„Prins"-boten zwerven tot diep in de Verenigde Staten Kennemer t Lantaarn Plan voor de huisvesting van gemeentediensten in studie Visserij - varia Jonge Rotterdamse rederij rustte speciale „ocean-lake" vloot uit Old Clothes New Krotten aan Arendsweg en Meerstraat verdwijnen Vanmorgen in de Vishal en op zee f Castricum c^$rieven aan de redactie 9 LANGS SLUIZEN EN HAVENS DRY CLEANING ONLY „Schipper naast God" in Thalia Sportdag van gymnasium „Felisenum" Muzikale uitwisseling Wageningen-IJmuiden Straatprediking in Gastricum „Climax" de best betaalde aardbei RAAD OP SCHEYBEECK Zeildoek boven het bed BB hield bindingsavond WOENSDAG 30 JUNI 1954 Aan de „soort" naam van een schip is meestal direct te zien, tot welke maatschappij het behoort. Zo hebben we al eens wat verteld over een stroomboot, een damboot en een dijkboot en vandaag willen we het hebben over de zogenaamde „Pnns"-boten, eigendom van de maatschappij Zeetransport te Rotterdam, waarvan de schepen namen dragen uit het Huis van Oranje vandaar dat deze maatschappij algemeen bekend is onder de naam „Oranje Lijn". Op een enkele uitzondering na is de maatschappij Zeetransport de jongste Nederlandse scheepvaartonderneming en behoort tevens tot de meest vooruit strevende. Opgericht de 17e Juli 1937 begon men kort daarna een dienst op een route, die nog nooit eerder door Neder landse schepen was bevaren. Het was namelijk naar Chicago, gelegen aan de grote Amerikaanse en Canadese Meren The Great Lakes welke stad eigen lijk geen zeehaven genoemd kan worden. Een moeilijkheid is dat lang niet elk schip deze route kan varen. Kanalen en sluizen moeten worden gepasseerd en daarom mo gen de schepen niet meer dan bepaalde afmetingen hebben en weinig diepgang, terwijl de bemanningen over de grootst mogelijke ervaring moeten beschikken op deze route. Speciale schepen Vandaar dat de maatschappij bijzondere schepen heeft die speciaal voor deze route zijn ontworpen, het zogenaamde „ocean lake"-type. Begonnen werd met twee Noorse schepen aan te kopen, de „Harpe- fjell, die verdoopt werd in „Prins Maurits" en de „Taborfjell", welke onder Neder landse vlag de naam „Prins Frederik Hen drik" verkreeg. Deze twee schepen waren in 1936 gereedgekomen bij de Fredrikstad Verksted te Fredrikstad in Noorwegen, welke werf meteen na deze aankoop op dracht kreeg nog twee schepen voor de Oranje Lijn te bouwen. In 1938 werd als eerste de „Prins Willem van Oranje" af geleverd en het volgend jaar kwam de „Prins Willem II" gereed. Het waren zus terschepen. Van laatstgenoemd schip is een foto opgenomen. De bruto inhoud be droeg 1304 ton, de lengte 76,29 m, de breedte 12,8 m en de holte 4,27 m. De machine ontwikkelde 1400 pk en gaf 'het schip een snelheid van 13 mijl. Eersteling Als eerste Nederlandse schip verscheen op 5 Juni 1938 de „Prins Maurits" onder grote belangstelling in de haven van Chi cago en in 1939 werd de geregelde dienst ingesteld. In datzelfde jaar kwam ook het eerste in Nederland voor de Oranje Lijn gebouwde schip gereed, de „Prins Willem III", gebouwd bij de N.V. Scheepsbouw- werf „De Merwede" te Hardinxveld. Dit schip was een paar honderd ton groter dan de vier vorige schepen en was tevens het eerste motorschip van de rederij. De oorlogstoestand, die later intrad, maakte, dat de dienst niet meer normaal kon wor den uitgeoefend en van de vijf schepen gingen er drie als gevolg van een oorlogs handeling verloren. Het waren de „Prins Frederik Hendrik", de „Prins Willem II" en de „Prins Willem III". De „Prins Willem II" werd op 8 April getorpedeerd, waarbij drie leden van de bemanning als vermist werden op gegeven. Het schip werd in 1947 vervangen door de in 1943 gebouwde „Mary M. Dodge", een „Liberty", die eerst enige jaren onder de naam „Molengraaff" heeft gevaren om daarna in „Prins Willem II" verdoopt te worden. De Oranje Lijn heeft dit Liber- ty-schip in 1953 verkocht aan de Clay more Shipping Co. Ltd te Cardiff en thans is het bekend onder de naam „Dayrose". ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 TELEFOON I88« In de extra-voorstelling van morgen avond vertoont het Thalia Theater de Franse filmversie op Jan de Hartog's be kende toneelstuk „Schipper naast God" het navrante verhaal van de Nederlandse emigrantenkapitein, die met een 150 Joden uit Hamburg van haven naar haven zwerft, omdat hij zijn „lading" nergens kwijt kan vervloekt en gedwarsboomd door een muitende bemanning. De oplossing van dit drama is even men selijk als aangrijpend; de film heeft in diverse détails een aanzienlijke hoogte be reikt en confronteert ons meermalen met een gewetensconflict van een in de grond gelovig man, die tenslotte het geloof terug vindt in de ruïne van zijn leven. Onder vrij gunstige weersomstandigheden werd op de sintelbaan van het sportpark „Watervliet" de sportdag van het Velsense Gymnasium gehouden. De winnaars van de wisselbekers voor de athletiek-vijfkamp waren: Meisjes Volly v. d. Bogaerde en Wil- lemien v. d. Veen; Jongens Eric v. d. Woude en Frits Busscher. Tweede plaats Erna Mak en Willy v. Maanen; Adri Offenberg en Hans Ratsma; Derde plaats Ans Haselager en Greet Appelman; Henri Honig en Elgo Schuite; Uitslagen hoogspringen voor meisjes: E. Mak en W. v. Maanen; jongens: A. Offen berg en F. Busscher; Verspringen: V. v. d. Bogaerde en W. v. d. Veen; Kogelstoten: A. Haselager en E. v. d. Woude; Speerwerpen: W. v. d. Veen en F. Bus scher; 80100 meter hardlopen: E. Mak,, W. v. d. Veen, H. Honig, F. Renssen; 400 meter: L. Wijlstra, W. v. Maanen, H. Konig. 1500 m.: E. Schuite. De 5 x 80 meter estafette werd gewonnen door de vierde klasse. Na de oorlog heeft men nieuwe schepen besteld en wat bouw en inrichting betreft heeft de Oranje Lijn getoond zeer voor uitstrevend te zijn (Nadruk verboden). ARIE VAN DER VEER Op Hemelvaartsdag is de IJmuidense Christelijke Muziekvereniging Wilhelmina te gast geweest bij de zustervereniging in Wageningen, vooral zijn in het sanatorium „Sonnevanck" te Harderwijk voor elke af deling enkele nummers ten gehore ge bracht. Na „Sonnevanck", heeft Wilhelmina koers gezet naar Wageningen en na de officiële ontvangst werd een krans gelegd aan de voet van het monument op de Grebbeberg, waarna een bezoek aan Ouwehands dierenpark is gebracht. Wage ningen beschikt over een sublieme muziek- nis waar het concerteren een genoegen is. Na het concert werden namens het ge meentebestuur van Wageningen en het Stedelijk orkest hartelijke woorden ge sproken, die door de voorzitter van Wil helmina werden beantwoord. Precies een maand later 'is het Stede lijk orkest uit Wageningen bij Wilhelmina op bezoek geweest. De mars, die van de Kennemerlaan door IJmuiden naar Vel- serbeek leidde, heeft dit korps veel be langstelling bezorgd mede dank zij het mooie uniform en het speciaal voor IJmui den uitgezochte programma dat in Velser- beek is gebracht. Uitgaande van de Gereformeerde Kerk zal op Zaterdag 10 Juli de eerste straat prediking van dit seizoen in Castricum worden gehouden. Burgemeester en Wet houders van de gemeente hebben toestem ming verleend tot het gebruik van een ge luidsversterker. De plaatselijke Gerefor meerde predikant, ds. A. A. Leenhouts, zal op de eerste avond spreken over het onderwerp „In Gods weegschaal". Me vrouw Leenhouts-Bernath zal enige liede ren ten gehore brengen. Het ligt in de be doeling gedurende de maanden Juli en Augustus iedere Zaterdag een dergelijke avond te houden. Aangifte leerlingen Nijverheidsschool Yelsen Op het spreekuur van de directeur der