Joegoslavische oorlogs invaliden in IJmuiden Zeevissers en visverwerkers kunnen naar Nieuw-Zeeland AUTO en MOTORRIJSCHOOL Agenda voor Velsen VERKEERSTHEORIE Vier jubilarissen gehuldigd Velsens natuurbescherming op stap door Duin en Kruidberg Havenberichten Kennemer t Lantaarn AREND REIJM Voor AUTORIJLES AREND REIJM AREND REIJM MOTORRIJLES? AREND REIJM AREND REIJM MOTORTECHNIEK AREND REIJM Grote belangstelling in IJmuiden voor emigratie-mogelijkheden Burgemeester Kwint reikte Schoolvoetbal- prijzen uit Bij Van Gelder Zonen: Leert NU Scooterrijden Naar sluizen, havens en hallen f 6 Collecte voor „Herwonnen Levenskracht" In 1955 bestaat de St. Joseph-parochie 50 jaar „Soli Deo Gloria" concerteert in Santpoort Complimenten voor alle winnaars Natuurhistorisch reservaat in voorbereiding Meer dan duizend schepen in IJmuiden Aardbeien blijven duur ZATERDAG 3 JULI 1954 VOOR TAL VAN LEDEN van de vereniging van oud-leerlingen van de IJmuidense Visserijschool en deelnemers aan de cursus viskunde en visverwerking is gisteravond in het Cultureel Gebouw door een vertegenwoordiger van de Nederlandse Emigratie- dienst uiteengezet, welke emigratiemogelijkheden sinds kort bestaan om als zeevisser of als viswerker naar Nieuw-Zeeland te gaan. De belangstelling van de leden en cursisten was groot en het speet een dertigtal personen ten zeerste dat zij de vergade ring niet mochten bijwonen, daar zij geen lid van de vereniging waren. Het plan is er thans om voor deze teleurgestelde groep een tweede avond te beleggen. Een reder te Wellington in Nieuw Zeeland heeft namelijk om enige tientallen vissers en visverwer kers uit Nederland verzocht. Het zou hier een normale emigratie betreffen, met alle aankleve van dien en alle moeilijkheden, die anderen bij emigratie meemaken. Een ambtenaar van de Nederlandse emigratiedienst heeft een toelichting ge geven op de in Wellington bestaande vaca tures. Men moet in geen geval denken, dat de Nieuw-Zeelandse reder met smart op de Nederlanders zit te wachten. Ook deze emigranten zullen pas slagen, wanneer zij de goede mentaliteit bezitten om te emi greren en niet al te veel pretenties hebben. De reder zoekt hardwerkende, degelijke Nederlanders, die bereid zijn als vakbe kwame vissers, scheepskoks, visrokers, vis- fileerders of voorlieden het visserijbedrijf in Nieuw Zeeland nieuw leven in te bla zen. Het gaat in de eerste plaats om onge huwde personen. De Emigratiedienst is doende óm ook de mogelijkheid van emi gratie voor gehuwde vissers en visverwer kers te openen. Overzicht Nieuw Zeeland, dat in hoofdzaak agra risch is ingesteld landbouw en veeteelt heeft slechts 2.000.000 inwoners. In vier grote plaatsen is het grootste gedeelte van deze bevolking geconcentreerd, zodat er tekort aan arbeidskrachten liggen enige trawlers stil. Die Scheveningse visser ver diende enige tijd geleden over een periode van twaalf weken 180'A pond (ongeveer 1800—2000). Mogelijkheden Een minimum-inkomen van 1000 pond per jaar behoort tot de reëele mogelijk heden. Wanneer de bezetting van de vloot beter wordt, zgl dit cijfer wellicht ook om hoog gaan. Er worden thans in Nieuw Zee land voorzieningen getroffen en men streeft er naar om minimum-inkomsten voor vissers en visverwerkers te garan deren. Dit met het oog op het feit, dat het kan