Wereldnieuws Instituut van Ingenieurs onderscheidde prof. ir. L. Troost s=J: rf, j&JL! Toeslag maar geen volledige aanpassing overheidspensioener PANDA EN DE MEESTER-ZAKENMAN Hij bezorgde de Nederlandse scheepsbouwkunde wereldnaam Huidgenezing Vrachtauto in brand na botsing met tankwagen De radio geeft Vrijdag Ministeriele toelichting: Terugwerkende kracht een onmogelijkheid Vier man overvielen taxi-chauffeur Toch ió kei zo Meubel- tentoonstelling Auto tegen boom; echtpaar omgekomen Dode en gewonden bij drie verkeersongelukken Felle garagebrand in Zaandam Amerikaansen aan de pijp? Krachtig verweer deed belagers benen nemen Negen maanden geëist wegens brandstichting Examens Wat wij niet zien DONDERDAG 8 JULI 1954 4A Woensdagmiddag werd te Utrecht in Esplanada de 198e vergadering gehouden van de afdeling voor werktuig- en scheeps bouw van het Koninklijk Instituut van In genieurs. In deze vergadering heeft de president van het instituut dr. ir. J. A. Rin gers de erepenning met oorkonde van de afdeling uitgereikt aan prof. ir. L. Troost. Dr. ir. Ringers zeide, dat dit de derde maal is, sedert het in 1932 genomen besluit om de erepenning der afdeling voor werk tuig- en scheepsbouw in te stellen, dat de penning aan een der leden van de afdeling wordt uitgereikt, dit keer op grond van zijn grote verdiensten voor de scheeps bouw, speciaal op het gebied van de weerstand en de voortstuwing. Ir. Laurens Troost werd op 19 Maart 1895 in Rotterdam geboren. Hij volgde het lager en middelbaar onderwijs in deze stad en behaalde in 1911 het einddiploma van de H.B.S. aldaar. In 1911 werd hij inge schreven als student in de scheepsbouw kunde van de T.H. te Delft. In Januari 1919 aan de T.H. afgestudeerd, trad hij in dienst als ingenieur der marine en werd toege voegd aan de staf van de directeur van scheepsbouw. In deze functie trad hij op als adjunct-secretaris van de „Staatscom- missie-Sleeptank" en bewerkte belangrijke gedeelten van het rapport dezer staats commissie. Van 1920 tot 1924 trad hij op als be drijf singenieur van de marinewerf te Helle- voetsluis. In 1924 werd hij teruggeroepen aan het departement als chef van het ont werpbureau, in welke functie hij werk zaam was tot 1929. Als secretaris van een commissie ter be studering van de mogelijkheid van het stichten van een sleeptank in Nederland, had hij een werkzaam aandeel in het ont werp van een voor de toenmalige verhou dingen geschikte sleeptank. In 1929 wer den de op 7 ton geraamde kosten voor zulk een instituut door vier grote Nederlandse rederijen en de staat op basis 50/50 bijeen gebracht. In hetzelfde jaar kwam de Stich ting het Nederlandsch Scheepsbouwkun dig Proefstation tot stand en haar raad van beheer, onder voorzitterschap van de heer M. C. Konings, zocht ir. Troost aan om op te treden als directeur der stichting. In 1929 begon hij met de voorbereidende werkzaamheden voor de bouw en de in strumentatie van het proefstation der stich ting, dat in 1932 te Wageningen werd ge opend. In de jaren 1937 en 1939 zagen de eerste voordrachten van de hand van ir. Troost op het gebied van systematische serie- schroeven in Engeland het licht. Troost's publicaties van de thans overal ter wereld gebruikte Wageningse schroefseries en an dere belangrijke publicaties van zijn naaste medewerkers gaven het N.S.P. een inter nationale reputatie en waren de aanleiding ADVERTENTIE -v- v'V U 250 Modelkamers vrij te bezichtigen Ar'" De grootste en modernste woninginrichting in Nederland tot een steeds stijgend aantal buitenlandse opdrachten. In 1938 werd begonnen aan de bouw van de toenmaals grootste cavitatie-tunnel der wereld die in 1940 in gebruik werd ge nomen. De tweede wereldoorlog bracht de snelle ontwikkeling van