Amerika om? Filtra Americano Piet Kee behoudt Zilveren Tulp Uitgaan in Haarlem Wijziging omzetbelasting na vierdaagse strijd aanvaard ^Hoe is het ontstaan?"^ Agenda voor Haarlem Een Eeuw Geleden Mannequins Ook advertenties nu vrij 85 ct. Orgelbespeling door Anton Heilier 3 TWEEDE KAMER Ook FILTRA infiltratie in Nederland Dit woord: KWINTESSENS Frans bureau voor tourisme in Den Haag Vijf jonge organisten improviseerden in Grote Kerk In Breedband-jaarverslag ontbrak accountants verklaring Amerikaanse atoomindustrie maakt kennis met staking Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 8 Julij 1854 VRIJDAG 9 JULI 1954 (Van onze parlementaire redacteur Na een tiendaagse parlementaire veld tocht ging de wijziging van de omzetbelas ting er gisteren eindelijk in de Tweede Ka mer zonder hoofdelijke stemming door, waarna staatssecretaris Van den Berge van alle kanten handdrukken in ontvangst had te nemen. En er bestond zeker aanlei ding hem geluk te wensen met de bekwame wijze, waarop hij zijn sc-heepje door een zee vol amenderingsklippen heeft heenge- loodst zonder dat het averij van betekenis had opgelopen. Zeker, bij het aanbreken van de laatste etappe, eer het tot het nemen van beslissingen over de reeks amendemen ten kwam, had hij kenbaar gemaakt, dat men met ongeveer 10 millioen de opbrengst mocht verminderen. Woensdag zag het er naar uit, dat het bedrag nog met 9 ton zou stijgen. Tenslotte is het alles bij elkaar op 12.1 millioen neergekomen, doch in ver houding tot het totaal, dat tot dusverre 1200 millioen was en nu, met inbegrip namelijk van wat de regering zelf al had laten val len of weggewerkt, zal de opbrengst ver moedelijk in totaal 25 millioen minder wor den, hetgeen tenslotte toch nog een peule schilletje mag heten. Het ging intussen bij dit ontwerp niet zozeer om verlaging van belastingdruk in het algemeen, als wel om een technische wijziging, waarbij de klein handel, voortaan vrijgesteld van omzetbe lasting, de rol van Jantje lacht kan ver vullen. Woensdagmiddag waren er enige amen dementen, die zegevierend de eindstreep passeerden. Zo de vrijstelling voor de kleine ambachtslieden en voor handelaren, tot een omzet van respectievelijk 2000 en 12000. Zonder hoofdelijke stemming ver enigde de Kamer zich met dit van de com missie van voorbereiding afkomstige wijzi gingsvoorstel. Bij zitten en opstaan bereik te de heer v. d. Heuvel (A.R.) vrijstelling van omzetbelasting voor advertenties, waarna de heer Groen (KVP) een overwin ning op gelijke wijze voor pootgoed voor de groententeelt behaalde. De heer Van de Wetering (C.H.) kan voortaan, evenals anderen trouwens van ontbijtkoek smullen en tenslotte werd bij zitten en opstaan be sloten, op gietstukken geen integratiehef fing van toepassing te doen zijn. Voordat het ontwerp in veilige haven kwam, ver klaarde de heer Gortzak (commun.), dat zijn fractie, al is zij tegen de omzetbelas ting als zodanig, toch met het voorstel kan meegaan, nu de détaillisten zich van deze last bevrijd zullen zien. Reorganisatie Voogdijraden Voorts nam de Kamer het wetsontwerp inzake de reorganisatie van de Voogdij raden insgelijks zonder hoofdelijke stem ming aan. Ofschoon aanvankelijk met name in Katholieke kring nogal wat verzet tegen dit voorstel tot uiting was gekomen, zag minister Donker het zich nu geenszins moeilijk gemaakt. In zijn verdediging kon hij dan ook beknopt zijn. Het kostte hem niet de geringste moeite aan te tonen, dat en waarom ook nu de beste weg was, door de wet de organisatie en werkwijze van de Raden aan een Algemene Maatregel van Bestuur te delegeren. Op een desbetreffen de vraag kreeg prof. Lemaire te horen dat de rechter natuurlijk vrij is, in een aanhan gige zaak advies te vragen bij wie hij wil, maar dat het voor de hand ligt dat