Verenigingsvarta Opvallend lekker.... Een Katholiek partijlid gaf zijn mening Beverwijkse standwerkersconcours met fonkelende gijn Castricum Zonsverduistering: geslaagd uit de IJmond Vanmorgen in de Vishal en op zee Voor jonge hersens WÊSÉÊÊÊSSÈÊSÊBSÊÈF w: Velsens raadhuis uit de impasse? DONDERDAG 1 JULI 1954 HET MANDEMENT EN DE P.V.D.A, „Dit is wel degelyk om het heil der Katholieken begonnen" Intern gebruik' Zondag een oriëntatierit Wat de tuinders kregen Watervliet-ploeg naar Aurora-series Harmoniekapel zal bejaarden verwelkomen „De Jump" speelt gelijk tegen HJB Kennemer Pluimvee vereniging heeft nieuwe voorzitter Leut op derde markt verjaardag Raad wil meer weten Onderwijzer L. v. Hameien verlaat Ossendorpschool Auto maakte salto, bestuurder ongedeerd Voor de Federatie van de Partij van de Arbeid sprak gisteravond in het Rex- Theater de heer A. N. P. Pielage over het bisschoppelijk mandement". De heer Pie lage, die als Katholiek lid is van de Katho lieke Werk Gemeenschap in de P. v. d. A., heeft deze avond niet namens de Werk gemeenschap het woord gevoerd, maar uil eigen overwegingen. De Werkgemeenschap had inzake het bedoelde mandement nog geen definitief standpunt ingenomen. Spreker vroeg zich af, welke waarde men aan een dergelijk mandement moet toeken nen. Volgens hem diende het alleen voor intern gebruik, er bestaat namelijk een speciale taal, waarin dit mandement is ge steld en deze taal is voor elke Katholiek verstaanbaar, maar wordt in buiten-Katho lieke kringen niet begrepen. De heer Pielage lichtte vervolgens de plaats, die de bisschoppen in de Katholieke Kerken innemen, toe. Zij zijn, aldus spre ker, de opvolgers van de apostelen, waar uit volgt dat een Katholiek niet gemakke lijk een bisschoppelijke boodschap kan voorbijgaan en dat hij dus dit mandement ernstig zal lezen. Het was evenwel geen gemakkelijke zaak, temeer, daar de Katholieke kerk een gezagskerk is en bepaalde uitspraken on aantastbaar zijn. Hij meende echter, dat dit op het mandement ook weer niet geheel van toepassing was: elke Katholiek heeft namelijk bovendien een eigen verantwoor delijkheid, hetgeen spreker onder meer aan de hand van een boekje van Brongersma bewees, waarin professor Van der Pol, een priester, sprekende over de Katholieke emancipatie, aanried „de persoonlijk der Katholieken aan te kweken." Het zou, aldus deze professor, geen strikte noodzaak zijn aan de leibanden van de bisschoppen te lopen. Een Katholiek kan dus, wanneer hij meent, juiste te handelen, lid zijn van de P. v. d. A., hetgeen de bisschop in het be wuste mandement ook toeliet, althans, dit meende de heer Pielage te mogen opmaken uit het feit, dat er op het lidmaatschap van de P. v. d. A. geen kerkelijke sancties wor den toegepast. De bisschop heeft namelijk in zijn mandement een onderscheid ge maakt tussen de P. v. d. A. en het N.V.V. en de V.A.R.A., waarvoor wel sancties in uitzicht worden gesteld. De P. v. d. A. was overigens volgens spreker toch wel degelijk een socialistische vereniging. Als Katholiek kon men het op dit punt met de bisschop pen niet eens zijn, voor de sancties die kunnen worden toegepast, zal hij evenwel moeten zwichten en hij zal zich aan de macht van de bisschop moeten onder werpen. Spreker was er van overtuigd, dat de bisschoppen het mandement hadden opge steld met het zieleheil van hun volgelingen voor ogen. Voor niet-Katholieken was het moeilijk te begrijpen, dat het geen opzet was macht te gaan uitoefenen, maar de Iheer Pielage was hierin zeer positief: dit is goed bedoeld. De „doorbraak" werd echter in het man dement in krasse bewoordingen afgekeurd, niet alleen