Weinig principiële tegenstand tegen reorganisatie Voogdijraad Duitse protestanten verenigd op massale bijeenkomst Agenda voor Haarlem Autoriteiten verlenen medewerking bij eerste Kerkdag in de Sovjet-zone Make-up/ Huidverzorging &UtS Raad voor Kinderbescherming aanpassing aan andere eisen is Mongooltje 3 Huid uitslag Kerkelijk Nieuws Internationaal werkkamp op Schouwen-Duiveland Canadees contract voor Nederlandse filmers TWEEDE KAMER DONDERDAG 8 JULI 1954 BONN (A.N.P.) Gisteren is in Leipzig de zesde Duitse Evangelische Kerkdag ge opend. Het is lange tijd twijfelachtig ge weest of de regering der Duitse democra tische republiek haar toestemming tot deze grootse protestantse manifestatie zou ge ven. Na een aanvankelijke afwijzing heeft die regering in Januari, kort voor het be gin van de conferentie van Berlijn, haar bezwaren ingetrokken. Over de medewerking van de wereldlijke overheid bij de voorbereiding van de mas sale bijeenkomst heeft de leiding zich niet behoeven te beklagen. Integendeel, de pre sident van de Kerkdag, dr. Von Thadden- Trieglaff, heeft het stadsbestuur van Leip zig dank gebracht voor de hulp bij de or ganisatie. Zo heeft de stad op zich genomen te zorgen voor de maaltijden, die aan de zestigduizend deelnemers worden verstrekt. De Oost-Duitse spoorwegen hadden niet minder dan tweeënzeventig extra treinen naar Leipzig ingelegd, waarvan er dertien uit het gebied der West-Duitse bondsrepu bliek zijn gekomen. De bezoekers heeft men kunnen onderbrengen dank zij de mede werking van de bevolking der stad, die niet minder dan vijftigduizend kwartieren ter beschikking heeft gesteld. Daar het de eerste maal is, dat zulk een grote kerkelijke bijeenkomst in Oost-Duits- land wordt gehouden, en daar niet minder dan tienduizend deelnemers uit het Westen naar Leipzig zijn gekomen, wordt de Kerk dag beschouwd als een nieuwe demonstra tie van het Duitse verlangen de beide helften van het land herenigd te zien. De kerkelijke leiding heeft er echter voor ge waakt, dat deze omstandigheid niet zou leiden tot het ontaarden van de bijeen komst door een politieke inslag. De dis cussies op de Kerkdag zijn gesteld onder het thema „Weest opgewekt in hoop" en zij zullen worden ingeleid door predikan ten uit Oost- en West-Duitsland. Bijzondere noden Aan duizenden West-Duitse leden der kerk zal deze Kerkdag de gelegenheid bie den de bijzondere moeilijkheden te leren kennen, waarvoor de kerk in Oost-Dudts- land geplaatst is. Daarvan heeft de Ber- lijnse bisschop dr. Otto Dibelius onlangs voor de provinciale synode nog getuigd. Hij verklaarde dat het de kerk niet eens meer mogelijk is een juiste opgave te doen van haar ledental in Oost-Berlijn en het gebied der Duitse democratische republiek. De gemeenten mogen daaromtrent geen eigen statistische gegevens verzamelen.Men is aangewezen op schattingen en die zeg gen, dat in Oost-Duitsland drie millioen kerkleden zijn. Daarentegen telt de kerk alleen in West-Berlijn anderhalf millioen leden, dat is 72 percent der bevolking. Bisschop Dibelius heeft verklaard, dat maatregelen inzake de inning van de kerk belasting, die in Januari van vorig jaar door de Oost-Berlijnse magistraat zijn in gevoerd, tot een massaal uittreden uit de kerk hebben geleid. Achtduizend leden zijn uitgetreden, omdat de kerkbelasting hen te zwaar werd. In vele gevallen was het vol gens dr. Dibelius merkbaar geweest, dat het uittreden politieke oorzaken had. Ook door de emigratie der bevolking naar het Westen had de kerk veel trouwe leden, vooral onder de jeugd, verloren. Met dat al waren deze verliezen toch niet van dien aard, dat zij het kerkelijke leven in de stad in gevaar brachten. Dr. Dibelius heeft er aan herinnerd, dat in de jaren tussen 1920 en 1930 het aantal uittredingen uit de kerk vijfmaal hoger was dan thans. Hoop en vrees Wat de verhouding van kerk en staat betreft, heeft dr. Dibelius de vrees uitge- ADVERTENT1E ADVERTENTIE Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringtdiep in de poriën door, doodt de ziek tekiemen