gebeuren dat de vangst tegenvalt. Het loon is namelijk voor vissers en verwerkers afhankelijk van deze vangsten. De levens standaard ligt er even hoger dan in Neder land. De gegadigden verbinden zich voor een tijd van twee jaar. Daarna zijn zij „vrij". Zolang men Nederlander is, is het niet mogelijk om schipper te worden. Wel na vijf jaar, wanneer men genaturaliseerd is. Op schepen die kleiner zijn dan 5055 Ivoet mag de Nederlander direct bij aan komst schipper zijn. De soort vis, die wordt gevangen is: leng, rog en grove vis, waar mee onder meer vermoedelijk tonijn wordt bedoeld, sen de blanken en de oorspronkelijke be woners, de Maori's. De sociale voorzienin gen zijn er gunstiger dan in Nederland, de oudedagsvoorziening, kinderverzorging en medische zorg zijn allen vrij. De kosten wor den opgevangen door 'n premie, die men als werknemer betaalt. Grote afstanden Het zoeken naar een toekomst voor het nageslacht geldt meestal als het motief voor emigratie. Deze stap dient men echter niet onbezonnen te doen. Gezien de eilanden positie heeft de visserij bij Nieuw Zeeland wel iets te betekenen. Het water is rijk aan vis, maar de visserij van de trawlers uit Wellington bepaalt zich in hoofdzaak tot de gronden op grote afstanden. Succes Een jaar geleden emigreerde een Sche veningse vissersjongen naar Nieuw Zee land. Hij ging niet met de gedachte weer in het visserijbedrijf werkzaam te zijn, maar na een verkennen van het terrein, zag hij goede mogelijkheden bij een reder in Wellington. Het werd van weerskanten een succes. De reder zou er nu zeer bij gebaat zijn wanneer meer Nederlanders het bedrijf weer op gang hielpen brengen. Wegens een De R.K. vereniging tot bestrijding van de tuberculose „Herwonnen Levenskracht" zal op Zaterdag, 10 Juli haar jaarlijkse straat collecte houden. Het afdelingsbestuur Velsen-Noord houdt op 22 Augustus een excursietooht naar het herstellingsoord „Berg en Bosch" bij Bilt- hoven voor propagen-disten en belangstel lenden. De R.K. parochie van St. Joseph m Vel sen-Noord, die op 6 Juli 1905 werd opge richt, zal het volgend ja-ar vijftig jaar be staan. Teneinde de voorbereidingen voor de viering van dit gouden bestaansfeest •vroeg tijdig te kunnen treffen, zal er op uitnodi ging van het kerkbestuur Dinsdagavond, 13 Juli in het Joseph-huis aan de Banjaert- straat een vergadering worden gehouden van alle voorzitters of leiders van de ver schillende parochiële verenigingen. ADVERTENTIE Gediplomeerde Rijschool sinds 1946 Ha^elingerweg 134 Santpoort Tel. K.2560-8930 Dennenstraat 12 IJmuiden-Oost Tel. K.2550-6200 ZATERDAG 3 JULI IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur: „Europa '51". Rex, 20 uur: „Vrouwenpolitie". S.V.IJ., 20 uur, Patronaatsgebouw, ju bileum-feestavond. ZONDAG 4 JULI IJMUIDEN Thalia, 15 uur: „Hoe krijg ik een baantje" 19 en 21.15 u.: „Europa '51". Rex, 15 en 20 uur: „Vrouwenpolitie". MAANDAG 5 JULI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Voetbalwedstrijd Hon garijeEngeland" en „Song of the road". Rex, 20 uur: „Vrouwenpolitie". Commissie voor ontspanning van ouden van dagen, 8.1519 uur: Bejaarden van IJmuiden naar Madurodam en Scheve- ningen. VELSEN-NOORD Volksmuziekschool, 19.30 uur, Ontspan ningslokaal v. Diepenstraat, openbare les. VELSEN Raadhuis, 10—12 uur, spreekuur