Dr. J. L. Koole benoemd tot hoogleraar te Kampen De kluts kwijt 'n fyOXV?..Ja laag. Prof. Meijers in de Tweede Kamer herdacht Agenda voor Haarlem Koelkasten Opa Schram over de bergen Heidekoningin kwam Edese schuld aan Den Haag inlossen Toch verruiming van amateurbepalingen Garantieverlening voor sodaproject met 54 tegen 34 stemmen aangenomen Bezoek met touristische oogmerken Weduwepensioen moet vrij van successierecht zijn BANDEN Tankauto tegen boom bij Hulshorst,verkeer omgeleid Nieuwe machtiging voor Televisiestichting Sanatorium „De Klokken berg" in Breda geopend Gemeenteraadsverkiezin gen in Serooskerke H. 3. MAERTENS N.V Ontmoeting tussen twee touristen Reserve-officieren op reis met gillende keukenmeiden WOENSDAG 3 0 JUNI 1954 In de te Utrecht gehouden buitengewone vergadering van de Synode van de Gere formeerde kerken in Nederland, werd tot hoogleraar aan de Theologische Hogeschool te Kampen benoemd dr. J. L. Koole, Ge reformeerd predikant te Bloemendaal. Dr. Koole zal onderwijs geven in de oud testamentische vakken en volgt wijlen prof. dr. A. de Bondt op. De benoemde hoog leraar was predikant te Vreeland, Naald wijk, Delft (voor arbeid onder de studen ten), Schiedam en Bloemendaal. De laatste gemeente diende hij van 10 October 1948 af. Dr. Koole, die al eens eerder op de voor dracht voor hoogleraar te Kampen stond, werd 26 Maart 1910 te Arnhem geboren. Hij bezocht het Christelijk Lyceum aldaar en studeerde aan de Theologische Hoge school te Kampen, aan de universiteiten van Heidelberg en Berlijn en aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. 8 Februari 1935 promoveerde hij cum laude aan de univer siteit van Berlijn bij prof. Hans Lietzmann tot doctor in de theologie op een proef schrift over „Studiën zum koptischen Bibeltext" en in 1938 promoveerde hij op nieuw tot doctor in de theologie, thans aan de Vrije Universiteit bij prof. dr. F. W. Grosheide, op een proefschrift getiteld: „De overname van het oude testament door de Christelijke kerk". Ook deze promotie ge schiedde cum laude. Dr. Koole aanvaardde het predikambt op 29 April 1934 bij de Gereformeerde kerk van Vreeland. In 1939 vertrok hij naar Naaldwijk. Deze standplaats verwisselde hij in 1943 met Delft, waar dr. Koole stu dentenpredikant werd. In 1945 deed hij zijn intrede te Schiedam en 10 October 1948 verbond dr. Koole zich aan zijn tegen woordige gemeente. Met Kerstmis van dat jaar kwam de zender Bloemendaal weer in de aether en sedertdien gaat dr. Koole elke Zondag tweemaal in de prediking voor deze zender voor. Prof. Koole was vroeger leraar He breeuws aan het gemeentelijk gymnasium te Schiedam en is secundus-deputaat voor de radio-kerkdiensten vanwege de generale synode. Van zijn hand zijn enkele geschrif ten verschenen. Wij noemen: „Liturgie en ambt in de Apostolische kerk" en „Gaven der genezing", terwijl hij ook bijdragen heeft gepubliceerd in het Gereformeerd theologisch tijdschrift, in Vox Theologica. in het maandblad „Horizon" en in het „Bulletin of the bezan club". Van het maandblad „Kerk zonder grenzen" van radio-Bloemendaal is dr. Koole redacteur. Stichting van de Arbeid: Het bestuur van de Stichting van de Ar beid heeft de opvatting, dat weduwe- en wezenpensioenen dienen te worden be schouwd als uitgesteld loon en derhalve niet als een vermogensbestanddeel, dat onder de Successiewet dient te vallen. De Stichting van de Arbeid heeft destijds dit standpunt aan de minister van Financiën medegedeeld en er aan toegevoegd, dat in ieder geval het verschil in behandeling van overheidspensioenen en pensioenen uit het bedrijfsleven niet gerechtvaardigd is. Door de overheid verleende weduwe- en wezenpensioenen zijn namelijk geheel vrij van successierecht. In de enige tijd geleden gepubliceerde Memorie van Antwoord op het wetsont werp tot wijziging van de „Heffing van de rechten van successie, van schenking en van overgang" wordt voorgesteld, weduwe