voor de Katholieken, maar voor alle Nederlanders. Op dit stuk verwachten de bisschoppen blijkbaar een terugkeer tot de K.V.P. Spreker was wel van mening, dat de bisschoppen slecht waren voorge licht over de „belevenissen" in de P. v. d. A. Hij voelde echter zijns inziens de bedoe ling van het mandement juist aan: de kerk laat de persoonlijke vrijheid aan hen, die menen sterk genoeg te kunnen zijn tóch lid van de P. v. d. A. te zijn Of dit practised uitvoerbaar was, is een moeilijke vraag. Spreker meende, dat hij, vóór het ver schijnen van het mandement in „wat rus tiger vaarwater" was gekomen, doch na het uitkomen er van kreeg hij de indruk, dat hij tegenover politiek anders denkende Katholieken er niet meer bij hoorde en „op o'e rand van de af-val leefde." Hij hoopte, dat de Katholieke Werk Ge meenschap de kans zou benutten om in de P. v. d. A. te blijven. Mochten echter de VVV-Zom erprogramtna Als onderdeel van het zomerprogramma van de Castricumse V.V.V. houdt de mo torclub Castricum Zondag een oriëntatierit voor auto's en motoren. Deelneming is voor j een ieder opengesteld. Dinsdag 6 Juli wordt het eerste vocale concert gegeven door de R.K. Gemengde Zangvereniging St. Caecilia, onder leiding van de heer St. Jansen. Op dezelfde avond stelt de bridgeclub Bricas voor de eerste maal in dit seizoen voor badgasten de ge legenheid open aan een bridgedrive mee te doen. De drive wordt gehouden in hotel Meijer aan de Dorpsstraat. De aanvoer van groente wordt op de Castricumse groenteveiling met de dag groter. Over het algemeen blijven de prij zen aan de hoge kant, al maakt sla hierop een uitzondering. Grote kwantums van de laatstgenoemde groente verdwijnt naar de vuilnisbelt. Peulen en doperwten zijn momenteel een zeer gewild artikel en over de prijs hebben de tuinders geen klagen. Bloem kool blijft duur en vooral voor de beste kwaliteit is de notering hoog. Aardbeien dalen in prijs en van deze vrucht vallen er flinke aanvoeren te noteren. De prijzen die de Kennemer tuinders Woensdag voor de door hen aangevoerde producten kregen, waren als volgt: sla 2 Vz5, bloemkool 406-5, dubbele spercie- bonen 1.801.95, doperwten 4260, peulen 901.06, aardappelen 1216, spinazie 2036, tjospeen 2024, rabarber 817, boskroten 1016, selderij 58 cent per bos, aardbeien 2.203.90 per mand. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Petrus Johannes Maria, z. van C. J. Duijn en G. Duijn; Wilhelmus, z. van S. Castricum en J. V. Swart; Johanna Maria Margaretha, d. van P. J. Th. de Groot en J. W. de Ruyter; Raymond Herman Con stant, z. van C. F. van Duin en A. P. Post humus. ONDERTROUWD: C. Gorter wonende te Castricum en N. Schuffel, wonende te Castricum. OVERLEDEN: Grietje Wilhelmina Wijn stok, oud 72 j., wonende te Castricum, over leden te Zeist; Wilhelmina Mathe Maria Glorie, oud 23 jwonende te Castricum; Willem Johannes Jacobus Hessels, oud 81 j., wonende te Haarlem. sancties verscherpt worden, dan zou hij als goed-Katholiek gedwongen zijn uit de P. v. d. A. te treden, daar hij zijn geloofsover tuiging boven het partij-lidmaatschap stelde. Het mandement zou men het „mandement van eenheid" kunnen noemen, aldus de heer Pielage, maar de bisschoppen bedoe len kennelijk de algehele eenheid op elk gebied. Zij stellen als ideaal hiermee be langrijke voordelen te behalen voor het zieleheil van de mens. Gezien de „machts formatie" meende spreker echter, dat deze macht meer gevaar dan voordeel betekende. De vragen, die na deze bespreking gesteld werden, bewezen wel, dat het mandement nog steeds veler gedachten bezig houdt. Kennemerland heeft gistermiddag de zensverduistering beter