Leerplichtgrens wordt van 14 naar 16 jaar verschoven Weerbericht Moeilijk Hanoi wordt van het Noorden en het Zuiden uit bedreigd Staatssecretaris Van Rhijn; Haarlems Dagblad Burgemeester recruteert burgers voor zelfverdedigingsgroepen Verbod bedrijfsarbeid 14-jarige meisjes eerste stap op deze weg Melk wordt duurder, margarine goedkoper Rust weergekeerd in de stad Guatemala Churchill in stralend humeur teruggekeerd Ingrijpende wijziging in de Hongaarse regering Voor en tegen opneming van China in de UNO Het woord is aan Overleg in Washington vandaag begonnen Minder buiïg 68e JAARGANG No 303 Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 7 JULI 1954 VELSER EDITIE 298e JAARGANG No 151 Billy Graham weer thuis Ernoe Geroe, vriend en collega van wijlen Beria, vervangen Knowland wint adviezen in Soedan geeft voorkeur aan Duitsers boven Britten Pact voor Zuid-Oost-Azië Nehroe wijst op verandering in de machtsverhoudingen Weerrapport zzw zzw w Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (niet voor adv. en abonn.), Haarlem: Gr. Houtstr. 93 alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrij/en Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman EEN DELEGATIE van de Indonesische regering is naar ons land gekomen om onderhandelingen te voeren of zoals geble ken is: eisen te stellen. Eisen tot opheffing van de Unie en tot afstand van Nederlands Nieuw-Guinea, waarop zij nimmer duide lijk geworden rechten meent te kunnen doen gelden. Er is enige dagen beraad slaagd; daarop heeft men het gesprek on derbroken omdat de Indonesische afvaar diging met haar regering wilde overleggen. Dinsdagmorgen is het hervat. Het is verleden week in stroeve sfeer begon nen: de Indonesiërs onder leiding van hun minister van Buitenlandse Zaken Soenarjo waren onverhoeds verschenen, ofschoon zij dit eerder en met de gebruikelijke termijn van voorbereiding hadden kunnen doen: men was al eerder bereid hen te ontvangen. Nu moest plotseling een Nederlandse dele gatie worden samengesteld, waarin de mi nisters Luns, Van de Kieft, Zijlstra en Donker en de staatssecretaris Blom zitting hebben. Het bezoek was bovendien ingeluid met een lawaaiig protest van Indonesische dagbladen tegen een verklaring van de Nederlandse Hoge Commissaris te Djakarta, graaf van Bylandt. Deze had in hoffelijke termen een aantal beweringen van een comité van Indonesische politieke partijen, gericht tegen Nederland, weerlegd. Men schijnt dat als een soort belediging te heb ben opgevat. Men heeft geëist dat de In donesische regering de Hoge Commissaris tot „persona non grata" zou verklaren dewelke Latijnse term vertaald kan wor den met „niet welgevallige persoonlijkheid" en deswege aan onze regering zou ver zoeken, hem terug te roepen. Een Hoge Commissaris, of ambassadeur, of gezant, wordt evenwel niet uitgezonden om te zwijgen als zijn land en landgenoten ten onrechte worden gehekeld. En het is ook in het internationale verkeer allerminst ongebruikelijk, te worden tegengesproken. Dit geval zowel als de wijze van ver schijning en de toon van de Indonesische delegatie hebben een trieste indruk ge maakt, ook omdat zij niet beantwoorden aan de reputatie van hoffelijkheid die In donesiërs in ons land genieten. Zij beter gezegd: hun huidige regeerders schijnen in een stemming van gegriefdheid te ver keren, waarvan de oorzaak niet helder is. Ten aanzien van de Unie-verdragen zal hun wel formeel succes beschoren zijn, ten aanzien van Nieuw-Guinea niet, zoals op nieuw duidelijk is gemaakt en tevoren dui delijk geweest moet zijn. Maar dat dit laat ste de houdi'ng van deze tijd zou moeten verklaren schijnt niet aannemelijk; het be wind van de jonge onafhankelijke repu bliek heeft waarlijk genoeg problemen aan zijn hoofd om die nog eens gaarne met