burge meester Geen spreekuur wethouder van Onderwijs. ADVERTENTIE in de nieuwste Leswagens ADVERTENTIE voor iedereen (ook voor H.H. Bromfietsers) op grote verkeerstafel Het programma van het openluchtcon cert op Dinsdag 6 Juli in het Burgemeester Rijkenspark in Santpoort door de R.K. Harmonie „Soli Deo Gloria" uit Driehuis ziet er als volgt uit: Medly Mars van P. J. Molenaar; Badeloch Ouverture van Fr. Rogister, Claudius Ouverture van M. J. Cerfontaine en Saint Triphon Mars van Arthur Neij. In de.pauze zal het tamboer corps zich laten horen. Daarna worden uitgevoerd: Berlin wie es weint und lacht van A. Conradi, La fee van A. Govaert, Mondnacht auf dem Al- ster van Oscar Tetras en tot besluit de Avanti mars van C. J. N. Cori. Gistermorgen maakte burgemeester mr. M. M. Kwint van Velsen zijn jaarlijkse rondgang langs de scholen, die in het Paas- voetbaltournooi beslag hadden weten te leggen op de ere-titels, hetzij in de win naarsronde of in die van de verliezers. Dit jaar kwamen daarvoor in aanmer king twee elftallen van de Rijks H.B.S. en voorts één elftal van elk der volgende scholen: Nijverheidsschool, St. Franciscus- school, St. Adalbertschool, Jan Ligthart- school en St. Joannes ULO. Aan elk van genoemde elftallen werd een diploma en een wisselbeker uitgereikt, terwijl de win naars van de kampioenstitel in de win naarsronden ieder persoonlijk een speldje overhandigd werd. De burgemeester complimenteerde alle scholen met het behaalde succes en met het vertoonde sportieve spel, wees de jon gelui van de St. Joannes ULO er op, dat de aan hen uitgereikte beker eenmaal in Beverwijkse handen was geweest, maar dat de Velser jeugd had te zorgen, dat dit „nooit meer" zou geschieden, en zeide ver der bij de Jan Ligthartschool nog onder meer, dat de jongens het wel op prijs moch ten stellen, dat de ouders zo met hun pres taties op het groene veld hadden meege leefd en één hunner het elftal zelfs als trainer had terzijde gestaan. Het was Vrijdag voor de heer F. W. Ban- kert, kaarman in de cellulosefabrieken van Van Gelder-Zonen N.V. Kon. Papierfabrie ken, een belangrijke dag: hij vierde zijn veertig jarig arbeidsjubileum. De jubilaris, zijn echtgenote en familie werden 's morgens in tegenwoordigheid van de heer P. Jansen Verplanke, bedrijfsas- sistent van de cellulosefabrieken, op het directiekantoor ontvangen, waar bedrijfs directeur ir. B. Verdoorn met een harte lijke toespraak heeft herinnerd aan de loop baan van de jubilaris, die vóór zijn hui dige functie vele jaren deel uitmaakte van de toenmalige „buitenploeg", maar ook la ter het hout, zij het toen in versplinterde vorm, trouw is gebleven. Hij dankte de jubilaris voor zijn trouwe toewijding op zijn eenzame plaats hoog in de celiulosefabriek en schonk hem als blijk van erkentelijkheid het vererend getuig schrift van de maatschappij voor Nijver heid en Handel met bijbehorende grote zil veren legpenning. Voorts bestond het hul deblijk vain de directie uit een enveloppe, waarbij nog werden gevoegd de schrifte lijke gelukwensen van de hoofddirectie, terwijl mevrouw Bankert een foto in lijst van haar man bij zijn werk ontving. In gebouw „Concordia" was de heer P. Jansen Verplanke de tolk van de bedrijfs leiding in zijn toespraak, waar hij zin speelde op de ietwat vreemde functie van