RENAULT 4 Garage Den Hout F. DAMIAANS Zn Perscommentaren op conflict tussen K.V.P. en P.v.d.A: Nieuwe beginselstrijd op til? nog goedkoper! Kweekschoolbond tegen „parallelklassenplan" Onderwijzer veroordeeld wegens mishandeling van leerlingen Tragische afstraffing van kind berecht Billiton Mij. maakt f 10 millioen winst Vloot-escorte voor Noors koning moeilijk Vanmorgen in de Vishal en op zee EVC roert zich tegen Hoogovenionen „Mast der Hulpe" kan aan het werk Te weinig aardbeien om vraag te bevredigen Beverwijk Heemskerk Wijk aan Zee Castricum <J5rieven aan de redactie 7 Versplintering der onderwijzers opleiding zou het gevolg zijn „Nazi-methoden Moeder die noodlottige klap gaf, vrijgesproken Ook kleine aanrijdingen op Maandag Geslaagden ULO Onplezierige vacantie- vermaken Gaat U verhuizen Zomerprogramma van het Instituut Candidate rechten ADO speelt tegen Deense club Zaterdag ballonoptocht Aquarianen smeedden plannen DINSDAG 6 JULI 1954 De controverse tussen de twee grootste politieke partijen, die vooral opgelaaid is na de kaderbijeenkomst van de P. v. d. A. over het mandement der bisschoppen, geeft het Algemeen Dagblad reden te vragen of er „weer zulk een levendigheid in onze nationale politiek te verwachten is in de geest van de schoolstrijd of het her stel van de bisschoppelijke hiërarchie in de vorige eeuw". „Reeds is het woord: nieuwe verkiezin gen gevallen", constateert het blad en het vervolgt dan: „In dit verband is ook opmerkelijk het geen door het bestuur van de K.V.P. aan dr. Drees als minister-president wordt ver weten en wel, dat hij zich op de bijeen komst van de P. v. d. A. weliswaar gema tigd heeft uitgelaten, maar dan toch door zijn aanwezigheid reliëf heeft gegeven aan uitlatingen van anderen, die door de K.V.P. als voor haar grievend worden beschouwd. Wat dit betreft zouden de leiders van de K.V.P. maar eens moeten gaan luisteren naar de Britse minister-president, wanneer hij zijn politieke tegenstanders hoont en verguist. Toch is deze critiek veelzeggend, omdat de K.V.P. haar aanval tot de per soon van de minister-president richt en daarmede dus eigenlijk bedoelt, het bin dende element, waarvoor de heer Drees juist ook door Roomse politici werd gepre zen, eveneens aan te tasten." Naar „D e T ij d" schrijft heeft de bij eenkomst een ding duidelijk gemaakt, na melijk, dat „de leden van de Katholieke Werkgemeenschap van die partij de argu menten en de motieven van het pleidooi van het Nederlandse episcopaat voor poli tieke eenheid der katholieken in ons land afwijzen en niet in één politiek katholiek partijverband zullen terugkeren." „De kaarten liggen nu dus zó open en bloot op tafel, dat niemand zich meer in de bedoelingen kan vergissen, al valt er nog niet met zekerheid te zeggen, hoe het spel verder zal worden gespeeld," aldus de Tijd. Met deze vraag van het „hoe" heeft zich het Algemeen Handelsblad al langer beziggehouden en het herhaalt zijn vraag: „Wat let de socialistisch denkende rooms- katholieken, in uiterste instantie over te gaan tot de oprichting van een Katholiek Socialistische Partij naar de Katholieke Volkspartij van de heer Romme en de Ka tholiek Nationale Partij van de heer Wei ter?" Deze zou dan nauwe samenwerking kunnen zoeken met de P.v.d.A. „Of de bisschoppen daar erg gelukkig mee zullen zijn, i§ de vraag. Maar het zal dan een partij van uitsluitend rooms-katiholieken zijn, waartegen bisschoppelijke maan woorden ten behoeve van de „katholieke eenheid" even gemakkelijk zullen afstui ten als tegende Katholiek Nationale Partij van de heer Weiter", aldus het Handels blad. De Volkskrant van hedenmorgen laat „Tussen Plein en Binnenhof" het in deze rubriek steeds optredende „Kamerlid" zeggen: „Mag ik u verzoeken, het veelbe sproken Mandement nu ook