België verwacht dit jaar nog meer toeristen dan in 1953 Kort en bondig Uitreiking van negen hoge militaire onderscheidingen verworpen Goedkope maaltijden in Brusselse warenhuizen Oppenheimers beroep Bonn over mogelijke wijziging der EVG Toestand van beroofde IJmuidenaar bevredigend 5 Franse parlementariërs in Nederland Generaal-overste der Dominicanen verongelukt Vrouw bekent echtgenoot te hebben vergiftigd „Himalaya neemt wraak", zeggen berggidsen Papagos naar Bonn „Handen af van het Westelijk halfrond" Nieuw kabinet-Bech in Luxemburg Plechtigheid aan Paviljoenslaan Tsjoe En Lai terug in China De verjaardag van Prins Bernhard Veel buitenlandse paarden bij internationale draverijen Indonesisch-Nederlandse besprekingen begonnen „Eerst souvereiniteit voor de Bondsrepubliek" WOENSDAG 30 JUNI 1964 BINNENLAND Tegen de Koninklijke Harmonie van Tegelen en de schutterij St. Martinus aldaar is proces-verbaal opgemaakt wegens het feit, dat beide verenigingen Zondag na de pro cessie waarbij het openbaar musiceren toegestaan is met muziek en slaande trom naar hun verenigingslokalen zijn getrokken. Het hoofdbestuur van het Nederlands Padvindsters Gilde heeft besloten uit de op brengst van de actie „Heitje karweitje" een bedrag van pl.m. f 6000 af te staan voor do vluchtelingen-actie van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap. Het bestuur van de N.J.C. heeft dit bedrag dankbaar geaccep teerd. Zonder enig officieel vertoon is Dinsdag het verbindingskanaaltje tussen het Oude en het Nieuwe Winschoterdiep, dat in de eerste plaats voor de scheepsbouw in Hooge- zand van belang is, geopend. In aanwezigheid van de hoofdingenieur-directeur van de pro vinciale waterstaat in Groningen, ir. P. Stelling, trokken de sleepboten „Woelwater" en „Golfbreker" uit Delfzijl het eerste schip, de voor Nieuw Zeeland bestemde „Pateke" door het kanaaltje. Het m.s. „Kota Agoeng" van de Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd, dat bijna 900 bedevaartgangers van Indonesië naar Djed- dah bracht en nu van daar onderweg is naar Rotterdam, wordt 8 Juli verwacht. Het motorschop „Mataram", komende uit Indonesië, wordt op Zaterdag 3 Juli na een afwezigheid van ruim elf maanden weer aan de Lloydkade te Rotterdam verwacht. De passagiersaccomodatie is geheel gevuld met passagiers uit Indonesië en Malakka. Onder de lading van het schip bevinden zich zes argusfazanten, 9000 rijstvogels en drie kisten met kevers. HAARLEM EN OMGEVING Aan de technische hogeschool in Delft is de heer N. J. M. Zwaneveld uit Haarlem geslaagd voor het candidaatsexamen voor civiel-ingenieur. De heer B. Erdtsieck te Haarlem is ge slaagd voor het ingenieursexamen voor na tuurkundig ingenieur van de technische hogeschool in Delft. Aan de universiteit van Amsterdam slaagden voor het candidaa'.sexamen genees kunde tweede gedeelte mej. P. C. Houting te Veisen, mej. H. M. Meilink te Haarlem en mej. J. C. van der Zwaan te Heemstede. In Den Haag slaagde voor het notarieel examen, eerste gedeelte, de heer G. A. Riet veld te Heemstede. Een groep van tien Franse parlements leden is te 's-Gravenhage aangekomen voor een studiereis, waarbij zij zich ervan op de hoogte willen stellen onder welke om standigheden het Nederlandse volk het EVG-verdrag heeft aanvaard. Gisteravond zijn de Fransen ontvangen in „Seinpost" door hun Nederlandse collega jhr. mr. Van der Goes van Naters. Heden ochtend is in de Trèveszaal een bijeen komst gehouden, waarop enige Kamerle den aan hun Franse gasten uiteenzetten waarom zij vóór de EVG zijn. Hier voerden onder meer het woord de heren Bruins Slot, Fens en Goedhart. Verder wordt ook een bezoek gebracht aan Rotterdam, waar het gemeentebestuur een maaltijd aanbiedt tijdens een boottocht. Later in de namiddag ontvangt de voor zitter der Tweede Kamer de Franse parle