Grof spelend Brazilië verloor van Hongarije; Engeland uitgeschakeld Duitsland versloeg Joegoslavië: 2-0 Twee overwinningen van Nederlands waterpolo-zevental op Engeland Eindhoven landskampioen 1954 door duidelijke zege op DOS: 3-1 BICAHPANHfï NiMT- &NTHRACIET Om het wereldkampioenschap voetbal KNVB-bestuur heeft niets te melden Na 32 voetbalwedstrijden: Drie doelpunten van Van Melis Steeds maagpijn? Zege van Het Zuiden op Blauw Wit (5-4) N. VAN BREEMEN Co. TEL. 10070 3 Veel invallers Weer een strafschop Zware druk Engelsen geklopt Verrassend verloop Parlementslid vraagt opheldering In eigen doel Ontslag Van der Leek werd verleend Matige tijden bij selectiewedstrijden De loting De korfbalcompetitie Lorono niet in Spaanse Tourploeg MAANDAG 28 JUNI 1954 De met grote spanning en belangstelling tegemoet geziene kwarteindstrijd iti het tournooi om het wereld-kampioen schap voetbal tussen Hongarije en Brazilië heeft een teleur stellend verloop gehad. Niet alleen omdat het spelpeil be neden de hooggespannen verwachtingen is gebleven, maar vooral door de grove overtredingen, die aan Hongaarse zijde minder, maar aan Braziliaanse kant heel veel iverden be gaan. Overtredingen waardoor scheidsrechter Arthur Ellis over wiens leiding men slechts woorden van lof vernam zich gedwongen zag vele malen het spel te onderbreken voor het geven voor een vrije trap, met of zonder het uitdelen van een waarschuwing. Tijdens het tournooi om de Jules Rimet- beker, dat vier jaar geleden in Brazilië werd gehoudenzijn Er dreigde een algemene vechtpartij toen scheidsrechter Ellis na- de onverkwikke lijke tonelen van de laatste periode het einde floot. Maar met veel tact liet men de huilende Braziliaanse spelers het eerst het trapje naar de kleedkamers opzoeken en daarna mochten de Hongaren van hun lei ders het veld af. En toen klonk door de luidspreker een oproep voor de op het ter rein aanwezige politieagenten om in aller ijl naar de eretribune te komen, want bij de kleedkamers der beide ploegen zou wor den gevochten door opgewonden supporters van beide landen. Tientallen politiemannen holden over het veld om in de catacomben van het stadion de orde te herstellen. Tien minuten later klonk door de luidspreker de mededeling dat het alarmsignaal kon wor den opgeheven en alles weer veilig was. Het publiek kon nu rustig naar huis terug keren. Dat was het einde van een voetbal schandaal, dat een smet heeft geworpen op het tournooi, dat de omstandigheden in aan merking genomen, tot voor Zondag een sportief verloop heeft gehad. De Brazilianen Rodrigues, Balthazar en Pinga konden niet worden opgesteld en bij Hongarije ontbrak alleen Puskas. De wed strijd begon met een overwicht van de Hongaren, die zelfbewust de lakens uit deelden. Nerveus en onzeker trachtte de Braziliaanse verdediging de steeds aan stormende Hongaren terug te wijzen, maar slechts ten koste van enkele hoekschoppen konden de Zuid-Amerikanen doelpunten voorkomen. Na de tweede corner ontstond er een schermutseling van zeker vijftien spelers in het Braziliaanse strafschopgebied. Hidegkuti schoot in het gewirwar lukraak en via de paal kwam de bal in het net terecht. En nadat een hoekschop door Julinho genomen was weggewerkt, plaatste Toth 2 de bal voor doel, maar Kocsis vijf passen naar voren deed en doelman Castillo geen schijn van kans gaf. Dit tweede doelpunt, in de achtste minuut van de wedstrijd gescoord, bracht de Brazilianen nog meer van de wijs. En de Hongaren konden voorlopig hun positiespel blijven demonstre ren. Het samenspel werd echter toch niet zo nauwkeu rig uitgevoerd als men van de Hon garen gewend was. De oorzaak was niet moeilijk te vinden. Dirigent Puskas