AKKERTJE Agenda voor Haarlem Koorzang uit Westfalen in Grote Kerk te Alkmaar Nieuwe jeugd-speelfilm naar boek van A. D. Hildebrand Den Haag wil door annexatie uit de knel zien te komen Plotseling hoofdpijn Vraag naar arbeidskrachten tweemaal zo groot als in 1953 Werken In najaar wellicht reeds de première „Bevolkingsdichtheid dwingt er toe Eerste „onvermoeibare" aardappelen geoogst Picasso-expositie in Parijs gesloten Invloed van jongste maatregelen merkbaar WOENSDAG 7 JULI 1954 3 „Brilstra en zijn bromvlieg" Aangehouden automobilist moest elf uur vasten Wageningse geleerde overwon gevreesde plantenziekte Oud-toneeldirecteur Dirk Verbeek overleden Nederlandsche bank versterkt goudvoorraad KVP: Nog geen hervatting van „eenheidsgesprek" Eis tot teruggave der werken ingediend Geen tijdslimiet locale telefoongesprekken Architect W. M. Dudok zeventig jaar De in Zandvoort wonende schrijver van kinderboeken, de heer A. D. Hildebrand, die zich onder meer met de serie „Monus, de man van de maan" grote bekendheid ver wierf, schreef een nieuw verhaal voor Neerlands jeugd, getiteld „Brilstra en zijn Bromvlieg", dat door een van de omroepverenigingen als hoorspel voor de microfoon werd gebracht. Hiermede werd op 4 October 1953 begonnen en op 26 Juni van dit jaar kwam met de laatste (39ste) uitzending het einde. De reacties van de jeugd en ook van vele ouderen in ons land, zowel op het boek (waarvan het tweede deel in het komende najaar zal verschijnen) als op de radio-uitzendingen, heeft de heer Th. Jansen, eigenaar van het filmbureau „ANIVO" (Algemeen Nederlands Instituut van Onderwijsfilms) te Haarlem, op het idee gebracht, van dit boek een speelfilm te ver vaardigen, mede omdat op het gebied van jeugdfilms zeer weinig bruikbaars in roulatie is en de behoefte daaraan zich steeds sterker doet gevoelen. De heer Jansen zocht contact met de heer Hildebrand, met het resultaat, dat na vele besprekingen deze week het contract tussen beiden getekend werd, waarbij be sloten werd, Van dit boek een speelfilm te maken, een 16 mm smalfilm met een draaitijd van ongeveer vijf kwartier. Voorafgaande aan de tekening van dit contract had de heer Jansen zich de mede werking verzekerd van een regisseuse, na melijk mevrouw Carla van Deelen uit Haarlem, die bij het Haarlemse amateur toneel als zodanig veel bekendheid ver wierf, waarna, eveneens in hoofdzaak uit de Haarlemse amateur-toneel-wereld de hoofdrolspelers voor deze film werden gekozen. De heer Piet de Wit, van de vereniging „Door inspanning uitspanning" zal in deze film de rol van burgemeester voor zijn rekening nemen, een figuur, die in het ge geven een zeer voorname plaats inneemt. Naast hem vertolkt de heer H. Langerveld van de „Ramplaan-spelers" de rol van de uitvinder Brilstra, terwijl diens zoon Han nes wordt uitgebeeld door de heer H. Langerveld jr. Het gegeven voor deze film, waarvoor door de schrijver van het boek een sce nario werd geschreven, is de geschiedenis van de uitvinder Brilstra, die na 27 uit vindingen, die alle op niets uitliepen, tij dens een noodlanding van een helicopter in het dorp Ondermaten dat men tever geefs op de landkaart zal zoeken op het idee komt, van een bromfiets een heli copter te vervaardigen, hetgeen ook in derdaad gelukt. Na talrijke avonturen slaagt de uitvinder er tenslotte in, op zijn schepping patent te verkrijgen. Moeilijkheden De grote moeilijkheid was gelegen in het feit, dat een noodlanding van een heli copter op het celluloid moest worden vast. gelegd. Men stelde zich hiervoor in ver binding met de Sabena in Brussel, met het gevolg, dat op het Caravanterrein te Zandvoort, tijdens de helicoptervluchten boven de bloembollenvelden in AprilMei dank zij de grote medewerking, die men van de Sabena en van de piloten der