Stelsel van gemeente- naast rijkspolitie gehandhaafd HORLOGES VAN NIEL 14.75 Zelfs de soldatenwas van mijn zoon... Wereldnieuws PANDA EN DE MEESTER-ZAKENMAN Ontwerp-politiewet ingediend Wel meer decentralisatie en „plaatselijke aanpassing" van het Rijkskorps De radio geeft Donderdag Nog geen beslissing over vrijstellingen omzetbelasting Radio-reparatie Geneesmiddel stalinon erger dan de kwaal Toch ió het zo 2 VOOR DE VACANTIE Tweede Kamer H. J. MAERTENS N.V. Oneerlijke postagent veroordeeld Opdracht van Raad van Europa voor prof. F. L. Polak Gebrekkige controle van collectebussen Faillissementen Zakkendieven-complot berecht Kerkelijk Nieuws last van Zunrbranden op Uw maag? Neem Rennies. GEZICHTS BEDROG WOENSDAG 7 JULI 1954 Bij de Tweede Kamer is het ontwerp voor een Politiewet ingediend, dat beoogt een oplossing te geven van het reeds jaren slepende politievraagstuk. Deze oplossing is niet gezocht in een geheel nieuwe rege ling van het gezag over en de organisatie van de politie. De grondgedachte van het ontwerp is dat aansluiting moet worden gezocht bij de bestaande, historisch ge groeide toestand. Het dualistisch stelsel van gemeente- naast rijkspolitie,dat strookt met onze, van machtsconcentratie afkerige, volksaard is dan ook bestendigd. Volgens het ontwerp zal er een gemeente politie zijn in al die gemeenten, waar een zelfstandig politiekorps verantwoord kan worden geacht. Met een enkele uitzondering zullen dan ook alle gemeenten, die thans ge meentepolitie hebben, deze behouden. Bovendien zal de gemeente Haarlem mermeer nu ook een gemeentelijk po litiekorps krijgen. In de' overige gemeenten zal de politie taak toevallen aan groepen van het Korps Rijkspolitie, centraal georganiseerd en be heerd, doch in haar optreden zo weinig mogelijk onderscheiden van gemeente politie. Voor de vervulling van taken waarvoor het centraal gezag rechtstreeks verant woordelijk is, beschikt dit over een eiger apparaat (b.v. parketwacht, waterpolitie or grote vaarwegen, verkeerspolitie mede be stemd voor bijstand bij ongeregeldheden) Toch vergen de mobiliteit van de misdaad en ook de mogelijkheid van ordeverstoring in meer gemeenten en provincies tegelijk, een zekere eenvormigheid van het politie corps mét het oog op de samenwerking, hetgeen een zekere inmenging van hoger gezag bij de plaatselijke vervulling van de politietaak en de organisatie van de plaat selijke politie geboden doet zijn, aldus de toelichting. De gezagsverhoudingen De handhaving van het bestaande dua lisme brengt mede, dat de regering duide lijk wil vaststellen, hoever het gezag strekt van de verschillende autoriteiten, die zich bij de uitoefening van hun taak van de politie moeten bedienen. Ook hier is het ontwerp op de bestaande verhoudingen gebaseerd, doordat het de verantwoorde lijkheid voor de handhaving van de open bare orde in de gemeente bij de burge meester laat en die voor de vervulling van de justitiële politietaak bij het Openbaar ADVERTENTIE Ministerie. Bij de organisatie en het beheer van de gemeentepolitie wordt invloed toe gekend aan de justitie wat betreft de on derdelen die in het bijzonder belast zijn met recherche-werkzaamheden en het toe zicht op vreemdelingen. De meer gemeentelijke oriëntatie van het Korps Rijkspolitie komt onder meer tot uiting in het feit, dat de functie van de gewestcommandant niet wordt gehand haafd. De groepen worden zo enigszins mo gelijk per gemeente ingedeeld en een nauw contact met de burgemeester wordt ge waarborgd. Deze met de plaatselijke politie-dienst belaste groepen worden geïnspecteerd door een districtscommandant. Doel van de nieuwe regeling is, de schep ping van een korps dat onder centrale controle, maar