hij zich in de eerste plaats tot de Raad voor Kin derbescherming en niet tot een particuliere instelling zal wenden. Hiermee zij niet be weerd, dat de minister de gezinsvoogdij- verenigingen geen goed hart zou toedragen. Hij erkende volmondig, dat deze meer sub sidie nodig zullen hebben en hij hoopte dan ook hiervoor een post in de begroting 1955 opgenome n te krijgen. Bij benoeming van de leden wordt na tuurlijk mede rekening gehouden met de levensbeschouwelijke verscheidenheid, die in de samenstelling van de Raden tot uiting hoort te komen, doch ook met verscheiden heid op andere terreinen zal rekening ge houden moeten werden. Kortom, een zo breed mogelijke vertegenwoordiging van allerlei maatschappelijke groepen is ge wenst. Sprekende over de werkmethode-en-ver deling merkte de minister ter vermijding van misverstand op, dat er geen sprake zal zijn van delegatie aan bepaalde onderzoe kingsambtenaren. De Algemene Maatregel zal onder andere moeten inhouden het dele geren aan commissies uit de Raad en waar schijnlijk zal ook worden vastgesteld, dat bepaalde zaken helemaal niet gedelegeerd kunnen worden. Tegenover mevrouw Ploeg verdedigde minister Donker de be paling, waardoor strafvervolging na over leg, echter niet met machtiging van de kin derrechter, zal kunnen plaats vinden. Hij voegde hieraan toe, het met zijn partijge note eens te zijn, dat strafvervolgingen zo veel mogelijk voorkomen dienen te worden, waarom het dan ook zaak is, dat het O.M. de betrekking hebbende circulaires indach tig zal blijven. Mr. v. Rijckevorsel smaakte tenslotte het genoegen, een door hem inge diend amendement te kunnen intrekken, doordat de minister met behulp van een nota van wijziging de bepaling in de wet opnam, dat instelling van een vaderschaps actie niet zal geschieden tegen de uitge sproken wil van de meoder. Na de pauze kwamen zeer materiële kwesties aan de orde, te weten, de finan ciële verhoudingen tussen Rijk en Gemeen ten. Vandaag gaat dit debat verder en dan zal er alle gelegenheid bestaan, er nader aandacht aan te wijden. Thans zij alleen vermeld dat de heer Hof s tra (Arbeid) en andere sprekers klachten lieten horen over het zo lang uit blijven van een definitieve regeling met betrekking tot de gemeentelijke financiën. De woordvoerder van de Partij van de Arbeid-fractie, die op het aanhangige ont werp tert verlenging van de bestaande tijde lijke wettelijke regeling nogal wat aanmer kingen had, gaf bij herhaling te kennen dat de commissie-Oud te lang op voltooiing van het haar opgedragen werk laat wach ten. Hij deed dit zelfs in zulk een vorm, dat mr. Oud minister Beel aanklampte, kennelijk om zich over deze aanval een beetje te beklagen. Vandaag komt de heer ADVERTENTIE De filter-tipped sigaret wint in de Verenigde Staten steeds meer veld. Werden in 1952 ongeveer 5''j milliard sigaretten met filter mondstuk gerookt, in 1953 was dit aantal gestegen tot ongeveer 12'/j milliard. Eenzelfde beeld zien wij in ons land. Ook hier prefereren steeds meer rokers de sigaret met het filter mondstuk. En waarom zouden zij niet Filtra AMERICANO geeft hun al het genot en het specifieke aroma van de echte Amerikaan plus extra bescherming. Neem een verstandig besluit: probeer een week lang Filtra AMERICANO. Pyridine en nicotine worden door het filter mondstuk in belangrijke mate aan de rook onttrokken. De kwintessens of quintessence van de zaak is het kernpunt, de hoofdzaak. Wij aebben hier te maken met een verneder landste latijnse term uit de oude wijsbe geerte. Quinta essentia is de naam die men vroeger gaf aan het „vijfde element." De vier elementen waren oud tijds: aarde, water, vuur en licht. Het vijfde was dan, meende men, de fijne substantie die zich boven de atmosfeer zou bevinden. Met behulp van deze quinta