eens in het meer algemene licht der op gang zijnde politieke heroriëntering van ons volk te beschouwen? Die heroriëritering is een spannend, ja een welhaast boeiend evene ment, dat alle partijen zonder uitzondering in zijn ban heeft geslagen. Om slechts één ADVERTENTIE 4 deurs sedan de luxe met tempera tuurmeter, verwarming enz. kortom geheel compleet Ondernemersprijs ƒ4650. met schuifdak ƒ4850. Brandstofverbruik 1 op 17. Wagenweg 164-168 Tel. 12138 Haarlem. De Kweekschoolbond, waarin georgani seerd zijn de directeuren en leraren van de rijks- de gemeentelijke- en enkele bijzon dere kweekscholen, heeft zich in een adres, waarin gewaarschuwd wordt tegen een on gewenste wijze van uitbreiding der onder wijzersopleiding, gericht tot de leden van beide Kamers der Staten-Generaal. Het betreft hier de stichting van oplei dingen in plaatsen waar geen kweekschool bestond van dezelfde richting als de nieuw op te richten cursus. Dergelijke cursussen zouden dan beschouwd worden als tijde lijke parallelafdelingen van bestaande kweekscholen in andere gemeenten. In het adres wordt nu betoogd, dat deze nood maatregel eerder een verdere verspreiding der opleiding dan een verhoging van de capaciteit ten gevolge zal hebben. Ons land telt 89 kweekscholen en het ware doeltref fender, de huisvesting, outillage en leraren- bezetting op het gewenste niveau te bren gen, waardoor de aantrekkingskracht van de opleiding zou worden bevorderd, dan gelden te besteden aan splinteropleidingen. Zo is het mogelijk, dat zulk een parallel- afdeling gedurende vijf jaar uit één klas blijft bestaan. Doubleren leidt dan reeds tot overplaatsing naar een elders geves tigde kweekschool. De leraren aan derge lijke cursussen zijn slechts voor enkele uren per week daaraan werkzaam. Zo ontbreken de voorwaarden voor een behoorlijke be roepsvorming van de aanstaande onder wijzer. Het adres d'oet een beroep op de leden der beide Kamers om te verhinderen, dat deze noodmaatregel tot versplintering van de opleiding leidt en om daarentegen te bevorderen, dat een rationeel kweekscho- lenplan tot stand komt. facet diaaruit aan te wijzen: de begrippen „behoudend" en „progressief" hebben hun onderscheidend vermogen in de partijver houdingen verloren en de diepere begin selen zijn weer, zij het in eigentijdse stijl, daarvoor in de plaats getreden". Onder de titel „Onbegrip" schrijft Het Parool onder meer: Niemand zal lichtvaardig een einde wil len maken aan een politieke samenwer king, waardoor veel goeds is tot stand ge bracht. Te minder, omdat een breuk tussen de beide grote partijen het bij de huidige politieke constellatie in Nederland schier onmogelijk zal maken een stabiele rege ringsmeerderheid te vinden. En er is in Utrecht niets gezegd, dat er op zou wij zen dat de leiding van de P.v.d.A. uit zich zelf aan zou sturen op zulk een breuk. Maar even duidelijk moet het, na Zater dag, wezen, dat er omstandigheden kunnen zijn, waaronder een samenwerking in rege- ringsverband naar het oordeel van de P.v.d.A. onmogelijk wordt. Nu is er ook dienaangaande in Utrecht klare wijn ge schonken. Nóg is de P.v.d.A. voof Katholieken niet verboden, al wordt er op haar Katholieke leden een nauwelijks te dragen geestelijke druk uitgeoefend. Eén stap verder en er is een volstrekt verbod. En als wij in Utrecht de bedoeling van de sprekers en de reacties van de zaal goed hebben beluisterd, dan zou dat juist de éne stap zijn, die definitief het einde zou betekenen van het samengaan der twee grootste partners in de huidige regering. En in die omstandigheden zou de Katho lieke Volkspartij in feite niet langer een beginsel- en een programpartij zijn, ja, niet eens meer een politieke partij in de gangbare betekenis van het woord. Nóg is het niet zover, maar wij zijn