Rentabiliteitsonderzoek Weerbarstige oorlogsbuit in IJmuidense haven van de visserij vordert langzaam Visserij - varia Havenberichten Agenda voor Velsen Jaarverslag Landbouw Econ. Instituut Nieuwe bedrijven en uitbreidingen Opleiding tot vaklieden bij Hoogovens Boottocht voor „Schulpen" en „Meerweiden" Emmaschool vier dagen op stap Snelle vluchten naar Kennemerland Kleuters gaan naar school DINSDAG 6 J*Jï,I 1954 6 „Nestor" sleepte logger „Willy" vlot Oecumenische jeugdraad Velsen heeft plannen Bromfietser veroorzaakte valpartij IJmuiden-Zeist Dief ging aan de haal Nagekomen duivennieuws TIEN jAAR GELEDEN Openluchtconcert in Theater Prov. Ziekenhuis Viste Nederlandse trawler op zalm in Ierse wateren? B» OOK IN HET VORIGE JAAR heeft de afdeling Visserij van het Landbouw-Econo- misch Instituut haar werkzaamheden op dezelfde voet voortgezet. Met een gevoel van tevredenheid, aldus het jaarverslag, mag worden vastgesteld dat de vissers op gewaardeerde wijze medewerking hebben verleend en veel animo voor het werk hebben getoond. Hoewel enige leden van de Vaste Commissie voor de Visserij bij het bespreken van het werkplan voor 1954 bestudering van speciale onderwerpen, met name op het terrein van de bedrijfsstudie, gewenst achtten, besloot men niet tot uitbreiding van de werkzaamheden te adviseren, zolang de financiering van het economisch visserijonderzoek van het L.E.I. nog niet bevredigend was geregeld. Anders dan bij de land- en tuinbouw toch was van een pariteit tussen de bijdragen van de overheid en het bedrijfsleven nog geen sprake. Wel betaalde de Stichting van de Nederlandse Visserij een kleine bijdrage in de kosten, doch tot het einde van het verslagjaar was er nog geen definitieve regeling voor de financiering van de door de georganiseerde bedrijfsgenoten te dragen helft der kosten. In de jaren 1951 tot en met 1953 werden de ontbrekende financiële middelen door het Bedrijfschap voor Visserijproducten verstrekt Pas in December bleek het mogelijk, dat op verzoek van de Stichting van de Neder landse Visserij door het Bestuur van het Bedrijfschap voor Visserijproducten een kleine heffing werd ingesteld op de waar de van de aangevoerde vis, te betalen door de reders en vissers ten behoeve van de Af deling Visserij van het L.E.I. Documentatie De bedrijfsboekhouding voor de visserij en het boekenonderzoek bij de rederijen vormen de basis voor de werkzaamheden. De schippers-eigenaren die deelnemen aan de bedrijfsboekhouding van het LEI waren over de verschillende takken van visserij als volgt verdeeld: kleine zeevisserij 48, garnalen- en Waddenzeevisserij 95, IJsel- meervisserij 77, binnenvisserij 18, mossel kwekerijen 13, in totaal 288 schipper-eige- naars. In voorafgaande jaren bedroeg dit: 1952 285, 1951 306, 1950 275, 1949 230, 1948 187 en 1947 151. Met het verzamelen en uitwerken van de gegevens per bedrijf waren vier medewerkers in de buiten dienst belast. Voor het verzamelen van de gegevens der verspreid wonende binnen- vissers werd welwillend medewerking verleend door de Inspectie der visserijen in het vierde, zesde en zevende district. Rentabiliteitsonderzoek In de Nederlandse visserij zijn, zoals be kend, voor vrijwel alle takken van visserij ingevolge verordeningen van het Bedrijf schap voor Visserijproducten minimum prijsregelingen van kracht. Voorts over