In Noorwegen is de vis verkoop via andere branches gemeengoed Onvergetelijke dag voor oudjes uit Velsen-Noord Jan van Zutphen vertelde uit eigen leven Thalia Visomzet steeg met sprongen Agenda voor Velsen Havenberichten Visserij-varia J VRIESKAST IN CHOCOLATERIE Met negatiefjes en beroete-glaasjes in de tas Honderdvijftien jaren in Overheidsdienst Baas van het bouwmagazijn veertig jaar bij V.G.Z. Jeugdige dierenvriendjes kregen hun beloning Bruidshoyquetten DONDERDAG 1 JULI 1954 8 Aardbeien rond de drie gulden per slof 8 NAAR HET DIERENPARK Mej. J. C. Markerink verlaat Herv. kleuterschool Huldiging in „Velserbeek" Trouwe dienst koninklijk beloond „Tuberculosebestrijding is volksplicht" Burgerlijke stand Velsen Als ge in Trondheim een chocolaterie binnenstapt is de kans niet gering, dat u een hagelwitte vrieskast tegenblinkt, niet vanwege de bederfelijkheid der Noorse chocolade, maar omdat er in ettelijke zaken van dit slag behalve bonbons en repen ook diepgevroren kabeljauw- en koolvisfilets aan de man worden gebracht. Er is in Oslo hijna geen kruidenierswinkel te vinden, die geen vis levert en menige gespecialiseerde fruitdétaillist voorziet zijn klanten eveneens dagelijks van een bete kabeljauw. Meneer Bjölger, pas getrouwd en klein behuisd, werkt op het ministerie van Visserijen in Oslo. Zijn vrouw ook. Ze gaan elke dag samen de brede trappen af en de Karl Johannsgaate door, op weg naar hun flat, maar ze vergeten geen dag een bezoek te brengen aan „hun" kruidenier om het dage lijkse maal filet in te slaan. Ze weten dat ze een vaste kwaliteit kopen tegen een beminnelijke prijs, ze weten, dat ze een smakelijkproduct krijgen en meneer Bjölger weet bovendien toevallig, dat hij één der .niquwe pilaren van de Noorse economie helpt verstevigen. Vanwege zijn werk op het ministerie. De verkoop van vis buiten de vishandel om is in Noorwegen de gewoonste zaak ter wereld geworden. Dat is evenwel niet van zelf gegaan, want in den beginne zijn ook daar grote en ernstige ruzies ontstaan tus sen de vishandelaren en de „beunhazen" met het ministerie als vaak wanhopige middelaar. Maar toen deze nieuwigheid een paar maanden gewerkt had en de totale visomzet met sprongen begon te stijgen, toen de visdétaiilist klanten zag, die hij tevoren nog nooit in zijn zaak had gezien en toen honderdduizenden Noren de vis bleken te gaan ontdekken via het diepgevroren product, toen is de vrede ge tekend. En het proces gaat voort: de omzet wordt verder omhooggebracht tot groot genoegen van zowel consument als handelaar en reder. De kruidenier toonde zich een uit stekend verkoper en een bijster goede pro pagandist voor vis, zodat heel veel huis moeders in Oslo, Lillehammer of Bergen na een bezoek bij hem voor het eerst de weg naar de vismarkt of de kleinhande laar leerden vinden. Verdubbelde omzet De cijfers, die in dit opzicht over Oslo bekend zijn, spreken duidelijke en onweer legbare taal: de totaalomzet steeg sinds de oorlog en ondanks de concurrentie van vlees, eieren en boterhambeleggingen tot bijna het dubbele! Het systeem van afbe taling der dure apparatuur door de „nieuw bakken" vishandelaren voldoet eveneens prima: de meesten zijn er na een maand of wat „uit". Het is overigens niet alleen kabeljauw en kool wat de klok slaat er worden momenteel ook „consumentenpakketten" gevroren en over de toonbank gebracht Daar zit een variatie van smakelijke vis soorten in van