er gevaarlijk dicht in de buurt. En het is goed, dat de Partij van de Arbeid met onmiskenbare duidelijkheid heeft gezegd, diat zij niet bereid is regeringsverantwoor delijkheid te dragen tezamen met zulk een pseudo-partij. De bestuurbaarheid van ons land is een uitermate belangrijke zaak. Een vooruit strevende sociale politiek aangenomen, dat die mogelijk zou blijken is het al evenzeer. Maar ook voor de P.v.d.A. geldt dat er beginselen zijn, die zij niet prijs kan geven, omdat zij dan schade zou toebren gen aan wat haar zelfs boven sociale ver worvenheden uit ter harte gaat: de vrij heid van geweten. Belangwekkend is ook een reeds door het Parool gesignaleerde reactie uit de Christelijk-Historische hoek. Het week blad „De Nederlander" heeft zich in een scherpe stellingneming tegenover het mandement tevens gedistanciëerd van het stanc ('.int, dat door de hoofdredacteur van „Trouw" is ingenomen. „Trouw vraagt van de Kerken uit de Reformatie een even scherpe oorlogsverklaring aan de doorbraak en aan de P.v.d.A. Zonder de sancties natuurlijk". „Wij wensen die oorlogsverklaring beslist niet. Op dit punt wensen wij ons mijlen ver van Trouw af te plaatsen." Voor de Utrechtse politierechter heeft zich gisteren een 61-jarige hoofdonderwij zer J. H. V. uit Montfoort moeten verant woorden wegens mishandeling van een leerling. De verdachte was niet verschenen. Bij de tweede behandeling van deze zaak werd thans de 13-jarige scholier H. Geurts als getuige gehoord. Hij had gezien hoe zijn eveneens 13-jarige klasgenoot H. Ziel- tjens van de beklaagde voor de klas had moet knielen, omdat hij zijn les niet kende. De jongen moest zijn handen daarbij om hoog gestrekt houden en telkens als hij ze liet zakken kreeg hij van de onderwijzer een tik met een stok. De getuige Geurts had toen ook straf gehad en zat dié met een andere knaap eveneens in geknielde houding „uit". Het „armheffen" was trouwens een vaste straf, zo deelde hij de politierechter mede. De officier van justitie noemde het in zijn requisitoir buitengewoon afkeurens waardig om kinderen op deze wijze te tuchtigen. Het deed hem denken aan foto's van geplaagde Joden uit de bezettingstijd te Amsterdam. Omdat een en ander sys teem geworden was, eiste de officier een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken met een proeftijd van 3 jaar als mede een geldboete van 40 of 20 dagen hechtenis. Het vonnis luidde conform. De Amsterdamse P. H. H.-B., die zes jaar geleden een harer kinderen zo'n af straffing gaf dat het aan de gevolgen overleed, is vanochtend door de Amster damse rechtbank vrijgesproken. „De rechtbank heeft tijdens de zitting de officier al niet ontvankelijk verklaard op grond van verjaring van de zaak", zeide de rechter, die het vonnis voorlas, „maar zij spreekt u bovendien vrij omdat zij het opzettelijk gewelddadige karakter van uw daad niet bewezen acht". Op 22 Juni had de officier tegen deze vrouw een jaar voorwaardelijk geëist. Zij was ervan beschuldigd, op 9 April 1948 haar bijna vierjarig dochtertje na een af straffing een duw te hebben gegeven met het gevolg, dat het kind met het hoofd tegen een kinderledikant viel, een schedel- basisfractuur opliep en hieraan tijdens overbrenging naar het ziekenhuis over leed. Ter zitting werd haar wel verweten, dat zij een ouder zusje had opgedragen tegen over de vader en alle anderen vol te hou den, dat het meisje van de trap was ge vallen. Zowel moeder als dochter hielden deze lezing jarenlang staande. Pas dit jaar kwam de ware toedracht aan het licht. De West-Duitse Bondsregering heeft vandaag Dinsdag, toestemming gegeven tot de invoer van runderen uit Nederland ter waarde van 300.000 DM. Voorts mogen spi ritualiën uit Nederland worden ingevoerd ter waarde van 30.000 DM. Tachtig