Tienduizenden toeschouwers deden Tour-renners vanmorgen uitgeleide RENAULT 4 Garage Den Hout „Wielergala" in het stadion: Jan Derksen sprintkampioen iijcieijui jmj! Het bezit van de gele trui, het ideaal van alle renners Hugo Koblet passeerde als eerste in Haarlem hl n.v. haarlemsche m bouwstoffen handel Vijf voor half twaalf viel startsein in Amsterdam Maurice Garin nog goedkoper! DONDERDAG 8 JULI 1954 Bezemwagen Vanochtend: Show Start Fausto Coppi na val ernstig gewond Zwemmen Huiverende Hongaarse zwemploeg in Arnhem Biljarten Om de Nobels-beker Beroepsclub ,De Graafschap" geeft geheimen prijs Beroepsvoetbalbond krijgt „De Kraal" niet ETE R NIT BLOEMBAKKEN KNVB zoekt een Oostenrijkse trainer I Van onze sportredacteur) Vanmorgen om precies vijf voor half twaalf werd op de Sloterweg in Amsterdam het startsein gegeven, waarmede een begin werd gemaakt met de eenenveertigste Tour cle France, een precies 4855 kilometer lange monsterrit door Nederland, België en Frankrijk - een rit langs vlakke, mooie wegen en slechte hobbelige paden; een rit ook tegen steile berghellingen en kronkelige wegen omlaag. Duizenden toe schouwers hebben vanmorgen in het Olympisch stadion in Amsterdam zij het op een afstand met de honderdtien renners kennis gemaakt en ze vaarwel gezwaaid en ge schreeuwd. Dat waren mensen, die alles van wielrennen afweten, maar ook mensen die alleen weten dat de Tour de France een fietsjvedstrijd is met romantiek, waarover ieder een drie weken in een jaar de mond vol heeft. Ze waren met duizenden in het zonnige stadion en ze waren met tien duizenden op de route naar de Sloterweg erbuiten, uit alle delen van het land. Een half uur voor het officiële startsein had de burgemees ter van Amsterdam, mr. d'Ailly, in het stadion met het door knippen van een rood-wit-blauw lint de Tour officieus ge start. Dat sein was het einde van een ochtendprogramma, waarin het Nederlandse comité van voorbereiding voor een show had gezorgd die gezien mocht worden en waarbij de tienduizend toeschouwers ten volle hebben kunnen genie ten. Niet alleen van wielrennen, maar veel meer nog van de kleurige karavaan en het volksdansen door „vertegenwoor digers van de gewesten". En geen kink in de kabel die de organisatoren van de start in Amsterdam gelegd hadden. Alles verliep stipt op tijd en monsieur Goddet, de „grote baas" van ae Tour de France, had aan de dertig seconden die wij hem vanmorgen te spreken konden krijgen net ge noeg om zijn grote bewondering uit te spreken voor wat de Nederlandse organisatoren hadden bereikt, nifique". „C'est mag- Dertigduizend toeschouwers hebben gis- ttravond met groot enthousiasme het Tour de France-feest ingezet. Ze deden dat in het Olympisch Stadion in Amsterdam waar het organisatie-comité had gezorgd voor een wielerprogramma dat er zijn mocht. En dat waarlijk niet alleen omdat er de finale overgereden zou worden van het nationale sprintkampioenschaft voor pro fessionals tussen Van Vliet en Derksen, maar zeker ook om de goed bezette wed strijden voor amateurs, de achtervolgings race, de tienlandenwedstrijd voor profes sionals achter handelsmotoren en de uurs wedstrijd voor profs met motorgangmaking. Dit alles onder de naam wielergala en be doeld als voorproefje voor de start van de Tour de France. Eén van de hoogtepunten was ongetwij feld de strijd om het sprintkampioenschap van Nederland voor professionals tussen Van Vliet en Derksen. Een strijd, die bij zondere aandacht trok, omdat bewezen zou worden, wie van beide renners na de dubieuze beslissing van enige weken ge leden, zich de sterkste zou tonen. Wel, Jan Derksen heeft er geen twijfel over laten bestaan. In twee