toe stellen ondervond, deze opnamen in alle stilte in Mei reeds op genoemd Caravan terrein, dat toen als helicopter-landings- plaats dienst deed, werden gemaakt en uitzonderlijk goed slaagden, hetgeen men ons tiidens de bespreking, die wii hierover met de heer Hildebrand en de heer Jan sen hadden, overduidelijk is gebleken uit talloze foto's, die men ervan liet zien. De tweede moeilijkheid was de ver vaardiging van de bromfiets-helicopter. Een employé van de Fokkerfabrieken werd hiervoor ingeschakeld en deze ver vaardigde het toestel. Het aardige van dit geval was, dat deze zelf zo enthousiast geraakte over het idee, dat hij besloot in deze richting verder te gaan experimen teren, omdat hij meende, hiermede mo gelijkheden van werkelijk slagen te zien. De „Bromvlieg" (de vliegende bromfiets) die thans in de film wordt gebruikt, be nadert reeds deze werkelijkheid en heeft, wanneer de motor wordt aangetrapt, een draaiende rotor en een eveneens draaien de staart-propeller. Het wachten is thans uitsluitend op weersomstandigheden, die verdere ver filming van het verhaal, dat ongetwijfeld sterk tot de jeugd zal spreken, mogelijk ADVERTENTIE WOENSDAG 7 JULI Grote Kerk: Avondstilte, 8 uur. Brink- mann: Leerlingenuitvoering van A. en J. Plas, 7.30 uur. Stadsschouwburg: „Liebelei", Wiener Burgtheater, 8 uur. Palace: „Salto des doods", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Thérèse Raquin", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Quo Vadis", 14 jaar, 5 en 8.30 uur. Roxy: „De rode havik", 14 jaar, 8 uur. City: „Bittere rijst", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het recht van de sterkste", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Zij, die zich ver kopen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De verovering van de Mount Everest", alle leeft., 8.15 uur. DONDERDAG 8 JULI Zuiderkapel, Zuiderstraat: Ds. J. Visser, 8 uur. Palace: „Salto des doods", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Thérèse Raquin", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Quo Vadis", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Roxy: „De rode havik", 14 jaar, 2.30, 8 uur. City: „Bittere rijst", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Zij, die zich verkopen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De verovering van de Mount Everest", alle leeft., 8.15 uur. Frans Hals: „Obsessie", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. maken. Deze opnamen zullen alle in de omgeving van Haarlem gemaakt worden, „Duinvliet" in Overveen, Vijfhuizen en de Ruïne van Brederode. Aan het begin van het komende najaar wil men de film gereed hebben, waarna de première in een der grote steden van ons land zal plaats vinden, hetgeen op enigszins officiële wijze zal geschieden. Het ligt in de bedoeling van de ver vaardigers, deze film een zuivere amuse- ments-speelfilm te doen zijn, eveneens ge schikt voor vertoning als schoolfilm. Na alles, wat wij van de reeds getroffen voor bereidingen mochten horen en zien, mag worden verwacht, dat deze serieuze opzet vele kansen van slagen biedt en dat een film voor de jeugd zal ontstaan, die een sterke aantrekkingskracht op hen zal hebben en waarvan ongetwijfeld ook de ouderen zullen genieten. Voor de Arnhemse rechtbank heeft te rechtgestaan de verzekeringsagent O. Z. van S. te Oosterbeek, die ervan werd ver dacht in Arnhem een auto te hebben be stuurd onder invloed van sterke drank. De politie nam hem mee naar het bureau, waar hij elf uur aan één stuk, van halfdrie 's nachts tot 's middags half twee in het wachtlokaal had moeten doorbrengen zon der eten of drinken. Toen hij tenslotte werd verhoord was hij flauw gevallen. Met zwarte koffie was hij bijgebracht. Een der rechters vroeg aan de verbali