wnHKiiiSa§ik( Ondanks slecht weer, toch redelijke resultaten op de DEM-baan Clowntje Rick Gérard Philipe in „Le Cid" Een verraderlijk complot Meeste Zweedse deel nemers stelden teleur Nederlands gemengd dubbel zegevierde Rumoer na woorden van Hoge Commissaris Zuid Korea vraagt militaire hulp Dynamische opvoering T.N.P. onder regie van Jean Vilar CDU verslagen in N oordrij n-W estf alen MAANDAG 28 JUNI 1954 4 Wimbledon-tournooi Rose verrast Nielsen Tennis Timmers wint Eindenhout- wisselbeker voor derde maal De zachte geurige Amerikaanse shag die U het rookgenot geeft van de beste Amerikaanse cigaret DOUWE EGBERTS Pyoen Yoen Tai premier Voor de kinderen Holland Festival Socialisten boekten winst Billy Graham heeft nieraandoening FEUILLETON door Richard Keverne De athletiekwedstrüden, die D.E.M. gis teren op haar sportpark organiseerde, heb ben zich gekenmerkt door de voor athle- tiek bepaald slechts weersomstandigheden: harde en koude wind en af en toe regen en de slechte opkomst van de ingeschre ven athleten. Zo kwamen er bij voorbeeld van de zes ingeschreven lopers op de 400 meter slechts twee aan de start, hetgeen nu niet bepaald Dropaganda kon betekenen voor de athletiek. Ondanks deze minder gunstige omstan digheden zijn er toch op enkele nummers goede prestaties geleverd. Dit was overi gens niet te danken aan een aantal Zweed se athleten, die aan de wedstrijden een in ternationaal tintje gaven, want vooral op de loopnummers konden de Zweden zeker niet imponeren. Zo had de soepel lopende Tempelaar (Haarlem) zich niet eens tot het uiterste in te spannen om de Zweed Tagtström te kloppen: Tempelaar 11 sec., Tagtström 11.3 sec. De strijd om de ereplaatsen op de 800 m was zelfs een volkomen Nederlandse aan gelegenheid, hoewel er drie Zweden aan deelnamen. Meyboom (Haarlem) leek in deze race aanvankelijk de beste kansen te hebben, doch toen deze loper in de voor laatste bocht tegen de sterke wind in de leiding nam, verspilde hij hiermee zoveel van zijn krachten, dat h'j de eindspurt van De Boer (Lycurgus) niet kon weerstaan. De Boer won in 2 min. 1.2 sec. Meyboom werd tweede in 2 min. 2.1 sec. Zweedse zege Börge Dehlin bewees op de 1500 m ech ter, dat de Zweden toch ook wel iets van lopen afweten. Deze loper demonstreerde een voortreffelijke looptechniek en on danks fel verzet van Soesbergen (Hellas) won de Zweed zoals hij wilde: Dehlin 4 min. 6 sec., Soesbergen 4 min. 8.8 sec. Voor Warmerdam schijnt de 1500 m toch niet de juiste afstand te zijn. Want na de fraaie 3000 m viel hij nu op de 1500 m tegen, door niet verder te komen dan een zesde plaats in 4 min. 18.9 sec. Jansen van „Haarlem" won de 1500 m voor B-klassers in de matige tijd van 4 min. 23.6 sec. Iets In de eerste ronde van het gemengd dub belspel op Wimbledon behaalden onze land genoten Dehnert en mevr. RoosVan de Wal een overwinning met 119, 62, op het Australisch—Engelse dubbel Hamilton mevr. Quelsh. In een spannende eerste set had de Nederlandse combinatie weinig moei te met Hamiltons service en liep uit tot 30. Daarna werd het 52, maar Quelsh en Hamilton doorbraken toen Dehnerts service en kwamen op 77. In de twintigste game faalde de service van mevr. Quelsh en de set was voor onze landgenoten, die de tweede set door beter samenspel en grotere accura tesse in hun slagen zonder moeite wonnen. Bij. het dames dubbelspel hadden mevr. Roos—Van de Wal en Fenny ten Bosch min der succes. Zij verloren in de eerste ronde van mevr. Crawthorn en mepj. Harris (G. B.) met 62, 75. De slagen van de Neder landse dames waren weliswaar veel harder dan die van haar tegenstandsters, doch er werd vaar óf in het net óf out geslagen. Mevr. Roos verzamelde punten voor het Nederlandse paar door haar keurige back hand. Mej. Ten Bosch oogstte met haar harde service successen, doch dit was niet voldoen de om de beide rustiger en meer evenwichtig spelende Engelsen te verslaan. De finalist van 1953, Kurt Nielsen werd ditmaal in de vierde ronde van het heren enkelspel door de Asutraliër Rose uitge schakeld. Na ongeveer twee uur spelen won Rose de partij, waarin Nielsen met zijn harde service vrij snel de eerste set had gewonnen. Maar de linkshandige Australiër nam daarna het initiatief over en met 46. 