haring tot schelvis, naar wens van de klant. En tegen Kerstmis komen de eerste diepgevroren en gefileer de makrelen aan de markt. Niet bedeesd Hoe die chocoladebranehe samen kwam met de visverkoop? Het antwoord is een voudig, ondanks de grote afstand, die er tussen de beide producten ligt. De Zweedse chocolaterie „Maraboe", die nogal wat in de melkchocolade te brokken heeft op de Noorse markt, zette in het Noorden van Noorwegen een serie nieuwe winkels op en zag daarbij de kans schoon een concurrent aan het chocoladefront, die eveneens met visplannen rondliep, een vlieg af te snoepen. Inmiddels is er in Hammerfest een koelhuis van 15 millioen kronen gereed gekomen, dat speciaal voor deze „Maraboe" vriest.ge ziet, de aan pak is verre van bedeesd in Noorwegen. Product maakt reclame De propaganda voor verse vis wordt door het product zelf gemaakt. Het Noorse product is, op een paar uitzonderingen in het binnenland na, altijd kersvers. Vandaar ook, dat degeen, die eenmaal met deze vis heeft kennisgemaakt, hetzij langs de om weg van de groenteboer of direct via de markt van Bergen bijvoorbeeld, terugkomt. Niet alleen kan hij morgen weer terecht in het zelfde kleurengamma, dat de fjorden en de zee op tafel spreiden, maar boven dien weet hij, dat de vis het hele jaar door even duur blijft noem het goedkoop, in dien ge wilt. Maar wat het belangrijkste is: de kwali teit is boven alle lof verheven. De grote rondvis wordt levend op de tafels gelegd, aan de kant van de Bergense vissershaven en pas als de klant zijn keus heeft gemaakt. l Op de Woensdag gehouden aardbeienvei ling was de aanvoer weer wat kleiner dan de dag te voren: er waren nu 24.000 manden, waaronder vele zonder dop. De aardbeien zond .- dop gingen vlot weg en er werd van f 2,80 f 3,50 per mand be taald. Aardbeien met dop gingen niet zo vlug weg, de fabriek hield de prijs echter hoog, door rond de f2,50 per mand te betalen. Voor de binnenlandse markt werden prijzen besteed die varieerden van f 2,40f 3,60 per mand. DONDERDAG 1 JULI IJMUIDEN Thalia, 20 uur „Schipper naast God". Rex, 20 uur, „De banneling van Milaan". Volksmuziekschool, 19.30 uur, Gem. Ver- gaderlokaal, Abelenstraat, Openbare les. VRIJDAG 2 JULI IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Europa '51". Rex, 20 uur, „Vrouwenpolitie". SANTPOORT Volksmuziekschool, 19.30 uur, Herv. Ka pel, openbare les. VELSEN Raadhuis, 10.3011.30 uur, spreekuur wethouder van financiën. Velser Accordeon Ver., 20 uur, park Vel- serbeek, openluchtconcert breekt de handelaar met een kort gebaar het dier de nek. Risico's Dit bedrijf met zijn vast vertrouwen in de toekomst, durft het niettemin aan grote risico's te aanvaarden. De vloot, die vooral wat de kustschepen betreft, vrij oud is, wordt stelselmatig verjongd, her en der verrijzen nieuwe, dure koelhuizen, de ha ringolie-industrie maakt een ongekende bloei mee en de vismeel verlaat bij stro men het land als een stevige post op de Noorse handelsbalans. oocoooocoocooococxxxxxxxxxxx)ooooooo<xxxxxxxxxxxx>oooooooc 8 Een onzer redacteuren heeft een reis langs de belangrijkste Noorse visserij- H centra gemaakt. Uit vorige beschouwin- gen is reeds komen vast te staan, dat 8 het bedrijf ginds onder welhaast ideale 8 omstandigheden werkt. Na een beschou wing over het bedrijf als zodanig heeft onze medewerker in bijgaand artikel het licht laten vallen op de kleinhandel en zijn verhouding tot het