franse regering zou wenden. Tevens schijnt er, zo vernemen wij van welinge lichte zijde in Den Haag, achter het initia tief van de Benelux gezeten te hebben de vrees dat eventueel sommige elementen op de Quai d'Orsay, die toch al aan de EVG geen goed hart toedragen, wellicht de te genwoordige minister-president, Mendès- France, tot stappen zouden brengen die uiteindelijk wellicht hoogst pijnlijke ver wikkelingen zouden opleveren. Er waren n.l. aanwijzingen, dat men te Parijs het plan koesterde om een alternatief in de plaats van het EVG-verdrag ter goedkeu ring aan het Franse parlement voor te leg gen om daarna onderhandelingen met elk van de vijf overige ondertekenaars van het verdrag te gaan beginnen. Dat wil dus zeggen onderhandelingen van bilaterale aard en dat dan nog over een alternatief dat, in elk geval in de ogen der Benelux regeringen, onaanvaardbaar was. Mendès-France bevindt zich in een uiter mate lastige positie, dit in hoofdzaak ten gevolge van het minder gelukkig beleid van voorgaande Franse regeringen speciaal wat Indochina betreft. Het ware onbillijk en onjuist, geen oog te hebben voor de proble men waarvoor Mendès-France zich thans geplaatst ziet. Intussen heeft hij zelf bij zijn optreden als premier kenbaar gemaakt dat hij in de komende weken toch ook de nodige aandacht aan het probleem der EVG zal wijden. Nu men van de zijde der Bene lux hem tegemoet is gekomen met het voorstel om een bijeenkomst van de Zes te beleggen, blijft men, naar ik in Den Haag vernam, nog steeds hopen dat de Franse premier bereid zal zijn, aan een dergelijke bijeenkomst deel te nemen. Wel licht zal Spaak er a.s. Woensdag bij zijn bezoek aan Parijs in slagen, Mendès-France duidelijk te maken, dat het toch juist ook in het belang van Frankrijk zelf is om een dergelijk overleg te doen plaats vinden. Mocht in de eerstkomende week tijdgebrek een verhindering voor Mendès-France vor men, dan ware toch altijd nog denkbaar, de samenkomst op een iets later tijdstip, maar dan toch in de eerste helft van Juli, te doen plaats vinden. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Plechtige Hoogmis. 9.30 Platen. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. Lichte muziek. 11.00 Voor de vrouw.- 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. nofnnHoITÏCf All 1t1 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 DCöldllUaUCöplCMIl^Cll 111 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Groot Amusementsorkest en soliste. 14.00 Franse chansons. 14.20 Platen. 14.55 Omroeporkest. 15.25 Platen. 15.30 Ben je zes tig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de vrouw. 17.45 Regeringsuitzen ding: Uitwisselingsprogramma over India. 18.00 Voor de jeugd. 18.15 Platen. 18.20 Sport- praatje. 18.30 R.V.U.: Vogelleven op de Engelse rotskust (Farne-Islands). 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. Nationaal programma: 20.00 Nieuws. 20.05 Geef acht!, wedstrijd tussen Zeemacht, Landmacht en Luchtmacht. 21.30 Echt of Onecht?, prijs vraag ten bate van het Prins Bernhard Fonds. 21.50 Openluchtconcert. 22.25 De Bur gerluchtvaart schiep een Derde Weg, toe spraak. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Dansmuizek. 23.45 Platen. 23.50 Dagsluiting. 23.5824.00 Wilhelmus en Sluiting. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.44 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Piano recital. 12.00 Musette orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platte land. 12.40 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen of platen. 13.20 Amusementsmu ziek. 13.50 Platen. 14.00 Wij ontdekken Amerika. 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Amusementsmu ziek. 17.45 Reportage of platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Miltitaire causerie. 18.40 Internationale tenniskampioenschappen in Wimbledon. 18.50 Platen. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Fanfare orkest. 19.30 Pianotrio. 20.00 Nationaal Programma: zie Hilversum I. TELEVISIE (NTS.) 18.58—19.30 Hier is Parijs. 