„Duidelijke uitspraak over mogelijkheid van verdere samenwerking noodzakelijk" Chi ina Mendès-France ontkent dat hij op capitulatie aanstuurt Overleg in Indochina onder vernederende voorwaarden Weerbericht Haarlems Dagblad Spoedberaad in Parijs over roerig Marokko P.v.dA.-kadercongres gevolgd door K.V.P.-verklaring Het woord is aan De P.v.d.A. vormt een fonds om voorbereid te zijn op eventuéle spoedige verkiezingen Aardbeving op Java Onderhandelingen in Indochina uit een zo gunstig mogelijke positie Koud weer 68e JAARGANG No 301 MAANDAG 5 JULI 1954 VELSER Toenemend aantal aanslagen Schermerhorn Speciaal fonds Vakcentralen bespraken de loonhoogte Fransen ontruimen het steunpunt Phoely Mr. F. Hollander bij de balie? Weerrapport u Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (niet voor adv. en abonn.), Haarlem: Gr. Houtstr. 93 alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 298e JAARGANG No 149 Uitgave Grafische Bedrij/en Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET IS BIJNA een jaar geleden dat de republikeinse leden van de Amerikaanse Senaat de 45-jarige senator William Know- land als fractieleider kozen. Hij werd in die belangrijke functie in de regerings partij de opvolger van Robert Taft. Know- land vertegenwoordigt in de Senaat de staat Californië. Hij is voorstander van krach tige steun aan maarschalk Tsjiang Kai Sjek, die nationalistisch China represen teert met zijn uitgeweken regering en leger op het eiland Formosa. Men noemt dit soms Formosa-China. Als Californiër is hij veel meer geïnteresseerd in het gebied van de Stille Oceaan en in het Verre Oosten dan in Europa. De senator William Know- land heeft kort voor zijn benoeming tot fractieleider de hoop uitgesproken dat de Westelijken niet tot overeenstemming zou den komen over een conferentie van de Grote Vier. Hij is nu van mening, zoals hier Vrijdag geciteerd werd, „dat Amerika en zijn bondgenoten een veel krachtiger hou ding moeten aannemen, zelfs met het risico van oorlog, om communistische aggressie in Zuidoost Azië tot staan te brengen." Hij heeft de vrees uitgesproken, dat Frankrijk een overeenkomst met Indochina heeft ge sloten die „tenminste een passieve goed keuring" om communistisch China tot lid van de UNO te maken inhoudt. Zelfs een passieve goedkeuring door Europese lan den die communistisch China al sinds jaren officieel erkend hebben van een toelating van dit land tot de UNO, alar meert hem reeds ten zeerste. Hem en an dere Amerikanen, die deze opvatting blij ven huldigen. De senator McCarran heeft een resolutie ingediend waarmee hij voor stelt de President opdracht te geven de Verenigde Staten uit de UNO en uit al haar werkzaamheden op verschillend terrein terug te trekken, als communistisch China een zetel zou krijgen. En de democratische fractieleider Lyndon Johnson, die Eden's plan voor een niet-aanvalsverdrag met communistische landen in Azië heeft ver geleken met de verzoeningspolitiek door concessies van München, is van mening dat het Amerikaanse volk steun aan de UNO zal weigeren als communistisch China lid wordt. Weliswaar heeft de onafhankelijke sena tor Wayne Morse, een eenling in de Senaat, tegen een mogelijk uittreden van de Ver enigde Staten gewaarschuwd en heeft de democratische senator Fulbright gezegd dat de verklaringen van Knowland en Johnson getuigen van politieke onrijpheid (een stevige critiek op zijn eigen fractieleider), zodat nog wel meningsverschil tot uiting is gekomen. Maar uit de verklaringen der twee fractieleiders blijkt toch wel hoezeer men in Amerika gekant blijft tegen toela ting van communistisch China tot de UNO. Minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles