Portugese „verre vissers" met de aanblik van koopvaarders Thalia Weer een Santpoortse feestweek in Augustus bij Agenda voor Velsen Morgenavond ruim 150 athleten op „Watervliet" Resultaten van een jaar onderwijs trots aan den volke getoond Kennemer Lantaarn SCHOOLBOEKEN VAN DORP Ringrijderij, wielerwedstrijd en draverij Zware reizen naar New Foundland vergen hechte schepen Er bestaat nu ook een COVIJ-ZUID 7 LANGS SLUIZEN EN HAVENS „Stormvogels" houdt jaarvergadering Donderdag concert in Burg. Rijkenspark Nationale avondwedstrijden van „Suomi" „De Goede Aarde" Donderdag in Thalia-Theater TVS Zaterdag in het Rijkenspark Huishoudschool exposeert Vanavond een modeshow Vergadering van de „T uinbouw-studieclub" „01ympia"-successen Aardbeien blijven hoge prijzen opbrengen f WOENSDAG 7 JULI 1954 In ons land zijn enige jaren geleden visserijschepen gebouwd voor Portugal. 'Behalve de trawlers, waarvan er één onlangs door een Haarlemse werf werd afgeleverd, waren er drie bijzondere bij, die men op het eerste gezicht niet bij de visserijschepen zou rangschikken. Bekijken we de foto van de „Soto-Maior", genomen tijdens de proefvaart op de Nieuwe Waterweg, dan heeft het schip meer weg van een koopvaardijschip dan van een vissersvaartuig. We zouden het ook voor een coaster kunnen houden, maar wat de tonnemaat betreft is de „Soto-Maior" aanmerkelijk groter dan de grootste Nederlandse coaster. Het schip meet namelijk 1000 bruto reg. ton en 576 netto. De lengte over alles be draagt 65.90 m., lengte tussen de loodlijnen 60 m., de breedte 9.70 m. en de holte 5.20 m. Alleen het bakdek heeft al een lengte van 21.64 m., terwijl het campagnedek 20.11 m. lang is. In de machinekamer staat een 6 cyl. Werkspoor motor opgesteld van 650 pk. De N.V. Scheepsbouwwerf Gebr. Pot in Bolnes leverde het vaartuig in 1950 af aan de Soc. de Pesca Oceano te Lissa bon. Een jaar eerder kwam bij dezelfde werf de „Vaz" gereed, ook bestemd voor Lissabon en toebehorende aan de Brites, "Vaz en Irmao, terwijl een zusterschip van deze beide vaartuigen in 1948 afgeleverd werd door de Scheepswerf „Gideon" van J. Koster Hz. te Groningen. Deze is ge bouwd in opdracht van J. L. da Costa en Cia, eveneens te Lissabon en heet „Sernache". De Sernache, Vaz en Soto-Maior zijn moderne Portugese kabeljauwvaarders, die ver van de thuishaven hun bedrijf uit oefenen, namelijk bij New-Foundland. De schepen verlaten elk jaar tegen April de thuishaven om koers te zetten naar deze streken, waar maanden achtereen wordt gevist om in October weer in het vader land terug te keren. Bij terugkomst is het de schepen aan te zien dat zij het zwaar te verduren hebben gehad. De maanden No vember tot Maart heeft men hard nodig om de schepen zowel in-als uitwendig op te knappen. Met de lijnen Ter onderscheiding van de trawlers is de „Soto-Maior" en zijn collega's een ka bel j au wvaarder, die met lijnen vist. Het eigenlijke werk wordt echter verricht door een behoorlijk aantal kleine bootjes, „dor- ries" genaamd, die elk 5 meter lang en 1.50 breed zijn. Zij bieden plaats aan twee personen, één aan de riemen en de ander aan de lijn. De vislijnen zijn honderden meters lang en voorzien van zijlijntjes, waaraan zich de haken voor het aas bevin den. Voor aas worden sardines gebruikt en per reis neemt men 40 ton van die visjes mee, keurig verpakt in kleine kistjes. Als de kleine bootjes zich volgevangen heb ben worden ze met vissers en vangst aan boord gehesen. De gevangen kabeljauw wordt aan dek verder bewerkt, gezouten en in de ruimen geborgen. Zit het seizoen er op dan