kunnen zien dan de amateur-astronomen die er voor naar Zuid-Zweden waren gereisd: de lucht was tijdens de gedeeltelijke eclips wel flink be wolkt, maar liet toch telkens een vrij uit zicht op de zich verschuilende zon toe. De belangstelling voor het imposante natuur verschijnsel was ook in deze contreien groot: ettelijke beroete glaasjes en over belichte negatieven hebben als oogbeschut ting dienst gedaan. In de korfbalwereld schijnt men vain de wedstrijden ondanks de zomer(?) nog niet genoeg te kunoen krijgen. De korfbalvereniging „Aurora" te Haar lem houdt namelijk Zondag seriewedstrij den, waarbij veertig teaims worden inge schakeld, omvattende ongeveer 500 spelers (sters) en waarbij ook „Watervliet" zal uit komen. De Water.vlieters zullen aan deze wed strijden met het vierde twaalftal deelne men in de afdeling, waarin het ook in de competitie deelneemt, De te spelen wedstrijden zijn: MEO-Wa- tervliet, Watervliet-Oosterkwartier, Water land-Watervliet, Watervliet-Charlois. Het zal niet gemakkelijk zijn voor de Watervlietploeg om zich in dit milieu te handhaven. De Beverwijkse bejaarden, die vanmorgen met autobussen naar Rotterdam vertrokken zijn zullen hedenavond tussen halfacht en acht uur op de Schans ver /elkomd worden door de Beverwijkse Harmoniekapel. Via de Breestraat en de Koningstraat zullen de oudjes door de kapel naar het marktterrein aan de Koningstraat worden begeleid. MARKTBERICHT 30 Juni Aardbeien 26—78 (doosje); aardbeien 200—350 (slof); sla VA4; spinazie 28—54; bloemkool 18—49; postelein 3143; bospeen 17—35; waspeen 2834; sperciebonen 150 165; snijbonen 145; tomaten 34—89; kroten 1418; doppers 4658; peulen 84—109, ra barber 12—21. In de grote zaal van het cultureel cen trum heeft Maandagavond de ontmoeting plaats gehad tussen de IJmuidense bridge club „De Jump" en het „H.J.B." uit Noord- wijkerhout. De voorspelling dat de ontmoeting een spannend verloop zou hebben, is uitgekomen: de uitslag 99 bewijst zulks wel. De ruststand was ook al gelijk, en het is wel aan de „staartgroep" van „De Jump" te danken, dat de wisselprijs voorlopig in IJmuiden kan blijven. Team I stelde echter hevig teleur, daar het in de rust leidde met 1910, maar in de tweede helft geen punt meer scoorde, zodat dit team tenslotte nog verloor met 1935 p. De totale uitslag luidde: 1. JonkerKamer beek en De JongMaarleveld verliezen met 1935 p.; 2. PrinsPorck en LamanMid delkoop verliezen met 2428 p.; 3. v. d. Vis v. d. Steen en v. d. Berg—Amsing winnen met 3819 p.; 4. dames ElzemanRolloos en dames KramerSchoen verliezen met 2855 p.; 5. BoerBroeren en mevr. Kuilman Samson verliezen met 2551; 6. Boender v. d. Burg en ReyendamSival winnen met 33—25 pj.; 7. Mainzv. Loo en FloorSchadé winnen met 3517 p.; 8. DryverVeltman en Westra—Hannema gelijk met 38—37 p.; 9. ecstp. Rem en mevr. HamersSamson winnen met 5226 p. De Kennemers hebben weer een clubblad Na een onderbreking van bijna wtee jaar is er wederom een „Rood-Zwart" verschenen het clubblad van de Kennemers. De heer P. Blauw die 20 jaar de redactie voerde, heeft deze taak neergelegd. De heren H. Scholts en G. Grapendaal verzorgen thans het redactioneel gedeelte. In de Woensdagavond gehouden jaarver gadering hebben de leden der Kennemer Pluimvee Vereniging een nieuwe voorzitter moeten kiezen daar de heer H. J. Vessies, de nieuwe eigenaar in hotel De Weyman te Santpoort, als zodanig bedankte. Als zijn opvolger werd benoemd de heer A. de Rooy tot nu toe secretaris der vereni ging; als nieuw bestuurslid werd benoemd de heer W. Blokker, de heer H. van Riessen werd bij acclamatie herkozen. Op voorstel van het oud-lid de heer