sant: Als iemand elf uur wordt vastge houden, krijgt hjj dan geen boterhamme tje? Verbalisant: „Jawel, maar in dit geval was het een kwestie voor de brigadier van dienst. De officier wenste niet in te gaan op de elf uur vasten en vasthouden. Dit zal wor den uitgezocht met de desbetreffende po litiechefs. De verdachte had zes zeven borrels gedronken en zijn rijden op het sta tionsplein was een „onmogelijke manoeu vre". Hij is al eerder tot een boete van 150 gulden veroordeeld. De officier eiste veer tien dagen gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van een jaar. De raadsman zei dat zijn cliënt uiterma te voorzichtig en zeer langzaam heeft ge reden en wel degelijk in staat was te rij den. De zeven borrels had hij gedronken op tijdstippen, verdeeld over negen uur. Uitspraak over veertien dagen. Een helicopter heeft een noodlanding ge maakt bij het dorp Ondermaten. De dorps smid Brilstra kijkt belangstellend toe en in hem wordt het idee van de vliegende bromfiets geboren. De burgemeester van Ondermaten (links) arriveert op het terrein van de noodlanding. Op 12 Juli zal aan de Haagse gemeente raad een voorstel tot wijziging van de gemeentegrenzen worden voorgelegd, dat voor de residentie en voor de omliggende gemeenten verstrekkende gevolgen kan hebben. Gaan de plannen van Den Haag door, dan zullen eerlang de gemeenten Rijswijk en Voorburg en vermoedelijk ook Leidschendam geheel verdwijnen, terwijl van de gemeenten Wassenaar, Nootdorp en Wateringen delen bij Den Haag zullen worden gevoegd. Voorburg zou geheel bij Den Haag ko men, het grootste deel van Rijswijk even eens (het andere deel zou naar Delft gaan), terwijl vermoedelijk ook Leidschen dam voor het overgrote deel aan Den Haag zou toevallen, tenzij Stompwijk een levenskrachtig geheel zou blijken en een zelfstandige gemeente zou worden. Mocht dit niet het geval blijken dan zou Stomp wijk volgens de Haagse plannen bij Zoe- termeer worden gevoegd. De grenswijzigingen houden voorts in, dat het vliegveld Ypenburg en Duindigt binnen de Haagse gemeentegrenzen zou den komen. Het is niet de bedoeling dat in de toekomst Delft en Den Haag aan el kaar zullen groeien. Er zal een brede strook tussen het huidige Rijswijk en Delft blijven. Grote bevolkingsdichtheid en gebrek aan expansiemogelijkheden behoren tot de voornaamste argumenten die B. en W. in voorstel aanvoeren. Den Haag heeft met een aantal van 8.928 inwoners per vier kante kilometer in dit verband verreweg het hoogste cijfer in Nederland. Daarna komen Leiden met 7.425, Groningen met 5.920, Amsterdam met 5.880 en Dordrecht met 5.468 zielen. De expansiemogelijkheden moeten voor al ook gezien worden tegen de achter grond van de volkshuisvesting. In Rijs wijk is het Den Haag niet gelukt om grond aan te kopen voor de woningbouw, terwijl in Voorburg slechts 10 jaar bouw grond ten behoeve van de agglomeratie gevonden kan worden. Dit is de overwe ging geweest, dat men ook Leidschendam bij het Haagse grondgebied wil trekken. In Den Haag zelf zal over vijf a tien jaar de bouwgrond binnen de tegenwoor dige gemeentegrenzen zijn verbruikt. „Het moet volstrekt onaanvaardbaar worden geacht, dat een stad van (te zijner tijd) ruim 600.000 zielen defini tief de mogelijkheid tot uitbreiding op eigen gebied zou worden onthouden en zelfstandig, dat wil zeggen zonder mede werking van de haar als keurslijf omslui tende gemeenten, niet één stedebouwkun- dige voorziening meer zou kunnen treffen zonder in het stadslichaam te gaan breken". In het voorstel wordt verder onder meer Op de tweede dag van de negentiende landbouwweek in Wageningen heeft dr. H. J. Toxopeus meegedeeld dat zijn pogin gen om aardappels te kweken die onvat baar zijn voor de zo gevreesde aardappel moeheid, met succes bekroond zijn. „In