in Noorwe gen diep-doorgedrongen systeem van de visverkoop buiten de visdétaiilist om. XXXXXXXOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOXXXJOOOOOOOOOOOOO En indien de Nederlandse bezoeker dan telkens weer terugdenkt aan het Neder landse bedrijf met al zijn fouten en tekort komingen, al zijn onenigheden en gestuntel, dan vergeet hij wel eens wat te rap, hoe de Noorse visserman zijn buit vlak voor de deur wegschept. Hoe hij geografisch in een ideale positie ligt, hoe hij altoos weer jonge recruten voor zijn vloot kan vinden, hoe prachtig zijn visserijonderwijs is georganiseerd, hoe het onderzoek ter zee een enorme steun is voor de visserij en.... hoeveel vis die Noren elke dag weer eten. Nu is dat geen wonder, wanneer ge die chocolaterie in Trondheim hebt bezocht of de groentezaak achter het Oslose raadhuis: dit prachtige product verkoopt zichzelf en behoeft de kreet „eet meer vis" beslist niet mee te krijgen op weg naar de grage consument. J. F, Het publiek op de Bergense vismarkt weet, dat het (verse) waar krijgt voor zijn geld: de vis ligt hier levend en uitermate rein op de tafels. TWEEHONDERDVIJFTIG STADGENOTEN op leeftijd - uit Velsen-Noord - hebben Woensdag de bustocht voor bejaarden meegemaakt en een onvergetelijke dag be leefd. Zij troffen net het weertje, dat de rechtgeaarde Nederlander zo goed ligt: zon en toch niet al te warm. Het zonnetje schuwden zij in geen geval, want in Ouwehands Dierenpark, naar welke instelling de Velsense Commissie voor Ontspanning van Ouden van Dagen deze tocht had geleid, werden tussen de middag de fotonegatiefjes en beroete glasplaatjes uit de tas gehaald om de zonsverduistering te bekijken. De stemming is de hele dag uitstekend geweest. In zes bussen ondergebracht, voelden de bejaarden zich gelijk vorsten en vorstinnen, die het voor het zeggen hadden. Pas om half tien in de avond bleken zij er genoeg van te hebben. Toen konden tal van belangstellenden de oudjes verwelkomen en luisteren naar het ongetwijfeld opge wekte verhaal over een uitstapje, dat deels werd mogelijk gemaakt door de spontane reactie van heel Velsen op de jaarlijkse collecte. Om kwart over zeven 's morgens klom men zij, veelal weggebracht en nagezwaaid door de kinderen of kleinkinderen, in een van de zes bussen die bij het Strating- plantsoen klaar stonden. En onmiddellijk werd er al zo vroeg op de dag gezongen, pret gemaakt en gelachen. Belust om de heenweg met spoed te nemen waren de bussen om kwart voor acht al op de Zui delijke oever van het Noordzeekanaal, zo dat de karavaan via Amsterdam de pro vincie Utrecht indook en via Driebergen en Doorn en Rhenen naar het Dierenpark trok. Allen in hun zonnigste humeur en voor de verzorgers in elke bus zat een lid van het Rode Kruiskorps was het prettig luisteren naar al die oudjes. De tocht werd deze dag verder meegemaakt door de wethouder van Sociale Zaken, de heer C. P. J. Maas, ds. H. Huisman, pastoor Vollaerts, de arts J. Rolink en uiteraard de Velsen-Noordse commissie. Om half elf werd het dierenpark be reikt en was er voor een ieder ruim twee uur gelegenheid om, na de koffie met koek in het restaurant van het park, rond te wandelen en de dieren te aanschouwen. Aldra waren de oudjes overal en nergens te vinden. Bij de Maleise beren, bij die ene olifant, de papegaaien, het treurende nijlpaard of de apen. En overal die reac ties: bij de krokodillen: „Zou 'ie levendig