zijn dergelijke schepen vol als ze ongeveer 1.000.000 kg. vis en 20 ton levertraan „in" hebben. Deze vangst verkrijgt men onder moei lijke en gevaarvolle omstandigheden. Het gebeurt menigmaal dat een „dorrie" niet bij het moederschip terugkeert wegens stormweer of door mist. Dit bedrijf is te vergelijken met de wal visvaart, waarbij de jagers er op uittrek ken, welke schepen echter uitgerust zijn met de meest moderne hulpmiddelen en beschikken over een behoorlijk machine vermogen, terwijl de „dorries" zichzelf maar moeten zien te redden. (Nadruk verboden) ARIE VAN DER VEER ADVERTENTIE Vrijdagavond 16 Juli houdt de voetbal vereniging „Stormvogels" de jaarvergade ring in hotel Kennemerhof. Aftredende be stuursleden zijn de heren Chr. W. Suwe- rink, voorzitter; K. de Jong, tweede voor- ziter en R. Nieborg, tweede penningmees ter. Zij stellen zich allen herkiesbaar. De heer J. G. Swier heeft als bestuurslid be dankt, dit als gevolg van het aanvaarden van de functie van voorzitter van VZV. Hij was tevens redacteur van het clubblad. Het bestuur stelt thans als candidaat de heer T. Koopmans. Leermiddelen voor de Willem de Zwijgerschool De uitbreiding van de o.l. Willem de Zwij gerschool te IJmuiden (Oost) met 2 les lokalen maakt het mogelijk over te gaan tot de invoering van het onderwijs in han denarbeid aan die school. De leermiddelen voor dit onderwijs ontbreken echter, zodat het noodzakelijk is deze alsnog aan te schaf fen. De kosten hiervan worden geraamd op f 4500. Het programma van het openluchtconcert op Donderdag 8 Juli 1954 in het Burg. Rij kenspark te Santpoort door de Harmonie kapel „De Eendracht" ziet er als volgt uit: The Prairy Flower March, J. Ord-Hume; Titus, Ouverture, W. A. Mozart; Alceste, Ouverture, C. W. von Glück; lm Italieni- schen Style, Ouverture, F. Schubert; Adagio en Allegro uit 1ste Symphonie, C. Saint- Saens. Pauze. Le Barbier de Seville, Ouver ture, G. Rossini; La Housarde, Wals; Gam- matique, Mars, G. Boedijn. WOENSDAG 7 JULI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Voetbalwedstrijd Hon garijeEngeland" en „Song of the road". Rex, 20 uur: „De smokkelprinses". Openbare Kleuterschool, Casembroot- straat, 20 uur: Lezing G. J. Kwakkel. Mevr. dr. J. v. d. Bergh v. Eysinga-Elias- school, Gem. Huishoudschool, P. J. Troel- straweg: tentoonstelling geopend van 10.3012 uur en van 14.3017 uur. SANTPOORT Samenwerkende koren Santpoort, 19.30 uur: concert voor personeel en patiënten in openluchttheater „Jagtlust", Prov. Ziekenhuis. VELSEN Commissie voor Natuurbescherming, 19.30 uur: excursie Duin en Kruidberg, verzamelen bij de woning B 74 aan de Duin en Kruidbergerweg. DONDERDAG 8 JULI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „De goede aarde". Rex, 20 uur: „De smokkelprinses". VELSEN Raadhuis, 9.3012 uur: spreekuur wet houder van Openbare Werken; 1012 uur: spreekuur wethouder van Sociale Zaken. SANTPOORT Samenwerkende koren Santpoort, 19.30 uur, als Woensdag, nu voor publiek. Harmoniekapel „De Eendracht", 20 uur: Openluchtconcert in Burg. Rijkenspark. Een coaster? Nee, een Portugese visserman. De Kennemerstaten Athletiekvereniging „Suomi" zal morgen, Donderdagavond om zeven uur op de sintelbaan van het sport park „Watervliet" interessante nationale wedstrijden voor dames en heren houden, waarvoor onder de ruim 150 deelnemers een groot aantal prominenten heeft in geschreven. Dat voorspelt een spannende strijd op verschillende loop- en technische nummers. Dat deze wedstrijden bovendien toch al be langrijk zijn bewijst wel het feit, dat zelfs een achttal