essentia meenden de alche misten goud te kunnen maken. In de geneeskunde dacht men de invloed der andere elementen die het menselijk lichaam konden benadelen door koude, vocht, warmte en droogte met de quinta essentia te kunnen tegengaan.. De be tekenis: edelst, zuiverst, krachtigst is uit het bovenstaande wel duidelijk. En daaruit is die van: hoofdzaak, kern ge- ^makkelijk te begrijpen. J Aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het artsexamen de heer C. R. Post te Heemstede. Onder grote belangstelling is gistermid dag aan het Noordeinde 138 te 's Graven- hage het officiële Franse bureau voor toe ristische voorlichting en propaganda ge opend. Het eerst werd het woord gevoerd door de heer Georges Septembre, algemeen inspecteur van de Direction Générale du Tourisme Frangais. Deze zeide, dat de opening samenviel met het begin van de „Tour de France" en zag daarin een symbool, dat een nieuw parcours werd aangewezen. Alle Fransen, die Nederland bezocht hebben, zo vervolg de hij, nemen goede herinneringen uit dit land mede. Het verheugde spreker dat in de eerste zes maanden van dit jaar ruim 21 percent Nederlanders méér dan in de zelfde periode van het vorige jaar zijn vaderland bezochten. Hij hoopte, dat de genen, die naar Frankrijk wilden reizen, op dit bureau alle inlichtingen zouden kunnen krijgen, waaraan zij behoefte had den. Hierna sprak jhr. W. H. Calkoen, hoofd van de buitenlandse dienst van de Alge mene Nederlandse Vereniging voor Vreem delingenverkeer. Deze wees er op, dat het re^en niet in één richting dient te geschie den, maar een uitwisseling moet zijn. Het feit, dat de Fransen voor een bezoek aan Nederland nog een pas moeten hebben, zo vervolgde hij, is voor velen een belem mering om naar Nederland te komen. Hij hoopte, dat dit probleem weldra een op lossing mocht vinden. Tot de directeur van het bureau zeide hij de Nederlanders er op te willen wijzen, dat Frankrijk en speciaal Parijs niet gelijk zijn aan de „Place Pigale" of aan de .Folies Bergère". Oud zelf aan het woord en dan zal hij het ongetwijfeld niet laten ontbreken aan ver weer tegen de op zijn commissie uitge oefende critiek. Voor de vierde keer beleeft Haarlem zijn orgeldagen met een internationale improvisatie wedstrijd als aanloop. Gister avond traden in de oude Sint Bavo de vijf aangewezen candidaten in het krijt om mee te dingen naar de Zilveren Tulp, die verleden jaar door Piet Kee uit Alk maar gewonnen werd. Uiteraard kwam deze zijn trofee verdedigen. Zijn concur renten waren Heinz Orlinski uit Düren, Hans Haselböck uit Wenen, Edwin Peter uit Bern en Guus Stoop uit Utrecht. De jury, die hun prestaties moest be oordelen, bestond uit de Fransman Gaston Litaize, de Duitser Helmut Walcha en prof. Hendrik Andriessen. De opgave bestond uit een vrije fantasie op een gegeven thema plus een prélude en fuga (deze laatste ook op een gegeven thema). De opgaven waren verstrekt door Henk Ba- dings. Die voor de vrije fantasie bood heel wat mogelijkheden. Ook het fuga thema, uit twee contrasterende maten be staande, had aan groeikracht niets te kort; de staart vooral leek ons voortreffelijk constructiemateriaal. De deelnemers kre gen dit keer voldoende tijd om zich met de opgave vertrouwd te maken en zich te bezinnen op hun speelplan. Hun beurt van optreden door het lot bepaald bleef zowel aan de jury als aan het publiek onbekend. De eerste candidaat gaf weinig over- ADVERTENT1E De vijfde concurrent wist doorlopend het hoofd koel te houden. Zijn prestaties waren klaar en bezonnen, maar getuigden van weinig muzikale inventie. Het stond bij ons vast dat nummer twee de enige mededinger was, wiens prestatie op het peil stonden, dat op dit concours verwacht wordt. Het volledig klassement van de jury zal pas vanavond bekend gemaakt