principe is de zaak bekeken", zeide dr. Toxopeus „al zal er nog veel werk moeten worden verricht". Dr. Toxopeus begon in 1951 zijn onder zoekingen. Hij trachtte door kruising van onze consumptieaardappelrassen met wilde (oneetbare) soorten, die resistent zijn tegen aardappelmoeheid, een consumptieras te kweken met de zelfde weerstand als de wilde soort. Na vele teleurstellingen is dit hem thans gelukt. Met het rooien van de eerste „onver moeibare" aardappelen is vorige week be gonnen en de beoordeling is zeer gunstig uitgevallen. De zeventigjarige acteur Dirk Verbeek is gistermiddag toen hij in zijn woonplaats Laren een wandeling maakte, plotseling overleden. De heer Verbeek was oorspronkelijk in de journalistiek werkzaam in het vroegere Nederlands-Indië, waar hij als redacteur aan de Javabode en het Semarangs Han delsblad verbonden was. In 1913 kwam hij aan het toneel. Hij ging op tournée door Java met Cor Ruys en Tilly Lus en trad daarna tot het gezelschap Verkade toe. Ook is hij verbonden geweest aan het Hofstad Toneeel onder Cor van der Lugt Melsert. Jaren was de heer Verbeek als toneel directeur werkzaam, onder meer van het Verenigd Toneel, het Koninklijk Toneel, Comoedia en het Residentie Toneel. De Nederlandsche Bank blijft voortgaan haar goudvoorraad te versterken, al zijn de vermeerderingen de laatste maanden niet groot geweest. In de afgelopen week is de voorraad edel metaal met 18.5 mil- lioen aangegroeid tot 2948,4 millioen en in het eerste halfjaar 1954 is de goudvoor raad met ruim 155 millioen gestegen tot het recordniveau van thans. De netto de viezenreserve heeft vorige week een lichte daling ondergaan en kwam juist onder de 1700 millioen en wel 1699,1 millioen. Goud en deviezen zijn als gevolg van een en ander gestegen met 1 millioen tot 4647,5 millioen. De bankbiljettencirculatie onderging tijdens de maandwisseling nog een kleine uitbreiding, waardoor deze thans 3362 millioen bedraagt. ADVERTENTIE behoeft Uw dag niet te bederven. 't Is altijd makkelijk bij U te hebben, die helpen direct! Dinsdagavond zong in de St. Laurens- kerk te Alkmaar het koor van de Landes- kirche-muzikschule te Herford, bekend als „Die Westfalische Kantorei". De directeur van deze inrichting, prof. dr. Wilhelm Ehmann, is tevens leider van dit ensemble. Hij is een van de op de voorgrond tredende figuren van de evangelische kerkmuzikale beweging, die terug wil naar stijl en koorpraktijk uit Luthers tijd. Ook in Ne derland vindt deze „renaissance" overtuig de aanhangers. Toen het koor het concert opende met een psalmmotet van Heinrich Schütz, prachtig zuiver, egaal en blank gezongen, kregen wij de indruk een ensemble van knapen en jonge mannen te horen. Dit bleek in zoverre een vergissing, dat niet jongenssopranen maar dames de discant partijen vertolkten, maar dan ook zo ob jectief als men slechts van gecultiveerde knapenstemmen zou verwachten. Even later kon men zich bij de vertol king van het ,,De profundus" van Josquin in een Katholieke kathedraal wanen. En dat zou wellicht ook het geval geweest zijn met twee mis-fragmenten van Johan nes Ockeghen, indien er wat meer gloed en beweging in de interpretatie geweest was, alles klonk even prachtig, men zou kunnen zeggen geraffineerd, maar met een theoretische reserve die de bloei dezer li turgische muziek onderdrukte. Te meer waren wij daarom verrast, dat het beroem de motet „Jesu, meine Freude" van Bach, op een enkel moment na (in het terzet „So aber Christus in euch ist") zo levendig en boeiend gezongen werd. Wel onthield men zich van romantische overdrijvingen in dy namiek en expressie, zoals wij ons die her inneren van het Leipziger Thomaner-Chor en van het Dresdener Kreuz-Chor, maar Bach kreeg hier ten minste wat hij zo dui delijk vraagt: uitdrukking in klank en voordracht. De begeleiding met een regaal (twee spels draagbaar orgeltje en gamben, pas te zich bijzonder goed aan bij de koorzang. Eveneens begeleid met deze namaak-oude instrumenten hoorden wij voor solostem een paar karakteristieke Maria-liederen („Vergina bella" op tekst van Petrarca en „Alma redemptoris" op een Gregoriaans motief) van Duillaume Dufay, de grond legger van de zogenaamde Nederlandse Pholyphonistenschool. Er wordt aldus in het Kerkmuziek-instituut van prof. dr. Ehmann diep gegraven in de schatten on zer Westerse muziekcultuur, blijkbaar met de bedoeling daarbij weer punten van aan knoping te vinden voor verdere ontwikke ling. Waar ten slotte veel voor te zeggen is, gedachtig het spreekwoord, dat het wa ter het zuiverst is dicht bij de bron. De interessante prestaties van de West- faalse Kantorei werden afgewisseld door orgelspel van Piet Kee, de winnaar van de Zilveren Tulp in de Haarlemse Improvisa tiewedstrijd van verleden jaar, die morgen op het orgel van onze Grote Kerk zijn on derscheiding hoopt te kunnen verdedigen tegen de concurrenten die dit keer aan het Internationale Orgelconcours deelnemen. Zijn voordracht van „Baletto del grandu- ca" van Sweelinck, op het prachtige koor orgel uit 1515, was als stijlvoorbeeld bij zonder belangwekkend. Op het grote orgel (omgebouw in 1725 door Schnittger) speelde Pite Kee een vijftiende-eeuwse compositie van Sicher en liet hij vooral zijn vaardigheid en goede smaak gelden met alleszins verantwoorde vertolking van Toccata en Fuga in F van Buxtehude en van de Passacaglia en Fu ga van Bach. JOS DE KLERK De K.V.P.-delegatie in het zogenaamde „eenheidsgesprek" heeft aan de delegaties van de K.V.P. en de Katholieke Werk gemeenschap in de P.v.d.A. meegedeeld, dat tijdens het uitstel van het gesprek wel enige publicaties zijn verschenen van de heer Weiter en de heer Ruygers, maar dat tegen de verwachting in het definitieve standpunt van K.V.P. en K.W.G. naar aan leiding van het bisschoppelijk mandement nog niet in beginsel is bepaald". De K.V.P.-delegatie is van oordeel, dat - zolang dit niet is geschied - voortzetting van het gesprek niet juist te achten is, omdat zulks niet zou stroken met de ver eiste eerbied tegenover de stellers van het mandement en omdat het gesprek, han gende vorenbedoelde onzekerheid toch geen vrucht zal afwerpen. De K.V.P.-delegatie heeft de hoop uit gesproken, dat spoedig die onzekerheid zal worden weggenomen en dat zulks aanlei ding zal kunnen geven tot voortzetting van het gesprek. Twee jonge verlofgangers van het Amerikaanse bezettingsleger in Duitsland zijn Dinsdagnacht hun motorfietsen kwijt geraakt, die zij zonder afsluiting voor hun pension bij de Willibrorduskerk in Amster dam hadden neergezet. Zij waren juist be gonnen aan een verlofreisje door West- Europa, maar zullen hun plannen nu wel moeten laten varen, tenzij de gestolen mo toren tijdig opgespoord worden. gezegd, dat in deze agglomeratie van ge heel samengegroeide gemeenten de gele ding in stadsdelen en wijken geen samen hang vertoont met de min of meer toeval lige gemeentegrenzen. Men wijst er ver der op, dat reeds in 1947 van de totale werkende bevolking van Voorburg en Rijs wijk 40 percent te 's-Gravenhage werkt. Voorts is verreweg het grootste deel van het bedrijfsleven in de agglomeratie in Den Haag gevestigd. In Parijs is Dinsdag overhaast een ten toonstelling gesloten van schilderijen van Picasso, afkomstig uit musea in Leningrad en Moskou, nadat een uit Wit-Rusland afkomstige vrouw, die zegt eigenares van de collectie te zijn, een gerechtelijke ver volging had ingesteld om de schilderijen terug te krijgen. De vrouw, Irene Tsjoekin zegt, dat de Russische regering de schilderijen van haar vader in 1918 onrechtmatig