Dit jaar nog baden aan de Snelliusstraat Volgend jaar de was er heen Vierhonderd deelneemsters Donderdag in IJmuiden ^halia^ Velsens jeugd interesseert zich zeer voor muziek Cultureel werk voor bejaarden zal veel geld gaan kosten Agenda voor Velsen VELSENS RAAD BIJEEN Restauratie „Velserbad begint vandaag 8 „Het mandement" in P.v.d.A.-Federatie- vergadering Oorlogsinvaliden bezoeken vishallen BONDSDAG VAN OUD-KATHOLIEKE VROUWEN Stedenwedstrijd VelsenHaarlem Voor balletdanseressen Eerste openbare les van Volksmuziekschool had groot succes BIJ EEN BEGIN Sociale zorg, die de raad van harte steunt Velsense afdeling van NBOB opgericht WOENSDAG 30 JUNI 19ö4 Ten aanzien van het hoofdpunt van Velsens raadsagenda voor de vergadering van gisteravond heeft het college - en wel speciaal wethouder H. de Boer - een niet geringe ovenvinning behaald, door een aanvankelijk weinig welwillend ontvangen voordracht over een aanvullend credlet voor het badhuis-annex wasinrichting aan de Snelliusstraat te IJmuiden met alleen de Antl-Revolutionnaire stemmen tegen er door te krijgen. In het begin van het gesprek over dit bad-washuis in een bestaand pand, leek het er niet erg op. dat het college zijn plannen vlot zou kunnen uitvoeren: uit alle behalve de socialistische en communistische fracties kwamen aanmerkingen, niet alleen over de manier waarop de voordracht onvolledig en zonder voldoende documentatie zou zijn ingediend, maar vooral wegens het feit, dat de raad zich mét het badhuis ook verbond aan een wasinrichting onder gemeentelijk beheer. Om tien uur kwam het evenwel op stemmen aan, nadat wethouder De Boer zijn pleidooi had gehouden en het crediet verwierf een grote meerderheid zonder dat er zelfs hoofdelijk over gestemd hoefde te worden. A!s eerste zette de heer PI e y 1 e r (Vrij heid) zijn bezwaren tegen de plannen van het college uiteen. Hij was wel degelijk overtuigd van de noodzaak van een bad huis, zoals trouwens in de Snelliusstraat speciaal ten behoeve van IJmuiden-West altijd de bedoeling is geweest, maar nu het aanvullend crediet ad 53.000 op tafel kwam, werd hij toch wel wat huiverig, te meer. omdat het college argumenteerde, dat deze hogere uitgave een zwaardere waterinstallatie mogelijk maakt, waarop dan later een wasinrichting gebaseerd kan worden. En die publieke wasinrichting zou de exploitatie van het badhuis aanzienlijk verlichten. Wat dus, naar de mening van de heer Plevier wil zeggen, dat met het badhuis ook de wasserij gefiatteerd wordt. Dat leek hem nogal riskant, omdat de raad geen enkel inzicht had in de exploitatie van zulk een inrichting. Op ditzelfde stramien borduurde de heer Lips (A.R.) duchtig voort, beginnende met de opmerking, dat zijn fractie haar stem in elk geval voorbehield. Dat het vraagstuk van een badhuis in West uiter mate dringt, wilde hij in genen dele be strijden, maar de gemeente moet niet ver der gaan: een wasserij dient te worden overgelaten aan het particulier initiatief. De advertentiecampagnes van de wasse rijen zag hij bepaald niet als een uiting van luxe en het zou dus beslist niet juist zijn een gemeentelijk concurrerende wasserij te stichten, temeer daar de erva ringen met zulke „bedrijven" in andere gemeenten verre van rooskleurig zijn. Niet enthousiast De heer Lips kon dat bewijzen ook aan de hand van een krantenknipsel ver telde hij de raad, dat de Amersfoortse ge meentelijke wasserij met zware verliezen werkt. Bovendien is het Nederlands Eco nomisch Instituut, zo wist de heer Lips, verre van enthousiast over dit soort ge meentelijke bedrijven. Nu vond de heer Lips het wonderlijk, dat het college in het raadsstuk niet met documentatie of een exploitatierekening kon komen, terwijl er wel degelijk gegevens over deze materie voorhanden zijn. Hij raamde het benodig de bedrag voor de hele wasserij op zeker f 40.000 en vond de manier waarop B. er. W. het washuis via een zwaardere instal latie voor het badhuis de raad binnen smokkelen, weinig fraai, temeer, daar het badhuis in afwachting van de wasserij on nodig op kosten zal komen door die duur dere installatie. In het algemeen vond de A.R.