het proefstation tot stilstand, maar na de bevrijding werkte het in zeer korte tijd weer. In 1946 werd ir. Troost benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de scheeps bouwkunde aan de T.H. te Delft. In 1948 werd hem de gouden De Ruytermédaille voor bijzondere verdiensten voor de scheepvaart toegekend. In 1951 werd hij aangezocht om gedu rende een academisch jaar op te treden als gasthoogleraar aan het Massachusetts In stitute of Technology (M.I.T.) te Cambrid ge en aan de University of California. Ge durende zijn verblijf aldaar werd hij aan gezocht om op te treden als head of the department of naval architecture and ma rine engineering, als opvolger van vice- admiral E. L. Cochrane. Na verkregen eer vol ontslag uit zijn betrekking als directeur van het N.S.P. en als hoogleraar aan de T.H. aanvaardde hij deze positie op 1 Sep tember 1952. Een auto, bestuurd door de heer Faber, fabrikant te Huizum bij Leeuwarden, is in de nacht van Dinsdag op Woensdag, ver moedelijk door te grote snelheid in de ge vaarlijke bocht bij Scharnegoutum tegen een boom gereden. Bij dit ongeluk kwamen de heer en mevrouw Faber om het leven. Hun ongeveer driejarig dochtertje is ern stig gewond naar het ziekenhuis in Sneek gebracht. ADVERTENTIE Huidzuiverheid- Huidgezondheid In een bocht van de weg van Den Bosch naar Waalwijk is gisteren, nabij Vlijmen, een benzinetankauto in botsing gekomen met een vrachtwagen, die kantelde en in brand vloog. Vijf kinderen die in de laad bak zaten werden eruit geslingerd en lie pen ten dele ernstige verwondingen op. Hun ouders die in de cabine van de vracht wagen gezeten waren moesten daaruit via de verbrijzelde voorruit gered worden, ter wijl de vlammen rondom hen woedden. Zij kregen ernstige brandwonden. De man is met twee van hun kinderen naar een zie kenhuis in Den Bosch overgebracht. Het echtpaar was afkomstig uit Gemert. De chauffeur van de tankauto werd slechts licht gewond. Auto tegen trailer. Dinsdagavond is in Vorden een personen auto uit Winterswijk tijdens een hevige re genbui tegen een zware trailer opgereden. Ernstig gewond werden de twee inzitten den van de auto uit de wrakstukken ge haald en naar een ziekenhuis in Zutphen overgebracht. Een van hen, de ongeveer 55-jarige mevrouw P. uit Eibergen is daar overleden. De andere inzittende, de heer V. uit Winterswijk, heeft een zware hersen schudding. Trein tegen bestelwagen Op een onbewaakte overweg in Eefde bij Zutphen is gistermiddag een bestelauto, bestuurd door een 28-jarige Deventenaar, door een sneltrein uit Zutphen vermorzeld. De bestuurder werd ernstig gewond. Zijn toestand is bedenkelijk. De Franse legerleiding in Indochina is bezig om de strijdkrachten in de Tonkin- Delta te hergroeperen. Daarom is het dorpje Jen Phoe ontruimd. De bevolking volgt de terugtrekkende Franse troepen op de voet. Gisterenmorgen omstreeks drie uur is een felle brand uitgebroken in een garage van de firma Jorissen aan de Savornin Lohmanstraat te Zaandam. De brand ont stond vermoedelijk tengevolge van kort sluiting in een van de drie daar gestalde wagens. In korte tijd sloeg het vuur over naar de bovenwoning, waar het gezin Van der Weide, man, vrouw, drie kinderen en een kostganger, zich na een overhaaste vlucht konden redden. De inboedel ging totaal verloren. Een naast de garage gele gen woning van mevrouw Zuidema met vijf kinderen bleef goeddeels gespaard. Na ongeveer een uur was de brand be dwongen. ADVERTENTIE VALMA heeft voor Uw auto het juiste onderhoudsmiddel HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek. 9.10 Platen. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Kinderen en mensen, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Orgel. 10.50 Radio feuilleton. 