21.13—22.00 Reportage uit het Vélodrome d' Hiver. 22.00 22.35 Voulez-vous jouer avec Paris? Studio programma met raadselspel. 22.3522.50 AdieuParis. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Operette muziek. 15.00 Platen. 15.30 Orgel. 16.00 Platen. 16.15 Orgel. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.50 De wereld van het boek. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19 00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Voor de Middenstand. 20.00 Verzoekprogram ma. 20.15 Voor de vrouw. 21.00 Platen. 21.30 Omroeporkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamer muziek. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en schijvers. (Op 224 en 75 m.). U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 6.50, post- abonnés 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE De bestandsbesprekingen tussen verte genwoordigers der Franse Uniestrijdkraeh- ten en de legerleiding der Vietminh, die vandaag in het dorpje Ninh Liet, bij Hanoi, hadden moeten beginnen, zijn. uitgesteld tot morgen, Dinsdag, omdat nog enkele procedure-kwesties geregeld moeten wor den. Ongeveer tien dagen geleden is geheim contact gelegd tussen vertegenwoordigers der wederzijdse opperbevelen, hetgeen heeft geleid tot het thans beginnende overleg. Een woordvoerder heeft er te Saigon evenwel de nadruk op gelegd dat de fei telijke beslissing over de vraag of de oor log in Indochina zal worden voortgezet, of dat er een wapenstilstand zal warden ge sloten, door de politici te Genève zal wor den genomen. De Franse Uniestrijdkrachten zullen door drie Franse en drie Vietnamese officieren worden vertegenwoordigd. De Vietminh zendt zes officieren. Een - deel der besprekingen zal van weerskanten door vijftien journalisten worden bijgewoond. Staking der burgerwerklieden De nieuwe Vietnamese premier Ngu Dirih Dien heeft besloten, een permanent oorlogskabinet te vestigen in het hoofd kwartier te Hanoi van de Franse Unie- strijdkrachten. Ongeveer 25.000 arbeiders in dienst van de Franse strijdkrachten in Zuid-Vietnam zijn in staking gegaan. Zij willen meer loon, daar zij sinds de devaluatie van de piaster vorig jaar geen loonsverhoging hebben gehad hoewel de prijzen tot meer dan het dubbele zijn gestegen. Een loons verhoging is toegezegd. Prof. mr. C. H. F. Polak, hoogleraar te Leiden en oud-leerling van prof. mr. E. M. Meijers, van wiens plotseling overlijden wij op pagina 1 melding maken, schrijft: „Nu wij Meijers plotseling moeten mis sen, zijn allen, die jurist zijn, en vele an deren, geschokt en bedroefd. Wij gevoelen, dat wij persoonlijk een groot verlies heb ben geleden en met ons het land, dat hy zovele diensten heeft bewezen en waarvan hij door zijn persoon en werk het aanzien in het buitenland zozeer heeft verhoogd. Het is moeilijk onder woorden te brengen, waarin de grootheid van deze man was gelegen, wat het was waardoor hij, de een voudige, bescheiden, soms haast stug schij nende man, niet slechts de eerbied en be wondering, maar ook de genegenheid ver wierf van bijna ieder, die met hem in aan raking kwam. Waarschijnlijk omdat zijn superioriteit zo vanzelf tot uiting kwam, zo zonder enig vertoon en moeiteloos geopen baard werd, omdat de uitzonderlijke hoe danigheden van zijn verstand een harmo nisch geheel vormden met zijn verdere wezen. Meijers' invloed is groot geweest, al heeft hij in de veertig jaren van zijn professo raat nooit een school gevormd, ook niet willen vormen. Maar zijn nuchtere, streng- wetenschappelijke, allereerst op verhelde ring van gedachten gerichte wijze van aan pak der problemen, het telkens belichten van hun practische betekenis, het strenge onderscheid tussen vragen van wetstoepas sing en die van begripsvorming, deze ook vele van zijn geschriften kenmerkende eigenschappen maakten zijn colleges bij zonder boeiend en leerrijk. Die colleges werden door de studenten trouw gelopen een zeldzaam verschijnsel in de juridi