dat voor wat betreft de plaatselijke politiediensten gedecentrali seerd is teneinde zich beter aan te kunnen ADVERTENTIE Naast onze bekende topmerken OMEGA - TISSOT BUREN brengen wij een grote sortering Zwitserse Anker-horloges vanaf 40 GROTE HOUTSTRAAT 86, HAARLEM SPECIAALZAAK SINDS 1883 passen aan plaatselijke eigenaardigheden. De complicaties, verbonden aan een veel heid van politie-apparaten, worden aldus vermeden. Voorts dient te worden vermeld dat de bijstand ter handhaving van de openbare orde een zaak wordt van de Commissaris der Koningin en in bepaalde gevallen van de minister van Binnenlandse Zaken. In dit verband gewaagt het ontwerp ook van de Koninklijke Maréchaussée, die overigens niet door deze wet zal worden bestreken. Een novum is tenslotte dat het ontwerp een taakomschrijving van de politie geeft, die aldus is geformuleerd: „In onderge schiktheid aan het bevoegd gezag en in overeenstemming met de geldende rechts regelen te zorgen voor de daadwerkelijke handhaving van de rechtsorde en het ver lenen van hulp aan hen, die deze be hoeven." ADVERTENTIE „BIG-BEN" plastic jassen electrisch gelast, water dicht. vederlicht, ideaal voor de vacantie voor Dames en Heren FALCON REGENJASSEN49.75 FIBRANNE GABARDINE 64.— WOLLEN GABARDINE114— Gen. Cronjéstraat 4044 - Tel. 15438 Haarlem.N oord TK had nooit kunnen denken, dat Castella Parels mij zoveel gemak en vreugd zou schenken. Ik heb al heel wat wassen gedaan, maar nooit heb ik zo versteld gestaan. Zelfs de soldatenwas van mijn zoon was in een wip weer zo helder als glas. Na lx spoelen hangt alles weer fleurig en zacht aan de lijn. Een mees terlijk fabrikaat! Zo schrijft ons één van de vele tienduizen den huisvrouwen, die' opgetogen zijn over de snelle en fantastische resultaten die zij bereiken met Castella Parels, het was middel "van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100 veilig wasmiddel. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zacht, heid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd ge geven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct per pak) in huis HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.50 Tour de France. 11.05 Voor de kleuters. 11.15 Gevarieerde muziek. 12.15 Platen. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Twee piano's. 12.50 Uit 't bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen en Tour de France. 13.20 Amuse mentsmuziek. 14.00 De opleiding tot maat schappelijk werker, discussie. 14.15 Kamer orkest. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Platen en Tour de France. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de we reld: De Philippijnen. 18.00 Nieuws. 18.15 Tour de France. 18.25 Voor de jeugd. 18.40 Reportage, of platen. 18.45 Platen. 19.00 Ge sproken brief uit Londen. 19.05 Promenade orkest en solist. 19.45 De toekomst van Zee land, klankbeeld. 20.00 Nieuws. 20.05 Holland Festival: Residentie-orkest, koor en solist. In de pauze (21.00) Voordracht. 22.00 Mede delingen 22.05 Zang en piano. 22.30 Platen. 22.40 Tour de France. 22.50 Sportactualitei- ten. 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte muziek. 23.45 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Vrouwenkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.3012.33 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.3312.40 Voor de boe ren). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Sopraan, viool en piano. 13.50 Platen, la.uu Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Clavecim- belrecital. 15.30 Kamermuziek. 16.00 Bijbel overdenking. 16.30 Strijkkwartet. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Mandoline-ensemble. 18.00 Piano. 18.15 Platen. 