worden; alleen werd ons medegedeeld dat nummer II de Zilveren Tulp verwierf, hetgeen, naar wij vernamen, betekent dat de onderschei- BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 'fERÖV BÖL-STRv 48 A DAM TEL. 717162 Italiaanse Regenjassen 69.50 VRIJDAG 9 JULI Grote Kerk: Jury-concert, 8 uur. Frans Hals: „Havenwijk", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Falace: „Het meisje in kamer 17", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Aasgieren van New York", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Quo Vadis", 14 jaar, 8 uur. Roxy: „Biecht geheim", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Zij die zich verkopen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De 5 Sullivans", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Robinson Crusoe Co., alle leeft., 8.15 uur. ZATERDAG 10 JULI Frans Hals: „Havenwijk", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het meisje in kamer 17", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Aasgieren van New York", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Quo Vadis", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Roxy: ,,'t Zal je niet gebeuren!", alle leeft., 2.30 uur. „Biechtge heim", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Zij die zich verkopen", 18 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „De 5 Sullivans", alle leeft., 2, 4.15* 7 en 9.15 uur „Laura", 18 jaar, 23.30 uur. Minerva: „Robinson Crusoe Co.", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Piet Kee, de Alkmaarse organist, die voor de tweede keer de Zilveren Tulp won de wisselprijs in het Internationale Orgel- Improvisatieconcours. tuigends in zijn vrije fantasie; het best was nog een gecoloreerde passage. Zijn pré lude anticipeerde weinig op de fuga die opgezet werd in een tempo, dat niet toe liet de kopmotieven op het pedaal duide lijk te realiseren; dit was trouwens bij de meeste candidaten het geval. Overigens werd de fuga knap doorgewerkt, zonder echter tot een brillant hoogtepunt te ko men. Nummer twee toonde zich direct een rustig beheerst improvisator, die ook met goed gevolg een muzikale inhoud gaf aan de vorm van zijn fantasia. Een mooie vondst was het om na een grote climax naar de dominant het thema in tere tinten te hernemen en met een vredige coda te besluiten. De pedaal-inzet van de Pré lude toonde zelfbewust karakter. Even later kwam een tweede thema met smaak wat lyriek in het geding brengen. Daarvan los te komen ging niet zonder enige wei nigzeggende passages, maar een fraaie registratie bracht opfleuring en een goed geslaagde terugkeer naar het beginmotief rondde de Prélude af. In de Fuga maakte de speler handig gebruik van Bading's gegevens, en met een logisch opgebouwde climax bracht hij het tot een effectrijke coda. De derde mededinger wist met het ver strekte materiaal blijkbaar geen raad, al thans van dat van de fuga niet, want dat heeft hij maar ongebruikt gelaten. Als compensatie speelde hij drie Préludes. Nummer vier worstelde er zich stoer doorheen; in het stretta van de fuga waagde hij zelfs een omkering van het thema. Niet alles wat hij deed zette echter zoden aan de dijk, maar zijn gewaagde harmonisatie had toch karakter. In zijn Prélude, waar hij zich vrij voelde van knellende thematische banden, bleek hij wel zeer muzikaal te kunnen improvi seren. dingsplaquette blijft waar zij is, namelijk bij Piet Kee uit Alkmaar. Een mooie en dit keer welverdiende onderscheiding voor deze jonge kunstenaar. i'.YiV-W concerteren de drie juryleden. Wij verheugen ons bij voorbaat op de prestaties van Walcha en Litaize, vooral op de improvisatie van deze laatste, niet minder trouwens op die van Hendrik An driessen, die alleen als improvisator op treedt. Na afloop van dit concert