heeft ge- confisceerd. Haar advocaat heeft een Parijs gerechtshof, waar haar eis tot teruggave van de schilderijen is ingediend, verzocht de collectie naar het Louvre te laten over brengen, als de huidige tentoonstelling gesloten zou zijn. In het Louvre zouden de schilderijen dan moeten blijven, tot de kwestie van eigendom geregeld is. In Franse politiekringen verluidt, dat de collectie, die bestaat uit vroege werken van Picasso, reeds door auto's met num merplaten van het corps diplomatique naar de Russische ambassade is overge bracht. Tsjoekin was een der eerste verzame laars, die Picasso ontdekte. Hij kwam dik wijls naar Frankrijk om werk van deze schilder te kopen. In 1920 vestigde Tsjoe kin zich in Frankrijk. Zijn dochter heeft de Franse nationaliteit gekregen. Het Parijse gerechtshof zal Zaterdag bekendmaken, of de door mevrouw Tsjoe kin ingestelde eis ontvankelijk wordt ver klaard. mannen daalde In en het aantal Het aantal werkloze Juni van 42.692 tot 37.231 personen, werkzaam op door de Rijksdienst voor de Uitvoering van Werken gesubsi dieerde objecten daalde van 16.929 tot 12.341, aldus heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid medegedeeld. Tot deze laatste daling hebben uiteraard de jongste regeringsmaatregelen tot bevorde ring van de mobiliteit van de arbeid bij gedragen, aldus het ministerie, hoewel thans nog niet valt te zeggen in welke mate. De totale dialing kan voor ongeveer 7000 aan seizoeninvloeden en voor 3000 aan de conjunctuur worden toegeschreven, welke beide soorten factoren zijn begunstigd door de bovenbedoelde actie. De gewone seizoendaling voor Juni bedraagt ongeveer 5000, maar was dit jaar groter wegens de weersomstandigheden, waardoor verschil lende landbouwwerkzaamheden samen vielen. Het aantal geregistreerde aanvragen voor mannelijk personeel was eind Juni gestegen van 40.520 tot 49.348. De bedrijven onder vinden grote moeilijkheden bij de perso neelsvoorziening. De omvang van het hui dige aanbod van arbeidskrachten vertoont in het algemeen een tekort, omdat ongeveer 13.000 werklozen als minder geschikt moe ten worden beschouwd, terwijl een ander deel van de beschikbare werknemers qua beroep of leeftijd niet aan de gestelde eisen voldoet. Bovendien liggen vraag en aanbod ver- In tegenstelling tot het overzicht van de wijziging van de telefoontarieven in het telefoondistrict Haarlem, welke wij gisteren in ons blad plaatsten, delen wij mede, dat voor de locale gesprekken, die in de naaste toekomst vier cent gaan kosten, géén tijdslimiet zal worden vastgesteld. Hoewel hij gisteren op zijn zeventigste verjaardag uitstedig was, zijn in de wo ning van de architect W. M. Dudok aan de Utrechtseweg in Hilversum toch een stroom van telegrafische gelukwensen en stapels post binnengevloeid. Ook werden vele bloemstukken bezorgd. De heer Dudok vierde zijn verjaardag ten huize van zijn dochter in Almelo. Des avonds zaten de fa milie en een kleine kring van intieme vrienden aan een feestdiner te Amsterdam aan. De bouwmeester zal op 5 Augustus in de burgerzaal van het Hilversumse raadhuis officieel worden gehuldigd. schillend over het land verspreid en is er altijd een zekere wrijvingswerkloosheid, hetgeen wil zeggen, dat er veelal enige tijd verloopt, alvorens een werkloos gewor den arbeider een nieuwe arbeidsplaats kan innemen. Vergeleken met eind Juni van het vorige jaar staan er thans 22.000 mannen minder bij de arbeidsbureaux geregistreerd en is de vraag naar arbeidskrachten ruim twee maal zo groot. Het beschikbaar aanbod van bouwvak arbeiders daalde van 7417 tot 6037, metaal arbeiders van 3054 tot 2597, landarbeiders van li.390 tot 8655. transportpersoneel van 3799 tot 3315 en losse arbeiders van 14.240 tot 11.629. De relatieve werkloosheid was eind Juni het hoogst in Groningen met 28 werklo zen per 1000 mannelijke beroepsbeoefena ren en het laagst in Limburg met 5, ter wijl het rijksgemiddelde 12 bedroeg, tegen 13 op 31 Mei. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen daalde van 4667 tot 4356. De vraag naar vrouwelijk personeel bleef ge steld op ruim 32.000. Een nieuw Amerikaans legervoertuig is de „mechanische muilezel" die kan worden geleid zoals de soldaat op de foto doet. De snelheid varieert van 1 tot 40 km. Het voertuig, zelf 340 kg., kan een gewicht dragen van 454 kg. Hij vond het opmerkelijk dat de flu welen coupé nergens een ongemakkelijke knobbel had. Het verheugde hem zo, dat hij minuten later zich pas weer herinner de, dat hij de vorige avond ingeslapen moest zijn terwijl hij bij zichzelf had trachten uit te maken of de veertien da gen vacantie, die hij tegemoet ging, een bekroning waren op zijn werk, of alleen maar een regel vormden in de collectieve arbeidsovereenkomst, die geheel zonder hem tot stand was gekomen Want hij was een gewoon man met een jas voor de regen en een pet voor de zon, die nu achter in de kussens van een internationale wachtte op het vertrek, naar de mensen keek die langs zijn raam kwamen. Tussen hen zag hij een grote hond, die eveneens naar de uitgang sjokte en hem deed denken aan de grote hond, die hij 's ochtends op weg naar zijn kantoor sedert enige weken tegenkwam, steeds op dezelfde plaats en op hetzelfde uur. Hij glimlachte en keek over de hoofden van de mensen naar de loodsen, die achter het station aan de haven stonden Ernaast troonden hijskranen. Hij ging rechtop zit ten en telde er vier, nee vijf. Vijf hijskranen. Hun aanblik zou hem met trots hebben vervuld als hij niet in eens had moeten denken aan zijn baas, die ook een krachtige aanblik bood, maar zo dacht hij, meer appelleerde aan zijn plicht dan aan zijn trots. Ontzag voor zijn baas kon hij niet ont kennen maar had deze hem de vorige dag niet wat te hard toegesproken? Waarom komt u niet op tijd? Één maal kan ik door de vingers zien. Maar viermaal in één week. Waarom is dat?" Ergens in het station klonken mokers. Hij keek naar de fluwelen bekleding. Zijn antwoord was een verlegen lachje geweest terwijl hij had kunnen zeggen: „Viermaal ben ik blijven staan bij de stratenmakerij", maar hij had niet geweten of hij zo snel een andere baan zou kunnen vinden Hij keek weer naar buiten. Er reed een trein weg. Twee perrons verder, zag hij twee mannen tussen de rails. Om beurt hieven zij hun mokers die steeds aan de top van de zwaai even aarzelden. Hij stond op en schoof het raam verder open. De zon weerkaatste op de mannen, zij zweetten, hun armen vond hij bijzonder gespierd. Het verwonderde en verheugde hem bei de dat zij de regelmaat in hun werk niet onderbraken om hun gezichten af te wis sen. Hij boog zich uit het raam en zag, dat er mensen naar de mannen stonden te kijken. Een paar hadden hun koffers neergezet. Hij zag, dat anderen hun ar men over elkaar sloegen en hij vergat nu helemaal wat zijn baas nog verder had gezegd. Totdat iemand hem op de schou der tikte. Hij draaide zich om. Maar het was een conducteur. Terwijl hij zijn reis biljetten gaf zag hij dat de conducteur ook naar de zwetende mannen keek, maar meer nog naar de mensen, die ook naar de zwetende mannen keken, want hij lachte, stootte hem aan en knikte: „Wer ken meneer, werken is prachtig, men kan er urenlang naar kijken". Hij zag, dat de conducteur nog lachte toen hij alweer naar de volgende coupé ging. De trein reed het station uit naar een ander land. De man boog zich zover als hij kon uit het raam, zag alleen nog de hijskranen, schoof het raam dicht en wist, dat de hijskranen de trots van de haveu waren. J. V.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5