Aantal Gedeputeerden van P.v.d.A. met één verminderd Agenda voor Velsen c Visserij-varia c Zie Boven Signalement van Saturnus Wilhelminafonds ontketent begin September grootse actie src» h., BIC&RPAN Een verraderlijk complot .Clowntje Rick Bruidsbeyquetten Velsens afdeling: kermis, rallye Maagbezwaren DONDERDAG 8 JULI 1954 Provinciale Staten van Noordholland Gevolg van politieke overtuiging nieuwe Commissaris de parel der dranken Burgerlijke stand Velsen Promotie en degradatie bij „De Jump" Bezoek aan „Stormvogels" „Colombo" nog niet naar Brazilië Voor de kinderen „Het gaat om de gezondheid. FEUILLETON door Richard Keverne Bü de Woensdag gehouden stemmingen in de Provinciale Staten van Noordholland zijn gekozen tot leden van Gedeputeerde Staten mejuffrouw mr. A. E. Ribbius Peletier (Arbeid), de heren A. B. J. Prakken (Ar beid), L. J. P. N. A. Bouwman (KVP), W. A. van der Donk (KVP), Jac. Rustige (CH) en P. Blaauwboer (VVD). Deze uitslag betekent, dat heer B. de Vries (Arbeid) niet in het college zal te rugkeren en dat het aantal vertegenwoor digers van de Partij van de Arbeid in het college verminderd is van drie op twee. De heer Blaauwboer neemt in het college zit ting. Alvorens tot stemming werd overgegaan, voerde de heer Gortzak (Comm.) het woord, die er aan herinnerde, dat zijn frac tie vóór 1950 zitting had in het college van Gedeputeerde Staten. Bij de nieuwe samenstelling in 1950 is de CPN onder de druk en de invloed van de KVP in het college geweerd. Deze aanval, ingezet tegen de Communistische partij, was volgens spreker niet alleen gericht tegen deze partij maar tegen de arbeidersbeweging in het algemeen. Spreker merkte op, dat het wen selijk en noodzakelijk is de fractie van de CPN in het college van Gedeputeerde Sta ten te doen vertegenwoordigen. De fractie heeft elf leden en volgens de evenredige vertegenwoordiging heeft zij recht op één zetel. Dat is ook het geval met de VVD met negen leden, die vroeger door de Commis saris der Koningin in het college vertegen woordigd was, zij het ook, dat deze geen stemrecht had. Uitvoerig ging spreker in op de reeds gevoerde debatten over het Man dement en daarna stelde hij de vraag hoe het college samengesteld zou kunnen wor den. Volgens de evenredige vertegenwoor diging heeft de KVP recht op één of twee zetels in het college. Spreker merkte op dat de vertegenwoordiger geen geestelijke in vloed op het college mag uitoefenen en dat hij een tegenstander is van de reactionnaire druk, die door prof. Romme wordt uitge oefend. De Partij van de Arbeid is bij de laatste verkiezingen voor de Provinciale Staten in Noordholland met drie zetels vooruitgegaan (24 op 27). Toch lijkt het of de invloed van de partij in bestuurs colleges vermindert. Als de Partij van de Arbeid zich tot sprekers fractie had ge wend voor een vooroverleg, dan zou 'e P. v. d. A. er gunstiger voor komen te staan dan verwacht mag worden. De tragedie schijnt zich te voltrekken, dat de Partij van de Arbeid, die drie zetels won, in het college van Gedeputeerde een zetel zal verliezen, zeide spreker, hoewel hij de uitslag van de verkiezing nog niet weet. Sprekers fractie is bereid mee te werken aan de verkiezing van drie vertegenwoor digers van de Partij van de Arbeid, omdat zij er recht op heeft, mits de CPN ook een zetel krijgt. Anders zal op eigen candi- daten worden gestemd. Mr. De Roos (Arbeid) zeide, dat hij het niet nodig vond in te gaan op de be rekeningen van de heer Gortzak. Deze heeft echter verzuimd te spreken over de onovérÊirüggelijke principiële verschillen tussen de Partij van de Arbeid en het tota litaire communisme, waarvan de CPN