Velsense jeugd kan vrije tijd in zomervacantie nuttig besteden Velsens cultureel leven in de komende week Kopenhaagse Kinheim-gasten wonnen ook van ADO in Heemskerk „IJmuiden" wijdde nieuwe mat in A. Spek van Suomi en H. v. d. Veen van Marathon verbeterden clubrecords Visserij - varia VELSER JEUGD CENTRALE Met puzzletocht, boetseerwedstrijd, spelen en een ochtendvierdaagse Zaterdag komt het kostbare stuk voor in een openluchtmanif estatie Athletiek op „Watervliet,, Over de hele linie felle strijd en fraaie prestaties Van het edelste zilver Nieuwe „Jacoba van Beierenkraag voor Velsens burgemeesters Huisraadschade Burgerlijke stand Beverwijk VRIJDAG 9 JULI 1954 O WANNEER DE SCHOOLRAPPORTEN volgende week zijn thuisgebracht en de cijferlijsten door de ouders zijn ingezien, ligt er voor de Velsense jeugd een zee van vrije tijd open: de grote vacantie, een jaarlijks weerkerende periode van vijf weken, die voor vele kinderen ook de verveling met zich meebrengt. Evenals vorig jaar heeft de Velser Jeugd Centrale de plannen al nauwkeurig vastgesteld voor een vacantiebestedingsprogramma, waaraan de kinderen uit Velsen onge twijfeld met plezier en enthousiasme zullen meedoen. Enige weken geleden schreven we al, dat het programma zich dit jaar uitstrekt over drie weken - vorig jaar twee - van Maandag 19 Juli tot en met Zaterdag 7 Augustus. Hoewel aan het secretariaat van de Velser Jeugd Centrale in een van de zalen van het Cultureel Gebouw nog hard wordt gewerkt aan de voorbereidingen, is thans al meer te vertellen over de data en de ideeën, die over een tiental dagen werke lijkheid zullen worden. DE EERSTE DAG van het vacantiebe- stedingsprogramma is ook onmiddellijk de opening van de stempel-puzzletocht, die ook vorig jaar werd gehouden. Toen kregen de kinderen twee weken de tijd om een tocht te maken langs verschillende punten in de gemeente, waar zij een stempel op hun deelnemersboekje moesten laten zet ten. Dit jaar kunnen er drie tochten wor den gemaakt, daar elke week zijn afzon derlijke stempeltocht kent. De kinderen kunnen aan een, maar als ze willen, des noods ook aan alle drie tochten deelnemen. Op de Zaterdag van elke week moeten de boekjes dan weer worden ingeleverd. Meer nog dan vorig jaar zullen de kinderen nu bij deze stempeltocht ook vragen moeten beantwoorden. Deze vragen houden bij voorbeeld verband met het verkeer, met de kennis van de gemeente Velsen en de natuur. Alle aanmeldingsadressen zijn nog niet bekend, zodat de jeugd hier nog even geduld mee zal moeten hebben. In het be gin van de volgende week worden die adressen echter gepubliceerd. Boetseerwedstrijd AAN DE DAGEN met regen of zonder ac tiviteit heeft de Velser Jeugd Centrale ook gedacht. Er wordt over drie weken een boetseerwedstrijd gehouden. Op ver schillende plaatsen in Velsen ook hier van volgen de adressen nog zal boet- seerklei verkrijgbaar zijn, zodat de jongens en meisjes thuis kunnen boetseren. Zij hebben er tweeëneenhalve week de tijd voor, want halverwege de laatste week moeten de werkstukjes worden ingeleverd in een zaal, waarop de Vrijdag en de Za terdag in die laatste week een expositie van het werk zal worden gehouden. Groot strandfeest GEDURENDE de drie weken zijn er elke week twee vaste dagen, waarop met de kinderen individueel zal worden gespeeld. Groot IJmuiden waaronder IJmuiden- Oost, IJmuiden West en Driehuis vallen komt op Woensdag 21 Juli als eerste aan de beurt. Die dag wordt een strandfeest gehouden op het IJmuidense strand. Met de deelnemerskaarten zullen de kinderen die ochtend samen komen op het plateau bij het strand. Er zullen daar groepjes van tien kinderen worden gevormd, waar na elk groepje een leider uit eigen kring aanwijst. Op het strand zullen zij zand- modellen vervaardigen en hierbij wordt door de „jury" niet alleen gelet op het gemaakte model, maar ook op de ver standhouding in elk groepje, of er wordt samengewerkt en of er