Vooral verpleeginrichtingen lijden onder geraas van „jets" Huiduitslag DÉBRALINE Opvallend lekker.... Ik kan wel wassen tot mijn honderdste jaar! Wereldnieuws Internationale uitwisseling van jeugdige arbeidskrachten PANDA EN DE MEESTER-ZAKENMAN Soesterberg overdondert zijn omgeving Luchtmacht-autoriteiten tonen zich bereid tot bespreking van bezwaren De radio geeft Zaterdag Kamers van Koophandel vragen vijfde (reserve-) pont Benelux-vocalisten Concours 1954 TocU ió Uet zo VRIJDAG 9 JULI 1954 2 Volkomen zacht van smaak! EN DAT VOOR, Zwarte lijst voor diplomaten en consuls in Washington Saar-regering afgetreden „Wereld schaatst op dun economisch ijs" LIKDOORNS WONDEROLIE Het veer bij Velsen Benelux-ministers op 20 Juli in Brussel bijeen NIEUWE FIETS A. v. d. BOGAARD Een veronder stelling (Van een verslaggever) DE ROLLENDE DONDER, waardoor be woners en vacantiegangers in de natuur rijke omgeving van Soesterberg dagelijks attent gemaakt worden op de aanwezigheid van een luchtvèrdedigingsbasis, heeft reeds tot vele klachten geleid. Men kan zich erin proberen te schikken, maar de ondervin ding leert dat men nooit immuun wordt voor het straaljager-lawaai, vooral door zijn plotselinge karakter. Er zijn bewoners, in het bijzonder in Den Dolder, vlak ach ter het vliegveld, die trachten weg te ko men, en men meent van sommige verhuis den te weten, dat zij óók om die reden gegaan zijn. Anderen verhogen indach tig de ongelukken met Meteors hun brandverzekering of sluiten een allriak- verzekering;verder wordt er niet veel meer over gepraat. Men is gewend, midden in een gesprek even op te houden voor de snerpende in terruptie van zo'n overvlieger en het kan iemand, die met een bewoner van de Biltse of Soester contreien telefoneert heel goed overkomen, dat de stem van de aange- roepene even zwijgt tot een knetterend ge luid in de hoorn voorbij is. En des nachts in bed draait men zich maar weer op een andere zij, nadat er getuige de geluids sterkte een straaljager dwars door het dak schijnt te zijn gevlogen. Soesterberg is natuurlijk ouder dan de Straaljagers en vóór de komst van deze nieuwe strijdmiddelen kan het zijn om geving ondanks zijn militaire karakter nauwelijks overlast hebben aangedaan dat begrijpt men onmiddellijk,wanneer men „ter afwisseling" nog eens zo'n goede, brommerige Harvard door het wolkendek hoort ploegen het wekt associaties aan een hommel in een bloementuin, zó steekt het af bij het geraas, waarmee de „jets" kómen opzetten en de dwalende donder in de verte, wanneer zij al weer ver weg zijn. De zaak wordt ernstiger, wanneer men bedenkt, dat zich aan de rand van Soesterberg in de loop der jaren ook rusthuizen, sanatoria en inrichtingen voor geesteszieken hebben gevestigd. Ook die krijgen hun dagelijks portie van dit lawaai. De intensiteit van het stijgen en landen bereikt juist haar hoogtepunt na het middaguur, wan neer de patiënten aan hun middagslaap toe zijn. En er is weinig voorstellings vermogen voor nodig om te begrijpen, dat er van deze rust weinig terecht komt. Dat geldt vooral ook voor het verplegend personeel, dat nachtdienst heeft gehad en juist dan zijn slaap moet zien in te halen. Pal achter startbaan Een van de instellingen, die bijzonder van deze overlast te lijden hebben, is de Willem Arntsz Hoeve, een complex van paviljoens, uitgespreid over ongeveer 200 hectaren in Den Dolder, waar ongeveer 1000 geesteszieken verzorgd worden. Het is de buitenafdeling van 't Willem Arntsz Huis in Utrecht, een van de oudste van dergelijke inrichtingen in Europa, die niet ver meer van haar 500-jarig bestaan ver wijderd is. Haar hoeve in Den Dolder ligt pal achter de grote NATO-startbaan van Soesterberg en krijgt bij de heersende ADVERTENTIE vergalt Uw leven. Gij zuil j verbaasd zijn over de snelle - =Fen afdoende werking van hel - beroemde huidgeneesmiddel HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.35 Orgel. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uit geschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrij ven. 11.30 Viool en piano. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.20 Orgel. 13.45 Sport- praatje. 14.00 Filmprogramma. 14.30 Platen. 15.00 Holland Festival: Radio Philharmo- nisch orkest, groot koor en solist. 16.30 Van de wieg tot het graf. 16.45 Platen. 17.00 Week- journaal. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws, en com mentaar. 18.20 Platen. 18.30 Dansmuziek. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepar tout, causerie. 19.40 Het Boek Handelingen, causerie. Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.25 Voordracht. 20.55 Inlei ding volgende uitzending. 21.00 Compositie concours. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Weense muziek. 22.30 Kogels bij het dessert, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.55 Voor de kleuters. 10.10 T.T.-races. 10.30 Lich te muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 T.T.- races. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.45 T.T.-races. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.35 T.T.-races. 13.45 Platen. 14.00 T.T.-races. 14.15 Metropole-orkest. 15.50 T.T.-races. 15.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 15.30 Platen. 15.40 T.T.-races. 16.10 Zang en orgel. 16.35 Platen. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 T.T.- races. 17.30 Voor de jeugd. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Musette-orkest en so list. 18.40 Regeringsuitzending: Atlantisch allerlei. 19.00 Nieuws. 19.10 Tour de France. 19.20 Parlementair overizcht. 19.30 Platen. 20.20 Nabeschouwing Tour de France. 20.30 Lichtbaken, causerie. 20.50 Platen. 21.00 Carmen, opera. 21.30 Actualiteiten. 21.40 Platen. 22.15 Kamermuziek. 22.30 Wij luiden de Zondag in, Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 Orkest-concert. 23.50—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Ra io-Almanak. 14.30 Koorconcert. 15.00 Altviool en piano. 15.15 Platen. 15.45 Accordeonmuziek. 16.00 Platen. 16.15 Accordeonmuziek. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Orgelconcert. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Lichte muziek. 21.00 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Dansmu ziek. 23.45—24.00 Platen. BBC 17.00—17.15 Engelse les voor beginnelin gen. (Op 224 en 42 m.). 22.0022.30 Nieuws. Spiegel van de week. Sportjournaal. (Op 224 en 75 m.). windrichting zeer veel te verduren. Men kan zich met zorg afvragen, wat de uit werking van dit alles is op de verpleegden, maar men ziet met nog groter bezorgdheid, hoezeer de- verpleging gehinderd wordt, wanneer gedurende een deel van de dag de therapeutische gesprekken en heel het interne telefoonverkeer bijna wel stopge zet kan worden. Gedreven door deze zeer moeilijke situa tie heeft het bestuur contact gezocht met enige andere verpleeginrichtingen aan de rand van Soesterberg, om gezamenlijk te zien of er nog iets te bereiken valt om de last te verlichten. Dit heeft geleid tot over leg met de regering en daar ontmoette men gelukkig veel begrip voor de moeilijkheden. Er is dan ook op niet al te lange termijn een bespreking te verwachten tussen dele gaties van de samenwerkende besturen en hoge luchtmacht-autoriteiten, waarbij zal worden nagegaan in hoeverre aan de be zwaren tegemoet kan worden gekomen. Daar bij zal vooral ook de aandacht wor den gevestigd op de verstoring van de mid dagrust, die zou kunnen worden weggeno men, indien het