kaarman, hoog in het gebouw en de jubi laris vergeleek met de man in de kersen boomgaard, die schijnbaar weinig doet, doch van wie goeddeels de kersenoogst af hangt. De heer Jansen Verplanke dankte de trouwe arbeider voor zijn verdiensten. Evenzo deed dit de heer P. C. Zoon, werk baas van de houtkapperij, die in zijn dank- uitingen ook mevrouw Bankert betrok. Hierna feliciteerden de aanwezige verte genwoordigers van de C. F. de collega, die thans behalve met bloemen van de directie ook met bloemen werd gehuldigd vanwege de harmoniekapel „De Eendracht", waar van de jubilaris evenzeer al vele jaran een trouw lid is. Drie in het zilver Niet minder dan drie zilveren jubilaris sen hebben de voorgaande dag. veel belang stelling gehad bij de viering van hun vijf entwintig jarig arbeidsjubileum, die zich in gebouw „Concordia" voltrok. Het waren de heren J. H. Pauw, voorman in de hout kapperij en Th. Hoogland, proevennemer- weger in de cellulosefabrieken en J. Ellen, eerste lasser, die in aanwezigheid van de heren ir. G. A. Schoonheid en R. Jansen Verplanke, bedrijfsingenieur en assistent van de C. F.; J. Grinwis, chef mechanische werkplaats; P. P. Wentink, personeelschef en deputaties van collega's door bedrijfs directeur ir. B. Verdoorn werden ontvan gen en toegesproken. Hij darrkte ieder van hen voor hun verdiensten voor het bedrijf, en liet zijn gelukwensen voor allen verge zeld gaan van een enveloppe en een schrif telijke felicitatie van de hoofddirectie. De respectievelijke echtgenoten ontvingen een foto in lijst van de mannen bh de uitoefe ning van hun werk. Voor de heer J. H. Tekamp, voorzitter van de jubileumcommissie van de C. F. was het geen gemakkelijke taak om thans twee personeelsleden toe te spreken, doch hij deed dit op voortreffelijke wijze met veel geestige toespelingen op de afgelopen tijd. De heer Pauw werd daarbij verrast met de aanbieding van een mooie vulpenset na mens de collega's en fleurige bloemen. Voor de heer Hoogland was er een port- tefeuilleset, waarbij de portemonnaie bo vendien nog rijk aan inhoud was en voor mevrouw Hoogland eveneens bloemen. Namens het personeel van de mechani sche werkplaats schonk de heer H. Andrea aan jubilaris Ellen een kapstokkleed en ontving mevrouw Ellen een bloeiende plant. Behalve de bloemen, die de directie aan de woningen van de jubilarissen had laten bezorgen, ontvangen zij van hun respectie velijke vakorganisaties ook nog fleurige bloemstukken. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE De vangstberichten uit zee in de nacht van Vrijdag op Zaterdag waren: KW42 7 kantjes, KW44 1, KW97 19, KW50 5, KW16 10, KW161 7, KV/163 15, KW170 1, KW3 8, KW 14 8, KW47 4, KW127 15, IJM283 3 thuis- stomend, KW45 43, KW147 1, IJM74 2, KW 67 2, KW86 3, KW20 10. KW32 8, KW49 17, KW37 15, KW151 28 thuisstomend, KW43 1, KW85 38, KW176 6, KW173 2, KW19 7, KW 70 15, KW168 1, KW2 5, KW5 5, KW73 13, KW54 6, IJM75 6, KW23 4, KW140 4, KW175 6, KW38 5, KW83 13, KW144 4, KW29 8, KW41 2, KW78 2 thuisstomend, KW130 4, KW167 8 kantjes. Gemiddelde vangsten: Vlaardingen 5 k., Scheveningen 5 k., Katwijk 8 kantjes. ADVERTENTIE Op Speciale Lesmotor Zee en bramen een doorkijkje in het ongerepte gebied van Duin en Kruidberg, waar tot aan de zeereep de natuur haar lentetooi heeft gespreid: een van de