soms ruzie wordt gemaakt. Na het bakken van al die mo dellen zullen met de kinderen volksspelen worden gedaan, worden zij getracteerd en zal er naar schatten worden gegraven. Vorig jaar werden ruim vijftig schatten verborgen, maar dit jaar zullen het er vast en zeker niet minder dan tweehonderd zijn! Spel in Velsen Noord VELSEN NOORD krijgt zijn dag op Vrij dag 23 Juli. Voor de ochtend is een op- drachtspel samengesteld. De kinderen komen samen op een bepaalde plaats en zullen daar hun opdrachten in handen krijgen. In groepjes van tien met een door hen zelf aangewezen leider gaan de kinderen op stap. Zij zullen „vreemde" ontmoetingen met verschillende personen hebben, er zal op hun gedrag op straat worden gelet en voorts krijgen zij punten voor het op juiste wijze naleven van de verkeersregels. Zij zullen gezamenlijk eten en 's middags volgt er dan nog film en toneel. Nog meer spelen DINSDAG 27 JULI is er een afzonderlijke speeldag voor de kinderen uit IJmuiden West. Vermoedelijk gaan zij 's morgens de duinen in om mee te doen aan een gan zenbordspel en 's middags zullen zij op trekken naar een zaal om toneelspel en film te zien. De kinderen uit Santpoort komen Don derdag 29 Juli bij elkaar. In de ochtend doen zij met elkaar een opdrachtenspel en in de middag is er in het Burgemeester Rijkenspark voor hen de opvoering van enige toneelstukjes. Voorts worden er in een zaal films vertoond. In de derde week is Velsen-Noord weer op Dinsdag 3 Augustus aan de beurt. Het staat nog niet vast wat 's morgens gaat geschieden vermoedelijk een speeloch- tend op „Watervliet" en in het middag programma is er voor de kinderen onder meer een filmvoorstelling. In Velserbeek en omgeving zijn de kinderen uit IJmuiden Oost en Driehuis op Vrijdag 6 Augustus aan te treffen, wanneer zij 's morgens deelnemen aan een opdrachtenspel. „Circus Elleboog" VRIJDAGMIDDAG 6 Augustus is de mid dag van de grote openluchtvoorstelling, in feite de sluitingsmiddag voor de gehele gemeente van het vacantiebestedingspro- gramma. Het „Circus Elleboog" zal dan voor de Velsense jeugd optreden. Ochtendvierdaagse VOORTS staat er dan een Velsense och tendvierdaagse voor de jeugd bij de Velser Jeugd Centrale op stapel. Het doorgaan van deze vierdaagse hangt er echter van af, of voldoende vrijwilligers zich zullen aanmelden, om als leidster of leider op vrijwilligers zijn in het bijzonder nodig bij de start, de controle en de finish. Het ligt in de bedoeling om op één plaats te starten. De eerste ochtend, Woensdag 28 Juli, wordt er tien km gewandeld; de tweede dag, Vrijdag 30 Juli, twaalf km; de derde dag, Maandag 2 Augustus, veer tien km en de vierde dag, Woensdag 4 Augustus, vijftien km. De start, zal elke ochtend om acht uur zijn, zodat de wan delaars tegen elf uur terug kunnen zijn. De kinderen kunnen alleen en met elkaar wandelen. Bij de ontvangst zal dan voor muziek en verversingen worden gezorgd. Amersfoort en Zeeland UITERAARD zullen de kinderen uit Amersfoort, die op Zaterdag 31 Juli in Velsen aankomen, in de laatste week van het programma kunnen deelnemen aan de spelen etc. De Velsense kinderen, die Amersfoort zullen bezoeken, vertrekken op Zaterdag 24 Juli. In totaal zijn er dit jaar zesenveertig. Het ligt verder in de bedoeling om met de kinderen, die in Velsen te gast zijn, een uitstapje te maken. Uit Zeeland zullen slechts zeven kinde ren naar Velsen komen, daar zich ondanks herhaalde oproepen weinig gezinnen be reid hebben verklaard een jongen of meisje voor een poos in het gezin op te nemen. Dit zevental zal mogen deelnemen aan de uitstapjes, die de verschillende speeltuinverenigingen zullen maken. De burgemeester van Velsen deelt mee, dat het Nationaal Rampen Fonds heeft be paald, dat de termijn waaroinnen aangifte bij dit fonds van ten gevolge van de storm vloed van 31 Januari/1 Februari 1953 ge leden huisraadschade dient te zijn ge schied, eindigt op 1 Augustus 1954. Na