heeft dan ook gezegd dat de rege- ring-Eisenhower er zich krachtig tegen zal blijven verzetten. Dat de reis van Churchill en Eden naar Washington niet veel werkelijks kan heb ben opgeleverd, wordt door het senaats debat wel duidelijk. Zij schijnen hoogstens te hebben bereikt dat enig geduld ten aan zien van de Indochinese gang van zaken wordt toegepast, maar niet zonder dat de fractieleider der regerings-partij in de Se naat van de toren is gaan blazen over een krachtiger politiek in Zuidoost Azië, „des noods met het risico van oorlog." Senator William Knowland spreekt grote woorden gelaten uit. Heeft hij ovej-dacht tot welke uitbreiding een oorlog in Zuidoost Azië losbarstend, zou kunnen leiden? Dit soort uitlatingen, van een man in een dergelijke positie, is zonder twijfel gevaarlijk in de reeds zozeer met wantrouwen geladen „sfeer van Oost en West" en men vraagt zich af of hij zijn persoonlijke verantwoor delijkheid begrijpt. „Politiek onrijp", heeft senator Fulbright zijn uitlatingen genoemd; moeten wij aannemen dat politiek-onrijpe lieden zulke posities van de grootste bete kenis voor het lot der wereld bezetten? De bedoeling van de UNO is immer ge weest dat zij een wereldforum zou vormen. Zij is dat niet en zal het niet worden zo lang de strijdende machtigen in de UNO elkaar wederzijds in de toelating van nieu we staten-leden belemmeren. En zolang een houding wordt aangenomen tegen commu nistisch China die het tot samenwerking met de Sovjet-Unie drijft, inplaats van dat men tussen deze beide enorme landen een wig tracht te drijven. Het blijft een ver bazingwekkend schouwspel, deze Ameri kaanse houding, die zo uitsluitend op anti communistische sentimenten schijnt te zijn gebaseerd, dat beleids-overwegingen er voor moeten wijken en van een on de toe komst gerichte politiek eigenlijk geen sprake is. R. P. PARIJS (Reuter) Premier Mendès- France heeft belangrijke besprekingen over Noord-Afrika gevoerd met de minis ter voor Tunesische en Marokkaanse za ken, Christian Fouchet en de nieuwe resi dent-generaal in Marokko, Francis Lacos- te. Men meent, dat laatstgenoemde ver slag heeft uitgebracht over de toestand in Marokko, waar de Franse autoriteiten zich ongerust maken over het toenemen van terroristische aanslagen. In de haven van Casablanca heeft, voor de derde maal in korte tijd, brand gewoed. De oorzaak was in alle gevallen vermoede lijk brandstichting. Vijftig ton kurk gingen in vlammen op. Bij een andere brand ging 60 ton petroleum verloren. De politie heeft drie Marokkanen gear resteerd, die ervan verdacht worden in be gin Juni in het gebied van Casablanca branden te hebben gesticht. In Marrakesj werd Zaterdagavond een bom geworpen naar een Marokkaanse sigarettenwinkel. De bom ontplofte niet. Zes vliegtuigen der Franse luchtmacht hebben 170 man der republikeinse garde naar Casablanca vervoerd. Deze gardisten zullen worden ingeschakel bij het tegen gaan van het terrorisme in Marokko. Nabij een buitenpost in het Zuidelijke gedeelte van de Tunesische woestijn is het verminkte lijk van een lid der Tunesische militie aangetroffen, dat drie dagen gele den door bandieten was ontvoerd. DIT NUMMER BESTAAT UIT TEEN PAGINA'S Montaigne: Ik spreek waarheid, niet zoveel als ik zou willen, maar zoveel als ik durf; en ik durf wat meer naarmate ik ouder word. (Essais) De redevoeringen over het bisschoppelijk mandement op het kadercongres van de Partij van de Arbeid zijn voor het bestuur van de Katholieke Volkspartij aan leiding geweest een verklaring tot de partijleden en tot het Nederlandse volk te richten, waarin de vraag gesteld wordt of uit een aantal uitlatingen van sprekers on deze kaderbijeenkomst de conclusie moet worden getrokken, dat de Partij van de Arbeid elke samenwerking met de K.V.P. wenst te beëindigen. Het is niet uitgesloten, dat deze vraag door de regeringspartner van de K.V.P. in de eerste na-oorlogse kabinetten, reeds is beantwoord nog vóór zij gesteld was. Want vóórdat de kaderbijeenkomst van de P.v.d.A. ten einde liep werd er nog gecollecteerd voor een fonds, dat aangekondigd was „om voorbereid te zijn op een eventueel spoedig op handen zijnde verkiezingsactie". Het K.V.P.