en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP Ned. Herv. Kerk Beroepen te Putten (3e pred.pl.) J. T. Doornenbal te Oene te Ede (vac. J. v. Sliedrecht) L. Blok te Kampen. Geref. kerken Beroepen te Hemelum H. D. Bakker, cand. te Velsen. Bedankt voor 't Zandt (Gron.) K. Mei- ma, laatstelijk pred. te Enümatil. Examens. Aan de Theol. Hogeschool te Kampen slaagde voor het prop. examen de heer W. Visscher te Niéuw-Amsterdam. Aan de V.U. zijn geslaagd voor het cand. sproken, dat de kleine verlichtingen, die de kerk sedert medio 1953 zijn gegeven, weer in gevaar zouden zijn. Hij meende een aantal aanwijzingen voor een opnieuw verscherpte instelling van de regering- Grotewohl te zien. Een hoopgevend ver schijnsel is volgens de kerkleiding de steeds grotere deelneming van leken aan het werk in de gemeenten, die het gevolg is geweest van de noodzaak om leken op te leiden als godsdienstonderwijzer, teneinde het uit de officiële schoolprogramma's geschrapte godsdienstonderricht te kunnen voortzet ten. Duizenden van deze leken zijn daar- i examen theologie de herenJj. Bech te Wolf- door actief ingeschakeld in het werk der kerk en bisschop Dibelius heeft het 'dan ook als een lichtpunt beschouwd, dat door hun werk de organisatie der kerk leven diger is geworden dan sedert lang het ge val is geweest. De Kerkdag der Evangelische kerk zal aan het einde der week worden besloten met een massale bijeenkomst in de Leip- zigse Stalinallee, waar een kwart millioen mensen worden verwacht. Daar zal ook het Duitse rooms-katholicisme van haar be langstelling doen blijken. Mevrouw Hedwig Klausener zal er namens het comité der Duitse rooms-katholieken-dagen een groet brengen. heze, C. v. d. Giessen te Rotterdam en A C. Schaap te Haarlem. Geref. kerken art. 31 K.O. Beroepen te Grotegast-Gerkesklooster- Stroobos en te Zwartsluis D. v. d. Boom, cand. te Kampen. Vrije Evang. gemeenten Beroepen te Musselkanaal J. Moerland, cand. te Goes. PROMOTIE Aan de Rijksuniversiteit te Leiden is de heer H. A. Babel, geboren te Genève en thans wonend te Utrecht gepromoveerd tot doctor in de godgeleerdheid op een proefschrift, getiteld „La pensee d'Albert Schweitzer". ADVERTENTIE Filmproducer Gabriël Pascal overleden Te New York is op 60-jarige leeftijd over leden de Britse filmproducer Gabriel Pas cal, een groot vriend van wijlen George Bernhard Shaw. Pascal verfilmde indertijd Shaw's „Pyg malion" en de grote dramaturg was met het resultaat dusdanig ingenomen dat hij Pascal aanwees al de enige man die zijn werken mocht verfilmen. Duizenden hebben Woensdag in Amers foort het feest van de keitrekking gevierd. Een bonte stoet van in zeventiende eeuwse kledij gestoken schout, schepen en schutters, blazoendragers en keientrekkers trok met de elf ton zware kei drie uur lang door de stad om tenslotte de steen in het plantsoen Zuid op een betonnen voetstuk te plaatsen. Daar droeg een nazaat van jonker Everhard Meyster, die in 1661 poorters en poorteres sen van Amersfoort bewoog, een enorme kei binnen de stadmuren te slepen, kei en voet stuk aan de burgemeester over. De United Nations Association of Great Britain and Northern Ireland organiseert van 1822 Augustus, en zo nodig langer, in samenwerking met de coördinatie com missie hulpwerk, een internationaal werk kamp te Nieuwerkerk op Schouwen-Dui veland. De deelnemers zullen zich nu ver dienstelijk maken voor de dorpsgemeen schap met werkzaamheden, die niet door de overheid worden gefinancierd of uit gevoerd. Nederlandse jongeren, die aan dit kamp willen deelnemen, kunnen zich opgeven bij het secretariaat van de C.C.H., Spaarnestraat 57, Velsen. De cineasten Gerard J. Raucamp en Ted de Wit, van Carillon Films, die veel voor het buitenland bestemde films maken voor grote Nederlandse bedrijven en daardoor herhaaldelijk in den vreemde vertoeven, hebben een contract afgesloten met een Canadese filmproductiemaatschappij voor de vervaardiging van een serie van vijf documentaire films in kleuren. Het ligt in de bedoeling, een aantal Ca nadese onderwerpen aspecten van het leven