deze termijn ingezonden aangiften zullen niet meer in behandeling worden genomen. Houtaanvoer Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is aangekomen het Duitse s.s. „Birte Olden- dorff" met een lading van 911 vadem hout uit de Finse haven Vasa. VANGSTBERICIITEN UIT ZEE In de nacht van Woensdag op Donder dag meldden de Katwijkse en IJmuidense loggers de volgende vangsten: KW 42 20 kantjes, KW 85 32, KW 110 28, KW 50 9, KW 19 2, KW 129 6, KW 163 1, KW 170 24, KW 3 3, KW 14 1, KW 73 8, KW 54 18, IJM 75 17, KW 9 6, KW 45 34, KW 140 15, KW 18 8, KW 67 1, KW 86 26, KW 29 21, KW 39 55, KW 49 4, KW 130 10, KW 44 13, KW 97 23, KW 176 23, KW 176 15, KW 173 20, KW 70 7, KW 161 7, KW 168 6, KW 2 6, KW 5 7, KW 25 5, KW 47 1, KW 127 10, IJM 74 28, KW 23 2, KW 138 16, KW 147 1, KW 38 35, KW 83 12, KW 20 29, KW 32 3, KW 41 12, KW 37 11, KW 176 12. Geen vangst had de KW 15. De gemiddelde vangsten waren: Vlaar- dingen 13 kantjes, Scheveningen 13 kantjes en Katwijk 13 kantjes. Besommingen van Donderdag „Maria van Hattum" (zeven dagen) f 12.900; Sch. 27 f 12.900, HD. 79 f 9680, KW 51 f4700, KW. 48 f8160, KW. 104 f5790, HD. 125 f5640, TX. 33 f 1750, KW. 189 f 740, KW. 128 f 1200. De Deense gasten van de Kinheimers, die Donderdagavond hun tweede voetbal wedstrijd tijdens hun sportuitwisselings- vacantieweek speelden tegen de Heems- kerkse derde klasser ADO '20, hebben voor een vrij talrijk publiek in het dorp Heems kerk opnieuw hun voetbalvaardigheid ge toond en ook deze wedstrijd gewonnen. De ontvangst in Heemskerk kreeg een officieel tintje wegens het verrichten van de aftrap door de loco-burgemeester. Mariëndal en ADO hadden beide drie invallers, maar dit deed aan het vertoonde spel weinig afbreuk. De ADO'ers hadden in de eerste speel- helft met open spel en lange trappen aan- te treden. Voor de verschillende speel- vankelijk wel enige meerderheid, doch de dagen in de gemeente zijn thans voldoende leiders en leidsters aanwezig, maar er wordt nog gezocht naar vrijwilligers, die willen meehelpen aan het welslagen van de eerste Velsense ochtendvierdaagse. Zij kunnen zich aanmelden bij de heer G. J. Kwakkel in het Cultureel Gebouw. De Deense techniek van het korte spel met. uitstekende en flitsende combinaties bleef superieur. Echter werd dit weer te ver doorgevoerd, zodat de ADO-achterhoede tijdig kon ingrijpen.Toen de ADO-midvoor Voormeer na 20 minuten de bal goed vrij speelde, na doelman Nielsen enkele keren met harde, verre schoten op de proef te Op de maat van de muziek kwamen gisteravond ongeveer honderd leden van de Chr. Gymnastiekvereniging „IJmuiden" het gymnastieklokaal van de Marnix- school ingemarcheerd, waar zij zich in rijen opstelden om getuigen en medewerkers te zijn bij het in gebruik nemen van de nieu we Zweedse gymnastiekmat. Doordat de voorzitter, de heer J. Zwaan, ziek was, las de secretaris, de heer W. G. Groeneveld, een boodschap van de heer Zwaan voor, waarin hij uiting gaf aan zijn dankbaarheid voor de spontane medewer king om tot aanschaf van dit nieuwe toe stel over te gaan. Een fikse inspanning was hieraan vooraf gegaan, het is namelijk een zeer kostbaar stuk, zo'n Zweedse mat, die tien meter lang en 1.20 meter breed is. In zijn boodschap meende de heer Zwaan, dat er wel enige aandacht aan dit heuglijke feit mocht worden geschonken. „Het is het bewijs wat door goede samenwerking en liefde in en voor de vereniging tot stand kan worden gebracht". De heer Groeneveld verbond hieraan zijn hartelijke dank, speciaal voor de aanwijzin gen van de heer H. G. F. Smakman, gem. ambtenaar voor de sport en lichamelijke oefening, die geleid hadden tot de aankoop van het nieuwe gymnastiekmeubel. Allemaal proberen Onder een driewerf hoera ontrolden een paar jongens de mat, nadat twee meisjes de vlaggen, die het grote pak bedekten, hadden weggenomen. Op voorstel van de heer Zwaan buitelde als eerste directeur D. Schmid in drie koprollen