H. Groen werd de scheidende voorzitter tot ere voorzitter benoemd. De heer Vessies heeft met enkele woorden afscheid genomen van zijn geliefde vereni ging en de toezegging gedaan dat men nim mer een vergeefs beroep op zijn medewer king hoeft te doen. Uit de jaarverslagen van secretaris en penningmeester bleek, dat de vereniging tegenslag heeft ondervonden door de heer sende hoenderpest, daar hierdoor geen ten toonstellingen gehouden werden. Maar men gaat nu de goede kant weer op. ADVERTENTIE WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. XXXXXXXXXXXXXX» „Shamrock" en „Pietertje" Vanmorgen waren aan de IJmuidense afslag de „Shamrock" met 70 kisten gul, 25 schelvis en piepers, 15 platvis, 4 wijting, 25 makreel en 5 stokkebit en de „Pietertje" met 200 kisten schelvis, 45 gul en kabel jauw, 15 makreel, 25 wijting, 5 diversen en 270 stuks stijve kabeljauwen. Er was weinig kleine vaart, die 2000 kg. tong en 300 kis- tbn schol aanvoerde. Kabeljauw en gul De rijen kabeljauw voor België deden vanmorgen van 90 tot 68. De kisten kabeljauw haalden 110. Goede tarbot ging van de hand voor 2. De grote gullen haal den 35 tot 38, de middel gullen 21 tot 23 en de torren van 10 tot 15. Schelvis en schollen De braad deed van 18 tot 20, de pen nen 40, de kleinmiddel en grootmiddel schelvis 45. Van de schol haalden de uivertjes 15 tot 19, de drietjes 19 tot 24, de schol 2/24 tot 30. Engeland kocht grove schol. Schol I deed 30 tot 35 en zetschol, middel- en grootmiddel schol 35. Tongen De grote tong liep van 2,40 tot 2,70 op. Grootmiddel zakte van 1.95 tot 1.65, maar liep op het eind van de markt op tot 2.05. België kwam toen namelijk in de markt. Dit was ook bij de kleinmiddel tong het geval. Hier stond de prijs aanvankelijk op 1,96, zakte later tot 1.70 en steeg weer tot 2. Tong I haalde 1.40 tot 1.45 en tong 2 1.20 tot 1.30. Voor morgen Voor de Vrijdagmarkt komen de „Bloe- mendaal" met vierhonderd kisten makreel en honderd vis en de KW 162 met 150 kis ten vis, waarvan 35 schelvis, 25 torren en 76 diversen. En gisteren Voor een reis van elf dagen besomde de „Tzonne" gisteren 24.000. De „Van Hat- tum" maakte 19.600 voor twaalf dagen. DONDERDAG, 1 Juli 1954. Beste kinderen, Zie zo, aan mijn welbestede rusttijd is een einde gekomen en ik begin weer fris en uitgerust aan mijn vrienden en vriendinnen te schrijven. Jullie verlangen natuurlijk allemaal erg naar je vacantie en daarom heb ik een plaatje uitgezocht, dat je al een beetje in de stemming zal brengen: drie kleine mensen in verrukkelijk niets doen in de zon. Was het maar vast zo ver, hè?! Maar de tijd gaat snel en het is vandaag al 1 Juli, al lijkt het niet veel bijzonders met het weer. Maar de hittegolf blijft wel even wachtentot jullie allen vacantie hebben. Toen ik thuis kwam lagen er drie brieven van drie trouwe nichten op mij te wachten. (De neven hadden me een beetje in de steek gelaten, maar dat komt wel weer als er wat te verdienen valt met de punten- raadsels; wat jullie, jongens!). Allereerst is hier MARJANNEKE, die erg in haar schik was met het mooie boek, dat ze ontvangen had. Fijn, dat het naar je zin was meisje, jij houdt dus wel van spannende verhalen. Wat prettig, dat het nu zo goed gaat op school. Je hebt dus de allerbeste verwachtingen voor dit laatste rapport; nu, dan zal het met de overgang ook best gaan. Sterkte in deze proeventijd, hoor! CLEMATIS heeft al prachtige vacantie- plannen. Dus jullie kijken allemaal uit naar de zeventiende. Ik hoop dat het stra- lend-mooi weer zal zijn, want dan slaagt een vacantie-plan altijd het best. Gaan jullie met de trein of op de fiets? Gefeli citeerd