tijdstip van de grootste vliegcapaciteit verlegd werd. Begrip Men beeft overigens algemeen in deze omgeving de indruk, dat er bij de lucht machtautoriteiten begrip bestaat voor de klachten der omwonenden. Verscheidene bewoners vestigden er onze aandacht op, dat er vrijwel nooit meer boven hun hoofd gestunt wordt. Mocht het verbod van ca priolen boven woonwijken elders in het land wellicht niet altijd duidelijk blijken, hier wordt er klaarblijkelijk zeer streng de hand aan gehouden. ADVERTENTIE rica tew* Ondertussen wacht men echter een beetje huiverig de komst van de Amerikanen met hun „Sabres" af, die in September op Soesterberg gestationneerd worden. Men verbindt hieraan de mogelijkheid van een toeneming der nachtelijke oefeningen, waarbij de boordkanonnen meestal duchtig meespreken. In de nabijheid van Den Dolder, vooral ook bij Huis ter Heide, wordt druk ge bouwd. Van de zijde van een makelaars kantoor, dat hier veel bemiddeling ver leent, vernamen wij, dat de belangstelling voor deze nieuwbouw een dalende lijn heeft getoond, doch thans weer toeneemt „Het is vooral een persoonlijke kwestie", zo was de indruk daar. Dat merkten wij ook in een restaurant in de lawaai-zóne, waar een serveerster ons allerminst „overdonderd" door een juist overscherende formatie Meteors mededeelde, dat er een pick-up zou woraen aangeschaft om de gasten op muziek te onthalen ADVERTENTIE Castella Parels: in één woord schitterend! Ik ben 66 jaar, maar het wassen gaat nu vanzelf. Ik kan nu wel wassen tot mijn hon derdste jaar. Alle buren roepen over mijn heldere was. Ik zeg maar zo: Wilt U een heldere was aan de lijn, dan moet het Castella Parels zijn Zo schrijft ons één van de vele tienduizen den huisvrouwen, die opgetogen zijn Over de snelle en fantastische resultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmid del van de nieuwe tijd. U vliegt nu door de was heen! Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100 veilig wasmiddel. En U staat versteld van de blankheid, de hel derheid en de zacht heid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gege ven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct. per pak) in huis WASHINGTON. (Reuter). De Ameri kaanse Senaat heeft een wetsontwerp goedgekeurd, dat registratie van buiten landse diplomatieke en consulaire functio narissen, die zich bezighouden met poli tieke propaganda in de Verenigde Staten, verplicht stelt. Het ontwerp is doorgezon den naar het Huis van Afgevaardigden. In een verslag van de juridische com missie van de Senaat was verklaard, dat in het bijzonder communistische landen hun propaganda lieten verzorgen door di plomatieke en consulaire functionarissen, teneinde registratie te ontgaan. Het wets ontwerp voorziet tevens in registratie van alle personen, die zijn onderwezen in spionnage- en sabotaige-acties van buiten landse regeringen of politieke partijen. SAARBRüCKEN. (Reuter). De Saar- landse coalitieregering, onder premier Jo hannes Hoffmann, is afgetreden. De coali tie steunde op de Christelijke Volkspartij van Hoffmann en de Saarlandse sociaal democratische partij. Het aftreden is ge schied op grond van meningsverschillen tussen bedde partijen over de arbeidswetge ving. Hoffmanns Christelijke Volkspartij be schikt, sinds de eind 1952 gehouden alge mene verkiezingen, over een absolute meerderheid in de Saarlandse Rijksdag. Men acht het waarschijnlijk, dat de demis sionaire premier Hoffmann een nieuw ka binet zal vormen. Hammarskjoeld in Genève: GENEVE (United Press) De secreta ris-generaal van de UNO, de Noor Ham marskjoeld, heeft de waarschuwing uitge sproken, dat de wereld „schaatst op dun economisch ijs". Hammarskjoeld, die sprak voor de econo mische en sociale raad van