Nijverheidsschool te Velsen zijn verschil lende ouders gekomen om te vragen of er nog een plaatsje voor hun zoon op de school was. Van verschillende zijden was hen ter ore gekomen, dat de aangifte voor de school zo groot was, dat van plaatsing geen sprake kan zijn. De directeur der school vestigt er de aandacht op, dat deze j berichten onjuist zijn. Mogelijk dat juist deze berichten de oorzaak zijn, dat de aan- gifte dit jaar beneden de verwachting is, zodat er nog leerlingen kunnen worden geplaatst. Op deze wijze brengt men het i evenwicht uit zijn balans en zal wachten tot het volgende jaar een te grote aan gifte teweeg brengen en dientengevolge teleurstellingen, doordat er dan misschien leerlingen moeten worden afgewezen. Geslaagd Bij de te Utrecht gehouden examens in het modevak slaagde voor costumière mej. J. Zwemmer, die haar opleiding genoot in de modevakschool van mej. Roodenburg. Er waren Dinsdag 32.000 manden aard beien aan de speciale Beverwijkse aard beienveilingen. De handel verliep vlot temeer daar er een groot deel zonder dop aan de markt kwam, hiervoor werd van f 2,23-f 2,80 per mand betaald. Met dop bracht de eerste soort Climax van f 3,00-f 3,70 per mand op. De tweede kwaliteit met dop varieerde van f 2,20-f 2,80 per mand, de fabriek kocht een groot deel met dop. Kilomandjes varieerden van f 1,10-f i,C5 per mandje, doosjes noteerden van f 0,35- 0,85 per stuk. Er ging een heel klein deel naar België. De speciale aardbeienveiling van Dins dag in Castricum kréég weliswaar een be hoorlijke aanvbër te verwerken, doch kon toch niet tegen hét kwantum op dat vroe ger, op dezelfde dag, ter markt werd ge bracht. In vroeger dagen was 29 Juni voor de katholieke bevolking een Zondag (Petrus en Paulus), doch in verband met het feit, dat de tuinders juist omstreeks deze dag volop werk hadden aan de pluk van aardbeien en de boeren het meeste hooi binnen haalden, werd deze Zondag „afgeschaft". De Congo's gingen Dinsdag in Castricum voor f 2,10-f 3 per slof van de kar. Roem van Kennemerland kon voor f 2,80-f 3,20 een koper vinden en Climax besomde f 3,50-f 4,10. Moulin Rouge liet f 2,80-f 3,30 per mand afdrukken en de notering per doosje was 35-62 cent. In een uur tijds heeft de Beverwijkse gemeenteraad zich gisteren door zijn uit achttien punten bestaande agenda gewerkt. Bijna alle zaken konden bij hamerslag worden afgedaan, maar ten aanzien van een verlenging van de ontruimingstermijn voor enige krotwoningen en het voorstel tot verbetering der sportterreinen hadden verscheidene raadsleden nogal wat opmerkingen. Wethouder Vessies (Openbare Werken, Kath.) heeft medegedeeld dat B. en W. een plan in studie hebben, waarbij voor de huisvesting van de dienst Openbare Werken, alsmede ook andere diensten, een definitieve oplossing zal worden gevonden. Het voorste! tot het aansaan van een lening van een millioen gulden kon zonder verder commentaar worden aangenomen. In een voordracht hadden B. en W. voor gesteld om de ontruiminestermijn van en kele onbewoonbaar verklaarde woningen aan de Arendsweg en Meerstraat te ver lengen. Dit ontlokte mevrouw Allan (Vrijheid) de vraag of dit niet drie maan den eerder zou kunnen worden omdat de bewoners nu de kans lopen om in de win ter te moeten verhuizen. De heer Kuiper (Communist) zou graag willen weten of deze mensen werkelijk wel op de wacht lijst stonden. De huisvesting van het woon huis Arendsweg 70 vond hij funest voor de volksgezondheid; men slaapt daar op zolder met zeildoek over de bedden ge spannen. De heer Passchier (A.R.) vond dat er de laatste tijd tamelijk veel woningen beschikbaar gesteld waren en zou graag vernemen wat de oorzaak ervan was dat deze mensen nog niet geholpen waren. Op al deze vragen moest wethou der Gerritse (Arbeid) antwoord geven en hij zeide reselmati" met deze gevallen bezig te zijn. Het wn« z:ip inziens erg moei lijk om een geschikte woning voor deze mensen te vinden. Dat hij deze gevallen minder urgent zou vinden weerlegde hij met het feit dat hij gedurende zijn korte ambtsperiode reeds vijfentwintig van der- eelijke gevallen afdoende had geholpen. Niettemin hadden ook deze gevallen zijn volle aandacht. De termijn bleef op zes maanden gehandhaafd. Dure verplaatsing Het voorstel tot verplaatsing van het huisvestingbureau bracht de heer R o- munde (Arbeid) op de vraag of dit geen geldverspilling was, waarop wethouder Vessier het plan van B. en W. bekend maakte om verschillende diensten ender één dak te brengen. De voorzitter achtte hangende deze studie dergelijke maat regelen, zoals in het voorstel gc-noemd, on- vermijóelijk. Sporfperifcelcn Verschillende raadsleden betuigden hun lijke regeling der vacantie voor midden standers en vond dat de raad zich vooral niet diende te bemoeien met de particuliere omstandigheden dezer mensen. Wethouder A 1 b e r d a was het niet met haar eens en achtte een bekrachtiging nodig. „Als een ieder heeft ook de zakenman zijn vacantie hard nodig", aldus de wethouder. De heer De W ey er (Kath.) zou graag willen we ten wat B. en W. doen, als een der zaken lieden een week vacantie nu eens finan cieel niet zou kunnen dragen. De heer Al- berda vond dat de handelaren dit onderling maar moesten regelen. Komen zij er niet uit, dan kunnen zij met het gemeentebe stuur verder overleg plegen. De heer Pas schier merkte tenslotte nog op dat deze categorie van mensen hun vacantie dubbel en dwars nodig hebben. Waarna de vacan- tieregeling voor slagers en groentehande laren van raadswege bekrachtigd werd en er een eind kwam aan deze weinig emotionele raadsvergadering. Schrale aanvoer. Vanmorgen waren er twee trawlers en twee loggers aan de markt. De Sch. 135 kwam met 220 kisten schel vis, 170 makreel en 20 diversen. Verder met 100 stijve kabeljauwen en 150 ijskabel- i au wen. De Sch. 27 voerde aan 400 kisten schelvis, 100 kabeljauw en gul, 10 haring, 65 wijting en 180 stijve kabeljauwen. Van de trawlers bracht de Maria van Hattum aan de markt: 100 kisten schelvis, 120 kool, en gul, 150 makreel, 25 wijting, 10 heek, 90 stokkebit, 100 kleine kistjes haring en 110 stijve kabeljauwen. De Tzonne kwam binnen met 100 kisten open makreel, 230 haring, 80 schelvis, 50 wijting, 40 koolvis, 120 gul, 300 kleine kist jes hairing, 180 stijve kabeljauwen. Er was weinig kleine vaart, waarvan 3000 kg. tong en 400 kisten schol aan de markt kwamen. Dure makreel en haring De makreel, die het binnenland afnam versenmenae raaas.eaen oeiuisue:, van f26—f31. de grote kisten haring adhaesie en die van hun fractie met het ieden vjm f 31_; 35 de kleine katjes van P" 23 a 22 kg. i 13f 14 en de kistjes van 25 iaJ plan tot verbetering der accommodatie van de gemeentelijke sportterreinen. De heer Kuiper (C.P.N.) zou graag een overdekte tribune op het terrein aan de Aagtendijk zien en tevens een verbete- ring der kleedgelegenheid cp het DEM- I terrein, welke accommodatie hij minimaal noemde. Wethouder Alberaa (Arbeid, —30 kg. f20—f21. Zoals gebruikelijk kocht België de rijen kabeljauw, ditmaal voor f 124f 88, kis- RPRBB gingen eveneens naar de Zuiderbuur voor f 120f 90. Ook de tair- oc; ging Zuidwaarts en maakte f 1.80f 2 sport) zag het voorstel als een voorlopige I en c,e f 2.30 f 2.80. oplossing om de komende competitie voort- kooi bieer nier binnenland ontfermde zich over de fang te kunnen laten vinden; omtrent de finitieve plannen over het nieuwe sport complex kon hij nog niets zeggen. Een overdekte tribune vond hij echter nu zeker niet wenselijk. Voorts vertelde de wethouder