sche faculteit. Zij waren zo helder en be vattelijk, dat menig jeugdig toehoorder de indruk kreeg, dat het recht eigenlijk wel gemakkelijk was. Maar als hij zich zelf tot de studie zette, bleek alras hoe moeilijk en ingewikkeld datgene was, wat op het college zo duidelijk en eenvoudig scheen. Meijers' uiteenzettingen hadden de beko ring van de eenvoud, die slechts bereik baar is voor iemand, die de stof volkomen beheerst, die van elk probleem de vele facetten en de achtergronden kent, die gelijkelijk thuis is in de geschiedenis der rechtsinstellingen als in het recht van an dere volken, die open oog heeft voor de in de maatschappij werkende krachten en wars is van elk vertoon van geleerdheid. Leerlingen, die een proefschrift bij hem schreven, verbaasde hij allen doordat hij zich telkens weer hun meerdere in kennis en belezenheid toonde, ook ten aanzien van het onderwerp waaraan zij vele maan den van studie hadden gewijd. Op 25 April 1947 gaf de Koningin aan Meijers de opdracht een nieuw Burgerlijk Wetboek te ontwerpen. Een man als hij kon deze taak aan. Zeven jaar heeft hij daaraan gewerkt. Voor het tijdig volbren gen van zijn opdracht heeft hij meer van zichzelf geëist dan waartoe zijn schier wonderbaarlijke werkkracht hem in staat stelde. Vier van de negen boeken van zijn ontwerp zijn onlangs gepubliceerd, verge zeld van een toelichting, die meer dan het dubbele aantal bladzijden beslaat. De overige boeken zijn gereed; de toelichting daarop was in bewerking. Het is Meijers niet gegeven deze te voltooien. Laten wij thans er een erezaak van maken de reste rende arbeid te volbrengen. Aldus handelende zullen wij ons land de ereplaats doen innemen in de Europese rechtswetenschap er. rechtspractijk, welke Meijers het had toegedacht. De schoonste schepping van Meijers' geest, het resultaat van zeven jaren noeste arbeid, moet ten volle tot gelding komen. De komende generaties zullen er wel bij varen als hun rechtsleven zal worden be heerst door de bepalingen van het wetboek Meijers. Een betere hulde kunnen wij niet brengen, noch aan de geleerde, noch aan de mens Meiiers. De rede, die hij als rectormagnificus in 1927 hield op de stichtingsdag van de door hem zo trouw gediende Leidse universiteit eindigde hij met de woorden: „De rechts wetenschap blijft dit op andere weten schappen voor hebben, dat zij zich bezig houdt met datgene, wat de mens in zijn hogere aspiraties het naaste staat: de ge rechtigheid. De onvolkomenheid zijner kennis mag de jurist niet ontmoedigen. Zij doet slechts het echt menselijk karakter zijner wetenschap duidelijker uitkomen. Ook in dat onvolkomene voelt een goed jurist door alles heen de goddelijke vlam der gerechtigheid. Wie niet een vonk van die vlam in zich zelf draagt, die kan mis schien een kundig wetskenner, een geducht practizijn worden, maar nooit een waar achtig dienaar des rechts". „Een waarachtig dienaar des rechts", dat was Meijers. Door zijn werk zal hij blijven voortleven in dit land zolang het recht daar in ere zal zijn." De interprovinciale commissie voor het bevolkingsonderzoek op longtuberculose in Groningen, Friesland en Drente heeft mede gedeeld dat in 1953 122.649 longfoto's zijn gemaakt. Het resultaat was, dat 192 gevallen werden opgespoord va# actieve tbc. Prins Bernard is Zaterdagmiddag in een plechtige bijeenkomst in de Haagse Ridder zaal geïnstalleerd als landcommandeur in de Orde van St. Jan, de Nederlandse Pro testantse tak van de Ridderlijke Orde van het Hospitaal van Sint Jan te Jeruzalem, die sinds de 12de eeuw bestaat. De instal latie werd bijgewoond door Koningin Ju liana. Prins Bernhard neemt als landcomman deur de leiding van de Orde over van de grootmeester Baron van Lijnden, die de wens te kennen had gegeven af te treden. De Prins zal bij het bestuur van de orde terzijde worden gestaan door een zestal rechtsridders, die op de vergadering van de Ridders van St. Jan worden gekozen. Tijdens deze kleurrijke plechtigheid in de Ridderzaal, waar oude tradities