de UNO, zeide verder, dat de huidige toestand zich niet vanzelf zou beteren en dat het in het ge heel niet zeker is, dat de „zaken beter in plaats van slechter" zullen worden. Hij riep op tot een zo groot mogelijke samenwerking van alle regeringen en alle internationale organisaties om de funda mentele economische problemen van onze tijd met gezonde middelen op lange termijn op te lossen, waarbij men een realistische kijk zou moeten hebben op het geheel der moeilijkheden, die zich voordoen, en de mid delen, die daartegen nodig zijn. Hammarskjoeld zei, dat de economische toestand nu beter was dan in de dagen vlak na de oorlog. „En dat moet ook", zo voeg de hij hieraan toe, „maar toch is de verbe tering nog niet groot genoeg". De voor naamste reden hiervan was volgens hem te vinden in het feit, dat de vrees op politiek gebied in onze tijd alom verspreid is. ADVERTENTIE VERWIJDERD MET Weg: met onhandige likdoornringen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXA CORN Antiseptisch Likdoornmiddel van L 1.35 bespaart U veel ellende. Zoals bekend is, heeft Nederland met verschillende landen een „stagiaire'tiver drag gesloten, dat voor bepaalde personen mogelijk maakt, door bemiddeling van de arbeidsbureaux in andere landen geduren de enige tijd in het buitenland te gaan werken om beroeps- en talenkennis te vergroten. Ook is in het programma van het pact van Brussel, waarbij Frankrijk, Engeland en de Benelux-landen zijn aan gesloten, een bijzondere mogelijkheid ge schapen om in een dezer landen te gaan werken, indien de plaatselijke arbeids markt aldaar dit toelaat. Ter uitbreiding van deze laatste regeling hebben de landen van het Brusselse ver drag onlangs besloten, uitwisseling van jeugdige, meestal ongeschoolde of nog in opleiding zijnde en in het eigen land reeds tewerkgestelde arbeidskrachten te bevor- Met instemming heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam gezien, dat sinds medio Januari een vierde veerpont bij Velsen definitief in de vaart is gebracht. De Kamer meent, dat het varen aldaar met vier ponten het minimum is waarmee kan worden volstaan. Derhalve dient er voor te worden gezorgd, dat steeds over vier ponten kan worden beschikt. Herhaaldelijk is het gebeurd,' aldus de Kamer, dat een der ponten in revisie was en ook bestaat de mogelijkheid, dat plot seling een pont uitvalt. Wil derhalve tot, 1957 (het jaar, waarin men hoopt de tun nel in gebruik te kunnen nemen) op een verbinding met vier ponten kunnen wor den gerekend, dan zal een vijfde pont als reserve aanwezig moeten zijn. De Kamer verzoekt derhalve in een brief aan de minister van Verkeer en Waterstaat, mede namens de Kamers te Alkmaar, Den Haag, Haarlem, Hilversum, Hoorn, Leeu warden, Leiden en Zaandam, maatregelen te willen nemen, opdat een reservepont aanwezig is. Voorts zou hij gaarne de ver binding bij Buitenhuizen zien verbeterd door aldaar in plaats van één twee ponten te doen varen, waardoor enige verbetering der verbindingen bij de Hembrug en Vel sen wordt verkregen. BRUSSEL (ANP). De bijeenkomst der Beneluxministers, die twee maal is uit gesteld, zal thans definitief op 20 Juli te Brussel worden gehouden. Op de agenda komen voor: eenmaking van de accijnsrech ten, openbare aanbestedingen, harmonisering van de economische en sociale politiek der Beneluxlanden en de gemeenschappelijke lijst der vrijgegeven goederen bij de invoer uit de landen van de OEES. ROME (Reuter). Te Rome zijn ongeveer twintig personen aangehouden als gevolg van een onderzoek naar een beweerd spion- nagecomplot. Onder de arrestanten bevinden zicht ambtenaren, zakenlieden, politici en een functionaris van het Italiaanse ministe rie van Handel en Industrie, die kon beschik ken over geheime documenten aangaande de militaire materieel-voorziening der NAVO- landen. Volgens persberichten zijn afschriften van deze documenten beschikbaar gesteld aan een ingenieur, die in contact stond met agenten van buitenlandse mogendheden en met „een hoge functionaris van een linkse politieke partij". Agenten van de Italiaanse contra-spionnagedienst hadden de stukken achterhaald voordat zij waren gebruikt. 