11.10 Pianoduo. 11.30 Platen. 12.00 Musette-orkest. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.30 Dansmuziek. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Platen. 14.50 Voordracht, met muziek. 15.10 Blaaskwartet. en piano. 15.30 Amuse mentsmuziek. 16.00 Platen. 16.30 Voor de kinderen. 17.00 Platen. 17.20 Muziek causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muziek. 18.40 Tour de France. 18.50 Kinderkoor. 19.05 Boekbesprekiijg. 19.15 Muziek causerie. 19.30 Austin Friars, vroeger en nu, causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Reportage. 20.30 De Verenigde Naties, causerie. 20.40 Humanisme als levenshouding, causerie. 21.00 Voor de jeugd. 21.35 Tour de France. 21.45 Lichte muziek. 22.05 Buitenlands overzicht. 22.20 Dansmuziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.33 Voor de jeugd. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Paul Kruger, hoorspel. 12.00 Platen. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.40 Instrumentaal Septet. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Pla ten. 14.00 Schoolradio. 14.30 Kinderkoor. 14.45 Kamerorkest en solist. 15.20 Voor dracht. 15.40 Vocaal ensemble. 16.05 Repor tage. 16.20 Fluit en clavecimbel. 16.40 Platen. 16.45 Radio Philharmonisch orkest. 18.00 Orkestconcert. 18.20 Friese voordracht. 18.35 Pianoduo. 18.50 Sociale vragenbus. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending. Verkla ring en toelichting. 19.30 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Platen. 20.50 Kirchentag te Leip zig. 21.00 Orgel. 22.30 Godsdienst voordracht en zang. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.15 Journaal en weerbericht. 20.30 Niet kantelen, breekbaar!, TV-spel. 21.3021.45 Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 15.00 Sym- phonie-concert. 15.40 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 17.45 Platen. 18.00 Ka mermuziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.15 Symphonie- orkest en strijkkwartet. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Hoe de weekbladen het zien. Nieuwe films. In de door de ministers Beel en Staf on dertekende Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp „nadere verhoging van pensioenen met een toeslag" zeggen beide bewindslieden: Bij de opzet van dit ontwerp moest een primaire keuze gedaan worden tussen aan passing op collectieve basis aan de hand van globale normen. Ook naar de mening van de ministers zou individuele aanpas sing de voorkeur verdiend hebben boven de thans voorgestelde, inderdaad tamelijk grove regeling. Voor individuele aanpas sing was echter nodig een individuele her leiding van de pensioensgrondslag bij ont slag aan de hand van de thans geldende salarisregelingen. Dit zou o.a. wegens de vele en velerlei wijzigingen in de talrijke salarisregelingen voor de diverse groepen ambtenaren een enorm omvangrijke arbeid zijn, welke nog extra zou worden bemoei lijkt door allerlei andere vraagstukken en complicaties en andere zaken. Een zodanige reconstructie van bijna 175.000 pensioenen moet binnen afzienbare tijd vrijwel onmogelijk worden geacht. Daarom moest de keuze vallen op aanpas sing op collectieve basis. Mocht men de voorgestelde aanpassing op collectieve basis een te gróve achten, en zulks kan niet ge heel worden ontkend, dan zal het onver mijdelijk zijn, het ontwerp terug te nemen en zal helaas van een aanpassing op dit ogenblik moeten worden afgezien. Overi gens menen de ministers dat het wetsvoor stel aan redelijke verlangens der gepen- sionneerden op ruime wijze tegemoet komt. De door de staatscommissie-Van Poelje gedante voorstellen zijn in hoofdzaak onge wijzigd overgenomen. Slechts op een twee tal punten werd van de