in de Grote Kerk wordt in de hal van het Stad huis door burgemeester Cremers de uit slag van de wedstrijd volledig bekend gemaakt en de Zilveren Tulp aan de win naar toegewezen. JOS. DE KLERK De bekende Weense organist prof. An- thon Heilier die twee jaar geleden de Zil veren Tulp won in het Haarlemse improvi satieconcours en die Maandag als solist meewerkt aan het slotconcert van de inter nationale orgeldagen verzorgde Donder dagmiddag het gemeentelijk orgelconcert met een programma, dat gewijd was aan Bach en aan Franz Schmidt, een hier wei nig bekende Oostenrijkse componist van de vorige generatie. Vier kleine Koraalvoor- spèlen en een Praeludium en Fuga ken schetsten hem als een weinig persoonlijk, maar niettemin voortreffelijk musicus, die nog verder van zijn tijdgenoot Reger af stond dan van Bach. Heiller hield een overtuigend pleidooi voor de composities van Schmidt en wist vooral indruk te maken met een rustig ge speeld en fraai geregistreerd koraal „O wie selig" Maar het prachtige viertal Bach-koralen, die hij vooraf vertolkt had, maakten het ons toch moeilijk bevrediging te vinden in deze epigonenmuziek. Bach's Fuga op een thema van Legren- zi werd door de organist rustig beheerst opgebouwd en brillant besloten met de fan tasierijke coda. Het Preludium en Fuga in c van aartsvader Bach leek ons in het begin wat dik geregistreerd, maar later kwam er een prachtige helderheid in het polyfone weefsel en konden wij tevens ge nieten van een magistraal spel. JOS DE KLERK Kamerlid beweert: Het Tweede Kamerlid de heer Janssen heeft aan de minister van Economische Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van de passage in het jaarverslag 1953 van Breedband'N.V. te IJmuiden, luidende: „De jaarstukken zijn door het accoun tantsbureau A. E. Meyer en J. Hörchner onderzocht en blijkens een door genoemd accountantsbureau aan de raad van com missarissen gerichte verklaring in orde bevonden", zonder dat de betreffende ac countantsverklaring in het jaarverslag is afgedrukt? 2. Kan de minister, nu dit uit het jaar verslag niet blijkt, mededelen, of de be doelde accountantsverklaring een goedkeu rende verklaring is zonder enig voorbe houd? 3. Indien de controlerende accountant enigerlei voorbehoud gemaakt zou hebben, is de minister dan bereid te bevorderen, dat de inhoud van dat voorbehoud gepu bliceerd wordt? 4. Is de minister bereid te bevorderen, dat in den vervolge in het jaarverslag van Breedband N.V. de accountantsverklaring betreffende de overgelegde jaarstukken afgedrukt wordt? OAK RIDGE, (Tennessee, Un. Press) Ongeveer 3009 bij CIO aangesloten ar beiders in de stoomfabriek te Oak Ridge zijn in staking gegaan de eerste staking in de Amerikaanse atoombedrijven. De bijna 1000 CIO-leden die in de atoom- fabriek te Paducah in de staat Kentucky werken, zullen zich vermoedelijk bij de staking aansluiten. De staking zou de Amerikaanse productie van atoom- en waterstofbommen ernstig in gevaar kun nen brengen, als zij voortduurt. De voor zitter van de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie, Lewis Strauss, acht de stilzetting van het werk een ernstig ge vaar. AFP. De rest van het personeel, on geveer 4500 man en enige duizenden bouw vakarbeiders, die aan de fabrieken zijn verbonden, zijn evenwel lid van het andere grote vakverbond, de A.F.L., dat niet aan de staking deelneemt. De productie van uranium ondervindt geen stagnatie. De stakers handelen in strijd met een order van president Eisenhower om het werk niet neer te leggen, voordat een com missie van onderzoek het loongesehil heeft bestudeerd. Deze commissie moet vóór 20 Juli voorstellen doen voor een regeling van het conflict. TONEEL EN DANS Vrijdag 9 Juli, Openluchttheater, 20.30 uur: Joegoslavisch Danstheater (Ivan Goran Kovacic) van