44. Het werd een geweldig gedrang onder het raam, waaruit Joris met geld strooide. Men liep elkaar onder de voet om de glinsterende geldstukjes en knisperende bankbiljetjes te bemachtigen. .Niemand dacht er meer aan, dat men eigenlijk ge komen was, om Joris zijn knoeierijen be taald te zetten. „Grabbelen maar!", riep Joris hen aanmoedigend toe, „pecunia om nia vindt, zoals wij latinisten zeggen!" Maar intussen overtuigde hij zich ervan, dat het huis niet langer omsingeld was. Iedereen verdrong zich thans onder het raam. „Welaan", mompelde Joris, „de weg is vrij. Laat ik mij thans schielijk met het restant uit de voeten maken". Hij verdween van het raam en snelde een ogenblik later met de geldzak op de rug de buitendeur gelddorst hij had geprikkeld, kon ruiken waar nog meer was. Want nauwelijks had hij zijn neus buiten de deur gestoken, of er klonken begerige kreten: „Ha! Daar is méér geld! Meer! Meer!" „Foei", hijgde Joris, „als men hen de vinger geeft, dan nemen ze de hele hand!" Het volgend ogenblik werd hij bedolven onder de toe uit. Maar het leek wel, of de menigte, wier stormende lieden-, die likkebaardend naar de leeglopende geldzak grepen. deren door de arbeidsbureaux te laten na gaan, welke werkgevers bereid zijn hier aan bijzondere medewerking te verlenen. Door bemiddeling van de arbeidsbureaux kan deze uitwisseling geschieden tussen ondernemingen in vijf landen, de algemene kosten kunnen beperkt worden tot het benodigde reisgeld. Wanneer men er in zou slagen, de uit te wisselen werknemers in wederzijdse gezinnen te doen opnemen, behoeven ook de kosten van levensonder houd niet hoger te zijn dan normaal en zal het te verdienen loon hiertoe voldoende blijken. In vele gevallen zal voor de reiskostén een beroep op de werkgevers moeten wor den gedaan. De inwerktijd van de buiten landse werknemers zal ook bijzondere medewerking vergen. Kennis van de levensomstandigheden in een ander land kan van onschatbare waarde zijn en op steeds groter schaal ziet men de laatste jaren uitwisseling van schoolkinderen, studenten en jongemensen, die voor lei dende posities bestemd zijn, tot stand komen. Daarom wordt nu geprobeerd ook de andere werknemers zoveel mogelijk van zulke uitwisselingen te laten profiteren. Ondernemingen, die voor dit plan be langstelling koesteren, kunnen zich tot hun gewestelijke arbeidsbureau wenden, waarna het Rijksarbeidsbureau de nodige contacten met het gewenste uitwisselings- land zal zoeken. In samenwerking met de Vakgroep voor concerterende vocalisten van de Konink lijke Nederlandse Toonkunstenaarsvereni- .gjng. enf,de stichting „Het Nederlands Im presariaat" houdt de stichting ,,'s-Herto- genbosch Muziekstad" op 21, 22 en 26 September een groot „Benelux-Vocalisten- Concours 1954". Op 21 September heeft een voorselectie plaats, welke daags daarna gevolgd wordt door. het eigenlijke, concours. In de jury hebben onder meer zitting genomen: Mau rice de Groote uit Brussel, Julius Patzak uit Wenen, Lod. de Vocht uit Antwerpen en de Nederlanders Gré Brouwenstijn, Annie Woud en Hein Jordans. Ter gelegenheid van dit concours zijn ingesteld de Aaltje Noordewierprijs, de Jac. Urlusprijs, de Orelioprijs en de Kathleen Ferrierprijs. De prijswinnaars zijn tevens verzekerd van engagementen voor de radio en worden ingeschakeld