Ontruimingstactiek in Tonkin-delta is geen deel van accoord, zeggen Fransen Weerbericht Spaak sprak met Mendès-France niet over een „surrogaat-EVG" Mendès-France voor een bijna onoplosbaar probleem Vliegtuigbemanning vergat voor de terugreis benzine te tanken Haarlems Dagblad Begin van het einde Washington meent dat Frankrijk zal moeten instemmen met verdeling van Indochina ,AIs Frankrijk blijft weigeren heeft een vervangingsformule geen zin Het woord is aan Zware aardbeving op de Philippijnen 68e JAARGANG No 299 VRIJDAG 2 JULI 1954 298e JAARGANG No 147 Churchill moet passage van zijn mémoires herzien „Souvereiniteit voor Bonn j als Parijs blijft talmen" Grote uitbreiding van de immigratie geëist Zestienduizend stakers bij Amerikaanse telefoondienst Het Franse duveltje in het EVG-doosje Het ongeluk met een „Szvissair"-Convair Gezagvoerder en eerste piloot op staande voet ontslagen Tachtig percent van de stad Sorsogon verwoest; vele doden Weerrapport Prof. Einstein achter Oppenheimer |S Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (niet voor adv. en abonn.), Haarlem: Gr. Houtstr. 93 alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijzen Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HANOI (United Press) Ondanks een krachtige Franse ontkenning dat de evacua tie van het Zuidelijk deel van de Tonkin-delta niet een onderdeel is van een over eenkomst met de Vietminh, wint te Hanoi de overtuiging steeds meer veld dat het afstaan van de Zuidelijke sector van de delta deel uitmaakt van een „vergelijk" tus sen de Fransen en de opstandelingen. In Hanoi zien de optimisten de evacuatie als het begin van het einde van de oorlog in Indochina. Van de zijde van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken is de nieuwe toestand in Indo-China zorgelijk genoemd. De ontwikkeling wordt nauwlettend gevolgd. In militaire en politieke kringen in de Verenigde Staten vraagt men zich af, hoe de rest van Indochina behou den kan worden. De onderhandelingspositie van de communisten te Genève is zeer versterkt. Men ziet aankomen, dat Frankrijk zal moeten instemmen met een verdeling van Indochina. De Amerikaanse regering is niet van te voren door de Franse overheid in kennis gesteld van de gedeeltelijke evacuatie van de Rode-Rivierdelta, aldus verklaarde de woordvoerder van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken. De Amerikaanse regering volgt de ont wikkeling van de situatie in Indochina met belangstelling en neemt aan, dat zij op de hoogte zal worden gehouden, naarmate het Franse evacuatieplan ten uitvoer wordt gebracht. Benauwende toestand. Een woordvoerder van het Franse opper bevel te Hanoi heeft Donderdag gezegd, dat de beslissing, om ruim 4000 vierkante km van de rijstlanden van de delta van de Rode Rivier te evacueren, „buitengewoon ernstig" is. Het doel is Hanoi en zijn toe voerhaven Haiphong te beschermen tegen een aanval van 60.000 man Vietminh-troe- pen, die zich in het Noorden en het Westen van de delta bevinden. De terugtrekkende troepen worden nu geconcentreerd in een nauwe, langwerpige strook land rondom een lijn van Hanoi naar Haiphong. Welingelichte militaire kringen te Parijs verwachten, dat de Fransen in Indochina binnenkort verder zullen terugtrekken. Zij menen, dat de Franse-unietroepen de evacuatie van de driehoek tussen Phoely, Phat Diem en de monding van de Rode Rivier zullen voortzetten door ontruiming van de gehele sector tussen de delta en de mond van de rivier Thai Binh Song. Dit zou betekenen, dat ongeveer een derde van de Tonkinese