athleten van de Leeuwarder athletiekvereniging „Marathon", vier da mes en vier heren er voor naar Velsen komt. Voor de dames is ongetwijfeld een spec taculair nummer het discuswerpen, waarbij athletiekliefhebbers de Nederlandse kam pioene en recordh oudster Ans Paiïhorst- Niessink kunnen zien met haar rivalen C. Aafjes (Lycurgus, Krommenie) en H. Streefkerk (Blauw Wit, Amsterdam). De 100 m. dames brengt onder anderen de gezusters R. en N. de Vries (Gita, Haar lem), C. Duyn (DEM, Beverwijk) en S. Jeltema en H. de Jong (beiden Mara thon, Leeuwarden) in de startblokken. Bij de 80 m. meisjes A starten E. en L. Gieeke van Gita, Haarlem; G. Maathuis, DEM en R. Steyn, Suomi. Internationaal Met bijzondere belangstelling wordt uit gezien naar de 400 m. A heren, waarin felle strijd wordt verwacht tussen de 800 m. Nederlands kampioen J. Rem, Lucurgus; S. Steger, de Zwitserse 400 m. kampioen en lid van A.V. '23 en zijn clubgenoot J. L. Schmitz. Voor de 800 m. heren A zal, nu Rem hierop niet uitkomt, een spannende race te wachten zijn tussen J. Havenaar (A.V.'23), G. v. d. Hoeven en C. de Boer (beiden Ly curgus) en H. Meyboom (Haarlem). We gens een voetblessure kan de Suomi-loper Joop Smit jammer genoeg niet starten. Bij de jongens A 800 m. start de DEM- athleet F. Kalkman. Jan Lmeune (Suomi) zal on kogelstoten strijd moeten leveren met de andere plaat selijke favoriet J. v. 't Hof (DEM). De 3000 m. belooft een mooie race tus- De vertoning van de bekende en inder tijd met veel succes uitgebrachte film „De Goede Aarde" zal velen Donderdagavond in Thalia in de gelegenheid stellen alsnog kennis te maken met de zeer geslaagde vertoning van Pearl Buck's wereldbekende boek, waarin het lijden en werken van een Chinese familie op indrukwekkende wijze wordt geschilderd. Paul Muni kreeg door zijn rol van Chinees landeigenaar indertijd grote vermaardheid, evenals Louise Rainen door haar uitbeelding van de Chinese vrouw en moeder. De Santpoortse turnvereniging TVS geeft Zaterdag een openlucht-uitvoering in het Burgemeester Rijkenspark. Aan deze uit voering wordt deelgenomen zowel door junioren als door de senioren afdeling, zo dat dus geheel TVS in het park aanwezig zal zijn. Het uit te voeren programma be staat uit 26 nummers en wel: 1. Vaandel- groet en opening; 2. Vrije-oefening (jon gens); 3. Huppel-oefening (meisjes); 4. Lenigheids-oefening (heren); 5. Vrolijke wijsjes voor kleine meisjes (meisjes); 6. Grond-gymnastiek (jongens); 7. Gymnas tiek aan toestellen; 8. Liedjes van de zee (jongens); 9. Ringen zwaaien (dames); 10. Vrije-oefening (meisjes); 11. Tremplin- paardspringen; 12. Boerendans; 13. Oefe ning met tweetallen (dames); 14. Knots oefening (dames sen.); 15. Bonds-oefening (dames); I?. Sluiting. sen de bekende prominenten D. Mars (Zaanland), S. v. d. Kley (Lycurgus), de Leeuwarder H. Huiziinga, Nederlands steepie-ohase-kampioen 3000 m., A. Spek van Suomi, P. Bakker van Blauw Wit en „Kappie" (H.) AdriChem van DEM. Tenslotte warden de wedstrijden beëin digd met dames-estafette 4x100 m. en de Zweedse estafette (400, 300, 200 en 100 m.), voor heren met AV'23, Lycurgus en Suomi. Geslaagden Voor de te Amsterdam gehouden practijk- examens machineschrijven slaagden de da mes P. de Blois en R. Siebelist. Zij werden opgeleid door het Instituut van Otterloo te IJmuiden. Velsens huishoudschool heeft gisteren de kunstproducten van één jaar hard werken tentoongesteld. Voor de eerste maal in de nieuwe school aan de Troelstraweg in IJmuiden-Oost. Het kon dan ook niet anders of de bezoekster trof overal glundere