mentsleden in het kamergebouw. Donderdag wordt de Wieringermeer be zocht. Desmiddags worden de gasten ont vangen in Maison Descartes, waar prof. Guilhou zal spreken over de lotsgemeen- schap van het Nederlandse en het Franse volk. De generaal van de R.K. orde der Domi nicanen, Emanuel Suarez, en diens secre taris-generaal, Aure Liano Martinez, zijn vandaag bij een auto-ongeluk in Perpignan (Frankrijk) om het leven gekomen. De Zondag aangehouden 53-jarige J. van B., de vroegere echtgenote van de op 3 Mei 1946 overleden Pieter van der Veen te Warffum heeft door een bekentenis het vermoeden bevestigd dat deze Van der Veen geen natuurlijke dood is gestorven. De vrouw heeft bekend haar man te heb ben vergiftigd. Als gemeld is vorige week in de nacht van Donderdag op Vrijdag op de openbare begraafplaats te Warffum het stoffelijk ovreschot van Pieter van der Veen opge graven. Vier beklimmers omgekomen Sjerpa-gidsen die aan de voet van het Himalaya-gebergte wonen, geloven, dat de goden van de hoge bergtoppen vertoornd zijn wegens de bedwinging van de Mount Everest en zich wreken door bergbeklim mers ongelukken te bezorgen. Dit jaar zijn bij beklimmingen reeds vier personen om het leven gekomen. Verschei dene andere Alpinisten moesten hun po gingen opgeven met bevroren lichaams delen. Een van hen moest een voet laten amputeren en Hillary, een van de bedwin gers van de Mount Everest, brak een paar ribben en liep malaria op. Slechts één bergtop kon worden bereikt, namelijk de Api, maar de beide Italianen die er in slaagden, zijn op de terugweg om het leven gekomen. Alleenu hun Sjerpa- gids overleefde de expeditie. Wegens deze vrees der Sjerpa-gidsen moesten de Japanners de bestijging van de Manasloe en Britten en Indiërs de be klimming van de Baihalidjot opgeven. Er bevindt zich thans een Italiaanse expeditie in de Himalaya, die tracht de top van de Godwin Austin te bereiken, de hoogste nog niet bestegen berg in de we reld. Het laatste bericht van de expeditie is, dat zij door een hevige storm wordt op gehouden. Met een chartervliegtuig der K.L.M., hetzelfde toestel waarmee dr. Adenauer enkele maanden geleden naar Athene vloog, zal de Griekse minister-president, maarschalk Fapagos, vanmiddag op het vliegveld Wahn bij Keulen aankomen. Hij zal een week in de Bondsrepubliek blijven en behalve Bonn ook het Roergebied en Beieren bezoeken. De aankomst van de Griekse maarschalk wordt hier met bijzon dere belangstelling tegemoet gezien, te meer nu minister Eden de mogelijkheid van een rechtstreekse aansluiting van de Bondsrepubliek bij de NAVO in geval van een uitblijven van het Europese leger, in uitzicht heeft gesteld. Dinsdagochtend begonnen in de Grafelijke Zalen te Den Haag de Uniebesprekingen tussen de Nederlandse en de Indonesische delegatie. De Indonesische delegatie van links naar rechts: Moh. Yamin, minister van Onderwijs; mr. Sunarjo, minister van Buitenlandse Zaken en leider van de delegatie; Iskaq Tjokrohadisurjo, minister van Economische Zaken en prof. mr. dr. Supomo, ambassadeur in Engeland. De Nederlandse delegatie van links' naar rechts: prof. dr. J. Zijlstra, minister van Economische Zaken; mr. L. A. Donker, minister van Justitie; mr. J. M. A. H. Luns, voorzitter van de delegatie; de heer J. van de Kieft, minister van Financiën en mr. N. S. Blom, regerings-commissaris voor Indonesische aangelegenheden. De Amerikaanse commissie voor atoom energie heeft Dinsdag bekendgemaakt, dat zij zich met vier stemmen tegen een heeft uitgesproken tegen een voorstel om dr. Oppenheimer weer in beperkte mate toe gang tot atoomgeheimen te verlenen. Een speciale veiligheidscommissie had, zoals men weet, eerder bepaald, dat „dr. Oppenheimer, hoewel „trouw en discreet", een gevaar is voor de veiligheid waarom hem de toegang tot atoomgeheimen dient te worden