voorstellen dezer commissie afgeweken, waarvan het ene in het voordeel en het andere tot nadeel van een aantal gepensionneerden strekt. Geen volledige „rechttrekking" Bij de omzetting van de achterstandsper centages in aanpassingspercentages is vol ledige aanpassing niet beoogd en zulks op de volgende gronden: 1. Volledige aanpassing aan de gevol gen van de conjunctuur voor het oud-over- heids- en semi-overheidspersoneel zou ten opzichte van vele andere groepen van ouden van dagen kwalijk te verdedigen zijn.De ge pensionneerden kunnen nu eenmaal niet uitsluitend worden vergeleken met de ac tief dienenden. Zij moeten worden verge leken met de overige groepen,die in eniger lei vorm voor de oude dag hebben gezorgd. Het zou zeer bedenkelijk zijn, alleen het gepensionneerde overheidspersoneel vol ledig te vrijwaren voor de waardedaling van het geld. 2. Omzetting van een gemiddeld achter standspercentage in een gemiddeld aan passingspercentage voor -wolledige aanpas sing zou betekenen, dat in de helft van de gevallen de aanpassing de volledige aan passing zou overtreffen. 3. Aan het systeem van de huidige pen sioenwetgeving is inhearent, dat elke loon- wijziging verschillen schept ten voordele of ten nadele van de nadien verleende pen- ADVERTENTIE ZO NB RILLEN ook mef gtazon In Uw nummer geslepen yc i p IV Ebt I I Gr. Houtstraat 137 naast 'Luxor sioepen ten opzichte van de vroeger ver leende pensioenen, doch het zijn in het bij zonder de grote conjuncturele loonbewe- gingen, die de aanpassingsnoodzaak in het leven roepen. Evenals bij vorige aanpassingen wordt er daarom niet naar gestreefd alle verschillen volledig op te heffen en wordt aanpassing van kleine achterstanden niet nodig ge acht. Het vraagstuk van een verhoging der kerkelijke pensioenen is een aangelegen heid, welke de minister van Financiën regardeert. Reeds heeft minister Beel voor deze kwestie opnieuw de bijzondere aan dacht van zijn genoemde ambtgenoot ge vraagd. De regering wijst er voorts op, dat de Indonesische pensioenen op een geheel an der vlak liggen en de totstandkoming van het onderhavige wetsontwerp geen conse quenties meebrengt ten aanzien van deze pensioenen. De geraamde kosten ad 19.000.000 berusten niet op exacte ge gevens, doch op globale ramingen. Het aantal gepensionneerden op 1 Januari 1954 die onder deze regeling vallen, is te stel len op globaal 150.000. Hieronder zijn be grepen zowel gepensionneerden uit de bur gerlijke als uit de militaire en de spoor wegdienst. Aan de aandrang, om de nieuwe regeling terugwerkende kracht te geven tot 1 Januari 1953, kunnen de ministers tot hun leedwezen niet tegemoet komen, daar het al uit technische overwegingen onmogelijk is, een zodanige terugwerkende kracht te. verlenen. LA JOLLA Californië (Reuter) Een professor van de Amerikaanse Yale-uni- versiteit, Edward Cuvler Hammond, heeft zijn vrouw, die gewoon was drie pakjes si garetten per dag te roken, overgehaald om een pijp te gaan roken. Hij gelooft, dat het roken van veel sigaretten longkanker en hartziekten bevordert. Zijn vrouw verklaarde: „Ik ben nog geen overtuigd pijprookster. Ik rook stiekum nog een paar sigaretten per dag, maar ik wou, dat ik de moed had om in het open baar pijp te roken. Het zou wellicht een aansporing voor andere vrouwen kunnen zijn mijn voorbeeld te volgen". 