over de mat, gevolgd door het bestuur, waarbij de heer Groeneveld de honneurs waarnam voor de zieke voorzitter en dus twee maal het „slachtoffer" was. GEGEVENS voor de wekelijkse rubriek Velsens cultureel leven in de komende week" kunnen worden ingediend bij het Agenda-bureau van de Velser Gemeen schap, Cultureel Centrum, Moerberg- plantsoen, telefoon 5743. Hier volgt de agenda voor de week van Zaterdag 10 Juli tot en met Zaterdag 17 Juli. ZATERDAG 10 JULI IJMUIDEN „In Veilige Haven", 14.15 uur, tuinfeest, verzamelen op Marktplein. SANTPOORT Santpoortse Turnver. T.V.S., 20 uur, Burg. Rijkenspark, openluchtuitvoering. DINSDAG 13 JULI VELSEN Openluchtconcert, 20 uur, Park Velser beek, m.m.v. Velser Dameskoor; Chr. Jeugdkoor „De Zangvogels"; Geref. Zangkoor IJmuiden; Geref. Evang. Zang koor Velsen-Noord. WOENSDAG 14 JULI VELSEN Openluchtconcert, 20 uur, Park Velser beek, IJmuider Harmonie. Commissie voor Natuurbescherming Velsen, excursie naar Duin en Kruidberg, verzamelen om 19.30 uur bij de ingang van woning B. 74 aan de Duin en Kruid- bergerweg. VRIJDAG 16 JULI IJMUIDEN V.V. „Stormvogels", 20 uur, Hotel Ken- nemerhof, jaarvergadering. ZATERDAG 17 JULI IJMUIDEN C.J.M.V., 13.30 uur, Ned. Herv. Jeugd- gebouw, Rembrandtlaan, fietsenrallye. BIOSCOPEN Thalia, Vrijdag 20 uur, Zaterdag 19 en 21.15 uur, Zondag 15, 19 en 21.15 uur: „Het gouden zwaard" Maandag, Dinsdag en Woensdag 20 uur, „De schatten van Dakaru" Donderdag 20 uur, „Kinde ren der liefde". Rex, Vrijdag, Zaterdag en Maandag, 20 uur, Zondag 15 en 20 uur, „Mysterie van de nacht" Woensdag en Donderdag, 20 uur, „Vermist op weg naar Manilla". Vervolgens dartelden alle leden van jong tot oud op dezelfde wijze over de nieuwe aanwinst. De heer Smakman sprak zijn grote vol doening uit over het doorzettingsvermogen van het bestuur, waardoor „IJmuiden" kans zal zien het „crescendo" in de prak tijk te brengen. Met de heer Schmid hoop te hij nog menigmaal „leentje buur" te kunnen spelen, echter dan omgekeerd: voor uitvoeringen e.d. zou hij de mat wel eens willen gebruiken. Namens de kring Amsterdam van het Nederlands Christelijk Gymnastiek Ver bond feliciteerde de heer L. Offerhaus de IJmuidenaren met hun nieuwe toestel. Hij hoopte dat ze veel plezier van het attri buut zouden beleven tot bloei van het N.C.G.V. Demonstratie op plein Als laatste spreker gaf de directeur, de heer D. Schmid, enige goede wenken om niet alleen de gymnasten, maar ook de mat zo lang mogelijk te laten leven. Na de de monstratie, die Zaterdag aanstaande op het Stationsplein zal worden gegeven en waarvan hieronder het programma volgt, wordt er vier weken vacantie gehouden, maar daarna zouden de afdelingen grondig met de lange mat kennis maken. Ditmaal mochten nog enige leden het ding, dat grjjs is, 6 cm dik, gevuld met rendierhaar en plastisch doek overtrokken, even proberen, waarna met een tractatie deze inwijding weer tot het verleden behoorde. Het programma van de openlucht-de monstratie begint met de afmars van de Marnixschool om 7 uur 's avonds, waarbij „Wilhelmina" voor de marsmuziek zorgt. Om half acht wordt begonnen met een al gemene vrjje oefening. De overige num mers zjjn: 2 Vrij en blij (meisjes B); 3 Hoogbrug (heren); 4 Grondgymnastiek (jongens); 5 Springen (heren en adsp. he ren); 6 Vaart en rhythme (grote meisjes en adsp. dames); 7 Standen en standen (verschillende afd.); 8 Bankoefening (adsp. heren); 9 Ringen (dames en adsp. dames); 10 Blue Tango (dames); 11 Hoogrek (he ren); 12 Jubo-oefening (dames en meisjes). GEBOORTEN: Michiel M. z. van P. de Wolf en N. H. Hulzebos; Jan S„ z. van M. Poldervaart en J. A. van der Meij; Martinus I. M., z. van M. Nooij en A. C. Kaaijk; Maria E„ d. van J. J. Keet en J. C. Koelman; Arie z. van R. H. Oldenburg en H. Verhoef; Aaltje, d. van A. van der Velde en G. N. Kleijne; Cornelis P., z. van Th. de Ridder en M. N. Schut; Antonia P. M„ d. van C. J. Teunissen en C. M. Vieger; Johanna C., d. van L. W. Vermanen en M. J. van Wanrooij. ONDERTROUWD: J. T. van der Scheer en C. J. Kriek; J. Inpijn en J. Beekenkamp; H. J. F. Vonk en G. P. Botman; J. W. Stet en G. F. M. Dekker; L. de Wit en M. N. van Oordt; H. Mevissen en W. J. Pirovano; S. Douwstra en D. G. J. ter Wolbeek; A. Plak en A. J. Ooijevaar. GETROUWD: J. M. C. Bleeker en E. van Vuuren; P. G. van Vliet en M. Seyfarth; D. Ouwehand en H. P. Mensing; R. Michel en K. Doets; N. H. Koning en G. J. Buijs; J. Teel en M. Muijs. OVERLEDEN: B. Jonker, 88 j„ wedn. van M. Scheepbouwer; G. Hagedoorn. 