63. 97. 64 plaatste hij zich voor de kwartfinale, waarin hij tegen Trabert moet spelen. De verdere partijen voor de kwartfinales zijn: HoadDrobny. SeixasPatty en Hart- wig—Roswall. Bij de dames hebben de ge plaatste speelsters. Doris Hart. Helen Flet cher. Louise Brough, Ann Mortimer, Shirley, Try, Margaret du Pont en Maureen Conollv, zich allen ook in de derde ronde gehand haafd. Uitslagen De uitslagen luiden: Dames enkelspel, 3e ronde: mej. Mercelis (België) sl. mej. Morgan (G. B.) 6—3. 6—1; mej. Ward (G. B.) sl. mej. Hoahing (G. B.) 60, 6—1; mevr. Migliori (It.) sl. mej. Kamo (Japan) 63, 19; mevr. DawsonScott (G. B.) sl. mej. Knapp (G. B.) 9—7, 8—6: mej. Fry (V. S.) sl. mevr. Levine (V. S.) 64, 64. Heren enkelspel, 4e ronde: Hoad (Austr.) hl Mulloy (V. S.) 4—6. 6—0, 7—5. 6—3; Seixas (V. S.) sl. Brichant (België) 68, 75. 62, 57. 6—2; Rcsewall (Australië) sl. Cooper (Australië) 62. 63, 46, 108; Trabert (V. S.) sl. Davidson (Zweden) 36, 12-10. 6-0. 7-9. 6—3. Dames dubbelspel, eerste ronde: mevr. Crawthorn en mej. Harris (G. B.) sl. Roos- Van de Wal en Fenny ten Bosch (Ned.) 6-2. 7—5. meer vechtlust zou de resultaten van deze athleet wel ten goede komen. Verra won op imponerende wijze de 3000 m. 2000 m lang had Bakker van Blauw Wit met twintig meter voorsprong de leiding. Toen verhoogde Verra met Spek (Suomi) in zijn kielzog, het tempo en bin nen één ronde was Bakker van de kop verdrongen. In de lange eindspurt liep Verra toen in de laatste 300 m van Spek vandaan. Verra noteerde 9 min. 4 sec.Spek liet 9 min. 9.6 sec. voor zich afdrukken. Polstokhoogspringen: 3 meter De Sanders stopte bij een hoogte van 3 m op het polsstokhoogspringen toen het zeker was dat hij met deze zeer matige sprong de eerste plaats bezette. Beter deed deze athleet het bij het hoogspringen, waar hij zegevierde met een sprong van 1.78 m. Postma (Trekvogels) won het discuswer pen met een fraaie worp van 43.82 m. De Zweed Tallberg werd hier tweede met 41.65 m. Van Deuren (Haarlem) kon deze keer met 36.12 m niet opvallen. Zijn club genoot Kluft deed het beter bij het kogel stoten, doch 13.42 m was toch niet vol doende voor de eersts plaats, want de Zweden John Almgoist en Bertik Tallberg deden het nog beter door met 13.82 m en 13.67 m de eerste twee plaatsen te be zetten. De dames Bij de dames wist mej. N. de Vries de finale te bereiken van de 100 m, doch hierin stelde zij toch enigszins teleur door niet verder te komen dan de vijfde plaats in 13.1 sec. Ook in de 4 x 100 m estafette kon de Gita-ploeg niet haar gewone vorm benaderen, hetgeen overigens gedeeltelijk te wijten was aan het feit, dat de Haar lemse meisjes niet in de sterkste formatie verschenen. De wisseltechniek liet hier door ook nogal te wensen over en vandaar de derde plaats in 52.8 sec. P.S.V. won dit nummer in 51.6 sec. Dank zij zeer fraai lopen van de laatste 200 m-lopers beslis ten de Zweden de OlymDische estafette op het laatste ogenblik in hun voordeel vóór Lycurgus, die zijn 800 m-loper Rem overi gens node miste. Op het tennis-tournament voor A-, B- en C-klassers, dat gehouden werd op de banen van „Eindenhout" is de Haagse hoofdklasse speler Timmers definitief be zitter geworden van de Eindenhout-wissel- beker. Hij won in het heren-enkelspel de wisselprijs voor de derde achtereenvolgen de maal. Ook in het heren dubbel behaal de de Hagenaar succes door in de eind strijd met zijn partner Van Beek te zege vieren. Mejuffrouw Randag, die de afge lopen week jeugdkampioene werd van het district Haarlem, won met Van der Horst het gemengd dubbel. De resultaten in de A-klasse waren: Dames enkelspel: Mejuffrouw G. Nijssen sl. mejuffrouw E. van Scherpenzeel 6-1, 7-9. 