Nieuw-Guinea te willen vermeerderen en van een populaire drang naar het bezit van dit ook voor Indonesië verre land is zeker geen sprake. De Haagse Post heeft verondersteld: „In strijd met de financiële, economische en maatschappelijke belangen van Indonesië wil Djakarta zich vermoe delijk geheel losmaken van het Westen om zich op Azië en op het communisme te oriënteren." Dit vermoeden ten aanzien van het communisme delen wij niet, ook al wordt het ten aanzien van zo velerlei kwes ties de wereld ononderbroken voorgehou den, zodat zij, die dit alles aanvaarden, vergezeld door het communistische spook een benarde levensweg moeten gaan. De huidige Indonesische regering moge op vakverenigingen steunen, waarin commu nisten zich sterk doen gelden; dat wil even wel geenszins zeggen dat zij haar eigen gezag en de onafhankelijkheid der repu bliek op het spel zou willen zetten door communistische invloed van buiten binnen te halen. Veeleer lijkt zij geneigd, het com munisme als argument tegen anderen uit te spelen. De Hoge Cojnmissaris heeft in zijn aangevochten verklaring eraan herin nerd, dat de helft der belastingen, die de regering int' door de Nederlandse bedrij ven in Indonesië wordt opgebracht. Men onderschat de intelligentie der ontwikkel de Indonesiërs als men veronderstelt dat zij zich van het voordeel, dat de aanwezig heid der kundig geleide Nederlandse be drijven in hun land ook anderszins voor hen oplevert, niet bewust zouden zijn. Handhaving van het Unie-verdrag, dat het voeren van een gemeenschappelijk bui tenlands beleid veronderstelt en geenszins met de werkelijkheid overeenstemt, heeft geen klare zin meer. Men zou het door een andere, reëler overeenkomst kunnen ver vangen die de Indonesische regering de voldoening zou verschaffen te kunnen verklaren, dat zij met Nederland in betrek kingen staat die geen buitengewone bin ding aanduiden. Ten opzichte van de aan het Unie-verdrag gekoppelde K.T.C.-proto- collen bestaan vermoedelijk hunnerzijds nog wel wensen, om die ten dele, in hun eigen voordeel, te handhaven. Tot zover was dit geschreven toen een zeer kort communiqué betreffende de gis teren gehouden zitting der delegaties ons bereikte. Blijkbaar heeft daarin de Indone sische delegatie niet het standpunt ingeno men, dat de kwestie-Nieuw Guinea per se tegelijk met de andere aanhangige zaken behandeld moet worden en dat zij anders niet meer bereid zou zijn tot verder onder handelen. Van Nederlandse zijde ziet men nog een mogelijkheid om het gesprek voort te zetten, beter gezegd: om ermee te be ginnen, want tot dusver heeft de conferen tie zich bepaald tot van weerszijden afge legde verklaringen. Daarom is nu de voor keur gegeven aan het beleggen van een informele samenkomst,waaraan uitsluitend de gedelegeerden vijf van Indonesië en vijf van Nederland zullen deelnemen: dus zonder hun plaatsvervangers en advi seurs. Misschien duidt dit op een lichte opklaring in de situatie. Het ziet er nog wel uit als een moeilijk geval. R. P.. De Amerikaanse evangelist Billy Gra ham is vandaag aan boord van de „Queen- Mary" in New York aangekomen na een tocht van vijf maanden door zeven Euro pese landen (waaronder Nederland), In de loop van die vijf maanden hebben in totaal 2ï/2 millioen mensen naar zijn preken geluisterd, zegt U. P. De intocht van kolonel Armas in Guatemala bracht een enorme mensenmenigte op de been. Met moeite slaagden pantserwagens er in voor de kolonel ruimbaan te maken. ff' HANOI (Reuter) De burgemeester van Hanoi, Do Qoeang Giai, heeft bekend gemaakt, dat hij burgers recruteert voor „zelfverdedigingsgroepen", nu een nieuwe bedreiging van de stad uit het Zuiden zich plotseling ontwikkelt. Een der keurdivisies van de Vietminh is begonnen in het nieu we Franse bolwerk in de delta van de Rode