voorstandster is. Onder de huidige omstan digheden, waarin het Mandement een vraagstuk van de eerste orde is, is de weg voor de politieke partijen moeilijker dan ooit. De Partij van de Arbeid zal ieder lcnkje van de CPN afwijzen, ook al komt het van de vriendelijke heer Gortzak. Zij wil de weg zelf volgen, al is die moeilijk en heeft alleen de medewerking nodig van goede Nederlanders, waarop zij zal kunnen bouwen. Hierna begon de stemming. De heer Brandsen (Comm.) was afwezig. In de eerste vacature werden uitgebracht 76 stemmen, waarvan 66 op mejuffrouw mr. A. E. Ribbius Peletier (Arbeid) en 10 op mevrouw J. TeeboomVan West (Comm.). In de tweede vacature werden op de heer A. B. J. Prakken (Arbeid) 66 stem men uitgebracht en op mevrouw Teeboom- Van West 10 stemmen. Mejuffrouw Ribbius Peletier en de heer Prakken deelden mee de benoeming in beraad te nemen. In de derde vacature werden op de heer L. J. P. N. A. Bouwman (KVP) uitgebracht 64 stemmen en op mevrouw Teeboom- Van West; twee stemmen waren blanco. De heer Bouwman verklaarde de benoe ming te aanvaarden. Derde candidaat voor de P. v. d. A. Aan de verkiezing in de vierde vacature ADVERTENTIE ging een mededeling van mr. De Roos vooraf. Hij zeide dat hem gebleken is, dat het verheugende feit, dat een lid van de Partij van de Arbeid tot het hoge ambt van Commissaris der Koningin benoemd is, invloed zou kunnen hebben op het aan tal leden van de P.v.d.A., dat in het col lege van Gedeputeerde Staten gekozen zou worden. De Commissaris der Koningin dient gezien te worden als een objectieve figuur, die boven de partijen staat. Spre ker betoogde, dat het college uit drie par tijgenoten van hem behoort te bestaan. Anders word de invloed van de partij min der en dit mag niet na de zetelwinst bij de verkiezingen. Anders zijn de redelijkheid en de even redige vertegenwoordiging zoek. Thans wordt getracht de invloed terug te dringen. Spreker beval de heer B. de Vries als can didaat aan, die op voortreffelijke wijze de belangen van de provincie heeft gediend. Het schijnt, dat hij het slachtoffer wordt van een politieke machinatie en men mag aannemen, dat die door de KVP tot stand is gekomen. Spreker deelde mee, dat bij de volgende stemmingen op de heer De Vries gestemd zal worden totdat hij ge kozen zal worden. De heer Groen (KVP) merkte op, dat een eventuele politieke machinatie niets te maken heeft met de persoon van de heer De Vries. In hem heeft men volkomen vertrouwen. De heer De Roos heeft ge zegd, dat de machinatie van de KVP is uit gegaan. Dit is onjuist. Andere groepen (de CPN is buiten beschouwing gelaten) zijn ook van mening, dat aan de Partij van de Arbeid geen drie zetels móest worden toe wezen. De heer Gortzak deelde mee te zul len meewerken aan een derde zetel voor de Partij van de Arbeid. De heer Voorthuysen (VVD) be toogde, dat in het laatste college het agra risch element onvoldoende vertegenwoor digd was. Dat is niet juist. Gelukkig heeft de VVD een candidaat die geschikt is om de agrarische belangen te behartigen. Daarom wil de fractie meewerken, om in plaats van drie twee leden van de Partij van de Arbeid in het college gekozen te krijgen. Bij de hierna gehouden stemming wer den 39 stemmen uitgebracht op de heer W. A. van der Donk (KVP), 36 op de heer B. de Vries (Arbeid) en 1 op de heer De Vries (twee leden hebben deze naam). De heer Van der Donk verklaarde de benoe ming te aanvaarden. In de vijfde vacature verkreeg de heer Rustige 39 stemmen en de heer B. de Vries 37 stemmen. In de laatste vacature ver kreeg de heer P. Blaauwboer (WD) 39 stemmen, B. de Vries 35 stemmen en 1 stem blanco. De heren Rustige en Blaauw boer namen de benoeming aan. Andere provincies De verkiezingen van Gedeputeerde Sta ten in andere provincies hebben geen be langrijke wijzigingen gebracht. In Noord-Brabant werden de Gedepu teerden, die allen tot de KVP behoren, her kozen. De Partij van de Arbeid had de Katholieke P. v. d. A.