bij de door het Nederlands Impresariaat ge organiseerde uitwisseling van vocalisten met het buitenland. Zij komen ook in aan merking voor solistisch optreden met het Brabants Orkest. Het concours staat onder de bescherming van hoge Nederlandse, Belgische en Luxemburgse autoriteiten. Het omvat aria's uit een oratorium, een opera uit de zeventiende of achttiende eeuw, uit de negentiende of twintigste eeuw, benevens een lied naar vrije keuze. Ais begeleiders zullen fungeren de pianisten Gérard van Blerk en George van Renesse. Tot leden van het college van curatoren der rijksuniversiteit te Utrecht zijn benoemd mr. C. Th. E. graaf van Lynden van San- denburg en jhr. par. C. J. A. de Ranitz. Vriendschapsbanden. Premier Sir John Kotelawala van Ceylon zal van 6 tot 8 December de gast zijn van president Eisenhower. Het Witte Huis liet weten dat president Eisenhower het bezoek verwelkomde als een gelegenheid om de vriendschapsbanden tussen de Ver enigde Staten en Ceylon te versterken. Hoofdfiguur. Een van de hoofdfiguren in het conflict tussen senator McCarthy en het leger, Roy M. Cohn, is door de nationale -garde opgeroepen om zich voor actieve veldtraining van 11 Sep tember tot 29 September te melden. Cohn had oorspronkelijk in Juni op moeten komen, maar deze oproep werd ingetrokken op verzoek van de sub commissie van onderzoek. Opgericht. Vooraanstaande Joodse leiders hebben medegedeeld, dat er een Zionis tische organisatie in Duitsland is opge richt. De organisatie zal een „United Israel AppeaT'-fonds oprichten en kan toren in geheel Duitsland openen. Er zullen twee hoofdkantoren komen, een in Keulen en een in Berlijn. Bezetting. De Amerikaanse marine heeft in Parijs voor de duur van een week de beroemde „Folies Bergère" overge nomen en duizenden toeristen proteste ren heftig omdat zij geen plaats kunnen krijgen. De Folies Bergère is een week lang uitverkocht ten behoeve van offi cieren en matrozen van de Amerikaanse slagschepen Missouri en New Jersey en het vliegdekschip Siboney, die in Cher bourg liggen. Walvissen. Een Schotse maatschappij voor de walvisvaart heeft enige hefschroef- vliegtuigen besteld, welke gebruikt zullen worden om walvissen op te spo ren. Directe actie. Groot-Brittannië heeft de Arabische staat Jemen gewaarschuwd een einde te maken aan de aanvallen van Jemenietische strijdkrachten op het Protectoraat Aden. In de waarschuwing werd gezegd dat in de wind slaan van deze waarschuwing „directe actie" in de grensgebieden ter bescherming van het grondgebied en de inwoners ten gevolge zou kunnen hebben. De moei lijkheden in dit gebied komen voort uit de eis van Jemen dat het Westelijke deel van het protectoraat Aden deel moet uitmaken van het grondgebied van Jemen. In vrijheid. De Russen hebben twee Brit ten vrijgelaten die zij gevangen hielden wegens beweerde spionnage en die samen in totaal tien jaar gevangen heb ben gezeten. De mannen zijn op 3 Juli in Moskou vrijgelaten, nadat de Britten bij de Russische regering stappen had den ondernomen. De een was in Juni 1948 veroordeeld tot 25 jaar gevange nisstraf wegens spionnage. De ander was in 1950 gearresteerd in de Russische zóne van Duitsland. Kobaltsmokkel. De douane-autoriteiten in West-Berlijn hebben een 52-jarige man gearresteerd, van wie wordt aangeno men, dat hij het hoofd is van een com munistische organisatie, die zich bezig houdt met het smokkelen van kobalt- alliages en Zwitserse geneesmiddelen naar Oost-Duitsland in opdracht van het Oost-Duitse ministerie van Birinen- en Buitenlandse Handel. Kobalt wordt tegenwoordig wel in ziekenhuizen ge bruikt bij de kankerbestrijding. Het vervangt als zodanig radium en is aan zienlijk goedkoper. Rassenscheiding. De wetgevende vergade