43. Gejaagd haalde Joris de zak met vooruitbetalingen uit de brandkast. „Het is jammer, dat ik dit jong en veelbelovend bedrijfje moet verlaten", mompelde hij. „Maar in elk geval heeft het me reeds een aardig sommetje opgeleverd. Mijn za kelijke tactiek heeft vrucht gedragenniets weerhoudt mij, om thans deze vrucht te plukken". Maar er kwam wel degelijk iets, dat hem ervan weerhield om zich met het geld uit de voeten te maken. Plot seling klonk van buiten een aanzwellend rumoer en er werd op de voordeur geram meid. Er weerklonken kreten van een woedende menigte: „Waar is Joris Goed- bloed?! Waar is die leidmgverprutser, die waterknoeier?!" „Foei", bromde Joris, „zij zijn hier al eerder, dan ik dacht!" En hij repte zich naar de achterdeur. Maar ook hierop klonk gebonk. Joris begon de toe stand donker >T) te zien. „Het huis is om singeld", mi pc w hij, „hoor die bloed dorstige kreten' Hoe kan ik de gemoederen kalmeren, hoe kan ik de aandacht van mijn persoon afleiden?" Hij opende het raam om enige kalmerende woorden te spreken, maar meteen ging er een gejoel op, dat zijn woorden overstemde. Dan rest mij nog slechts écn middel, dat zéker de aandacht van mij zal afleiden", dacht Joris en.... hij begon handeniul geld uit het raam tc smijten. „Helaas", mompelde hij, „het is hard voor een zakenman om zijn geld uit het raam te smijten, doch gelddorst is ster ker dan bloeddorst". En inderdaad deed dit voordelige regentje de menigte alles vergeten. Dinsdagnacht kort na twaalf uur heb ben vier jongemannen van 24 a 25 jaar gepoogd de 55-jarige Amsterdamse taxi chauffeur H. Nijenhuis, in wiens wagen zij van het Centraal Station naar Amster dam-Noord waren gereden, te beroven. De chauffeur wist de aanvallers echter van zich af te slaan. De mannen namen de vlucht en waren Woensdagavond nog niet opgespoord. De chauffeur stond met zijn wagen op de standplaats voor het Centraal Station toen de vier mannen in zijn wagen plaats namen en hem beduidden, dat zij naar Noord moesten. Volgens verklaring van de chauffeur deden de jongemannen het voorkomen of zij Engels spraken. In Noord aangekomen lieten zij de chauffeur bij de Wingerdweg stoppen. Toen de chauffeur zijn wagen tot stilstand had gebracht be gonnen de drie mannen, die op de achter bank zaten de chauffeur met een soort ploertendoder op het hoofd te slaan. Ook de naast de chauffeur zittende man opende met een dergelijk wapen de aanval op hem. In de hevige vechtpartij slaagde de chauffeur er in het wapen van de naast hem zittende man te bemachtigen. Toen de aanvallers deze wending in het gevecht zagen namen zij de vlucht in het naast de Wingerdweg gelegen Florapark. De nogal overstuur geraakte chauffeur, die enkele bloedende hoofdwonden had opgelopen, reed onmiddellijk naar het poli tiebureau Mosplein, waar men voor het opsporingswerk de hulp van een rijks- speurhond inriep. Op de plaats van de aan slag werden twee ploertendoders aange troffen. Tot aan de Heliotroopstraat, die deels door het park gaat, kon de hond het spoor volgen, toen raakte hij het bijster. De chauffeur was in staat een vaag signalement van zijn aanvallers, die „een nette indruk" op hem hadden gemaakt aan de politie te verstrekken. Negen maanden met aftrek, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, heeft de officier bij de Almelose rechtbank geëist tegen de 32-jarige En- schedése vertegenwoordiger J. H. B. we gens opzettelijke brandstichting. De man had schulden bij zijn werkgever en daar om zou hij hebben willen voorwenden, dat bij deze brand ongeveer f 3.50 was verloren gegaan. Hij zou op 12 Juni een pakje tabak hebben aangestoken en dit tussen papieren in zijn bureau hebben gelegd. Zijn moeder ontdekte echter de brand voordat deze ernstig kon worden. Toen de oorzaak aan het licht kwam ging de politie aan opzet denken. B. werd aan de tand gevoeld en bekende vrij snel. Uitspraak over 14 dagen. Marnix van St. Aldegonde Lyceum Geslaagd voor het eindexamen HBS-B aan het Christelijk Lyceum „Marnix van St. Aldegonde" te Haarlem: mej. A. H. Alberda, A. A Bieheuvel, mej. M. L. Dekker, A. van Dijk, H. Dijkstra, mej. C. C. Guépin, mej. C. Hoek