werd ge mist. Puskas zat langs de lijn en volgde met een verbeten gezicht het spel van zijn landgenoten. Lorant kreeg het overigens al gauw te kwaad met mid- voor Indio. Eens stak de Hongaar zijn vinger dreigend op tegen de Zuid- Amerikaan, alsof hij wilde zeggen: man netje, als jij zo doorgaat, krijg ik je nog wel. Inderdaad. Lorant vloerde in de 18e mi nuut Indio, die met een fraaie soloren de Hongaarse verdediging te snel was afge weest, op grove wijze. Scheidsrechter Ellis wees onverbiddelijk naar de witte stip, een strafschop. Santos, de rechtsback gaf doel man Grositz geen kans. Na de rust oefenden de Brazilianen aan vankelijk een lichte druk uit op het Hon gaarse doel, maar bij een gevaarlijke aan val van de uit vier man bestaande voor hoede der Hongaren, maakte spil Pinheiro hands op een meter afstand van de doel- verdediger. Wederom was Ellis onverbid delijk in zijn beslissing. Lantos vergrootte de voorsprong van de Hongaren tot drie een. Het spel nam steeds grovere vormen aan, waardoor Ellis gedwongen was de wedstrijd „stuk" te fluiten. Umberto had het weer eens te kwaad met Lorant en in de twin tigste minuut loste Julinho een schuin effectvol schot, waar Grositz tevergeefs naar greep. De druk op het Hongaarse doel werd daarna voortdurend heviger. De eigenlijk met tien man spelende ploeg had de groot ste moeite zich de met snelheid, kracht en doorzettingsvermogen spelende Brazilianen letterlijk en figuurlijk van het lijf te hou den. De spanning in het veld bereikte een hoogtepunt, toen Nilton Santos en aan voerder Kocsis met elkaar aan het vechten waren. De Hongaar zou de Braziliaan op zettelijk hebben getrapt, de Braziliaan gaf zijn tegenstander een opstopper, een boks kampioen waardig. En de laatste stond reeds gereed om Santos een rechtse op de kaak terug te geven. Maar op dat moment greep Ellis in en verwees beide spelers naar de kleedkamer, de enige goede be slissing. Toen moesten er nog negentien minuten wroden gespeeld. Tien minuten voor het einde schoot Didi tegen de paal, de terug- er geen spelers het veld uitgezonden in deze ene ont moeting heeft Ellis zich gedwongen gezien twee Brazilianen en één Hongaar naar de kleedkamers te sturen. Daarbij is het helaas niet gebleven, want in de laatste minuten, toen de Brazilianen een verloren wedstrijd speelden, speelden zich achter de rug van Ellis ergerlijke taferelen af op het veld. De Brazilianen ontzagen zich niet de tegenstanders opzette lijk te trappen, al was de bal dertig of veertig meter van hen af. Geen grofheid werd de kijklustigen daarbij gespaard en menigmaal stonden de spelers in bokshouding tegenover el kaar. Na afloop was er slechts één oordeel over het gedrag van de Brazilianen: zeer slechte verliezers. springende bal werd door Maurinho op nieuw ingeschoten en wederom ketste de bal, ver buiten het bereik van Grositz tegen de paal. In het verdere gedeelte van de ontmoeting bleven de Brazilianen zware druk op het Hongaarse doel uitoefenen, maar het doelpunt kwam juist van de andere kant, toen Kocsis van de rechts buitenplaats in staat werd gesteld een tac tisch boogballetje voor het doel te plaatsen, dat door Czibor in het net werd gekopt. Zij nog vermeld, dat Umberto de tweede speler was van de Brazilianen, die door scheidsrechter Ellis van het veld werd ge zonden, enkele minuten voor het einde. Na afloop van de wedstrijd tussen Hon garije en Brazilië hebben beide landen bij de F.I.F.A. geprotesteerd naar aanleiding van de incidenten, die zich tijdens de wed strijd hebben voorgedaan. In Bazel waren de Engelsen niet tegen de Uruguezen opgewassen-, maar zij span den zich tot het uiterste in, zodat de we reldkampioenen moesten