de universiteit van Zagreb. De groep bestaat uit vijftig dansers, dan seressen, zangers en musici. Zaterdag 10 Juli, Openluchttheater, 14.30 en 20.30 uur: Voorstellingen door het Joego slavisch Danstheater Ivan Goran Kovacic (zie Vrijdag) met muziek en dans uit Ma cedonië, Servië, Kroatië, Slowenië, Dal- matië, Montenegro en Bosnië. Zondag 11 Juli, Openluchttheater, 14.30 en 20.30 uur: Laatste voorstellingen door het Joegoslayisch Danstheater van de univer siteit van Zagreb (zie Vrijdag en Zaterdag) met ruim vijfhonderd kostbare, authentieke Balkancostuums. Donderdag 15 Juli, Vleeshal, 14.30 en 15.30 uur: Jeugdmatinée door het marionetten theater „Prince Poucet" van Feike Bosch- ma met vertoning van de sprookjes „De Tovervis" en „.Feest in Wonderland". Donderdag 15 Juli, Vleeshal, 20.30 uur: Avondvullend programma door het mario nettentheater „Prince Poucet" van Feike Boschma. Stukken van moderne schrij vers: Van Hattum, Nijhoff, Armstrong en Pola. Vrijdag 16 Juli, Vleeshal, 20.30 uur: Voor stelling door het marionettentheater „Prin ce Poucet" van Feike Boschma (voor programma: zie Donderdag). Des middags twee jeugdmatinée's. MUZIEK Vrijdag 8 Juli, Grote Kerk, 20 uur: Concert in het Holland Festival door de juryleden van het Internationaal Orgelconcours 1954. Gaston Litaize uit Parijs en Helmut Wal cha uit Frankfort aan de Main vertolken werken van Bach en professor Hendrik Andriessen speelt een eigen improvisatie. Vrijdaga 9 Juli, Dreefzicht, 20 uur: Concert door de liedertafel Haarlems Zanggenot, het R.K. gemengd koor St. Caecilia, het Hoogoven Mannenkoor en de Harmonie Crescendo. Er wordt een zeer gevarieerd programma ten gehore gebracht. Maandag 12 Juli, Grote Markt, 15.30 uur: Bespeling van het carillon van de Grote Kerk door de stadsbeiaardier Arie Peters, die men ook kan beluisteren op Donderdag van 2021 uur en op Vrijdag van 11.30 12.30 uur. Maandag 12 Juli, Concertgebouw, 20.15 uur: Ter gelegenheid van het Internationaal Orgelconcours en als onderdeel van het Holland Festival speelt het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder lèiding van Toon Verhey het Concerto Romano van Casella (solist Anton Heiller) en het Orgel concert van Poulenc, met medewerking van Albert de Klerk, die voor de pauze de drie bekroonde orgelcomposities ten gehore brengt. Dinsdag 13 Juli, Grote Kerk, 20 uur: Prof. Anton Heiller uit Wenen verzorgt de we kelijkse orgelbespeling en voert werken uit van Scheidt, Bruhns, Bach en Hinde- mith, benevens een vrije improvisatie op een thema van Albert de Klerk. Donderdag 15 Juli, Grote Kerk, 15 uur: Gra tis toegankelijke orgelbespeling door Klaas Bolt op het instrument van Christiaan Müller. Programma nog niet ontvangen. Vrijdag 16 Juli, Concertgebouw, 20 uur: Het derde zomerconcert van het Noordhol lands Philharmonisch Orkest staat onder De Nederlandse glazenier Max Nauta heeft in opdracht van het Nederlands Comité ter herdenking van het 400-jarig bestaan der Nederlands Hervormde Gemeente te Londen een monumentaal raam vervaardigd van gebrandschilderd glas in lood voor de nieuwe Nederlandse kerk van Austin Friars te Londen, welke op 11 Juli door Prinses Irene zal worden geopend. Foto: Links het gehele raam zoals het in de kerk van Austin Friars is aangebracht; rechts: strook in détail, waarop Prinses Irene staat afgebeeld. leiding van Marinus Adam en geniet solistische medewerking van Bram Boe- lee, piano. Er worden werken van Handel, Mozart, Chopin en Wagenaar uitgevoerd. DIVERSEN Zaterdag 10 Juli, Lido Theater, 23.30 uur: Nachtvoorstelling van „Laura" met Gene Tierney en Dana Andrews in de hoofd rollen. Zondag 11 uur: „Hoffmann's Ver tellingen" van Powell en Pressburger naar de gelijknamige opera van, Offenbach (met ballet). TENTOONSTELINGEN Huis Van Looy: Eretentoonstelling van werken van de schilder Dirk Harting ter gelegenheid van diens zeventigste verjaar dag. Tot 26 Juli dagelijks geopend van 10—12.30 en van 13.30—17 uur, des Zon dags alleen van 1417 uur. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 10—12 en van 1417 uur. Op Zon dagen alleen van 1417 uur. Teylers Museum: 17e eeuwse Hollandse tekeningen. Het museum is dagelijks ge opend van 1117 uur, behalve op Maan dag, benevens op de eerste Zondag van elke maand van 1317 uur. Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals in nieuwe formatie, benevens permanente expositie van recente aan winsten uit de Recuperatie. Geopend van 1017 en Zondags van 1317 uur. Schotersingel no. 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Door de week ge opend van 9.3012 en van 1417 uur. Kunsthandel Leffelaar: In de tuinzaal tot en met 31 Augustus zomertentoonstellingen van schilderijen, tekeningen en repro ducties. Wij menen, dat wij nu die graad van deskundigheid hebben bereikt, om met ge zag te kunnen oordelen over een uiterst delicaat onderwerp: de mannequin. Sinds jaar en dag hebben wij ons met wekelijkse gretigheid geworpen op de drie dames bladen, die, wij geven het toe, niet voor ons de drempel van onze voordeur over spoelen. Wij hebben de minachting van onze huisgenoten keer op keer getrotseerd, wij hebben zelfs bemerkt dat onze buren ook niet onkundig waren van onze belang stelling, maar wij hebben thans recht van spreken gekregen. Nu, om met de deur in huis te vallen, wij zijn niet direct pro mannequins. Dat klinkt bitter, maar wij leven nu eenmaal niet om alleen het zoetste te verwerven. Wij danken deze bitterheid aan de nauw keurige bestudering van honderden, zo niet duizenden foto's van mannequins, die truitjes, rokken, handschoenen, schoeisel, en japonnen aan de man brengen. En wat zagen wij? De variëteit van de gepropa geerde kleding was omgekeerd evenredig aan die der houdingen der mannequins. Acht van de tien keer staat de draagster met van die v-vormig gesplitste wijs- en middelvingers voor een of ander oog, zeven van de tien keer leunt een der handen op een doorgezwikte heup, vijf van de tien keer is het hoofd naar de hemel geheven, terwijl de ogen niettemin naar beneden kijken en zo meer. Begrijp ons heel goed, wij hebben volstrekt niets tegen de manne quin zelve, integendeel, nietwaar? Maar wat is dat niettemin voor een toestand met al die vreemde gebaren? Zijn het geheime signalen voor verloofdes, die de plaatjes ook bekijken? Hebben ze misschien ergens een beetje pijn in de rug? Laat ze dan een dagje het bed houden. Zit de jurk mis schien niet goed? Men zou zeggen van wel, maar met zekerheid is dat natuurlijk ook niet te zeggen. Of hebben ze het land aan de fotograaf en trekken zij daarom van die exclusieve gezichten? Wij hebben eens een mannequin gekend, die op oudere leeftijd plotseling v-vormig vergroeide vingers kreeg. En een kennis van ons kent een mannequin, die een doch ter kreeg en die dochter had een doorge zwikte heup bij haar geboorte. Dat zijn na tuurlijk uitzonderingen, maar niettemin menen wij toch met de meeste klem te moeten waarschuwen tegen de gevaren van dit beroep. Meisjes, vrouwen, blijft bij uw leest! H. L. L. (Advertentie) TE KOOP, Op den Huize Nijenhuis, onder Diepen- heim, 5 uur gaans boven Zutphen, zijn te bekomen 2 EZELINNEN, de eene 3 jaren oud, de andere weinige jaren ouder, bei de zeer mak onder het zaal zoowel als voor den wagen. Men wil beide geza menlijk verkoopen voor 60 Gulden Ne- derlandsch courant, te leveren op den Huize Nijennuis. Iemand dezelve ver langende te koopen, schrijve ten spoe digste met gefrankeerde Brieven, aan HENDRIK HARSMAN, Koetsier op den Huize Nijenhuis.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5