in Canada, het leven van de India nen aldaar, enz.te tonen, zoals Europa ze ziet. Daarom deed de Canadese onder neming een beroep op de beide Nederland se filmers, die door hun werk in geheel Europa en in andere werelddelen over een grote internationale ervaring beschikken. Raucamp en De Wit zullen tezamen op treden als regisseurs en producers; zij zul len de scenario's schrijven in samenwer king met Canadezen. Een gehele Canadese équipe zal te hunner beschikking worden gesteld. De beide cineasten, die kort ge leden zijn teruggekeerd van een reis naar Japan en andere landen in het Verre Oosten, vertrekken eind September naar Canada, waar zij circa een jaar denken te verblijven. Zij werkten reeds eerder in dat land, toen zij de emigratiefilm „Mijn Neef uit Canada" vervaardigen. Op de oprichtingsdatum van de Garde regimenten Grenadiers en Jagers, die van 1 tot en met 17 Juli hun 125-jarig bestaan vieren, hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard een bezoek gebracht aan Den Bosch, waar zij de erewacht van de Grenadiers inspecteerde en op het bordes voor het stadhuis een défilé van de jubilerende regimenten afnamen. Foto boven: Inspectie van de erewacht van Grena diers. Onder: overzicht van het défilé met rechts op het bordes van het Bossche stadhuis Koningin en Prins. (Van onze parlementaire redacteur) Het Dinsdag gehouden overleg inzake de Omzetbelasting is gisteren pas na de mid dagpauze hervat. Hedenmiddag zullen dan de stemmingen over de amendementen, de artikelen en tenslotte over het voorstel in zijn geheel plaats vinden. Het wetsontwerp tot wijziging van de be palingen in het B.W. betreffende de Voog dijraden, dat ten doel had „het schip der Voogdijraden grondig te herzien en niet alleen maar wat op te kalefateren," zoals mevrouw PloegPloeg (Arbeid) het uitdrukte, ontmoette heel wat minder prin cipiële tegenstand dan aanvankelijk ver wacht werd. Het gaat hierbij om toepassing van dit instituut voor de Kinderbescher ming aan de eisen des tijds. Ook de P. v. d. A.-fractie bleek van oor deel, dat het zwaartepunt van het werk der Voogdijraden bij het particulier initiatief hoort te blijven liggen. Intussen draagt de Overheid het leeuwendeel van de kosten en dit maakt het logisch, dat zij toch wel een vinger in de pap wil hebben. De afgevaar digde vond het verlangen van een deel der Kamerleden volstrekt onverantwoord om thans accentverlegging tot stand te zien komen, zodat er allerlei aan de Voogdij raden ontnomen zou worden en in handen van particuliere instellingen zou komen bijvoorbeeld: de voorlichting en het voor onderzoek. Die leden willen zelfs de Overheid uit gesloten zien van de verantwoordelijkheid voor de zorg voor het kind. Zo viel uit het Voorlopig Verslag op te maken, échter niet meer uit het openbaar debat. Beveiliging tegen subjectiviteit en centralisatie blijft volgens mevrouw PloegPloeg juist drin gend geboden bij hetgeen aan de rechter lijke beslissing voorafgaat. Daar ligt haars inziens typisch het werk voor een objectief lichaam als de Voogdijraad en een verge lijking met hetgeen bij reclassering door particuliere organisaties enz. wordt gedaan, gaat niet op, want daar heeft men te doen met bemoeiingen nadat de rechterlijke be slissing gevallen is. Confessionele verenigingen laten zich, naar zij zeide, nogal eens te zeer uitslui tend leiden door de aanwezigheid van het godsdienstig milieu, waarin een kind ge plaatst is of wordt zonder voldoende acht te slaan op allerlei andere factoren, die ook van betekenis zijn voor het kind. Hét in stellen van strafgedingen tegen minder jarigen dient men tot het uiterste te be perken. De spreekster bleef er bezwaar tegen koesteren, dat de beslissing omtrent al of niet vervolging in handen ligt van officieren van justitie. In het ontwerp stond oorspronkelijk, dat de officier van justitie slechts met machtiging van de kinderrech ter kan vervolgen, maar bij nota van wijzi ging is dit veranderd en verzwakt. Hij zal het nu kunnen doen „na overleg" met de kinderrechter. Er dient tegen gewaakt