-fractie- praeses, dat het college te veel met streef cijfers en globale ramingen gooit: de raad ziet graag wat meer détaijs. Samenvattend zei hij, dat zijn fractie dus een goed ge outilleerd badhuis wil, zonder vergrote voedingsapparatuur en zónder wasinrich ting. Al prees de heer N u y e n s (Kath.) het college voor zijn vooruitziende blik, die uit het raadsstuk bleek, hij had evenzeer pijnlijk een gedétailleerde exploitatiereke ning gemist. Met een omwegje kwam hij Dit is de foto van een vijfentwintigjarige Nederlandse immigrant in Nieuw Zeeland, de heer Daan Visser uit Amsterdam. Hij woont in Christchurch en wijdt zich aan het parachutespringen, dat hij voor de Nieuw-Zeelanders althans op een vreem de manier beoefent. Hij trekt namelijk voor de sprong zijn schoenen uit en doet er zijn klompen bij aan. Opbrengst collectes De in Castricum gehouden collecte ten bate van de Gezamenlijke Militaire Fond sen heeft 188,50 opgebracht. De speldjescollecte, die de EHBO-ver- eniging CITO Zondag tijdens de Vetera- nendag op het CSV-terrein hield, leverde 71,20 op. op een ideale toestand voor elke huis vrouw: allemaal een wasmachine en alle maal een ruimere woning, maar aangaande het thans hangende probleem stelde hij B. en W. de vraag of er sinds 1952, toen een begin is gemaakt met de badhuisplannen in IJmuiden-West. helemaal geen tijd is ge weest, het wasinrichtingproject eens ge- détailleerd uit te werken. Vandaar, dat ook de K.V.P. haar stem voorbehield. De derde fractievoorzitter, die over deze zaak het woord kreeg, was de heer Ver beek (Arbeid). Zelfs hij had een gevoel van onbehagen niet kunnen onderdrukken bij het doornemen van het raadsstuk, maar wilde eerlijkheidshalve in het oog houden, dat het badhuis zoveel tijd heeft gevergd (waar het washuis nu nog eens even bij komt), dat het college volgens hem niet te laken is. En. wat meer zei: de Arbeid-frac- tie staat achter deze voordracht, ondanks de ook in deze kring wel gevoelde proble men, die het met zich brengt. Hij hield zich echter overtuigd, dat epn washuis van enorm nut kan zijn voor dc vrouwen, die te klein behuisd zijn, hun was niet de deur uit doen en geen was machine bezitten.Dat er ook hier een streek tegen het particuliere initiatief achter ge zocht wordt, kon de heer Verbeek niet erg meevoelen: een washuis zou alleen degenen helpen, die toch geen wasserij kunnen be talen en dat ze werkelijk geholpen wor den, bewijst het er aan vastzittende plan van een strUkerM en een drogerij wel dui delijk. Mevrouw Van Wielink (Arbeid) sprong haar voorzitter bij, maar belichtte de zaak uit de hoek van de gezondheids zorg: een wasinrichting zal, zei zij, wel licht nog meer gebruikt worden dan het badhuis. Het moee dan waar zijn, dat een vroegere particuliere wasinrichting annex badhuis in ditzeUde pand over de kop is gegaan zulks mag de overheid niet weerhouden, eenzelfde project te alge menen nutte op te zetten en er dan des noods een offer voor over te hebben. Die tienduizend gulden verlies per jaar is het waard, vond mevrouw Van Wielink. mij merend over het géncegen, dat jonge moe ders met luïerwassen kunnen hebben van een inrichting a!s deze. De heer Den Hollander fComm.l was vierkant tegen het particulier initiatief en voor het bad-washu>s er. de v-rthouder voor bad- en washuizen, de heer D e B o e r, die tevens dee's de leak van zijn collega voor Rocisïe Zaken v sarnam, kon aan zijn verdediging beginnen. Geen vrees Hii vond de heer Lips weliswaar good geïnformeerd, maar toch niet zo goed, dat hij ook te berde had kunnen brengen, dat de particuliere wasserijen geen enkeie vrees koesteren voor inrichtingen als aan de Snelliusstraat (hopelijk) zal verrijzen. Men gaat bij de wasserijen namelijk van de gedachte uit, dat het publiek, dat