-afgevaardigde J. M. Willems candidaat gesteld. In Utrecht zijn de afgetreden Gedepu teerde Staten herkozen (2 van de KVP, 2 van de P. v. d. A., 1 CHU'er en 2 Anti- Revolutionnairen In Overijsel werden vier leden herkozen en vier nieuw benoemd, waardoor de samenstelling thans is: 2 van de KVP, 2 van de P. v. d. A., 1 van de A.R. en 2 van de CHU. In Drente werden alle Gedeputeerden herkozen: 3 van de P. v. d. A., 2 van de A.R., 1 van de C.H.U. en 1 van de WD. Ook het Zeeuwse college van Gedepu teerden bleef ongewijzigd: 2 P. v. d. A., 2 K.V.P., 2 CHU en één A.R. Het Friese bleef eveneens zoals het was met 3 P. v. d. A.-leden, 2 Anti-Revolution- nairen en twee Christelijk-Historischen. ADVERTENTIE GEBOREN: M. Meijervan der Laan, z., Spaarnestraat 63, IJmuiden; J. Krabvan Laar, z., Schoolstraat 13, IJmuiden; M. L. BolKoning, z., Kon. Wilhelminakade 64, IJmuiden; H. M. KassingBarlag, d., Hoog ovenhaven, Velsen-N.; E. LeijenaarHeiten, d., J. T. Cremerlaan 67, Santpoort; E. C. Rijm't Veld, z., Hagelingerweg 134, Sant poort; N. Dolléde Boorder, d., Rijnstraat 100, Haarlem; A. SteinhoffHeemsterbeek, z., van Dalenlaan 33, Santpoort; J. Otte Kriek, z., Ahornstraat 3, IJmuiden-O. OVERLEDEN: R. A. G. Remmers, 6 j., z. van J. Remmers en E. Denzier, Wijkeroog- strsat 188, Velsen-N.; F. J. Heeremans, 78 j., weduwnaar van M. Kloes, Ladderbeekstraat 63, Velsen-N.; J. H. Veenendaal, 81 j., echt genoot van A. A. Fetter, Joh. Verhustweg 16, Bloemendaal; M. 't Haft, 53 j., echtgenote van J. W. van der Steen, La Reijstraat 11 rd, IJmuiden. ADVERTENTIE Alleen bii BUISMAN'S BLOEMENMAGAZIJN v.a. 7.50 Velserduinweg 143 - Tel. 5740 - IJmuiden-O. Met het spelen van haar eerste promotie degradatiewedstrijden, opende de IJmuidènse bridgeclub „De Jump" haar tweede wed strijdenreeks in de zomercompetitie. De uitslagen in de verschillende afdelingen waren: Afdeling A: 1. LamanMiddelkoop 47 p.; 2. WittebroodMainz 4614 p.; 3. PrinsPorck 44 p.; 4. v. d. BurgKramer 44 p.; 5. Kamer beekDe Jong 43¥2 p.; 6. dames Elzerman Rolloos 40 p.; 7. mevr. Külmanv. Ameron- gen 36% p.; 8. BoerBroeren 3411 p. Afdeling B: 1. dames v. Amerongen—Sam son 24 p.; 2. Westra—Hannema 2314 p.; 3. SchoenAmsing 19% p.; 4. De HaasWey 15% p.; 5. ReyendamSival 15 p.; 6. dames Kramer—Schoen 14% p.; 7. Tol—Warmerdam 14 p. Afdeling C: 1. echtp. Prem 27 p.; 2. mevr. De Haas—v. d. Gaag 27 p.; 3. Floor—Schadé 26% p.; 4. DrijverVeltman 24% p.; 5. De Vries—v. d. Stare 22% p.; 6. mevr. Hamers— Samson 22% p. DONDERDAG 8 JULI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: ,xDe goede aarde". Rex, 20 uur: „De smokkelprinses". DRIEHUIS Tuinbouwstudieclub Velsen en Omstre ken, 20 uur, koffiekamer „Westerveld", bijeenkomst. SANTPOORT Samenwerkende koren Santpoort, 19.30 uur, als Woensdag, nu voor publiek. Harmoniekapel „De Eendracht", 20 uur: Openluchtconcert in Burg. Rijkenspark. VELSEN-NOORD Suomi, 19 uur, „Watervlief'-terrein, na tionale avondwedstrijden athletiek. VRIJDAG 9 JULI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Het gouden zwaard". Rex, 20 uur, „Mysterie van de nacht". VELSEN Raadhuis, 10.3011.30 uur, spreekuur wethouder van financiën. Arbeiders Mandolineclub „Excelsior", 20 uur. Park Velserbeek, openluchtcon- cert. De omzet van het Staatsvissershavenbedrijf bedroeg in het eerste half jaar van 1954 f 