weegt de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening plannen ter sanering van de vissersvloot en tonen in verband daarmede de bedrijfsgenoten een toe nemende belangstelling voor de resultaten van het economisch onderzoek. Kennis van het verloop van de rentabiliteit van het be drijf en van de factoren, welke daarop van invloed zijn, vragen daardoor bijzondere aandacht. Het verloop van de rentabiliteit kon tot nog toe niet worden gegeven, om dat het onderzoek van te korte duur is en bovendien de eerste-na-oorlogse jaren ab normaal waren. Daardoor moest in hoofd zaak worden volstaan met het berekenen van het overschot in het afgelopen boek jaar. Sinds 1950 zijn er normaler omstandig heden aangebroken. In verband daarmede werd voor de rapporten over 1952 het ver loop van de rentabiliteit over de jaren 1950—1952 centraal gesteld. In de eerste helft van 1953 heeft de af deling een aanvang gemaakt met een ren tabiliteitsonderzoek van de logger-haring- visserij over de jaren 1950 en 1951. Reeds eerder was een poging gedaan de rentabili teit van de haringdrijfnetvisserij te bestu deren. Het bleek echter niet mogelijk enige belangrijke kostenelementen voldoende nauwkeurig te benaderen. Thans stonden echter gegevens over voldoende jaren ter beschikking om tot een zo nauwkeurig mo gelijke benadering der kosten te komen. Het boekenonderzoek bij de rederijen en de verwerking der verzamelde gegevens is echter ingewikkeld en tijdrovend. De an dere werkzaamheden kwamen daardoor in de verdrukking. De rentabiliteitsrapporten over 1952 voor de kleine zee-, garnalen-, IJselmeer- en binnenvisserij zullen dien tengevolge in 1954 worden uitgebracht, evenals het geval is voor het rentabiliteits- rapport voor de haringdrijfnetvisserij. Het onderzoek naar de rentabiliteit van de mosselkwekerijen moest na de waters noodramp in het. bijzonder ten gevolge van de abnormale omstandigheden door het op treden van een parasiet tijdelijk worden gestaakt. Bedrijfsstudie Voor de studie van het bedrijfsbeheer, hoe belangrijk op zichzelf ook, was vrijwel Bij B. en W. van Velsen zijn ingekomen en liggen ter gemeente-secretarie (4e afdeling) ter inzage de volgende verzoeken om ver gunning ingevolge de Hinderwet van G. F. Schilling te IJmuiden, tot het oprichten van een visbakkerij, waarin zullen worden opge steld 2 bakovens in het perceel Lange Nieuw- straat 783 te IJmuiden; de Shell Nederland N.V. te 's-Gravenhage, tot het oprichten van een benzinepompinstallatie, bestaande uit een ondergronds reservoir, met een inhoud van 6000 liter in het perceel Marktplein 1-3 te IJmuiden; J. Lootsma te Santpoort, tot eht oprichten van een timmerfabriek, waar in zullen worden opgesteld 13 werktuigen in het perceel Velseroordstraat 5 te IJmuiaen; de Shell Nederland N.V. te 's-Gravenhage, tot hte oprichten van een benzinepompinstal latie, bestaande uit een ondergronds reser- voir met een inhoud van 6000 liter, op het terrein tunnelbouw te Velsen (Noord); J. van Amerongen te Santpoort, tot het oprichten van een slagerij, waarin zullen worden op gesteld 4 werktuigen en 2 electromotoren, in het perceel Hagelingerweg 84 te Santpoort; J Dienaar te IJmuiden, tot het oprichten van een visbakkerij, waarin zal worden op gesteld een bakoven, in een perceel op de zuiderpier aan het Noordzeestrand te IJmui den; P. den