6-3. Heren enkelspel: Timmers sl. Van der Ree 1-6, 6-4. 9-7. Dames dubbelspel: mejuffrouw E. van Scherpenzeel-mej. Nijssen sl. mevrouw Dantuma-mevrouw Pierlot 4-6, 6-4, 7-5. Gemeng dubbelspel: mejuffrouw Randag -Van der Horst sl. mevrouw Schütz-Van der Ree 6-2, 6-3. Heren dubbelspel: Timmers-Van Beek sl. Van Dinther-Van Buuren 6-3, 6-4. In de B-klasse won freule van Riems dijk, jeugdkampioene van het district Haarlem, het dames enkelspel. Mevrouw Dantuma, die het in de A-klasse in het dames enkelspel tot de eindstrijd had we ten te brengen won in de B-klasse met De Haart het gemengd dubbelspel. Het werd voor De Haart een dubbel succes, want in het heren dubbel legde hij met Wijkhuizen eveneens beslag op de eerste plaats. De resultaten in de B-klasse luidden: Dames enkelspel: Freule van Riemsdijk sl. mejuffrouw J. Vink 6-1, 6-4. Heren enkelspel: Boele sl. Wijkhuizen 2-6. 6-4, 6-4. Gemengd dubbelspel: mevrouw Dantu- ma-De Haart sl. mejuffrouw Randag-Titu- laer 6-4, 6-2. Heren dubbelspel: De Haart-Wijkhuizen sl. Wijt-Minnema 6-3, 6-4. Het damesdubbelspel kon nog niet be ëindigd worden. In de C-klasse waren de uitslagen: Dames enkelspel: mejuffrouw Fruitema sl. mejuffrouw Krouwels 6-0, 7-5. Heren enkelspel: H. Groen sl. Van Zwie- ten 1-6, 6-3, 6-3. Dames dubbelspel: mejuffrouw Okker- mejuffrouw Verwaal sl. mevrouw Van Buchem-mevrouw Hakvoort 12-10, 6-3. Gemengd dubbelspel: mejuffrouw IJssel de Schepper-Hartevelt sl. mej. Serné- Vink 6-0. 3-6, 6-3. Heren dubbelspel: Van Dam-Winter sl. Lohof-Dumee 7-5, 6-4. De prijsuitreiking werd gedaan door de heer A. M. Tijsseling, voorzitter van het district Haarlem van de KNLTB. ADVERTENTIE De ernstige woorden, die cie Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, mr. H. F. L. graaf van Bylandt, voor het begin van de conferentie over de ontbinding van de Nederlands-Indonesische Unie in Djakarta tot de Indonesische en buitenlandse pers heeft gericht, zijn aanleiding geweest tot woedende commentaren, waarin het minis terie van Voorlichting vooropging. Het bestreed de woorden van de Hoge Commissaris betreffende de Indonesische houding tegenover vreemd kapitaal en stelde, dat Indonesië juist samen wil wer ken met buitenlands kapitaal. „De opval lend bittere toon van de verklaring" wordt door het ministerie van Voorlichting be treurd. „Voor de zoveelste maal zijn wij getuigen van de weerspiegeling van de mentale houding der Nederlandse partij bij het aanvangen der Indonesisch-Nederland- se besprekingen. Een dergelijke houding zal zeker niet bevorderlijk zijn voor het zien van de zaken in hun werkelijke proporties," aldus het communiqué. In politieke kringen in Djakarta vernam men ongeveer hetzelfde geluid, evenals in verscheidene perscommentaren. Een uit zondering hierbij vormde het blad „Indo nesia Raya", dat in het bijzonder in de krin gen der strijdkrachten wordt gelezen en dat „in het volle besef dat men ons zal be schuldigen, met Nederland te complot teren" aandringt op bestudering van deze verklaring los van enig sentiment. Het blad is van mening dat de uitspraak betreffende het gevaar van communistisch imperialisme wel enige aandacht verdient en voorts schrijft het: „Wij vragen ons met verbazing Te Seoel is vernomen, dat Zuid-Korea de Verenigde Staten heeft verzocht, on verwijld