13.870.580 tegen f 12.711.119 in de eerste zes maanden van vorig jaar. In Juni was de omzet f 1.804.783 tegen f 1.733.963 in dezelfde maande van 1953. Prijzen van Woensdag. Heilbot 3,00 2,55; gr. tong 2,852,55; grm. tong 2,802,65; kim. tong 2,80—2,60; kl. tong I 2,08—1,98; kl. tong II 1,801,46; tarbot I 2,081,86, per kg. Tarbot II 86—84; tarbot III 81—76; tarbot IV 6858; tongschar 6863; kl. tongschar 34; schartong 3632; gr. schol 7048; grm. schol 7848; kim. schol 7249; kl. schol I 5747; kl. schol II 42—17; schar 22—15; bot 22—18; v. haring 2819,56; makreel 2516; gr. schelvis 57; grm. schelvis 5453; kim. schel vis 5551; kl. schelvis I 5346; kl. schelvis II 4126; wijting 3517; gr. gul 4634; midd. gul 37—28; kl. gul 28—17,50; kl. leng 34; kl. haai 40—29; ham 8067; kl. wolf 45; poon tjes 20-9; kl. koolvis zw. 3130, per 50 kg. Gr. kabeljauw 224—82; gr. koolvis zw. 69—60; gr. leng 86; gr. wolf 9492, per 125 kg. Aanvoer van Woensdag. 85 kisten tong en tarbot, 6 kisten heilbot, 15 kisten tong schar en schartong, 385 kist schol, 30 kisten schar, 20 kisten bot, 750 kisten haring, 670 makreel, 540 kisten schelvis, 220 kisten wij ting; 470 kisten kabeljauw en gul, 10 kisten leng, 4 kisten kl. haai, 7 kisten ham, 13 kisten wolf, 11 kisten poon, 114 kisten kool vis, 30 kisten diversen. Totaal 3380 kisten. Aanvoer op Urk. Dinsdag werd door 80 vaartuigen op Urk aangevoerd: 5257 pond kuilpaling, prijs f 1,19f 1.30, 154 pond snoekbaars, prijs f 0.73f 0,76, 82 pond rode baars, prijs f 0,99f 1,12, per pond en 513 bak nest, prijs f 2,60f 3,00 per bak van 37% kg. De voetbalvereniging „Stormvogels" heeft in het afgesloten seizoen 14.400 zitplaats- kaarten en 38.559 staanplaatskaarten ver kocht. In het vorige seizoen waren deze aantallen respectievelijk 20.373 en 49.212, derhalve een aanzienlijke vermindering. BEROEPEN. De heer H. D. Bakker te IJmuiden, theol. cand. aan de Vrije Universiteit, heeft een beroep ontvangen van de Gereformeerde kerk te Eist in Gelderland. De motortrawler „Colombo", de IJM 99, die, zoals bekend, naar Brazilië is ver kocht, zal voorlopig nog niet vertrekken. Aanvankelijk was het vertrek vastge steld op een dag in begin Juli. Na het maken van twee visreizen op de Noordzee bleek dat er met de verstelbare schroef iets nog niet in orde was. Het schip is thans opgenomen in een dok te Amster dam, daar er geen plaats was te IJmuiden. Het is niet bekend, of de „Colombo" na het verhelpen van het mankement nog een visreis op de Noordzee zal maken. Ook omtrent de juiste vertrekdatum valt der halve niets met zekerheid te zeggen. De gehele bemanning van de „Colom bo", die met de twee Brazilianen en onder commando van kapitein D. Stobbe, de overtocht naar Brazilië zal meemaken, zou aanvankelijk drie maanden in de buurt van Rio de Janeiro blijven vissen. Wellicht wordt deze periode nu korter, daar eind van dit jaar ook de nieuwe IJmuidense trawler „Batavia", die bij Boot te Alphen aan de Rijn in aanbouw is, in de vaart zal komen. Men hoopt er zelfs nog enige ha- ringreizen mee te maken. De nieuwe „Medan" komt vermoedelijk in de tweede week van Augustus al naar IJmuiden. Maar al wou tante Liezebertha weer gauw aan de slag gaan, ze mocht nog niet. „U blijft nog lekker uw gemak houden!", zei Rick. „Wij willen u nog niks zien uitvoeren. Eerst helemaal beter worden!" „Maar ik bèn toch beter!" lachte tante Liezebertha. „Jawel", zeiden de jongens. „Maar wie in het ziekenhuis is geweest, moet daarna eerst weer helemaal opknappen en een poos rusten. U blijft op uw gemak zitten en het werk komt toch. wel terecht!" En hoe tante Liezebertha ook tegenstribbelde, ze lieten haar niet