percent van vermogen na buiten Indonesië geïnvesteerd De wereldproductie van tin steeg van 170.500 ton in 1952 tot 177.500 ton in 1953, de productie van Indonesië vertoonde daarentegen een daling van ruim 35.000 ton tot ca. 33.800 ton, waardoor het aan deel van dit land in de wereldproductie daalde van 20,5 percent in 1952 tot 19 per cent in het verslagjaar en Indonesië de tweede plaats onder de tinproducerende landen weer heeft moeten afstaan aan Bo livia, zo wordt medegedeeld in het verslag over 1953 van de N.V. Billiton Maatschap pij te 's-Gravenhage. De productie van het bauxietbedrijf in Suriname nam in 1953 met circa 12 pet. toe, welke toeneming in de financiële re sultaten tot uiting komt. De winst bedroeg in 1953 S. 1.378.853 (Ned. 2.757.707) tegen S. 791.288 (Ned. 1.582.576) over 1952. De geconsolideerde verlies- en winst rekening der Billiton Mij. sluit met een batig saldo van 10.202.401 (vorig jaar 10.178.244). Van deze winst bleef ter be schikking van dochtermaatschappijen voor interne reserveringen en voor uitkering van tantièmes 696.680, zodat de beschik bare winst van de vennootschap in enkere zin 9.505.721 bedraagt (vorig jaar) 8.204.402). Voorgesteld wordt ten laste van de agio- reserve bonus-aandelen uit te reiken tot een bedrag overeenkomende met 25 per cent van het geplaatste kapitaal. Dit zal daardoor tot 21.000.000 stijgen. Het slotdividend, dat naar voorgesteld wordt, gedeclareerd zal worden over het te verhogen kapitaal, dus mede over de uit te reiken bonusaandelen, bedraagt 7,54 pet. voor de aandelen eerste rubriek en 7]/2 Pa voor de aandelen tweede rubriek. In een toelichting op het jaarverslag heeft de directie nog medegedeeeld, dat de verschuiving van de belangen van de maat schappij naar gebieden buiten Indonesië voortgaat. In het boekjaar 1953 was 40 tot 45 procent van de totale winst afkomstig van investeringen buiten Indonesië, terwijl ongeveer 80 procent van het vermogen der maatschappij in 1953 buiten Indonesië was geïnvesteerd. De exploraties, waar voor in het boekjaar een bedrag van onge veer 650.000 werd besteed, werden hoofd zakelijk verricht in Afrika en Canada. Van de winst, die in het boekjaar 1953 in Indonesië is behaald, moest over een klein gedeelte de nieuwe heffing van zes enzestig tweederde procent worden betaald. Besprekingen worden gevoerd over onthef fing van deze maatregel. Naar aanleiding van het plan van de burgemeester van Velsen, om koning Haa kon van Noorwegen bij zijn bezoek aan Nederland op 12 Augustus te doen verwel komen door een ere-escorte van vissers schepen, is contact opgenomen met de reders in de alaatsen, waarvan de vloot regelmatig in IJmuiden markt. In principe is men het met dit plan vol ledig eens; helaas echter is de Donderdag, waarop het koninklijk bezoek begint een ongunstige dag voor een dergelijke vloot- escorte, daar op die dag de meeste schepen op zee zijn. Begrijpelijkerwijs is men niet van zins de schepen er voor thuis te hou den. Eén trawler Vanmorgen was alleen de „Herman" aan de afslag met 40 kisten makreel, 725 haring, 70 gul en kabeljauw, 50 koolvis, 35 wijting en 300 kleine kistjes haring. Voor deze vangst van een reis van elf dagen maakte de trawler 27.500. Haring en makreel De haring deed vanmorgen van 21 tot 27. Kleine kistjes haalden van 10.30 tot 11 per kistje van 20 kg. Makreel maakte 21 tot. 26. Andere prijzen Een enkel rijtje kabeljauw ging van de hand voor 110 en een paar kisten grove kabeljauw voor 150 per kist voor België. Een paar kisten kleine kabeljauw deden 110. De rest ging het binnenland in. Gul bracht 38 op, middel gul 30, torren ƒ23, wijting 20 en zwarte koolvis 63 tot 77. Gisteren en morgen De Haarlem maakte Maandag voor een reis van elf dagen 33.870. Hoogste Noord- logger was de KW 