Plannen voor wapenzendingen naar Noord-Vietnam herzien ,2:£v-.' Snelverkeer eist drie doden in Velsen Weerbericht Storm op ti Parijs zoekt versterkingen in Duitsland en Noord-Afrika Geen direct crisisgevaar; politieke toestand onzeker Stijgende bezorgdheid in Washington De wrijving tussen K.V.P. en P.v.d.A. Samenwerking in het kabinet onaangetast Brand in bouwput Velser tunnel Amerikaanse geleerden tekenen protest aan Het woord is aan M Motorrijwiel met 2 man door bus gekraakt, bromfietser stak voorrangsweg over Vaart op Bikini vrijgegeven Noodtoestand in Japans watersnoodgebied Hervorming onderzoek geëist Betaling voor Birma-weg V Weer rapport c étóe JAARGANG No 302 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (niet voor adv. en abonn.), Haarlem: Gr. Hóutstr. 93 alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 6 JULI 1954 IJmuider Courant VELSE b Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 298e JAARGANG No 150 Uitgave Grafische Bedrij /en Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 tèn name v Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE KADERBIJEENKOMST die de Par tij van de Arbeid Zaterdagmiddag te Utrecht heeft gehouden en die gepresi deerd werd door ir. H. Vos als plaats vervanger van de reeds zo lang door ziekte uitgeschakelde partijvoorzitter Koos Vor- rink gold het Mandement der Katholieke Bisschoppen. En in de reeks woordvoerders trad, zoals de lezer in het verslag in ons nummer van Zaterdag al zelf opgevallen moet zijn, de rede van het Kamerlid Geert Ruygers sterk op de voorgrond. Hij is lid van de Katholieke Werkgemeenschap in de P. v. d. A.; hij sprak (in de eerste persoon meervoud) namens die werkgemeenschap toen hij zei: Een terugkeer naar de K.V.P. is er niet. Redelijker- en zedelijkerwijs kan van ons niet een stap worden verwacht, die lijnrecht tegen onze diepste overtuiging ingaat en waaruit wij alleen maar nadeel zien groeien voor de geestelijke en poli tieke verhoudingen in ons land en voor de Kerk zelf. Voor het overige staat onze be slissing nog open. Ik begrijp dat die in brede kring met spanning tegemoet wordt gezien. Maar ik hoop dat heel ons volk, zoals ik het weet van de partij, zal begrij pen dat wij tijd nodig hebben om haar zo verantwoord mogelijk voor te bereiden in een situatie, die naar zijn mening een historische situatie is. Even tevoren had de heer Ruygers gezegd: Er is wind gezaaid en storm is op til. Dat inderdaad storm in onze vaderlandse poli tiek op til is valt nauwelijks te miskennen bij de groeiende onrust, na de verschijning van het Mandement ontstaan. Sommiger verwachting, dat de gezaaide wind spoedig zou luwen, is niet bewaarheid en tijdens dit weekend is hij aangewakkerd zowel door de uitspraken in de kaderbijeenkomst van de P. v. d. A. als door de onmiddellijk daarop verschenen verklaring van het be stuur der Katholieke Volkspartij. In de kaderbijeenkomst had mr. J. A. W. Burger, fractieleider van de P. v. d_. A. in de Twee de Kamer, reeds in de aanvang gezegd: Nog hopen wij op een gunstiger ontwikke ling, maar mocht die uitblijven dan is het Nederlandse volk een strijd opgedrongen, wellicht op alle terreinen der samenleving, maar stellig op het politieke vlak. Een strijd waarin de Partij van de Arbeid zich niet onbetuigd kan en zal laten. Een Partij van de Arbeid, waarvan het katholieke ge deelte geamputeerd wordt en vooral een K.V.P.die het zich laat aanleunen eer. machtsfactor te zijn waarvan de inhoud niet bepaald wordt door de politieke in zichten van degenen die haar stemmen, zijn niet de regeringspartners, die in 1952 hun gezamenlijke invloed op het landsbestuur hebben voortgezet. Wie deze woorden van