een verdrag tot wederzijdse hulp verlening te sluiten, waarbij de Verenigde Staten het land jaarlijks tot een bedrag van 300.000.000 dollar militaire hulp zou den verlenen. Dit voorstel zou zijn gedaan aan Eisen howers speciale vertegenwoordiger, gene raal Van Fleet. President Syngman Rhee heeft generaal Van Fleet verzocht er te Washington de nadruk op te leggen, dat Zuid-Korea be reid is overal ter wereld twee divisies ter beschikking te stellen voor de strijd tegen het communisme. Dit aanbod geldt ook voor Indochina. President Syngman Rhee van Zuid- Korea heeft Pyoen Yoen Tai, die tot nu toe minister van Buitenlandse Zaken was, benoemd tot premier. Hij deelde tevens mede, dat hij zijn regering wil veranderen, daar verschei dene ministers hun ontslag hebben aange boden. De president zei niet, of hij deze ontslagaanvragen had aanvaard. De benoeming moet nog door de Natio nale Vergadering worden goedgekeurd. af, hoe iemand kan denker, dat financiële, economische en dergelijke ingewikkelde kwesties kunnen worden opgelost door slechts een unilaterale verbreking der Unie te bewerkstelligen." Ja, nu was tante Liezebertha weg, en ze konden het goed merken.... Want hoe moest het nu met het huishouden gaan? De jongens hadden de hoofden bij elkaar gestoken en een plannetje gemaakt. „Wij zullen zoveel mogelijk helpen", spraken ze af. „De vaat wassen kunnen we best, en thee zetten en zo ook!" En zo stonden ze in de keuken en deden het werk. Rick had warm water in het afwasteiltje gedaan en waste de borden en kopjes af; Bunkie had de theedoek gepakt en droogde alles netjes af. En Oepoetie was bezig met thee zetten. Oom Tripje lachte, toen hij in de keuken kwam en daar het drietal zo ijverig bezig vond. „Flink zo, knapen!", zei hij. „Jullie doet je best, dat zie ik wel. Allemaal de handen uit de mouw, dan gaat het goed. Maar het is niet lang nodig, hoor; alleen vandaag moet je maar zien, dat je het klaarspeelt. Ik zal zorgen, dat er morgen iemand komt, want jullie moeten naar school en mannen kunnen nu eenmaal het huis houden niet doen!" En diezelfde avond nog schreef oom Tripje een brief aan tante Camelia, of ze wou komen helpen, zolang tante Liezebertha er niet was. Al waren de jongens ijverig genoeg, er moest toch iemand komen voor het eten en al die dingen. Als deze regels in druk verschijnen, be horen de vier voorstellingen (twee in Am sterdam en twee in Den Haag) van het Thé&tre National Populaire in het Holland Festival 1954 tot de verleden t(jd en is het gezelschap van Jean Vilar al op de terug reis naar Frankrijk -- helaas! Dit bezoek heeft veel te kort geduurd. Hoe graag had den wij niet ook nog „rAvare" van Molière of „Ruy Bias" van Victor Hugo gezien. Laten wjj daarom hopen, dat wjj dit voort varende ensemble het volgend jaar op nieuw begroeten mogen. In de eerste plaats natuurlijk ter wille van de opvoe ringen zelve, maar voorts omdat men ge loven mag dat daarvan een belangrijke in vloed kan uitgaan op de practjjk van het Nederlandst toneel, speciaal wat de ver toning der klassieken betreft. Deze verwachting is vooral gewekt door de wijze waarop „Le Cid" van Corneille voor het voetlicht werd gebracht. Of nee, dit is onjuist geformuleerd, want er was helemaal geen voetlicht: evenals ,,Don Juan" van Molière werd ook dit stuk zon der décors in allerlei projecties van helder wit licht tegen een achtergrond van zwar te gordijnen gespeeld, waarbij een groot deel van de actie zich buiten de toneellijst voltrok op de prosceniumvloer, die over de orkestbak was gelegd. De grote voordelen daarvan heb ik Zaterdag reeds uiteengezet. Met de daarmee samengaande brede, ont hullende speeltrant bleek dit als het ware gebeeldhouwde werk van de Franse dich ter uit de