pensioen tot 3.000 vrij te stellen, waar mee een verruiming van de Vrijstelling van wezenpensioenen gepaard gaat. Hiermede wordt echter de discriminatie tussen overheidspensioenen en die van het bedrijfsleven naar de stichting meent niet weggenomen. Het bestuur van de Stichting van de Ar beid heeft hierin aanleiding gevonden om onder herhaling van zijn reeds vermel de standpunt bij de minister op verdere verruiming aan te dringen. ADVERTENTIE WOENSDAG 30 JUNI Openluchttheater, Bloemendaal: Stichting Kunst en Vermaak „Mariken van Nieume- ghen", 8.15 uur. Grote Kerk: Radio-zang- dienst, 8 uur. Frans Hals: „Verdacht van zedenmisdrijf', 18 j., 7 en 9.15 uur. City: „Bittere rijst", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Lido: „Alarm in Marokko". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Thérèse Raquin", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „The greatest show on Earth", alle leeft., 8.15 uur. Roxy: „Kruisweg der liefde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Las tige liefdadigheid", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Der letzte Walzer", alle leeft., 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 1 JULI Grote Kerk: Orgelconcert, 3 uur. Concert gebouw: Jeugdkoor „Inter Nos", 8 uur. Frans Hals: „Verdacht van zedenmisdrijf", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „Bittere rijst", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Alarm in Marokko", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Thérèse Raquin", 18 jaar, 2, 7 en 915 uur. Minerva: „The greatest show on Earth", alle leeft., 8.15 uur. Palace: om 10.30 en 11.30 uur reportage over thuisreis Engels koningspaar: „Lastige liefdadigheidalle leeft, 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Kruis weg der liefde", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Der letzte Walzer", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Dr. J. L. Koole In de afgelopen nacht om half twee is op de rijksweg tussen Harderwijk en Nunspeet in de buurt van Hulshorst een grote tank auto van de „internationale tankautodienst" uit Uithoorn tegen een boom gereden en omgeslagen. De gehele weg werd versperd. Uit de achterste van de twee tanks, waarin een gat werd geslagen, stroomde kokende teer over de weg. De tank bevatte 18 ton van deze vloei stof. De voorste tank kwam geheel over de weg te liggen en sluit de verbindingsweg tussen Zwolle en Amersfoort geheel af. Het verkeer moest dan ook langs een grote om- v.eg worden geleid. De ravage was zeer groot. De wielen van de auto werden afgerukt en een zware boom werd bijna ontworteld. De brandweer uit Nunspeet is ter plaatse. Het is een won der dat beide chauffeurs van de tankwagen ongedeerd uit deze chaos te voorschijn zijn gekomen. De versperring van de rijksweg Zwolle Amersfoort is hedenmorgen om 7 uur op geheven. Het verkeer kan weer van deze weg gebruik maken. Bij besluit van de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen is op giond van de Overgangsregeling Televisie- bestel 1954 aan de Nederlandse Televisie Stichting wederom machtiging verleend tot het doen van televisie-uitzendingen voor de duur van 6 maanden gerekend van 1 Juli 1954 af. Deze machtiging is verleend onder dezelfde voorwaarden als die welke hebben gegolden in het eerste halfjaar 1954. In Breda is Dinsdag het nieuwe sanato rium „De Klokkenberg", dat 550 bedden bevat en tien millioen gulden aan bouw heeft gekost, geopend door de heer J. G. Suurhoff, minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Minister Suurhoff zeide, dat de tuber culose nog steeds een gevaarlijke volks ziekte is. Ofschoon de behoefte aan sana toriumruimte terugloopt, heeft toch het oprichten van „De Klokkenberg" nut. Het sanatorium heeft zich namelijk ontwikkeld tot een moderne longkliniek. In Serooskerke op Schouwen, de klein ste gemeente van Zeeland, zijn gisteren gemeenteraadsverkiezingen gehouden. 