te worden, dat DONDERDAG 8 JULI Openluchttheater Bïoemendaal: Joegosla- visch danstheater, 20.30 uur. Zuiderkapel, Zuiderstraat: Ds. J. Visser, 8 uur. Palace: „Salto des doods", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Thérèse Raquin", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Quo Vadis", 14 jaar, 8 uur. Roxy: „De rode havik", 14 jaar, 8 uur. City: „Bittere rijst", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Zij, die zich verkopen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De verovering van de Mount Everest", alle leeft.,, 8.15 uur. Frans Hals: „Obsessie", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 9 JULI Grote Kerk: Jury-concert, 8 uur. Frans Hals: „Havenwijk", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het meisje in kamer 17", 18 jaar 2, 4.15, 7 en 9.15 ur. Luxor: „Aasgieren van New York", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Quo Vadis", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Roxy: „Biechtgeheim", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „Zij die zich verkopen", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De 5 Sullivans", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Robinson Crusoe Co.", alle leeft., 8.15 uur. Dit zou een droevig en tra gisch verhaal hebben moeten worden het zou zelfs in het geheel niet geschreven mogen zijn, omdat het onderwerp er van uit kiesheid genegeerd pleegd te worden. Nochtans is het geschreven en het is tot mijn verwondering niet droe vig en tragisch. Het is een handvol leven, genomen uit de volle rijkdom van het mensen bestaan, zonder vantevoren zorgvuldig te zien wat gegre pen werd. Het raakt de scherpe vraag van het menselijk ge luk, die vraag met' duizend antwoorden en tienduizend misverstanden. Wat is mense lijk geluk? Ik weet er geen antwoord op maar het zou kunnen zijn dat het rondom ons waart in de dingen die wij kies negeren. Wat is menselijk geluk? Een ionge moeder die voor het eerst met haar in wol verpakte bo reling uit rijden gaat? Een glanzende wagen, met chroom en tierlantijnen, met een blan ke vacht over het wriemelend hoopje mens, dat met onge oefende gebaren van handen en voeten zijp levensvreugde doet blijken. Een wagentje vol geluk, waar eenzame oude mensen op parkbanken glim lachend en weemoedig naar kijken, omdat het hun de pijn lijke vreugde der herinnering brengt. Zij weten dat het ver gankelijk geluk is maar zij weten ook dat niets beters in het leven te krijgen valt. Op een zonnige dag rijden honderden van deze wagens uit, doch er zijn er altijd en kele bij waarachter de moeder raar gang van gedurige ont steltenis gaat. Want in die wa gens kan men kinderen zien, die volgens de mensen voor het ongeluk geboren zijn. Hun gebaartjes zijn langzaam en kwijnend, hun hoofdjes heb ben niet de vorm die voor menselijke schoonheid is voor geschreven. Hun ooigjes staan wat scheef en hun onderlip hangt.Zij zijn in dezelfde blan ke, schone wol gewikkeld als alle anderen, doch die wol verbergt een lijfje dat nooit tot een sterke, bevallige mens zal uitgroeien. Een Mongooltje, zeggen de kennissen medelij dend. De moeder huivert bij de meewarige blikken, die door kies-zwijgende vrienden in de wagen worden geworpen. Zij huivert bij de herinnering aan het moment, waarop het ont stellende feit duidelijk werd. Zij huivert bij de gedachte aan de jaren die komen. Maar het Mongooltje in de wagen lacht voortdurend. Ge ziet ze nu en dan lopen: het hoofdje wat scheef, de ogen dwalend naar de hoeken en de mond half open, de knieën vooruit en de voetjes naar binnen. Zij hangen met hun houterige armpje aan de arm van moeder, en zij sjokken met haar door het leven zon der duidelijk te weten dat zij werkelijk op aarde zijn. Zij laten hun hoofd tollen op hun hals om vreemde dingen na te staren en zij trekken hun mond in vreemde plooien bij het uit stoten van hun armelijke taal. Maar zij lachen gedurig. Het is te begrijpen dat de moeder indertijd gehuiverd heeft in het kraambed dat zij met dood in het hart door de zonnige lanen