hoor, dat je geslaagd bent voor je type-examen. Je hebt goede cijfers, die zullen je later nog wel eens te pas komen! Met het raden naar mijn vacantie-oord ben je niet zo ver mis, maar het was toch niet helemaal goed. Probeer nog maar eens. ZEEMEERMIN brengt me de beste be richten over haar broertje. Gelukkig, dat hij zo goed vooruit gaat. Ik ben er echt blij om. Ja, ik heb een erg prettige vacan tie gehad. Het weer was wel niet zo heel mooi, maar ik vind mijn vrije tijd al zó belangrijk, dat het weer er niet zo veel OOOCOOOOCOOOCOOOOCXDOOOOOOOOOOOOOCOCOOOOOCOOOOOOCOODOOOCC TANTE ELS FELICITEERT: Alice, Nanda, Zilvervosje, Tureluur, Wielewaal en Spring in 't Veld, die alle- j maal tijdens mijn vacantie in Juni jarig waren. Roodkapje is volgende week j Maandag het feestvarkentie en Cartof- i feitje de daarop volgende Woensdag, j Van harte allemaal en nog veel plezier voor de twee die nog feesten moeten! OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCCOOOCOOO? i toe doet. Leuk dat jullie met het school reisje naar het Indisch Instituut gaan. Daar is veel interessants te zien. Alleen dat complete gamelan-orkest in de hal is al de hele reis waard. Luister maar eens naar de mooie klank van al die houten en bamboe-instrumenten! Ja, met plat-vallen bij het zwemmen moet je uitkijken. Het is mij één keer bij het duiken van de hoogste plank overkomen en ik had er sindsdien geen moed meer toe. Je hebt helemaal mis geraden, hoor! Tot volgende week allemaal! TANTE ELS. (Briefjes vóór Dinsdag, Kennemerlaan 186, IJmuiden of aan de bezorger meegeven Deze week starten we met een heel nieuwe serie puntenraadsels. Doet allen mee, dit eerste raadsel is niet moeilijk, dus jullie kunnen om te beginnen allemaal een tien halen. Wie na vier raadsels (elke week één) de meeste punten heeft, wint een prachtig boek. Doe je best dus en werp je welgemoed op deze hersen-gymnastiek! X X X X X X X X niet mager. emmertje. genotmiddel, drank. eenzaam. nooit. vervoermiddel. meer dan niets. deugd. De derde verjaardag van Beverwijks weekmarkt is gisteren op de enig juiste manier gevierd: met een concours van de befaamd- ste standwerkers uit de Ne derlandse negotie als daar zijn Loutje Lap, Japie Rab bi en de Amsterdamse kampioen Bernhard Polak, die hun welsprekendheid op het Waterlooplein op deden en haar te Roosen daal en Groningen ves tigden. Wethouder Alberda, die in de ochtendkilte het festijn opende, wist trots te verellen, dat de jeugdige Beverwijkse markt een puvr-beste naam in het land heeft gekregen en hij vond verder, dat de markt het standwerken, als deze dag gepresteerd zou wor den, evenzeer van node heeft als een schip zijn ka pitein. Met de jury tussen het publiek een jury, die deftige formulieren mee droeg en punten uitdeelde voor zowel welsprekend heid als originaliteit, be schaving en verkoopkunde, zijn de elf groten onder de Nederlandse aanpraters- van-ongeregelde-waar van tong gegaan. Daar was de blinde Klaas de Voogd, in scheermesjes van het eerlijkste staal en scheerzeep, die al schuimt als ze de kraan hoort lopen. Klaas hield zich uitstekend, geleid door een touw, dat aan zijn stalletje vastge spijkerd zat en kwam met een bewonderenswaardige omhaal van woorden op de allerbeste van 's werelds veiligheidsscheermesjes „toelieffie, gaan es uit oom Klaas z'n stal van daan, want als oom Klaas op je kleine pootjes gaat staan, heb je gelijk plat- voetjes". Met de rug naar hem toe smeerde Jan van der Poel de goegemeente voor ene gedevalueerde gulden een zak snoep aan, met nog een reep en nog één en een derde, waarvoor de echtge noten van de koopsters haar drie weken lang