46 der uitgebrachte stemmen waren voor de lijst-Geluk, die de Partij van de Arbeid vertegenwoordigt en 64 voor de lijst Klom- pe, die de V.V.D., de A.R. en de C.H.U. vertegenwoordigt. In de nieuwe raad zijn 4 zetels voor de lijst Klompe, dat is een verlies van 1 zetel. De lijst-Geluk krijgt 3 zetels, dat is een winst van 1 zetel. Vanavond wordt in Utrecht een vergade ring gehouden tussen het K.N.V.B.-bestuur en vertegenwoordigers van de Vereniging van Eersteklassers en de Federatie van Tweede-, derde- en vierdeklassers. Van elk district zal de voorzitter de gelegenheid krijgen mede te delen hoe in zijn district de mening onder de clubbesturen is ten aanzien van een verruiming der amateur-bepalingen. Met de gegevens van deze vergadering zal het hoofdbestuur Zaterdag aanstaande op nieuw vergaderen, en naar mag worden aangenomen met een voorstel komen om de bepalingen ten aanzien van het amateu risme te wijzigen. ADVERTENTIE Tot rector magnificus der Vrije Univer siteit te Amsterdam voor het cursusjaar 1954—1955 is benoemd prof. dr. J. Waterink, die in deze kwaliteit prof. dr. J. F. Koksma opvolgt. Bent U in het oerwoud van merken de kluts kwijt? Neem dan Roxy, de karaktervolle sigaret die rotsvast van kwaliteit is. Mild en fleurig, boeiend en geurig. U blijft er bij en U raakt de kluts niet weer kwijt! ADVERTENTIE Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 (Van onze parlementaire redacteur) Terecht gevoelen regering en Kamer be hoefte om de grote jurist prof. Meijers te herdenken. Niet alleen door zijn woorden viel duidelijk waar te nemen, hoezeer minister Donker door dit verlies ge troffen was, niet in de laatste plaats ook omdat in prof. Meijers aan ons volk de codificator is ontvallen en aan de minister van Justitie zijn rechterahnd voor de ver dediging van de reeks wetsontwerpen in zake de herziening van het Burgerlijk Wet boek. In zijn toespraak, waarin hij nog aan stipte, dat het ontwerp-Koninklijk Besluit gereed lag ter benoeming van prof. Meijers tot regeringscommissaris om mettertijd de minister bij de verdediging van die ont werpen in de volksvertegenwoordiging bij te staan, zinspeelde minister Donker er op, dat hij voornemens is met de hulp van verdere bijstand van buiten af, het zijne te doen om het door de Leidse geleerde onder nomen werk te doen voltooien. Zondagochtend 27 Juni op de autoweg Basel- Luxemburg, de grote ver bindingsweg tussen Neder land en Zwitserland. De ééne auto na de an dere giert op topsnelheid voorbij, vooral veel Neder landers en Belgen. Bijna niemand heeft ook maar één moment aandacht voor die kleine figuur met dat kinderlijke wagentje ach ter zich aan, die kalm voortstapt op deze zo levensgevaarlijke weg. Hol land-Rome v.v., Opa Schram steeds wandelend, thans op de terugweg naar Nederland, waar hij hoopt nog tijdig aan te komen om deel te nemen aan zijn der tiende Vierdaagse. Hij is blij verrast dat zo'n jachtend automobilist, land genoot tevens, de moeite neemt om even te stoppen om een praatje te maken, te horen wat Opa al zo heeft afgewandeld en wat Opa nog allemaal van plan is. Nu, dat is niet mis. 3600 kilometer heeft hij achter de rug, ruim 800 zullen er nog bij komen en dan, bij wijze van licht dessert, nog eventjes de Vierdaagse. En geen blaartje, mijnheer! Om dit nog eens goed te demonstreren doet Opa een wilde rondedans midden op de autoweg, ondanks nijdig geclaxonneer van voorbij schietende automobilisten. Over de Gotthard is hij ko men lopen en in de sneeuw heeft hij zijn handen kun nen wassen. De Gotthard, die voor de meeste auto mobilisten en zelfs ook voor de meeste auto's een zware kluif is. Opa doet het an ders: hij loopt er gewoon overheen steeds maar met zijn karretje achter zich aan. Zou er sinds de tijden van Hannibal, die nog voorzien was van olifanten, één mens geweest zijn, die op even simpele wijze als Opa Schram even over de Gotthard gelopen is? Ja en nu had men