gezichten. Niet slechts dat de voorwerpen op aantrekkelijke wijze waren uitgestald, het was duidelijk merkbaar dat de arbeidsprestaties, waarover in andere jaren al menig lovend woord kon worden geschreven, nog waren verhoogd. Er kan inderdaad in dit zeer comforta bele milieu meer toegegeven worden aan het initiatief der leerlingen, er kunnen bo vendien meer mogelijkheden worden ge bruikt. En wie zal ontkennen dat er op huishoudelijk terrein vele mogelijkheden bestaan? Sfeer is in een gezin een heel voorname factor. Begrip is een tweede. Dit begrijpen van mensen en mensjes, met wie de huisvrouw- in-wording in haar later leven zal worden geconfronteerd en met wie ze om moet gaan wordt zeer zeker aangekweekt in de lesuren van kinderverzorging en -opvoe ding. De Velsense meisjes en ouders mogen deze uren volstrekt niet onderschatten. Het zijn niet alleen de uiterlijke, tastbare voorwerpen zoals het maken van een baby-uitzet, het verzorgen van de pasge borene en later het kleden en voeden van de kleuter, die deze lessen en ook de expo sitie uitzonderlijk aantrekkelijk maken. De psychologische achtergrond is even belang rijk. De lerares die dit vak doceert wijst hun de weg in de doolhof van eventuele moeilijkheden die zich kunnen voordoen, zoals koppigheid, angst, ongehoorzaamheid, jalouzie. Wat de handenarbeidprestaties in deze betreft: ze mogen er zijn. De paardenfigu- ren van touw, kleurig opgetuigd, de feeste lijke slingers en „feestmutsjes", de poppen van krantenpapier, de poppenwieg] es van sigarenkistjes gemaakt, enz. Allemaal voorwerpen die de kleuter graag zou wil len bezitten. Kleding naar maat In de naaldvakafdeling wordt het oog geboeid door tal van kledingstukken in onderscheidene variaties. Het keurige mantelpak met de met zorg gekozen ac cessoires, het strandpakje met short en aparte bolero, de zwierige rose-zwart ge ruite jurk aan de wand, het tere satijnen bedjasje en niet te vergeten het tot in de puntjes afgewerkte blauwe herenpak, een ware concurrentie voor de kleermakers in Velsen. Wat de linnenkast betreft: keurig bor duursel en tussenzetsel op al het linnen goed is een feest voor het oog. Donderdagavond 8 Juli komt de Tuinbouw- Studieclub „Velsen en Omstreken" in de koffiekamer van de begraafplaats „Wester- velö" te Driehuis in vergadering bijeen. De heren D. Twist uit Beverwijk en A. Wesse- ling uit Haarlem zullen spreken over het forceren van bloembollen binnenshuis en over vaste planten in de tuin, een en ander aan de hand van medegebracht materiaal. Deze vergadering zal niet alleen voor de leden toegankelijk zijn, maar ook voor be- lar. gstellenden. <t Ook de docente van het Algemeen Vor mend Onderwijs heeft in deze beter haar vleugels uit kunnen slaan. Aan haar leer plan heeft zij in de vorm van letterkunde, poëzie en zelfs kunstgeschiedenis een deel van algemene ontwikkeling toegevoegd. De sprookjes van Andersen zijn door de leer lingen in opstellen verwerkt en rijkelijk geïllustreerd en ook poëzie van Jacqueline van der Waals en andere bekende dichters werd besproken en geleerd. Het leven en de persoon van Vincent van Gogh zijn in dit jaar de meisjes nader gebracht en het copiëren van verschillende van zijn wer ken is aardig geslaagd. Uit alles blijkt dat de meisjes diep in hun hart belangstelling voor deze zaken hebben. Dat deze expositie gisteren door een stroom van gasten werd bezocht, be hoeft geen betoog. En wie vandaag de moeite wil nemen te gaan zien wat er al zo geschiedt en vervaardigd wordt in een van Velsens meest moderne onderwijs inrichtingen, kan er van half drie tot vijf uur nog terecht. Misschien zou een bezoek aan de modeshow des avonds om acht uur ook wel iets zijn. Het is in elk geval de moeite waard! H. D. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur in slechts één speciale voorstelling Paul Muni Louise Rainer in Pearl S. Buck's DE GOEDE AARDE De machtige verfilming van het meest vitale boek van deze eeuw Glorieus ontvouwt de film dit prach tige drama. Toegang 18 jaar. Onder leiding van mej. E. Smit heeft „Olympia" te IJmuiden deelgenomen aan de wedstrijden van de Kennemer Turnkring ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Zandvoortse gymnastiekvereniging O.S.S. De dames van „Olympia" hebben vele successen geboekt. In de afdeling eigen- gereedschapsoefening kwam „Olympia" on betwist als eerste uit de strijd. In de bondsserie 1954 een oefening, die gemaakt werd voor de Olympische dag, waaraan Olympia ook deelnam werden de dames tweede. Ook op de nummers even- wichtsbalk en vrije oefeningen waren de prestaties van goed gehalte, In beide afde lingen werd „Olympia" tweede. In totaal behaalde „Olympia" een eerste en drie twee de prijzen. Regen en wind ten spijt viel de aard beien aanvoer op de Dinsdag in Beverwijk gehouden veiling niet tegen; er waren ruim 26000 manden die vlot verkocht werden. De aardbeien met dop gingen voor uitste kende prijzen naar de binnenlandse markt. Er werd van 3.50-/ 4.70 voor betaald. Doosjes varieerden van 33-92 cent per stuk. Aardbeien zonder dop varieerden van 3.20-/ 3.85 per mand. De Harddraverij-Vereniging „Santpoort en Omstreken" heeft ook dit jaar een bont programma samengesteld voor de traditionele gezellige Santpoortse feestweek, die begint op Dinsdag 3 Augustus. Het programma wijkt heel weinig af van dat in het vorige jaar, daar het bestuur zich heeft laten leiden door de gedachte: wat goed is moet blijven. Al doet het weer thans dan dikwijls aan November denken, het bestuur van de harddraverij-vereniging hoopt dat op de vele dagen van slecht weer even zovele zullen volgen met mooi zomerweer. Opdat het programma goed tot zijn recht komt. De ringrijderij zal op de eerste dag, Dinsdag 3 Augustus worden gehouden. Zowel fietsers, als berijders van losse en aangespannen paarden zullen voor „De Weyman" bij vrolijke muziek dit aloude volksfeest tot leven brengen. Op het ker misterrein zullen de kermis-attracties in middels de poorten hebben geopend. Deze kermis duurt tot Zaterdagnacht. Wielerwedstrijd Indien mogelijk volgt Woensdag de wie lerwedstrijd. Dit evenement is echter nog niet definitief, daar de vergunningen nog niet binnen zijn. Bij de renners bestaat voor de „Ronde van Santpoort" veel belangstel- In ons park De hoede van het geëerde publiek, waarin ons „Velser- Oeek" sinds jaar en dag door middel van nette bordjes drin gend wordt aanbevolen, is er niet een, waaraan ik mijn min derjarige dochter met een ge rust hart zou willen toever trouwen. Want het geëerde pu bliek en vooral de juniores daarvan gooien er maar al te vaak met de ruitjespet naar. Ondanks het duidelijke verbod op genoemde nette bordjes - door de overheid zo fijntjes in het groen gehouden met gele letteren wordt er op elke Zondagmiddag in Linden- en Beukelaan druk rij gewield en zelfs op paden, waar dat hele maal nooit en helemaal^niet mag, ontwaart de bedaagde wandelaar plots fietsers op zijn weg. Het staat er toch echt wel nadrukkelijk: op Woensdag-, Zaterdag- en Zondagmiddagen na dertien ure mag er niét ge fietst worden in Velserbeek, ook niet op de hoofdlanen. Nou, gaat u maar eens kij ken. Als