om de hals Als je alle woorden goed ingevuld hebt ontstaat er op de kruisjes van boven naar beneden een plezierig woord. zouden blijven hangen. Jan verklapt tussen de repen en nogablokken door, dat hij deze stiel waarlijk niet van wege de verdienst bedreef, maar om de mensheid te helpen tenslotte had hij een rijke vrouw getrouwd; een vrouw met eigen hui zen - werkhuizen dan. Middelerwijl had juffrouw Pieterse haar nylon-kou- sen-voorraad uitgegoten "■ver haar stalletje en wist met de fijn genuanceerde stem van een radio-omroep- ster de dames ettelijke pa ren nylons voor f 3.98 aan te praten. Japie Rabbi is de hoog werker gebleven, die hij dank zij zijn gering formaat moest worden: ook hier kwam het radde mannetje op de planken met een in troductie van een overbe kend Amsterdams handels huis, dat pennen en potlo den cadeau doet met een sjieke portefeuille erbij, Maar dan eerst even een goocheltoertje. Bram, kom es een stapje hoger en help meneer Rab bi ereis een handje. Met een pracht van een verhaal heeft Jaap Bram en de hele Beverwijkse kij- kersbent in de maling ge nomen, dat iedereen zich op het laatst tranen stond te lachen maar uit de krant van Japie kwam het be loofde lichtwitte konijn van het manlijk geslacht beslist niet. Tegen de schutting had den Loutje Lap en Bern hard Polak de „zwem mer", die altijd om zijn standje heenzwerft onder de babbel hun tafelen ge spreid, beladen met koste lijke horloges en wonder mooie optische instrumen ten. Te geef meneer. Een verrekijker van veer tig guldens voor een prik en als je hem omkeert kun je de deurwaarder op een afstand houden. En een kompas er op, gratis voor niks niemendal. „Kun je zien, aan welke kant je staat. Zo'n kompas hadden we in de oorlog moeten hebben, hadden een hoop Nederlanders niet aan de verkeerde kant gestaan." Zo is dat doorgegaan, de ganse lieve dag. David Abraham in dassen en bretels heeft met een gijntje en een goed woord hopen zelfbinders afgezet, Riek van Bers was góed met haar hoedenbeugels en de toverkaarten van Karei van Sprengen, een oudge- liende uit 't gilde, die nooit een „zwemmer" zal worden zoals Bernhard Polak of een „hoogwerker" als Ja pie, maar liever demonstra- teur blijft, vlogen weg. Het is een Jeutig yerjaar- feest geworden, ook al dank zij de andere kooplui, die hun tentje een extra op schik hadden gegeven. In 't Centrum zijn des avonds de prijzen door wet houder W. Alberda uitge reikt. De prijzen voor de best versierde kramen vie len als volgt: 1. G. Vos (wisselbeker), 2. M. Vellema (medaille) en 3. F. G. van Rossum (medaille). Van het standwerkers concours was de uitslag: A. Polak (105'/2 pnt. ereprijs m wisselbeker), 1. mej. Pie terse (101 pnt.), 2. L. Lap 99V2 pnt), 3. J. v. d. Poel (88 pnt), 4. mej. R. v. Bers (87'/2 pnt), 5 en 6 K. v. Sprengen (84V2pnt), 5 en 6 K. de Voogd (841/2 pnt), 7. D. Abraham (84 pnt) en 8. J. D. van Bers (81 pnt). (Jaap Rabbi deed buiten mededinging mee). Na afloop der prijsuitrei king sprak de tweede voor zitter der sectie standwer kers mooie dankwoorden uit, waarbij hij de heer Alberda, de motorische kracht der Beverwijkse markt noem de. De secretaris van het hoofdbestuur der vereni ging, de heer Schouten, reikte tenslotte de stand- werkerskaart uit, waarbij hij ere-standwerker was geworden. Bij (1e vaststelling van de suppletoire begroting der gemeente Velsen over het jaar 1953 door de raad is ook de raadhuis- kwestie weer ter sprake gekomen. Zoals al eerder gemeld is, hebben Gedeputeerden het Velsense college verzocht, de „aanlooppost" voor het nieuwe Velsense raadhuis van de ze begroting af te voeren, tegelijk met eni ge