de fractieleider Burger toetst aan die van zijn partijgenoot Ruygers ziet de duidelijke connectie. De heer Ruygers verklaart namens de Katho lieken in de Partij van de Arbeid: er is geen terugkeer voor ons naar de K.V.P. Voor het overige dus wat het blijven in de P. v. d. A. aangaathebben wij tijd nodig om onze beslissing voor te bereiden. De heer Burger zegt: nog hopen wij op een gunstiger ontwikkeling, maar mocht die uitblijven, dan is het Nederlandse volk een strijd opgedrongen.... en later gebruikt hij de term ,,een Partij van de Arbeid, waarvan het katholieke gedeelte geampu teerd is" ter aanduiding van een situatie waarin P. v. d. A. en K.V.P. „niet meer de regeringspartners zijn, die in 1952 het geza menlijke landsbestuur hebben voortgezet." Het katholieke gedeelte van de P. v. d. A. is nog niet „geamputeerd": de heer Ruygers heeft terugkeer naar de K.V.P. afgewezen en uitstel van beslissing aangekondigd ten aanzien van het overige. Maar wat ook verder moge geschieden, de heer Burger zal met zijn restende hoop op een gunstiger ontwikkeling wel niet bedoelen, dat hij enige gedeeltelijke herroeping van het Mandement der bisschoppen mogelijk acht. In de Zondag verschenen verklaring van het partijbestuur der K.V.P. wordt vier kant de vraag gesteld of de Partij van de Arbeid elke samenwerking met de K.V.P. wenst te beëindigen. Het is dus reeds zover gekomen dat deze vraag naar voren treedt. De K.V.P. stelt haar naar aanleiding van enige uitlatingen op de kaderdag van de P. v. d. A., die haars inziens de politieke verhoudingen niet duidelijker hebben ge maakt, maar wel de spanningen verhoogd. Zij bedoelt de vraag van een der woord voerders betreffende het Mandement: of de Nederlandse samenleving in feite niet onbestuurbaar wordt en haar democratisch karakter niet fundamenteel wordt aange tast. Zij bedoelt ook de uitlating (van de heer Ruygers) dat men met de vinger de politici kan aanwijzen, die schuldig staan aan het bederf van het politieke klimaat in ons land en dat wind is gezaaid en storm op til. En tenslotte de uitlating, als zou door het Mandement ook om andere redenen, nog principiëler, de samenwerking moei lijk worden en men niet ontkomen aan consequenties uit verschillende passages van het Mandement. De K.V.P. constateert dat de leidende figuren van de P. v. d. A. zich tot dusver van elke duidelijke uitspraak ten aanzien van beëindiging der samenwerking hebben onthouden. Het partijbestuur van de K.V.P. zou het meer in 's lands belang achten als de P. v. d. A. op dit punt tot een duidelijke beslissing zou komen. Men kan alleen al uit deze punten in het dispuut onmiskenbaar concluderen, dat de verhouding tussen de twee grootste poli tieke partijen in ons land thans zeer ge spannen is. Met het oog op de mogelijk heid van een verbreking der samenwerking zij herinnerd aan de sterkteverhouding'der partijen, zoals die sinds de verkiezingen van 1952 in de Tweede Kamer tot uiting is gekomen: P. v. d. A. 30 zetels, K.V.P. even eens 30 (aangezien meer stemmen op de P. v. d. A. waren uitgebracht, kwam die evenwel uit de stembus als sterkste partij), A.R. 12, C.H.U. 9, V.V.D. 9, C.P.N. 6, K.N.P. 2, S.G.P. 2. Uit deze cijfers blijkt voor de lezer duidelijk dat een andere samenwer king van partijen dan die van P v. d. A. en K.V.P., om het bewind te voeren, mogelijk is. Wat de samenstelling der huidige rege ring betreft, herinner ik er aan dat die zestien ministers telt (de staatssecretaris sen buiten beschouwing gelaten) en dat daarvan vijf behoren tot de P. v. d. A. (mi- nister-president Drees en de ministers Van de Kieft, Mansholt, Suurhoff en Donker), zes tot de K.V.P. (de ministers