u toevallig bezoldigd opsporingsambtenaar bent, zit er een boterham vol bekeurin gen in. Een speld veel geld Aan bepaalde collecten is het haast een voorrecht te mo gen offeren, vind ik. Dat zijn van die ingeburgerde inzame lingen, waarvan het busgerin- kel, dat anders wel eens een lichte en nimmer getoonde wrevel kan opwekken, slechts glimlachjes op de gezichten dooit. Zonnestraal is er één van en Zonnestraal komt in de week van 12 tot V7 Juli aan onze portemonnaie kloppen voor een gave naar vermogen. Nu weet ik wel, dat u toch al van plan waart een paar briefjes van tien voor Zonnestraal te reser veren, maar daar gaat het in dit geval niet allereerst om. Het gaat nu even om de mede werking van ons allemaal. Woensdagavond heeft Ome Jan van Zutphen het geloof ik wel aardig duidelijk verteld op de bijeenkomst van deze vereni ging, die de tbc onder alle ge zindten bestrijdt en ik kan hem dat ook moeilijk verbete ren, maar niettemin: doe mee, meisjes en jóngens van Velsen laat het collectantenheir uitgroeien tot een stormploeg en geeft ulieden op, indien ge le aanvallige leeftijd van zes tien jaren te boven zijt, bij: IJmuiden: H. Alden, Bloem- straat 77; mevr. Scholten, Ka- n aalstraat 111; mevr. Slag boom, J. F* Coenstraat 18, mevr. Schouwerwou, Waal straat 54. IJmuiden-OostE. Luikman, Cypressenstraat 12; mevr. Zwart, Ger. Doustraat 8; mevr. Herrendorf, Accaciastraat 23; mevr. Vlietstra, Kalverstraat 18; mevr. kramer, Lijsterlaan 14. Driehuis; mevr. Cloo, Bil- derdijklaan 1; mevr. Brits, Wa terlandweg 2. Velsen-Noord: J. de Boer, Meerweidelaan 36 rd. Santpoort: mevr. Vreeling, Duinweg 60; mevr. Wijnberg, Kerkerincklaan 40. Het collecteren voor Zonne straal is een dankbaar werk, dat beloof ik jullie, want ge zijt die dagen onweerstaan baar. Als die zonnestraal uit veler harten en voor veler wel zijn door de regen van de tijd Iringt, komt er vast een pracht van een regenboog van. Gaat u zich vanavond nog even mel- len? Bedankt, namens al die getroffenen in den lande, be- dknkt! Terug Pieter Glas is geboren in Eg- mond en hij zal waarachtig de enige Glas niet zijn, die daar het levenslicht aanschouwde. Hij trok als jongmaat naar de IJmuidense visserij, maar toen hij een jaar of 33 was gewor den, werd 't hem hier toch een Oeetje te benauwd en de kans om naar Amerika te komen, werd dan ook door Pieter Glas met beide handen aangepakt. De familie bleef achter in de Breesaapstraat, maar ze hoor de niets of weinig meer van de verre emigrant. Van derden vernamen ze, dat Pieter op vijf kilometer van New York ;en nieuw bestaan ineen had gemetseld. Met varen en vis sen. Laat nu die Amerikaan se Egmonder-IJmuidenaar na 34 lange jaren plotseling weer de Breesaapstraat binnenstie- felenHij is inmiddels al weer terug, na zijn ogen te hebben uitgekeken aan alles, wat hier in die tussentijd ver anderde en verdween. Pieter zei blij te zijn, dat hij het oude nest toch nog een keer terug had gezien. Nou, het was we derkerig. Terug II Heel die nieuwe wereld komt hier trouwens terug, want Jacob Twisk is ook al even komen overwippen uit Canada. Een 28-jarige IJmui- denaar toog daar 42 jaar ge leden heen, zo maar op de bonnefooi met vrouw en kind. Het drietal is, nog steeds op de gok, de wildernis inge wandeld, heeft vermoedelijk nergens een cafetaria maar tenslotte toch een stuk brood gevonden „Dutchy", zoals de om geving deze potige en door zettende IJmuidenaar al gauw noemde, kwam via de cementsjouwerij in het hout terecht en gebruikte net zo lang handen en hersens tot hij een eigen houtopslag plaatsje