delta opgegeven zou worden. Woordvoerders van de regering spraken berichten tegen, dat de gehele delta ont ruimd zou worden of dat er een „geheime transactie" met de Vietminh te Genève was gesloten. Stafofficieren zeiden, dat het geëvacu eerde gebied „zo besmet was met Vietminh- infiltratie", dat het onverdedigbaar was. Ex-generaal van Achtste Leger „ten onrechte beticht" Brigade-genera al Eric Dorman. o'Gowan, een gepensionneerde generaal van het En gelse achtste leger, die thans in Ierland woonachtig is, heeft gisteren na een 12 maanden lange juridische strijd met de En gelse premier Sir Winson Churchill be reikt, dat een door hem aangevochten be wering in Churehiüs oorlogstnémoires zal worden gerectificeerd. Churchill zal, naar overeengekomen werd bij een onderhandse overeenkomst, een voetnoot doen opnemen in alle verdere uitgaven van „The hinge of fate" een deel van zijn mémoires waarbij de ge neraal in 't bijzonder wordt vrijgepleit van verantwoordelijkheid voor de val van To- br.oek of de nederlagen bij Gazala. O'Gowan stelde, dat een gedeelte van „The hinge of fate" in ernstige en onjuiste mate zijn militaire staat van dienst en be kwaamheden in twijfel trok. In de door Churchill toe te voegen voet noot za'l uitdrukkelijk worden vastgesteld dat maj oor-generaal Dorman Smith, zoals o'Gowan zich toen noemde, pas vice-chef staf is geworden op 16 Juni 1952 en dat hij dus geen verantwoordelijkheid draagt voor de val van Tobroek of de nederlagen van Gazala. In welingelichte militaire kringen werd vernomen, dat de nieuwe kortere defensie linie waarschijnlijk tenslotte zou lopen van Hon Gay (ongeveer 40 km ten Oosten van Haiphong), Noordwestelijk naar Dong Trieu, dan naar Phoe Lang Thoeong (40 km ten Noord-Oosten van Hanoi) en Son- tay (40 km Noordwestelijk van Hanoi). Vandaar zou de lijn lopen naar het Zui den, naar het gebied van Phoely, dan naar het Oosten naar Hoeng Yen en Nimh Giang, om te eindigen bij de zee, nabij de monding van de Thai Binh Song. Dit zou betekenen, dat het gehele ge bied Zuidelijk van de lijn Phoely en de monding van de Thai Binh Song zonder slag of stoot in handen van de opstande lingen zou vallen. In het ontruimde gebied zijn ongeveer twee millioen Vietnamezen achtergeble ven, merendeels boeren, die hun land niet willen verlaten. De opstandelingen zijn reeds begonnen met de bezetting van het ontruimde ge bied. ooocooooocooooocooc<x>oooocooooooooooooooooooocooooooooqo Brits Amerikaans plan als stok achter de deur Van welingelichte Londense zijde ver neemt Reuter, dat Groot-Brittannië en de Verenigde Staten mogelijk zullen besluiten, de bezetting hunner zönes in j West-Duitsland op te heffen en de West- Duitse autoriteiten in deze gebieden volledige zelfstandigheid van handelen te geven, indien het er op zou gaan j lijken dat een volledige bekrachtiging van het EVG-verdrag voor onbepaalde tijd van de baan zou zijn. Naar .verluidt hebben Eisenhower en Churchill in Washington over een der- j gelijke mogelijkheid gesproken. cooooococooooooooooo oooooocooooooooococoooococo Zuid-Afrikaanse stem Het Nationalistische dagblad „Die Va derland" dat in Johannesburg uitgegeven wordt, is dezer dagen een campagne be gonnen voor een grote uitbreiding van de immigratie m Zuiü-Afrika. Het blad wenst een vertienvoudiging van de immigratie, omdat Afrikanen zouden doordringen in de industrieën van de blan ken, tengevolge van het feit, dat er onvol doende Europeanen zijn om alle baantjes te bezetten. Ook de oppositie-partij de Verenigde Partij dringt aan op verruiming