zeventiende eeuw uitmuntend gediend te zijn. Natuurlijk, dank zij de rij ke tradities zal ieder behoorlijk beroeps gezelschap uit Parijs van dit buitengewoon populair gebleven stuk een onze bewonde ring afdwingende voorstelling geven. Maar zou de machtige, monumentale vormen schoonheid ooit zo schitterend tot haar recht zijn gekomen als in deze tover van licht en kleur? Uiteraard gaat een vergelijking van de strakke alexandrijnen op dramatische hoogtepunten treffend in romantische cou pures verdeeld van Corneille met de ba rokke weelde van diens tijdgenoot Vondel enigszins mank, maar toch zou, geloof ik, de innerlijke kracht van bijvoorbeeld de „Gysbreght" van de prins onzer dichters door een dergelijke opvatting, als nu door Vilar gedemonstreerd werd, ten zeerste gebaat zijn. Slechts door vertoning van de uiterlijke vormen in al hun pracht en praal kan de intrinsieke waarde tot uitdrukking komen aan het licht treden, zou men heel toepasselijk moeten zeggen. Want bij alle verschillen is er toch deze overeenstemming, dat beiden hun gevoe lens indirect, door middel van sterk forme le poëzie, openbaren. Deze moeten bij wijze van spreken uitgekristalliseerd worden. Iedere opvoering dient dus voor alles van het vers uit te gaan, als men de menselijke inhoud volledig wil opdiepen. En dan ver der: wie de mise-en-scène van Jean Vilar met zijn architectonische en choreografi sche elementen, zou willen onderbrengen onder één noemer, komt toch bij de term „barok" terecht! Doch geen langer getheoretiseer. Want bij alle geestdrift voor de vertoningswijzr mag niet worden vergeten, dat „Le Cid" tenslotte meer verwondering dan ontroe ring wekt. Het is inderdaad een onvergan kelijk en nauwelijks overtroffen taalmonu ment, waarvan Vilar de majestueuze struc tuur zeldzaam stralend liet uitkomen. Maar men moet al bijzonder jeugdig van gemoed zjjn gebleven om door de conflict stof nog werkelijk getroffen te worden. Waarschijnlijk kent men de intrige wel, die door de toen amper dertigjarige Corneille in 1636 aan een enkele decennia eerder ver schenen werk van Guillen de Castro werd ontleend en waarom naderhand zoveel thans nauwelijks te begrijpen rumoer ont stond: de strijd tussen liefde en plicht van de met roem overladen held Rodrigue, als deze in een onvermijdelijk duel de vader van zijn beminde Chimène heeft gedood. Later zou Corneille zijn onderwerpen zorgvuldig zo kiezen dat steeds de wil over de hartstocht zegeviert. Maar hier behaalt, na vele snel op elkaar volgende verwikke lingen en met de nodige zielskwelling als gevolg van de plichtsbetrachting, uiteinde lijk de natuur nog de overwinning op de conventie. Duidelijk wordt niettemin de on afhankelijke geest door erkenning van so ciale verantwoordelijkheid aan banden ge legd. Het rationalisme kondigt zich onmis kenbaar aan door het strak in toom hou den der verbeelding. En toch, hoe welover wogen het verstandelijk oordeel, meester lijk onder woorden gebracht, de toon ook moge bepalen, men wordt telkens weer de emotionele onderstromen gewaar. De verleden week tot eredoctor aan de Leidse Universiteit gepromoveerde Franse letterkundige Jean Schlumberger heeft er in zijn magistrale studie van enkele jaren voor de oorlog „Plaisir Corneille" op ge wezen welke heftige dynamiek er schuilt onder de strakgetrokken oppervlakte van de tekst. Vilar is erin geslaagd deze ge voelsspanningen hun volledige kracht te geven zonder de aristocratische allure van deze parafrase op een Spaans motief aan te tasten. Men is daardoor bereid de ons wezensvreemde erecodes, die zo'n doorslag gevende betekenis hebben, als nu eenmaal gegeven grootheden te aanvaarden en alle aandacht te concentreren op de daaruit voortvloeiende reacties. Onze zedelijke