ritten toonde hij zich zo overduidelijk de sterkste dat de feto-finish, die de vorige maal uitkomst had kunnen brengen, maar toen ontbrak, er niet aan te pas behoefde te komen. Derksen won twee ritten met enkele leng ten verschil. Beide malen nadat Van Vliet in de laatste bocht vergeeflijke fouten had gemaakt. Het publiek, dat bij de vorige ge legenheid niet moe was geworden met het schreeuwen van de naam van Van Vliet, juichte nu winnaar Derksen bij zijn ere- ronde van harte toe. Oude garle Het applaus voor Derksen mócht groot zijn, groter was het ongetwijfeld bij het ererondje van de eerste winnaar van de Tour de France, Maurice Garin. Evenals dat het geval was bij degenen die na hem het Tour-avontuur als eerste beëindigden, de Belgen Odiel Defraye (1912), Filip Thijs (1913, 1914 en 1920), Firmin Lambot (1923 en 1924), Lucien Buysse (1926) en Romain Maes (1935), Bloemen, volksliederen en toejuichingen. In de tienlandenwedstrijd voor profes sionals achter handelsmotoren, verreden in twee ritten over tien en twintig kilometer, ging alle aandacht uiteraard uit naar de Nederlander Gerrit Schulte, die het had op te nemen tegen Anquetil (Frankrijk), Bru- neel (België), Horman (Duitsland), Von Buren (Zwitserland), Bradsley (Engeland), Strom (Australië), Terruzi (Italië), Gillen (Luxemburg) en Nielsen (Denemarken). En, zo bleek spoedig, terecht. Want Schulte speelde een belangrijke rol in de al spoedig gevormde kopgroep. Het zag er aanvankelijk zelfs naar uit dat de Bosse- naar in de ee.rste rit met de eer zou gaan strijken, maar jammer genoeg raakte hij in de laatste ronde los van de rol en moest zodoende toezien hoe Horman hem in de laatste bocht passeerde en als eerste door de finish ging. De fel strijdende Gillen was Anquetil daarachter de baas. In de tweede rit deed Schulte het wat kalmer aan. De eerste tien kilometer bleef hij geheel achter, maar daarna kwam hij zo verwoed naar de kop oprukken, dat het er aardig op leek dat hij ditmaal winnaar zou worden. Maar een grote voorsprong kon de Nederlander niet behalen, omdat Anquetil en Gillen dat steeds verhinderden. Horman kwam in het stuk niet voor. Be halve in de laatste ronden. Toen kwam hij opnieuw zo verwoed opzetten dat Anquetil en Schulte, en Gillen kansloos waren. En wederom ging de Duitser als eerste over de finishlijn. Gillen werd tweede, Schulte der de en Anquetil vierde. In het eindklasse ment was de Duitser dus winnaar. Hij werd gevolgd door Gillen, Schulte, Anquetil, Teruzzi, Bruneel, Nielsen, Strom, Von Bu ren en Bradsley. Amateurs In de overige wedstrijden won Hijzelen- doorn de sprintwedstrijd voor amateurs (in drie ritten) gemakkelijk van Mahn en Captein. De Amsterdammer won de eerste twee ritten en eindigde in de derde als derde. De Australische achtervolging voor ama teurs was voor Van Heusden, die ook wei nig moeite had met Vreeswijk, De Groot en Van Bruggen. Een wedstrijd over acht kilometer met vier klassementen voor amateurs was voor Van Bruggen. Tweede werd hier Bontekoe, derde Kooyman en Vierde Van der Berg. Tot besluit van het alleszins aantrekke lijke programma, waarin het publiek ook nog met een hartelijk applaus afscheid kon nemen van de Nederlandse Tourploeg, werd een uurswedstrijd gehouden voor profs met motorgangmaking. Vier Neder landers (Pronk, Kunst, Wierstra en C. Bakker) namen het hierin op tegen vier Fransen (Queugnet, Rioland, Melot en Goutorbe). Dankzij het verantwoord en slim rijden van Pronk werd Nederland in deze landenwedstrijd eerste. Hij legde 75 kilometer en 200 meter af. Tweede werd Queugnet, derde Kunst, vierde C. Bakker en vijfde Melot. De Franse stayers liepen in de val die zij voor hun