van de immigratie. Zij heeft verklaard dat er veel meer immigranten nodig zijn om in de be hoefte aan arbeidskrachten, nodig voor de grote mogelijkheden van economische ont wikkeling in de komende jaren, te voor zien. Sinds de regering-Malan het heft in handen heeft, is de immigratie sterk te ruggelopen, omdat diens Nationale Partij er voor beducht was, dat de meeste immi granten de oppositie zouden gaan steunen. Tijdens het bewind van de Verenigde Partij immigreerden in de jaran 19461948 51.230 personen in d'e Unie van Zuid-Afri ka. Tussen 1949 en 1953 kwamen er slechts 18.321 immigranten bij. „Ik verwacht, dat de conferentie over de t Europese Verdeddgingsgemeenschap te i Brussel niet eerder dan begin Augustus ge- I houden zal kunnen worden", zo verklaarde de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Paul-Henri Spaak Donderdagmid dag na zijn terugkeer uit Parijs op een persconferentie in de Belgische hoofdstad. Volgens Spaak is bij zijn onderhoud met de Franse premier Mendès-France niet gesproken over een vervangings oplossing voor de E.V.G. „Indien het verdrag niet door het Franse parlement wordt aangenomen," zo zeide hij, „dan heeft het geen zin, een vervangings formule voor de E.V.G. te vinden, doch zullen wij een geheel andere politiek voor Europa moeten zoeken". Ruim 16.000 arbeiders van de Western Electric-telefoonmaatsdhaippij in Amerika zijn in staking gegaan. Een woordvoerder van de stakers deelde mede dat voorlopig niet tot posten zal worden overgegaan, maar als de staking niet spoedig opge lost wordt, vreest men toch ernstige ge volgen voor het telefoonverkeer. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S T h o r e a u Te weten dat wij weten wat wij weten, en dat wij niet weten wat wij niet weten... dat is waarlijk weten. Donderdag defileerden voor Koningin Juliana op paleis Soestdijk vier groepen ouden van dagen uit Hendrik Ido Ambacht, Berkhout, Wijdenes en Raamsdonkveer. Foto: Een der ouden van dagen uit Raamsdonkveer geeft Prinses Marijke een pop in Noord-Brabantse klederdracht. Zoals is gemeld, is in de nacht van Zater dag 19 op Zondag 20 Juni bij Folkestone een „Convair"-verkeersvliegtuig van de Zwitserse luchtvaartmaatschappij „Swis sair" tengevolge van benzinegebrek ge dwongen geweest in Het Kanaal te dalen. Drie passagiers van Britse nationaliteit, twee dames en een jongen, kwamen daar bij, omdat zij niet konden zwemmen, door verdrinking om het leven. Dit ongeluk heeft, blijkens berichten in de „Neue Zürcher Zeitung" in Zwitserland grote beroering gewekt, nadat bekend was geworden dat er een menigte fouten is ge maakt door personeel van gronddienst en bemanning en nadat er iets doordrong over de houding van de gezagvoerder en de eer ste piloot na het ongeluk. Er is namelijk uit het voorlopig onder zoek door de Britse luchtvaartautoriteiten gebleken dat het ongeluk geheel en al is te wijten aan het simpele feit dat de „Con- vair", nadat ze van Londen naar Genève was gevlogen, in Genève geen brandstof meer heeft ingenomen. Niemand op het vliegveld Cointrin heeft daar aandacht aan geschonken en zo was het niet meer dan natuurlijk dat de machine op de terugreis naar Londen met benzinegebrek te kampen kreeg. Het is gebleken dat de „Convadr" in Lon den bijna 3200 liter brandstof getankt hééft. Na .de aankomst in Genève kwam er een andere bemanning in het toestel wel ker gezagvoerder opdracht gaf wederom 3200 liter benzine te tanken. De eerste pi loot gaf deze opdracht door. Toen de tank wagen met brandstof bij het vliegtuig kwam, was