Beel, Cals, Witte, Thiel, Luns ep De Bruyn), twee tot de A.R. (de ministers Zijlstra en Algera) WASHINGTON (Reuter) Amerikaanse defensie-autoriteiten hebben meege deeld, dat de plannen voor het verschepen van Amerikaans oorlogsmateriaal naar de Franse Unie-strijdkrachten in Noord-Vietnam worden herzien ten einde er voor te zorgen dat de wapens niet in communistische handen vallen. De bezorgd heid in de Verenigde Staten over het lot van de wapenzendingen was toegenomen door de Franse terugtocht uit delen van de delta van de Rode Rivier en berichten over het vernietigen van oorlogstuig door de Fransen om te voorkomen dat het door de oprukkende opstandelingen wordt gebruikt. Met nadruk werd te Washington verklaard, dat er geen besluit omtrent een beëindiging van de wapenzendingen naar Noord-Vietnam zal worden genomen, voordat bekend is of de Fransen van plan zijn hun linies rondom Hanoi en Haiphong te handhaven. Het verschepen van oorlogsmateriaal naar Zuid-Vietnam wordt volgens plan voortgezet, aldus de Amerikaanse defensie-autoriteiten. De Franse regering heeft de militaire bevelhebbers in Frankrijk en de Franse zóne van Duitsland opgedragen na te gaan, welke militairen onder hun bevel gemist kunnen worden voor dienst in Indochina, aldus is in Parijs gemeld. Officieren ramen dat 30.000 a 40.000 man versterkingen no dig zijn om een solide verdediging op te bouwen, in het hijzonder in Hanoi en de delta van de Rode Rivier. Uit betrouwbare bron in Parijs is ver nomen, dat als het „uitkammen" va.n de troepen in Frankrijk en Duitsland niet vol doende versterkingen oplevert, de regering nieuwe maatregelen zal overwegen. Moge lijk zouden beroepssoldaten uiit Noord- Afrika naar Indochina worden gezonden en vervangen door dienstplichtigen. Ook zou de regering overwegen het parlement te vragen het verbod om dienstplichtigen naar Indochina te zenden op te heffen. Luidens de jongste berichten uit Hanoi zijn de Franse troepen teruggetrokken tot een punt ongeveer 35 km ten Zuiden van de stad, na de ontruiming van het Weste lijke bastion Phoely. Desertie Radio-Vietminh verklaarde Dinsdag, dat in de periode van vijf maanden die eindig de op 19 Mei 34.873 Vietnamezen naar de opstandelingen zijn overgelopen. Het aan tal deserties „groeit met de dag en bezorgt de Fransen grote moeilijkheden", aldus dit bericht. In de straten van Hanoi zijn aanplakbil jetten verschenen, waarin de autoriteiten een beroep doen op de Fransen en Vietna mezen om kalm te blijven onder de bedrei ging van de stad door de Vietminh. „Het Frans-Vietnamese legercorps is goed. Het kan en zal vechten, aldus de tekst der bil jetten, die worden verspreid als strijdmid del tegen de golf van pessimisme, die over Hanoi is geslagen sinds de terugtocht van de Franse Uniestrijdkrachten. In de aan plakbiljetten wordt voorts met nadruk verklaard dat de ontruiming van het Zui delijke gedeelte van de delta is geschied in overeenstemming met de Vietnamese regering: „Indien de Vietminh de onder handelingen te Genève afbreekt en de strijd wenst voort te zetten, zullen wij hen in een betere positie dan tevoren opwach ten". Vrouwen vertrekken Het bestuur van Hanoi maakt zich zor gen over ruim twee honderdduizend vluch telingen uit het ontruimde gebied, die voor het merendeel in kampen ten Zuiden van Hanoi zijn ondergebracht. Verscheidene Franse zaken te Hanoi doen de vrouwen hunner Franse werknemers naar Frank rijk of Saigon vertrekken. Het leven in de stad heeft echter, zowel overdag als des nachts, zijn gewone aanzien behouden. De openbare diensten werken normaal en cafés, nachtclubs en bars doen goede zaken. Uitwisseling Na de eerste besprekingen te Troeng Gid tussen officieren