18.35 Waarom de Bijbel kiosk-arbeid?, causerie. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Volksliederen. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Mari nierskapel. 21.00 Wonderlijke wetenswaar digheden, causerie. 21.15 Platen en 't Wes pennest. 22.00 Voordracht. 22.15 Orgel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. TELEVISIE (AVRO, KRO, VARA en VPRO) 9.3011.00 Vertrek Tour de France 1954. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 13.30 Platen. 13.45 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 16.00 Opera feuilleton. 17.00 Nieuws. 17.10 Kinderliede ren. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Piano recital. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.45 Verzoekprogramma. 20.45 Wat is dat? 21.15 Ethnologische muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Pianorecital. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Beste allemaal. Engel se litteratuurgeschiedenis. (Op 224 en 75 m.). (Van onze parlementaire redacteur) De staatssecretaris van Financiën begon Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer met een korte bestrijding van een amendement- Gortzak (commun.), dat het risico en het rente-element bij huurkoop ter zijde wens te te laten. Juist nu de gewone détaillisten uit de regeling inzake de omzetbelasting verdwijnen, is heel het probleem van de huurkoop belangrijk geringer geworden. Daarom ontbrak eigenlijk de nodige zin aan het amendement, dat een nodeloze, en daarom te ontraden verfijning inhield. Het drietal dat voor de kleine ambachts man de grens van de omzet, waarvoor nog vrijstelling wordt verleend hoger wilde stellen dan de 1200 van het regerings ontwerp, de heren Hofstra (Arb.), Van de Wetering (C.H.) en Hooy (KVP), bestreed elkaar nog wat, waarna elk hunner op zijn beurt staatssecretaris Van der Berghe dui- dleijk probeerde te maken, dat er toch heus wel iets voor hun wijzigingsvoorstellen te zeggen viel. Zij kregen alleen maar te horen, dat bewandeling van de door hen aanbevolen wegen al te veel ingrijpen in de verschillende groepen van ambachts lieden zou betekenen. De regeling van het wetsontwerp diende echter alleen om de „allerkleinsten" van de omzetbelasting vrij te stellen. Ook nu weer viel er geen enkele beslissing, aangezien pas na het overleg binnenskamers, dat Dinsdagavond zou plaats vinden tussen de staatssecretaris, de minister, de commissie van voorbereiding en de indieners van amendementen, enig uitzicht te verkrijgen zal zijn over het ge heel. Men wil immers trachten het erover eens te worden welke keuze men moet doen uit de wijzigingsvoorstellen en om te be reiken, dat alles niet meer dan 10 millioen van de aanvankelijk door de regering be raamde belastingopbrengst zal vergen. Derhalve kunnen wij volstaan met slechts heel enkele grepen uit het debat te doen, want het is op dit moment nog niet duide lijk welke amendementen, die minder om zetbelastingpenningen willen doen slaan uit „menselijk leed", de staatssecretaris ten slotte nog aanvaardbaar zal achten. Hij waarschuwde natuurlijk in dit opzicht niet te ver te gaan, maar stond wel sympathiek tegenover het streven om ook diensten van artsen, vroedvrouwen en verpleegsters die niet voor ziekenfondsen optreden, vrij te stellen van omzetbelasting. De heer Van den Heuvel (A.R.) bepleitte vrijstelling van omzetbelasting op adver tenties in dagbladen, maar hiervan had mr. v. d. Berghe niet terug. Bij vrijstelling moet men het eerst kijken naar de verbruiker, zo merkte hij op. Welnu, aangezien het dag blad geldt als dagelijkse spijs voor de lezer, had er alles voor gepleit om het abonne mentsgeld van omzetbelasting vrij te stel len. Met de dienst, die'verleend