maatstaven zijn anders, doch men kon zich in de geschetste verhoudingen verplaatsen, mede omdat de handelende personen er zo menselijkerwijze letterlijk en figuurlijk voor instonden. Dit gevoel voor vorm en stijl sprak het sterkst uit de vertolking van de enige tra gische figuur in dit spel, die van de In fante, die vroeger meestal weggelaten werd omdat men er niet goed raad mee wist. Het was een waarlijk sublieme rol van Monique Chaumette, die geen enkel probleem op riep. Onmiddellijk daarop moet de koning van Jean Vilar worden genoemd, die deze onpersoonlijke figuur een melancholieke wijsheid, e<m supérieure humor verleende. Bewonderenswaardig in het spel van de hier vooral als filmacteur bekende Gérard Philipe was de mengeling van jeugdige verwondering bij zijn idealiserende liefde en de joyeuze heldhaftigheid van de vast beraden, zegepralende krijgsman. Maar een grootse prestatie was het toch niet en daar om deden de overdreven bijvalsbetuigingen van het publiek wel erg snobistisch aan. Mooi was ziin plastiek, evenals die van Silvia Montfort, zijn tegenspeelster. De goede bijrollen waren te talrijk om op te noemen. Laten wij deze terugblik besluiten met de constatering, dat het zo geforceerd in acht nemen van de eenheden van tijd en plaats door Corneille bij deze enscènering geen enkele rol meer speelden. Tiid en plaats immers waren weggevallen. En werd een beroep gedaan op de actieve medewerking van het publiek om het toneel met zijn verbeeldingskracht te stofferen. En dat maakt mede dat men deze recensie als een motie van onbeperkt vertrouwen in Jean Vilar moet lezen. DAVID KONING. De regeringscoalitie van christen-demo craten en centrumpartij in Noord rijn-West- falen heeft Zondag bij de verkiezingen voor een nieuwe Landdag in deze West- Duitse staat, waar ongeveer een kwart van de West-Duitse kiezers woont, haar meer derheid verloren. Door de winst die de twee oppositiepartijen de sociaal-demo craten en de vrije democraten boekten, behaalde de oude coalitie slechts 99 van de 200 zetels. Volgens de niet-officiële uitslagen is de zetelverdeling van de nieuwe Landdag als volgt: (tussen haakjes het zetelaantal in de oude Landdag). CDU90 94) Centrumpartij 9 16) Socialisten 76 67) Vrije Democraten 25 26) Communisten12) Totaal 200 (215) De communisten zullen in de nieuwe Landdag niet vertegenwoordigd zijn, even min als de vluchtelingenpartij, aangezien zij er niet in zijn geslaagd, vijf procent van het aantal uitgebrachte stemmen te be halen. De percentages der drie grootste par tijen luiden, in vergelijking met de Land dagverkiezingen in 1950 en de Bondsdag verkiezingen in 1953: 1950 1953 CDU 41.27 36.9 48.9 Socialisten34.49 32.3 31.9 Vrije Democraten 11.46 12.1 8.5 Van de 200 zetels worden er 150 bij rechtstreekse verkiezing verdeeld. De rest wordt volgens het stelsel van evenredige vertegenwoordiging toegewezen. De Amerikaanse evangelist Billy Gra ham die Zaterdag uit Düsseldorf in Berlijn is aangekomen heeft een nieraandoening. Hij houdt nog zo veel mogelijk rust, maar is niet van plan zijn reis door Europa te onderbreken. Hij zag er gezond uit toen hij in Berlijn uit het vliegtuig stapte. Verscheidene grote groepen Oost-Duit sers worden op zijn massabijeenkomst in Berlijn verwacht. Tot in de verste hoeken van Oost-Duitsland heeft men bussen voor Berlijn gehuurd. De evangelist zal in West-Berlijn drie spreekbeurten vervullen. Het laatst zal hij spreken in het Olympische stadion, waar honderdduizend personen worden ver wacht. 