ontzegd". De atoomgeleerde had tegen deze uitspraak, die werd aangenomen met twee tegen een stem, beroep aangete kend bij de commissie voor atoomenergie. De meerderheid van de atoomcommissie is van oordeel, dat Oppenheimers betrek kingen met communisten de toelaatbare grenzen van voorzichtigheid en zelfbe dwang, verwacht van iemand op een hoge post. verre overschreden hadden. Uit het bestudeerde materiaal is geble ken, aldus de meerderheid, dat dr. Oppen heimer grote karakterfouten heeft. Hij was tekort geschoten in zaken, waarin hij veel verantwoordelijkheid droeg in 's lands be lang. In zijn betrekkingen had hij herhaal delijk moedwillig de normale veiligheids voorschriften veronachtzaamd. Henry D. Smith, het enige commissielid dat vóór Oppenheimers herstel in zijn rechten stemde, zeide van oordeel te zijn, dat de geleerde geen gevaar voor de vei ligheid is. „Als men het bewijsmateriaal objectief leest," zo zeide Smith, „blijkt duidelijk, dat de atoomgeleerde trouw en betrouwbaar is. De verschillende inciden ten. die verontrusting hebben veroorzaakt, blijken begrijpelijk en onbelangrijk te zijn." Waarschuwing aan Moskou: Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft eenstemmig de door de demo cratische senator Lynden Johnson voorge stelde motie aanvaard, waarin de Sovjet- Unie wordt gewaarschuwd, zich niet te mengen in de zaken van het Westelijk halfrond. De motie, die reeds door de Senaat was aangenomen, heeft geen wetskracht, maar geeft de mening van het parlement weer. In de motie wordt communistische inmen ging in Amerikaanse zaken veroordeeld en het nemen van de noodzakelijke maatrege len hiertegen aanbevolen. De Luxemburgse formateur Joseph Bech (sociaal-christelijke partij) heeft een nieu we regering gevormd. Het coalitiekabinet bestaat uit vier sociaal-christenen (katho lieken) en drie socialisten: Premier en minister van Buitenlandse Zaken is Joseph Bech; Onderwijs: Pierre Freyden (s.-ch.); Financiën en Landbouw: Pierre Verner (s.-ch.); Volksgezondheid: dr. Emile Kolling (s.-ch.); Justitie en Ver keer: Victor Bodson (soc.); Arbeid: Nicho las Biver (soc.); Economische Zaken: Mi chel Rasauin (soc.). Voorts is in de regering opgenomen de socialist Paul Wilwertz als regeringscom missaris. Hij zal minister Rasquin moeten bijstaan bij het reorganiseren van het economische bestel van het land. Zonsverduistering in India Een kwart millioen pelgrims heeft zich gisteren op de oevers van het Koeroeksje- trameer in India verzameld, in afwachting van de zonsverduistering. Dam. zo geloven zij, verslindt de demo nengod Rahoe de zon. Op dat ogenblik begeven zij zich in het voor hen heilige water om de goden te smeken de zon te bevrijden en de aarde weer licht te geven: Er heerst een temperatuur van boven de 40 graden en de overheid heeft vier me dische posten ingericht om de vele flauw- vallers eerste hulp te verlenen. Er is 1.500 man politie naar het meer, dat 150 km. ten Noorden van Nieuw Delhi ligt, gezon den. Tsjoe En Lai, de premier en minister van Buitenlandse Zaken van communistisch China, is vandaag uit Rangoon in Kanton aangekomen op doorreis naar Peking. Voor zijn vertrek uit Rangoon verklaar de Tsjoe, dat zijn besprekingen in Birma, die twee dagen geduurd hebben, vrucht dragend geweest zijn. De geest van weder zijds begrip en vriendschap, die bij deze onderhandelingen heerste, zou zowel bij dragen tot betere betrekkingen tussen China en Birma als tot versteviging van de vrede in Azië en in de gehele wereld. Na het vertrek van Tsjoe uit Rangoon is aldaar een verklaring uitgegeven, waarin hij en de Birmaanse premier verklaren, dat de volken van hun landen het recht hebben, hun eigen regeringsstelsel te kie zen en hun levenswijze, zonder inmenging van andere landen. De beide premiers be vestigen opnieuw, dat zy hun