Rivier vanuit het Zuidelijke deel van de delta binnen te dringen. Van gezaghebben de zijde is medegedeeld, dat de 10.000 man sterke divisie zich langs de Oostelijke oever van de Rode Rivier naar het Noorden be weegt. Een tweede communistische divisie zou weldra langs de Westelijke oever van de rivier kunnen oprukken. De buitenste stellingen van de Franse verdedigingslinie ten Zuiden van Hanoi zijn thans slechts 35 km van de stad verwijderd. Burgemeester Giai heeft een correspon dent van Reuter medegedeeld, dat elke straat van Hanoi, dat 300.000 inwoners heeft, in secties verdeeld zal worden. De burgers in elke sectie zouden hun eigen „zelfverdedigingsgroep" vormen. De groe pen zouden later gewapend kunnen wor den. Volgens burgemeester Giai heeft gene raal Salan hem verzekerd, dat de Fransen Hanoi zullen verdedigen. Burgerlijke func tionarissen te Hanoi hebben geruchten tegengesproken, dat Vietnamese burgers een „regiment" zouden hebben gevormd om de Fransen aan te vallen als zij zouden pogen Hanoi aan de communisten prijs te geven. De Franse luchtmacht heeft hevige aan vallen gedaan tegen de Vietminh-divisie, die stellingen heeft ingenomen langs de Westelijke rand van de delta. PARIJS. Ongeveer 70.000 man com munistische keurtroepen zijn veertig kilo meter ten Noorden en ten Zuiden van Ha noi samengetrokken, aldus Dinsdag te Pa rijs ontvangen berichten. De opperbevel- (Van onze parlementaire redacteur) Het verbod van bedrijfsarbeid voor meisjes van veertien jaar is een eerste stap. De laatste stap op deze weg zal zijn bet invoeren van leerplicht voor meisjes en jongens tot 16 jaar. De staatssecretaris van Sociale Zaken, mr. clr. Van Rijn, die dit gisteravond in de Tweede Kamer zeide, vatte daarmee de eenstemmige opvatting samen, welke uit de discussie over het betreffende wetsontwerp naar voren was gekomen. Andere landen zijn ons op dit gebied ver vooruit en er is dus wel aanleiding het vraagstuk van deze bedrijfsarbeid met voortvarendheid tot een oplossing te brengen. Maar tussen de eerste en de laatste stap moeten enkele tussenstations worden aangedaan. De staatssecretaris waarschuwde voor al te grote voortvarendheid. De heer Stapelkamp (A.R.) ver klaarde namens zijn fractie met het ter tafel liggende voorstel geheel accoord te kunnen gaan, maar hij vond het jammer, dat er nog zoveel vaagheden zijn ten aan zien van de vraag welke gelegenheid die meisjes krijgen om de nodige opleiding te genieten. Overigens aanvaarden deze spre ker en zijn politieke vrienden het wetsont werp „op afbetaling", want hij achtte het gewenst, tenslotte het wettelijk verbod tot de 15-jarige meisjes uit te breiden. De grootste voorzichtigheid is gewenst bij ver lening van vergunning in bijzondere ge vallen kan namelijk het districtshoofd dit doen om een niet-leerplichtig meisje van 14 jaar wèl bepaalde arbeid te laten ver richten. Mevrouw F o r t a n i e rD e W i t (VVD) deelde mee, dat haar fractie op het stand punt staat, dat voor jongens en meisjes de leerplichtige leeftijd tot 16 jaar moet wor den opgevoerd. De wensen van de spreek ster gingen dus verder dan hetgeen het on derhavige wetsontwerp bevat. Zij juichte het voorstel toe, maar zeide dat spoedige verder gaande voorziening nodig is dan deze „eerste termijn op afbetaling." Zij vond het wel een zeer bescheiden begin, want helaas ontbreekt het noodzakelijke sluitstuk van dit voorstel: te weten: opvoe ring van de leerplichtige leeftijd voor meisjes tot 15 jaar. Gaarne zou deze afge vaardigde eens nader vernemen hoe het bij „Onderwijs" gesteld is met de voorberei dingen om tot een dergelijke uitbreiding te komen. Waarom heeft de regering zélf niet het arbeidsverbod voor 15-jarige meisjes voorgesteld en liet zij het aan de Kamer over een daartoe strekkend amendement