verrukkelijkste stukken ongerept duingebied der Kennemerlanden. Tussen de Duin en Kruidbergerweg en de zee ligt de brede duinstrook van „Duin en Kruidberg", het haast ongerepte gebied der vele verrassingen voor de wandelaar. Woensdag 7 en Woensdag 14 Juli houdt de commissie voor Natuurbescherming in de gemeente Velsen een excursie door dit onvergelijkelijk mooie terrein een wandeling die 's avonds om half acht begint en in enkele uren de deelnemers zal leiden door de vegetatie van karidnaalsmuts en duinroos en langs de trefplaatsen van scholekster, fazant, patrijs en konijn. Deze schone gelegenheid dit gebied te leren kennen zal zonder twijfel op de beide Woensdagavonden velen samenbrengen bij de Zuidelijke ingang van Duin en Kruid berg (woning B 74), waar men in kleine groepen gaat starten voor een intensief bezoek. Het moge plezierig zijn, alleen en in de rast der ontloken natuur een duin wandeling te maken, onder deskundige leiding is een dergelijke excursie zeker niet minder waardevol, omdat de leiders de aan hen toevertrouwden veel zullen weten te vertellen van flora en fauna. Buizerd gesignaleerd Zo is bijvoorbeeld de buizerd alweer ge signaleerd in het duin en de meeuwen zijn durk bezig met hun voorjaars-werkzaam heden." Dit gebied zal mettertijd, zo vernemen ADVERTENTIE op de nieuwe Zündapp Scooter bij: Vrijdag 2 Juli kwamen de haven van IJmuiden binnen: Tawali van Antwerpen. Sambre van Rotterdam. Ponto van Hamina. Oranje van Indonesië. Hodder van Goole. Hamlet van Sundsvall. Marne v. Sundsvall. Swift van Londen. Finlandia van Ipswich. Eagle van Santander. Rockaway van San tander. Fivo van Tyne, Saxon Head van Rot terdam. Coolhaven van Gdynia. Ransel van Lulea. Hondsbos van Londen. Radaune van Londen. Kathe Ritzer van Raumö. Leni van Rotterdam. Amalie Essberger van Rot terdam. Atlantis van Par. Bernhard Blü- menfeld van Rotterdam. Vertrokken zijn: St. Pierre naar Duin kerken. Hirondelle naar Londen. American Attorney naar Rotterdam. Hans naar Geffle. Cabano naar Antwerpen. Boreas naar Bil bao. Twin naar Hull. Venus naar Rotterdam. Dusseldorf naar Hamburg. Bornholm naar Vasa. Cottica naar West-Indië. Nigerstroom naar Antwerepn. Peter naar Helsinki. Ben gasi naar Porsgran. Bittern naar Manchester. Jelö naar Oslo. Adonis naar La Guiara. Da niel naar Svensburg. Troilus naar Rotterdam. wij, aan aantrekkelijkheid winnen, doordat de eigenaren van plan zijn de vegetatie op te werken en te vernieuwen, waardoor er een natuurhistorisch reservaat uit dit stuk duin kan ontstaan, dat zowel voor de bio loog als de natuurliefhebber aan waarde wint. Men wil daarbij ook de aanwezige dierenwereld haar kansen laten, door de broedplaatsen te bevorderen. Op de be staande broedplaatsen is inmiddels het jonge gevogelte al uit. Naar de kweektuin Alleen al in de maand Juni In totaal heeft IJmuidens haven in dê maand Juni 1085 zeeschepen verwerkt. Er kwamen 526 schepen binnen, waarvan er 408 voor Amsterdam waren bestemd; 38 voor Zaandam; 2 voor Haarlem; 15 voor de papierfabriek; 7 voor de vissershaven; 19 voor de buitenhaven van de hoogovens; 23 voor de binnenhaven en 14 als bijlegger in IJmuiden. Vertrokken zijn 559 schepen, waarvan 423 uit Amsterdam; 31 uit Zaandam; 10 van de papierfabriek; 19 uit de buiten haven van de Hoogovens; 49 uit de