ring van de Amerikaanse staat Louisia na heeft, in strijd met de uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof, be sloten, de bestaande toestand van schei ding van blank en zwart bij' het open baar onderwijs te handhaven. De politie zal hierop moeten toezien. Opgeheven. In India wordt Zaterdag de graanrantsoenering opgeheven.De voed^ selsituatie is zo goed dat de regering overweegt weer toe te staan dat de betere kwaliteit rijst wordt uitgevoerd en de invoer van tarwe wordt verlaagd. ADVERTENTIE VACANTIETOCHTEN zijn heerlijk op een Elk gewenst model voorradig bü FLORESSTRAAT 15 HAARLEM Tel. 16548 BETALING IN OVERLEG VOOR WE VANDAAG van wal steken, is een klein voorbehoud toch wel gewenst. We weten n.l. werkelijk niet hoe vaak we in de laatste 25 jaar hebben vernomen dat aan een bridgetafeitje iedere speler een volledige kleur in handen had gekregen, zodat achtereenvolgens groot slem klaver, ruiten, harten en schoppen werd geboden. Vandaag willen we eens erg nuchter zijn en ons afvragen of het waarschijnlijk is dat elk der vier spelers een volledige kleur in handen krijgt en of een dergelijke ver deling wel zo'n paar maal per 25 jaar zou kunnen voorko men. Voor wie het kunstje kent, is het betrekkelijk een voudig uit te rekenen op hoe veel manieren de 52 speelkaar ten over 4 personen kunnen worden verdeeld, en hoe groot de kans is dat de bovenge- noemde verdeling daarbij wordt aange troffen. We mogen wellicht volstaan met de uitkomst te noemen. Welnu, wil in op lopende Volgorde elk der spelers een vol ledige kleur in handen krijgen, dan zou deze gelegenheid zich kunnen voordoen ééns per 536447377654887928393237440000 spellen. Dit geweldig grote aantal zegt ons op zichzelf betrekkelijk weinig. Maar wanneer we nu de hele wereldbe volking van 2400 millioen zielen dus zuigelingen én grijsaards incluis dag en nacht onophoudelijk laten bridgen met een snelhèid van 2 y2 minuut per spel, dan wordt hét ons ineens duidelijk welk een fenomenale tijd er gebridged zal moeten worden voor en aleer alle mogelijke ver delingen der kaarten volgens de kansreke ning de .revue hebben gepasseerd. Want wanneer dus iedereen, zonder op werken, slapen of eten te letten, onafgebroken en -J energiek zou doorbridgen, worden per jaar 200.000 spellen per tafeltje gespeeld. En omdat de totale bevolking der aarde ge rangschikt zou kunnen worden rond 600 millioen speeltafeltjes, kunnen we dus ge makkelijk uitrekenen dat er meer dan 400 billioen jaren zouden moeten verlopen eer alle verdelingen der kaarten een gelijke kans hebben gehad en aan de beurt zijn gekomen. Of in andere woorden: wanneer de waanzin volkomen is, en iedereen nooit iets anders doet dan bridgen, zal normaliter ééns per 400 billioen jaren het volgende, gefundeerde bod klinken: groot slem kla ver, groot slem ruiten, groot slem harten, groot slem schoppen Het is natuurlijk óók mo gelijk dat elk der spelers een volledige kleur in handen krijgt, maar dat de kleuren niet in de juiste volgorde zitten. Zouden we afzien van de volgorde, en dus alleen als eis stel len dat ieder een volledige kleur moet heb ben, waarbij het ons onverschillig laat wélke speler de kleur in handen krijgt, dan is de kans op een dergelijke verdeling, der kaarten wat groter. Dit zou zich n.l. kunnen voordoen ééns per 16 billioen jaren! In dit licht bezien schijnen ons de her haaldelijk opduikende berichten die van een zo bijzondere spelverdeling gewag ma ken, op z'n zachtst gesproken twijfelachtig. Dergelijke fantasieën moeten we in het ver volg dan ook maar laten voor wat ze zijn. O ja, een lezer wil nog weten wat die halve maantjes op onze nagels eigenlijk te betekenen hebben. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2