wordt door het plaatsen van advertenites, is het geheel anders gesteld. Ook is er thans geen ,jZeer bijzonder" argument voor anders dan toen het bedrijf tengevolge van abnormaal hoge papierprijzen op extra-zware lasten zat om hier tot vrijstelling over te gaan. Hij ontraadde daarom het amendement- Van den Heuvel. Als ik nog vermeld heb, dat de heer Haken (commun.) vergeefs trachtte, taxi's vrijgesteld te krijgen, rest slechts als merkwaardig punt van het ver dere debat te vermelden, dat de door mr. v. d. Berghe bewilligde vrijstelling van diensten van begrafenisondernemers, een klein politiek geschil deed ontstaan. Terecht had de staatssecretaris aan de bepaling de uitleg gegeven, dat daaronder ook begrepen dienden te zijn de diensten in geval van crematie. Reeds was de behandeling van het artikel in kwestie achter de rug, toen plotseling d r. Lucas (KVP), eigenlijk dus volslagen buiten de orde, ietwat vinnig aan mr. v. d. Berghe verweet, dat hij daar opeens zo welwillend was geweest terzake van de crematie, hetgeen genoemde KVP- afgevaardigde principieel niet „nam". Terstond gaf de staatssecretaris hierop te verstaan, dat er van principieel stelling nemen voor crematie, uit de aard der zaak, bii dit wetsontwerp helemaal geen sprake kon zijn, doch dat het niet meer dan logisch en billijk te achten viel om, zo voor de diensten van de begrafenisondernemer vrijstelling van omzetbelasting zal gelden, dit ook van toepassing te doen zijn in geval van crematie. Italiaanse Oscar voor Amerikaanse ADVERTENTIE BETROUWBARE Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 film Het „zilveren lint", de Italiaanse pen dant van de Amerikaanse „Oscar", is toe gekend aan de Amerikaanse film „Little fugitive" als de beste buitenlandse film van dit jaar. Een jury van negen Italiaanse filmcritici wees alle overige prijzen toe aan Italianen. Het ene gat met het andere gestopt Conform de eis is een 46-jarige sigaren winkelier, tevens houder van het post agentschap aan de Nassaukade te Amster dam, door de Amsterdamse rechtbank wegens verduistering in dienstbetrekking van bijna 600 veroordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voor arrest en met de bepaling, dat van het res terende gedeelte 4 maanden voorwaarde lijk zullen worden opgelegd met een proef tijd van 3 jaar onder toezicht van de reclassering. De verdachte had in de afgelopen 5 jaar telkens enkele der bedragen die hij van klanten ontving ter storting op hun post rekeningen, achtergehouden. De klanten ontvingen wel het regu van het driedelige stortingsformulier, doch de verdachte hield de rest van het formulier en het geld ach ter. Enkele dagen later stortte hij echter uit de dan ontvangen nieuwe gelden de bedra gen van de achtergehouden stortingen en verzond de daarbij behorende formulieren. De verdachte heeft ruim 3 maanden in voorlopige hechtenis doorgebracht. De Raad van Europa te Straatsburg stelt jaarlijks, samen met de Kolen- en Staalge meenschap (K.S.G.), een aantal beurzen beschikbaar voor de aangesloten landen, voor studies van economische, historische of culturele aard, in het bijzonder op Europa betrekking hebbende. Dit jaar is een dezer beurzen op voordracht van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen toegewezen aan prof. Fred. L. Polak te Den Haag voor een studie om trent bloei, verval en toekomst der Wes terse cultuur. De toewijzing is geschied door een commissie van drie bestaande uit de bekende Engelse historicus Toynbee en twee even bekende oud-ministers van Bui tenlandse Zaken, Schuman en Van Klef- fens. Aan prof. Polak viel ook reeds in 1949 een soortgelijke eer te beurt door de toe kenning bij keuze van een UNESCO- stipendium