heeft gewan deld, en dat zij het opgroeien de kind met hopeloze hoop heeft bezien, tot het gewor den was zoals zij gevreesd heeft. Maar toen is er iets groots gebeurd. De verblindende glans van haar liefde heeft een mantel van goud om de onooglijke leden van het kind gesponnen. De dwalende blik uit de wate rige ooghoeken is gedurig vas ter op haar gericht geworden, het kromme armpje heeft zich met dagelijks meer vertrou wen in de hare gehaakt. De doorzakkende beentjes zijn gelijke tred met haar stap gaan houden, zij zijn bij het groter worden van het kind tot een geheel geworden in hun liefde rijke aanhankelijkheid tot el kander. Zij lopen nu samen door het leven zonder veel woorden, maar met de verbon denheid van twee in alle een voud aaneengesmede schepse len. De eenvoud van die ver bondenheid is het wonder van dit ongeluk. En het Mongooltje lacht voortdurend. Zij weet dat hij nooit zover zal komen, dat hij tot tien telt. En dat hij nooit het allermin ste begrijpen zal van de won deren der techniek. En dat hij nimmer zal kunnen meepraten over de problemen van het le ven noch redevoeringen zal houden om zijn eigen slimmig heden aan anderen mede te delen. Hij zal nooit een blik in de toekomst kunnen slaan, om dat hij niet weet dat er een toekomst is. Hij zal nimmer zorgen hebben over wat mor gen gebeuren kan.omdat iedere morgen voor hem een onver moede verrassing is. Hij leeft in één dag, die telkens weer andere kleuren krijgt en an dere dingen brengt waar hij om lachen kan. Daarom lacht hij voortdu rend. De moeder zal met kracht en geduld hebben moeten gewen nen aan het besef, dat haar Mongooltje het ongeluk en ae kommer nooit kennen zal, en dat hij in zijn bekrompen her sens geen zintuigen voor ver driet heeft meegekregen. Er is één ding, waarmede zij zijn geluk volmaken kan: Met lief de, die hij als eenvoudig we zen direct en tastbaar waar neemt, als een gloeilamp de electrische stroom. Er is niets dat hij verlangt behalve aan haar arm door het leven te gaan en te lachen om alles. Wat moet er van hem worden? zeggen de kennissen meewarig. Wat er van hem worden moet? Niets. In het geheel niets, maar dat is geen reden voor hem om ongelukkig te zijn. Hij wenst volstrekt niets te worden, hij leeft direct naar zijn dood toe, waarin alle men sen zich verenigen. Ook dage nen die wel iets geworden zijn, maar dan tot niets terugkomen na een moeitevolle en zorge lijke tijd. Hij zal nooit vrezen voor de dood, omdat hij nooit beseffen zal dat er een dood bestaat. Maar er moet een grote re den zijn, waarom hij voort durend lacht. Het zou kunnen zijn dat dit kind, door het leven stappend als door een droom, lacht om zijn geluk. Het is een raar soort geluk, ontstaan door zijn onvermogen om ongelukkig te zijn. Maar het is een overwe ging waard, te bedenken dat hij zich nooit aan de onvol komenheden van het leven er geren kan. En dat hij als weinigen in staat is de volle smaak van een door niets ver bitterde liefde te proeven, die hem door zijn jonkheid leidt en die hem als het ehige waar devolle zal bijblijven, als hij alleen staat. Het leven zal voor hem een korte spanne tijds zijn, waarin hij voortdurend gelachen heeft. Wat de dood voor hem zal zijn, weet niemand maar dat weet niemand van iemand. Misschien weet hij er meer van. Want men moet de aller eenvoudigste eenvoud van het bestaan kunnen zien scheme ren door de ingewikkeldheden des levens om daar iets meer van te weten. Men moet de ingewikkeld heden des levens kunnen weg vegen naar een vergeten hoek zijner gedachten, om zover te komen als hij van den beginne al geweest is. En daarom lacht hij zijn leven lang. J. L. het werk niet te veel in handen van amb tenaren wordt gelegd, zo heette het verder. Met het oog op een der nieuwe taken, be vordering van reclassering van kinderen, bestaat er naar de mening van mevrouw PloegPloeg een noodzaak tot onderwer ping van de ouders bij wie immers vaak de oorzaak van de kwaal ligt, aan een on derzoek door psychiaters en psychologen. Anders zal die belangrijke taak niet goed