binnen haven van de Hoogovens; 8 uit de vissers haven en 19 bijleggers uit IJmuiden. Vrijdag kwamen er weer meer aardbeien aan de veilingen dan voorgaande dagen: er waren nu ruim 2600 manden, waarvan het grootste deel zonder dop. De prijzen voor deze aardbeien draaiden bij de aan vang der veiling rond de f 3.50 per mand; deze prijs handhaafde zich niet, maar liep r, j j „i. i i terug naar de f3.20f3.30 per mand. Met Overigens is deze dubbele excursie niet 7 r dop had men er eveneens zin in: hiervoor de enige pijl op de boog der natuurbescher mingscommissie: op Woensdag 4 Augustus zal er 's middag en 's avonds een excursie naar de inmiddels „volwassen" geworden gemeentekwekerij aan de Rijksweg worden gehouden. werd tot f 3.85 per mand betaald met de hoogste prijs van f 4.20 voor een extra mooi partijtje. Er gingen geen aardbeien naar België Doosjes varieerden van f 0.35 tot f 0.95 per stuk. Een groep mensen, die een opmerkelijke vreugde aan een bezoek aan IJmuiden be leefde, bestond op de zonnige Vrijdagmor gen uit een vijfentwintig Joegoslavische oorlogsinvaliden, die de uitnodiging van de Bond van Nederlandse militaire oorlogs slachtoffers in het kader van de interna tionale uitwisseling van oud-strijders, aan gesloten bij de Wereld Federatie van Oud- Strijders, gedurende twee weken Neder land bezoeken. Uit Amsterdam werden deze week al tochten gemaakt naar de vei ling te Aalsmeer, naar de Teerunie te Uit hoorn (waar tevens scholen werden be keken) en voorts keken zij rond op Schip hol. Opmerkelijk bij deze bezoeken was, dat de Joegoslaven, allen partisanenlei- ders en -leidsters en partisanen, 'n intense aandacht hebben voor de Nederlandse cul tuur, de economie en de techniek. Hun land staat als het ware nog in de kinderschoe nen, zodat zij deze reis mede en haast in hoofdzaak beschouwden als een oriën- teringsreis. Daarbij zochten zij een band tussen Nederland en Joegoslavië en die wordt zoveel mogelijk verstevigd. Zand er over Een welwillende IJmuide- naarse is deze week lelijk op de koffie gekomen, voorzover dat nog mogelijk is in deze tijd van koffie in ons-pakjes van drie centen de boon. Zij ontwaarde namelijk in Vel sens dreven een dame, die in haar automobiel zou wegrij den, een automobiel waarvan het dak getooid was met een volwassen straatklinker, waar op zo stevig mogelijk een con servenblik geplaatst was, vol gestort met duinzand. Een eind touw omstrengelde zowel dit blik als de rechter deurknop van de automobiel, wat tot ge volg zou kunnen hebben, dat de dame bij een eventueel uit stapje naar rechts een mooi zandvalletje zou ontketenen. Kennelijk een kwajongens opzetje, dat in de grond niet zo heel erg is al kon het een paar mooie krassen opleveren in het welgelakte autodak maar toch ernstig genoeg om even te waarschuwen, dacht de IJmuidense. Toen zij dit echter met uitgebreide handgebaren deed, wees de dame achter het rad minachtend op heur voor hoofd. En nu hóópt de IJmui dense dat haar zuster in Eva rechts uitgestapt is. Schoon resultaat Met enige geringschatting heb ik wel eens in een onver standiger tijdperk geschertst over de etablissementen, waar welgevormde dames met be hulp van dierlijke vetten, klei maskers en zalven hun zwak ke en minder-bedeelde sexe- genoten de schoonheid herga ven, die voor deze zusteren