74 met 9940. Voor de Woensdagmarkt komen de Mary (van Don derdag 24 Juni) met 700 kisten vis, waar van 350 haring en de Onderneming 3, Sch 117 (van Donderdag 24 Juni) met 600 kis ten, waarvan 350 kisten haring. En op zee De Zeelandia deed vanmorgen al weer de eerste trek en haalde 60 manden ma kreel scheep. De Oceaan 4 meldde gister avond een trek van twee pakken met veel toters en wat makreel en vis. Ds Janny haalde van een trek 15 makreel en 10 toters boven water. Verkocht Naar het Engelse visserijblad „The Fishing News" vanmorgen meldt is het zusterschip van de IJmuidense Postboy, de diesel-trawler Milford Duchess van de Milford Steam Trawling Company ver kocht aan M. Mallet te Dieppe in Frank rijk. Ook de Milford Duke is te koop aan geboden. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE In de nacht van Maandag op Dinsdag meldden de Katwijkse en IJmuidense log gers de volgende vangsten: KW42 4 k., KW85 2, KW110 1, KW50 38, KW19 4, KW 161 2, KW168 8, KW2 9, KW14 12, KW47 11, IJM75 5, KW9 4, KW140 6, KW175 9, KW38 1, KW83 3, KW20 19, KW32 3, KW 41 5, KW37 3, KW43 30, KW97 3, KW176 9, KW173 5, KW70 8, KW163 1, KW170 4, KW3 3, KW73 12, KW54 3, IJM74 13, KW 23 8, KW147 70, KW45 3, KW67 50, KW 86 1, KW29 2, KW39 17, KW49 14, KW 167 10 kantjes. Geen vangst hadden de KW 44, KW 5, KW127, KW144 en KW130. De gemiddelde vangsten waren: Vlaar- dingen 6 kantjes, Scheveningen 7 kantjes en Katwijk 9 kantjes. Tijdens een vergadering van de afde ling „Metaal" van de EVC in café „Flora" te IJmuiden zijn gisteravond enige beslui ten genomen ten opzichte van de huidige nieuwe tarifering der Hoogovenionen. In een brief aan de Hoogoven-directie en aan dé besturen der Uniebanden zijn diverse verlangens uiteengezet, terwijl bovendien aangedrongen werd op samenwerking. De EVC wil het voorschot aan alle arbeiders op de nieuwe tariefionen (waarvan de be rekening thans nog gaande is) op f 30 ge steld zien en vindt het onjuist, dat de Hoogovendirectie vier categorieën bii de vaststelling der voorschotten onderscheidt naar gelang van hun deelneming aan het. directe productieproces. (Categorieën, die naar het plan der Hoogovens voorschotten van f 30, f 30, f 15 en geen voorschot zullen ontvangen) Voorts wil men een gegarandeerd tarief van 25 zien vastgesteld. (Er is thans geen minimum). De vergadering heeft adhaesie betuigd aan een internationale conferentie te We nen, die thans deze en dergelijke proble men bespreekt. Al deze za-ken zijn in overleg geregeld, zodat de Hoogovendirectie, naar zij ver klaarde, zich aan de afspraak met de er kende bonden wenst te houden. Behalve de twee aanrijdingen van gister middag en -avond, in Velsen, die drie do den vroegen, hebben zich in de loop van de dag nog diverse kleinere ongelukken voorgedaan. Omstreeks kwart voor vijf moest een groepje fietsers, die uit de richting van de pont komend de Parkweg oversteken wilde, zich inhouden voor een van de Parkweg naderende auto. De bestuurder van de wa gen had moeten stoppen voor de op een voorrangsweg rijdende fietsers, de man reed echter door waardoor de wielrijders abrupt moesten remmen. Hierdoor botste een achter de fietsers rijdende bromfietser te gen het groepje op, waardoor vrij veel materiële schade ontstond. Op het brugje over de kleine sluis in IJmuiden wilde een fietser twee voetgan gers voor bij rijden, waarbij hij in aanra king kwam met een tegemoetkomende bromfiets. De botsing leverde de bromfiet ser materiële schade op. In de loop van de avond werd bovendien een aanrijding gemeld uit de Platanen- straathoek Groeneweg, waar een kleine personenwagen waarvan de IJmuidense bestuurder geen voorrang verleende aan een NACO-bus, de dupe werd. Het wagen tje moet worden weggesleept, maar er de den zich geen persoonlijke ongelukken voor. Beroepen uitgebracht Op candidaat H. D. Bakker bij de Ge reformeerde kerk te IJmuiden zijn twee beroepen uitgebracht, een door Wester Emden in Groningen en de andere door Hemelum in Friesland. Van de Willem de Zwijgerschool voor U.L.O. te IJmuiden-Oost, zijn in de week van 28 Juni tot en met 3 Juli' 1954 voor het M.U.L.O.