hem gezegd, dat hij het beste over Colmar terug kon, om die heuvels in de Vogezen te vermijden. Gelukkig, dat hij nu iemand trof, die hem kon vertellen, dat die heu vels in de Vogezen een peuleschilletje waren ver geleken bij de Gotthard, zodat Opa maar dadelijk besloot Colmar rechts te lat enliggen en rechttoe rechtaan ever Mulhouse, Thann, Epinal, Nancy, Metz, Luxemburg huistoe te wan delen. Enige ongerustheid ver toonde Opa over verhalen, die hij gehoord had over ontmoetingen met wilde zwijnen in Luxemburg. Dat hij zich tussen al die snel heidsmaniakken voortdu rend in heel wat groter levensgevaar bevond, dan wanneer hij eens een troep je wilde zwijnen zou tegen komen, scheen Opa niet recht te beseffen. Nu, die wilde zwijnen in Luxem burg komen meestal niet in de buurt van de grote wegen, zodat Opa ook hier omtrent gerustgesteld kon worden. Op zijn wagentje prijkten bovenop een paar tot op de draad versleten schoenen, die Opa met evenveel trots toonde als een moeder haar pasgeboren baby. Verder bleek Opa goed voorzien van sinaasappelen en an dere vruchten. Eén ding miste Opa in Frankrijk erg, namelijk zijn dagelijks kopje van een bepaalde cacaodrank. Inplaats daar van had hij noodgedwongen een glaasje wijn genomen, dat Opa echter ook goed bevallen was. Automobilisten op weg naar Zwitserland: kijkt u deze week eens goed uit. Ergens tussen Luxemburg en Basel zult u misschien die nietige figuur voorbij zien trekken. Stopt u ook eens één ogenblikje om een praatje te maken met dit onverwoestbare, blijmoe dige wandelaartje, Opa Schram. U zult ervan op knappen eens niet te horen welke passen men al zo in de hoogste versnelling heeft genomen of in hoeveel uur en hoeveel minuten men Luxemburg-Basel gedaan heeft, maar eenvoudig, dat de benenwagen nog niet heeft afgedaan en dat men van geen enkele landschap zo geniet als wanneer men er wandelend doorheen trekt, als Opa Schram. Ook voorzitter Kortenhorst zei, dat de volksvertegenwoordiging niet alleen een Nederlands fenomeen op het wijde gebied van het recht wilde eren, maar tevens hulde wil brengen aan ons volk in zijn geheel, dat een der zijnen tot de niet te meten hoogte van het rechtsideaal gedurende een lange reeks van jaren stijgen zag en hem bij zijn heengaan als de verpersoonlijking van dat ideaal heeft erkend en tot zich ge roepen, toen het besef gegroeid was dat de schat van Meijers' kennis, inzicht, ervaring en moraliteit dienstbaar moest worden ge maakt aan het algemeen belang, waaraan zijn inspanningen onafgebroken waren gewijd. „Meijers is, ondanks de beproevingen, die hem in de oorlog niet gespaard zijn ge bleven, een gelukkig mens geweest en dan denk ik niet alleen aan het geluk zijn talenten en aspiraties te zien opbloeien tot volle wasdom, maar meer nog zijn persoon lijk geluk aan de zijde van een levensge zellin, die hem tot zijn laatste ademtocht heeft omringd met het begrip en de liefde van een wijze, begrijpende, medelevende vriendin, een steun in zijn werk, een vreugde in zijn leven, een troost in zijn leed. Naar haar en naar zijai kinderen en kleinkinderen gaan allereerst onze ge dachten uit. Zij zullen troost vinden in de overweging, dat hij niet vergeefs heeft ge leefd en dat heel ons volk rouwt met hen om wat nu zijn einde heeft gevonden," al dus dr. Kortenhorst. Ten teken van rouw volgde op de indruk wekkende herdenking een korte schorsing. Sodaproject aanvaard Na heropening van de vergadering was de eindstemming over de wetsontwerpen inzake machtiging aan de regering tot het geven van een garantie van 21 millioen gulden voor de betaling van rente en af lossing van een lening ten behoeve der te Delfzijl op te richten sodafabriek aan de orde. Hieraan ging nog een uitvoerige verkla ring van de heer N e d e r h o r s t (P. v. d. A.) vooraf, die erkentelijkheid jegens minister Zijlstra betuigde voor de redelijke wijze waarop hij het aan de fractie van de Partij van de