er eenvoudig niet aan denkt, dé was buitens huis te laten behandelen, dat ook nimmer zal doen. Bii hoogbouw zijn washuizen eigenlijk onontbeerlijk, zei de Wethouder verder, omdat flatwoningen eigenlijk on geschikt zijn voor een „was" de flats van de toekomst zullen dan ook waarschijnlijk wel hun eigen wasinrichtingen krijgen. Tegenover het tekort van Amersfoort kon de wethouder andere, positieve voor beelden zetten en hij argumenteerde voorts- een gezamenlijke opzet van een bad- en een washuis heeft het grote voordeel, dat de personeelspost aanmerkelijk voordeliger uitkomt. Deze gemeente is net groot ge noeg voor één of twee wasinrichtingen, samen met de andere badinrichtingen en het overdekte zwembad. Dat alles een beetje onvoorbereid in de raad is gekomen, schreef de heer De Boer toe aan het feit, dat het crediet voor de aankoop van het gebouw aan de Snellius straat plotseling gevraagd moest worden nu enige jaren terug waarop toen de plannen voor een badhuis gemaakt werden. Een washuis is wel overwogen in die dagen, maar kwam niet uit de grondverf. Maar toen de aankoop van het Velserbad werd overwogen door de gemeente, adviseerden Amsterdamse deskundigen vooral vakmen sen te nemen als het er op aankwam, een bad-washuis te exploiteren tegelijk met eventuele overige gemeentelijke bad- en zweminrichtingen. Het Velserbad, dat de hele totaal-exploitatie hiervan uiteraard drukt, ging toen echter traineren. B. en W. hebben dit echt niet eerder voor elkaar kunnen krijgen, maar zo zei de heer De Boer, de uitgewerkte exoloitatieciifers voo>- het washuis komen binnenkort. Overigens was het niet verantwoord een kleine appa ratuur, alleen afgestemd op een badhuis aan te schaffen, want dan had de raad later voor de narigheid van een uitbreiding en verbouwing komen te staan. Bovendien: de exploitatieraming zal waarschijnlijk mee vallen. Katholiek en V.V.D. mee De heer Lips was nog niet overtuigd, diepte nog meer litteratuur op. waaruit bleek, dat particuliere bedrijven in Utrecht wel heftig hebben geageerd tegen een ge meentelijke wasinrichting, bleef hameren on een exploitatie-overzicht en de moge lijkheden van diepgaande documentatie- vooraf, om tenslotte zijn stem alleen voor een badhuis toe te zeggen, maar zeker niet voor een wasinrichting. Gans anders was het de heer N u y e n s vergaan, die een hoge score voor de wet houder aftelde: zijn fractie was „om" en stemde voor. De heer P1 e y 1 e r, minder radicaal be keerd, maar toch meer meegaand dan in de eerste ronde, stemde eveneens voor en wethouder De Boer kon tenslotte nog meedelen, dat het badhuis dit jaar nog ge reed kan zjjn, terwijl het washuis volgend voorjaar in gebruik genomen kan worden. Niet meer presentiegeld Er is voorafgaand aan dit debat, nog even gesproken over de verhoging der presentiegelden voor de raadsleden tot 15. Het college had op dit punt een af wijzend advies uitgebracht en daar was de heer Verbeek het mee eens, bij een dag vergadering, zoals bij de begroting pleegt voor te komen, zou het te overwegen zijn, maar dagvergaderingen in het algemeen achtte hij niet nodig voor Velsens raad. Daar ging de heer Kruisman (Comm.) mee accoord en de heer P 1 e v- 1 e r ondersteunde de suggestie van de heer Verbeek.om bij eventueel voorkomen de dagzittingen het presentiegeld inciden teel op 15 te brengen. De heer Lips dacht er gauw even munt uit te slaan, door de verhoging der presen tiegelden voor de commissievergaderingen, waarvan sommige erg lang kunnen duren, door een achterdeurtje binnen te duwen, maar daar stapte de voorzitter weer niet in. overigens wel toegevend, dat zulks een overweging in de boezem van B. en W. verdiende. In de Katholieke fractie was over de verhoging der presentiegelden geen algehele eenstemmigheid, maar bij stem ming bleek, dat de raad de zaak unaniem bij het oude wenste te laten: 10 per zit ting. Twee sollicitanten De heer Tabernal (Arbeid) had, ten aanzien van de