van de Franse Unie en de De vroegere nazi-veldmaarschalk Von Paulus, Duits bevelhebber van Stalingrad, is weer in het openbaar te Berlijn ver schenen. Hij heeft meer dan tien jaar in Russische krijgsgevangenschap door gebracht. en twee tot de C.H.U. (de ministers Staf en Kernkamp). De doorbraak, jaren oud en het Mande ment, slechts weken oud, hebben nog niet tot een definitieve breuk tussen P. v. d. A. en K.V.P. geleid. Maar dat men er na aan toe is, dat de wind bij momenten al storm achtig schijnt en dat het veel moeilijker is geworden die breuk te ontgaan, moet men wel uit de huidige stand van zaken aflei den. R. P. Vietminh is een bekendmaking uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat op 14 Juli de eerste zieke en gewonde krijgsgevan genen in Indochina uitgewisseld zullen worden. Volgens het communistische persbureau „Nieuw China" is de agenda van de be sprekingen aldus vastgesteld: De kwestie van de krijgsgevangenen; de afkondiging van een staken van het vuren; de afbake ning van zónes voor de hergroepering van de strijdkrachten van beide partijen; de instelling van een gemengde commissie en de kwesties die op militaire besprekingen te Genève naar de militaire besprekingen in Indochina zijn verwezen. Zes officieren van het Cambodjaanse leger zijn te Genève aangekomen voor mi litaire besprekingen met leden van het Vietminh-opperbevel over een beëindiging van de gevechtshandelingen in Cambodja. Men verwacht, dat de onderhandelingen heden zullen beginnen. Ngo Dinh Diem heeft een nieuwe Viet namese regering en een commissie voor de nationale verdediging van Noord-Vietnam gevormd. AFP vernam te Saigon, dat Ngo Dinh Diem behalve eerste-minister ook minister van Binnenlandse Zaken en van Defensie is geworden. Verder werden genoemd Tran Van Do als minister van Buitenlandse Za ken en Tran van Chuong als minister van Staat. TOKIO, (Reuter) De Japanse raad voor de visserij heeft bekendgemaakt, dat schepen weer zonder gevaar in het gebied van Bikini kunnen komen, het eiland in de Stille Oceaan, waar de Amerikanen hun jongste waterstofbomproeven hebben ge nomen. De bemanningen wordt echter aan geraden niet in het gebied te zwemmen. Japanse geleerden hebben in het gebied een nauwgezet onderzoek ingesteld. (Van onze parlementaire redacteur) In parlementaire en regeringskringen in Den Haag overheerst het vermoeden, dat sinds de verklaring van het bestuur van de K.V.P. op Zondag jongstleden de politieke spanning en de politieke verhoudingen zijn toegespitst, maar dat er nog geen onmid dellijk crisisgevaar zou dreigen. Met het oog hierop is het van belang acht te slaan op het verschil, dat juist op dit moment nog wel schijnt te bestaan tussen de houding, die het K.V.P.-bestuur aan neemt en anderzijds die van de tot de K.V.P. behorende ministers. Het is bijvoorbeeld merkwaardig, dat als vaststaand kan worden aangenomen, dat vóór de Zaterdag jongstgeleden in Utrecht gehouden kaderbijeenkomst van de Partij van de Arbeid, toen algemeen bekend was, dat onder meer dr. Drees daar het woord zou voeren, niemand in de ministerraad hieromtrent ook maar iets gezegd heeft. Met andere woorden: geen van de overige leden van het kabinet zou ook maar een ogenblik kenbaar hebben gemaakt, het minder gewenst te achten, dat de minister president aan het hoofd staande van een gemengd kabinet op een dergelijke bij eenkomst zou verschijnen en zich zou laten horen. Bovendien kan ik verzekeren, dat in de gisteren gehouden ministerraad evenmin achteraf aan deze hele aangelegenheid ook maar één woord is besteed! Met andere woorden, voor de K.V.P.