voor een te verrichten weten schappelijke studie in Amerika. De heer Polak is buitengewoon hoogleraar aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam, publicist van naam vooral voor het cultuur-sociologisch onderzoek en is onder meer lid van de Hollandse Maat schappij der Wetenschappen. Opnieuw is voor de rechtbank te Am sterdam de controle op collectebussen ter sprake gekomen. De 26-jarige bankwerker P. J. H. de W. uit Amsterdam bekende, dat hij bij de laatste collecte voor Parkherstel lingsoorden zijn bus en die van de vrouw, met wie hij samenleefde, had geleegd. Bo vendien deelde hij ter zitting mede, dat hij ook van een paar andere collectes een deel van het geld uit zijn bus had gehaald. Volgens hem ging het in de laatste geval len om een bedrag van 300 gulden, hetgeen hij bereid was terug te betalen. Hij zei Parkherstellingsoorden voor ongeveer 185 gulden te hebben gedupeerd. Met behulp van een mes, dat hij in de gleuf stak, leegde de man de bussen, waar van hij de verzegeling onaangeroerd liet. Bij de politie was de aandacht op het twee tal gevestigd. Bij de collecte voor Parkher stellingsoorden hebben rechercheurs met gemerkt geld een val uitgezet, die het tweetal noodlottig werd. De officier van justitie achtte het hoog nodig, dat een ander controlesysteem wordt toegepast en gehandhaafd dan het huidige dat onvoldoende is. De officier eiste ander half jaar met aftrek van het voorarrest. De raadsman sprak van een verfoeilijk systeem van collecteren. De collectebussen deugen niet. Als men de bus omkeert komt het geld er uit rollen. De Arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 6 Juli 1954 in staat van faillissement verklaard: De vennootschap onder firma, onder de naam: „Aannemersbedrijf Joh. Seysener", te Hillegom, Vosselaan 18 D en haar vennoten A C. Seysener te Hillegom, Vosselaan 18 D en J. P. Seysener te Hillegom, Prins Bern- hardstraat 68. Rechtercommissaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. J. H. van Wijk te Haarlem. Klaas Breed, hovenier te IJmuiden, Reg- gestraat 35. Rechtercommissaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. H. Colenbrander te Beverwijk. Wegens gebrek aan actief werd op Dins dag 6 Juli 1954 opgeheven het faillissement van: de N.V. Fabriek van plasticproducten voor heen GéBON, te Heemstede, Cloosterlaan 5. Rechtercommissaris: mr. N. Reeling Brou wer. Curator: mr. K. H. C. Arts te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijsten zijn geëindigd de na volgende faillissementen: op 30 Juni 1954: H. van der Aar, aannemer te Zandvoort. Rechtercommissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. J. A. P. C. ten Bok- kel te Haarlem. Op 5 Juli 1954: A. Rodenburg, caféhouder te Haarlem, Plein 29. Rechtercommissaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. H. Jonker te Haarlem. Zes verdachten, die schuldig verklaard zijn aan diefstal en heliing van duizenden zakken ten nadele vain de stoommeelfa- briek Holland N.V. te Amsterdam, zijn door de Amsterdamse rechtbank veroor deeld. Een 46-jarige magazijnbediende vam deze fabriek kreeg 10 maanden met aftrek. Hij had minstens 5000 zakken weggenomen en verkocht aan een expediteur. Deze laatste werd wegens heling 1 jaar met aftrek op gelegd. Derde verdachte was een 43-jarige chauffeur die in de jaren 1949 tot 1952 ook enkele duizenden zakken gestolen had. Hij kreeg 1 jaar met aftrek met de bepaling, dat van het resterende gedeelte 6 maanden voorwaardelijk zullen zijn met, een proef tijd van 3 jaar. De overige verdachten kregen boeten plus een voorwaardelijke veroordeling. Ned. Herv. kerk Aangenomen naar Ferwerd J. Breur, legerpredikant te Amersfoort. Bedankt voor Huizen (N.H.) (vac. W. Vroegindewey) H. Goedhart te Middelhar- nis. Geref. kerken Beroepen te Stadskanaal (vac. L. G. Pleysant) G. Schrovenweer te Scheemda. Bedankt voor Ooltgensplaat H. K. Poel man te Andel (N.Br.). Beroepen te Middelburg (vac. H. Veld kamp) J. Heule te Edam; te Zwartebroek K. Ubels te Villenhove; te Westeremden H. D. Bakker cand. te IJmuiden. Aangenomen naar Valkenswaard G. F. Ch. Goslinga, cand. te Buitenpost, die be dankte voor West-Terschelling-Midsland. Geref. kerken art. 31 K.O. Beroepen te Hijken W. G. de Vries te Winschoten. Geref. gemeenten Bedankt voor Moercapelle A. v. Stuyven- berg te Nunspeet. VISUM GEWEIGERD Ds. A. Balke, die met zijn echtgenote door de Gereformeerde Zendingsbond in de Nederlands Hervormde Kerk zou worden uitgezonden als docent voor de opleiding van Toradja pandita's op Celebes, zag zijn visum voor Indonesië zonder opgaven van redenen, zowel voor zich als voor zijn echtgenote geweigerd. Het hoofdbestuur van de Gereformeerde Zendingsbond zal pogingen in het werk stellen dit besluit ongedaan te maken. Ds. Balke, die te Schoonrewoerd woonachtig is, wil anders het verzoek indienen hem als predikant van deze vacante gemeente te doen beroepen. Veertien sterfgevallen in Frankrijk J PARIJS (Reuter) De Franse politie heeft drogisterijen in geheel Frankrijk be zocht om te vragen of het nieuwe „wonder middel" stalinon voorradig was, welk mid del, naar men nu aanneemt, verantwoor delijk is voor veertien sterfgevallen. Het geneesmiddel, een zwavelverbinding, dat in Januari door de gezondheidsautoriteiten werd goedgekeurd, is bedoeld als medicijn tegen steenpuisten en abcessen. Toen het praeparaat Maandag aan mui zen werd toegediend, stierven deze echter onmiddellijk. Politie-artsen zijn van oor deel, dat stalinon encephalitis (hersenvlies ontsteking) veroorzaakt. Een man en een vrouw stierven in Cambrai (Oost-Frank rijk) aan encephalitis, na gebruik van het middel. Hetzelfde gebeurde in Midden- Frankrijk, te La Bachellerie. Voorts is de toestand van een kleine jongen, die na be handeling met stalinon in een ziekenhuis te Parijs werd opgenomen, ernstig. De minister van gezondheid heeft de ver koop van het middel verboden. Drogisten werd verzocht de 2400 beschikbaar gestel de flesjes stalinon in te leveren. De politie deed, om verdere ongelukken te voorko men, via de radio een waarschuwing om roepen ten behoeve van een vrouw, die een flesje had gekocht. 42. In vliegende ren snelde Joris naar zijn kantoor. „De toestand is mij enigszins uit de hand gelopen", mompelde hij. „Mijn zakeninstinct waarschuwt mij, dat ik mijn bedrijf hier moet staken en mij spoedig naar elders dien te begeven, onder mede neming van mijn bedrijfskapitaal. Kortom: ik moet weg zijn, voor men de kruispijp- puzzle heeft opgelost". Maar reeds hadden de stedelingen het raadsel van de gekruiste pijpen aardig doorgrond. In dichte drom stonden zij rond de plaats, waar eens het tentje had gestaan, doch waar zich nu een borrelende bron bevond. „Kijk, kijk", zei een technisch onderlegd heertje, „de buis van de waterleiding was op het gas aan gesloten.en omgekeerd. DAT is dus de bron van alle moeilijkheden geweest!" „Goedbloed moet dat gedaan hebben!" riep een dame, „ik heb hem zelf in het tentje, dat hier eerst stond, bezig gezien!" „Heb jij hem daar soms bij geholpen, huh?", vroeg de druipende agent aan onze drui pende Panda. „Nn, nee, mijnheer! H.... heus niet!", stamelde Panda, „ikke, ik was wel zijn compagnon, maar ik wist hier toch werkelijk niets van af!" ADVERTENTIE 't Beproefde afdoende middel, dat ge inneemt voor Uw genoegen en dat van de ene mi nuut op de andere alle zuurbrand blust en Uw overtollig maagzuur elimineert. Geen