vechten voor de zege. De Ui'uguese linksbuiten Borges opende de score in de vijfde minuut uit een pass van de rechtsbuiten Abadie. Tien minuten later zorgde de Engelse midvoor Lofthöuse voor de gelijkmaker, en toen volgde een periode, waarin de Engelsen beter op dreef waren dan in lange tijd het geval is geweest. Zes minuten voor njst nam Uruguay op vei-rassende wijze de lei ding door de spil Verela, die van dertig meter afstand een schot afzond dat doel trof. Nog geen twee minuten na de hervatting bracht de Uruguese linksbinnen Schiaffino de stand op drie-een. In de 22ste minuut werkte de Engelse linksbinnen Finney de bal over de doellijn, nadat de keeper van Uruguay Maspoli de bal uit een schot van Lofthouse uit zijn handen had laten vallen. De Engelsen oefenden nu druk uit, maar hun kans ging te loor toen de Uruguese rechtsbinnen Ambrois dertien minuten voor het einde de stand op vier-twee bracht, waarmee het pleit was beslist. In de Engelse ploeg blonken Matthews, Finney en de spil Wright uit. Schiaffino was de ster van het Uruguese team dat ook in de spil Varela, de rechtshalf Andrade en de keeper Maspoli uitmuntende krachten had. In Lausanne had de wedstrijd Oostenrijk Zwitserland een verrassend verloop in de eerste helft. Na een kwartier nam Zwitser land in minder dan drie minuten een drie nul voorsprong door de linksbinnen Balla- man en de midvoor Huegi, die eerst uit een pass van de linksbuiten Fatton scoorde en daarna met behulp van de rechtsbuiten Antenen andermaal keeper Schmied pas seerde. De Oostenrijkers kwamen evenwel terug ADVERTENTIE Nederlagen van Italië De twee nederlagen, die het Italiaanse voetbalelftal in het tournooi om het we reldkampioenschap tegen Zwitserland leed en waardoor de Italianen uitgeschakeld werden voor de kwarteindstrijden hebben in Italië ontstemming gewekt. Ook in par- lementskringen heeft de dubbele nederlaag de aandacht getrokken. De socialistische afgevaardigde Oreste Lizzadri heeft schriftelijk aan de minister voor sport- en verkeerszaken gevraagd of deze van mening is dat het prestige van het land op het spel staat bij de grote inter nationale sportgebeurtenissen. Mocht het antwoord hierop bevestigend luiden, dan vraagt Lizzadri waarom de organisatie van de deelneming van Italië aan de wereld kampioenschappen voetbal toevertrouwd is aan de Italiaanse voetbalbond, „die", zegt deze afgevaardigde, „reeds in andere ge vallen getoond heeft niet capabel te zijn om zich van een dergelijke belangrijke taak te kwijten". Hongarije-Brazilië. De doelverdediger van Brazilië werpt zich voor een der Hongaarse aanvallers. (Telefoto) en maakten eveneens in enkele minuten drie doelpunten door rechtsbinnen Wag ner, linksbuiten Körner 2, en wederom Wagner. Toen er 27 minuten gespeeld was stond het drie-drie. Vijf minuten later gaf de Oostenrijkse spil Ocwirk zijn ploeg de leiding en Körner 2 maakte er vijf-drie van voordat Ballaman de vierde Zwitserse goal scoorde. Even voor rust mocht Körner 2 een strafschop nemen, maar zijn schot ging naast. In de tweede helft bouwde de Zwitserse voorhoede tal van veelbelovende aanvallen op. Het was dan ook een verrassing dat Wagner na zeven minuten de stand op zes- ver bracht. De Zwitsers lieten zich hier- dooi* nieVófttmoedigen en in de 13e minuut versloeg Huegi. de Oostenrijkse doelman mét een fraai schot. .Daarna zakte het tempo en leken beide ploegen vermoeid. Na dertig minuten brak Körner 2 wederom door de Zwitserse verdediging. Zijn schot, dat niet onhoudbaar scheen, bleek keeper Pariier te machtig. Duitsland heeft zich op verrassende wijze in de halve eindstrijden geplaatst. Het elf tal van Joegoslavië, met Tsjaikowski, Zebec