uiterste best zullen doen om de vrede in de wereld, „voornamelijk in Zuid-Oost Azië" te be vorderen. De verjaardag van Prins Bernhard is op Soestdijk in opgewekte stemming gevierd. Om 10 uur reeds meldde zich ten paleize de cadettendrumband „Prins Bernhard" voor het brengen van een aubade. Op 22 December 1952 verleende de Prins aan de cadettendrumband van de Koninklijke Militaire Academie toestemming zich voor taan te noemen: Cadettendrumband „Prins Bernhard." Voor de eerste maal heeft de Prins gis teren deze band beluisterd. De band mar cheerde spelende de paleistuin binnen tot voor het bordes en stelde zich op voor de Prins. Op dat moment betrad ook de Ko ningin het bordes. Onder leiding van cadet-sergeant R. R. Buyse werden drie marsen uitgevoerd, de feestmars, de Marche de la Cavalerie en de Irene-polka. Des middags werd een tuinfeest gehouden, waarop drie vierhonderd gasten tegen woordig waren. (Van onze correspondent in Brussel) De meeste waarnemers in België zijn het er in hun voorspellingen over eens dat het komende toeristische seizoen voor Bel gië nog beter zal zijn dan vorig jaar. Op de Grote Markt te Brussel mogen de grote bussen, die honderden buitenlanders aan voeren, niet langer dan een half uur par keren om dan plaats te maken voor andere bussen en personenwagens. Om 3 uur 's morgens kan men op de Grote Markt al autobussen zien aankomen en gidsen horen vertellen over Brussel als residentie der Bourgondische vorsten en der hertogen van Brabant. Zoals wel meer geschiedt, vertellen die gidsen maar wat. Bijvoorbeeld het ver haaltje van de architect van het Brusselse stadhuis, die zelfmoord zou hebben ge pleegd toen hij merkte dat de toren van het stadhuis niet geheel in het midden stond, is zuiver fantasie. En ook de tien lezingen over de oorsprong van manneke P. zijn sterke verhalen. Wel schijnen de geschiedkundigen het er over eens te zijn dat het ventje dateert uit de late Middeleeuwen, toen de Vlamingen uit Brugge naar Brussel kwamen om de stad te plunderen. Een jonge Brusselaar zou toen van uit een raam de Brugse soldaten op zijn eigen manier bestookt hebben. De hertog van Brabant heeft steeds een zeer particularistische politiek gevolgd. Terwijl de graaf van Vlaanderen het zelfs tegen de koning van Frankrijk durfde od te nemen (Gulden Sporenslag van 11 Juli 1302) hield de hertog zich afzijdig en bleef niet eens welwillend neutraal tegen over de Vlamingen. Dat zegt de gids op de Grote Markt natuurlijk niet, want de Amerikanen en andere toeristen staan al ongeduldig te trappelen om de „Little Man" te zien. Het bronzen beeld van het ventje is echter zo klein dat de eerste in druk steeds een ontgoocheling is. Gezien de gehele sfeer van de Stoofstraat wordt er echter toch maar eens duchtig gelachen. Aan het spit gebraden In een van de oude cafés van de Grote Markt, waar grote stukken hout in de haard branden, kan men aan het spit gebraden wild of speenvarkens eten, overgoten met Bourgogne of Beaujolais, of zo men wil: met Brussels Geuzenbier. De grote Brusselse warenhuizen bieden op het ogenblik goede en goedkope diners en lunches aan. Voor 45 francs (circa 3.50) kan men krijgen gebonden soep, een Hollandse maatjesharing, met spercie- boontjes, sla, tomaten en uitjes, een vlees schotel en dessert. Hetzelfde etentje kost in een gewoon restaurant minstens vyf gulden. De vleesporties zijn altijd over vloedig. Wat de restaurants schade'oos stelt voor de goedkope maaltijden is het feit dat de drank een goede winst oplevert. Een fles wijn kost al gauw 5 tot 8 gulden en alle grote warenhuizen en goede restau rants hebben hun eigen wijnkelders. Een der grote warenhuizen is zelfs begonnen De eerste grote internationale draverijen in de geschiedenis van de Nederlandse drafsDort die Zondag 4 Juli op Duindigt en Donderdag 8 Juli