tot leven kwamen, sprak de aftredende grootmeester een kort welkomstwoord. Toen de ereriri der jhr. ds. F. W. Teding van Berkhout een wijdingstoespraak had gehouden, vervolgde de grootmeester zijn afscheidsrede, waarin hij 'n historische terugblik op de ridderlijke Orde van het Hospitaal van Sint Jan te Je ruzalem wierp. Gisteren is op 58-jarige leeftijd de heer J. Grüter, machinezetter bij onze onder neming, plotseling overleden. De heer Grüter kwam uit Den Helder, waar hij in zijn jonge jaren het vak leerde bij Drukkerij Staalman. Op 17 Maart 1913 trad hij in dienst bij de N.V. Grafische In richting Joh. Enschedé en Zonen als hand- zetter. Nadat hij gedurende de eerste wereld oorlog drie jaren onder de wapenen was geweest, keerde hij in 1918 bij Enschedé terug, waar hij eerst enige tijd op de af deling verificatie werkte, vervolgens op de zetterij van de Oprechte Haarlemsche Cou rant tot machinezetter werd opgeleid. Na de fusie van Haarlems Dagblad met de Oprechte Haarlemsche Courant werd de heer Grüter naar onze drukkerij aan het Zuider Buitenspaarne overgeplaatst. Op 17 Maart van het vorige jaar werd de thans ontslapene hartelijk gehuldigd wegens zijn veertigjarige werkzaamheid bij onze bladen. Directie en collega's hebben toen in warme bewoordingen getuigd van hun waardering, zowel voor zijn vakbe kwaamheid als voor zijn persoon, kwali teiten van hoofd en hart, welke ook haar erkenning vonden in de toekenning van de bronzen eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Wij verliezen in hem een prettige collega, de onderneming een Ijverig en toegewijd vakman. Ned. Herv. kerk Beroepen te Strijen A. Corbijn van Wil- lenswaard te Zevenhoven. Geref. kerken Aangenomen naar Sybrandaburen Th. Kuiper, cand. te Lemmer. Geref. gemeenten Beroepen te Dordrecht H. Rijksen, cand. te Middelburg. Niet naar Curacao De kerkeraad van de Geref. kerk, onder houdende artikel 31 K.O. te Kampen heeft niet bewilligd in het verzoek van de kerke raad van Curacao om ds. G. Visée te Kam pen voor de arbeid aldaar van November tot Maart af te staan. Rijkskweekschool Aan de Rijkskweekschool te Haarlem zijn geslaagd voor het examen handenarbeid de dames: K. v. Gruting te Heemstede; A. de Haan te Haarlem; T. Jonkman te Haarlem; H. Kettmann te Driehuis; G. Kruyt te Sant poort; S. Postma te Overveen; R. Reis te Haarlem; S. Souwer te Haarlem: W. Spaar garen te Haarlemmermeer; I. Wehmöller te Badhoevedorp. De examens zijn afgelopen. Voor handen arbeid slaagden 43 van de 49 candidaten. Voor nuttige handwerken slaagden 33 van de 36 candidaten. De Franse componist en dirigent Francis Casadesus is Zondag in een ziekenhuis te Parijs in de ouderdom van 83 jaar óver- leden. Hy was een leerling van César Franck en Albert Lavignac. Vele symphonische gedichten staan op zijn naam, zoals de „Scandinavische symphonie" en „Het lied van de Mistral". In talrijke Europese ste den is hij als dirigent opgetreden. Hij was de stichter van het Amerikaanse conservatorium te Fontainebleau. Verder was hij de oprichter van „Het huis van Latijns-Amerika" en de Internationale Academie van schone kunsten te Parijs, die in 1924 werden geopend. 34. Nu alle loodgieters door Goedbloed Co. in dienst waren genomen, waren de zwaar beproefde burgers slechts op dit ene adres aangewezen. Weldra vormde zich een lange rij merendeels natte klanten voor Joris' kantoor, die geduldig moesten wach ten, tot zij aan de beurt waren. „Het is me een toestand met de gas- en waterlei ding", zei een heertje kuchend, „toen ik de waterkraan opendraaide, kreeg ik een snuif gas naar binnen!" „En ik kreeg een douche, toen ik de gaslamp wou aanste ken", zei een kletsnatte dame. „Het is alle maal erg verwarrend en ik hoop maar, dat dit loodgietersbedrijf er gauw wat aan kan doen". Te oordelen naar de doelmatige wijze, waarop Joris deze klantenstroom op ving, was hij volkomèn tegen de drukte opgewassen. Bij de deur had hij een bordje opgehangen met het opschrift: HIER BE TALEN. Zelf stond