Hollandse collega's hadden op gezet. Queugnet raakte na zes minuten een xxx>oooooooccqodooooooooocoocoococöcocccxx>dcooooc>cooooc>o Een van de auto's in de Tour is versierd 8 met een bordje, waarop twee grote rose Sj stippen zijn geschilderd. Geen der ren- ners hoopt in de Tour deze wagen tegen g te komen, want dat zou betekenen, dat 0 hij met grote achterstand aan de staart zou hangen. Het is namelijk de zoge naamde „bezemwagen", de laatste auto in de karavaan, die bij de allerlaatste renners blijft rijden en deze zonodig oppikt als hij uit de strijd raakt. Als symbolisch teken voert deze wagen een grote bezem mee.... cxxxxooooooocxxxxxxxxxxxxxdoooococxdooocxdockxdooococooooooc ronde achter en bepaalde zich er toe Pronk, die de leiding had, af te remmen. Pronk werd voortdurend belaagd door de drie andere Fransen: Rioland, Melot en Goutor be. Na 28 minuten echter zag de Zaandam mer Cor Bakker, die zijn eerste internatio nale wedstrijd reed en een uitstekende in druk maakte, zijn kans schoon, in een lange spurt gleed hij langs de Fransen en Pronk en nestelde zich aan de kop. Even over de helft van de wedstrijd begon Queugnet aan een opmars om zijn achterstand terug te nemen. Maar hij had buiten de waard of liever gezegd buiten Jan Pronk gerekend, want deze wees de Franse kampioen terug. In tussen was Bakker door de gevechten ach ter hem opgejaagd en lapte na 38 minuten Goutorbe en na 42 minuten Rioland. Nog was de strijd niet afgelopen want Pronk gooide er nog een schepje op, nam de lei ding van Bakker over en passeerde toen ook Melot. Dat Queugnet er vijf minuten voor tijd nog in slaagde zijn ronde terug te nemen was van geen belang meer, want toen was de wedstrijd stevig in handen van Pronk. De laatste phase raakten Kunst en Bakker nog een ronde achter. Het Tourfeest begon om negen uur pre cies met het presenteren van de „caravan publicitaire". Een stoet van grillig gevorm de carosserieën, waaruit een oorverdovend lawaai opsteeg. Een nieuwe wagen, een nieuw geluid: accordeonmuziek, hot jazz en sweet music in een verschrikkelijke mix ture. En daar doorheen dan nog aanmoedi- ingskreten van de vertegenwoordigers van al die firma's van tandpasta, radiotoestel ten sigarettenvloeitjes, haarmiddelen, scheerapparaten en horloges. Zelfs een Franse schone - op een auto staande ac cordeon spelend -ontbrak in de veelkleu rige en lawaaierige stoet niet. Om precies half tien reed de karavaan de marathon poort van het stadion uit op weg naar Brasschaat voor de eerste publiciteits- étappe. Terwijl hierna langzamerhand de renners binnenkwamen, voerden volksdansgroepen uit Middelburg, Wijdenes en Varsseveld op het middenterrein een folkloristische show op, waaraan de buitenlanders de ogen uit keken. Een Volendams muziekcorps kwam binnen, meisjes van een Amsterdamse gymnastiekvereniging voerden rhythmische dansen uit. De grootste belangstelling ech ter trok de groep leden van de „Boggelrie- ders" uit Losser, die op ouderwetse veloci- pèdes het station binnenreden. De vermaar de Franse journalist Gaston Benac zei ons dat hij nog nooit zoiets gezien had. Toen de Nederlandse ploeg binnenreed, klonk een daverend applaus op. Jan Nolten maakte physiek een veel betere indruk dan tijdens de Giro. Na de Nederlanders kwa men de buitenlandse kopstukken, Hugo Koblet stapte dadelijk op de Nederlanders af en begon een gesprek over de vooruit zichten van beide landen in de Tour. Intussen bood een groepje vrouwen in klederdracht uit Losser een twee meter lange krentenwegge aan aan de echtgenote van burgemeester d'Ailly. De renners maakten, nadat z'j aan het publiek waren voorgesteld en de volkslie deren waren