-diploma B en aanvulling B de volgende leerlingen geslaagd: dames: W. v. d. Meer en G. Bruning. heren: L. G. Boon, N. Kraak, N. Scholtens en D. Duin dam. Voor het diploma A slaagde mejuf frouw A. de Wit. Sinds enige tijd rijst boven het Hoog ovencomplex de silhouet op van een hoge stalen mast 60 meter hoog die daar neer is gezet om de studie van de gasschade aan de Kennemer bolgewassen te verge makkelijken. Het TNO (Toegepast Natuur wetenschappelijk Onderzoek) en het KNMI vormen de belangrijkste wetenschappelijke deelnemers in de werkcommissie, die het onderzoek ter hand gaat nemen. Ons werd meegedeeld, dat de meetapparatuur op de verschillende bordessen van de mast ge plaatst zijn of dat elk ogenblik kunnen worden, zodat het onderzoek kan beginnen. Er worden niet alleen windmeters geplaatst, thermometers en vochtigheidsmeters, maar ook chemische apparaten, die de schadelijke bestanddelen der omringende atmosfeer verraden. De aanvoer op de aardbeienveiling van Maandag viel mee, er waren 25.000 man den. Het overgrote deel van de aanvoer be stond uit aardbeien zonder dop. De prijzen voor de fabrieksaardbeien waren deze avond aan de hoge kant, er werd n.L van f 3.20f 3.75 per mand be taald. Er was te weinig aanvoer met dop voor de binnenlandse markt, met als gevolg sterk oplopende prijzen. Bij de aanvang der veiling werd er rond de f 3.50 per slof betaald; bij het scheiden der markt be steedde men tot f 4.80 per mand. Doosjes varieerden van f 0.75 tot f 0.90 per stuk. VEILINGBERICHT 5 Juli Asperges 40130; aardbeien 4892 (doos je); aardbeien 220480 (slof); sla 2%7; spinazie 2156; bloemkool 1843; bospeen 1734; waspeen 2631; sperciebonen 110 145; snijboonen 150170; tuinbonen 26—33; bosuien 815; postelein 3342; kroten 1930; komkommer 1631; rabarber 1424; soep 610; doppers 5668; capucijners 69—75; peulen 81—152. Fuikenlichters in binnenhaven gevat In het Westelijk deel van de rijksbinnen haven zijn drie knapen van 11 tot 13 jaar uit Beverwijk op heterdaad door twee re chercheurs betrapt, toen zij bezig waren fuiken te lichten en te vernielen. Dat schijnt in de laatste tijd een nieuw spelletje te zijn geworden, waar de po litie echter ras een eind aan zal maken. Er worden korte metten met deze knapen gemaakt en dit on-edele drietal, dat naast een uiting van vernielzucht zich ook nog te verantwoorden zal hebben over visstro- perij is al aan de kinderpolitie overgele verd. Raadsbesluit van 29 Juni De burgemeester van Beverwijk heeft thans bekend gemaakt dat de raad zoals bekend was in zijn vergadering van 29 ■Juni j.l. besloten heeft te bepalen, dat voorbereid wordt de vaststelling van een plan van uitbreiding voor de gemeente met uitzondering van de gebieden, begrepen in de partiële uitbreidingsplannen „Grote Houtweg-Munnikenweide", „Oostertuinen", „Oud-Sportpark" en „Wijk aan Zee", voor zover dit laatste is goedgekeurd door Ge deputeerde Staten van Noordholland bij hun besluit van 27 Mei 1953 en in het ter visie gelegde partiële uitbreidingsplan Arendsweg-Zuid". ADVERTENTIE WEEKABONNEMENTFf! dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Deze landingsski's stellen alle typen vliegtuigen in staat te landen op zowel het land als het water, op ijs, sneeuw en zware modder. Het landingsgestel, ook geschikt voor commerciële vliegtuigen, bestaat uit de conventionele wielen waaraan de ski's zijn bevestigd. Vliegtuigen van het Amerikaanse leger hebben het gebruik van deze uitvinding gedemonstreerd voor legerautoriteiten. Kunt U zich voorstellen hoe erg het is, wanneer Uw kostbaar huisraad be schadigd wordt door onvakkundige verhuizers Zo'n verhuizing wordt dan dubbel zo duur en dan hebt U spijt. Loop daarom geen risico's, maar kies een vakman. Onze firma staat door zijn jarenlange rijke ervaring borg voor prima vak werk. Vraag ons eens offerte. Het verplicht U tot niets. Zijlvest 41 - Haarlem Telef. 