ei evenwel niemand van de be manning te vinden. De tankwagen is ge ruime tijd bij het toestel blijven staan, maar tenslotte maar weggereden,zonder diat de vliegtuigtanks werden gevuld De voorgeschreven controle van de brand- stoflijst en van de benzinestandmeter is blijkbaar niet uitgevoerd. Toen de motoren wegens benzinegebrek onregelmatig be gonnen te lopen, vroeg de gezagvoerder aan de eerste piloot of er genoeg brandstof aan boord was genomen. De eerste piloot heeft daarop, in de veronderstelling verkerende dat hij de lijst van de 3200 liter die in Ge nève zouden zijn getankt in hainden had, in feite de heenreislijst laten zien. In berichten en ingezonden stukken in het Züricher blad wordt er de aandacht op ge vestigd dat de vliegers pas bemerkten dat er iets niet in orde was toen de motoren onregelmatig begonnen te lopen. Voordien hebben zij dus geen aandacht geschonken aan de aanwijsmeters. Toen het vliegtuig in het water was terecht gekomen en de drie passagiers, die niet konden zwemmen, zich aan de hoog boven water uitstekende staart hadden vastgeklemd, hebben de drie mannelijke leden van de bemanning zich niet otn de drenkelingen bekom merd. Alleen de stewardes heeft zich niet onmiddellijk zwemmende in veilig heid gesteld, maar zo lang mogelijk haar plicht gedaan. De gehele gang van zaken is voor de „Swissair" aanleiding geweest de ge zagvoerder en de eerste piloot op staande voet te ontslaan. Spaak sprak de berichten van sommige bladen tegen, volgens welke de Benelux een soort ultimatum aan Frankrijk had gericht. „Het betrof hier een normale uit nodiging via de diplomatieke kanalen en gericht zowel aan Frankrijk, als aan Duits land en Italië. Indien wij hebben aangedrongen op een spoedige bijeenkomst der „zes", aldus Spaak, dan is dit gebeurd om de zaak niet slepende te houden. Mijn bezoek aan Parijs had ten doel reeds een datum vast te stel len. Met de hierboven weergegeven ernstige argumenten der Franse regering moeten wij echter rekening houden". „Persoonlijk ben ik van oordeel," zo be sloot Spaak, „dat Frankrijk het verdrag der E.V.G. alsnog zal goedkeuren. Wij staan I thans echter voor een ontwikkeling, waar van wij het verloop moeten afwachten". De Belgische minister van Buitenlandse Zaken heeft de Nederlandse en Luxem burgse ambassadeurs te Brussel ingelicht over het resultaat van zijn onderhoud met Mendès-France. Hij verwacht dezer dagen ook de ministers van Buitenlandse Zaken van beide landen weer te ontmoeten. Frankrijk wil vetorecht in Hoge Orgaan Afgezanten van de Franse premier zul len de West-Duitse Bondskanselier Ade nauer er van op de hoogte stellen, dat een wijziging in de regeling van het stemmen in het hoogste orgaan van de E.V.G. de Franse aarzeling bij de bekrachtiging van het E.V.G.-verdrag onmiddellijk zal weg nemen, aldus werd Donderdagavond van welingelichte diplomatieke zijde in Brussel vernomen. Volgens het Franse voorstel dienen be sluiten in het bovennationale commissa riaat gedurende een overgangstijd van vijf jaar eenstemmig te worden goedgekeurd. Dit zou inhouden, dat de ledenstaten het vetorecht krijgen. Guérin de Beaumont en Parodi, de beide afgezanten van Mendès-France, zullen bin nenkort in Bonn met Adenauer besprekin gen hieromtrent beginnen. Gaullistisch compromisvoorstel De Franse generaal Billotte heeft Don derdag, namens de 42 dissidente Gaullisten in de Franse Nationale Vergadering, de re gering Mendès-France een nieuw plan ter vervanging van dat voor het Europese leger doen toekomen. In deze voorstellen wordt de volkomen