- ministers schijnt er voorshands nog geen enkele aanleiding te bestaan om binnen het kabinet de daar tot dusver héél goed te achten verstandhouding te verstoren en ik heb de indruk dat de ministers, die deel uitmaken van de P. v. d. A. hier evenmin aanleiding toe vinden. Intussen hoeft men zich niet te verhelen, dat tussen de twee hier genoemde partijen buiten het kabinet de verhoudingen onge twijfeld minder goed zijn geworden. Wij hebben trouwens een enkele keer in de Kamer ook al iets kunnen bespeuren van wat men dan een minder goed humeur zou kunnen noemen. „Humeurig" parlement Een van de belangrijkste voormannen van de P. v. d. A. verklaarde mij, toen ik hem om zijn oordeel over de algemene politieke toestand vroeg: „Ik wil niet ver helen dat volgens mij door en na het man dement de verhoudingen bepaald vergiftigd zijn en vandaar dat ik het mandement buitengewoon betreur. Ongetwijfeld heeft de jongste verklaring van het bestuur van de K.V.P. er meer toe bijgedragen om dat vergiftigingsproces aan te wakkeren dan het tegen te gaan. Dit neemt niet weg, dat als men mij vraagt, er toch niet een onmid dellijke botsing in het vooruitzicht is, zodat een direct gevaar voor een kabinets crisis niet bestaat. Iets anders is echter, dat onder de omstandigheden en verhoudingen zoals die geworden zijn op een gegeven ogenblik misschien zelfs zonder dat men het op dat moment verwacht, een conflict Vanmiddag omstreeks 12 uur brak een korte doch heftige brand uit in de bouw put van de Velser tunnel. Een z.g. heet- master, die gebruikt wordt voor het koken van asfalt, raakte in brand, waardoor - bovendien een gasfles ontplofte. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, maar de asfaltinstallatie werd zwaar be schadigd. De brand, die zich, in het mid delste deel van de bouwput aanvankelijk ernstig liet aanzien en met zware rook ontwikkeling gepaard ging, is door arbei ders van de tunnelbouw met behulp van aansluitingen op de waterleiding geblust. kan ontstaan of liever veroorzaakt worden. Met andere woorden, de politieke toestand is ten onzent bepaald onzekerder gewor den." In leidende kringen van de P. v. d. A. leeft op hét ogenblik de zienswijze, dat er geen enkele aanleiding bestaat om onmid dellijk op de uitdaging van het K.V.P.- bestuur te reageren. Veeleer schijnt men een standpunt in te nemen, dat het niet zo zeer aan de P. v. d. A. als juist wel aan de K.V.P. is om nu duidelijk kleur te beken nen, want de P. v. d. A. heeft van haar kant reeds énige weken geleden in haar ver klaring gezegd, dat aan de samenwerking met de K.V.P. een eind zou moeten komen indien aan Katholieken onmogelijk ge maakt wordt lid van de P. v. d. A. te blijven. Maar juist de vraag of de Katho lieken al dan niet lid kunnen blijven is door het mandement in het duister gelaten en ook daarna van de kant van de K.V.P. niet verduidelijkt. Tenslotte ziet men met een zeer bijzon dere belangstelling de Woensdagavond door prof. Romme, voorzitter van de K.V.P.- fractie in de Tweede Kamer, te Amstelveen te houden redevoering tegemoet. TOKIO (United, Press). De Japanse regering heeft de prefectuur Jamagoetjsi, die door ernstige overstromingen wordt geteisterd, tot noodgebied verklaard. Af delingen van de jonge Japanse verdedi gingsstrijdkrachten, die met Amerikaans materiaal zijn uitgerust, zijn op verzoek van de gouverneur begonnen met het over brengen van drinkwater, kleding, medica menten en andere artikelen naar de ge troffen gebieden. WASHINGTON (United Press) Op nieuw heeft de federatie van- Amerikaanse geleerden haar stem verheven tegen het beleid dat gevolgd wordt bij het onder zoek naar de loyaliteit van Amerikanen. De federatie heeft een oproep gericht tot president Eisenhower om een commissie