Hollander te Haarlem, tot het oprichten van opslagplaats voor papier, lf>m" pen en metalen in het perceel Grote Hout of Koningsweg 354 te Velsen (Noord); hun College gericht aan de Gedeputeerde Sta ten van Noordholland, tot het oprichten van een opjaagstation voor water, waarin zal worden' opgesteld een pomp, gedreven door een electromotor van 40 pk, op het perceel gelegen aan de noordzijde van het Noord zeekanaal, nabij de spoorbrug te Velsen Op 'Woensdag 21 Juli 1954 te elf uur, zaï ten gemeentehuize, ten overstaan van het ge meentebestuur, één of meer van leden, dan wel één of meer door dit bestuur aangewe zen ambtenaren, aan een ieder gelegenheid worden gegeven om mondeling bezwaren tegen inwilliging van dit verzoek in te brengen. geen tijd beschikbaar. Evenals vorige jaren moest worden volstaan met het verstrek ken aan de deelnemers van overzichten voor bedrijfsvergelijking, waarin de gege vens van het eigen bedrijf zijn geplaatst naast het gemiddelde van een groep over eenkomstige vaartuigen. Voor deze over zichten is steeds veel belangstelling. De vergaderingen met de plaatselijke visserij verenigingen, waarin de overzichten wer den besproken, waren goed bezocht. In de plaatselijke redersverenigingen werd het rapport-Tinbergen in het kader van de Nederlandse landbouwpolitiek besproken. Ook hiervoor was veel belangstelling. In Duitsland zijn enige gegevens verza meld, welke in een rapport werden ver werkt, dat aan het eind van het jaar in concept gereed kwam. c Prijzen van Maandag. Heilbot 3,102,70; gr. tong 2,46—2,24; grm. tong 1,98—1,76; kim. tong 2,08—1,90; kl. tong I 2,00—1,80; kl. tong II 1,481,26; tarbot I 1,981,52, per kg. Tarbot II 108—71; tarbot III 79—55; tarbot IV. 6326; tongschar 63; schartong 4331; gr. schol 51; grm. schol 55; kim. schol 64—51; kl. schol I 5138; kl. schol II 368; schar 2715; bot 8,508; v. haring 32.5026,50; makreel 2515; kl.m. schelvis 48; kl. schel vis I 5239; kl. schelvis II 2619; wijting 21—8; gr. gul 43—31; midd gul 32—25; kl. gul 22—17; kl. leng 41—40; kl. haai 37—33; ham 7668; kl. wolf 58; poontjes 20; pieterman 32; kl. koolvis zw. 36; kl. rode poon II 18—11, per 50 kg. Gr. Kabeljauw 27294; gr. kool- vis zw. 7976; gr. wolf 94, per 125 kg. Aanvoer van Maandag. 641 kisten tong en tarbot; 7 kisten heilbot, 16 kisten tong schar en scharting, 947 kisten schol, 49 kis ten schar, 4 kisten bot, 704 kisten haring, 1943 kisten makreel, 814 kisten schelvis, 489 kisten wijting, 536 kisten kabeljauw en gul, 3 kisten leng, 7 kisten kl. haai, 12 kisten ham, 7 kisten wolf, 13 kisten poon, 108 kisten koolvis, 70 kisten diversen. Totaal 6370 kisten. Besommingen van Maandag. 1 trawler met f33.876; IJM 53 f2370; IJM 210 f5570; SCH 7 f4790; KW 74 f9940; KW 57 f4130; KW 166 f 3000; KW 108 f 2320; KW 65 f 1740; KW 52 f6590; KW 91 f5630; KW 107 f2980; KW 89 f3440; KW 155 f2740; KW 84 f2970; KW 69 f3660; KW 26 f3230; KW 24 f5140; KW 28 f4330; KW 17 f2620; IJM 16 f 1570; IJM 17 f4090; IJM 18 f3160; RO 29 f1690; IJM 52 f2290; IJM 5 f3050; IJM 11 f4260; IJM 229 f3360; KW 34 f3430; KW 31 f1160; KW 77 f 1520; KW 210 f1860; KW 98 f2560; SCH 65 f4610. „Onder Ons" hield klaverjasdrive De Beverwijkse klaverjasclub „Onder Ons" heeft in café „Scheywijck" een open klaverjasdrive gehouden, waaraan door velen werd deelgenomen. Er waren een groot aantal prijzen te