eenmaking van de strijdkrachten van de landen van de E.V.G. niet uitdrukkelijk verworpen, maar aangedrongen op een coalitieleger, dat technisch onder het op perbevel van de NAVO staat. De politieke verplichtingen van de NAVO-landen die nen ook bindend te zijn voor de landen van de E.V.G., zelfs indien die landen, zoals West-Duitsland,geen lid.zijn van de NAVO. Ook behelst Billotte's plan het voorstel om een impasse in de E.V.G. in laatste in stantie naar de NAVO-raad te verwijzen. Het nieuwe verdrag dient even lang van kracht te zijn als de NAVO. Generaal Billotte toont zich oneens met een bovennationaal gezagsorgaan, zoals omschreven in het huidige plan. Hij stelt de vorming voor van een raad van eerste- ministers, een defensieraad bestaande uit de ministers van defensie of hun plaats vervangers en een centraal hoofdkwartier. Het Zuidelijke deel van het Philippijnse eiland Luzon is vandaag door een krachtige aardbeving geteisterd. Volgens de eerste berichten zijn in de stad Sorsogon zeven mensen om het leven gekomen. Een toren van de kathedraal stortte in en bijna alle gebouwen in de stad werden beschadigd. Reusachtige grondverschuivingen deden zich voor in het berggebied tussen de pro vincies Allay en Sorsogon in het hart van het aardbevingsgebied. (Van onze correspondent in Parijs) Het is met het Europese leger voor Frankrijk zo ongeveer als met het bekende duveltje en het doosje. Hoeveel Franse premiers of ministers van Buitenlandse Zaken, de een nog wat slimmer dan de an der, hebben nu al niet geprobeerd, dat EVG-duveltje in zijn doosje te sluiten. Al of niet met de plechtige belofte aan de be langstellende toeschouwers binnen en bui ten de eigen grenzen, het op een bepaald moment wel weer te voorschijn te zullen laten komen? Het is wel een diabolisch speelgoedje geweest, dat René Pleven nu jaren geleden in elkaar heeft geknutseld om de Franse aandacht af te leiden van het monster, dat Duitse herbewapening heet. De nieuwe Franse premier, die ook Bui tenlandse Zaken beheert, Pierre Mendès- France, is nu bezig dezelfde storende erva ringen op te doen. Hij had het parlement beloofd, voor 20 Juli een vrede in Indochina te bewerkstelligen. Dat was zijn eerste doel en het Europese leger zou pas daar na aan de orde komen. Intussen zou door voor- en tegenstanders onder de ministers naar een compromis worden gezocht. Terwijl de Kamer de regering nu echter wel met rust laat, is uit de overige Weste lijke hoofdsteden de storm weer opgesto ken, omdat men daar, overigens niet ge heel ten onrechte, bevreesd is dat Frank rijk de EVG nu helemaal definitief zal wil len afschrijven. Mendès-France is nu wel verplicht de korte tijd, die hij zichzelf heeft toegemeten, tussen Indochina en het Euro pese leger te verdelen. De Duitse kanselier moet Parijs hebben meegedeeld, dat de Franse EVG-aarzeling hem een verlies van omstreeks een mil lioen aanhangers bij de jongste stemming in Noordrijn-Westfalen heeft gekost. Zou er in Parijs nog langer worden getreuzeld, dan zou Adenauer zijn vertrouwen bij de meerderheid van zijn volk wel eens defini tief kunnen verspelen. Het Duitse nationa lisme steekt de kop al weer op en de kans is zeer gering dat een opvolger van de grij ze kanselier een even „goede Europeaan" zou blijken als Adenauer. Frankrijk heeft zo het lot van Europa in handen, maar zeker niet voor heel lange tijd. Hypotheek der voorgangers Europa nadert zo een beslissend kruis punt in zijn geschiedenis. Deze zomer zal besloten moeten worden, of de Europese eenheid wordt bereikt ofwel dat