dat de kleedkamers op het sportterrein te wijk aan Zee door nieuwe vervangen zullen worden, waarbij het in de bedoeling ligt deze tussen de woningen links van de Verlengde Voorstraat te plaat sen en waarbij ook het zicht aldaar ver betering zal ondergaan. Vacantieresreling Mevrouw Allan ontpopte zich hierna als een fel tegenstandster van een wette- Gegroet! Gegroet, vrinden van de glimlach Schoongewassen door de re gen en de kuif verstoven op 1e wind, boordevol herinnerin gen aan een verloren vrijheid en trots op mijn junior, die u in al die weken zo wel ter tale heeft bediend, ben ik terugge keerd van ergens waar het net zo hard regende en woei als thuis. Slechts de koffie was iets sterker en men las er een paar afwijkende dagbladen. Na zulk een vacantie is de thuiskomst een feest, niet al leen vanwege het geld dat nu ophoudt uit de portemonnaie te smelten, maar vooral omdat het eigen nest zo behaaglijk lijkt na alle ontberingen van een zomermaand in Holland. Allen, die reeds de beproeving hebben doorstaan van een paar weken nietsdoen: ik kan met u meevoelen. Allen, die het nog gaan krijgen: Er komt vast een hittegolf, want de schelvissen in het Noorden onzer Noordzee doen dit jaar erg vreemd zeggen de biolo gen en dat voorzegt een grote warmte. Ben ik blij, dat ik daar niet tegenop hoef te tor nen Poezen Van de Velserduinweg ge wordt mij een akelig verhaal, een verhaal, dat ik gaarne aan ulieden voorleg vanwege de hartverscheurende strekking. Het gaat over poezen en nu weet ik wel, dat ge het zat wordt in deze slanke rubriek alsmaar met poezen en honden om de oren te worden gesla gen, maar aan de andere kant is het Velserduinwegse ver maan zo treffend, dat het aan de vergetelheid ontrukt dient te worden. Mijn lieve schrijfster heeft namelijk in ons bijblad de laat ste tijd een toenemend aantal advertenties aangetroffen, waarin jonge katten worden uitgevent. Z\j begrijpt, dat het moeilijk Is zoveel jong broed te plaatsen, maar verwijt aan de andere kant de bazen der poezenmoeders enige onnaden kendheid. Zij geeft zelfs een oplossing: laat bij elke poes niet meer dan één boreling, die dan op zal groeien tot een kat van allure. De broeders en zus ters van die ene moeten zacht- kens aan het lauwe element toevertrouwd worden helaas en het probleem van de zwerfkatten zal op die wijze heel wat minder gaan dringen, meent deze dame terecht.. Bovendien helpt u er het asyl mee, dat overloopt van de woningzoekenden en er af en toe ook wat aan moet doen, zij het tegen wil en dank. Als een iegelijk, die zich een uitbreiding van het kattenge- zin voorziet, zich vastberaden voorneemt, slechts de mooiste junior in leven te laten en dit zelfde systeem wordt eveneens gevolgd door de hondenbazen, welaan, dan is er nog een plaatsje onder de IJmuidense zon voor die enige kinderen. In het goud In de dagen, dat de konijnen nog over de Breesaap stoven en de Breestraat nog maar een straatje was, heeft Jan van der Waa als trotse vier entwintigjarige bruigom zijn blozende Jansje ten raadhuize gevoerd, om haar onder amb telijk toezicht het ja-woord te ontwringen. Jansje Engelhart stemde toe op die zevende Juli 1904 en het is nu dus bijna een halve eeuw oud, het huwelijk van deze twee vriendelijke men sen en dat is een moment om een glas bij te heffen en elkander in de ogen te blik ken. Jansje en Jan hebben hun Beverwijk in die vijftig jaren wel zien veranderen: „ome Jan", die als veertien jarige bink bij de Beverwijkse conservenfabriek binnenstapte en later inkoper van het be drijf werd, heeft een hard leven achter zich, want ge durende de eenenvijftig jaar dat hij het er met ere en glorie uithield, zijn er meer dagen van twaalf dan van acht uur gemaakt. Niet omdat het moest, maar omdat Jan Jan