wonder dat iedereen dweept met Rennies een uitkomst voor die vele mensen die nooit zonder zorg aan tafel gingen met het vooruit zicht van hun maagklachten achteraf. maar wien Rennies afdoende uitkomst brachten. Onmiddellijk. De twee Amerikaanse atta che's die het Kremlin van spionoage heeft beschuldigd en tot ongewenste personen verklaard, „moeten de Sovjet- Unie onmiddellijk verlaten", aldius heeft het officiële Russische persbureau Tass bekend gemaakt. Volgens Tass had de Russische eontra-spionnagedienst aan het licht gebracht, dat de twee Ameri kanen hun diplomatieke status mis bruikten om te spionneren. Duizelingwekkend. De Amerikaanse lucht macht heeft bekend gemaakt, dat proef vluchten met de nieuwste Amerikaanse jager, de Lockheed XF-104, met succes zijn voltooid. E.r is ongeveer een jaar met de machine proef gevlogen. Het toestel zou twee keer zo snel zijn als het snelste straalvliegtuig, dat op het ogenblik gebruikt wordt, doch de helft lichter zijn. Er is gezegd, dat de nieuwe jager een snelheid van 2400 km. per uur heeft bereikt. Onwaarschijnlijk. De Amerikaanse atoom geleerde dr. Oppenheimer, wien kort geleden de toegang tot geheime vindin gen op het gebied der kernsplijting en haar krachtopwekking werd ontzegd, heeft medegedeeld dat het zeer onwaar schijnlijk is dat hij in staat zou zijn naar Londen te gaan om de bijeenkomst van de internationale vereniging voor theoretische en toegepaste natuurkunde, waarvoor hij is uitgenodigd, bij te wo nen. Gewijzigd. Het doodvonnis, dat een Britse krijgsraad in de Suez-kanaalzêne over de soldaat eerste klasse bii de RAF Anthony Morgan had geveld wegens moord op een luitenant van de Egyp tische politie, is gewijzigd in acht jaar gevangenisstraf. Het vonnis tegen de Britse soldaat Edward McKinney, die voor hetzelfde misdrijf eveneens ter dood was veroordeeld, is reeds gewij zigd in twaalf jaar gevangenisstraf. Ondergronds. Teneinde het drukke verkeer in het centrum van Brussel te ontlasten, zullen de trams tussen het Noord- en Zuidstation onder de grond worden ge legd. Nabij het Zuidstation is reeds een begin gemaakt met de aanleg van een onderaardse tunnel, die het eerste tra ject zal vormen van een Brusselse métro. Deze tunnel zal gereed moeten zijn in 1958, het jaar waarin te Brussel een wereldtentoonstelling zal worden gehouden. Grote moeilijkheden zullen echter nog overwonnen moeten worden aangezien de bedding waarin het rivier tje de Zenne loopt, geheel verlegd moet worden. Rozenkrans. Te Rome verluidt dat Paus Pius XII aan de Franse verpleegster Geneviève de Galard een rozenkrans heeft gezonden en haar in een begelei dend schrijven hulde heeft gebracht voor haar moed en zelfopofferend werk voor de gewonden van Dien Bien Fhoe. Uitgeworpen. Ongeveer 7000 stakende in heemse havenarbeiders te Durban (Z. Afrika) hebben bevel gekregen het werk te hervatten of hun woningen in de nederzettingen van de maatschappij binnen 24 uur te verlaten. Indien zij weigeren de nederzettingen te verlaten, zullen zij er als personen, die een mis drijf hebben begaan, worden uitgewor pen, aldus hun werkgevers. De haven arbeiders eisen loonsverhoging. Invasie. Van 22 tot 27 Juli zullen in. het kader van de intergeallieerde oefenin gen in de haven van Zeebrugge en on middellijke omgeving ontschepenings- oefeningen worden gehouden door de uit 5000 man bestaande „264th Scottish Beach Brigade". Veroordeeld. Afgevaardigden van het 400.000 leden tellende vakverbond van Britse spoorwegarbeiders hebben op een congres te Gourock in Renfrewshire met een grote meerderheid een resolutie aangenomen, waarin herbewapening van Duitsland wordt veroordeeld. Duit in zakje. Franco, de Spaanse dic