- bestuur blijkt zich vooral de rede van de minister-president, dr. W. Drees, op de kaderbijeenkomst te hebben aangetrokken. Dr. Drees had volgens de ver klaring „blijkbaar niet voorzien dat op de kaderdag naast vele voorshands te verontschuldigen uitingen, ook uitlatingen zouden kunnen vallen, grievend voor elke katholiek, en dat bij door zijn medewerking de schijn op zich zou kunnen Iaden, die grievende uitlatingen te dekken". Dr. Drees had er naar het oordeel van het K.V.P.-bestuur beter aan gedaan „zichzelf en het volk, dat in hem een geëerde minister-president heeft, het pijnlijke van zijn uiterlijke vereenzelviging met de gehouden kaderdag te besparen". In de verklaring die Zondagavond door de K.V.P.-voorzitter voor de zender Hil versum II werd uitgesproken, wordt voorts betreurd, „dat in feite ook thans weer de P.v.d.A. in haar karakter van doorbraakpartij wordt voorgesteld als enig draagster van de boodschap door de doden in de Tweede Wereldoorlog ons, levenden, nagelaten". De partij acht het „uitermate bedroevend, dat wat tot nu toe als boven-politiek werd beschouwd en ge ëerbiedigd (behalve door de communis ten) thans weer in de partij-politieke strijd is betrokken. Tijdens de door duizenden bezochte P. v. d. A.-bijeenkomst in de Beatrixhal te Utrecht op Zaterdagmiddag, werd ook nog het woord gevoerd door de heren Stufkens en Schermerhorn, die zich scherp keerden tegen het bisschoppelijk mandement. De voorzitter van de Prot. Chr. Werk gemeenschap in de P. v. d. A., de heer N. Stufkens, zeide in zijn toespraak onder meer: „De Partij van de Arbeid als nieuwe partij sprak het openlijk uit, dat er ruimte moet zijn voor het kerkelijk woord over politieke en sociale vragen tot volk en overheid gericht. Voor ons als protestanten betekent dit: ernstig luisteren naar het woord, waarmee de kerk ons politiek- sociaal leven begeleid. Dus zeker niet „voor kennisgeving aannemen", zoals van Chris- telijk-Historische zijde werd gezegd. Maar evenmin gewetensbinding: wij dragen per soonlijk de verantwoordelijkheid voor onze beslissingen. Een kerk die zich hier geen reserve oplegt, vergrijpt zich aan het hart der reformatie. Daarom moet het mandement met zijn geestelijke dwang ons als protestanten meer treffen dan om zijn rampzalige gevolgen voor onze volksgemeenschap en de waar achtige democratie. Wij huiveren voor een kerk, die zozeer haar grenzen overschrijdt, en het vervult ons met ontzetting, wan neer de journalistiek uit de kring der pro testants-politieke partijen, nu ja, wel zegt, deze r.k. methode niet te kunnen aanvaar den, maar in protestantse vorm op een even volstrekte uitspraak der kerken vóór chris telijke politieke en sociale organisatie aan dringt (Trouw, Diepenhorst), dan wel breed uitpakt over de pastorale bewogen heid van het mandement en de bezorgdheid o zo goed begrijpt, maar ja, ons protestan ten ligt dat niet, en: ik mis het felle ver weer in het besef dat hier aan een der grondpijlers der reformatie wordt gerukt." Prof. Schermerhorn betoogde: „Wanneer men de verhoudingen in West-Europa over ziet, dan is het voor iedereen duidelijk, dat in die