was. Na al die jaren in de groen te te hebben verwijld, is het geen groot wonder, dat de baas ook nu nog vaak op de veiling te zien is, keurend de doppertjes, de peulen en de andijvie op hun „inblikkwali- teit." Dat er niettemin in dit bezige leven nog vrije tijd overbleef, heeft de Hervormde Kerk in Beverwijk te haren profijte mogen ervaren: zeven entwintig jaar bezette oom Jan een bestuurszetel van „De Westerburcht" en zeventien jaar was hij diaken en regent van het wezenfonds der kerk. Trouwens moeder wist er ook wat van: haar heeft het leven ook niet achter de hor ren gesloten. De vrouwen- krans „Maria Martha" vond in haar een toegewijd werkster en als straks de receptie in „De Westerburcht" aan de gang is, zal er menig gemeend en hartelijk woord gesproken worden aan het adres van deze twee ras-Wij kers. Dezerzijds een hartelijke gelukwens dat het goud ge volgd moge worden door het stralende diamant! Wandeling Een erkend dierenvriendin aan de Lange Nieuwstraat, wier ega zich doorgaans in de donkeré kamer bevindt we gens de nabehandeling van andermans vacantiekiekjes en trouwfoto's, laat elke avond de hond uit. Sinds enige tijd ech ter wensen de twee Siamese katten, die het gezin buiten dien rijk is, deze kleine esca pade niet te missen, zodat mevrouw voornoemd thans met een optocht van één hond en een Siamese tweeling door het avondlijke IJmuiden tip pelt. Of ze naar de vishallen of de tunnelbouw de hond gaat luchten: de Siameesjes huppe len mee. Men durft zelfs te beweren, dat één der poeze- beesten op ongeziene momen ten schuchtere pogingen aan wendt een achterbeen te lichten. Hoppen in het nienw Met een zucht van verlich ting hebben Hop de Oude en Hop de Jonge de twee ge- broeders-manufacturiers uit Santpoorts Hoofdstraat, die zich voor de stiel van garen en band, knopen en kleinvak evenmin schamen als voor de fijne overhemden en het batist van vrouwelijke dingsigheidjes gistermiddag te drie ure hun nieuwbouw geopend. Na maanden martelen door de verbouwing, die de verkoop niet stop mocht zetten, is deze (vrije) Dinsdagmiddag ge bruikt voor een receptie in de nieuwe winkel, waar de colle ga's van de Santpoortse mid denstand in grote getale een hand kwamen geven en een gebakje eten, waar de Kamer van koophandel uit Haarlem zelfs vertegenwoordigd was in de persoon van jhr. dr. J. C. Mollerus en waar een iegelijk verbaasd stond over de veran deringen, die zich in die oude Santpoortse winkel hadden voltrokken. Vroeger was de zaak met vier snuffelende huisvrouwen al mooi vol, maar nu er een uitbouw aan vast is geplakt en de garage deels op slagplaats werd, kan er heel wat meer vrouwelijke klandi zie geborgen worden. Het ka rakter van de knusse dorps zaak ging bij de verbouwing niet helemaal teloor de mo derne opvattingen aangaande winkelinrichting kregen niet temin hun kans dubbel en dwars. Nogmaals m'n compli ment, gebroeders het ziet er voortreffelijk uit! LAMPENIER Het zwante koolvis, die f 70 opbracht, grote gul deed f44f35, middel gul f30f21, tor ren f 17f 12. Wijting bracht op f 20f 18, braadechel- vis f 22f 15 en andere soorten liepen om en-de-bij de f35. Schol naar Engeland Engeland was fel op schol. De grove soorten, zoals groot, groot-mid del. zetschol en schol I brachten f 40 f 45 op. Het binnenland nam de tweetjes voor f 26f 22, de drietjes voor f 17 en de uivertjes voor f 13. Tong aan de prijs De tong was duuT en de markt liep zelfs nog op. Voor de lappen kwam de prijs tus sen de f 2.25 en f 2.40 terecht, de groot- middel gold f 1.852.05, voor kleinmiddel werd f 2 tot f 2.20 betaald, tong I deed f 1.35 f 1.40, terwijl'de slips het eveneens goed deden met f 1.15f 1.30 per kg. Gepeperde heek De Maria vam Hattum bracht 3 kist grote heek en 1% kist