verdienen en de voornaamste uitslagen waren: 1. J. Walter 4876 pnt.; 2. H. Bruinenberg 4841 pnt.; 3. J. Jansen 4791 pnt.; 4. K. Groot 4760 pnt.; 5. Th. Teeling 4708 pnt.; Ook de Hoogovens zijn er toe overge gaan jongelui op te leiden tot bekwame vaklieden voor de in dustrie. In een daar aan gewijd artikel vertelden wij daar over gisteren. Van daag een illustratie van deze scholing. De opleiding der „be dieningsvakmensen" geschiedt in een zo natuurgetrouw moge lijke omgeving: dit „fabriekje" is door de leerlingen zelf ge bouwd en verbergt een hele serie listen en lagen, die ze straks in de praktijk ook zullen ontmoeten. Hoewel de samenwerkende besturen van de speeltuinverenigingen „Schulpen"' en „de Meerweiden" nog alleen maar de Schulpen-tuin als werkelijk speelterrein tot hun beschikking hebben, ontwikkelen zij voor de kinderen van de leden een in tense activiteit, zoals wel gebleken is bij de zeer geslaagde speeltuindag op 19 Juni. De activiteit bestaat ook nu weer naar zinnen op een nieuw middel om de kinde ren echt te laten merken, dat men steeds voor hen bezig is. Nu hebben de beide speeltuinbesturen besloten om met de kinderen van vijf tot twaalf jaar, die hiervoor in aanmerking komen een actuele boottocht te houden op Vrijdag 13 Augustus. Aangezien Velsen- Noord niet meer over een geschikte boot aanlegplaats beschikt, zal deze boottocht van de Beverwijkse Meer af beginnen, 's morgens om acht uur. De tocht, die men nemens is te maken, gaat naar de vlieg- haven Schiphol en het Amsterdamse Bos plan. De jeugdige varensgezellen zullen be halve een onthaal op versnaperingen aan boord geen lege maag krijgen, daar ook voor twee broodmaaltijden aan boord wordt gezorgd. Het plan is om 13 Augustus 's avonds om zeven uur weer aan de Meerkade in Beverwijk aan te komen. De sleepboot „Nestor" van Bureau Wijs muller heeft gistermiddag omstreeks half twee assistentie verleend aan de motor- logger „Willy", SCH 7 van Corn. Vrolijks Visserijmaatschappij N.V., die bij het ver laten van de IJmuidense haven vast kwam te zitten op het Noorderpiertje van het Zuider Toeleidingskanaal. Dit was een ge volg van het uitvallen van de motor. Nadat een logger en de VEM-sleepboot hadden getracht de „Willy" los te slepen, werd de „Nestor" er bij geroepen. De log ger van Vrolijk was daarna spoedig vlot en werd afgemeerd in de vissershaven. Na tien minuten kon het schip al weer zee kie zen om ter visserij te gaan. De Oecumenische Jeugdraad te Velsen heeft het plan om in September een lezing te organiseren naar aanleiding van de tweede Assemblée van de Wereldraad van Kerken, die deze zomer 1» Evanston zal worden gehouden Voor begin October staat een Oecumenische Jeugddienst op het programma in de Oud Katholieke Kerk te IJmuiden. In December wordt een Adventsbijeenkomst gehouden, waar in eventueel een Kerstspel zal worden op- genome1 En bromde door Op de Rooswijckerlaan reden een brom fietser en een fietser naast elkaar. De bromfietser remde plotseling zonder enige waarschuwing, waardoor de achter ko mende 38-jarige fietser J. A. M. K. uit Beverwijk tegen hem aanbotste en op de grond viel. De man moest met een sleutel beenfractuur in het Rode Kruisziekenhuis worden opgenomen. De onridderlijke veroorzaker van dit ongeluk, die wel degelijk wist wat er aan de hand was, is rustig verder „gebromd". Binnenkort