gespeeld, intussen een genoeg lijk praatje met de Nederlandse mannen en vrouwen in klederdracht, fotografeerden en deelden handtekeningen uit. Dit alles werd door vele tientallen fotografen vast gelegd, terwijl de Nederlandse, Franse en Luxemburgse televisie ook blijkbaar niets wilde missen van het zonnige tafereel op de sintelbaan van het stadion. Bobet met gele trui stond in het middelpunt van dè belangstelling. Vooral hij en de Zwitser, die bekend staat onder de naam „mooie Hugo", trokken van het vrouwelijk publiek veel belangstelling. De turnsters, die zo'n voortreffelijke uitvoe ring hadden gegeven, hielden intussen niet op met het strooien van confetti op de ren ners, die zij als de favorieten in de eenen veertigste Tour beschouwden. Wij hadden nog even tijd om de Neder landse ploegleider Pellenaars naar de kan sen te vragen van de Nederlandse renners. Maar „De Pelle" gaf zich niet bloot. „Wacht maar af, men zal nog wel wat zien." Om vijf voor elf nadat de Tour de-Fran- ce-wimpel aan de middelste mast was ge hesen knipte de burgemeester van Am sterdam't rood-wit-blauwe lint door en zette de stoet, voorafgegaan door de rode auto van directeur Goddet en 40 motorrijders van de Nederlandse en Franse verkeers politie zich in beweging voor de laatste ereronde. Vijf minuten later verdween de karavaan door de Marathonpoort op weg naar de Sloterweg, waar Jacques Goddet het startsein zou geven. Tienduizenden stonden langs de straten van de hoofdstad die de renners op weg naar de startplaats volgden. Daverende toejuichingen waren er toen de Nederlan ders in hun witte truien met de rood blauwe band voorbij kwamen. Om precies vijf voor half twaalf werd door Jacques Goddet op de Sloterweg het officiële start sein gegeven. De Tour de France 1954 was begonnen. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERO. BOLSTR. 48 A'ÜAM - TEL. 717162 DAMES HEREN BADKLEDING ADVERTENTIE - - LU r. «A vi. De deelnemers aan de Tour de France, vlak na de officiële start even buiten Amsterdam, In de auto, staande de directeur van de Tour, de heer Jacques Goddet, die zijn bevelen aan zijn renners geeft. Zo zal hij tot en met 1 Augustus steeds weer het vertreksignaal voor de étappes geven en daarna gaat hij weer naar zijn bureau in Parijs terug om de Tour de France 1955 voor te bereiden. Ver voor de vastgestelde tijd waren tien duizenden Haarlemmers vanmorgen naar de route getrokken, waar de gehele Tour karavaan langs zou komen. Onderwijzers met kinderen, die het op de schoolbanken niet meer uit konden houden, kantoormensen, verpleegsters, fabrieks arbeiders, kortom iedereen die op het werk of kantoor, in ziekenhuis of winkel maar enigszins gemist kon worden. Om 10.22 uur zou de reclame-stoet de voortreffelijkheden van diverse producten aan het Haarlemse publiek verkondigen, maar tot elf uur, tot kwart over elf, zelfs tot half twaalf bleef alles, wat men in Haarlem van de Tour te zien kreeg beperkt tot een enkele auto van een official, een radioreporter en een cabaretière. En vooral de jeugd hield zich dan ook, waarschijnlijk bij gebrek aan iets beters, bezig met het toejuichen van elke auto, die langs het door de politie afgezette parcours reed. En intussen deen de ijscomannen goede zaken en de mensen uit het publiek gaven, soms op luide toon, elkaar hun prognoses over de afloop van de grote Tour te ken nen. Men legde elkaar het doel van een premiesprint uit en men koos de favorie ten, waarbij wel duidelijk bleek, dat Voor- ting en Wagtmans in de Spaarnestad zeer zeker de troetelkinderen van het publiek mogen worden genoemd. Om kwart voor twaalf verkondigde een luidspreker, dat het aaneengesloten peloton op