gaan. Jullie verwennen me helemaal!", zei ze dan. „Dat hoort ook zo!", zei oom Tripje. „Je bent ziek geweest, en dus moeten we zorgen, dat je weer helemaal opknapt!" Oom Tripje deed ook mee aan het verwennen; elke keer kwam hij thuis met iets lekkers voor haar. Een mooie tros druiven, appelen of andere dingen. „Dat is ziekenkost!", lachte hij dan. ,,'t Is wat moois!", zei tante Liezebertha. „Ik zit hier maar op m'n gemak en ik krijg nog allerlei snoeperij ook. Dat moet nou maar eens uit zijn!" „Mond houden, en eten!", zei oom Tripje lachend. Saturnus is aan de avondhemel gesigna leerd. Ge kunt hem op Vrijdag 9 Juli zoeken rechts boven de maan. Teneinde de opsporing te vergemakkelijken gaat hierbij zijn portret in di verse standen alsmede een signalement. Laat u door dat portret niet misleiden: met het blote oog zult ge die ring niet kunnen zien; een kijker zal goede diensten be wijzen. Want hoewel Saturnus op één (Jupiter) na de grootste planeet van ons zonnestelsel is, lijkt hij voor het oog veel klei ner: hij staat negen d. tien keer zo ver van de zon af als wij. Op het ogenblik bedraagt de af stand aardeSaturnus ruim 1,3 milliard kilo meter. Die afstand over brugt uw oog dus als u er in slaagt, de befaam de ring-planeet te ont dekken een soort te levisie op de ultra-lange afstand. Satürnus, die ruim 29 jaar nodig heeft om één keer rondom de zon te komen, heeft een mid dellijn van ruim 120.000 kilometer en is daarmee dus bijna tien maal zo „dik" als de planeet waarop wij wonen. Toch wentelt dit voor onze begrippen logge lichaam in slechts iets meer dan tien uren éénmaal om zijn as: tien uur en twaalf minuten duurt er het etmaal. Het is koud op deze olaneet, ver van de zon. De oppervlakte-tempe ratuur ligt er 150 graden onder nul. Volgens een door de Engelse astro noom Jeffreys in 1934 gemaakte berekening moet Saturnus bestaan uit een 44.000 km dikke kern van rotsgesteen ten, bedekt met een laag ijs en bevroren koolzuur ter dikte van 10.000 km, die op zijn beurt wordt omgeven door een 25.000 km hoge dampkring, be staande uit stikstof, wa terstof, helium en me thaan, met wolken van (in hoofdzaak) ammo- niak-kristallen. Bijzon ier herbergzaam lijkt het daar voor ons dus niet. Toch boeit Saturnus: het is de planeet met dia geheimzinnige ring. Al vroeger hebben wij ge sproken over de theorie, volgens welke deze ring het puin is van een Sa- Lange tijd heeft Saturnus' ring de waarnemers voor raadsels gesteld; na geruime tijd ziehbaar te zijn ge weest, verdween zij plot seling. Het kwam doordat men er dan recht op keek, zoals op de onderste foto. „Saturnus'' stand wisselt steeds. turnus-maantje, dat zich eens te dicht in de buurt van de moederplaneet heeft gewaagd, zodat het tenslotte uiteenspatte als gevolg van de getijden werking. Een stenen vloedberg, die tenslotte een heel hemellichaam uiteen doet spatten, is evengoed voorstelbaar als de vloedbergen van water die de aantrek kingskracht van de maan in onze oceanen teweegbrengt mits de daar werkende krach ten maar groot genoeg zijn. Maar behalve door die ring (of ringen: het schijnen wel vijf con centrische ringen te zijn) wordt Saturnus ook nog omgeven door negen satellieten of ma nen, waaronder twee met iets merkwaardigs. De ene, Japetus, is op sen gegeven punt van zijn baan rondom de planeet vijf keer zo hei ier als op het tegenover liggende punt en men weet niet hoe dat komt. Het kan zijn dat Japetus heldere en donkere kan ten heeft (gevolg van zen verschil in licht weerkaatsend vermogen ■tan de stoffen waarmee hij is bedekt) en het kan zijn dat Japetus. geen bol is, maar een onregelmatig lichaam waarvan