met een eigen ge bouwd huis bezat. Later heeft Jacob als bankwerker bij de Canadian Pacific Railway gewerkt en hij is nu alweer vijf jaar gepensionneerd. Maar het zat hem al die tijd toch wel lichtelijk dwars, dat hij niets uit IJmuiden precies wist er gingen ver halen over die dood en die ziek, zodat Jacob Twisk zelf maar eens is komen kijken. Het viel mee, want alles was springlevend. Dat IJmuiden heeft hem overigens de ogen wijd open gezet van verbazing tjonge jonge, wat een ver anderingen kerel. Maar of je er nog net zo veel plezier kunt maken als een dikke veertig jaar terug wenste Jacobus Twisk met grote nadruk aan een hevige twijfel te onderwerpen. Maar goed: Jacob moet vandaag weer naar huis, al komt hij over een jaar of wat subiet nog wel eens binnen rollen, want aan de overkant zit tenslotte ook nog wat familie: vier dochters, zes tien kleinkinderen en drie achterditootjes. Als u aan deze prettige fi guur terug denkt, stel u hem dan voor in een bloementuin, want tuinieren is zijn grootste hobby geworden en bloemen werden zijn dikste vrienden. Zoals Canada en hij het ook best kunnen vinden, want Jacob's hart trekt kennel"iik meer daarheen dan „hier heen". Goede reis, en God bless you! Boem In een vers-opgetrokken huis van IJmuidense makelij is het drie weken geleden ge passeerd, dat de heer dezes huises tijdens het lezen van dit goede avondblad onder het genot van een kopje koffie het plafond in die koffie kreeg. Dat was bijwijze van ver-, rassing. De spetten vielen ook op het dressoir en zo. Met het plafond voornoemd nog in zijn wenkbrauwen is de ontstelde bewoner naar de huisbaas gevloden in dit geval geen persoon maar een stichting die order gaf het losse deel te verwijderen (van het plafond). Het nare is thans dat deze IJmuidenaar, weer enigszins van de schrik bekomen zijn de, mij mistroostig meldt, dat nu, drie weken na de pla fond-storting, het gat nog even wijd gaapt als op de eerste dag. Vieren Het zal wel wat vieren en vjjven kosten, maar ik meen er toch goed aan te doen een op bouwend plannetje van één mijner getrouwen aan ulieden te openbaren. Deze goede man, werkende in de vishal, ziet het namelijk als een gebrek, dat bepaalde jubilea en hoogtijda gen in het visserijbedrijf maar al te vaak met stille trom voorbijgaan. Zou er nou niet, zegt hjj, zou er nou niet wat te zeggen zijn voor een samen gaan van reders, arbeidersor ganisaties en vishandelaren op dit punt met een fondsje er achter en een bloemetje of een cadeau voor degenen, die een kroonjaar bereiken en daar voor een pluim verdienen? Is er wel eens een vijfentwintig jarig jubileum op een trawler Df een logger gevierd? Is er wel eens een reder of vishan delaar in de bloemen geplant, omdat hij het een kwart-eeuw ïad uitgehouden Misschien wel, maar dat was dan een :oevallige uitzondering. Ik weet wel, dat de structuur van de visserij niet gemakkelijk is om even gauw bij te houden, of een bepaalde A-lgster een jubileum in de vis viert, maar toch moet het ergens wel mo gelijk zijn. Wie zou daar met een hoop enthousiasme en een statistisch hart (maar boven al met een hkrt) eens een duwtje tegen kunnen geven? Vieren maar, dan! LAMPENIER lir.g, zodat op de deelname van vele beken de amateurs mag worden gerekend. Draverij De Donderdag is dan weer beschikbaar voor de grote Kortebaandraverij aan de Westlaan. De deelname van de paarden liet vorig jaar te wensen over, maar de Bond van Kortebaandraverijen heeft on langs de nodige maatregelen getroffen om hierin verbetering te brengen. Zodoende zal een behoorlijk aantal