Dlijkbaar zo onontbeerlijk is. Er zijn zelfs momenten gepas- seerd waarop het woord „schoonheidssalon" een mis prijzende glimlach aan mijn eigen verre van schone tronie ontwrong, maar dat zal wel gelegen hebben aan het feit, dat zelfs honderd visites aan Elisabeth Arden of Muriel May voor mijn aangelaat nog geen resultaten zouden hebben opgeleverd. Sinds echter mevrouw Ton, de aardige brunette, die de IJmuidense kapper Verhoef zijn echtgenote mag noemen, het Staatsexamen voor Schoon heidsspecialiste in Den Haag met brillant gevolg heeft afge legd en sinds zij mij verteld reeft, wat daar alzo voor kwam kijken, heb ik mijn mannen- mening grondig herzien. Mevrouw Ton Verhoefvan •Santen, moeder van drie peu ters en ook nog bezige zaken vrouw in hart en nieren, heeft in negen maanden zware stu die zonder enige vooropleiding namelijk Donderdag het gele Staatsdiploma en een voortref felijke cijferlijst verworven. Met een negen voor massage, een negen voor manicure, een acht voor make-up en een acht „voor houding tegenover cliën te". De rest van de cijfers was navenant. Chemie en medicijnen In die negen maanden hard nekkige studie hebben ze haar, de huismoeder-kapster, die vroeger door ziekte in het ouderlijk huis de MULO zelfs moest ontberen, de beginselen der chemie en een mooie hoop medische wetenschap bijge bracht. Waaruit blijken mag, dat een schoonheidsspecialiste geen klakkeloze smeerster is, maar dat schoonheidsbehande ling een vak is geworden met een wetenschappelijke onder grond, die zowel de stofwisse ling als het zenuwstelsel, en de leer der scheikunde tot basis heeft. Nee, het is nog zo gek niet, dat nieuwe beroep, waarop in Amerika het burgerrecht al lang verleend is, zodat elke vrouw daar minstens eens per maand een gezond opknapper tje gaat halen. Wie het er niet mee eens is, moet het vooral even schrijven, want ik ben plotseling dol op een discussie over schoonheids behandeling. Dat mevrouw Ton er glans rijk doorgerold is met lof van de examencommissie en plui men van heur docenten, is evenwel de grootste trots voor haarzelf en de vele kennissen, want dat blijft een prestatie voor een vrouw in haar om standigheden. Bovendien kreeg ze op het examen een zenuw achtig model met een huids kleur, die die van een verhitte kreeft nabij kwam en daar moet ze een erg mooi meisje van gemaakt hebben. Zou er voor mij dan toch ook nog een geringe hoop zijn? Toen mevrouw „geslaagd" was, heeft de jongste uit het gezin Verhoef dat helemaal niet geapprecieerd, want hij vond het een grof schandaal, dat ze mam in Den Haag zo hard „geslagen" hadden en hij zou wel eens even meegaan naar die snertschool om terug te slaan. Het leed was echter snel geweken, toen moeder hem ook een beetje voor „ge slaagd" verklaarde, zodat de hulde voor de moeder lichte lijk afkaatste op de junior en hij meedeelde in de gebakjes. Als straks de zaak in het nieuw gestoken wordt aan de Lange Nieuwstraat, komt er vast een IJmuidense schoon heidssalon bij. Ik grinnik er niet meer om. Ik vind het een ernstige aangelegenheid. Zilveren adjudant Op de eerste Augustus komt er een feestje in de groep Castricum van de Rijkspolitie, want dan is het 25 jaar gele den dat adjudant G. A. Ver baan zijn werk bij het corps begon. Dat begin was Alkmaar en blijkbaar heeft adjudant