wezen" en bij het aquarium, „Kijk, moe, dit is nou die grote Noordzeekrab". Een bordje soep en de broodmaaltijd werden in het restaurant gebruikt en van die gelegenheid maakten enige personen gebruik om het woord te voeren. De heer Nagel, die zich als commissielid al vijf entwintig jaar achtereen inspant voor de bejaarden-uitstapjes, vertelde over het uit groeien van de uitstapjes en kreeg daarna een huldiging te verwerken. De voorzitter van de afdeling Velsen-Noord van de Bond van Ouden van Dagen overhandigde hem, mede om zijn veertigjarig huwelijksfeest, vele rookatrikelen. Voor mevrouw Nagel was er een bloemstuk van alle deelnemers aan de tocht. Raad en bejaardenzorg De Velsense wethouder van Sociale Za ken, de heer Maas, sprak over de zitting van de gemeenteraad van de vorige avond, waarop de gemeente zich rechtstreeks met de bejaardenzorg had ingelaten, door voor de eerste maal het werk te subsidiëren. Hij wees op het belang van de vrije tijdsbeste ding en de zelfwerkzaamheid, opdat de be jaarden op hun leeftijd ook nog iets kun nen presteren. Velsen telt thans 3200 personen,die ouder zijn dan 65 jaar. Tweeduizend van hen zijn met de bustochten dit jaar nog niet mee- geweest. Er wordt thans nagegaan wat men kan doen voor de mensen, die bed legerig zijn. Na nogmaals in het dierenpark te heb ben rondgekeken, zou de reis tegen half drie worden voortgezet. Het werd echter tegen vieren, alvorens de bussen weer door Rhenen snorden en de richting van Vee- nendaal en Hilversum opzochten. Ook via deze route werd het een mooie tocht met vele bezienswaardigheden. De volgende plaats van bestemming was hötel „de Kar- seboom" in Hilversum, waar nog wat kon worden gebruikt. Al zingend en pratend is men daarna in de avond huistoe gegaan. De herinneringen aan deze tocht zullen er vele zijn en moe en voldaan stapte men omstreeks half tien weer uit. Wanneer zij veel later naar bed ziin gegaan, dan heb ben zij stellig uitvoerig van hun beleve nissen verteld. Want de tocht was een succes en dat moest een ieder weten, die het maar horen wilde. Het zal ongetwijfeld voor velen in Velsen- Noord een verrassing zijn, dat het bekende hoofd vain de Hervormde kleuterschool aan de Bainjaertstraat, mejuffrouw J. C. Mar- kermk, die gedurende meer dan twaalf ja ren de leiding van deze onderwijsinrichting heeft gehad, haar taak zal gaan neerleg gen. Mej. Markerinik, die zich een zeer goede naam met haar school in „Noord" heeft weten eigen te maken, zal per 1 October haar functie neerleggen. Vier employés van de gemeentereinigings dienst zijn gistermiddag in de theeschen- kerij van Velserbeek gehuldigd. Het waren de heren A. Dam, die er veertig jaren in overheidsdienst en A. Wigchert, M. J. Kars- sen en G. J. Pellemans die er elk 25 jaren „hebben opzitten". Wethouder J. C. Aschoff heeft hen na mens het gemeentebestuur toegesproken en ervan gewaagd, welk een belangrijke taak, ter bevordering van schoonheid en netheid van de gemeente Velsen, zij in.die jaren hebben vervuld. Deze mening heerst niet slechts bij het gemeentebestuur, - dat dit werk zeer waardeert, ook vele buitenland se bezoekers spreken er hun voldoening over uit. Spreker deed zijn gelukwens ver gezeld gaan van het uitreiken van een gra tificatie en het onafscheidelijke „rokertje". De directeur van het bedrijf, de heer J. H. van den Burg, nam hierna het woord en hechtte aan zijn felicitatie een memoreren van het