12456, 14155, 22279 De afdeling Beverwijk van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling heeft haar le den thans het zomerprogramma doen toe komen. Na het zomerfeest te Alkmaar zul len de leden op Vrijdag 9 Juli naar het „Joegoslavisch Danstheater" in het Open luchttheater te Bloemeinidta-al kunnen gaan. Voor 22 Augustus heeft het afdelingsbe stuur een fietstocht naar het Cruquius- museum te Vijfhuizen op het programma staan. Op 5 September zullen de bramen zoekers hun hart kunnen ophalen en ten slotte zal op 19 September een schelpen- zoektocht op het strand te Wijk aan Zee worden georganiseerd. Over moerbeien en morellen Mevrouw N. de Bock-Luiting uit Bever wijk spreekt Donderdagmiddag 8 Juli in het programma „Tussen de bedrijven door" van de NCRV over het onderwerp „Moer beien en morellen". Aan de universiteit in Amsterdam slaag de voor het examen candidaats rechten mej. M. E. C. Loudonck van IJmuiden. Zij be haalde deze titel cum laude. De Heemskerkse voetbalvereniging ADO komt Donderdagavond in het veld voor het spelen van een wedstrijd tegen „Ma- riëndal", de Deense club die thans de gast is van de V.V. „Kinheim". Geslaagd De heer P. Bisschop uit Heemskerk is aan het Triniteitslyceum te Haarlem ge slaagd voor het examen gymnasium B. De VVV van Wijk aan Zee organiseert op Zaterdag 10 Juli een ballonoptocht voor kinderen. Verder staat voor deze maand nog op het programma: 14 Juli excursie naar de duinen; 17 Juli concert Tiroler Kapel „Alpenroos"; 21 Juli concert Bever- wijkse Accordeonvereniging; 24 Juli ge- costumeerde optocht; 28 Juli concert mu ziekvereniging „Arion". Gevonden voorwerpen Bij de Wijk aan Zeese politiepost zijn de volgende gevonden voorwerpen terug te bekomen: Kinderschoentje, halsketting en twee sleutels, aankomen lopen een hond. Zee-aquarium in Bergen trekt nu al aandacht De Castricumse aquarium-terrarium ver eniging Roodvinzaim mag zich nog steeds in een groeiende belangstelling verheugen, ge tuige het aantal nieuwe leden dat de waar nemend voorzitter, de heer L. Eggers jr., op de Maandag in hotel De Rustende Jager ge houden ledenvergadering welkom kon heten. Deze nieuwe leden konden met hun oudere collega's van gedachten wisselen over het al of niet houden van een aquariumkeuring en, evenals verleden jaar, was de belangstelling hiervoor groot. Diegene, die de beste „bak" heeft en na beoordeling van de jury de meeste punten heeft vergaard, komt in hef bezit van een wisselbeker. Voor ieder van de drie afdelingen er is een afdeling grote bakken, middelgrote bakken en kleine bak ken worden voorts twee prijzen beschik baar gesteld, bestaande uit aquarium-attri buten en médaille's. Het ligt in de bedoeling voor de keuring een bondskeurmeester te krijgen, die zal worden bijgestaan door de heren C. Bennes en S. Boer. De keuring zal in het najaar worden gehouden en tijdens een feestelijke bijeenkomst hoopt men de prijzen aan de winnaars uit te reiken. Binnenkort wordt in Bergen een zee aquarium geopend en het bestuursvoorstel, om naar dit aquarium een excursie te maken, werd met algemene stemmen door de leden aanvaard. De heer L. Eggers jr., die tevens de functie van penningmeester waarnam, 6telde zijn functies, door drukke werkzaamheden hiertoe genoodzaakt, ter beschikking. Na her haald aandringen van de vergadering, waar