exploitatierekening van de gemeentekweektuin graag wat meer in zicht gehad in de waardebepaling der hoe veelheden plantgoed voor de plantsoenen, speciaal in verband met een vergelijking met kwekersprijzen. Wethouder A s c h o f f (C.H., Plantsoe nen) stelde hem gerust: er wordt altoos over gewaakt, dat de gemeente met haar plantgoed niet te duur uit is. Bij hamerslag ziir. tenslotte enige benoe mingen bekrachtigd: zij het dan, dat de beide sollicitanten voer de post aan de'Os- sendorpschool zich terugtrokken en de be noeming dus niet doorging en dat er bij de nieuwe leerkrachten aan het Gymnasium één naam extra kwam, die van de heer N. •T. Mol', leraar scheikunde. Door de Federatie Velsen van de Partij van de Arbeid wordt heden-Woensdag avond een vergadering gehouden in het Rex Theater. Aan het begin van deze vergadering zal de heer J. Pielage spreken over het onder werp „Het mandement". Vervolgens wordt de gebruikelijke agen da van de jaarvergadering aan de orde ge steld met diverse verslagen, bespreking be stuursbeleid en bestuursverkiezing. Een groep Joegoslavische oorlogsinva liden, die op uitnodiging van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers ons land bezoekt, maakt Vrijdag 2 Juli een tocht naar IJmuiden om de vishallen te be zoeken en een rondvaart door de havens te maken. Daarna gaat de groep naar de Afsluitdijk en worden de oorlogsinvaliden ontvangen door B. en W. van Hoorn. De groep oorlogsinvaliden maakt gedurende een week tochten met Nederlandse oorlogs invaliden uit Amsterdam en gedurende een week met Rotterdam. Tot de oorlogsinva liden behoren een minister, partisanen- generaals en Kamerleden. Eenheden van de Nederlandse vloot hebben een officieel bezoek gebracht aan Oslo. Foto: het Nederlandse eskader in de haven van Oslo. de voorgr- >d de k: users „Evertsen" en ,.Kortenaer" en de fregatten „Van Amsiel" en „De Zc 7u{c". Op de achtergrond achter het dok het vliegdekschip „Karei Doorman". Burgemeester en Wethouders van Velsen hebben in collegevergadering besloten dc restauratie van het „Velserbad" tc gunnen aan de aannemer W'. A. Rolvink. De werk zaamheden zullen vandaag al bpginnen. Enige tijd geleden werd voor dit object een onderhandse aanbesteding gehouden. ADVERTENTIE Het theater met de beste film® DONDERDAG a.r. 8 uur in één speciale voorstelling JAN DE HARTOG'S SCHIPPER NAAST GOD Het gewetensconflict van een kapitein Schipper naast God. van zijn beman ning en van zijn lading mensen Een menselijk en aangrijpend filmwerk Toegang 18 jaar. Voor de drie samenwerkende Oud-Ka tholieke vrouwenverenigingen in IJmuiden zal het morgen, Donderdag, een belangrijke dag worden: de Bondsdag van de Bond van Oud-Katholieke vrouwenverenigingen in Nederland wordt hier ontvangen. Op de Bondsdag worden niet minder dan 400 deelneemsters, vertegenwoordigsters van alle aangesloten bondsverenigingen, verwacht, die 's morgens tussen half tien en tien uur op het Stationsplein en voor het kerkgebouw aan de Wilhelminakade worden verwacht. In de Oud-Katholikee kerk wordt van tien uur tot half elf een korte morgenwij- dingsdienst gehouden, waarna de bonds daggangsters zich naar het Thalia Theater zullen begeven. Hoewel de Bondsvergadering los staat van de bondsdag is er om ruim elf uur een korte vergadering in Thalia" ten einde de gelegenheid te bieden, een aantal buiten landse vertegenwoordigsters te begroeten en belangrijke zaken, de bond betreffende, te kunnen mededelen. Deze vergadering duurt tot ongeveer half één, waarna een wandeling wordt gemaakt langs de vissers- haven er. hallen naar het Cultureel gebouw. Hier verzamelen zich te ongeveer één uur alle deelneemsters aan een koffiemaal- tafel; een krachtproef overigens, daar nog nimmer een zo groot aantal personen ge lijktijdig in dit gebouw heeft aangezeten. Gm twee uur staan er autobussen gereed om r"e Oud-Katholieke vrouwen te laten genieten van de mooie omgeving. De tocht wordt onderbroken