zes kilometer van Haarlem verwijderd lag en precies op de vastgestelde tijd draai den de motoragenten, die de renners voor af gaan, de Buitenrustbrug op. Vervolgens kwamen de renners Haar lem binnenstormen. De Zwitserse ploeg lag voorop. Hugo Koblet draaide als eerste de Twijnderslaan in, gevolgd door Kübler, even later Faanhof en Wagtmans en ver volgens nauw aaneengesloten het gehele peloton. Pellenaars, de Nederlandse ploeg leider, gebaarde, staande in zijn auto, druk naar een van zijn pupillen en ook de andere ploegleiders deden alle mogelijke moeite om hun renners in het oog te houden. De auto's van de journalisten, fotogra fen en verzorgers volgden in een al even snel tempo en toen was alles weer voorbij. Nauwelijks twee minuten is de Tour de France in Haarlem geweest, lang genoeg, dunkt ons, om een, zij het snelle, indruk te krijgen van dit gebeuren, dat tot en met 1 Augustus de talrijke sportliefhebbers in zijn ban zal houden. De Italiaanse wielerkampioen Fausto Coppi is Woensdag ernstig gewond geraakt bij een ongeluk, dat zich voordeed op de verkeers weg PaviaMilaan. Coppi was aan het trai nen voor wedstrijden in Duitsland. Coppi reed op deze weg achter een vracht auto aan, toen plotseling een reserveband van de wagen viel. De renner poogde de band nog te ontwijken, maar dit gelukte hem niet. Hij viel en sloeg met het hoofd tegen de weg. Men bracht hem onmiddellijk naar èen auto waarna hij naar Milaan wérd vervoerd. In Milaan constateerden doktoren dat Coppi ernstige kwetsuren had opgelopen aan arm, knie en rechterschouder. Hij was ook verdoofd door de slag. Zijn toestand werd omschreven als „in het algemeen gesproken bevredigend". 4 deurs sedan de luxe met tempera tuurmeter. verwarming enz. kortom ?eheel compleet Ondernemersprijs ƒ4650. met schuifdak ƒ4850. Brandstofverbruik 1 op 17. Wagenweg 164-168 - Tel. 12138 Haarlem. Honderdduizenden wielersport-liefhebbers in de diverse landen, die bij de Tour de France 1954 betrokken zijn, vragen zich af welke renners straks de gele trui, het symbool van het leiderschap in deze rit, zullen dragen. En ook de renners zelf zijn uiteraard in het antwoord op deze vraag bijzonder geïnteresseerd. Zal het opnieuw Koblet zijn? Of Robic, wellicht Wagtmans? Niemand weet het op het ogenblik; ook de Franse renners Gilbert Bauvin, Roger Hassendorfer, Raphael Geminiani en de Nederlander Wim van Est niet, die hier tezamen de trui bekijken. Op de avond van de eerste Augustus ech ter zal dit geen probleem meer zijn, want dan, na ruim 4850 kilometer verdeeld over 23 étappes, behoort de Tour de France 1954 weer tot het verleden en dan zal het slechts een beperkt aantal enthousiaste sportliefhebbers nog iets kunnen schelen of Voorting of Van Breenen in een wieler wedstrijd twee of drie seconden eerder dan hun concurrenten over de eindstreep zullen zijn gegaan. Maurice Garin, thans al drieëntachtig jaar, maar nog vitaal als was het nog niet zo heel lang geleden dat hij de aandacht op zich vestigde van de toen in de wielrennerij belangstellende massa. Maurice Garin, de man die eenenvijftig jaar geleden de eerste Tour de France won op een fiets, waarom men nu hartelijk zou lachen en over wegen, die men nu hartstochtelijk zou verfoeien. Die Maurice. Garin is nu in Nederland. De oud-Nederlandse wielrenners, die ver enigd zijn in de Kring der Oude Gloriën, hebben gevraagd of hij Ier gelegenheid van de start van de Tour de France hun gast wilde zijn. En wel om Amsterdam in Tour- tooi te zien, om de „wielergala" in het Olympisch stadion te zien en er een ere ronde te rijden en zekér niet iin de laat ste plaats om er gezellig te babbelen over alles en nog wat