opnieuw de weg wordt ingeslagen, die na Versailles in 1918 tot de tweede wereldoorlog heeft gevoerd: via de nationale herbewapening van Duitsland. In het centrum van deze onheilspellende ontwikkeling staat nu dus Pierre Mendès- France, de 47-jarige Franse premier en misschien is dat nog wel de enige hoop volle factor in deze beklemmende situatie. Mendès-France is zonder de minste twijfel de begaafdste staatsman, die de Vierde Republiek tot dusver heeft opgeleverd. Hij beschikt over een scherpe intelligentie, heeft bij herhaling van een waarlijk pro fetisch inzicht blijk gegeven, is veelzijdig en competent en de meerderheid van het volk staat achter hem. Hij weet zijn mede werkers te kiezen en te inspireren en hij begrijpt de enorme betekenis van een har telijke verstandhouding met het grote pu bliek dat hij niet als onmondige kinderen behandelen wil. En vooral: hij is oprecht en hij is betrouwbaar. De vraag is slechts of al die uitnemende eigenschappen zullen opwegen tegen het loodzware gewicht aan fouten, onwaarheden, illusies en aarzelin gen, dat hij als hypotheek van de vorige regeringen heeft geërfd Op zoek naar de steen der wijzen Wat kan hij doen? Hij weet dat de E.V.G. in de huidige versie in het beste geval door een meerderheid van slechts enkele stem men door het parlement zou worden aan vaard en het pleit voor zijn verantwoorde lijkheidsbesef dat hij deze zaak tè gewich tig acht om onder die wisselvallige omstan digheden beslist te mogen worden. Daarom zoekt hij dus naar een compro mis en uit beide kampen heeft hij voor die poging al actieve medewerking ondervon den. Dagelijks vergaderen de ministers van Defensie en van Industrie, generaal Koenig en Bourges-Maunoury, op zoek naar die steen der wijzen. Ze zullen nu een soort ronde-tafelconferentie beleggen, waartoe loyale voor- en tegenstanders van de E.V.G. worden uitgenodigd. Doch allen moeten zij de noodzaak onderschrijven van Duitse herbewapening, zodat de commu nisten bij dit beraad automatisch worden uitgesloten. Indien een accoord zich zal hebben afgetekend, wordt een nieuw pro ject bij de Kamer ingediend en de regering hoopt dat dan omstreeks half Augustus de definitieve beslissing voor Frankrijk zal kunnen vallen. Voor Frankrijk. Want daar na zal het contact met de vijf overige hoofdsteden moeten worden opgenomen, ofwel wordt er een nieuwe E.V.G.-confe rentie bijeengeroepen. Het ziet er zo dus naar uit, dat de drie a vier jaren die aan het huidige ontwerp zijn besteed, vrijwel nutteloos zullen zijn gebleken. De Benelux-ministers, om van Bonn nog maar te zwijgen, hebben al doen weten, dat zij deze gang van zaken onmogelijk onderschrijven kunnen. Maar welk alter natief zullen zij kunnen aanbieden? Een onafhankelijk Duits leger wil men even min. En Frankrijk heeft nog altijd het recht, zijn veto uit te spreken tegen de toelating van Duitsland tot de NAVO. Twee beslissende vragen De huidige onderminister van Buiten landse Zaken, Guérin de Beaumont, is de auteur van een der vele Franse vervan gingsformules voor de EVG en in zijn pro ject wordt de aanloopperiode veel langer uitgerekt. Dat zou betekenen dat Frankrijk nog minstens vijf jaar de beschikking over zijn eigen leger zal kunnen houden. Maar de keerzij van die médaille is dat óók West-Duitsland dan op veel meer vrijheid recht zal hebben, omdat het wel uitgeslo ten is, dat Adenauer met minder onafhan kelijkheid genoegen zal nemen dan hem tot nu toe is toegezegd. Hoe men de zaak ook draait of keert: de keuze gaat uiteindelijk tussen coalitie en federatie. In