Arbeid onwelgevallige voor stel inzake de opzet van de onderneming had verdedigd, en voor verschillende tijdens het openbaar debat gedane conces sies. Afweging van deze voordelen tegen de nadelen, welke aan de voorstellen waren blijven kleven, hadden tenslotte de heer Nederhorst en zijn politieke vrienden doen besluiten, zij het tot hun groot leedwezen, tegen te stemmen. Te zwaar achtten zij het risico, dat huns inziens de gemeenschap tengevolge van de gekozen exploitatievorm zal blijven lopen. Daarnaast was er hetgeen deze afgevaardigde noemde, de willekeurige bevoordeling van bepaalde groeperingen. De heer Wel ter (K.N.P.) zag zich eveneens genoodzaakt een oppositionele houding aan te nemen. Dit vooral vanwege de vele en grote onzekerheden met betrek king tot de rentabiliteit; de financiële deel neming van de staat, in de vorm van de te verstrekken garantie, berustte zijns inziens niet op voldoende zakelijke basis. De voorstellen werden met 54 tegen 34 stemmen aangenomen; de fracties van de P. v. d. A., van de K.N.P. en van de com munisten stemden tegen. Omzetbelasting De verdere middag ging heen met be raadslagingen over het wetsontwerp op de Omzetbelasting 1954. Dit was slechts een aanloop, want naar alle waarschijnlijkheid volgt er nog een flink aantal sprekers, na dat Dinsdagmiddag de heren Van den Heuvel (A.R.), Hofstra (P. v. d. A.), Lucas (KVP) en Van de Wetering (C.H.) zich hebben laten horen. Laatstge noemde was eigenlijk de enige van dit vier tal, die ook aandacht heeft besteed aan degenen, die, althans naar zijn mening, het kind van de rekening zullen worden, te weten de verbruikers. Deze afgevaardigde vreesde van de nu ter tafel liggende rege ling, die aanmerkelijke vereenvoudiging van het gehele stelsel beoogt, prijsstijgingen. Evenals de heer Van den Heuvel stond hij nog even stil bij een figuur uit de door de P. v. d. A. in 1952 gevoerde verkiezings propaganda, „Jan Welgemoed", die minister Lieftinck zo had geprezen. Maar die Jan was volgens de C.H.-spreker „een naar jongetje geweest, want in werkelijkheid was hij door de omzetbelasting gevild en had hij dus een beetje zitten jokken." De heer Van den Heuvel zei, dat de be volking met zekere opgewektheid de om zetbelasting betaalt, doordat zij niet zo duidelijk merkt, hoezeer die op de finan ciële positie van de massa drukt. Bezwaar lijk achtte de heer Van den Heuvel het, dat de Kamer niet weet, hoe de regering de vele bevoegdheden, die de wet haar geeft, zal gebruiken. De heer Hofstra vond reden om het ontwerp, dat materieel het zelfde resultaat beoogt als de huidige rege ling, alleen echter met gebruikmaking van een andere techniek, toe te juichen. Ver heugd was hij over „de grote ommezwaai" welke de Nota van Wijzigir^gen te zien had gegeven en waardoor nu inderdaad tal van vereenvoudigingen tot stand zullen komen. Met hem behoorde dr. Lucas (KVP) mede tot degenen, die waardering koester den voor de wijze, waarop de regering voor het nodige overleg omtrent haar voorstel len had zorg gedragen en evenals de heer Hqfstra kon hij met de ontworpen regeling inzake integratieheffingen instemmen, doch over het'vraagstuk van de indertijd aange brachte verhogingen op de omzetbelasting met het oog op de defensie-uitgaven bleek er tussen de twee zoëven genoemde afge vaardigden verschil van mening te bestaan. Verdwijning dier verhogingen stond de heer Hofstra voor, daarentegen voelde dr. Lucas meer voor bestendiging. Ongetwij feld zal dit punt ook nog wel in de verdere debatten aan de orde komen. ADVERTENTIE 'SUCCES De goede vriendschap tussen Ede en 's Gravenhage zal in de toekomst door niets meer worden bedreigd. Gisteren kwam de heidekoningin Calluna. bege leid door een rustieke stoet naar de resi dentie om een eeuwenoude ereschuld in te lossen. Kabouters uit haar gevolg tors ten drie kisten met in totaal 6000 gouden dukaten. Die muntstukken had 426 jaar geleden de Edese veldheer