verleden, waaruit bleek dat een der jubilarissen, alvorens tot overheids dienst over te gaan, het tuindersvak had beoefend. Een vak, aldus de heer Van den Burg, dat eveneens reinheid vereist. Een tweede jubilerende was vroeger assistent hofmeester ter koopvaardij geweest, zodat voor hem de overgang groter is geweest. Allen hadden echter in de achterliggende jaren hun plicht trouw vervuld en spreker prees het bedrijf gelukkig dat het over zulke krachten beschikt. Ook de onder linge verstandhouding in het bedrijf is prima en deze wenste hij bestendigd te zien. De dames vereerde spreker met een bouquet anjers. De heer J. Böhm heeft namens het jubi leumcomité de feestgenoten toegesproken en zijn humoristische gezegden kracht bij gezet door het overhandigen van cadeaux van practische aard. Wethouder C. P. J. Maas had zijn gelukwensen op schrift ge stuurd. Een zoon van een der jubilarissen heeft voor de betoonde huldeblijken dank gezegd en daarna bleef men nog enige tijd gezel lig büeen. Voor de heer W. J. van de Bos is de vie ring van zijn veertigjarig arbeidsjubileum bij de papierfabriek Van Gelder Zonen N.V., waar bij de laatste jaren de scepter zwaait over het magazijn van de metselge- reedschappen en ladders van de bouwaf- deling, begonnen met een prettige verras sing op het Velsense gemeentehuis. Burgemeester mr. M. M. Kwint deelde hier in aanwezigheid van ir. B. Verdoorn, bedrijfsdirecteur mede, dat de jubilaris de Koninklijke onderscheiding met de ere medaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, voor zijn langdurige arbeidstrouw was toegekend. In tegenwoordigheid van de heer J. H. Smidt van Gelder, procuratiehouder, wer den de jubilaris en zijn familie vervolgens op het directiekantoor ontvangen, waar ir. Verdoorn met een hartelijke toespraak de gelukwensen aanbood en de jubilaris dank zegde voor zijn trouwe arbeid gedurende de voorbije veertig jaren en tevens voor de wijze, waarop hij ziin verschillende taken in de loop van de jaren met plichtsbetrach ting heeft vervuld. De erkentelijkheid vond vorm in de aanbieding van het vererend getuigschrift va.n de Maatschappij voor Nijverheid en Handel met bijvoeging van de grote zilveren legpenning. Het hulde blijk van de directie bestond uit een enve loppe, terwijl mevrouw v. d. Bos de foto in lijst van haar man ontving tijdens de uitoefening van zijn werk. Bovendien had de directie een fleurig bloemstuk thuis ge zonden. In gebouw „Concordia" had een depu tatie van het bouwpersoneel zich verenigd om de jubilaris een welgemeende huldi ging te bereiden. De afdelingschef, de heer P. J. Elmers liet in zijn toespraak de zeer goede kwaliteiten van de jubilaris tot uiting komen als van een man, die rustig zijn werk doet, maar niettemin precies is op zijn „spullen" en bovendien de goede kameraadschappelijke omgang voorstaat. Werkbaas F. A. van Asselt stemde hier mede volkomen in, doch schonk tevens aandacht aan de activiteit en de grote werklust van de jubilaris ondanks het „Zonnestraal en N.V.V. samen tegen de tbc" is het motto waaronder het tuberculose- fonds van de afdeling IJmuiden-Velsen werkt. In dit teken stond ook de enigszins feestelijke bijeenkomst, die gisteravond in het Hervormd Jeugdgebouw in IJmuiden- Oost werd gehouden. Men had geen beter propagandist voor deze avond kunnen hebben dan de heer Jan van Zutphen. Niet omdat hij in gloedvolle bewoordin gen propagandaleuzen