zal de politie hem leren „brommen". Maandag 5 Juli kwamen de haven van IJmuiden binnen: Dieter Waltraud van Ham burg. Santa Catarina van Bremen. Wallonia van Rouaan. Niobe van Kotka. Plato van Gothenburg. Boschfontein van Antwerpen. Egee van Caen. Lucas Bols van Fowey. Ma- cra van Stockholm. Aerts van Port Said. Vesta van Grangemouth. Ardetta van Liver pool. Reine Astrid van Gothenburg. Araliz van Jakobstad. Willy van Karlshamn. Boge- sund van Hernosand. Trito van Dublin. Aigian Silor van Goa. Vertrokken zijn: Netherlands Coast naar Rotterdam. Fortuna naar Gothenburg. Ber- kelstroom naar Antwerpen. Ponto naar Gent. Voor de derde maal zijn de leerlingen van de hoogste klassen van de IJmuidense Emmaschool ook dit jaar op bezoek ge weest in Zeist. Op hun beurt trokken de Zeister leerlingen van de Hervormde School aan de Weeshuislaan naar IJmui den, om vier dagen door te brengen bij pleegouders. Van 29 Juni tot en met 3 Juli verbleven de IJmuidenaartjes in Zeist en in dezelfde periode keken de kinderen uit Zeist in IJmuiden rond. Voor beide groe pen leerlingen werd het zodoende een zeer instructieve schoolreis. Vooraf waren al de nodige contacten gelegd door briefwis seling tussen ouders, leerlingen en de scholen. Bij sommigen is hieruit een blij vend contact gegroeid. De IJmuidense kin deren van de School en de heer J. Bergsma zagen op de eerste dag de Sola-fabriek, het paleis te Soestdijk en keken tenslotte rond in het natuurbad „Biltse duinen" te Bilt- hoven. Op de tweede dag bezochten zij het spoorwegmuseum te Utrecht en werd de Dom beklommen. Ze zagen op de andere dagen standbeelden, zagen vruchtensap be reiden, aten in een boomgaard kersen, be zochten kerken en molens en zagen uiter waarden bij Wijk bij Duurstede, steen fabrieken, sluizen, het Amsterdam-Rijn kanaal en de pyramide van Austerlitz om Zaterdagavond om half zes opgetogen in IJmuiden terug te keren. De Zeister kinderen waren na het ver blijf in IJmuiden al even enthousiast. Zij keken rond in de vishallen, aan de havens en bij de sluizen, op de ruïne van Brede- rode, de vuurtoren, op het strand en in Haarlem. Voorts maakten zij met een scheepje een tochtje door de havens en buiten de pieren en werd een bezoek aan de tunnelput gebracht. Vele kinderen za gen voor de eerste maal het strand, zee of een oceaanstomer. Beide groepen ouders zijn uiteraard dankbaar voor de fijne da gen, die hun kinderen mochten beleven. Van elke school bracht een vader van een van de leerlingen de fietsen over. De kin deren reisden per bus. Buit uit het raam van motorzaak Een bewoonster van de Cederstraat hoek Meidoornstraat in IJmuiden-Oost, wier echtgenoot een motorzaak drijft, hoorde in de avondlijke duisternis enig raar gestommel. Toen zij uit het venster keek, zag zij een man, die bezig was motor - kleding en andere zaken op straat te gooien, uit een bovenraam in de winkel. De man, die bemerkte dat zijn euveldaden waren ontdekt ging aan de haal. De poli tie, ijlings op pad getogen, arresteerde als vermoedelijke dader een 29-jarige haven werker uit IJmuiden. De man blijft ont kennen, maar de bewijzen tegen hem zijn zo sterk, dat hij ter beschikking van de justitie is gesteld. De leden van de postduivenhoudersvereni- ging „De Atoom" hadden Zaterdag met een convooi duiven een vlucht van Limoges af over een afstand van 