24) Matt verwonderde zich vaag over de uit voerigheid van haar antwoord, maar ter wijl ze siprak, dacht hij snel na. Zijn ver onderstelling bleek dus juist geweest te zijn! ,,'t Ging over onze bagage", vervolgde Monica. „We lieten twee koffers aan het station achter, die vandaag gebracht zou den worden". Matt luisterde nauwelijks meer, maar had intussen een besluit genomen. Hij zou Monica op hardhandige wijze moeten aan pakken, anders zou hij er nooit in slagen haar vertrouwen in Arden's wijsheid te schokken. Aan Arden zelf dacht hij thans bijna met geringschatting. De grote man mocht dan hevig geschokt zijn door Bever ley's ontvoering, maar dat was geen reden om een dwaze houding aan te nemen, men zou haast kunnen zeggen: een laffe hou ding! Hij was bang om wélk risico ook te lopen! Zijn houding was die van een oude man en Matt voelde in zich het ongeduld van de jeugd ten opzichte van de ouder dom. Met opzet stelde hij zijn volgende vraag in een dramatische vorm: „Monica, wie denk je dat gisteravond opgebeld heeft?" Ze keek hem verwonderd aan. „Was jij 't?" mompelde ze, ongelovig. En haar nieuwsgierigheid niet langer bedwingend voegde ze er met enige heftigheid aan toe: „Ik weet nog steeds niet, waarom je hier bent, en hoe je wist dat ik hier was". „Nee, ik was 't niet", antwoordde hij zo rustig mogelijk, „maar ik weet vrijwel ze ker, dat 't Cass was". „Wie is Cass?" „Dat is de Italiaan, die ik in de haven van Martle met Scott hoorde praten. De man, die achter het stuur plaats nam, na dat Scott jou uit de bewuste auto had ge lokt! De man, die weet, waar de kleine Be verley zich bevindt „Matt, je bent stapelHaar stem had een scherpe klank en er was iets van angst in hoorbaar. „Helemaal niet, ik ben volkomen bij mijn verstand", zei hij. „Cass huurde die auto in Newbury 't doet er nu niet toe, hoe ik daar achter ben gekomen maar ik wéét het. Bovendien weet ik nog héél wat meer. Ik dineerde gisteravond in hetzelfde vertrek als Cass, en ik weet, dat hij gister avond, even na achten, iemand opbelde. Daarna is hij in een taxi naar het begin van dit laantje gereden, om met iemand een onderhoud te hebben. En deze persoon moet uit mevrouw Dean's huis gekomen zijn. Vertel jij me nu maar, wie dat ge weest kan zijn". Even kreeg hij de indruk, dat het meisje in tranen uit zou barsten. Haar mond vertrok en haar lippen trilden. „Ik weet 't niet", antwoordde ze ten slotte langzaam. „Hoe kun je er zó zeker van zijn?" voegde ze er op hese toon aan toe. „Ik bèn er zeker van", antwoordde hij met nadruk, ,,'t Moet de tweede verrader in dit spel zijn, waarover ik al sprak. Iemand, in wie Arden net zoveel vertrou wen stelt, als hij 't in Scott deed. Iemand, met wie Cass en Scott in nauw contact staan". Mondca knikte vaag en Matt vervolgde: ,,'t Is de enige mogelijke verklaring, 't Is een afschuwelijk idee, maar zo ligt de zaak nu eenmaal". Hij hield even op, niet ze ker wetend of hij de vraag, die op zijn tong brandde, zou stellen of niet. Maar na enige aarzeling, wist hij dat hij niet anders kon doen. Hij moest thans verder gaan. „Monica, ben je honderd procent zeker van mevrouw Dean?" vroeg hij ernstig. „Wat een afschuwelijke insinuatie!" riep het meisje verontwaardigd uit. „NogmaaLs, vertrouw je haar ten volle?" Ze wilde iets antwoorden, maar aarzelde. „Liet mevrouw Dean je alleen, na dat telefoongesprek?" „Ja.... natuurlijkik bedoel, we waren niet de hele verdere avond samen. Ik ging tegen negen uur naar mijn kamer, ik was moe, en zijwel, zij ging, meen ik, ook vroeg naar bed". „Maar dat laatste weet je niet zeker, is 't wel:" Opnieuw aarzelde ze met haar ant woord; ze hield haar gezicht afgewend en zenuwachtig trommelde ze met haar vin gers op de boomstronk. Dan opeens hief ze haar gezicht naar hem op en keek hem vol aan. „Nee, maar iets anders weet ik wèl zeker", zei ze met grote kalmte. „Matt, het is afschuwelijk. Ze is buiten geweest! Ze vertelde me, dat ze tot een uur of tien