landen, waar het socialisme sterk is, zoals in de Scandinavische landen, Enge land en Nederland, het communisme nau welijks nog een probleem vormt, terwijl het communisme het grootste gevaar is in de typisch katholieke landen. In Italië wordt het communisme nog steeds sterker, van de ene verkiezing naar de andere, en in Spanje is gegrepen naar de dictatuur om het communisme buiten de deur te houden. Ik heb er geen behoefte aan de niet-bewijsbare stelling te hanteren, dat er een oorzakelijk verband zou bestaan tus sen sociale achterlijkheid en het overwe gend rooms-katholiek zijn van een volk. Maar ik meen wel, dat in onze gebroken wereld de zaken volkomen anders liggen dan in een enkel normatieve redenering, die met de werkelijkheid geen rekening houdt. De werkelijkheid is, dat, wanneer in de typisch katholieke landen door ka tholieken evenveel voor de oplossing van het sociale vraagstuk was gedaan als socia listen deden in andere landen, dan zou er in West-Europa geen communistisch pro bleem meer zijn. En daar ligt een van de diepere gronden, waarom de socialistische wereld zich door dit mandement gegriefd voelt en verontwaardigd. Dit bisschoppelijk mandement drijft Ne derland, naar ik vrees, in zijn geestelijke ontwikkeling terug naar het niveau van de strijd, die in Frankrijk en België geble ken is voor het christendom een verloren strijd te zijn. De weg, die thans wordt in geslagen, zal in de geschiedenis blijken het zelfde effect te hebben, althans indien deze consequent wordt gedaan, als zulks in de specifiek r.k. landen het geval is geweest, namelijk toeneming van de afval inplaats van bescherming van de gelovigen, zoals is bedoeld. Aldus heeft het mandement bij mij, en ik weet zeker namens talloos vele niet- katholieken te spreken, een gevoel gewekt van teleurstelling en bezorgdheid. Iedere vorm van anti-papisme is me altijd vreemd geweest'. Ik ben diep overtuigd van de be tekenis, die de godsdienst voor het mensen leven heeft. Ik weet, dat met de ontkerke lijking in Europa veelal wel iets verloren ging, maar dat er zo vaak niets voor in de plaats kwam. Ik weet hoe in de geschiede nis van Europa ook het rooms-katholicisme een onvervreemdbare plaats heeft. Maar alle argumenten, die het mandement naar voren brengt, kunnen mijn overtuiging niet veranderen, dat de weg, die het mande ment wijst, een onzalige weg is. Een weg, die voor de kerk het probleem niet nader tot een oplossing brengt en die voor de verhoudingen in de Nederlandse samen leving slechts tot betreurenswaardige ge volgen kan leiden." De voorzitter, ir. H. Vos, kondigde aan het slot der bijeenkomst aan, dat door het partijbestuur besloten was, over te gaan tot een grote ledenwervingsactie en tot een geldinzameling, in verband waarmede hij het bedrag van een millioen gulden noem de, teneinde voorbereid te kunnen zijn op een eventueel spoedig op handen zijnde verkiezingsactie. Hij wees er daarbij op, dat in 14 dagen tijds in het gewest Zuid- Holland reeds 525 nieuwe leden' waren toe getreden. De Raad van Vakcentralen deelde aan het A.N.P. mede, dat de besturen van N.V.V., K.A.B. en C.N.V. bijeen ge weest zijn ter bespreking van het vraagstuk van de loonhoogte. Besloten werd de Stichting van de Arbeid te verzoeken zich zo spoedig mogelijk te beraden over de ter zake te nemen maatregelen. DJAKARTA (Reuter) Op Java is Maandagmorgen om zes uur plaatselijke tijd een aardbeving waargenomen, die tien seconden duurde. Uit Semarang werd ge meld, dat de hoogste golven, die men nog ooit had waargenomen, warenhuizen deden instorten en kaden wegvaagden. Te Djakarta was de eerste schok zo he vig, dat de seismograaf van de Indonesi sche