en Vukas, had gedurende de gehele wed strijd een onmiskenbaar veldoverwicht, maar de aanval kon in de hechte Duitse defensie geen enkele opening vinden. Zo wonnen de Duitsers, geholpen en moreel gesteund door een ongelukkig moment van spil Horvat, die in de aanvang in eigen doel schoot, met twee-nul. Een groot aandeel in de Duitse overwin ning had Liebrich, die de geblesseerde spil Posipal op uitstekende wijze verving. Bo vendien was doelman Turek in goede vorm en in de aanval, die vrijwel steeds met drie man opereerde, blonken Fritz Walter en Morlock uit. Vooi-al nadat Horvat in de elfde minuut met een kopbal zijn uitlopende doelman Beara had gepasseerd nam de kracht van de Joegoslavische aanvallen toe. Maar elke aanval stierf in schoonheid. Alleen in de eerste periode na rust was er van een aanhoudend Duits offensief sprake en toen bleek het aanvalsspel van de Duitsers ook effectiever. De verdediging van Joegoslavië kreeg het danig benauwd en reeds in de zevende minuut leek het tweede Duitse doelpunt te zullen komen Betreffende de bijeenkomst van het be stuur van de KNVB en de technische com missie Zaterdag gehouden valt niets te melden. Er zijn geen definitieve beslui ten genomen. Aldus deelt het secretariaat van de KNVB ons mede. Blijkens de notu len van de bestuursvergadering van 22 Mei was deze bijeenkomst belegd met het doel te spreken over de mogelijkheden, die tot verbetering van het spelpeil kunnen leiden. Nader vernemen wij van het secretariaat van de KNVB, dat in de loop van deze week met verschillende leidende figuren uit de bond nog besprekingen zullen wor den gevoerd. Overeenkomstig de geplaatste waarschu wing heeft het bestuur van de KNVB de genen, van wie vast staat, dat zij hun mede werking verlenen aan de Nederlandse Be roepsvoetbalbond, van het lidmaatschap vervallen verklaard. Het bestuur van de KNVB heeft het ver zoek van de bondsoefenmeester Jaap van der Leek om hem per 1 Juli van zijn con tractuele verplichtingen jegens de KNVB te ontslaan, ingewilligd. Het bondsbestuur zal zich te zijner tijd over de bezetting van deze functie beraden. In Veendam werden Zaterdag en Zondag selectiewedstrijden gehouden voor de samenstelling van de Nederlandse zwemploeg voor de wedstrijd tegen Hongarije, welke op 10 en 11 Juli in Arnhem wordt gehouden. Er werden geen buitengewone prestaties geleverd. Op alle nummers bleven de tijden beneden de maat. De water- poloploeg van Nederland deed het beter. Zaterdag won de nationale ploeg met zeven twee van Engeland. De tweede wedstrijd tussen deze landen, welke Zondag gespeeld werd, eindigde eveneens in een Nederlandse overwinning: acht-zes. De eerste waterpolowedstrijd werd door de Nederlanders gewonnen met zeven twee, nadat de rust met vier-één was in gegaan. Reeds in de tweede minuut kreeg Neder land de leiding door een doelpunt van Van Feggelen. Voortdurend was Nederland ster ker en dit resulteerde in enige gevaarlijke situaties voor het Engelse doel. Na acht minuten belandde een verre pass van Bijlsma bij Van Feggelen, die geheel vrij voor het Engelse doel lag. De strijd om de bal tussen van Feggelen en de Engelse doelman Gradv werd door de Nederlanders gewonnen, die er twee-nul van maakte. Vier minuten later scoorde Van Feggelen Toen de Eindhovense midvoor Van Melis in het sportpark vijf minuten voor tijd zün derde doelpunt maakte in de wed strijd tegen DOS, was het voor de Utrech tenaren op dat moment wel duidelijk, dat dit jaar de titel ging naar de club, die er nu al twee seizoenen achter elkaar voor gestreden had en er gezien het vertoonde spel ook de meeste aanspraak op kon doen gelden. Want Eindhoven heeft in Amster dam tegen DWS weliswaar