tator, heeft zijn eerste persconferentie sinds 1939 gehouden en daar betoogd, dat hij niet in de noodzaak van pers vrijheid geloofd. Hij zeide de economi sche blokkade van alle communistische landen voor te staan en deelde mee dat Spanje steeds meer en steeds betere wapens fabriceert. Engelse zomer. Londen huiverde gisteren bij een thermometerstand van 47 gra den; het was de koudste Julidag sinds jaren. De BBC heeft voor vannacht en vanochtend een waarschuwing wegens vorst uitgezonden. Niemand kan zich herinneren dat eerder wel eens meege maakt te hebben. HERHAALDELIJK hebben we op deze plaats er op gewezen, dat we zien met onze hersenen. In dit proces spelen de ogen weliswaar een belangrijke rol omdat zij als lenzen fungeren en de lichtstralen op het netvlies werpen, maar het werke lijke zien speelt zich toch in onze hersenen af, waar de, via de oogzenuw ontvangen lichtgolven, tot beelden worden opge bouwd. De ervaring heeft ons geleerd uit de aard en de combinatie der ontvangen lichtprikkels con- f clusies te trekken, waardoor het werkelijk zien mogelijk wordt. (Hiermede is het wezen van het zien uiteraard nog niet verklaard). Zoals gezegd, onze hersenen V trekken bepaalde conclusies en deze houden wij voor de werkelijkheid. Maar onze hersenen kunnen zich in de conclusies ook wel eens vergissen en dan zien wij iets wat in werkelijkheid héél anders is. We behoeven daarbij niet aan waandenkbeelden of ziekelijke fantasiën te denken, want in elk gezond brein wor den deze foutieve conclusies bij herhaling getrokken. V kunt zich hiervan direct overtuigen door twee evenwijdige lijnen te tekenen en vanuit één punt een bundel Stralen over deze lijnen heen te trekken. De uitkomst is werkelijk verbluffend, want niemand zal na deze handelingen met het potlood nog willen geloven dat beide lijnen inderdaad evenwijdig lopen. Onze herse nen dringen ons n.l. een andere en fou tieve conclusie op, hetgeen tot gevolg heeft dat wij iets zien dat in werkelijk heid niet aanwezig is. Toch zien we het zó en niet anders. Op een dergelijk gezichtsbedrog berusten talrijke figuren die opzettelijk in elkaar zijn geknutseld om onze hersenen op een dwaalspoor te brengen. Waarom onze her- senen altijd weer dezelfde vergissing ma ken, blijft een mysterieus geheim. Het feit ligt er nu eenmaal. Wanneer we uit een papieren ring twee gelijke stukken van ieder ongeveer 120 booggraden knippen waarbij de rich ting van de schaar tijdens het knippen op het middelpunt moet zijn gericht kun nen we onszelf voor de mal houden door beide ringsegmenten boven elkaar te leg gen. Hoewel beide segmen ten precies even groot zijn, zal het bovenste desondanks altijd kleiner lijken. En niet alleen de menselijke herse nen blijken zich in dit opzicht steeds te laten beetnemen, maar ook dierlijke hersenen zijn hiervoor vatbaar. De bekende dieren-psycholoog Revesz dres seerde kippen zodanig, dat zij steeds voed sel pikten van de kleinste van twee figu ren, welke hij hen voorlegde, zoals drie hoeken, cirkels, vierkanten e.d. Legde hij daarna de graankorrels op de zojuist ge noemde ringsegmenten, dan verkozen de dieren steeds die figuur die ook ons het kleinste toeschijnt, doch die zoals we weten precies even groot is als het on derste segment. Waaruit blijkt, dat het ge zichtsbedrog berust op associatie- en com binatie-processen in de hersenen welke niet typisch menselijk zijn, maar ook bij dieren voorkomen. Over het zien bij dieren kunnen we nog wel iets zeggen, want daardoor kan het ons duidelijk worden waarom de voorhoede spelers van een voetbalelftal de bal zo vaak tegen de keeper schoppen, inplaats van in het lege doel! Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2