kunnen worden uitgevoerd. Nu de Voogdij raad omgedoopt was, vond spreekster de naam „Raad voor de Kinderbescherming" een gelukkige vondst van de minister. „Vaderschapsactie" Sprekende over de op zichzelf gewenste bevoegdheid van de Raad voor de Kinder bescherming om zelfstandig te beslissen over het instellen van een vaderschapsactie, ook tégen de zin van de moeder, verklaar de mevrouw PloegPloeg met die bepaling accoord te gaan. Overigens moest men daaromtrent verder niets in wet of alge mene maatregel van bestuur vastleggen. In de praktijk zal hier zowel met grote voort varendheid als tegelijkertijd met zeer veel takt moeten worden opgetreden. Daarom viel er alles te zeggen voor het denkbeeld van de minister een mogelijk te ver gaande ijver van 's Raads ambtenaren te voor komen, door met deze taak liever een speciale Kamer van de Raad te belasten. Tot besluit gaf spreekster uiting aan haar mening, dat minister Donker er in geslaagd was om door dit ontwerp de Voogdijraad van een bij deze tijd passend kleed te voor zien. De particuliere instellingen kunnen alles wat er bij de kinderbescherming te pas komt, niet voldoende aan en daarom is het goed, dat de Raad voor de Kinderbescher ming op de wijze als het ontwerp inhoudt wordt ingeschakeld, zo meende de heer Van der Feltz (CH), die met.het wets voorstel ten volle kan instemmen. Om andere redenen dan de vorige spreekster en dan de minister kon deze afgevaardigde zich toch wel verenigen met de aan de Raad toekomende bevoegdheid om een vaderschapsactie in te stellen, behalve wanneer de moeder daartegen bezwaar heeft. Nu, dit laatste was ook mr. Van Itijckevorsel (KVP) van mening, zo dat hij een daarop gericht amendement had ingediend. Volgens hem duidt men het aanhangige voorstel wel aan, als een ont werp tot reorganisatie van de Voogdijraden, maar in feite geschiedt die reorganisatie bij algemene maatregel van bestuur. Dit zou beter door een wet kunnen gebeuren. Zowel de leden als de ambtenaren van de Raden zullen vooral over de nodige deskundigheid of ervaring moeten beschikken. Bezwaar zou hij er tegen hebben als er veel delegatie aan de onderzoeks-ambtenaren zou plaats vinden. Te betreuren achtte hij een ontwik keling, die tot uitholling van de verant woordelijkheid der leden zou leiden. Deze afgevaardigde was ingenomen met de, ook in het ontwerp te bespreken erkenning van de waarde van het particulier initiatief op het gebied van de kinderbescherming. Als wij allemaal in eigen kring er naar streven labiele gezinnen bescherming te verlenen, dan is de overheidsbemoeiing niet of nau welijks nodig meende mr. Van Rijckevorsel. Na hem gaf mr. Verkerk (A.R.) als zijn mening te kennen, dat voor zover het vooronderzoek een persoonsonderzoek is, dit op de weg van particulieren ligt, doch waar het om milieu-onderzoek gaat een taak voor de Overheid is weggelegd. Met mr. Van Rijckevorsel achtte de A.R.- woordvoerder het juister datgene, dat in een algemene maatregel van bestuur zal worden bepaald in een wet vast te leggen. Prof. Lemaire (KNP) vond, dat het plan der regering niet aan zijn toe komstdromen beantwoordde, speciaal wat de grotere invloed aangaat, die het levens beschouwelijke hoort te krijgen. Toch meende hij, dat er op het ogenblik wel vol staan kan worden met de uitbouw van de Raden zonder principiële functieverande ring. Algehele verbetering van de Kinder bescherming is in zijn ogen slechts dan te verwachten als de subsidiëring der parti culiere instellingen op grotere voet zal ge schieden. Gaarna zou de spreker van de minister van Justitie vernemen, hoe deze daartegenover staat. In tegenstelling tot mevrouw Ploeg Ploeg vond prof. Lemaire juist, dat de be slissing over strafvervolging bij de officier van justitie blijft berusten. Met het amen dement-Van Rijckevorsel op het punt van de vaderschapsactie ging hij accoord. De Valkenburgse kabelbaan naar de Wilhelminatoren trekt grote belangstelling. Tot nu toe vervoerde zij reeds meer dan 100.000 passagiers.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5