gebruikt. Verre van dien. De heer Van Zutphen is een gezellig verteller uit eigen leven. Dat leven is heus niet over rozen gegaan. Het heeft zich af gespeeld in de scheepstimmerbuurten van Amsterdam, waar hij als een van de twaalf kinderen uit een gezin al met zijn zesde jaar in het arbeidsproces werd betrokken en in het bedrijf moest werken om houten pennen te steken. Duizend pennen brachten zeventien cent in de huishoudbeurs en dit, gevoegd bij de negen gulden inkomsten per week van vader, was een heel bedrag. Geen wonder dat door ondervoeding, slechte behuizing en kleding, op zijn achtste jaar kreeg hij voor het eerst een winterjasje de tuberculose vat kreeg op het gezin. Zijn moeder, zes zusters en drie broers gingen er aan heen. En in an dere families was de sterfte niet geringer. De huisdokter betaalde uit eigen midde len versterkend voedsel voor de patiënten, verder stond hij machteloos. Het is dan ook geen wonder dat in latere jaren het levensdoel van Jan van Zutphen lag in het stichten van een sanatorium en het steeds blijven bestrijden van de ziekte, die, voordat Robert Koch de oorzaak had ontdekt, duizenden ten grave sleepte. Met grote eerbied en waardering gewaagt „oom Jan" van de persoon van wijlen koningin Emma, onder wier auspiciën het eerste sanatorium in Nederland werd gesticht. Met grote erkentelijkheid gewaagt hij eveneens van die mannen en vrouwen die gestreden hebben voor een betere wereld. Wij hebben het aan die plichtsgetrouwen, die vechters en optimisten te danken, dat de mens in zijn volle waarde wordt erkend en dat de vrouw, die met haar huisgezin toch altijd het zwaarste deel droeg, nu ook meer naar waarde wordt geschat, zowel in huis als in het arbeidsproces, zegt hij. Zestig jaren geleden heeft de heer Van Zutphen de strijd tegen de tuberculose aangebonden. Wat hij in die jaren heeft meegemaakt, dat is niet op een avond te zeggen. Hij zou het wel graag willen, maar die tijd wordt hem niet gegund. Maar vertel len kan hij. En de luisteraars voelen zich als kinderen rond grootvaders knie. En daarin zit juist de kracht van deze sterke man, die de negentig al is gepasseerd, maar die zal blijven vechten om de gevreesde volksziekte zo het kan totaal te helpen vernietigen en in elk geval actief zal blij ven tot zijn laatste ademtocht. „Zonnestraal" heeft moeilijke tijden achter de rug, vooral in de bezettingstijd. Maar darik zij deze man is het intact ge bleven. Er zijn momenteel 600 patiënten in en de personeelsbezetting loopt naar de duizend. Het geld dat hiervoor nodig is, komt grotendeels uit collecten. Woensdag 30 Juni kwamen de haven van IJmuiden binnen: Gaasterland van Las Pal- mas, Baarn van Rotterdam. Adonis van Ant werpen. Boreas van La Plata. Woodcock van Londen. C. D. de Bucaramanca van Buenos Aires. Apollo van Stavanger. American At torney van Antwerpen. Theano van Londen. Sarpen van Abö, Spaarnestroom van Fowey. Krautsand van Hamburg. St. Pierre van Le Havre. Haenec van Sevilla. Herman Olt- hoff van Abö. Hans van Stocka. Draco van Rotterdam. Mercator van Vesteras. Vertrokken zijn: Grebbestroom naar Lon den. Henri Denny naar Waterford. Alfred van Ostram. Dorthe Oldendorff van Hull. Windar van IJstad. Dina van Boston. Berkel- stroom van Londen. Wallonia van Rouaan. Woodcock van Glasgow. Dieter Waltraud v. Hamburg. Congostroom van Hamburg. Sig- vard van Londen. Herm van Stockholm. Noordstad van Rotterdam. C. D. de