in het. HUverwiwe Sportpark onder de benamingen ..Grote Priis der Lage Landen" en „Grote Jubi leum-Prijs" worden gehouden, zijn m Europa uitstekend ontvangen, gezien net feit, dat niet minder dan 17 buitenlandse paarden voor beide nummers zyn inge SCj[oewel natuurlijk niet verwacht mag worden, dat alle inschrijvingen gehand haafd zullen blijven, mag voorlopig toch wel gesproken worden van een «root sue ces bij deze eerste poging om de Neder landse drafsport een plaats te geven in de cyclus van de grote Europese drafnum- m??t Zweden werden zes paarden inge schreven, waaronder de Europese record- houdster Frances Bulwark, die met haar winsom van meer dan 300.000 en haar trotse record van 1.16.7 de belangrijkste representante is van de Zweedse dxafsporb De andere Scandinavische deelneemsters zijn natuurlijk van minder gehalte en be horen tot de grote internationale klasse- welke in het hoge Noorden opereert. Het zijn Isa Will - 1.20.1, Magnifik - U8«, Lord Peter - 1.20.4, Carné - 1.20.9 en Kre- Ook uit Frankrijk werden zes inschrij vingen ontvangen, w.o. de cracks Fuchsia VII, Eumèle en Ecureil IX. Fuchsia VII is bij onze landgenoot Jan Kruithof in trai ning, die met dit paard vorige week het algemeen Franse record over 2650 m op Vincennes brak en het stelde op de buiten gewone tijd van 1.21.1. In dezelfde week traden op Enghien Ecureil IX en Eumèle nog tegen elkaar in het strijdperk over 2300 m, welke ontmoe ting Ecureil. die 25 m kreeg, won in 1.22.2 tegen Eumèle in 1.21.6. Indien deze paar den hun vorm weten te behouden, zullen op Duindigt en Hilversum duels ontbran den. zoals nooit tevoren op onze banen zyn vertoond. Uit België zijn van de party de geïm porteerde Franse hengst Cri du Nord en de bii ons reeds zo bekende Guy Madden, Iris Volo en Egmont. __lt Ook de Duitse stayer-koning Fritz Mes- sidor werd aangemeld; een hengst van grote klasse, die vooral zijn kracht vindt over lan^e afstanden. Voor de serie-drave rij in Hilversum werd uit Oostenrijk de inschrijving ontvangen van Lachs, de ge renommeerde sprinter, die m de Krim tot de grootste klasse behoort. Dit .selecte buitenlandse gezelschap wordt gecompleteerd door de bloem uit de Neder landse draverfokkerij, met als lijstaan voerder onze grote crack MacKinley. De volledige inschrijvingen luiden als volgt: ,,„11 Draverii internationaal voor 4-10-jarige buitenlandse hengsten en merriën en 4- jarige en oudere Nederlandse hengsten en merriën. Afstand 2500 m: Nederland: Olga Pluto, Over Again, Norton Williams, Ma dame B, Mac-Kinley, Notekraker S. Peli kaan S, Niekie BH, Nellie Gregor; België: Guy Madden, Iris Volo, Egmont, Cri du Nord: Zweden: Frances Bulwark, Magnifik, Lord Peter, Isa Will, Krevad.Carné; Frank rijk.: Fuchsia VII, Dédé IV, Ecureil IX, Emèle. Dargences, Brin d'Amour; Duits land: Fritz Messidor. Serie-draverij internationaal voor 4-10- Jarige buitenlandse hengsten en merriën, alsmede voor Nederlandse paarden van 4 jaar en ouder. Afstand 1900 m: Neder land: Olga Pluto. Over Again, Madame B, Morning" Star, MacKinley, Notekraker S, Nellie Gregor; België: Guy Madden, Iris Volo. Egmont, Cri du Nord: Zweden: Fran ces Bulwark. Margnifik. Lord Peter, Isa Will, Krevad, Carné; Frankriik: Fuchsia VII, Dédé IV, Ecureil IX, Eumèle. Dargen ces; Duitsland; Fritz Messidor; Oostenrijk: Lachs. een eigen wijnberg in Frankrijk te exploi teren! Ardennen peperduur De toeristen blijven meestal niet lang in Brussel. Zij rijden door naar de kust of de Ardennen, waar het echter peperduur is. In de kuststreek is het niet duurder dan te Brussel. In mondaine badplaatsen, waar men allerlei attracties heeft, zoals het casino met de roulette, de dancing, water- skisport en kurzaal, vindt men al een volledig pension voor twaalf a vijftien gulden per dag, met drie verzorgde maal tijden. Overigens