Verbaan altijd een voorkeur voor dit deel van het land ge koesterd, want een overplaat sing naar Hellendoorn in Over- ijsel werd al gauw gevolgd door een repatriëring naar Purmerend. Vandaar kwam hij in 1951 „op Castricum" in de rang van adjudant. Over een paar weken is dat allemaal samen 25 jaar oud. Ja, meneer Verbaan, we leven snel, veel te snel. Maar, als ik u zo ereis aankijk: er kan nog makkelijk een tweede portie bij. Wat u betreft èn wat Cas tricum betreft. Proficiat! LAMPENIER Het was een klein dapper legioen, dat door de directeur van het Staatsvissers- havenbedrijf, mr. J. R. van Eerde, in de hallen werd rondgeleid. Slechts weinigen van de gasten spraken een andere taal dan de hunne, zodat de tussenkomust van een tolk, in dit geval de echtgenote van ir. J, Elzerman, er veel toe heeft bijgedragen, dat de Joegoslavische gasten zo volledig mo gelijk werden ingelicht omtrent alles, wat maar leeft in en rondom het IJmuidense havenbedrijf. Verschillende soorten vis werden bekeken, de wijze van afslaan en de organisatie van het Nederlandse visserij bedrijf werden toegelicht en in de ruimte, waar de fileermachines van de REHACO staan, werd het visproduct zelfs geproefd. Van reders- en handelszijde was er gezorgd voor een koffietafel met haringtoast. Een bezoek aan de reddingboot „Dorus Rijkers", die enige tijd de plaats inneemt van de in reparatie zijnde „Neeltje Jacoba", was voor een van de officiële vertegen woordigers, Raja Radisav Nedeljkovic, een speciale wens. De heer Nedeljkovic is de persoonlijke adviseur van Tito en is Joe- goslavisch president, welke functie onge veer is te vergelijken met de voorzitter van de Tweede Kamer in Nederland. Joe goslavië is verder verdeeld in vijf repu blieken, zoals Macedonië en Servië, uit v/elke delen van het land de vertegenwoor digers voor de tocht naar Nederland waren gekozen. Uit alle lagen van de bevolking liepen er personen bij: zo waren er enige boerenarbeiders, maar ook een lid van het opperste gerechtshof, Josip Malovic. Na een rondvaart door de haven op de sleepboot „Rapid" en een rondje buiten de pieren werd de cantine in de vishal opge zocht, waar reders en handelaren de gasten uitnodigden aan een broodmaaltijd met gebakken vis. Tegen half een werd de reis na een bezoek aan de Noordersluis voort gezet naar de Afsluitdijk en Hoorn. Bij deze tocht hebben de Joegoslaven veel te danken gehad aan het bestuur van de afdeling Noordholland van de Bond, de heren D. van der Kroef te Beverwijk, C. de Jager te Uithoorn, P. Kok te Zaandam en bovenal aan mevrouw Emmen van de Moveo, „Meer ontspanning voor ernstige oorlogsinvali den", die zich speciaal met het transport belastte. De gasten waren opgetogen over de ontvangst in IJmuiden en alles wat zij hadden gezien en opgestoken. Dit hadden zij in Nederland niet verwacht, hebben ze ons verzekerd. Hun dank er voor. ADVERTENTIE Volgt een cursus in Uitsluitend avondlessen INSTRUCTIEWAGEN AANWEZIG Aanvoer op Urk. Donderdag werd door 84 vaartuigen op Urk aangevoerd: 5148 pond kuilpaling, prijs f 1,18—f 1,33; 591 pond lijn- aal, prijs f 1,28—f 1,40; 328 pond snoekbaars, prijs f 0,72; 276 pond rode baars, prijs f 1,05 f 1,15 per pond en 677 bak nest, prijs f2,60 f 3,00, per bak van 37A kg.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 8