Bucara manca naar Bremen. Noemi naar Archangel. Amstelstroom naar Bristol. Van 13 tot 19 Juli wordt in Velsen ge collecteerd. Wie zou de tijden van armoe en ziekten terug wensen? Niemand. Maar de ziekte moet geheel worden uitgeroeid en dat kan als ieder geeft zoveel hij ver mag. Want medicamenten, röntgentoestel len, ziekenverpleging, kosten veel geld. En deze ziekte is besmettelijk. Als zij het hoofd weer opsteekt gaat het Nederlandse volk physiek achteruit. De meeste jeugdleden van Velsens die renbescherming, die de afgelopen winter zo ijverig in de weer zijn geweest voor een bazar, die als eerste doel de financiën voor een dieren-ambulancewagentje in het vaan del voerde, waren gistermiddag in het ge meentelijke vergaderlokaal aan de Abelen straat bijeen, om als kleine hulde voor hun werk een filmvertoning bij te wonen. Voorts hebben negen meisjes en dertien jongens het nieuwe insigne van de Velsen se dierenbescherming, speciaal ontworpen voor de juniorleden, meegekregen. Zij vormden de trouwsten der clubleden in het afgelopen seizoen en mejufrouw A. E. Rosendahl heeft deze kinderen op het hart gebonden dat het mooie speldje een be paalde verplichting tegenover het dier en de gedachte der dierenbescherming oplegt: het insigne zelf zegt al heel duidelijk: „Elk kind een dierenvrind." Er is ook nog gesproken over de plannen voor het nieuwe seizoen, dat na de zomer - vacantie begint en waarover de leden nog tijdig bericht ontvangen vaste vorm hebben deze plannen echter nog niet ge kregen. Nieuwe jeugdleden dienen zich schriftelijk op te geven. Met het pas aangeschafte en nog niet beschilderde ambulancewagentje voor het front van de troep is er verder deze middag gefilmd, zeer ten pleziere van de aanwezige jeugd, die zich kostelijk ver maakte met de avonturen van een beren drieling, een ohimpansé op een Amerikaan se kermis en andere aardige filmpjes. Al liep het in het begin niet zo vlot wegens een misverstand rond de projector, toen daar eenmaal in voorzien was, hebben de kinderen kennelijk van harte genoten. klimmen der jaren en de grotere verant woordelijkheid. De heer F. A. Kuypers, die sprak als col lega-voorman roemde de kameraadschap, waarna de jubilaris bij monde van de ver tegenwoordiger vain het jubileumfonds een. schilderij, voorstellende een gezicht op Be verwijk van de molen af en geschilderd door de heer A. F. Blok, kreeg aangebo den. Mevrouw v. d. Bos deelde in de hulde, zij ontving bloemen. De heer v. d. Bos, die in zijn woning aan de Corverslaan onder de fleurige attentie ook een bloemstuk kreeg van zijn vakorga nisatie en vele persoonlijke gelukwensen in ontvangst had te nemen dankte voor de hem bereide huldiging. ADVERTENTIE Het theater met de beste films vertoont van VRIJDAG a.s. af INGRID BERGMAN in haar aangrijpende creatie EUROPA '51 Prijzen. Heilbot 2,852,30; gr. tong 2,502,16; grm. tong 2,161,84; kim. tong 2,30—1,80; kl. tong I 1,42—1,30; kl. tong II 1.30—1.15; tarbot I 2,04—1,66 pr kg. Tarbot II 8480; tarbot IV 65; tongschar 6358; kl. tongschar 23; kl. schol I 4440; kl. schol II 3112; schar 16,5012; bot 2316; v. haring 3732; makreel 3122; gr. schelvis 4737; grm. schelvis 46—33; kim. schelvis 4224; kl. schelvis X 4025; kl. schelvis II 2312; wijting 2010; gr. gul 4431; midd. gui 3021; kl. gul 209; kl. haai 3023; ham 8658; kim. hake 64; kl. wolf 40; poontjes 16,508; horsmakreel 8; kl. koolvis zw. 3726; muilen 48, per 50 kg. Gr. kabeljauw 25288; gr. koolvis zw. 75—67; gr. leng 96; gr. hake 230; gr. wolf 11680, per 125 kg. Aanvoer. 