het wielrennen be treffende. Ook wij hebben gisteren het genoegen gehad een ogenblik met Maurice te praten. Over de Tour natuurlijk. Niet die eerste die hij won daar moet u alles van we ten, zegt hij maar over die van de laat ste jaren. „Ik leef met ze mee", zegt Mau rice, „elke dag en ieder uur. Maar altijd moet ik vooral als ik die perfecte orga nisatie en dat gloednieuwe materiaal zie terugdenken aan toen ik over de keieh trapte. Zoals bij voorbeeld in 1891 toen ik Parijs-Brest-Parijs won, of in 1897 toen ik eerste werd in Parijs-Roubaix, of aan 1901 toen ik de snelste was m Bordeaux- Parijs. Dat waren andere tijden. Nu behoeven al diie knapen maar hun keel open te zetten en ze krijgen wat ze hebben willen. En de etappesdie zijn ook heel wat kleiner dain vroeger toen ze veelal veel meer dan vierhond-erd kilometer waren: En ze mo gen nu harder rijden, vroeger moesten we meer vechten. Tot het bittere einde. Maurice knikte meewarig het drieëntach tig jaar oude hoofd. Toen en nu.... Hij begrijpt er eigenlijk niets meer van. En toch redt Maurice Garin het nog wel. „Zolang ik in wielrennen belang stel, weet ik dat ik gezand ben", zegt hij. „En ik weet er nog alles van. Laat dat genoeg zijn". Een krasse baas, deze vroegere kampioen. Vitaal door de sport, waaraan hij naar hij zelf zegt veel, zo niet alles, te danken heeft. Het Hongaarse zwemteam, dat Zaterdag en Zondag in Arnhem in een landenwed strijd zwemmen, waterpolo en schoonsprin- gen tegen Nederland uitkomt, is met offi cials uit Parijs te Arnhem aangekomen. Het gezelschap bestaat uit 46 personen, van wie 33 actieve zwemmers en zwemsters. Vandaag zal in het bad Klarenbeek wor den geoefend door de gehele ploeg. De vrije slagzwemster Judith Ternes, die leidster is van de damesploeg, uitte haar bezorgdheid over de lage temperatuur. Koud water zou namelijk een ernstige handicap voor de Hon garen betekenen, want in het open bad in Boedapest, waar deze zwemmers en zwem sters regelmatig oefenen en wedstrijden houden, wordt het water constant op een temperatuur van 23 graden gehouden. Dva Szekely, de Olympische kampioene op de 200 m. schoolslag, heeft de trip niet kunnen meemaken aangezien zij kort gele den het leven heeft geschonken aan een dochter. Bij de waterpolospelers zijn alle cracks van het Trofeo-tournooi van 1953 in Nijme gen van de partij. Midvoor Szivos, Karpati, de snelle Markovics, doelman Jenei, Bolvari, Vizvari, Hevesi en Boros. Voorts twee nieuwelingen: Kovacs en Martin. Opvallend was de grote belangstelling, die de Hongaren aan de dag legden voor de Tour de France. Een interesse, waarvoor de grondslag ongetwijfeld is gelegd tijdens het verblijf in Parijs, waar de Hongaren met groot verschil van Frankrijk wonnen. Onder leiding van de BC „Hof van Hol land" werden gisterenavond de nederlaag wedstrijden om de Nobels-beker voortgezet met het le team van de B.V. ,,'t Centrum", Heemstede. Het resultaat was: v. Veen 80 80 20 9 4.— 2 90 63 20 11 3.15 0 v. Kempen 70 42 21 6 2.— 0 Hurkmans 60 60 21 16 2.85 2 De Bruyn 40 26 21 5 0.83 0 40 40 21 9 1.90 2 72 30 13 2.40 0 85 85 30 15 2.83 2 110 110 24 31 4.58 2 v. Wunnik 95 57 24 10 2.37 0 75 75 31 9 2.41 2 Nouwland 70 56 31 14 1.80 0 Stand: 6—6. (IOIOII »All O» ICMTt Nl UI VAN V I O f 6 1 IAII O» ICMU NAV1 NAVY.CUt VAN VKOIGII I All 01 «C Wdgeningen-speler van de Weerd wil amateur blijven De N.V. Beroepsvoetbalclub „De Graaf schap" in Doetinchem heeft een circulaire uitgezonden met eén lijst, waarop de met haar gecontracteerde spelers voorkomen en de samenstelling van haar staf. De volgende twaalf spelers komen op de lijst voor: Hendriks, Arnhem, Faber, Arn