ter tafel te brengen?, zo luidde een tot de staatssecretaris gericht vraag. Mevrouw P 1 o e gP1 o e g (Arb.), wier fractie eveneens voor het ontwerp is, zeide, dat voor de vorming van de jongeren de fabriek niet de juiste omgeving is. Maar ook deze afgevaardigde, indienster van het bovenbedoelde amendement, vond de opzet te bescheiden. In 1939 had de toenmalige minister van Sociale Zaken, prof. Romme, al een ontwerp van soortgelijke aard aan de Hoge Raad voorgelegd. Toen was echter het belang van de arbeidsmarkt primair het diende immers als tijdelijke bijdrage tot de beperking van de werkloosheid thans daarentegen wordt het voorstel gedaan in het belang van het 14-jarige meisje, dus om een geheel andere, veel sympathieker en principiële reden. Het verdient aanbeveling zo spoedig mogelijk een wettelijk verbod in te voeren voor 14 en 15 jarige jongens en óók voor 15-jarige meisjes. Voorlopig legde de spreekster zich er bij neer, dat deze rege ling alleen voor meisjes geldt, maar zij meende evenals degenen, die vóór haar spraken, dat een groot hiaat gevuld kan worden door de verlenging van de leer plicht. Thans is beperking ten opzichte van de mogelijkheid tot verrichting van huis arbeid gewenst. Sprekende over haar amendement wees de woordvoerster van de fractie van de P. v. d, A. er op, dat zij, ten einde het be drijfsleven de gelegenheid te geven zich aan de nieuwe situatie aan te passen, het door haar voorgestelde verbod voor 15-jarige meisjes niet op 1 Juli 1955 (datum waarop de wet zal gaan werken) laat ingaan, maar op een nader door de Kroon te bepalen tijdstip. Ook de KVP stemde hartelijk in met een verbod tot bedrijfsarbeid voor 14-jarige meisjes. De heer D e K o r t (KVP) nam zijn frac tieleider Romme in bescherming tegen mevrouw PloegPloeg, die het volgens hem ten onrechte had doen voorkomen als of in 1939 minister Romme niet om der wille van het belang van het meisje, doch met het oog op werkloosheidsbestrijding, Bmet zijn voorontwerp voor de dag was ge- komen: de Memorie van Toelichting op dat ontwerp leerde wel anders, zo betoogde hij. Vormingsmogelijkheden en vormings plicht lopen parallel met een arbeidsverbod stelde de heer De Kort, die om een aantal redenen boven het amendement Ploeg Ploeg de voorkeur gaf aan een motie zich uitsprekende voor een zo spoedig mogelijk in het leven roepen van een verbod tot be drijfsarbeid óók voor 15-jarige meisjes, als mede voor de hiertoe door de regering te treffen voorbereidingen voor de algemene vorming. In het koor van de voorstanders van het wetsontwerp bleek ook mevrouw Lip s Odinot (comm.) te willen meezingen. Nadat ook nog de heer Kikkert (C.H.) zich voor het wetsontwerp had uitgelaten, kon staatssecretaris mr. dr. Van Rhijn zijn vreugde uiten over het gunstig onthaal, dat aan het door hem te verdedigen voorstel ten deel was gevallen. Inderdaad is wat er nu te gebeuren staat slechts een eerste stap: de laatste stap zal pas bereikt zijn wanneer de leerplicht voor 14 en 15 jarige jongens en meisjes zal ziin ingevoerd. Naar het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening officieel mede deelt, zal de subsidie op de consumptie- melk, die thans nog meer dan vier cent per liter bedraagt 4.18 per 100 liter) tot 3 cent per liter worden verminderd en wel met ingang van 25 Juli. In overeenstemming met het subsidiebe leid van de laatste jaren kunnen daardoor de uitgaven voor de subsidie op consump- tiemelk worden verminderd. De prijs van de melk voor de consument zal in het ge hele land 1 cent per liter stijgen. Daartegenover staat, dat maatregelen zijn genomen om de margarinefabrikanten in staat te stellen, de prijs van de marga rine voor de consument belangrijk te ver lagen met ingang van 11 Juli. Deze verla ging zal voor verschillende