dravers van het beste soort naar Santpoort komen om te vechten voor de geldprijzen, die in totaal 1.200,bedragen. Voor boerenpaarden Om te bewijzen, dat de jeugd van Sant poort en omgeving ook kan draven wordt Vrijdagavond op de Westlaan een draverij voor boerenpaarden gehouden. Deze drave rij genoot vorig jaar al grote belangstelling. Men komt hierbij niet zo zeer kijken naar de grote snelheden, maar wel naar de ver makelijke capriolen van ruiters en paarden. De deelnemers zullen dit jaar gecostumeerd te paard moeten verschijnen. Niet in dure costuums, maar in een kleding, die afwijkt van de gewone ruiterkleding. De prijzen bedragen dit jaar 50, 25 en 10. Voor het origineelste costuum is een bedrag van 15 beschikbaar. Tot besluit van de feestweek wordt Za terdagavond een muzikale rondgang door het dorp gemaakt. Het algemeen bestuur van de Vereniging C.O.V.IJ.-Zuid, bestaande uit de heren: W. de Jong te Spakenburg, voorzitter; Th. Zwarthoed te Volendam, secretaris; F. Visser te Elburg, penningmeester; P. van Dijk te Kampen; J. Jansen te Harderwijk; W. Kwak man te Vollenhove en K. Visser te Urk heeft Zaterdagmiddag een vergadering gehouden in de Sociëteit Amicitia te Amersfoort, om te komen tot de officiële oprichting van de vereniging Covij-Zuid. De heer W. de Jong wees in zijn openingswoord op het feit dat het noodzakelijk was deze vereniging op te richten. Door de gang van zaken was het niet doenlijk om langer in de oude Covij te blijven. Voorts werden de statuten van deze vereniging vastgesteld. De koninklijke goed keuring voor deze statuten werd aan gevraagd. Door de heer J. van Slooten van Urk werd er op aangedrongen om de weg open te laten tot toetreding als lid van deze ver eniging. Hiertoe werd besloten mits men niet aangesloten is bij de vereniging Covij- Noord. In het programma van werkzaamheden werd opgenomen, dat vooral aandacht zal worden geschonken aan de afvloeiing van IJselmeervissers. Aangedrongen zal worden om toeslag te krijgen op het visserijbedrijf in het IJselmeer gezien de slechte uit komsten. Bij de opstelling van de begroting kwam een zeer moeilijk punt aan de orde. De afdeling Volendam had te kennen ge geven dat zij de heer mr. F. J. A. Verberk wilde overdoen aan de vereniging Covij- Zuid. Dit bracht aan kosten f 5000 per jaar mee. Verschillende leden betoogden dat de pas opgerichte vereniging deze kosten onmo gelijk kon dragen. Enige leden stelden toen voor om over te gaan tot verhoging der contributie, welke ongeveer f 25 per lid zal moeten zijn. Men wilde dit nu stellen op f 35 per lid. De vergadering had hiertegen evenwel bezwaren. Tot contributieverhoging kon niet worden overgegaan. Na vele be sprekingen en opmerkingen, trok de heer mr. F. J. A. Verberk van Volendam zich terug, waarna de vereniging van Volendam zich ook voor een jaar terug trok. De ver gadering besloot toch de oprichting van de vereniging Covij-Zuid te laten doorgaan. De vergadering was zeer druk bezocht. Ver tegenwoordigd waren: Urk, Vollenhove, Kampen, Elburg, Harderwijk, Bunschoten, Spakenburg en Volendam. Als gast was uit genodigd de heer P. Keuter, directeur van dé Visafslag te Urk, die de vergadering vooral aanmaande om eensgezind te zijn. Aanvoer op Urk. Zaterdag werd door 104 vaartuigen op Urk aangevoerd 6713 pond kuilpaling, prijs f 1,16—f 1,32, 723 pond lijn- aal, prijs f 1,27f 1,48, 66 pond snoekbaars, prijs f 0,72f 0,73, 263 pond rode baars, prijs f 0,97f 1,10 per pond en 570 bak nest, prijs f 2,60f 3,00 per bak van 37H kg.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3