zijn er natuurlijk ook pensions van 30 a 50 gulden.... Er wordt hard gewerkt aan de auto snelweg naar Oostende en aan de electri- ficatie van de spoorlijn. Brussel-Gent is reeds electrisch. Men doet 23 minuten over het traject In de De Lairessezaal op het Binnenhof in Den Haag, boven de Ridderzaal, waar op 2 November 1949 het statuut van de Unie tussen het Koninkrijk der Nederlan den en de toenmalige Verenigde Staten van Indonesië werd ondertekend, zijn hedenochtend om elf uur de Nederlands- Indonesische besprekingen begonnen over het opheffen van de Unieverhouding en daarmede verband houdende vraagstukken. De Indonesische delegatie staat onder leiding van de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, mr. Sunarjo. Leden zijn de Indonesische ministers van Econo mische Zaken en Onderwijs, mr. Iskaq Tjokrohadisurjo en mr. Moh. Yamin, de waarnemende Hoge Commissaris van In donesië in Nederland, mr. Susanto Tirto- prodjo en de Indonesische ambassadeur in Londen, professor Supomo. Voorts omvat de Indonesische delegatie vijf plaatsver vangende leden en enige adviseurs. De Nederlandse delegatie wordt geleid door de minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns. De andere Nederlandse delegatieleden zijn mr. L. A. Donker, mi nister van Justitie, de heer J. van de Kieft, minister van Financiën, prof. dr. J. Zijl stra, minister van Economische Zaken en mr. N. S. Blom, regeringscommissaris voor Indonesische aangelegenheden. Ook aan deze delegatie zijn vele adviseurs toege voegd. BONN (van de ANP-correspondent) Het bezoek van de Franse staatssecretaris Guérin de Beaumont aan Bonn, is tot vol gende week uitgesteld. In Bonn wordt het bezoek toegejuicht, doch men merkt op, dat men er geen „Ersatz" in wil zien voor de door de Beneluxlanden voorgestelde con ferentie der zes landen. Men beschouwt de komende besprekingen als een diploma tieke uitwisseling van gedachten, die naar de opvatting van Bonn echter de Franse regering niet ontheft van haar plicht, een spoedige beslissing over de E.V.G. te doen nemen. Men blijft hier op het standpunt, dat Parijs eerst deze beslissing zal moeten nemen, voor er over veranderingen van het E.V.G.-project gesproken zal kunnen worden. Dit standpunt is in volledige overeen stemming met het verzoek van dr. Ade nauer om de aan de Bondsrepubliek be loofde souvereiniteit niet langer uit te stellen. Wanneer daarna over een wijziging van de E.V.G. gesproken zou moeten worden, dan zou Duitsland een veel sterkere positie hebben. Voor het front van de troep heeft luite nant-generaal D. C. Buurman van Vreeden, Nederlands territoriaal bevelhebber, Dins dag het gazon aan de Paviljoenslaan te Haarlem een negental hoge onderschei dingen uitgereikt. Onder de aanwezigen waren jhr. mr. J. W. Röell, kabinet-chef van de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, brigade-generaal G- Dijkstra, territoriaal bevelhebber West, tevens bevelhebber der eerste afdeling en andere militaire autoriteiten, onder wie de garnizoenscommandant van Haarlem. Na het openen van de ban en het voor lezen van de Koninklijke besluiten reikte luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden de onderscheidingen uit. Vervol gens sprak hij de onderscheidenden toe, waarna de plechtigheid met het spelen van het Wilhelmus besloten werd. De territoriaal bevelhebber nam tenslotte een défilé af. De troep werd gevormd door het personeel van de 168e afdeling zware luchtdoelartillerie, semi-mobiel uit Haar lem. De parade-commandant was de kapi tein A. Schouten en de drumband van de 168e afdeling zware luchtdoelartillerie ver leende medewerking. De Bronzen Leeuw werd uitgereikt aan de majoor der infanterie van het voormalig Koninklijk Nederlands Indonesisch leger J. Rottier, thans commandant van het tweede regiment Verbindingstroepen