J. Krabr.edam, C. Lijesen, J. Pieters W. C. J. Quick, H. Rethmeier, L. van Rijs wijk, A. Smid, mej. N. van der Veen, C. van Wieringen, A. C. Wijnands en P. Zunderman. Afgewezen: 1 candidaat. Bewusteloos. Een Noorse vlieger, die Maandag in de omgeving van Sta- vanger een oefenvlucht met een „Thun- derjet" maakte, is op 8.700 meter hoogte bewusteloos geworden. Nadat hij weer bij kennis was gekomen, slaag de hij er in zijn toestel op een hoogte van slechts tien meter weer in de hand te krijgen. Hongerstaking. Dr. Jagan, de oud-premier van Brits-Guyana, en de andere lei ders van de vooruitstrevende volks partij (P.P.P.) zijn in hongerstaking gegaan als protest tegen de wijze, waarop zij gevangen worden gehouden. Zij zijn van de andere gevangenen gescheiden en zitten veertien uur per dag eenzaam opgesloten in een cel van gewapend beton. Mao Tse-Toeng. Volgens de „Washington Star" heeft men „onlangs in verant woordelijke kringen te Washington uit betrouwbare buitenlandse bronnen te Peking" beriehten ontvangen, dat de leider van communistisch China, Mao Tse-Toeng, „ernstig ziek" is. Het blad gaf geen bijzonderheden. Vleiend. „Wanneer een groter aantal vrou wen zich op internationaal politiek ter rein zou begeven, zou dat niet speciaal het bewaren van de vrede ten goede komen, maar er zou geen grotere wan orde ontstaan, dan de mannen van de wereld reeds hebben aangericht", aldus heeft mevrouw Vijaya Laksjmi Pan dit, presidente van de Algemene Ver gadering van de UNO tijdens een door de BBC uitgezonden vraaggesprek in „het uurtje voor de vrouw" gezegd. Afgekeken. Mede geïnspireerd door publi caties in de Amerikaanse pers over de „lijnbaan" te Rotterdam, overwegen, zakenkringen in de Amerikaanse rege- ringsstad een soortgelijke winkelpro menade te doen bouwen. Het is niet uit gesloten, dat de belanghebbenden eerlang een bezoek aan Rotterdam zullen brengen. Zenuwgas. Het Amerikaanse leger heeft „de hoogste voorrang" verleend voor de vervaardiging van zenuwgas, aldus is in een officiële verklaring in Muscle Shoals (Alabama) bekend gemaakt. Het dodelijke zenuwgas staat bekend als G-gas. Spaans. De Duitse vliegtuigconstructeur Willi Messerschmidt heeft van de Spaanse regering het grootkruis voor aeronautische verdiensten gekregen. Sinds het einde van de oorlog woont Messerschmidt in Spanje, waar hij chef-ontwerper en adviseur is van de Casa-vliegtuigfabrieken te Sevilla. Vliegende schotels. Twee helderwitte voor werpen, die er uitzien als „vliegende schotels", komen voor op films en fo to's die een Noorse cineast verleden week tijdens de zonsverduistering heeft gemaakt. Noch hij noch zijn assistenten hadden de „vliegende schotels" opge merkt toen hij de film en de foto's boven Zuid-Noorwegen op 13.500 voet hoogte in een vliegtuig van de S.A.S. opnam. Sneeuwkettingen. De Zwitserse automo bielclub heeft de automobilisten ge waarschuwd sneeuwkettingen mee te nemein als zij tochten maken door de Zwitserse bergpassen. In het grootste deel van Zwitserland vallen nu al vier dagen achtereen zware regen- en sneeuwbuien. De bergpassen zijn boven een hoogte van 1800 meter bedekt rnet sneeuwbrij. Treinongeluk. Zes personen werden gedood, en 21 gewond, toen een electrische trein, die van Madrid naar Segovia reed, op het station vacn Los Molinos in botsing kwam met een goederentrein. Automobilisten. De Britse toeristen zijn in Nice de beste automobilisten, aldus heeft een commissie van onderzoek naar verkeersongelukken vastgesteld. Het rijden van de Belgische toeristen is het verontrustendst. Nederlanders en De nen trekken zich niets aan van het trot toir of gereserveerde parkeerplaatsen. De Amerikanen zijn na twee uur 's nachts „nogal gevaarlijk". De Zwit sers laten hun