in „Velserend" voor de thee. Tegen half vijf worden de deelneem sters weer in IJmuiden in het Thalia Theater terug verwacht, waar zij dan wor den onthaald op de vertoning van films, die betrekking hebben op IJmuiden, zowel de plaats als de visserij. Als hoofdschotel wordt opgediend een prachtige kleurenfilm van Nieuw Guinea onder de titel „The tree crows in Papua", welke film over het zendingswerk zal wor den toegelicht door de aanwezige gast miss Clark. Een vol programma, dat ongetwijfeld de IJmuidense bondsdag van Oud-Katholieke vrouwen een bijzondere aantrekkelijkheid geeft. Volleybal Vanavond zullen in het gymnasium te Velser'oeek volleybalwedstrijden worden gespeeld door vertegenwoordigende ploegen uit Velsen en Haarlem. Om half negen tre den de dames van de afdeling IJmond aan tegen Haarlem B, terwijl daarna het se lectieteam heren zal uitkomen tegen Haar lem B-heren. Als voorwedstrijd wordt gespeeld Scheidsrechters IJmondWaterloo, welke om half acht aanvangt. Deze avond geldt dan tevens als afslui ting van de wintercompetitie in dezi af deling. waarop aan de kampioensteams n IJmond, t.w. VCK-dames en VGV-1 de kampioensvaantjes zullen worden gereikt. In aansluiting op de propaganda-avond, die het Rode Kruis enige tijd geleden in Castricum hield, tijdens hetwelk de Alk- maarse Balletgroep optrad, wil men thans trachten in onze plaats tot oprichting van een balletgroep te komen. Wanneer er vol doende animo voor is hoopt men in Sep tember met de eerste lessen een aanvang te maker., die onder letiding staan van mevrouw G. Pranger, uit Alkmaar. De eerste openbare les van de Volksmu- J ziekschool in Velsen, die gisteravond in de Moerberqschool aan de Kerkstraat in IJmuiden werd gehouden, is een groot- succes geworden. Het is verbazingwekkend hoe de jeugd spelenderwijs volgers dc methode Gehrels wordt ingeleid in het wezen van de muziek. En Joop Huizinga heeft er slag van een les aantrekkelijk te maken en in zijn doceren groot en klein actief te betrekken. Want ook de ouders hebben tijdens de openbare les kunnen beleven dat muziek het hele doen en laten van de mens kan beheersen, als men er maar gevoel en ge hoor voor heeft. En als men maar in ieder gebaar het rhythme herkent en beseft dat een noot een klank betekent, of die noot nu zichtbaar op een houten schoolbord wordt getekend, dan wel in gedachten wordt geuit. Daarna helpt de stem of een instrument de klank de ruimte in te zenden en kan de jeugdige muziekbeoefenaar de meest De vroedschap van Velsen heeft zich gisteravond intens bezig gehouden met de ont spanning van degenen, die de vijfenzestig jaren voorbij zijn, als gevolg van een subsidieverlening aan de sub-commissie voor Sociaal Cultureel Werk voor bejaarden. Het belang van deze arbeid als overheidstaak is tijdens het débat meermalen onder streept en de eensgezindheid van de raad, toen het op stemmen aankwam, bewees wel, dat het hoofd der gemeente het niet bij woorden alleen wenste te laten. Al had de heer Van Dongen (A.R.) in den beginne enig licht bezwaar tegen de nogal gekruide bedragen, die dit werk gaat kosten, hij zag toch ook wel het nationale element in de aangelegenheid: er zal nog heel wat meer moeten gebeuren dan een dagje uit en een sociëteit, willen de ouderen der gemeenschap een zinvolle levens avond tegemoet gaan. Zoals al zijn mede-raadsleden wenste hij de commissie een gezegende arbeid toe. Mevrouw Heykoop (Vrijheid) dacht aanvankelijk over vers-gemaaide velden te moeten wandelen, maar bleek later nog sprietjes genoeg te vinden: al was zij het roerend eens met de sociale zorgen, die tegenwoordig de ouderdom ten dele on bezorgd maken, zij zag er als wezenlijk gevaar in de verveling, een gevaar, dat een kwaal kan worden. Zonder enige bij bedoeling merkte zij voorts op, dat het goed zou zijn de lectuur en de films, die de bejaarden via de commissie te wachten staan, in het oog te houden, maar deze op merking kostte haar