59 j„ echtg. van M. J. Veenhof; D. van Beusekom, 44 j., echtg. van J. Middelkoop; H. Wat/ -lander, 55 j., echtg. van E. Kuijl. hebben gesteld, was het De Wit, die uit de pass hard en kansloos inschoot (1-0). Ma riëndal wijzigde de voorhoede, waardoor het voorhoedespel nog interessanter werd, maar voor het doel toch ongevaarlijk. Reeds enkele minuten na de hervatting deed de vermoeidheid wegens het korte Deense spel zich al gelden bij ADO en toen de spil bij een doorbraak van de Deense midvoor dan ook grandioos miste schoot hij fraai langs de uitgelopen doelman in (1-1). Na tien minuten passeerde de Deen se rechtsbuiten uitstekend enige ADO'ers om een afgemeten voorzet te geven, waar bij de linksbinnen feilloos inkopte (1-2). Hoewel ADO probeerde met lange trappen het spel te verplaatsen en Voormeer daarin een groot aandeel had, was het de Deense verdediging met de prima spelende aan voerder-spil Beutzen, die alle aanvallen bedwong. Weliswaar probeerde ADO nog de gelijkmaker te scoren, doch de stand 1-2 voor Mariëndal bleef ongewijzigd. Na de wedstrijd werden alle spelers in het K.S.A.-gebouw ontvangen, waar zij werden onthaald on koffie en een flinke portie aardbeien. De ADO-voorzitter, de heer Bekker en Kinheim's voorzitter, de heer E. Sanders, hebben zich in hartelijke toespraken, in het Engels vertolkt door de heer J. H. v. d. Wateren, tot de Deense gasten gericht. De Deense ploegleider, de heer Hauerslev, dankte, zij het met moeite, in enkele Ne derlandse woorden voor de hartelijke ont vangst en de specifieke Hollandse heer lijkheden. Op tour Woensdag bezochten de Deense gasten Volendam en maakten in het zeer drukke stadsgewoel van Amsterdam een rondvaart, om vervolgens de wielerwedstrijden in het stadion te bezoeken. Zij waren over deze tochten bijzonder enthousiast. Donderdag morgen zagen de gasten tussen Haarlem en Vogelenzang de Tour de France-renners passeren, hetgeen uiteraard ook voor hen een speciale bekoring had, waarna een be zoek aan het strand van Noordwijk (met zwemmen) deze dagtour besloot. Hedenavond zullen de gasten in pavil joen „Watervliet" afscheid nemen. De nationale athletiekwedstrijden, die de Kennemerstaten Athletiekvereniging „Suomi" Donderdagavond op de sintelbaan van het sportpark „Watervliet" voor ruim 150 deelnemers heeft gehouden, hebben, dank zij de prima organisatie en 't prachtige weer een uitstekend verloop gehad, waarbij de verstkomende athleten van de ver eniging „Marathon" uit Leeuwarden al een zeer goed succes boekten door vijf eerste prijzen mee naar het Noorden te nemen. De Nederlandse kampioene discuswerpen A. Panhorst-Niesink (APGS) was op haar nummer, evenals op kogelstoten onbe reikbaar voor de mededingsters, van wie C. Aafjes, Lycurgus, bijna drie meter achter kwam. Van de Leeuwarder deelneemsters lever de H. Westra een zeer fraaie prestatie om eerste te worden op 80 m A en vèrspringen B (4.90 m), waarbij zij zelfs de A-klasse- athlete A. Kalman, Zaanland, voorbij streefde. Op de technische nummers bezette J. Lejeune, Suomi, twee eerste plaatsen, even als J. Adelaar, zijn clubgenoot. De loop nummers heren waren als gewoonlijk weer spannend, hoewel J. Rem, Nederlands kampioen 800 m en de Zwitserse kampioen S. Steger van AV '23 wegens blessures verstek moesten laten gaan. A. Spek, Suomi, liep een bijzonder fraaie en sterke 