uit bleek, dat men de heer Eggers niet wilde missen, zegde hij toe het penningmeester schap te blijven waarnemen, waarbij hij zal worden geassisteerd door de heer J. van Brakel. (Verkort weergegeven) Sanering en overheid. De heer Leeg water beschrijft in zijn ingezonden stuk van 30 Juni het „Schorsingsbesluit van be drijfsregelingen", om daarmee aan te tonen, dat de melksanering niet goed verloopt. Het valt ons op, dat de heer L. de melk sanering niet meer plaatselijk beziet, maar nu gaat generaliseren. Reeds eerder schreef ik, dat „de melksanering in de ge meente Velsen een gunstig beeld vertoont." .„Het Suezkanaal is toch niet te vergelijken met het Noordzeekanaal? Deze schorsing geldt voor het gehele land en ook wij zijn er van overtuigd dat onder de ruim 200 gemeenten, waar een melk sanering der bezorgroutes is doorgevoerd, er enkele zijn, waar ingrijpen zoal niet noodzakelijk, dan toch wenselijk moet wor den geacht. Wij merken bovendien op, dat niet de sectorindeling door de minister is geschorst, maar dat deze schorsing enkele bijkomende regelingen betreft, die met de sectorindeling zelf weinig of geen verband houden. Overigens houdt ook deze schorsing van enkele bepalingen niet in dat deze zullen worden verboden, immers hierover moet men zich nog beraden. Dat er maar een tiental klachten bij de Vertrouwenscommissie zijn binnengekomen zegt u niet veel, maar wel een u bekende klacht van een dame, waarvan u de naam weer niet noemt. Dit zegt ons niet veel, wanneer u maar steeds terugkomt op n dame, er zijn namelijk zoveel dames woon achtig in onze plaats. Wij zijn de mening toegedaan, dat wanneer men keuze heeft uit 3 a 4 melkslijters, er ongetwijfeld één bij zal zijn die men goed genoeg acht melk te laten bezorgen. Ook zijn wij ervan overtuigd dat er in de gemeente Velsen een behoorlijke regeling bestaat en zijn buitengewoon verheugd, dat onze plaats maar weinig bewoners telt, die evenals de heer L. een keus uit alle vijftig melkslijters nodig hebben, omdat zij de „v r ij h e i d" appreciëren. Denkt de heer L. wel eens aan de tijd- en materiaalverspilling, die het gevolg zijn van een toestand waarbij elke straat door 10, 20 of meer (bijvoorbeeld Kennemerlaan des tijds 30) melkslijters wordt bezocht? Ten aanzien van het schriftelijk verzoek, v/at u als bespottelijk en ergerlijk passeert, verwijs ik u naar mijn ingezonden stuk (28 Juni) waar onder andere staat: „dat de medewerking van de afnemers voor indie ning van een verzoek wordt ingeroepen om een drietal redenen: 1. Verandering van leverancier kan niet worden toegestaan, wanneer de klant nog schuld bij zijn leverancier heeft, enz. enz. Mocht de heer L. menen dat dit niet urgent is voor de georganiseerde melk handel, dan vergist u zich terdege; ook wij krijgen onze melk niet gratis. De door u genoemde dictatoriale neigin gen die zelfs collega's „niet aangeslotenen" zouden treffen, kan ik u gerust stellen dat hier in Velsen geen sprake is van „niet aangeslotenen". Doen zich moeilijkheden voor, wij staan direct klaar deze op te lossen en zijn boven dien zeer gevoelig voor opbouwende critiek. Een regeling, van welke aard dan ook, die voor volle honderd procent tevreden heid verwerft, is mijns inziens niet moge lijk,, daar mensen altijd weer fouten maken. Bij ons geldt nog steeds de leus „De klant is koning". Maar een verstandig koning onthoofdt zijn onderdanen niet, want dan kunnen ze hem niet meer dienen. Namens de Verenigde Melkhandel in de gemeente Velsen, H. VAN LEEUWEN, Secretaris. (Wij achten dit probleem op dit facet thans voldoende belicht en menen de dis cussie, voorzover zich geen geheel nieuwe gezichtspunten voordoen, voor gesloten te moeten verklaren. Red. IJ.C.).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3