van verantwoordelijke burgers te benoe men, die een „hervorming" zouden moeten doorvoeren in het onderzoeksysteem. Tevens verzocht de federatie president Eisenhower aan alle bij dit onderzoek be trokken ambtenaren de opdracht te geven te weigeren „ernstig in te gaan" op be schuldigingen zoals tegen de atoomgeleer de Oppenheimer zijn ingeforacht. In de verklaring van de federatie werd gezegd, dat het huidige veiligheidspro gramma „storende en gevaarlijke" ken merken bezat en bepaalde zelf-ontbinden- de trekken inhield. De federatie is van mening, dat elk systeem, dat de diensten van mannen als Oppenheimer verwerpt, „ophoudt op de juiste wijze aan de ge stelde taak te beantwoorden". In de verklaring wordt voorts gezegd, dat hoewel de zaak-Oppenheimer afge sloten is, de uitwerking daarvan geens zins als afgesloten kan worden beschouwd of zelfs maar kan worden geschat. Op 6 Juni heeft de federatie eveneens een aanval gedaan op het beveiligingspro gramma van de regering en verande ringen geëist. Zij vroeg toen een nauw keurige omschrijving van het begrip „risico voor de veiligheid". Over de beslissing van de commissie van atoomenergie tegenover dr. Oppen heimer wordt gezegd, dat deze beslissing „gebaseerd is geweest op een handvol voorvallen, die merendeels betrekking hadden op gebeurtenissen van 10 jaar ge leden". Deze gebeurtenissen waren vol gens de verklaring gehaald uit het ver band van een zeer eervolle carrière en een briljante en loyale staat van dienst aan het land, welke in belangrijkheid nauwelijks zijn weerga vond. LONDEN (Reuter) Thailand heeft 3.763.000 betaald voor de bouw van de spoorweg tussen Siam en Birma, die ge durende de oorlog door krijsgevangenen der Japanners is aangelegd. De Britse mi nister voor Pensioenen, Osbert Peake, heeft in het Lagerhuis meegedeeld dat dit bedrag verdeeld zou moeten worden onder verschillende regeringen, wier on derdanen bij de aanleg van de spoorweg waren tewerk gesteld. De Britse regering zou ongeveer 180.000 krijgen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S De Montesquieu: Wij denken weinig na: het belang dat wij hebben bij het verwerven van juiste denkbeelden wijkt voor een ander belang, namelijk zekere rust, waarbij men zichzelf op aangename wijze vergeet. fl Een trieste aanblik levert het Zandvoortse strand in deze kille zomer. Waar bij normale weersomstandigheden duizenden zich in de zonneschijn koesteren, lopen nu enkele dapperen te huiveren en staan de lege badstoelen treurig in de miezelregen. En niemand doet er maar wat aan Sinds half vijf heeft het snelverkeer in Velsen gisteren een bedroevend zware tol geist: drie doden zijn er gevallen als ge volg van ernstige ongelukken, die alle drie te wijten waren aan onvoorzichtigheid dei- slachtoffers. In Driehuis reden te omstreeks half vijf twee arbeiders van de kalkzandsteenfabriek in IJmuiden per motorrijwiel op weg naar huis in de richting Santpoort. Volgens oog getuigen was de snelheid waarmee de be stuurder, de 21-jarige A. Groot uit Haar lem, de flauwe bocht naar rechts van de De Genestetlaan naar de Driehuizerkerk- weg passeerde, onverantwoordelijk groot. Van de tegenovergestelde kant naderde de lijnbus van de NZH uit Haarlem. De be stuurder van het motorrijwiel; een voor oorlogse middelzware machine, heeft de bocht als gevolg van zijn snelheid te ruim naar links moeten nemen en zag geen kans meer de bus te ontwijken. Hij probeerde er nog aan de voor hem linkerkant langs te komen, maar deze manoeuvre mislukte en met een zware slag botste de motor tegen de rechtervoorzijde van de autobus, die het voertuig enige meters meesleurde. De bestuurder moet op slag gedood zijn; zijn deerlijk