140 kisten tong en tarbot 11 kisten heilbot, 8 kisten tongschar en schar- tong, 555 kisten schol, 40 kisten schar, 6 kisten bot, 435 kisten haring, 385 kisten makreel, 765 kisten schelvis, 125 kisten wij ting, 390 kisten kabeljauw en gul, 6 kisten leng, 52 kisten kl. haai, 4 kisten ham, 12 kisten hake, 17 kisten wolf, 24 kisten poon, 135 kisten koolvis, 40 kisten diversen. Totaal 3150 kisten. Besommingen. IJM 1 Tzonne f 24.200; IJM 10 Hattem f19.600; SCH 135 f 11.500; SCH 27 f 11.600; AM 18 f2870; TX 33 f2030; KW 128 f560. Visserij op Urk, Dinsdag werd door 60 vaartuigen aangevoerd: 3346 pond kuilpaling, prijs f 1,09—f 1,24; 623 pond lijnaal, prijs f 1,20f 1,41; 38 pond snoekbaars, prijs f0,70; 167 pond rode baars, prijs f 0,95f 1,01 per pond en 641 bak nest, prijs f2,60f3,00 per bak van 37% kg. ADVERTENTIE Alleen bij B U I S M A N 'S BLOEMENMAGAZIJN v.a. ƒ7.50 Velserduinweg 143 - Tel. 5740 - IJmuiden-O. GEBOREN: A. van LeeuwenVelzel, d., Roggeveenstraat 8, IJmuiden-O.; J. Borgart Nieuwenhuis, z., Middenhavenstraat 39, IJmuiden; A. ZwanenburgVendel, z., Kruidbergerweg 62, Santpoort; A. Wesseling Nelissen, d., Wijkeroogstraat 82, Velsen-N.; M. M. LimburgPoel, z., P. C. Hooftlaan 40, Driehuis; M. A. Kieftenbeld—van Kaam, Groeneweg 24, IJmuiden-O.; A. M. Sponse- leede Booy, z., Kortenaerstraat 1, IJmui- den-Ö.; E. OlgersZonneveld, d., Groeneweg 32, IJmuiden-O.; K. Vespervan der Mei, z., Verbindingsstraat 5, Velsen-N.; W. E. A. Hulshof—Jansen, z., Curagaostraat 56, Sant poort; A. van HamburgTschish, z., Midden- duinerweg 61, Santpoort; M. van der Steeg Bakkum, d., Princestraat 22, Velesn-N.; H. J. Sluis—Sombroek, z„ Ir. Krijgerstraat 16, Velsen-N.; I. W. Visserde Jong, d., Wij- kerstraatweg 53, Velsen-N.; M. E. Paarde- koperBlessing, z., van Dalenlaan 15, Sant poort; T. MarisVeenstra, d., van Dalen laan 9, Santpoort; E. J. LökeWante, z., Kon. Wilhelminakade 48, IJmuiden; H. An dreavan Leeuwen, z., Hooftbuurtstraat 7, Velsen; G. Willenbroek—Schoemaker, d„ Paramaribostraat 2, Santpoort; W. van de Wintvan Solkema, d.; Lange Nieuwstraat 350, IJmuiden; S. van Rooij—Veltman, z., Giizenveltplantsoen 71, IJmuiden; A. Schou ten—Langbroek, d,, van Diepenstraat 4, Vel sen-N T. Bakker—Bron, d„ Bik en Arnold- kade 34, IJmuiden; H. J. P. Haartsen—Huize- bos, d., Grahamstraat 26, IJmuiden; M. G. H. van MarmMosch, d., Annastraat 1, IJmuiden. OVERLEDEN: A, van Neste, 82 3., echtge noot van A. M. Ruigrok van der Werven, Hofgeesterweg 39, Santpoort; J. M. A. Put ting, 65 j., echtgenote van N. Luberti, Hof- laan 2, Velsen-N.; G. Coster, 58 j„ echt genoot van T. Middelkoop, IJsselstraat 24, IJmuiden; P. J. Duineveld, 58 j., echtgenoot van J. A. van Wetering, Meervlietstraat 39, Velsen; H. C. van Dijk, 82 j„ weduwe van J. Smelt, Duinweg of Duivelslaan 30, Santpoort. Charles J. Kersten uit Wisconsin, lid van de commissie van onderzoek van het Amerikaanse Congres, neemt de eed af aan Eva Fischlova, dochter van de vroegere Tsjechische ambassadeur in de Sovjet-zóne van Duitsland, die na het Slansky- proces in Praag werd geëxecuteerd. Eva Fischlova (links) beantwoordde vragen van de commissie welke inlichtingen over communistische aggressie verzamelt van uitgewekenen uit door de communisten bezette landen.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 8