780 km. Tijdens Zuid- Westen wind, die de gehele vlucht meezat, werden de vogels 's morgens om half acht gelost. Ondanks de grote afstand kwam de eerst duif 's middags om 16.57.52 uur „bin nen" en had een gemiddelde snelheid van bijna 8214 km. per uur gehaald. De laatste prijsduif werd om 17.49.37 uur „geklokt", bijna een uur later. De uitslag was: H. J. Exalto 1; J. Exaltor 2; J. Schoo 3; M. van 't Hof 4, 7 en 8; L. Veldt 5; P. v. d. Wiele 6 en F. C. Vos 9. „De IJmonden" In afwijking van de gewoonte was de afdeling „De IJmonden" van de bond van Zaterdagvliegers Vrijdag al met haar duiven op het concours van Tours af over een af stand van 632 km. Het betrof een vlucht speciaal voor oude duiven. De vogels wer den 's morgens tijdens Westenwind met laag hangende bewolking om zeven uur „gelost". De eerste duif die een gemiddelde uur snelheid bereikte van rond 69 km. kwam om 16.10 uur thuis bij de heer W. Kaale en zat 18 minuten „los". De prijzen werden als volgt verdiend: W. Kaale 1; J. Suurmond 2, 3, 5 en 6; D. A. Visser 4. Zaterdag volgt een tweede vlucht van Pont St. Maxence af. Oranje Nassau De PDV Oranje Nassau heeft deelgenomen aan de wedvlucht van Limoges over een af stand van 775 km. met 43 vogels. De heer S. v. Leeuwen was de gelukkige eerste om 17.14.39. De verdere uitslag is: S. v. Leeuwen 1, 2; J. Clots 3; D. Broek 4; K. Klepper 5, 7; M. Rutte 6; H. J. Belfroid 8; A. de Waard 9, 11; J. Wijker 10. OP vijf Juli 1944, gisteren tien jaar geleden, was de oorlog op het land, ter zee en in de luciht in volle gang. Ook in IJmuiden, de plaats, die herhaaldelijk in het brandpunt van die strijd stond. In de nacht was er die dag een schermutseling tussen Engelse motortorpe doboten en Duitse scheep jes dicht onder de Neder landse kust geweest. De Duitsers behaalden die nacht in elk geval een mo rele overwinning: ze maak ten de Engelse motortorpe doboot 666 buit en brachten de oorlogstrophee met de bemanning naar IJmuiden. De Engelsen werden over gebracht naar een kamp te Castricum en in de IJmui dense snelboothaven heerste grote vreugde over de ver overing van de kleine 666; ALS die Duitsers echter geweten hadden, welk on- fieil dit scheepje zou aan stichten, dan zouden ze ge wenst hebben er nooit de IJmuidense haven mee te hebben bereikt. Want.... Nauwelijks was de En gelse hazewind in de Vis sershaven gebracht of het scheepje kapseisde voor de deur van het kantoor van iet Staatsvissershavenbe- drijf. Men haid een ontplof fing gehoord en na enig ge- borrel verdween de 666 met de kiel naar boven in de diepte. Weg was de tocht met de motortorpedoboot 666 naar Berlijn. De Duitse havenoomman- dant haalde er enige bok ken bij en het gelukte het scheepje te lichten. De 666 werd in het Spaarndamse droogdokje geplaatst, om dat de twee dokken van het havenbedrijf op de bodem van de haven lagen. De on dergang van de Engelsman schreef men toe aan een tijdbom, die de Engelsen er in hadden achtergelaten. Na opgelapt te zijn ging de grijswitte 666 naar de snel'bootbunker in de Ha ringhaven. Ze kreeg een veilig en beschut plaatsje in een van de bunkerhavens, omdat gewapend beton haar beschermde tegen aanval len van de RAF. Maar toen de volgende morgen! Het leek of de hele snelbootha ven in brand stond. Roet zwarte en vette rookwolken kronkelden hemelwaarts. Hevige explosies vernielden