3000 m, waarbij hij niet alleen de zeer sterke tegenstanders Mars, Zaan land; Bakker, Blauw Wit en H. Huizinga, Marathon, achter zich liet, maar en passant zijn eigen clubrecord met 0.6 sec. ver beterde. Het Marathon-clubrecord 800 m junioren A sneuvelde door de prachtige wedstrijd van de jeugdige Leeuwarder H. v. d. Veen, die dit met 2 min. 6.5 sec. op zijn naam bracht. Trouwens, er was alle reden voor om goede prestaties te leveren, aangezien sin telbaan, veld, springbakken en werpringen in uitstekende staat verkeerden. Er is op de verschillende nummers fel gestreden, wat in vele gevallen van invloed was op de gemaakte tijden. De dames-estafette 4 x 100 m en de Zweedse estafette voor heren over 400-300-200-100 m sloten de zeer geslaagde wedstrijden af. De uitslagen waren: Dames: 100 m A: 1. S. Jeltema, Mara thon, 12,9; 2. H. de Jong, idem, 13,1; 3. M. Keil, ADA, 13,2: 4. C. Kalkman, Zaanland, 13,3; 5. R. de Vries, Gita, 13,3. 100 m B: 1. C. Swierstra, ADA, 13,2; 2. A. Wagemaker, ADA, 13,3; 3. G. Boerboom, Gita, 13,6; 4. W. Oorthuis, Estafette, 13,7; 5. E. Stadt. Zaanland, 13,7. Vèrspringen A: 1. J. Kalkman, Zaanland, 4,86; 2. N. de Vries, Gita, 4,82,5; 3. A. Blauw ADA, 4.67,5. Vèrspringen B: 1. H. Westra, Marathon, 4,90; 2. E. Stadt, Zaanland, 4.79; 3. D. Da vidson, Suomi, 4.62,5. Kogelstoten A: 1. A. Panhorst-Niesink, APGS, 11,44; 2. A. Wormsbecher, Hollan- dia, 10.84,5; 3. G. Haasdonk, ADA. 9,80. Kogelstoten B: 1. C. Duyn, DEM, 9.52,5; 2. T. Hurts, Estafette, 9.47; 3. B. Koet,-Suo mi, 9.33. Discuswerpen A: 1. A. Panhorst-Niesink, APGS, 40.57; 2. C. Aafjes, Lyc., 37,64; 3. H. Streefkerk, Blauw Wi.t, 31.45. Discuswerpen B: 1. R. de Vries, Gita, 30.58; 2. A. Worms, Hollandia, 30,18; 3. G. Haasdonk, ADA, 29,78 m. 4 x 100 m: 1. ADA, Amsterdam, 51,1; 2. Gita I, Haarlem, 52,5; 3. Marathon, Leeuwarden, 53,4; 4. DEM, Beverwijk, 53,6; 5. Suomi, Velsen, 53,7. Meisjes 80 m A: 1. H. Westra, Marathon, 10,8; 2. E. Gieske, Gita, 10,9; 3. G. Maat huis. DEM, 10,9; 4. R. Warmerdam, Gita, 11; 5. A. van Lieshout, DEM 11 sec. Jongens 800 m A: 1. H. v. d. Veen, Mara thon, 2.6,5; 2. R. Swart, Lyc., 2.6,5: 3. A. v. d. Laak, Estafette, 2.7,5; 4. B. Giling, Olvmpus, 2,8; 5. F. Kalkman, DEM. 2.10. Heren: 100 m A: 1. H. v. d. Wal. Mara thon, 11,3; 2. J. v. d. Meulen, V. en L„ 11.4: 3. G. Grapendaal, Suomi, 11,6; 4. H. Hen driks, Haarlem, 11,6. 100 m B: 1. D. Wijman, AV '23, 11,6; 2. J. Lejeune, Suomi, li,7; 3. T. Hoedemaker, Tegen een achtergrond van rijk-blauw fluweel, gevat in een kist, die met het fijnste rode Marokkaanse leer is overtrokken, glanst sinds kort de nieuwe ambts keten voor Velsens burge meester en hen, die mr. M. M. Kwint op deze hoge post zullen opvolgen, in de m.a- gistraatskamer van het Vel sense raadhuis de bezoeker tegemoet een puur stuk edelsmeedwerk uit Schoon hoven, daar in twee en een halve maand uit het schoon ste zilver gedreven door de meester-smid Leo Borst. De brede schakels, die samen gehouden worden door zilveren ringen en te zamen een hechte keten vormen van het Jacoba van Beieren-kraagmodel, wer den naar een gedreven mo del gegoten uit de hoogste keur zilver. De onderste schakel, een grote, draagt een wapen van Velsen in fonkelend email. Meneer H. Hooykaas, de directeur van de Schoonho- vense Zilverfabriek van die naam, heeft het pronkstuk maar node kwijt gekund, toen ontwerper-smeder Borst na langdurige, nauw keurige arbeid tenslotte zijn fiat aan het werkstuk kon geven. Want hij is een juweel in zijn soort, deze ambtsketen, waarvoor Velsens vroed schap indertijd tweeduizend florijnen toestond. De oude was dan ook al zó oud en bovendien zo gruwelijk le lijk, dat Velsens eerste bur ger daar met goed fatsoen geen staatsie-gelegenheid meer mee kon afwachten. Geïnspireerd op een Lo- dewijk XV-motief draagt elke brede schakel een „kuif", die terugkomt op de sluitschakel onderaan; de kleine verbindingsplaatjes waarin de ringen