minder belangrijke posten. Bij de goed keuring der suppletoire begroting wilde het Katholieke raadslid, de heer Nuyens thans weten, waarom deze afvoering eigen lijk geschied is en zjjn confrater, de heer Verbeek (Arbeid) opperde de veronder stelling, dat de post van de begroting van 1953 afgevoerd moest worden en dan wel licht voor 1954 opnieuw een kans maakt. Maar er is zijns bedunkens, geen enkele reden voor deze principiële afwijzing van het Velsense raadhuisplan, vooral omdat er in Velsen nog niets feitelijks ondernomen is. Hij vreesde overigens, dat de post ook van de begroting voor 1954 geschrapt zal worden. De wêthouder voor financiën, de heer Aschof f (C.H.) merkte op, dat het geen principiële afwijzing betrof, maar slechts een overboeking naar de nieuwe begroting. Hij liet zich echter ontvallen, dat de aangelegenheid op zichzelf verband houdt met de IJmondplannen, waarop de raad reageerde met de opmerking, dat het dus wèl een principe-kwestie is. Ter griffie is men overigens, naar het zeggen van de heer Aschoff, met de IJmondkwestie bezig. De voorzitter, burgemeester mr. M. M. Kwint sloot het korte debat mef de op merking, dat zijn woorden in de Nieuw jaarsrede (waarin gezegd werd, dat Velsen een raadhuis dringend van node heeft, wil de gemeente zich harmonisch ontplooien rond een kern) volledig van kracht blijven, maar dat het thans verstandiger lijkt, de gang van zaken in deze even af te wachten. De medische faculteit van de universiteit van Glasgow heeft het eredoctoraat verleend aan dr. Ch. F. L. Nord, orthodontist te Am sterdam. De erepromotie is vastgesteld op 10 Juli te Glasgow. Op 13 Juli bereikt de heer L. v. Hameien, onderwijzer aan de F. L. Ossendorpschool te IJmuiden-Oost de pensioengerechtigde leeftijd. Ingevolge het bepaalde in de Lager- onderwijswet moet hij door Burgemeester en Wethouders met ingang van 1 Augustus worden ontslagen. Betrokkene heeft ver zocht de datum van zijn ontslag op 24 Augustus 1954 te bepalen. Het eerder ge noemde wetsartikel geeft de gemeenteraad de bevoegdheid op voordracht van ons het ontslag voor een door hem te bepalen ter mijn op te schorten. Het college heeft geen bezwaar om het verzoek van de heer L. van Hameien in te willigen en stellen de raad voor het aan hem te verlenen eervol ontslag op te schor ten tot 24 Augustus 1954. Op de Amsterdamseweg is Woensdag avond een personenauto, bestuurd door een vertegenwoordiger uit Amsterdam in de berm over de kop geslagen. De chauffeur zou een voorliggende vrachtauto inhalen, toen van de andere kant een tegenligger naderde; hem bleef naar zijn eigen ver klaring geen andere keus over dan de berm in te sturen, waar de auto over de kop sloeg. De wagen maakte een complete salto en kwam zwaar beschadigd weer op de wielen terecht. De vertegenwoordiger kroop ongedeerd uit het wrak, dat later wegge sleept moest worden. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE De Katwijkse drijfnet-haringvloot heeft de afgelopen nacht slecht gevangen bij de 56e breedtegraad. De Scheveningers, die la ger vissen (bij de 54 graden) boekten betere vangsten. KW42 2 kantjes, KW43 1, KW44 21, KW85 6, KW97 7, KW176 2, KW50 7, KW173 7, KW 16 9, KW70 2, KW161 1, KW163 2, KW168 12, KW170 7, KW2 7, KW3 7, KW5 5, KW14 7, KW25 21, KW73 14, KW127 5, KW47 11, KW 54 9, KW23 14, IJM75 9, IJM283 14, IJM74 8, KW45 10, KW138 7, KW140 7, KW147 6, KW 175 6, KW38 10, KW67 2. KW386 26, KW144 9, KW20 6, KW32 4, KW41 10, KW49 7, KW 78 7, KW37 9, KW130 5, KW151 9, KW167 11. Gemiddelde vangsten: Vlaardingen 6 k., Scheveningen 12 k., Katwijk 7 k.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 11