wij beurtelings grote en kleine opper vlakten zien; tot nog toe is Japetus ons een raad sel. En Saturnus' andere nerkwaardige maan is Titan, reeds ontdekt in 1655 door onze landge noot Huygens. Hij is niet alleen de grootste satel liet in ons zonnestelsel (5700 km middellijn; groter dus dan de pla neet Mercurius!) maar is ook de enige maan- met-een-dampkring. Er zit methaangas in deze Titan-atmosfeer veel meer weet men er niet van. Ziedaar het signale ment van Saturnus- met-toebehoren, de pla neet die ge Vrijdagavond boven de maan ziet staan. G. v. W. In dit vijfde jaar van het bestaan van het Koningin Wilhelminafonds, het fonds, dat zulk prachtig werk deed voor de kankerbestrijding onder het Nederlandse volk, meent de afdeling Velsen van het Koningin Wilhelminafonds met een grote mani festatie tot de burgerij te moeten komen. Met eeen feestelijk tintje zowel als met een ernstige inslag omdat het KWF tenslotte een zeer ernstig doel nastreeft, maar ook met de dankbaarheid voor het bereikte en de hoop op nog groter resultaten. Vooral in Velsen, waar tussen de 400 en 500 inwoners lid zijn van het Fonds, een aantal, dat op ruim 50.000 inwoners groter kan zijn. Het programma voor de actie-week, die de Velsense afdeling voorlopig heeft opge steld en die zal duren van 30 Augustus tot 12 September, omvat een groot aantal ideeën. De afdeling Velsen-Noord, die wat activiteit betreft ten voorbeeld voor de hele gemeente genoemd kan worden, en die in het verleden al menigmaal van zich deed spreken (de wielerrondes daar wor den voor dit deel der gemeente zo lang zamerhand traditie) gaat een kermis orga niseren, waaraan de exploitanten hun har telijke medewerking alvast hebben toege zegd: van die zijde zal er f 1000 gestort worden in de kas van de afdeling bijwijze van staangelden. Puzzlerit Voorts staat er een rallye op touw, die hoogstwaarschijnlijk op 2 September een (hopelijk groot) aantal automobilisten een paar uur prettig bezig zal houden met een puzzlerit door de gemeente. De overige plannen met een feestelijk tintje zijn in voorbereiding, maar het KWF zal in Velsen gedurende de actieperiode zeker nog meer pijlen op zijn boog nemen. De collecte, die in deze week gehouden wordt valt uiteen in een lijstinzameling over de hele gemeente en een straatcollec te aan het eind daarvan. De afdeling Vel- sen-Noord gaat wellicht de lijstcollecte enigszins anders aanpakken dan de rest van de plaats, maar het doel is hetzelfde: zoveel mogelijk geld bijeenbrengen voor de lijdende mensheid. Want, zoals het KWF zo dikwijls in zijn propaganda-geschriften zegt: „Het gaat om de gezondheid van ons volk". Teer punt Een teer punt in de voorbereiding van de huis-aan-huis-collecte wordt gevormd door het nieuwste deel der gemeente: de Rivierenwijk en de hoogbouw van IJmui den. Daar zoekt de afdeling Velsen nog naar een actief medewerker, die zich voor een deel van de organisatie wil spannen. Trouwens: ook collectantten voor deze wijken zijn van harte welkom en kunnen zich, evenals medewerkers op organisato risch gebied, opgeven bij de heer Hoge- toorn, chef der eerste afdeling ter secre tarie, telefoon 5141. ADVERTENTIE Overwin Uw soms laten oude klach- - bTcarpan vergeten, dat U een maag hebt. IhM A AG-CACHETS AKKER 33) Matt drukte Arden de hand en knikte. „Ik begrijp, wat u bedoelt. Ik heb nu in ieder geval de verantwoordelijkheid over gedragen. Maar bedankt u mij in hemels naam niet! Voor mij zal de grootste vol doening zijn, dat de jongen weer in veilig heid is. Ik zal niets meer doen. voordat ik van u gehoord heb". Arden drukte op een bel en begeleidde hem naar het aangrenzend