hem, E. D. Hendriks, Velp, E. D. Jansen, Velp, Kluin, Arnhem, Weyand, Arnhem, G. Jansen, Velp, H. J. Jansen, Doetinchem, De Wilde, Doetinchem, Weigraven, Wage- ningen en v. d. Weerd, Wageningen. Er wordt drie keer per week getraind; de Tsjech IJssenacker is geëngageerd als oefenmeester. Met nog andere spelers zijn besprekingen gaande. Men wil het totale aantal op zestien gecontracteerden bren gen. Op 4 September begint de competitie met een thuiswedstrijd volgens de circu laire, die echter geen melding maakt van de aard van de competitie en van het aan tal competitiegenoten. Aan de Vijverlaan in Doetinchem is een nieuw terrein aange legd, plaats biedend aan 3500 zittende en 8000 staande toeschouwers. Men kan dona teur worden voor minstens vijf gulden per jaar. Donateurs krijgen het recht seizoen kaarten te kopen, kaarten te reserveren 48 uur voor een wedstrijd; zij krijgen ook gratis een maandblad. De spelers krijgen volgens de circulaire behalve hun loon, vergoeding van reiskos ten, ze zijn verzekerd tegen ziekte en on gevallen. Van de Weerd bij Wageningen? Naar wij vernemen denkt Van de Weerd er niet aan prof te worden. Hij schijnt wel te hebben getekend, doch hij heeft onmid dellijk daarna verzocht, voorlopig gemaak te afspraken te annuleren, daar hij zich de consequenties niet had gerealiseerd. Van bestuurszijde van Wageningen deelt men ons mede, dat het niet in de bedoeling ligt, dat Van de Weerd voor een andere club dan Wageningen zal uitkomen in het komende seizoen. Inmiddels heeft Van de Weerd zich gewend tot een clubgenoot, die meester in de rechten is, om rechtskun dige bestand. De Graafschap blijkt Van de Weerd als gecontractueerde te beschou wen en plaatste hem op de lijst van be schikbaar zijnde spelers. Het ziet er naar uit, dat het geval-Van de Weerd een belangrijk precedent wordt in de nog jonge geschiedenis van de Ne derlandse Beroepsvoetbalsport. Door het bestuur van de voetbalvereniging VVV in Venlo is een overeenkomst gete kend, krachtens welke VVV het sportterrein De Kraal huurt voor de tijd van 5 jaar met het recht van 15 optiejaren en tegen een jaarlijkse huurprijs van f 3000. Voorts is in deze overeenkomst de bepa ling opgenomen dat bij beëindiging van het contract ook tussentijds alle zich op het ter rein bevindende eigendommen zoals tribunes van VVV aan de eigenaren zullen vervallen. Hiermede is een wekenlange strijd be slecht tussen de afdeling Venlo van de Ne derlandse Beroepsvoetbalbond en VVV om het terrein De Kraal, waarop VVV reeds 51 jaar speelt. Per 1 Juli was het contract tus sen VW en de eigenaren verlopen. In de oude overeenkomst betaalde VW slechts f 600 per jaar. ADVERTENTIE Spaarnwpuderstraat 38-40 Nu is het tijd voor Verkrijgbaar in maten vanaf 40 cm oplopend met 10 cm tot 1.20 M. Priizen vanaf 4.15 tot 10.15. 'Tel 15681 - 21205 Naar in Wenen verluidt zullen dezer dagen twee officials van de Koninklijke Neder landse Voetbalbond naar de Oostenrijkse hoofdstad komen om besprekingen te voeren voor het engageren van een bondstrainer, dit in verband met het feit, dat de bondscoach Van der Leek onlangs zijn ontslag heeft genomen. Bericht is ontvangen dat de heren Pelli- kaan, lid van de technische commissie van de K.N.V.B. en Brunt, secretaris-penning meester van de bond, de reis naar Oosten rijk zullen maken om met verschillende officials onderhandelingen te voeren over de candidaten die voor de vacature in aanmer king komen. ZOMERCOMPETITIE KNZB. Voor de zomercompetitie van de KNZB is de in Am sterdam gespeelde eèrste klasse wedstrijd dames tussen HDZ en De Robben in een zes —een overwinning voor De Robben ge ëindigd.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 9