middel-heek mee, waar de handel graag f 230 per kist voor betaalde. Morgen trawlerloos Er worden voor morgen geen trawlers verwacht; de Bloemendaal komt waar schijnlijk Vrijdag met een scheepje ma kreel. En dan op zee De „Herman" deed vannacht een mooie trek van twee pakken, veertig kolen en zestig manden haring. De haring zat bij de grond en was op de loupe goed te zien. Schipper K. Korbee mocht dus niet mop peren De „Pietertje" deed een trek van twintig en een trek van negentien manden hoops. De jacht op de haring schijnt voor de Nederlandse trawlers wel begonnen te zijn. Steeds meer schepen komen weer in de vaart. Besommingen Trawlers: Tzonne f 24.300, Maria van Hattum f19.600; loggers: Sch. 135 f 11.500.' Sch. 27 f 11.400; kotters: KW. 128 f560, TX. 33 f2030, A'dam 18 f2870. Van de 176 vrijwilligers nu 116 binnen Met het doel, de onderlinge band tussen de BB-vrijwilligers te versterken, werd Dinsdag in hotel De Harmonie te Castri cum een bindingsavond gehouden. Het hoofd zelfbescherming in Castricum. de heer J. A. Middelhoff, deed bij de aanvang van de avond enkele mededelingen betreffende de opleiding van de BB-ers en vervol gens werden er een serie culturele- en ontspannings films vertoond. Aanvankelijk koesterde men het plan deze maand met de oplei ding een aanvang te maken, doch in ver band met de vacanties heeft men dit uit gesteld tot eind September begin October. Er hebben zich thans 116 vrijwilligers aan gemeld. Men heeft er voor Castricum 176 I nodig. IJselmeervisserU. De vorige week werd de visserij beïnvloed door het ruwe koude weer. De vangsten waren gering. De zeilvaartuigen brachten vangsten aan van 16 tot 40 pond per etmaal. Door de geringe vangsten ble ven de prijzen zeer stabiel. De kuilpaling van de zeilvaartuigen haalde meer dan f 1,15 per pond. De weekbesommingen van deze categorie vissers varieerden van f 70 tot f 200 per zeilvaartuig. De motorvaartuigen hadden per etmaal vangsten tot 100 pond per motor vaartuig. Hiervan was de gemiddelde prijs fl,12 per pond. De weekbesommingen van de motorvaartuigen was van f210 tot f600 per vaartuig. Minder was het nog gesteld met de lijnaalvisserij. Deze vissers hebben de beug haast niet in zee kunnen brengen. De weekbesommingen van de lijn- of beug aal-vissers waren van f 30 tot f 100 per beuger. De dikkere soort lijnaal was duur in prijs. In het begin van de week was de nest visserij goed en later matig. Een opmerke lijk verschijnsel is het dat de visserij op snoekbaars en rode baars nog van zeer wei nig betekenis is. De staandnetvisserij had vangsten tot 5 pond snoekbaars en ten hoogste 10 pond rode baars per etmaal. De verdiensten waren niet hoger dan f 50 per week. Slechts door een vaartuig werd Noord zeevis aangevoerd. In de week van 21 tot en met 26 Juni werd aangevoerd: 34.393 pond kuilpaling; 1931 pond lijnaal; 167 pond snoekbaars; 917 pond rode baars; 5 pond karper: 4 pond snoek; 249.938 pond nest en 1043 pond Noordzeevis. De totale omzet bedroeg f47.461,96. Prijzen van Dinsdag. Heilbot 3,50; gr. tong 2,42; grm. tong 1,70; kim. tong 1,82— 1,76; kl. tong I 1,40; kl. tong II f 1,32—1,26; tarbot I 1,60—1,34. per kg. Tongschar 59; kl. schol I 25; kl. schol II 28—12; schar 17—15; v. haring 1512; makreel 33; grm. schelvis 37; kim. schelvis 36; kl. schelvis I 3634; kl schelvis II 1613; wijting 1211; gr. gul 38; midd gul 26; kl. gul 100,50, per 50 kg. Gr. kabeljauw 166—96; gr. koolvis zw. 69—67, per 125 kg. Aanvoer van Dinsdag. 