vertrek, waar een hotel-bediende al stond te wachten, om hem naar de uitgang te geleiden. In de grote hal van het hotel waren thans di verse mensen. De indrukwekkende portier onderhield zich met nieuwe aangekomen gasten. Overal werd op gedempte rustige toon gesproken. Matt liep de draaideur door en kwam uit de serene sfeer van het hotel op het roezemoezige Piccadilly. Hij voelde zich zeer voldaan over zijn bezoek en in opgewekte stemming wandelde hij terug naar zijn eigen hotel. Monica had beloofd hem 's morgens in zijn hotel te zullen opbellen. Ze had echter nog niet gebeld, toen hij wegging. Het was zijn plan geweest haar te vragen om van daag met hem te lunchen, teneinde uitge breid met haar te kunnen praten. Maar er was intussen zo veel gebeurdl! En hij had thans een lunchafspraak met Jim Wood- stone. Hij haastte zich door de drukke straten. En terwijl hij voortliep verdween langzaam zijn gevoel van voldoening; er waren nog allerlei problemen, die hem be zig hielden. Wat moest hii b.v. Monica ver tellen? Hij kon haar onmogelijk alles zeg gen, dat zou niet fair tegenover Arden zijn. Bovendien zou 't geen zin hebben. Het besluit was nu eenmaal genomen ten goede of ten kwade om voorberei dingen te treffen niets te zeggen en Randal's uiteindelijke beslissing af te wachten. Als hij Monica in vertrouwen nam, zou hij haar moeten overhalen om iets te doen, wat ze afschuwelijk zou vin den: ze zou naar Sir Jonathan moeten gaan en hem in kennis moeten stellen van haar verdenkingen jegens mevrouw Dean! En dan zou ze Arden ook op de hoogte moeten brengen van het feit, dat hij er ze ker van was, dat Cass en mevrouw Dean elkaar ontmoet hadden. Dit feit had Matt zélf echter voor Arden verzwegen! De si tuatie was wél gecompliceerd! De geringste fout zou catastrofale gevolgen kunnen heb ben. Als Scott door wat ook argwaan kreeg, zou hij er vandoor gaan. En wat dan. In het Foster -hotel was een boodschap voor hem, dat juffrouw Brent had opge beld en dat ze tot half één op haar Club zou zijn. Matt belde haar onmiddellijk te rug en wist nog steeds niet, wat hij tegen haar zou zeggen. Ze loste dit probleem echter zelf voor hem op. „Monica, wanneer kunnen we elkaar ontmoeten?" vroeg hij dringend. „Vanavond, hoop ik. Matt", antwoordde ze rustig. „We moeten dat op de een of andere manier arrangeren. Ik moet de eer ste paar uur hier blijven om te wachten op een telefoontje van Sir Jonathan. Be verley's vader komt hier vanmiddag aan. Ik moet hem even te spreken zien te krij gen. Ik zie erg tegen op, maar 't moet!" Matt voelde zich opgelucht. „Vanavond": misschien was het hele drama dan al tot een oplossing gekomen. Hij vond 't moei lijk haar niets te zeggen, doch wist zich te beheersen. Hij zei alleen: „Laten we dan vanavond samen dineren. Ik heb je een hele massa te vertellen. Laat me nog even precies weten, wanneer ik je kan komen halen, en ik sta voor je deur!" „Ik verheug me er op", antwoordde ze; geen van beiden sprak over het drama, dat hen bezig hield, doch luchtig babbelden ze nog even over onbelangrijke dingen. Hij vroeg haar. of ze van het toneelstuk, dat ze de vorige avond gezien had, had geno ten, en ze antwoordde vol enthousiasme. Ze had in lang niet zulk goed toneel ge zien.... Als bij onderlinge afspraak hiel den ze hun conversatie zo oppervlakkig mogelijk. Tenslotte werd Matt weer ernstig. „Is alles, wat jou betreft, in orde?" vroeg hij. „Alles is prima:" antwoordde ze „Ik heb zo het gevoel, dat je je van avond nog veel plezieriger zult voelen", merkte hij enigszins raadselachtig op. „Tot dan!" Matt liep na dit telefoongesprek de rook kamer binnen om een glas sherry