motorrijwielen graag knallen. De Duitsers hebben de neiging te denken, dat de weg voor hen alleen is. De Italianen gedragen zich als cou reurs. De Parijzenaars zijn grillig. Zij blijven niet aan de kant van de weg. Toekomstmuziek. Vier van Duitsland's toe komstige verkeersvliegers allen ouder dan 43 jaar zullen binnenkort naar Amerika vertrekken om zich ver trouwd te maken met het bedienen van de tweamotorige vliegtuigen welke door de toekomstige Lufthansa in bestelling zijn. Geen van allen heeft in de Luft waffe van Hitier gediend. Kort geleden hebben zij een trainingscursus doorlo pen bij Hawker-Siddeley in Southamp ton. IN HET ALGEMEEN zien dieren slechts die dingen die tot hun wereld behoren en dus voor hen van betekenis zijn. Voor edelherten en elanden is de grond waarop zij grazen het belangrijkste milieu, niet alleen omdat zij daarop hun voedsel vin den, maar óók omdat dit het terrein is van hun vijanden. Uit de lucht hebben zij geen gevaar te duchten. Ondubbelzinnig is dan ook geconstateerd dat deze dieren de om geving die zich boven hen be vindt buitengewoon slecht waarnemen. Hetzelfde geldt in meer of mindere mate ook voor andere dieren. Een over het pad groeiende boomtak op ruim 1 meter van de grond heeft voor de hond geen enkele betekenis omdat hij er gemakkelijk onderdoor loopt. Hij ziet die tak dan ook niet als obstakel. Voer de kat heeft de tak daarentegen wél betekenis, wij.l hij een eventuele vlucht- of aanvalsmogelijkheid biedt, en dienover eenkomstig heeft de kat deze tak ook ogen blikkelijk in de galen en maakt daar des gewenst gebruik van. (JvUt d--ze geheel verschillende wijzen waarop diersoorten „hun" wereld waarnemen, stelt bijzondere eisen aan de africhting van blinden-ge- leidehonden, we'ke d-rtn geleerd moet worden te zien viat tw hen ven géén, maar voor hun baas van vtél betekenis is, zoals laag hangende zornetchermen, tol bomen e.d. die voor de hond geen, maar voor de mens ernstige obstakels vormen en die dus vermeden moeten worden). Het verschijnsel dat we alleen zien wat van betekenis is, kennen we overigens maar al te goed uit het dagelijks leven. Na een visite kan vrijwel geen enkele man vertellen hoe de gastvrouw gekleed was, maar aan de dames is geen knoopje of strikje van het toilet ontgaan. Natuurlijk hebben de heren tijdens dit bezoek ook niet met de ogen dicht gezeten, maar hun belangstelling ging een andere kant op, zodat zij de inhoud van de boekenkast, of de scheve constructie van de schoorsteen, of de drie flessen port in het dressoir heb ben opgemerkt. De rest hebben zij werke lijk niet gezien. Dit verklaart óók, waarom een beginnende autorijder of een onzekere fietser op een stille weg bij voorkeur in rijdt op de enige tegenlig ger die hij met gemak zou kunnen passeren. Dit obsta kel is het enige wat hij (of zij!) in zijn nervositeit ziet. De ruimte die deze tegenligger aan de rechterkant van de weg open laat, ziet onze beginneling niet en die ruimte be staat voor hem op dat moment ook niet. Hetzelfde doet zich voor bij voetballers, die ook de geweldige hoeveelheid ruimte moeten leren zien die de keeper van de tegenpartij noodgedwongen in de goal moet open laten. Zouden de nerveuzen en on- geoefenden minder krampachtig naar de doelman staren, dan zouden zij zeker de ongedekte ruimte in de goal beter gebrui ken en bij „opgelegde" kansen niet steeds tegen de doelverdediger schieten. Over opgelegde kansen gesproken: u heeft in de loop der jaren waarschijnlijk ook wel eens de berichtjes gelezen die vertelden hoe aan een bridgetafeitje iedere deelnemer een volledige kleur in handen kreeg. Wat denkt u, zou een dergelijke ver deling wel eens kunnen voorkomen? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2