kostbare werktuigen, dyna mo's, enz. De 666 had zich gewro ken. Door onbekende oor zaak sabotage? was het scheepje, dat vermoede lijk nog veel benzine aan boord had, in brand gevlo gen. Als de Duitsers de in de bunker opgeslagen tor pedo's niet ijlings hadden verwijderd, zou er van de snelbootbasis niet veel zijn overgebleven. Onbruikbaar was ze nu echter toch al. Zes weken later liet de RAF er voor de goede orde nog een paar zes tons bom men op vallen. Toen was het gedaan met de IJmui dense snelbootbunker. Tien jaar geleden! De restanten, ook na verwoe de slooppogingen, liggen er nog! Het programma van het concert van de samenwerkende Santpoortse zangkoren op Woensdag 7 Juli voor personeel en patiën ten van het Provinciaal Ziekenhuis en op Donderdag 8 Juli voor het publiek in het Openluchttheater van het Provinciaal Zie kenhuis ziet er als volgt uit: Gem. Zang vereniging „Vox Humana", Veni creator (Toon de Vries), In speculo (Philip Loots), „Santpoorts Chr. Vrouwenkoor", Bewaar mij, O God (Jos. van Kuyk), De stilte (Jo- han Brands), „Ned. Herv. Kapelkinder koor", Marscanon, overhalen (J. D. van Ramshorst), „Kennemer Vrouwenkoor", Zondagmorgen (Herman Nieland), Creu- pelken en ,,'t Meisken fijn (Albert de Klerk), „Kennemer Meisjeskoor", De Len te luwt (Dina Appeldoorn), Vivons en chantant (Jacques Dalcroze), „Kennemer Vrouwen- en Meisjeskoor", „Santpoorts Chr. Vrouwenkoor" en „Ned. Herv. Kapel kinderkoor", Van de zeven zonnestralen (Catherina van Rennes). Pauze. „Geref. Evangelsatie Zangkoor" Gebed (Felix Mendelssohn-Bartholdy), „Naar 't Vader huis" (Slowaakse melodie, bew. Alexander Weichert, „Ned. Herv. Kapelkoor", Hei- ligh, Heiligh! (Joh. Wagenaar), Christus factus est (Meindert Boekei), R.K. Gem. Koor „Da Pacem", Den Uil (A. Diepen- brock), Gem. Arbeiders Zangvereniging „De stem des Volks", Morgenrood (Otto W. de Nobel), „Da Pacem", „Geref. Evang. Zangkoor", „De stem des Volks" en „Vox Humana", Komm, Holder Lenz „aus die. Jahrezeiten" (Jozef Haydn), Hirtenehor uit „Rosamunde" (Franz Schubert). DUBLIN, (United Press) Op de ver gadering van de Visserijraad van Boyne in Drogheda, heeft een lid, de heer C. Fing las, beweerd dat een Nederlandse trawler „verschillende malen'" illegaal gevist had op zalm binnen de driemijlgrens nabij de monding van de Boyne in dit seizoen. Hij baseerde zijn beschuldiging op de getuigenverklaring van de kapitein van een Nederlands schip, die gezegd heeft dat hij de kapitein van de trawler had horen op scheppen in een Belgisch havencafé van zijn grote vangsten ter hoogte van de Ierse oostkust. C. M. Mograth, de visserij-inspecteur, heeft gezegd dat naar de klacht een onder zoek zal worden ingesteld. De Haarlemse politiemannen, die mettertijd een bereden colonne zullen vormen, zijn druk aan het oefenen. Ze zijn sinds enige tijd aan het buitenrijden toe en hedenmor gen hebben zij een zware proef ondergaan in het duinterrein achter Kraantje Lek. Een foto van de colonne, met aan het hoofd de instructeur van het Heemsteedse rij- centrum, de heer Zoetman, die de politie ruiters in opleiding heeft. De dochter van de eigenaar van het rijcentrum, mejuffrouw I. Wallage, maakte de rit mee. Het aantal kleuters, dat is aangemeld voor het in Augustus beginnende school jaar op de kleuterscholen, is zo groot ge weest, dat het niet mogelijk zal zijn op dat tijdstip aan alle verzoeken om toelating tot een openbare kleuterschool te voldoen. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat de nieuwe openbare kleuterschool aan het Gijzenveltplantsoen nog niet gereed is. Deze school zal vermoedelijk in October haar deuren openstellen en zolang zal het plaatsgebrek dus voortduren. Om te bewerken dat elke kleuterschool het maximum aantal kleuters zal kunnen toelaten, is het gemeentebestuur genood zaakt geweest voor elke openbare kleuter school een rayon vast te stellen, waaruit de school haar bevolking mag betrekken. Kleuters, die buiten het rayon wonen, mogen voorlopig niet tot de school worden toegelaten. De rayons zijn als volgt vastgesteld: Moerbergkleutersehool (Kerkstraat) het gebied ten Westen van de lijn Graham- straatVan Poptaplantsoen. Clara Sternkleuterschool (Moerberg- plantsoen)het gebied begrensd door de Radarstraat, Grahamstraat, Van Popta plantsoen, IJmuiderstratweg, Vn Linscho- tenstraat, Houtmanstraat, J. P. Coen- straat, Napierstraat, Burg. Rambonnet- laa.n, Vechtstraat, Maasstraat, Radar straat. Dr. Albert Sell wei tzerkleuterschool Ca- sembrootstraat)Van Linschotenstraat, IJmuiderstraatweg, Casembrootstraat, Roggeveenstraat, Velserduinweg, Heren- duinweg, Van Ostadestraat, Vechtstraat, Burg. Rambonnetlaan, Napierstraat, J. P. Coenstraat, Houtmanstraat, Van Linscho tenstraat. Casembrootkleuterschool Casembroot straat) Casembrootstraat, IJmuiderstraat weg, Willebrordstraat, De Noostraat, Zee weg, Herenduinweg, Velserduinweg, Ca sembrootstraat. Jan Campertklenterschool (Heidestraat) IJmuiden, ten Oosten van de Zeeweg, De Noostraat, Velsen en Driehuis. De nieuwe kleuterschool aan het Gijzen veltplantsoen zal kleuters betrekken uit het gedeelte van de rayons van de Clara Sternkleuterschool en de dr. Albert Schweitzerschool dat begrensd wordt door de Radarstraat, Lange Nieuwstraat, Vel serduinweg, Herenduinweg, Van Ostade straat, Maasstraat, Radarstraat. Het spreekt vanzelf dat vele kleuters uit laatstgenoemd rayon voorlopig niet kun nen worden toegelaten. Men verwacht dat kleuters van 4 jaar of ouder, uit IJmuiden, waarvoor toelating tot een openbare kleu terschool is verzocht, na de opening van de nieuwe school daar geplaatst kunnen worden. Tot zolang zullen de ouders dus nog geduld moeten hebben. Ze zullen van gemeentewege bericht ontvangen. DINSDAG 6 JULI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Voetbalwedstrijd Hon- garije-Engeland" en „Song of the road". Mevr. Dr. J. v. d. Bergh v. Eysinga Eliasschool, Gem. Huishoudschool, P. J. Troelstraweg, 14.3017 uur en 1921 uur, tentoonstelling. SANTPOORT „Soli Deo Gloria", 20 uur: Burgemeester Rijkenspark, openluchtconcert. WOENSDAG 7 JULI IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Voetbalwedstrijd Hon- garije-Engeland" en „Song of the road". Rex, 20 uur, „De smokkelprinses". Openbare Kleuterschool, Casembroot straat, 20 uur, lezing J. Kwakkel. Mevr. dr. J. v. d. Bergh v. Eysinga- Eliasschool, Gem. Huishoudschool, als Dinsdag. SANTPOORT Samenwerkende koren Santpoort, 19.30 uur, concert voor personeel en patiënten in openluchttheater „Jagtlust", Prov. Ziekenhuis. VELSEN Commissie voor Natuurbescherming, 19.30 uur, excursie Duin en Kruidberg, verzamelen bij de woning B 74 aan de

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 8