een zwakke wedstrijd gespeeld, maar het heeft de overige ontmoetingen in deze zo snel af gewerkte kampioenscompetitie voetbal ge speeld, dat men in ons land niet veel meer ziet. Snel, beheerst, de bal goed laag hou dend en doortastend. En bovendien was er een verdediging, die zich strikt hield aan de consequenties van het stopperspil- systeem: bij de man blijven als het no dig is. Dat was juist in de wedstrijd tegen DOS doorslaggevend. De Eindhovense verdedi ging heeft de snelle DOS'ers geen kans ge geven. Steeds liepen de Utrechtenaren vast op die goede dekking en steeds weer kon den dan de Eindhovenaren met hun eigen spel ten aanval trekken. Dat leverde in het eerste kwartier al twee doelpunten op, die door Van Melis in uitzonderlijk goede conditie werden gemaakt. Eerst na twaalf minuten met een schuiver en in de veertiende minuut met een strakke kopbal. Daar stelde DOS alleen onzuivere aanval len tegenover, die door Temming werden opgebouwd, maar noch door Luyten, Lam- mers, Van der Linden of Flap goed afge werkt werden. Iets beter Dat zou na de rust iets beter gaan, want toen heeft DOS zich tot ongeveer twintig minuten van die aanhoudende druk los kunnen maken en Eindhoven moest alle zeilen bijzetten. Na een kwartier in de tweede helft bouwde Temming weer zo'n aanval op, de bal ging nauwkeurig door de Eindhovense verdediging heen. Van der Linden gaf een tikje naar Lammers, die op zijn beurt de geheel vrijstaande Flap van een prima pass bediende, waartegen ook doelman Hanssen niets meer kon doen. Eindhoven nam het spel direct weer in handen, maar dank zij tal van uitstekende reddingen van doelman Van Baggem duurde het tot vijf minuten voor het einde voor Van Melis aan zijn derde doelpunt toe was en het kampioenschap van Eind hoven een feit was. Zo behaalde Eindhoven in dit weekeinde zijn tweede titel, want door een vijftwee overwinning op DWS II wei'den de Eind hovense reserves Zatei*dagavond kampioen van Nederland van de reserve eerste klasse, hetgeen bij elkaar de bevolking van Eind hoven wel voldoende reden heeft gegeven de bloemetjes buiten te zetten. DWS—PSV DWS en PSV, die beiden geen kans meer maakten op het behalen van de titel om Van Melis Scholtens was vervangen door Bakers, en Van de Molengraft, die de vorige week tegen Eindhoven rechtsbinnen stond, be zette nu de rechtshalfplaats. In de voor hoede was Waterman opgesteld. Na de hervatting kreeg PSV direct een klein overwicht. Na ruim twee minuten kopte Dillen uit een corner van Van El- deren de bal via de onderkant van de lat in het doel: tweeéén. Toen Dillen na twaalf minuten de bal voor de voeten kreeg en de Amsterdamse achterhoede wegens vermeend buitenspel bleef staan, scoorde hij de gelijkmaker. Slechte verstandhouding Linksback Serlijn van DWS protesteer de hevig, en toen scheidsrechter Martens resoluut naar het midden wees, maakte de Amsterdammer enige minder prettige op merkingen tegen de grensrechter. Het gevolg was, dat de verstand houding in het veld, die niets te wensen had overgelaten, steeds slechter werd. Er werd aan beide kanten fors gespeeld, waar van onder meer Bakers het slachtoffer werd. Een kwartier voor het einde liet hij zich vervangen door Rensen. Ondanks hevige pogingen van Dillen, die zich we derom een gevaarlijk schutter toonde, om zijn ploeg de overwinning te bezorgen, bleef de stand gelijk. ADVERTENTIE Laat U niet kwellen. Neem^-rNXe toen Schafer, de rechtsbuiten, een vrije het kampioenschap van Nederland, hebben in de eerste helft van hun laatste kam pioenswedstrijd goed spel laten zien. Vooral DWS speelde in de eerste 45 mi nuten uitstekend en de tweenul voor sprong, die de Amsterdammers bij de rust