meteorologische dienst brak. De bewo ners van de stad werden wakker van de aardbeving. PARIJS (AFP/Reuter) „Mijn rege ring zal, indien noodzakelijk, nieuwe maat regelen in Indochina nemen. Er is geen sprake van, dat Frankrijk aldaar een overgave zou aanvaarden", aldus heeft de Franse minister-president, Pierre Mendès- France, Zaterdagavond te Parijs in zijn wekelijkse „haardpraatje" tot het Franse volk verklaard. Hij deelde mede een „ar beidscommissie" te zullen bijeenroepen, waarin de minister van Landsverdediging, generaal Koenig, en andere Franse bevel hebbers zitting zouden hebben. „Onze commandanten in Indochina hebben pijn lijke, doch onvermijdelijke stappen ge nomen om te verzekeren, dat hun troepen zo gunstig mogelijk zijn opgesteld, wan neer de vijand aanvalt. Indien onze expeditionnaire strijd krachten in Indochina verspreid en daar door verzwakt waren blijven liggen, zou den onze onderhandelaars hun taak on der de schaduw van een verschrikkelijke bedreiging hebben moeten uitvoeren en hun kansen op welslagen zouden in de zelfde mate zijn verminderd. Doch wan neer wij maatregelen nemen om te ver zekeren dat onze strijdkrachten, bij een eventueel afbreken der onderhandelingen, in de best mogelijke positie verkeren, zul len wij in staat zijn onze diplomatieke po sitie te Genève op kalme en vastberaden wijze te handhaven", vervolgde Mendès- France. „Indien onze tegenstanders vol komen duidelijk zien, dat onze vredeswens geschraagd wordt door het vaste besluit om, zo nodig, onwrikbaar stand te houden, ben ik er van overtuigd dat wij ons doel: een eervol bestand binnen de door ons gestelde tijdslimiet, zullen bereiken", zeide hij. Geen blind optimisme Mendès-France wees er op dat er geen aanleiding was voor een blind optimisme. „Doch het ontbreekt ons niet aan gron den, om onze hoop op te baseren. Ik ben er nog steeds van overtuigd dat de vrede uiteindelijk zal zegevieren, alhoewel van onze besprekingen te Genève niet kan worden gezegd, dat zij zich in het inlei dende stadium voor vredesbesprekingen bevinden", verklaarde hij. De Franse pre mier oefende critiek op commentators, die meenden dat nu het sluiten van een Indochinees bestand vrijwil in kannen en kruiken was. „De gevolgen van bepaalde fouten en tegenslagen kunnen niet, wan neer er nieuwe politieke combinaties op het regeringstapijt zijn verschenen, in een handomdraai teniet worden gedaan", zeide hij. Koningin Juliana heeft Zaterdag in Dokkum, dat weldra zijn 1200-jarig bestaan viert, de herdenking van de marteldood van St. Bonifatius, bijgewoond. Na de herdenkingsplechtigheid in de Bonifatiuskapel reed de Koningin naar de opgra vingen op de Markt te Dokkum, waar zij zich op de hoogte stelde van de resultaten der opgravingen, die de vermoedelijke martelplaats van St. Bonifatius aan het licht brachten. HANOI (Reuter) Delegaties van de Franse unie en de Vietminh-opstandelingen zijn Zondag te Troeng Gia, 35 kilometer ten Noorden van Hanoi, inleidende bespre kingen over een wapenstilstand begonnen. Volgens radio-Vietminh verklaarde de lei der van de delegatie der opstandelingen, Van Tien Doeng, dat de onderhandelingen een „stap voorwaarts betekenen op de weg naar een regeling van de Indochinese oor log." De Vietminh-delegatie, bewust van haar belangrijke taak, zal haar uiterste best doen om op deze conferentie niet slechts de in Genève bereikte overeenkomst uit te werken, doch ook bruikbare voorstellen aan de Geneefse conferentie te doen en ter plaatse vraagstukken op te lossen, zodat de vrede in het land kan worden hersteld. Doeng geloofde, dat ook de delegatie van de Franse unie de oprechte wens koestert om tot een spoedige