hij onder dit bordje met een grote zak, waarin de klanten het geld moesten deponeren. Panda zat ijverig te schrijven bij een groot bord, waarop stond: HIER NAAM EN ADRES OPGE VEN. Zo werd de lange rij vlot afgewerkt; onafgebroken klonk het aangenaam gerin kel van geldstukken en de montere roep van Joris: „Wie volgt?!" „Meneer", zei een dame, „mijn waterleiding is„Ja, ja", viel Joris haar in de rede, „we weten er alles van. Betaalt u maar fluks, dan kunt u ginds uw adres opgeven. WIE VOLGT?!" Nadat Prins Bernhard, die gekleed was in de generaalsuniform der grenadiers, ver zocht was zich van zijn zetel te verheffen, ontving bij de tekenen van zijn nieuwe waardigheid: het achtpuntige witte kruis, de Sint Jansmantel en het zwaard, waar mede volgens oud gebruik de ereridders tot rechtsridders worden geslagen. Nadat de vorstelijke landcommandeur zich met woorden van dankbaarheid tot de scheidende grootmeester, die op deze dag tot erekapittellid werd benoemd, had ge richt, zeide Prins Bernhard vervolgens, dat hij even had geaarzeld, voordat hij deze nieuwe functie had aanvaard. De Prins verklaarde zich te hebben be ziggehouden met de vraag, of de orde slechts een merkwaardige traditie is dan wel een levend organisme, dat ook thans nog uit eigen kracht zijn plaats in de maat schappij verdient. Uit de aanvaarding van het landconimandeurschap blijkt, dat de Prins in de orde méér ziet dan een traditie alleen Het wetk op het gebied der zieken verpleging en ce opleiding van Johar.niter- zusters en -helpsters kunnen een wezenlijke bijdrage vormen tot een der grootste pro blemen van ons land Voor de orde is daarom ook nu nog een belangrijke taak weggelegd, zo zei Prins Bernhard. De arbeid van St. Jan mag niet worden uitgestippeld en verricht door een kleine groep: ieder, die tot de orde is toe gelaten, dient zijn medeverantwoordelijk heid te beseffen. De laatste twee sprekers waren de coad jutor, jhr. J. Beelaerts van Blokland, en de tweede kapittelridder, ir. F. C. C. baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen, die in een bewogen toespraak inging op de vraag, of de orde nog recht van bestaan heeft. Dit zal alleen het geval zijn, wanneer men het werk plaatst onder leiding van Hem, in wie de leden van de orde belijden te geloven, zo zei baron Van Tuyll. De orde van St. Jan beoogt „Nederlandse edellieden, die in oprechtheid des harten het Christelijke geloof, opgevat in reforma torische zin, belijden en uit liefde tot Chris tus met woord en daad daarvan willen ge tuigen, tezamen te verenigen". Zij wil de mensheid dienen door hulp te verlenen aan zieken, gewonden en hulpbehoevenden en mee te werken aan maatregelen, waardoor menselijk leed kan worden voorkomen en verzacht. De orde exploiteert het Johanniterzieken- huis te Bennekom, dat weldra zal plaats maken voor een groot en modern zieken huis. Voorts verleent zij steun aan ver scheidene protestantse inrichtingen voor ziekenverpleging. Sedert haar heroprichting heeft de Orde Johanniterzusters doen op leiden en ook verzorgt zij de opleiding van Johanniterhelpsters. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERO B0LSTR 48 A DAM TEL 717162 POPELINE ROKKEN 14.75 W MAANDAG 28 JUNI Begijnhofkapel: Int. Hermann Zaiss ccmité, spreker Ed. Pera, 8 uur Frans Hals: „Verdacht van zedenmisdrijf", 18 j„ 7 en 9.15 uur. City: „Bittere rijst", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Alarm in Marokko", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Thérèse Raquin", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „The greatest show on Earth", alle leeft., 8.15 uur. Roxy: „Kruisweg der liefde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Talace: „Lastige liefdadigheid", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Der letzte Wal- zer", alle leeft., 7 en 9.15 uur. DINSDAG 29 JUNI Grote Kerk: Orgelconcert. 8 uur. Open luchttheater, Bloemendaal: Stichting Kunst en Vermaak „Mariken van Nieumeghen" 8 15 uur. Frans Hals: „Verdacht van zeden misdrijf'. 