behaald hadden, was zeker niet geflat teerd, maar na de hervatting namen de Eindhovenaren het heft in handen en toen scheidsrechter Martens voor de laatste maal floot hadden zij de stand op gelijke voet gebracht (tweetwee). Bij de Amsterdammers liet vooral de vooi*hoede uitstekend spel zien. Het wekte dan ook geen verwondering, dat DWS door Klein in de 21ste minuut en Vonhoff in de 33ste minuut een tweenul voorsprong nam. PSV was in een enigszins gewijzigde op stelling in het veld verschenen. Linksback schop ki*eeg te nemen, maar de bal vloog over de lat. Het betekende het einde van het korte Duitse overwicht. Walter en Rahn kregen beiden goede kansen, waarvan echter geen gebruik werd gemaakt. Toen Rahn enkele minuten voor het einde nogmaals een kans kreeg was hei raak. Met een zuiver schot in de rechter bovenhoek, onbereikbaar voor Beara, werd het twee-nul voor Duitsland, dat deze voor sprong tot de laatste minuut behield. De loting voor de halve finales van het tournooi om het wereldkampioen schap voetbal die Woensdag 30 Juni worden gespeeld, heeft het volgende resultaat gehad: In Lausanne: Uruguay- Hongarije; in Bazel: Oostenrijk-Duitsland. Y Eindhoven landskampioen. Het eerste doelpunt: van links naar rechts Kraay (DOS), Van Baggum en Westbroek (DOS). Achter Van Baggum nog juist zichtbaar Van Melis, de maker van het eerste doelpunt. In de korfbalcompetitie is nog geen be slissing voor het landskampioenschap ge vallen, want Het Zuiden won met vijf-vier van Blauw-Wit. Door dit resultaat zijn beide ploegen gelijk geëindigd, zodat een beslissingswedstrijd moet volgen. De overwinning van Het Zuiden is vol komen verdiend. Dit twaalftal speelde in een hoger tempo dan Blauw Wit en met meer enthousiasme. De Amsterdammers speelden vaak te lauw en ook hun midden- vakspel was vrij zwak. Voor de rust had Het Zuiden door Win kelhuizen de leiding genomen, waarna Reuter indirect uit een vrije worp de gelijkmaker kon scoren. Het Zuiden bleef sterker, en mejuffrouw A. v. d. Berg deed de rust met een ver diende twee-één voorsprong voor het Zuiden ingaan. Na de rust zette Blauw Wit fel op; er kwam ook wat meer vaart in de aanval, doch het juiste schot ontbrak. Onverwacht kreeg aan aanvoerder van Het Zuiden, W. den Hartogh, een goede scoringskans, en Het Zuiden leidde met drie-één. Reeds in de volgende minuut ver kleinde Vermunt, meer handig dan fraai, de achterstand tot drie-twee. Het Zuiden zag het gevaar in en door goede doelpun ten van Schuiten en Kindt liep het tot vijf-twee uit. Pas nu kwam er rust in het spel van Blauw-Wit, en dit leidde nog tot fraaie doelpunten van Reuter en mejuffrouw Ree. Doch verder dan vijf-vier bracht Blauw Wit het niet, zodat Het Zuiden met dezelfde cijfers won, waarmee het in Am sterdam verloren had. Beide ploegen mis ten Zondag elk een strafschop. Voor deze wedstrijd bestond grote be langstelling: ongeveer negenduizend toe schouwers volgden deze zeer spannende ontmoeting. de derde goal. Zeven minuten daarna gaf Jones de bal door aan de vrij liggende midvoor Miller, die van de kans profiteer de (drie-een). Doch een minuut later bracht Van Feggelen met een omhaalbal de stand op vier-één. Na de rust was de Engelse tegenstand aanvankelijk iets groter. Enige harde scho ten van Fenneil en Turner werden door de lat gekeerd en doelman Van Gelder ver richtte tevens enkele prachtige saves. Toen echter een verre pass bij Van Feggelen be landde maakte deze met een prachtige om haal Nederlands vijfde doelpunt. Van Gel der voorkwam een tweede doelpunt van Engeland door een vrije worp van mid voor Miller op fraaie wijze te houden. Smol scoorde het doelpunt voor Nederland en Turner verminderde de