beëindiging van de vijandelijkheden te komen. Toen de be- spreking werd verdaagd, wilde een Franse I woordvoerder niet meedelen, welke partij om de verdaging had gevraagd, Troeng Gia is een dorpje in een geneu traliseerde zóne van zes klimoter breed, die wordt bewaakt door communistische en anti-communistische politie. Naar de zóne voeren twee „geneutraliseerde" wegen, waarlangs de afgevaardigden in jeeps zich naar de conferentieplaats begeven. Aan de besprekingen gingen bijeenkom sten van verbindingsofficieren vooraf, die onder meer de klacht van de leider der Vietminh-delegatie behandelde, dat zijn Franse collega slechts de rang van kolonel had. Door deze en andere bezwaren was het begin van de conferentie, die eind Juni had moeten beginnen, vertraagd. Evenals te Panmoenjon zijn te Troeng Gia drie lange loodsen opgericht, een voor de officieren van de Vietminh, een voor de Frans-Unie officieren en de middelste voor de conferentie. De atmosfeer van glim lachende hoffelijkheid te Troeng Gia ver schilde echter wel zeer van de permanente vijandigheid bij de onderhandelaars in Korea. De Reuter-correspondent schreef, dat de Vietminh het zich kon veroorloven edel moedige woorden te spreken, daar de Fransen verscheidene belangrijke conces sies hadden gedaan. In de eerste plaats ligt Troeng Gia niet in een neutrale zóne zoals was voorgesteld, maar 3 km. in Vietminh- gebied. Bovendien lieten de Fransen het over hun kant gaan, dat de Vietminh-afge- vaardigden zich de vertegenwoordigers van de „regering van de volksrepubliek van Vietnam" noemden. Tenslotte werden de drie officieren van het Vietnamese leger, vertegenwoordigers van de door Frankrijk erkende Vietnamese regering, die tegen over de Vietminh-afgevaardigden zaten, genegeerd. Zij werden aangeduid als „leden van de Franse Unie-delegatie. Op enige afstand van de loodsen stonden drie Amerikaanse jeeps en twee Ameri kaanse vrachtwagens, waarop de Vietminh had geschilderd „Veroverd te Dien Bien Fhoe." De loods van de Vietminh was be hangen met Amerikaanse valschermen, ook te Dien Bien Phoe buitgemaakt. Hanoi bedreigd (A.F.P.) De Fransen hebben Zaterdag de stad Phoely, 50 km. ten Zuiden van Ha noi, ontruimd. De Vietminh had kort te voren een zware aanval op de stad gedaan. Na de ontruiming is de brug over de rivier de Day opgeblazen, alsook munitie- voorraden die niet konden worden meege nomen. Volgens militaire waarnemers ziet het er naar uit, dat de Viethminh alle ber- schikbare strijdkrachten bij Phoely in het veld zal brengen om de Frans-Vietnamese eenheden die naar het Noorden terugtrek ken, de pas af te snijden. In Franse militaire kringen gelooft men, dat de Vietminh een aanval op Hanoi zal doen voordat de Franse troepen gelegen heid krijgen zich te hergroeperen. Men had wel verwacht, dat Phoely niet te houden zou zijn. De Franse luchtmacht stond mach teloos tegen de beschieting uit verborgen posities in de bergen. Naar schatting heeft de Vietminh 90.000 man gereed voor de volgende fase in de strijd om de Delta. Radio-Vietminh meldde Zondag, dat de gehele provincie Hanam, in het Zuiden van de delta der Rode Rivier, na de ontruiming van Phoely is bezet. De Vietminh-troepen brachten de terugtrekkende Franse troepen zware verliezen toe, zo werd hieraan toe gevoegd. De Franse opperbevelhebber in Indo china, generaal Paul Ely, is Zondag uit Farijs te Saigon aangekomen. Generaal Ely was vorige week naar Frankrijk gevlogen voor besprekingen met de Franse roering. Mendès-France wees er vervolgens op dat zijn regering ook te maken heeft met maatschappelijke en economische vraag stukken, dat zij zich gesteld ziet tegen over Europese