te Nunspeet. Hij heeft zich door het bedrijven van bijzonder moedige en beleidvolle daden in de strijd tegenover de vijand onderschei den toen in de namiddag van 5 Augustus 1950 te Makassar tussen Apris en ex- KNIL-troepen onlusten waren uitgebroken. (De Apris werd gevormd door vroegere KNTL-militairen, die zich gewelddadig ver zetten tegen overgang van KNIL-leden in het Indonesische leger en niet voor terreur terugdeinsden. Ook Westerling benutte deze muitende groepen voor zijn aanval op Bandoeng). Naar uit Verden in West-Duitsland ge meld wordt, is de IJmuidenaar A. C. Otter die aldaar overvallen en beroofd werd door twee jeugdige lifters, volgens de hem verplegende artsen in het ziekenhuis aan de beterende hand. De beide boosdoeners zullen vandaag met hun slachtoffer gecon fronteerd worden. (United Press). Luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden speldt reserve-kapitein der infan terie D. Wildeboer de Bronzen Leeuw op. De Bronzen Leeuw werd eveneens uitge reikt aan de reserve-kapitein der infanterie D. Wildeboer, thans bij de nationale reserve, district Gelderland. Deze heeft zich door het bedrijven van bijzonder moe dige en beleidvolle daden in de strijd tegen over de vijand onderscheiden als leider van de ordedienst in het Zuid-Westelijk deel van de Veluwe, later districtscommandant van Ede en plaatsvervangend Gewestelijk Commandant voor de Veluwe. Het Bronzen Kruis ontvingen kolonel i r. J. C. Kok, thans hoofd van het advies bureau Wetenschappelijk onderzoek, kapi tein H. J. L a m e r s, thans werkzaam bij de staf van de adjudant-generaal te 's-Gra venhage, reserve-kapitein voor de alge mene dienst D. Dral, werkzaam bij het directoraat materiaal landmacht, en kapi tein J. W. Di e 1 e m a n, werkzaam op de Lu wa-school te Ede. Ir. Kok heeft zich door moedig optreden tegenover de vijand enderscheiden als mili tair-adviseur van de Gewestelijk Comman dant Strijdend Gedeelte in Gewest 8 (Utrecht) in het voorjaar van 1945. De heer Lamers heeft zich door moedig optreden tegenover de vijand onderschei den in het tijdvak van 10 tot 14 Mei 1940 bij zijn optreden als patrouille-commandant tegen vyandelijke luchtlandingstroepen en parachutisten in de omgeving van Delft. De heer Dral heeft zich door moedig optre den tegenover de vijand onderscheiden door, na midden Juni 1944 als medewerker te zijn toegetreden tot een belangrijke inlichtin- gengroep op militair gebied in bezet Neder land, als zodanig tot November 1944 op be kwame en beleidvolle wijze op te treden, niettegenstaande hij om veiligheidsredenen enige malen van standplaats moest ver anderen. De heer Dieleman heeft zich door moedig optreden tegenover de vijand onderschei den door, na als medewerker te zijn toege treden to^een belangrijke verzetsorgani satie in bezet Nederland, eind September 1944 in opdracht van deze organisatie zich van bezet gebied ('t Gooi) door de vijan delijke linies naar het reeds bevrijde deel van Zuid-Nederland te begeven om ver band op te nemen met Geallieerde strijd krachten en onder gevaarvolle en moeilijke omstandigheden daarin te slagen. Het Kruis van Verdienste is uitgereikt aan kapitein J. Zeldenryk, thans bij het Welzijn-zorg van het leger, die zich onder scheiden heeft als leider van een Knok ploeg-groep in het Gooi, aan luitenant W. Doorn, thans bij de inspectie verkeerswe zen te Amsterdam, die zich onderscheiden heeft als lid van een verzetsgroep, die zich bezig hield met de spoorwegsabotage en aan adjudant-onderofficier-administrateur H. H. A. Wekking, thans werkzaam bij het mobilisatie-complex t e Ede,, die zich in de jaren 1941 en 1942 onderscheiden heeft bij het vervoer van enige tientallen ont snapte geallieerde krijgsgevangenen en le den van vliegtuigbemanningen.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7