18 jaar, 2.30 en 8 uur. City: „Bit tere rijst", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Alarm in Marokko", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Thérèse Raquin", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Minerva: „The greatest show on Earth", alle leeft., 8.15 uur. Palace: om 10.30 en 11.30 uur reportage over thuisreis Engels koningspaar; „Lastige liefdadigheid", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Kruis weg der liefde", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Der letzte Walzer" alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. C Kabinet. Het nieuwe Luxemburgse kabinet van de Katholiek Joseph Bech zal be staan uit vier Katholieke en drie socia listische ministers, aldus is Zaterdag te Luxemburg vernomen. Bij de verkiezin gen irn Mei hadden de Katholieken 26 en de socialisten 17 van de 52 zetels in het huis verworven. In het vorige huis had den de katholieken 21 en de socialisten. 19 zetels. Bom. Tussen Contramestre en een Ameri kaanse suikerraffinaderij op Cuba is een brug vernield ten gevolge van een bomontploffing. In Cienfuegos hebben demonstranten de ruiten ingegooid, van de (Amerikaanse) Cuban Electric Company. Er zijn geen gewonden. Een persoon is na de bomontploffing gear resteerd. Staking. De staking van de metaalbewer kers in West-Berlijn is geëindigd. De 3.000 stakers besloten vandaag het werk te hervatten nadat hun een loonsver hoging van zeven pfennig was toege zegd. De vakorganisatie had oorspron kelijk een verhoging van tien pfennig gevraagd. Nu dreigt echter een staking in de metaalindustrie in Noord-Würt- temberg in Noord-Baden, waar onge veer honderdduizend arbeiders het werk willen neerleggen om hun loon eisen kracht bij te zetten. Zonnesteek. In Columbia zijn vier cadetten van de krijgschool van Bogota en een vaandrig gestorven aan een zonnesteek, opgelopen bij manoeuvres. 22 andere cadetten moesten met verschijnselen van zonnesteek in een ziekenhuis wor den opgenomen. Hoog bezoek. Koning Gustaaf Adolf van Zweden en Koningin Louise zijn Zater dag met de 8.000 ton metende kruiser Tre Kronor voor een officieel bezoek van vier dagen naar Engeland vertrok ken. Vloedgolf. Een vloedgolf van enige meters hoogte, die van het meer van Michigan kwam opzetten, heeft naar men aan neemt bij Chicago meer dan 20 vissers meegesleurd. Tot dusver heeft men vier lijken geborgen. Men vermoedt, dat de vloedgolf is ontstaan door een plotse linge sterke verandering van de lucht drukverdeling. Tekort geschoten. Het centrale comité van de communistische partij in de Sovjet- Unie heeft het ministerie van Land bouw van ernstige tekortkomingen be ticht bij het volvoeren van het voor- jaars-zaaiprogramma en het ontgin ningsprogramma van 13 millioen hec tare woeste gronden in Centraal-Azië en Siberië. Vliegramp. Veertien leden van de Ameri kaanse luchtmacht zijn om het leven gekomen, toen Zondag een militair transportvliegtuig in de omgeving van de luchtbasis March (Californië) neer stortte en in vlammen opging. Het toe stel, een Boeing, had een bemanning van zeven leden en zeven passagiers aan boord. Kleurgrens. De gouverneur van de Ameri kaanse staat Virginia, Thomas B Stan ley, heeft verklaard, dat hij „ieder wet telijk middel" zou aangrijpen om de scheiding tussen negerleerlingen en blanke leerlingen ob de schöle te hand haven. Dit is de eerste verklaring over een te volgen gedragslijn ten aanzien van de segregatie sinds het Ameri kaanse oppergerecht bepaald heeft, dat de scheiding van negers en blanken niet grondwettig is. Valse munters. Het Assisenhof te Luik heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de vervaardigers van valse biljetten van honderd gulden, honderd mark en vijfhonderd francs. De 32 beklaagden zijn veroordeeld tot straffen variërend van zes maanden tot zeven jaar. De 41- jarige, te Luik wonende, Nederlander Antonius P. en de Belg Joseph R. kre gen zeven jaar eenzame opsluiting. De Nederlander Mathias