10 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 2 kisten tongschar en schartong, 33 kisten schol, 4 kisten schar, 13 kisten haring, 4 kisten makreel, 160 kisten schelvis, 10 kisten wijting, 58 kisten kabel- jouw en gul, 45 kisten koolvis, 10 kisten diversen. Totaal 350 kisten. Besommingen van Dinsdag. KW 48 f6980; KW 31 f770. (Verhort weergegeven) Nogeens: de melksanering. Na inzending van mijn mening over de melksanering (25 Juni) kwam ik in het bezit van een schriftuur waarin het schorsingsbesluit van bedrijfsregelingen in de kleinhandel van 3 Juni 1954 was opgenomen, waarin de vol gende regelingen zijn vermeld, tot stand gebracht door Kleinhandelaren in melk of organisaties van kleinhandelaren al dan niet te samen met melkstandaardisatie- ondernemingen, welke de minister van Economische Zaken aanleiding hebben ge geven tot bovengenoemd „Schorsings- Besluit". Bovengenoemde regelingen luiden als volgt: a. Er is een gebiedsindeling toegepast in dier voege dat in elk onderdeel slechts één of ten hoogste enkele kleinhandelaren in melk of melkproducten mogen bezorgen; b. Voor elke kleinhandelaar is een aan deel in de handel in melk en melkproduc ten vastgesteld, in dier voege, dat hij bij een grotere omzet gelden derft en bij klei nere omzet gelden ontvangt; c. Aan de aangeslotenen wordt verbo den economisch verkeer te onderhouden met kleinhandelaren in melk of met melk- standaardisatie-ondernemingen die niet bij de betrokken bedrijfsregelingen zijn aange sloten, of, zo zij wel zijn aangesloten, die regeling niet naleven. Bü het lezen van dit Schorsings-Besluit en de overwegingen van de minister ten aanzien van bovengenoemde punten kwam ik tot de conclusie dat ik in deze minister tot wiens competentie deze aangelegenheid behoort, een medestander inzake' mijn mening over de melksanering had gevon den. Onder a., zegt de minister, in de over weging dat „daardoor de vrijheid van con sumenten, een kleinhandelaar in melk te kiezen, soms grotendeels of geheel (en daardoor voor de consumenten het aangewezen verweermiddel tegen te ftoge prijzen en tegen onvoldoende dienstver lening en voor de aangesloten handelaren de prikkel tot zo laag mogelijke prijzen en zo goed mogelijke dienstverlening) te loor kan gaan." „Dat genoemde bepalingen mits dien uit een oogpunt van algemeen belang ernstige bezwaren opleveren." Ook over de inhoud van de punten b en c geeft de minister zijn bezwaren te ken nen, waarin hij over punt c zegt, dat de inhoud daarvan het voor niet aangeslotenen vrijwel onmogelijk maakt de kleinhandel in melk of het standaardisatiebedrijf uit te oefenen. Nu schrijft de heer v. Leeuwen in zijn antwoord (28 Juni), dat die sanering een gunstig beeld vertoont op grond van het feit dat er maar een tiental klachten zijn binnen gekomen bij de Vertrouwenscom missie. Doch dit zegt niet veel en ik zou willen verwijzen naar de klacht van de dame, die zeer waarschijnlijk niet naar de Vertrouwenscommissie is gegaan. Verder schrijft de heer v. L„ dat men de keus heeft uit 3 4 melkslijters, doch dit heft de dwang niet op die de consumenten in hun volledige vrijheid belemmert. Wat de indiening van dat schriftelijk verzoek betreft, dat kan ik passeren als zijnde bespottelijk en tevens ergerlijk. Wanneer er een stemming onder de con sumenten gehouden wordt, zal de uitslag wel uitwijzen of de consument de dictatuur der melkboeren zal blijven dulden en zich een melkboer laat toewijzen, of dat hij als klant vrij wil zijn in de keuze van zijn melkboer. Voorts heeft de heer v. L. als titel van zijn artikel gekozen: „Melksanering wel goed." Uit het oogpunt der aangesloten melkboeren misschien, doch uit het oogpunt der consumenten en niet aangesloten melk boeren hapert er toch wel iets aan dat „wel goed", daar de dictatoriale neigingen zelfs de collegas „niet aangeslotenen" treffen, zoals dat in punt c tot uiting komt. Wan neer de melksanering goed was, dan was het Schorsings-Besluit niet gekomen. J. LEEGWATER WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3