voor de lunch te drinken. Hij hoopte daar Jim Woodstone te vinden, doch deze bleek nog niet aanwezig te zijn. En ook een uur la ter was hij nog niet terug, zodat Matt be sloot maar alleen te gaan lunchen. Na de lunch belde Jim echter op, en te ordelen naar zijn stem, scheen hij in een, voor zijn doen, zéér opgewonnen stemming te ver- keren HOOFDSTUK 12. Het Battersea Park baadde die Zater dagmorgen in het zonlicht. Langs de scha duwrijke lanen wandelden moeders en kin dermeisjes met kinderwagens, en overal speelden kleine kinderen. De bootjes op de vijver hadden het druk. Ze zaten vol schooljongens, die vacantie hadden en zich niets aantrokken van de zomerhitte. Jim Woodstone sloeg dit alles enigszins verstrooid gade, toen hij, na Matt bij het Campion Hotel afgeleverd te hebben, langzaam door het park slenterde. Zijn ge dachten waren echter bij heel andere din gen. Matt's verhaal had indruk op hem ge maakt Maar toch was hij er niet van over tuigd, dat de man, die Matt achterna was gegaan, werkelijk Scott was. Het toeval scheen tè groot en Jim wantrouwde in stinctief dergelijke toevalligheden. Toch zou ook al bleek Matt 't bij het ver keerde eind te hebben zijn onderhoud met Arden geen kwaad doen. In de tus sentijd was hij echter van plan zelf een kijkje te gaan nemen bij het bewuste flat gebouw. Hij zou dit bovendien gemakke lijker kunnen doen dan Matt, aangezien Scott als het werkelijk Scott was hém niet kon herkennen. Jim Woodstone liep langs dezelfde weg als Matt en op de plaats waar deze te gen het kleine meisje opgebotst was, stak hij over. Hij liep langs het flatgebouw en bekeek de ingang met veel belangstelling. Er was een bord, waarop was aangegeven' num mers 7990. Na enkele ogenblikken liep hij weer terug en wandelde zonder aarze len de centrale ingang door. Langzaam liep hij de trappen op naar de bovenste étage. Dit onderzoek leverde niet veel meer op dan hetgeen Matt hem ook al had meege deeld: namelijk dat zich op de derde étage de flats, genummerd 85, 86 en 87, bevon den, 85 en 86 aan weerszijden van de trap en nummer 87, aan de overkant van de trap en uitziend op de achterkant. Zonder enige logische reden kwam Jim tot de con clusie, dat nummer 87 de bewuste flat moest zijn. Het scheen daar stiller te zijn dan in de andere appartementen en Jim meende er een hond te horen blaffen. Op een naambordje stond de naam „Mrs. Ri chards" vermeld. Toen Jim weer door de hoofdingang naar buiten liep, kwam hij een concierge tegen, die zich, met een groen schortje voor aan een huishoudelijk karweitje wijdde, en gevolg gevend aan een impuls stelde Jim de man enkele vra gen. „Weet u soms of Kolonel Richards in één van deze flats woont?" vroeg hij. „Ik weet, dat hij hier ergens bij het Park moet wo nen, maar ik ben het juiste adres kwijt geraakt, en het lijkt me een te grote op gave om bij elke flat aan te bellen". Jim lachte op charmante wijze en wees op het grote flatgebouw rondom. „Daar hebt u gelijk aan", antwoordde de man opgewekt en kennelijk wel tot een praatje bereid. „U zou er de hele dag werk aan hebben en misschien nog wel een halve nacht er bij! Nee, ik ken hier geen Kolonel Richards, meneer! Er woont op nr. 87 een mevrouw Richards, maar ze is niet aanwe zig. 't Is een weduwe met twee dochters, ze vertoeft momenteel in het buitenland". „Wanneer komt ze terug?" vroeg Jim. „Niet voor 't eind van de vacantie. Ze kan echter niet degene zijn, die u zoekt. Ze heeft niets met een Kolonel te maken. U kunt misschien het best even informe ren bij het kantoor, dat de administratie heeft van deze flats". (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6