Engelse achter stand toen bij een scrimage Van Gelder zijn doel had verlaten en een vrije worp veroorzaakte. Voor Van Gelder in het doel terug was, had Turner er zes-twee van ge maakt. In de laatste minuten werd .rechts achter Worsell uit het water gestuurd we gens vasthouden en uit de vrije worp scoorde Van Feggelen onhoudbaar Neder lands zevende doelpunt. Selectiewedstrijden De selectiewedstrijden gehouden voor de samenstelling van de Nederlandse ploeg voor de wedstrijden tegen Hongarije, welke op 10 en 11 Juli in Arnhem wordt gehouden, leverden de volgende resultaten op: 200 m. vriie slag heren: 1. De Vreng (AZ'70) 2.18, 2. De Jong (LZO) 2.18.9. 200 m. vlinderslag heren: 1. Muller (Dol fijn) 2.53.5, 2. Van Rooy (Aegir) 2.55.3. 100 m. rugslag dames: 1. Geertje Wiele- ma (HZC) 1.16.2, 2. Joke de Korte (ODZ) 1.16.4. 200 m. schoolslag dames: 1. Rika Bruins (GZ en PC) 2.58.4, 2. Nel van Opstal (Su- rae) 3.05.4. 400 m. vrijee slag dames: 1. Hetty Bal kenende (ZAR) 5.28.2, 2. Jopie van Alphen (RDZ) 5.28.4. Slechte tijden te Veendam Een verrassing op de tweede dag was de overwinning van Hettie Balkenende op de 100 meter vrije slag,op welk nummer Geer tje Wielema haar aanvankelijk verkregen voorsprong op de laatste meters moest af staan. Hetzelfde overkwam Van der Veen, die 30 meter voor de finish van de 100 meter rugslag heren zijn Apeldoornse ri vaal Korteweg naast zich zag komen en tenslotte als eerste zijn hand tegen de bassinrand zag slaan. De voornaamste uitslagen v/aren: Heren: 100 m. vrije slag: 1. Hoogveld (Neptunus, Arnhem) 1.00.2. 2. Boxem (DAW) 1.00.4. De Vreng, die eveneens op dit nummer zou starten, verscheen te laat rn het zwembad. 100 m. rugslag* I. Korteweg (AZC) 1.10.5, 2. Van der Veen (LZG) 1.10.7. 200 m. schoolslag: 1. Bekkering (Sleutel stad) 2.48.9, 2. Jaspers (NZC) 2.50.3. 40 m. vrije slag: 1. De Jong (LZO) 5.00.2, 2. De Vreng („AZ" 70) 5.03.6. Dames: 100 m. vriie slag: 1. Hettie Bal kenende (ZAR) 1.08.2, 2. Geertje Wielema (HZC) 1.09.0. 100 m. vlinderslag dames: 1. Nel Garrit- sen (RDZ) 1.24.5, 2. Corrie Plak (DZV) 1.26.5. Grotere tegenstand Ook de tweede ontmoeting tussen de wa- terpoloploegen van Nederland en Enge land is in een Nederlandse overwinning geëindigd De aeht-één zege en de rust stand (twee-twee) wijzen echter reeds op een grotere Engelse tegenstand dan die welke in de wedstrijd van Zaterdag door de Britten werd geboden. Het begon met een goed door Bijlsma aangegeven bal, die door Korevaar werd opgevangen en in een doelpunt werd om gezet. Even later liet Sievers de gevaarlijke midvoor Miller scnieten en Van Gelder had op dit schot geen kans. Met een omhaal schoot Van Fegelen langs doelman Grady, maar toen Sievers wat te zwaar op Miller's huid zat, werd het via een strafworp -twee-twee. De Nederlandse verdediging stond na de rust soms onder zware druk .en Van Gel der had handen vol werk. Goede combina ties tussen Korevaar en Smol en tussen Korevaar en Van Feggelen bezorgden de Nederlanders een vier-twee voorsprong. Het werd vier-drie door een boogbal van Miller, vijf-drie door een solo van Kore vaar en weer door Miller vijf-vier. Van Feggelen en Koi*evaar vergrootten de voor sprong tot zeven-vier vóór Milier zijn vijf de doelpunt scoorde. Beide doelen kwamen nog een paar maal in gevaar met tot re sultaat dat Bijlsma er aeht-vijf van maak te en de Engelsman Worsell tenslotte acht- zes. ADVERTENTIE De Spaanse renner Lorono zal niet aan de Tour de France kunnen deelnemen. Hij is kort geleden tijdens een wedstrijd aan gereden door een motorrijder waarbij hij aan de schouder werd gewond. Hij zal enige tijd rust moeten nemen.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5