het eerste geval blijven de Europese landen in laatste instantie vrij ook andere wegen in te slaan en Duits land zou zich op den duur dan bv. tot het Oosten kunnen wenden. Van de federalis tische oplossing is Frankrijk zelf, in de persoon van Robert Schuman, altijd de grote heraut geweest. Vooral in Frankrijk blijken de geesten nog niet rijp om afstand te kunnen doen van het militaire machtsapparaat, dat de bekroning vormt èn het instrument van iedere nationale souvereiniteit. Een Euro pees leger, zo vindt de huidige premier, had het sluitstuk moeten zijn van een ont wikkeling op cultureel, politiek en econo misch gebied, waardoor wij ons op onze Europese taak hadden kunnen voorberei den, en waardoor we geleidelijk naar el kaar zouden zijn toegegroeid. De Russische bedreiging heeft deze na tuurlijke ontwikkeling doorkruist. Maar de vraag is voor Mendès-France vermoe delijk of aan die bedreiging nog steeds eenzelfde gewicht moet worden toegekend. Een tweede vraag is echter of men nog terug zal kunnen op de ingeslagen weg. Het zijn vooral deze twee vragen, waarop de premier nu het antwoord binnen zeer kort zal moeten geven en daardoor zowel de rol van Frankrijk als de toekomst van Europa zal worden bepaald. (van hedenochtend 7 uur) Dr. Robert Oppenheimer, de Amerikaan se natuurkundige aan wie de toegang tot atoomgeheimen door de Commissie voor Atoomenergie is ontzegd, is van plan zijn functie van directeur van het „instituut voor uitgebreid onderzoek" te Princeton (New Jersey) te blijven bekleden en zijn onderzoek op het gebied van de fundamen tele natuurkunde voort te zetten. „Ik mag me weliswaar niet vrij in labo ratoria bewegen, maar dat heeft niets te maken met het vrij ontwikkelen van ge dachten", zo verklaarde de geleerde, die hieraan toevoegde, dat zijn belangstelling vooral uitgaat naar de theoretische kant van de physica. Woensdag zeide president Eisenhower, dat hij zou „luisteren naar een eventueel beroep van Oppenheimer tegen de uit spraak van de Commissie voor Atoom energie". Een groep van 27 vaste medewerkers van het genoemde instituut, onder wie Albert Einstein, heeft laten weten, dat haar ver trouwen in de loyaliteit en vaderlandsliefde van Oppenheimer ongeschokt is. M weers- c ■Og Vu ac ES «3 LH O 01 - toestand o S - -e re w 4> sr si; ür fcS Stockholm half bew. ZW 5 18 0 Kopenhagen zwaar bew. W 2 17 0 Amsterdam geheel bew. W 5 18 0,1 Londen motregen ZW 4 18 0,2 Luxemburg motregen WZW 5 16 1 Parijs regen WZW 4 19 0,6 Bordeaux zwaar bew. WNW 2 20 1 Grenoble zwaar bew. NW 5 14 30 Nice licht bew. NNW 2 28 0 Genève regen windstil 13 25 Zürich geheel bew. W 1 15 35 Berlijn regen NNW 5 20 29 Frankfort zwaar bew. W 4 18 0,1 München regen NW 5 14 9 Rome onbewolkt WZW 2 26 0,2 Ajaccio half bew. WNW 2 24 0 Mallorca onbewolkt ONO 2 24 0 Neerslag laatste 24 uur Ï^OOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOrOcvOOOOCOa MEER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond, opgemaakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige Zuid- Westelijke wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen. 3 Juli Zon op 4.25 uur. onder 21.02 uur. Maan op 7.58 uur. onder 22.29 uur. Maanstanden 8 Juli 2.33 uur: Eerste kwartier 16 Juli 1.29 uur: Volle maan 23 Juli 1.14 uur: Laatste kwartier 29 Juli 23.20 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 2 Juli Hoog water- 4 44 en 17.16 uur. Laag water 0 25 en 12 48 uur Zaterdag 3 Juli Hoog water: 5.30 en 17.58 uur. Laag water: 1.11 en 13.30 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1