Maarten van Rossem zich bij wijze van onkostenvergoe ding toegeeigend, nadat hij het Haagje duchtig had gebrandschat. Dat oude zeer is nu op charmante wijze uit de wereld geholpen. Gistermiddag trok een lange stoet voor Den Haags nieuwe stadhuis langs, vol met tamboers en her auten te paard en elfjes, kabouters en an dere landelijke verschijningen en midden in die stoet bevond zich heidekoningin Calluna, gevolgd door haar hofdames. Terwijl enkele kabouters met het „goud" sjouwden, werd Calluna verwelkomd door de wethouder van sociale zaken, de heer C. H. P. W. van den Oever, omdat de bur gemeester verhinderd was. Boven in de cantine stak de koningin der heide een vriendelijke toespraak af, waarin zij uit weidde over de schoonheid van haar rijk rondom Ede en over het genoegen, dat het haar bereidde een historische schuld te kunnen voldoen. Behalve die ducaten was er ook nog een grote pot honing. De heer Van den Oever was een en al dankbaarheid en wilde eigenlijk wel eens weten, wat hij met die honing moest be ginnen. „Of krijgt het gemeentebestuur die pot indachtig het gezegde, dat het beter vliegen vangen is met honing dan met azijn", vroeg hij, zinspelend op de duidelijk toeristische strekking van Cal- luna's woorden. Ede's burgemeester, de heer H. M. Oldenhof, die met zijn wethou ders eveneens naar Den Haag was geko men, zei dat de ontvangende partij de symboliek best begrepen had, zodat hij daarover niet meer behoefde te spreken. Wel haakte hij nog even aan op een op merking van de wethouder, dat Maarten van Rossem geen 6000, maar 8000 dukaten uit Den Haag had weggespeelt. Burge meester Oldenhof vond restitutie van drie kwart van de hoofdsom zo gek niet. Op 21 Augustus wordt een „Haagse dag" in Ede gehouden. In Rotterdam Op uitnodiging van het gemeentebestuur van Rotterdam bracht de heidekoningin des avonds met haar schilderachtige ge volg een bezoek aan de Maasstad. Talrijke Rotterdammers waren naar de binnenstad gekomen om getuige te zijn van haar in tocht. De koets waarin Calluna zat, stopte voor het bordes van het stadhuis en de waar nemende burgemeester van Rotterdam, wethouder J. Meertens, begroette de hoge gast uit Ede. Hem werd door de heidekoningin een oorkonde overhandigd. Er volgde een ont vangst in de Burgerzaal. Des morgens had de loco-burgemees- ter van Amsterdam, mr. A. de Roos, in het Internationaal Cultureel Centrum aan de rand van het Vondelpark, de Heide koningin Calluna en haar gevolg uit Ede reeds ontvangen. ADVERTENTIE Enige dagen geleden is de school voor reserve officieren lichte luchtdoelartillerie van Gorcum naar Bussum overgeplaatst. Deze overplaatsing is nogal rumoerig ge weest. Hadden de toekomstige officieren de avond voor hun vertrek afscheid gevierd met behulp van traangas en spuitende brandslangen, tijdens de treinreis naar Bussum werd op de tussenstations met rot jes, donderbussen, gillende keukenmeiden er. wat nog meer aan knalrijks is uitgevon den naar de mensen gegooid, hetgeen met luid gejoel gepaard ging. De leiding van het transport gelastte de stopzetting van dit festijn. Maar dit mocht niet baten want op he volgende station dat aangedaan werd, herhaalden zich dezelfde taferelen. In Bussum aangekomen moesten de man schappen op de binnenplaats van de Kolo nel Palmkazerne aantreden. Daar gelastte de commandant de agitators uit te treden. Vrij spoedig meldde zich de eerste, maar de volgenden lieten op zich wachten. Onaf gebroken moesten de mannen in de hou ding staan. Na het avondeten werd opnieuw aantreden geblazen. Ook toen meldde zich niemand. Na een paar uur zo in de hou ding te hebben gestaan kwam eindelijk nummer twee te voorschijn, waarna de troep kon inrukken. Daarna was een eind gekomen aan een van de onrustigste over plaatsingen die Bussum gekend heeft. Of en welke straf de leiders van het vuur(werk) te wachten staat is niet bekend.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5