M. uit Nieuwen- hagen zal met een aantal andere voort- vluchtigen Maandag a.s. bij verstek veroordeeld werden. Afgewezen. Zaterdag is in Moskou mede gedeeld dat de Amerikaanse regering de Russische nota van 25 Juni over het opbrengen van het Russische tankschip „Toeapse" in de Formosaanse wateren van de hand heeft gewezen. Expeditie. Volgens Reuter zijn drie van de vier leden van een Italiaanse expeditie naar de Api-bergketen in Noordwest- Nepal verongelukt. De leider van de expeditie, dr. Ghiglione zou de enige overlevende zijn. OM HET MAAR EENS ronduit te zeg gen: onze cultuurplanten zijn in het alge meen eenzijdig verzorgde, met kunstmatige voedingsstoffen opgekweekte, verwende papkindertjes. Wat moet een boer al niet doen om een goede oogst te krijgen? De bodem wordt luchtig en vruchtbaar ge maakt, de ploeg wordt er door heen ge haald; door toevoeging van kunstmest en een enkele maal van natuurmest en gier, worden de ontbrekende bestanddelen toe gevoegd, er moet gezaaid en geëgd worden, en door wieden wordt gepoogd de onge- die wenste concurrenten uit de weg te ruimen. Het resultaat van deze zorg is, dat geweldig veel planten aanzienlijk dichter op een staan dan in de natuur ooit het geval is. De resultaat op zichzelf moet de mens tot ver heugenis stemmen, want alleen op deze wijze kan voldaan worden aan de eisen die een voortdurend groeiende bevolking stelt. Maar deze opgekweekte en vertroetelde planten zijn eigenlijk stedelingenin de plantenwereld, het zijn net zulke stum- perds en verwende wezens als de gecul tiveerde mens zelf. Evenals wij, zijn zij veel vatbaarder voor allerlei ziekten dan de geharde en gestaalde soortgenoten in de vrije natuur. Een groot aantal geleerden staat daarom op het standpunt dat de 1001 kwalen die onze gewassen teisteren, eigen lijk niet anders zijn dan cultuurziekten, omdat een natuurlijk levende plant over talrijke middelen en velerlei krachten be schikt om zich zelfstandig te redden wan neer zij in nood verkeert. In deze zienswijze zal ongetwijfeld veel waars schuilen, maar onze tegenwoordige cultuur heeft de mogelijkheden niet meer om de weg terug te gaan. Zouden wij de natuurlijke selectie moeten afwachten, dan zouden lange perioden van hongersnood aanbreken, want enerzijds zouden talrijke cultuurplanten aan hun vijanden ten offer (Nadruk verboden) vallen, en anderzijds zouden de resistente soorten lang niet zulke hoge opbrengsten leveren als wij thans nodig hebben. We zijn dus gedwongen de planten te helpen, hetzij door de vijanden uit de weg te ruimen, hetzij door ziektebestrijdings middelen, hetzij door het aankweken van resistente soorten. Soms is de zaak echter vrij ingewikkeld. De graanroest, die reeds in de oudheid grote schade aanrichtte en die door de Romeinen werd beschouwd als de kwaadaardige uiting van een boze god, door offers verzoend moest worden, deze graanroest dus, is eigen lijk een zwam die vaak op tussengastheren leeft. Zo heeft de bruine roest van de rogge de akkerkromhals als tiis- sengastheer, bij de maïsroest is het de oxalis, bij de kroon- roest van de haver, de rham- nus, bij de zwarte roest is het de berberisstruik. Niets schijnt dus eenvoudiger dan een vernietigingsveldtocht te gaan beginnen tegen deze tussengast heren, bijvoorbeeld door uitroeiing van alle berberisstruiken in de buurt van koren velden. Maar zo dit al doeltreffend ware wat dan te beginnen tegen de gele roest die aan de Nederlandse tarwe de meeste schade doet en die geen of een nog on bekende gastheer heeft? In de strijd tegen deze schimmels heb ben de plantkundigen en kwekers het meeste resultaat verkregen door de ontdek king dat graansoorten in zeer verschillen de mate voor roest ontvankelijk zijn, zodat een ieder er thans naar streeft resistente soorten te kweken. Waardoor we dan eindelijk zijn aange land bij die éne aar, waaruit een groot deel van de Amerikaanse graanoogst is ge sproten. Daarover morgen. H. PéTILLON

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2