merken van margarine ongeveer 20 cent per kg bedra gen. Deze prijsverlaging, aldus het ministerie, compenseert niet alleen de gevolgen voor het huishoudbudget van de prijsverhoging van de melk door verlaging van de subsi die. Zij vangt ook op de stijging van de melkprijs met 1 cent per liter in Juni j.l. in het Westen van het land. De groot- en kleinhandel in margarine zullen, zoals in dergelijke gevallen gebruikelijk, een tege moetkoming ontvangen, zodat de prijsaan passing in de margarine gemakkelijk kan "erlopen. GUATEMALA-STAD (Reuter/A.F.P.) In de stad Guatemala is het uitgaans verbod opgeheven. De arrestatie van com munisten en communistisch gezinden wordt voortgezet. Naar verluidt heeft een hoge ambtenaar van het voormalig bewind- Arbenz een bedrag van 1 millioen dollar van de Nationale Landbouwbank gehaald, een dag na de intocht van kolonel Armas. Hij was er in geslaagd asyl te krijgen, waarschijnlijk in een buitenlandse ambas sade. In de Argentijnse ambassade hebben 196 personen een toevlucht gevonden. On der hen bevinden zich de Vrouw en kin deren van ex-president Arbenz. De regering heeft een reeks besluiten bekend gemaakt. In één besluit wordt het stemrecht ontnomen aan analphabeten. Volgens een ander decreet wordt het bezit van meer dan honderd functionarissen onder de regering Arbenz en van personen, die nauwe betrekkingen met zijn regiem onderhielden, „geblokkeerd en bevroren". (United Press) Van de zijde van de nieuwe regering is verklaard dat geen Amerikaanse piloten hebben deelgenomen aan de revolutie. Op geen enkele wijze hebben Amerikanen aan de opstand deel genomen. De luchtmacht der opstandelin gen werkte met Guatemalaanse piloten die gedeeltelijk in Amerika een opleiding heb ben gehad. Zij beschikten over ongeveer tien vliegtuigen. LONDEN (Reuter) De Britse premier, Sir Winston Churchill, is Dinsdagmiddag in een stralend humeur te Southampton ge land, waar hij zeide „er gaat niets boven de trouwe en duurzame vriendschap tussen Groot-Brittannië en de Verenigde Staten." De premier had vanaf de Queen Elizabeth telefonisch twee kabinetsvergaderingen uitgeschreven, respectievelijk voor vandaag en morgen. De poging in de Verenigde Sta ten een goed begrip en duurzame overeen stemming tussen ons mogelijk te maken, is niet geheel en al mislukt, zo zei Chur chill. Vandaag zullen Churchill en Eden verslag uitbrengen over de besprekingen te Washington. hebber van de opstandelingen, Vo Nguyen Giap, heeft ten Noorden en ten Zuiden van de stad drie keurdivisies gelegerd. Niet onmiddellijk In Franse militaire kringen te Parijs meende men, dat een grote aanval van de rebellen niet onmiddellijk dreigt. De Franse strijdkrachten die zich uit het Zuidelijk deel van de Tonkinese delta heb ben teruggetrokken, hebben over een af stand van ongeveer honderd kilometer nieuwe stellingen betrokken. Het meren deel van deze stellingen ligt van dertig tot veertig kilometer ten Zuiden van de ver- keers- en spoorweg die Hanoi en Haiphong verbinden. In kringen, die betrekkingen onderhou den met de vroegere opperbevelhebber in Indochina, generaal Navarre, is Dinsdag vernomen, dat de generaal van oordeel is, dat het nieuwe opperbevel overhaast te werk is gegaan, toen het bevel gaf het Zuidelijk deel van de delta te ontruimen. Dit oordeel was gefundeerd op de inlich tingen waarover generaal Navarre drie weken geleden, toen hij Indochina verliet, beschikte. WENEN. (Reuter). Radio-Boedapest heeft Dinsdagavond melding gemaakt van een „ingrijpende wijziging" der Hongaarse regering. De minister van Binnenlandse Zaken, Ernoe Geroe, is vervangen door zijn plaatsvervanger Laszlo Piros, die tevens hoofd is van de Hongaarse politieke politie (A.V.H.). Geroe krijgt een andere „belang rijke post". De minister voor