verminkt lichaam kon pas later van de overblijfselen der totaal ver nielde motorfiets gehaald worden. De duo passagier, de 25-jarige Hillegommer W. P. Koster, was zo zwaar gewond aan hoofd en benen, dat hij tijdens het transport naar het ziekenhuis overleden is. De chauffeur van de bus, die zeer overstuur was, treft geen schuld. Zijn wagen was eveneens be schadigd. De bestuurder van de motor was gehuwd en had een kind. Bromfietser De derde dode van deze zwarte dag in het Velsense verkeer viel omstreeks half acht op het kruispunt RijkswegSlaperdijk nabij Santpoort. De gehuwde 53-jarige Amsterdammer D. v. d. Weij, die blijkens zijn papieren werkte voor de Stadszending der Nederlands Her vormde Gemeente aldaar, en aan de Ege lantiersgracht woonde, zou op zijn nieuwe, snelle bromfiets, die hij pas vier dagen in zijn bezit had, de Rijksweg kruisen naar de Slaperdijk toe. Zonder acht te slaan op het verkeer stak hij over; een uit de richting van de Velser pont komende auto mobilist kon hem niet meer ontwijken en v. d. W. werd geschept, kwam op de mo torkap terecht met het hoofd tegen de rech- tervoorruit van de auto en ook hij moet op slag dood zijn geweest. De ontstelde bestuurder, die door het splinterende glas geen voldoende zicht meer had, bracht zijn door de noodlottige aanrijding aan de rechtervoorkant zwaar beschadigde wagen honderd meter verder tot stilstand. Medische noch geestelijke hulp mochten meer baten. De drie slachtoffers zijn voorlopig opge baard in het hoofdbureau van politie. De bromfiets van de Amsterdammer was ver nield. Ook deze autobestuurder heeft geen schuld aan het ongeval. Duitse motorrijder verongelukt Op de rijksweg ArnhemUtrecht nabij Ede is gistermiddag een motorrijder uit Duitsland in botsing gekomen met een per sonenauto, die slipte en dwars over de weg kwam te staan. De motorrijder, de 25-jarige C. H. R. H. uit Duisburg, werd op slag gedood. Zijn echtgenote, die op de duo zat, als mede de bestuurder van de auto, de heer L. O. uit Enschedé en zijn medeinzittende, de heer A. W. van B. uit Rotterdam, wer den ernstig gewond. Zowel de auto als de motor werd zwaar beschadigd. (van hedenochtend 7 uur) weers- CIC r> O- eS u BS sé 10 toestand Wliltf richt wind kracl v - 03 VI 3- C 01 c 01 £w ZS Stockholm regen NNW 2 24 0,3 Oslo nevel O 2 18 0 Kopenhagen onbewolkt ZO 3 19 2 Amsterdam zwaar bew. ZZW 7 16 8 Londen zwaar bew. W 5 16 2 Luxemburg zwaar bew. WZW 5 16 2 Parijs half bew. WZW 6 20 5 Bordeaux regenbui WZW 2 20 0,4 Grenoble onbewolkt windstil 20 0 Nice half bew. NW 3 27 0 Genève zwaar bew. ZZW 5 19 0 Zürich geheel bew. windstil 19 0,1 Locarno zwaar bew. windstil 25 0,4 Berlijn licht bew. Z 1 19 5 Frankfort regen Z 5 19 4 München regen ZW 2 17 1 Wenen half bew. windstil 0 Innsbruck zwaar bew. windstil 19 7 Rome onbewolkt Z 6 28 0 Ajaccio onbewolkt ONO 2 27 0 Mallorea onbewolkt windstil 0 Neerslag laatste 24 uux ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door he.t K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselende bewolking met enkele buien. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-West en Noord-West. Weinig ver andering in temperatuur. 7 Juli Zon op 4.28 uur, onder 21.00 uur. Maan op 12.47 uur. onder 23.27 uur. Maanstanden 8 Juli 2.33 uur: Eerste kwartier 16 Juli 1.29 uur: Volle maan 23 Juli 1.14 uur: Laatste kwartier 29 Juli 23.20 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 6 Juli Hoog water: 7.25 en 19.48 uur. Laag water: 3.07 en 15.20 uur. Woensdag 7 Juli Hoog water: 8.10 en 20.36 uur. Laag water: 3.41 en 15.57 uur. fc«»ooo3ooocoa»oooocococo3ocoooooooooooa»5oeoooe<»soc

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1