later een (even goed bedoeld) steekje onder water, waarbij films boven de achttien jaar dringend werden aanbevolenOverigens had zij het, evenmin als de heer Van Leusen, (Arbeid), die het prikje uitdeelde, zo be doeld, dat er censuur uitgeoefend dient te worden op welk onderdeel van dit werk dan ook: of, zoals de heer Van Leusen het stelde: laat vooral de mensen, die de 65 gepasseerd zijn nu eindelijk eens vrij in het zien en lezen wat zij willen. De heer De Jong (A.R.) vond het ietwat be zwaarlijk, dat er zich met dit werk twee instanties in de gemeente bezig houden: de UW en de commissie voornoemd. Maar voorzag daar in zijn antwoord wel een op lossing voor. Dieper op het onderwerp in ging de heer Van Leusen in zijn be toog door te pleiten voor een zo actief mogelijke ontspanning voor de grote en steeds groter wordende groep bejaarden uit de gemeente. Dat er dus in de toe komst meer en meer geld aan gespendeerd moet worden, zag hij nu al als een dwin gende noodzaak temeer, daar de ge middelde leeftijd naar Amerikaanse voor spellingen tegen het jaar 2000 de 120 ja ren kan bereiken Te vroeg Wethouder Maas (sociale zaken Kath.) vond het dan maar jammer, zo vroeg ge boren te zijn, maar merkte overigens op, dat het werk voor de bejaarden zeker niet gedaan is met het dagje uit en wat dies meer zij. De zelfwerkzaamheid zal de over heid zo veel als mogelijk is moeten bevor deren vond hij vrije tijdsbesteding vraagt echter gelegenheden of lokaliteiten en ook daarin zal de overheid dus op den duur moeten voorzien. De vraag over het feit, dat verschillen de afdelingen van de bond voor ouden van dagen de gemeentelijke commissie een zekere subsidie geven terwijl andere af delingen niet uitkomen, werd door hem teruggewezen naar de oorzaak van de scheuring, die indertijd in de bond is ge komen: doordat een bepaalde persoon uit trad en een aanhang meesleepte, verviel de afdracht van deze groep aan de com missie. Hij beklemtoonde overigens, dat de commissie haar werk doet voor alle Velsense ouden van dagen lid of geen lid van de bond. Hulde aan initiatief van tuinder De raad heeft zich verder deze avond onledig gehouden met een kwestie, die voortsproot uit de onteigening van „De Gilden" ten behoeve van de woningbouw. Daar is namelijk één tuinder, de heer Westgeest, uitermate zwaar gedupeerd, maar deze man ging niet bij de pakken neerzitten en zette elders een nieuw be drijf op. Het verzoek aan de gemeente om hem een hypothecair crediet te verschaf fen bijwijze van ruggesteun kreeg in het licht van deze ontv/ikkeling dan ook niet alleen de steun van de hele raad maar ook zijn volledige sympathie en openlijke hul de, een hulde, die afstraalde op de heer Westgeest. De heer. Nuyens (Kath.) toonde zich tevreden over de vlotte hulp, die de gemeente na de toezegging op dit punt van wethouder "Visser had verleend en de heer Markerink (A.R.) dankte uit naam van alle agrariërs voor dit voor treffelijk staal van gemeenschapsbesef. Hij meende er een zekere gerustheid uit te mogen puren voor het geval een tuinder nog eens buiten zijn schuldin de knoei komt ook de heer W a 11 h u i s (C.H.) toonde zich hoogst erkentelijk. En de voor zitter, m r. M. M. K w i n t was op zijn beurt weer erkentelijk voor al deze er kentelijkheid. Waarborg tfegen risico Men is trouwens deze avond toch meer malen geconfronteerd aan de tuinderspro blemen in de IJmond: bijna alle fracties spraken zich bij monde van hun voorzit ters uit ten gunste van het toetreden der gemeente tot een provinciaal waarborg- instituut voor de tuinbouw. De heer Van Os v. d. Abeelen (Arbeid) vond het weliswaar verbazingwekkend, hoe precies men diverse risico's in percentages weet uit te drukken (dat voor de landbouw is bijvoorbeeld 1.2%), maar hij kon het ove rigens van ganser harte eens zijn met het principe achter dit raadsstuk, waarmee niet alleen een paar toevallige tuinders geholpen kunnen worden, maar waaraan een gans bedrijf