problemen, „waaronder zich hachelijke zaken en onvermijdelijke zwarigheden bevinden" en dat zij zich bezig moet houden met ernstige vraag stukken in Tunis en Marokko, die drin gend opgelost moeten worden. „In beide laatstgenoemde gebieden is het nemen van maatregelen van een wezenlijk op bouwend karakter even dringend als het herstel van de veiligheid", zeide hij. Hecht vaartuig De Franse minister-president besloot als volgt: „Uit de gebeurtenissen, welke zich in de afgelopen dagen zo snel hebben ont wikkeld, moet u de indruk hebben ge kregen dat de man aan het roer koers moet houden in een wilde zee en dat het schip van staat heen en weer wordt ge slingerd. Doch dit kan ik u wel zeggen: „Het Franse schip van staat is een hecht en goed gebouwd vaartuig en het zal de stormen doorstaan". Volgens een bericht in de Volkskrant zou mr. F. Hollander zijn benoeming tot offi cier van justitie in Alkmaar niet hebben aanvaard. Hij zou voornemens zijn zich als advocaat te vestigen. Amerikaanse cultuur De regeringsvoorlichtingsdienst van de Verenigde Staten heeft bekend gemaakt, dat een campagne zal worden ingesteld om in het buitenland waardering op te wekken voor Amerikaanse cultuur en om commu nistische propaganda tegen te gaan, die de Amerikanen als een „volk van halve bar baren" voorstelt. Voor dit doel is een nieuwe onderafdeling van de dienst opge richt. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in ons land is gedurende het weekeinde meer en meer onder invloed gekomen van een depressie, die zich van de Oceaan via Schotland naar de Noord zee bewoog. Deze depressie was geheel gevuld met vrij koude lucht, die met Zuid- Westelijke winden ons land binnenstroom de. Omdat het ook in de hogere luchtlagen koud was, ontstonden gisteren buien, waar bij gisteravond ook hier en daar onweer voorkwam. De depressie is op de Noord zee tot stilstand gekomen, terwijl zich bij Ierland een randstcfring ontwikkelt, die met nog koudere lucht gevuld is. In ver band hiermede, zijn de kansen op wat meer zomers weer voor de eerstkomende dagen uitermate klein en moet er op gerekend worden, dat het koude en onbestendige weer nog verscheidene dagen zal aanhou den. (van hedenochtend 7 uur) O-r weers- OD 5 ♦4 c C C <11 4-3 U, -E tfj ï- toestand •V -- O c" t, CU V V «3 co 4) C <D fee E5 Z5 Stockholm zwaar bew. ZZD 2 24 3 Oslo nevel Z 2 .16 7 Kopenhagen zwaar bew. zzo 3 19 2 Amsterdam licht bew. zw 6 17 2 Londen half bew. w 4 18 5 Luxemburg zwaar bew. zw 4 17 2 Parijs licht bew. WZW 5 20 3 Bordeaux zwaar bew. wzw 7 24 2 Grenoble zwaar bew. NNW 2 15 15 Genève half bew. zzw 5 19 10 Zürich zwaar bew. WZW 3 21 14 Locarno zwaar bew. ONO 4 23 38 Berlijn zwaar bew. ZW 4 22 2 Frankfort zwaar bew. ZZW 7 19 9 München regen ZW 3 23 9 Wenen zwaar bew. w 6 26 0 Innsbruck regen wzw 1 27 8 Rome half bew. NO 3 25 0 Aj accio onbewolkt ONO 3 25 0 Mallorca licht bew. ONO 9 33 0 Neerslag laatste 24 uur DCOOOCXXXX)OOOOC)OOOOOOOOC)OOOOOOGOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOC BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselende bewolking met enkele buien. Matige tot krachtige Zuid-Wes telijke wind. Aanhoudend koud. 6 Juli Zon op 4.27 uur. onder 21.01 uur. Maan op 11.38 uur, onder 23.12 uur. Maanstanden 8 Juli 2.33 uur: Eerste kwartier 16 Juli 1.29 uur: Volle maan 23 Juli 1.14 uur: Laatste kwartier 29 Juli 23.20 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 5 Juli Hoog water 6 50 en 19 11 uur. Laag water- 2.30 en 14.46 uur. Dinsdag 6 Juli Hoog water: 7.25 en 19.48 uur. Laag water: 3.07 en 15.20 uur. ^ooooooooocooooooooocxxxjooooooocxjooooocxxjoormxxxxxooc"

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1