in de tuin had rond gewandeld, omdat ze niet in slaap kon kernen. Maar dat is niet alles! Ik heb die naam Cass éérder gehoord. Dat was bü het vertrek van Beverley. Ik dacht er toen niet over na, maar 't was op het moment, dat ik met de kleine jongen naar buiten kwam. Mevrouw Dean praatte met Scott. ze bespraken de plannen, meende ik. Ik moest met de jongen naar Penzance gaan, tenminste dat was Sir Jonathan's op zet, en ik hoorde haar zeggen: „Zeg CassDe rest kon ik niet verstaan. En Matt, als ik nu over een en ander nadenk, komen er andere vreemde dingen bij me op. Ik kan ze nu niet allemaal duidelijk on der woorden brengen, maar er zijn allerlei kleinigheden, die niet kloppen, hoewel ik er tot dusver niet erg over nagedacht heb. Ook dat plotselinge vertrek was zonderling. Na alle voorzorg, die we aldoor genomen hadden, was 't vreemd om zo maar, op een boodschap van een knecht. Beverley weg te laten gaan Het gekef van de ruigharige terrier deed haar ophouden, ze keek snel om en gaf aan Matt een waarschuwend teken. „Laura komt er aan", fluisterde ze. „Matt, je moet gaan! De hond zal haar hier bij ons bren gen en ze mag je hier niet aantreffen. Waar kan ik je bereiken? Je moet niets nietsdoen, voordat ik verder met je heb kunnen praten". Haar stem klonk heftig en dringend „Ik kan nu niet helder nadenken, alles warrelt door mijn hoofd. Maar naderhand zal heel veel me duidelijk wordenZe hoorde mevrouw Dean's stem naderbij komen. Ze sprak met de hond. „Zoek haar, Gyp, zoek haar!" hoorde ze haar zeggen. De hond blafte opgewonden ten antwoord. „Ik logeer in het Old George Hótel in Newbury. Stel je daar met mij in ver binding", fluisterde Matt haastig. „Ik kom, wanneer je me wilt hebben". „Monica!" riep mevrouw Dean met wel luidende stem. „Monica, ben je daar?" „Ik kom!" riep het meisje terug. Matt zei snel: „Wandel terug naar het huis met haar. Ik vind mijn weg wel door het bos. Mijn taxi staat te wachten. Tot gauw en houd je taai". Hij bukte zich en verdween in het struikgewas"? Monica riep nogmaals: „Ik kom, ik kom!" en haar stem klonk volkomen onbewogen. Matt worstelde zich met veel moeite door het dichte geboomte, en toen hij eindelijk de open weg bereikte, knipperde hij tegen het felle zonlicht. Even had hij 't gevoel, dat hij terug was in de tropen, waar het dichte oerbo6, de felle zon en een avon tuurlijke belevenis heel gewone zaken wa ren. Hij moest er aan denken, dat daar in het Verre Oosten ontvoeringen en ge weldpleging veelvuldig voorkwamen, maar dat gebeurde onder de inheemse bevolking en had niets te maken met de Europeanen, met wie hij samanwerkte en op de club omging. Een maand voordat hij met verlof was vertrokken, was de zoon van een rijke In dische koopman ontvoerd, en de Euro peanen dear ter plaatse hadden er maar heel weinig aandacht aan besteed. En nu, in het goede oude Engeland, zat Matt op eens midden in een soortgelijke geschiede nis! Er kwam een ironisch lachje op zijn gezicht, 't Kon wonderlijk lopen Na enig zoeken vond hij de taxi op een schaduwrijk plekje en de chauffeur be groette hem opgewekt: „Ik hoop, dat u aardige vlinders gevangen hebt. meneer!" „Massa's" deed Matt grappig terug. „Ik heb 't er warm van gekregen: Breng me maar zo gauw mogelijk weer terug. Ik denk dat we beiden wel zin in een koele dronk hebben!" Matt lette tijdens de terugrit niet op het mooie landschap. Hij was geheel in ge dachten verdiept. Het was één chaos in zijn hoofd Pas toen ze op de brug stil hielden en de chauffeur zich naar hem omdraaide, keerde hij tot de werkelijkheid terug. „Hier heb ik gisteravond mijn vrachtje af geleverd. Wilt u hier ook uitstappen?" vroeg de man met een opgewekt lachje. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6