grijpen, hebben aan de keerzijde ruimte voor de namen van vele toekomstige Velsense burgemeesters. Want deze keten is zo niet voor de eeuwigheid, maar dan toch voor een lange reeks van jaren in Schoonhoven ge smeed en na de naam van mr. Kwint kunnen er nog vele rondom worden gegra veerd. Zoals aan iedere ambts keten het rijkswapen hangt, zo wordt ook deze afgeslo ten door een penning met de Nederlandse leeuwen-in haut-relief. De achterkant van deze penning draagt weer het wapen van Velsen het lam Gods, thans ech ter in fijn-gegraveerde lij nen. Aan de achterzijde van de grootste schakel met het gekleurde stadswapen het sluitstuk dus eigen lijk aan de onderkant vond de ontwerper plaats voor een vermelding van de naam van Velsens huidige burgemeester: mr. M. M. Kwint met de data 1-5-35 31-3-42, de dag waarop de bezetter Velsens burge meester uitstiet. Maar de herinnering aan de bezet ting, toen een ander deze plaats innam, mocht niet geheel worden weggelaten, hoewel de naam van deze „vervanger" lichtelijk zou misstaan in het sierlijke ge zelschap van Rijkswapen en Lam Gods. Er werd wat op gevonden en het is een ele gante oplossing geworden: ter keerzijde, onder de naam van Velsens burge meester schreef de burijn in Schoonhoven een strofe uit het Wilhelmus: „Als David moete vluchten, voor Saul den tyran" 5-5-45. De goe de verstaander zal slechts een half woord van node hebben. Het mooiste zilver, dat de Nederlandse edelsmeden kunnen leveren, werd voor deze statige sier gebruikt: kijk maar weer aan de ach terkant van die hoofdscha kel. Daar zijn verschillende merken in het metaal ge stempeld ten teken, dat dit silver de hoogste keur waar dig is en de ontwerper sloeg er met zijn initialen L. L. B. eveneens zijn trotse sig natuur in. De ambtsketenen, die van Hooykaas komen, zijn zo stilaan vermaard gaan wor den in burgemeesterskrin gen. Want na de oorlog zijn al acht van deze kostbare gemeentestukken afgele verd aan Bussum bij voorbeeld en aan Vlaardin- gen, aan Lopik en aan Ameide-Tienhoven. En elke keten was anders als zijn voorganger die na deze Velsense uit Schoonhoven zullen kómen, krijgen weer een afwijkend ontwerp mee. Want de edelsmid is een individualist als het op grote stukken aankomt en een burgemeesterstooi is geen massa-artikel. Estafette, 11,9; 4. A. v. d. Oord, Olympia, 11,9; 5. J. Eype, Blauw Wit, 11,9. 400 m A: LH. Snelders, Estafette, 52.7; 2. A. M. Smit, AV '23, 53,1; 3. P. Tromp, Lyc., 53,5. 400 m B: 1. H. Eyndhoven, Volew., 53,7; 2. H. Kooyman, Suomi, 53,9; 3. A. Koet, Suomi, 54,6; 4. Tiemeier, Haarlem, 55; 5. J. Hueting, US A'dam, 55,2 sec. 800 m A: 1. C. de Boer, Lyc., 1.56,5; 2. G. v. d. Hoeven, Lyc., 1.57,3; 3. H. Mev- boom, Haarlem, 1.59,1; 4. F. Kerkhoven, Hellas, 2.01,6; 5. J. Groen, Suomi, 2.05. 800 m B: 1. P. Wagenvoort, FIT, 2.00,6; 2. P. Christiaanse, NAC, 2.01,6; 3. J. Jansen, Haarlem, 2.03,5. 3000 m A: L A. Spek, Suomi, 8.54,4; 2. D. Mars, Zaanland, 8,56; 3. P. Bakiker, Blauw Wit, 8.56, 2; 4. H. Huizinga, Mara thon, 9,01: 5. L. de Vos, Holl. L„ 9.14,2. 3000 m B: 1. W. van Zutphen, Blauw Wit; 2. A. Beekman, AV '23; 3. C. Noordermeer, NAC; 4. W. Kok, Suomi; 5. C. Verhagen, Lycurgus. 3000 m C: 1. A. Besseling, Zaanland, 9.36,4; 2. W. v. d. Vliet, Minerva, 9.44,6. 3000 m D: 1. P. Beuse, Nea Volh., 9.32,2; 2. P. van Oosten, NAC, 9.43,2; 3. C. v. d. Broek, Trekv., 9.44,4. Zweedse estafette: 1. Lycurgus, Krom menie, 2,06; 2. Suomi, Velsen, 2.07. Hoogspringen B: 1. J. Adelaar, Suomi. 1.59; 2. J. Veenis, Zaanland, 1.54; 3. S. Wij- denes, Nea Volh., 1.49 m. Discuswerpen B: 1. A. v. d. Linde, Shell, 35,79; 2. J. Smitz, Suomi, 34,55; 3. Hooiberg, Nea Volh., 34,12; 4. J. van 't Hoff, DEM, 31,77; 5. P. Koeten, Suomi (buiten meded.) 