de levensmid delenvoorziening, Josef Tisza, is vervan gen door Andiras Szobek, tot nu toe onder minister voor handelszaken. Josef Bognar is benoemd tot minister voor de Binnen landse- en Laszlo Hay tot minister voor de Buitenlandse Handel. Uit het vroegere mi nisterie voor Handelszaken zijn deze twee departementen gevormd. Bognar en Hay waren respectievelijk minister en onder minister voor Handelszaken. Geroe is eens beschouwd als een goede vriend van de voormalige Russische politie chef Beria, die terecht gesteld is. Geroe is een Jood. Hij heeft meegestreden in de Spaanse burgeroorlog en is sinds 1918 lid van de communistische partij. De afgelopen oorlog was hij in de Sovjet-Unie. In 1944 keerde hij naar Hongarije terug en was minister van Vervoer en Openbare Wer ken in de in 1945 gevormde regering. De eerste commentaar in Wenen op de vervanging van Geroe is. dat de maatregel strookt met het beginsel van het „collec tieve leiderschap", dat de laatste maanden in eik land achter „het ijzeren gordijn" in toepassing is gebracht. In de vervanging van Tisza wordt een stilzwijgende erken ning gezien, dat de voedselsituatie in Hongarije kritiek is. WELLINGTON (Reuter) De Nieuw- Zeelandse minister van Buitenlandse Za ken, Clifton Webb, heeft in het Huis van Afgevaardigden verklaard, dat de tijd voor toelating van communistisch China tot de UNO is gekomen. „Ik ben er vast van overtuigd, dat de afwezigheid van China in de UNO een vermindering van de in ternationale spanning heeft verhinderd", aldus Webb. WASHINGTON (United Press) De leider van de republikeinse fractie in de Senaat, Knowland, heeft geconfereerd met de minister van Buitenlandse Zaken Dul les over midddelen om te verhoeden dat China lid wordt van de UNO. Hij heeft ook juridisch advies gevraagd aan het de partement van Buitenlandse Zaken hoe de Verenigde Staten zich uit de UNO zouden kunnen terugtrekken indien China toch zou worden aangenomen. De republikeinse afgevaardigde in het Huis van Afgevaardigden, Clardy, heeft een resolutie ingediend, waarin als de mening van het Huis wordt weergegeven dat de Verenigde Staten hun lidmaatschap van de UNO dienen op te zeggen en hun financiële steun moeten stopzetten indien China lid zou worden van de UNO. Rood-China zal worden toegelaten tot de UNO en Tsjang (Kai Tsjek) zal voor de wolven worden geworpen, tenzij we een of ander middel kunnen vinden om verdere concessies aan de communistische slagers te verhinderen", zo zei hij. „Geen politieke ambities" KHARTOEM (A.F.P.) Een woord voerder van de Soedanese regering heeft medegedeeld, dat aan Duitse deskundigen verzocht zal worden de Britse technici in Soedan te vervangen. De minister van De fensie van Soedan bevindt zich thans in Cairo om een aantal Duitse officieren te vragen als instructeur dienst te doen in het Soedanese leger. De minister van Verbindingen zal zich de volgende maand naar Duitsland bege ven om de medewerking van Duitse firma's bij de vestiging van industriële centra en de aanleg van spoorwegen in West-Soe- dan te verkrijgen. De minister Zeide, dat zijn regering Duitse deskundigen in dienst wil nemen, omdat „Duitsland geen poli- ieke ambities in Afrika heeft". De vorige maand is in Khartoem een Duitse Kamer van Koophandel geopend. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S De Montesquieu' (1689—1755) Eén ding zou alle ministers in de meeste staten van Europa moeten doen huiveren: dat is het gemak waarmee men hen zou kunnen vervangen. WASHINGTON (Reuter/A.F.P.) Te Washington is van gezaghebbende zijde vernomen dat Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten heden inleidende besprekin gen zullen beginnen over een verdedigings verdrag met Zuid-Oost-Azië op het Ame rikaanse departement van Buitenlandse Zaken. Groot-Brittannië zal worden vertegen woordigd door Sir Robert Scott, een des kundige voor Aziatische aangelegenheden, die met de rang van gezant is verbonden aan de Britse ambassade te Washington. Onder-minister generaal Bedell Smith neemt van Amerikaanse zijde aan de be sprekineen deel. NIEUW DELHI Premier Nehroe van India verklaarde, dat naar zijn mening een „zekere historische wijziging in de machtsverhoudingen in Azië" valt af te leiden uit de verklaringen, welke te Nieuw Delhi en te Rangoon zijn uitgegeven na het bezoek van zijn Chinese ambtgenoot Tsjoe En-Lai. In een schrijven aan de provincia le commissie van zijn Congrespartij zegt Nehroe, dat in toenemende mate wordt er kend, dat het niet langer mogelijk is de op vattingen van de Aziatische landen in de wereldpolitiek te negeren. India en andere Aziatische landen zijn van oordeel, dat de Westelijke mogendheden en de communis tische landen vreedzaam naast elkaar kun nen bestaan, mits "net ene land zich niet mengt in de binnenlandse aangelegenheden van het andere of zijn denkbeelden op po litiek, economisch of ander gebied aan an deren poogt op te leggen, aldus de Indiase premier. Tsjoe En Lai heeft ergens aan de Chi nees-Vietnamese grens een onderhoud ge had met de leider van de Vietminh, Ho Tsji Minh, aldus meldde radio-Peking. Dit onderhoud geschiedde op Tsjoe's terugreis van Genève naar Peking. Tsjoe was ver gezeld van de Vietminh-ambassadeur te Peking, Hoang Van Hoan. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende de laatste dagen stond het v/eer in Nederland onder invloed van een depressie boven de Noordzee, welke geheel gevuld was met koude onstabiele lucht. Op verscheidene plaatsen kwamen on weersbuien voor, terwijl plaatselijk ook hagel viel. De temperaturen waren zeer laag voor de tijd van het jaar. In de Bilt bedroeg het etmaal gemiddelde op 6 Juli slechts 10,9 graad, een waarde, die nor maal voorkomt in het eerste tiental dagen van October. De depressie, welke dit koude en buiige weer veroorzeaakt neemt echter in beteke nis af, terwijl een rug van hoge luchtdruk zich van de Britse eilanden over West- Europa uitbreidt, hetgeen een verminde ring van de buiïgheid tengevolge zal heb ben. Op de oceaan nadert een volgende sto ring, welke zich morgen alweer over de Britse eilanden zal gaan uitbreiden, het geen tot gevolg heeft, dat de winden in onze omgeving weer naar ZuidWest gaan krimpen en wat minder koude lucht aan gevoerd zal worden. (van hedenochtend 7 uur) a. w, toestand I -r-, I r"< U-S Tlo ff Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca ZW N onbewolkt nevel onbewolkt regenbui mist zwaar bew. windstil mist windstil licht bew. WNW 2 regenbui NW 7 zwaar bew. NNW 4 regen windstil regen WNW 4 zwaar bew. windstil geheel bew. windstil half bew. ZZW 2 zwaar bew. ZW 1 half bew. N 1 nevel windstil onbewolkt Z 2 onbewolkt ONO 2 onbewolkt windstil e <u c dj ER 2 5 0 19 19 14 17 16 18 20 23 21 20 22 20 19 15 0 2 3 4 1 3 5 1 0 6 6 0 0 0.2 1 23 18 15 3 26 24 Neerslag laatste 24 uur IETS HOGERE TEMPERATUREN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselende bewolking met vooral aan. vankelijk nog enkele buien. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Koude nacht. Morgen overdag iets ho gere temperaturen. 8 Juli Zon op 4.29 uur, onder 21.00 uur. Maan op 13.57 uur. onder 23.43 uur. Maanstanden 8 Juli 2.33 uur: Eerste kwartier 16 Juli 1.29 uur: Volle maan 23 Juli 1.14 uur: Laatste kwartier 29 Juli 23.20 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 7 Juli Hoog water: 8.10 en 20.36 uur. Laag water: 3.41 en 15.57 uur. Donderdag 8 Juli Hoog water: 9.03 en 21..28 uur. Laag water: 4.21 en 16.44 uur. x»ooooooo(X3oooooooooc«xx»xx)ooocöooooa30ooocooc»oooaS

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1