wordt gekoppeld en daar mee dus een consumentenbelang wordt gediend. Was het aan de ene kant wel goed, dat dit waarborginstituut aan alle zijden met veiligheden omhangen was, aan de andere zijde meende de heer V a n O s toch niet, dat het nodig is in elk voorko mend geval alle „zekerheidsinstanties" aan het woord te laten, wanneer een bepaalde tuinder gebruik wenst te maken van het nieuwe waarborgfonds. De heer Marke rink toonde zich ook nu hoogst dankbaar voor het initiatief het zal bijvoorbeeld een tuinder, die op het uitdrogende zand van Kennemerland een stuk brood poogt te verdienen helpen, zich een pomp aan te schaffen. Wethouder Visser (O. W., Arbeid) hoefde er dus weinig aan toe te voegen en kon volstaan met de opmerking, dat Provinciale Staten een poging zullen doen de premie van 1.5 op 1 percent terug te brengen. eenvoudige zinnen als een zelfgevonden compositie vertolken. Een orkest behoeft niet altijd gevormd te worden door het bespelen van dure in strumenten. De jongens en meisjes die gisteravond een orkest vormden, „bespeel den" tamboerijn, triangel, rhythme-stokjes, bekkens, een imitatiepaukje en. zelfs een kartonnen bus met kralen. Ieder hield zich aan het voor hem en haar vastgestelde rhythme en werkelijk, het klonk. Op deze wijze worden de jeugd van Vel sen de elementaire beginselen van' dé mu ziek bijgebracht. En het gaat erin als koek. Ze zijn nu een jaar aan de studie en de namen interval, terts, septime en wat dies meer zij, zijn vertrouwde begrippen .voor hen. Ze gaan nu over naar klasse AH, nu 1e eerste moeilijkheden achter de rug zijn. In die klas wordt hun begrip van absolute muziek bijgebracht, naast de mogelijkheid van het bespelen van een instrument. Er wordt voor de liefhebbers een blokfhr>+- en een bamboe-fluitcursus aan toef. vcegd. En als zij de gehele vijfjar' sus hebben volbracht, hebben zij zelfs -<ü.' behoorlijk inzicht in de muziekgeschiede nis gekregen en ze hebben kennis genomer van de meest bekende werken van grote componisten. Of de Volksmuziekschool aftrek heeï*~ Voorzitter ds. J. van den Berg wist te ver tellen dat er al 180 deelnemertjes zijn en Ie beste reclame voor deze instelling is het onuitblusbare enthousiasme waarmee de. leerlingen zich op de lessen werpen. De ouders die de openbare les bijwoonden zijn ongetwijfeld met hetzelfde enthóusiasme bezield geweest, want ook zij hebben dap per meegeholpen het lesuur te doen slagen. Belangstellenden uit Velsen-Noord krij gen Maandag 5 Juli de kans zulk een les bij te wonen in het gemeentelijk verga derlokaal aan de Van Diepenstraat, in IJmuiden-Oost Donderdag 1 Juli in het vergaderlokaal aan de Abelenstraat, in Santpoort-Dorp Vrijdag 2 Juli in de Her vormde Kapel. Zulk een les is voor groten zowel als voor jongeren het beluisteren ten volle waard. Te Velsen is deze week een afdeling op gericht van de Nederlandse Bond van On bezoldigde Opsporingsambtenaren en Be wakingspersoneel. Over geheel Nederland telt deze Bond al 1500 lelden en in Velsen thans vijftien man. Het bestuur bestaat voor Velsen uit de volgende heren: M. J. v. d. Have, Kromme Mijdrechtstraat 11, voorzitter; W. Klein, Eemstraat 44, secre taris en C. J. Hoose, penningmeester. Het doel van de Bond is de arbeidsvoorwaarden voor deze groep opsporingsambtenaren en bewakers van bedrijven sociaal verantwoord op te bouwen, wat samengaat met de op bouw van de vaktechnische kant van het vak WOENSDAG, 30 JUNI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Avontuur m de Zuid zee". Rex, 20 uur: „De banneling van Milaan". DONDERDAG, 1 JULI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Schipper naast God". Rex, 20 uur: „De banneling van Milaan". Volksmuzieksrhool, 19.30 uur. Gem. Ver gaderlokaal Abeelenstraat: Openbare les. VELSEN Raadhuis. 9.3012 uur: spreekuur wet houder van openbare werken; 1012 uur: spreekuur wethouder van sociale zaïken.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 10