35.92 m. Kogelstoten A: 1. J. Leieune, Suomi, 13.34; 3. J. van 't Hoff, DEM, 11,88; 2. P. Koeten. Suomi, 12,05 m. Kogelstoten B: 1. J. Adelaar, Suomi, 12.03,5; 2. A. v. d. Linde, Shell, 11,82; 3. J. Smitz, Suomi, 11,52 m. Soeerwerperi A: 1. J. van 't Hoff, DEM, 48,12 m. Soeerwerpen B: 1. J. Lejeune, Suomi, 46,67; 2. P. Koeten, Suomi, 44,80; 3. A. Pal- lesen, DEM. 41,48 m. Aanvoer op Urk. Woensdag werd door 98 vaartuigen óp Urk aangevoerd: 7210 pond kuilpahng, prijs f 1.15f 1.26, 43 pond lijnaal, prijs f 1.35, 40 pond snoek baars, prijs f 0.72f 0.74, 291 pond rode baars, prijs f 0.97f 1.09, alles per pond en 770 bakken nest, prijs f 2.60f 3 per bak van 37V2 kg. Binnengekomen Van Woensdagmorgen zés uur tot Don derdagmorgen zes uur kwamen de haven binnen de trawlers „Maria van Hattum", IJm. 10 en de „Onderneming 3", Sch. 27 en verder „Cornelis Marinus" KW. 48, de „Rijnmond 2", KW. 43, de „Wilhelmina 5" KW. j44, de Vrouw Dirkje" KW. 104, de „Drie Gebroeders" HD. 79 en de „Samen werking" HD. 125. Verder kwamen binnen de KW. 35, 60 en 51; de HD. 74, 14, 80, 12, 116, 89, 7 en 135; de UK. 119, 194, 172, 53, 69, 215, 15, 86, 7, 18, 22, 76, 164 en 85 en de IJm, 206, 239, 213, 241 en 249. Vertrokken Woensdag vertrokken naar zee de traw lers „Herman" IJm. 2, „Flamingo" IJm. 25 en de „Abraham" VI. 77. Voorts ginger naar zee de IJm. 213, 241, 239, 206, 218, 202 en 249; de KW. 107, 60, 22, 78, 151; de HD. 74; de UK. 44, 62, 91, 4, 194, 119 en 85 en de TX. 19, 8 en 24. Prijzen van Donderdag. Heilbot 2,70— 2,55; gr. tong 3,10—2,70;.grm. tong 2,42—2,22' kim. tong 2,36—2,08; kl. tong I 2,20—2,02; kl tong II 1,92—1,56; tarbot I 2,30—1,86, per kg Tarbot II 96—86; tarbot IV 22; tongschar 82—58; kl. tongschar 27; gr. schol 46; grm. schol 48; kim. schol 65—44; kl. schol I 5437; kl. schol II 35—8; schar 20—14; bot 108; makreel 1815; gr. schelvis 40; grm. schelvis 42; kim. schelvis 52—43; kl. schel vis I 46—40; kl. schelvis II 30—12; wijting 22—8; gr. gul 34—28; midd gul 28—21; kl. gul 2015,50; kl. haai 27; poontjes 9,per 50 kg. Gr. kabeljauw 18484; gr. koolvis zw. 7068, per 125 kg. Aanvoer van Donderdag. 190 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 7 kisten tong schar en schartong, 925 kisten schol, 50 kis ten schar, 32 kisten bot, 1770 kisten makreel, 560 kisten schelvis, 170 kisten wijting, 280 kitsen kabeljauw en gul, 1 kist kl. haai, 3 kisten poon, 10 kisten koolvis, 30 kisten diversen. Totaal 4030 kisten. Een trawler. Donderdagmorgen was de „Maria van Hattum" aan de afslag met 560 kisten makreel, 75 schelvis, 45 gul, 12Q diversen, in totaal 700 kisten. Voorts waren binnen de SCH 27 „Onderneming 2" met 500 kisten makreel en 80 diversen; de KW 48-met 300 kisten makreel en 50 diversen; de KW 51 met 170 kisten vis en 80 stuks stijve kabel jauwen; de HD 79 met 60 kisten schelvis, 90 gul en kabeljauw, 20 makreel, 30 diver sen en 85 stuks stijve kabeljauwen; de KW 104 met 20 kisten schol, 50 schelvis, 60 gul, 25 makreel en 25 diversen. De kleine vaart voerde aan 500 kg. tong en 600 kisten schol. Woensdag. Woensdag besomde de „Mary" voor een reis van dertien dagen f21.730. De „Onderneming 3" SCH 117 maakte voor een zelfde periode f21.240. De KW 76 haalde een besomming van f 13.620. Makreel en kabeljauw. De makreel zat gistermorgen stijf op de f 16 tot f 17. Rijen kabeljauw gingen naar België voor f84 tot f 62 en kisten voor f 94 tot f 84. Tarbot haal de f2 tot f2,20. Van gul tot wijting. De grote gul deed f 30 tot f 27, middel f 21 tot f 26, torren f 18 tot f 15.. De braad ging van de hand voor f 24 tot f 25, pennen f 40 tot f 42, kleinmiddel f 43 tot f 50, grootmiddel schelvis f 42 en grote schelvis f40. Zwarte koolvis haalde f68 en wijting f20 tot f 17. Schollen en tongen. De drietjes bij de schol maakten f 16 tot f20, de tweetjes f25 en de verschillende soorten grove schol voor Engeland f45 tot f50. De lappen deden f2,80 tot f2,90, de grootmiddel f2,20 tot f2,25, de halve pondjes zakten van f2,35 naar f2,10, de enen liepen op van f2,08 tot f2,20 en de tong 2 van f 1,58 tot f 1,75

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 11