Klaverjassen, de mondharmonica en zo mogelijk de kachel Thalia Problemen Agenda voor Velsen Vrijetijdsbesteding ter sprake op ouderavond Geslaagd concert van Santpoorts koren bij Provinciaal Ziekenhuis 'Aex JAeatec j Havenberichten IJmuidens strand in het hoogseizoen Groot deel van de huisjes onbewoond strandpachters somber Rates-Cepro repatrieert Krijgt IJmuiden kermis? op de honderd velden J NOC-diploma voor mevr. M. Klaver 8 Hoogovens kopen gebouwen T unnelbouwvertraging valt mee Kleuterschool aan Casembrootstraat krijgt wellicht de naam: „Het Meeuwennest" (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) Concert in Engelmunduskerk Naar de vierdaagse „Forceren van bloembollen" voor tuinbouwstudieclub Medische verzorging tijdens het weekeinde VRIJDAG 9 JULI 1954 Tante Cis, van het huisje „De zoete inval" vindt het niet zo heel erg, dat het wat winters aandoet aan het strand; het is toch nooit stil in haar huisje. Vooral gisteren niet, toen haar dochtertje Ans 6 jaar werd en door een dertigtal buren gefeliciteerd werd en evenveel grote en kleine cadeaux ontving. Met z'n tienen zaten ze er gister ochtend aan de koffie en de enige man, die aanwezig was, werd hevig door de vrouwen vertroeteld. Meneer Sundman is in het melkbedrijf werkzaam en vertrekt elke morgen om vijf uur per bromfiets naar Amsterdam, om in de loop van de mid dag weer strandwaarts te brommen door de zomerkou. Zo gaat dit van half Apil tot October door en de hele familie voelt er zich gelukkig bij. Het is tenslotte 's winters in Amsterdam drie hoog-achter ook geen pretje en het wachten op het „zomerseizoen" wordt dan bekort met het aanschaffen en repareren van onderdelen van het strandhuisje. Piet Sundman kan IJmuiden best aarden en be zoekt tijdens de strandperiode het zevende leerjaar, terwijl Dick dagelijks per trein naar zijn drukkerij in Amsterdam gaat. Of ze het dit jaar niet erg koud hadden? Jawel, maar dat was geen groot be zwaar, want gezondheid werd toch wel op gedaan en Ansje hoeft op deze manier 's winters geen vitaminen te gebruiken, zei de dokter. Voor strandgenoegens voor de ouderen was er weinig animo bjj de familie Sund man, alleen bij stil weer een partijtje vol leybal of schuilhoekje spelen, waarbij het moet zijn voorgekomen, dat een der mede spelers klem zat onder een strandhuisje. De binnensporten werden hier meer be oefend, vooral klaverjassen, en dan de on afscheidelijke mondharmonica Meneer Klaassen, bontsorteerder, domi cilie Groot-Mokum, heeft veertien dagen vacantie met vrouw en drie kinderen van zeven, vier en twee jaar en geniet van de rust, die er aan het strand heerst. In zijn huurhuisje is een verzameling tijdschriften en een verrekijker aanwezig de attribu ten dezer vacantie. De bad- en zomercos- tuums, die mevrouw Klaassen haar man liefdevol heeft afgetroggeld, komen dit jaar niet uit de koffer, wèl de wollen broeken en vesten. Nee, mevrouw Klaassen is als rechtgeaarde hoofdstedelinge weg van Am sterdam, maar zelfs de start van de Tour de France kan haar niet verlokken naar Amsterdam te gaan: eerst de vacantie af maken. Baden doen ze beiden elke dag al is het alleen maar pootje-baden en dan komt er natuurlijk veel visite: beide ouderparen, zwagers en verder aanverwante familiele den moesten de tijdelijke woning komen zien en een „dagje te gast komen". 't Weer kón beter, maar die drukte als het zonnig is, is ook niet alles. Een kachel mis je wel Bij de familie Bermon in het kampeer- centrum „Ons Buiten" was het gisteravond hoogst gezellig: terwijl de negenjarige Wim net deed of hjj sliep, zaten moeder en oma met een tante van een paar huisjes verder om centen te jokeren. Onder het genot van een lekker kopje chocolade vertelde mevrouw Bermon hoe fijn het is, een eigen „buiten" te bezitten en daar tijdens week ends heen te vluchten uit de benauwde een-kamer woning, drie-hoog-achter in Amsterdam. Het is natuurlijk wel jammer, dat het zulk koud weer blijft, want nu wordt het buitenleven eigenlijk binnenle ven, maar niettemin: oma vindt het heer lijk voor een weekje bij haar dochter te kunnen logeren, alleen natuurlijk dat weer hè, dat weerVader Bermon gaat ook tijdens de bezoeken aan IJmuiden dagelijks per motorfiets of op moeder's brommer naar de stad, waar hij op de expeditie-af deling van een groot atelier werkt. Wim vindt het allang goed, vooral nu hij veer tien dagen eerder met vacantie mocht en hg vermaakt zich töch wel, al giet het pij- pestelen ADVERTENTIE (het theater met de beste films) Vrijdag 8 uur. Zaterdag 7 en 9.15 uur en Zondag 3, 7 en 9.15 uur Een boeiend en kleurig schouwspel HET GOUDEN ZWAARD in technicolor Uit het mystieke Oosten van de 1001-Nacht komt dit opwindende verhaal vol romantiek en tempo tot U Maandag, Dinsdag en Woensdag 8 uur Yvonne de Carlo - John Ireland in DE SCHATTEN VAN DAKARU Muiters in opstand met dolk en mes. Een sensationeel verhaal in kleuren Donderdag a.s. in één speciale voorstelling het veelbesproken filmwerk KINDEREN DER LIEFDE Een delicaat verfilmd! onderwerp, openhartig Toegang boven 18 jr. VRIJDAG 9 JULI: IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Het gouden zwaard". Rex, 20 uur: „Mysterie van de nacht". VELSEN Arbeiders Mandolineclub „Excelsior", 20 uur, Park Velserbeek: Openlucht concert. ZATERDAG 10 JULI: IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur: „Het gouden zwaard". Rex, 20 uur: „Mysterie van de nacht". „In Veilige Haven", 14.15 uur: Tuinfeest speeltuinvereniging. Verzamelen op Marktplein. SANTPOORT Santpoortse turnvereniging T.V.S., 20 uur: Burg. Rijkenspark, openluchtuitvoe ring. Zij die geen optimistische geluiden aan zichzelf konden ontwringen, dat zijn be grijpelijkerwijs de pachters, de eigenaren van de paviljoens. Nog nooit is het zo'n slechte zomer geweest: alleen Hemelvaartsdag is mooi geworden, maar na deze dag is er geen „plakker" meer verdiend. De onkosten blijven dezelfde: de afschrijving van de pas nieuwe paviljoens, het onderhoud van het meubilair en het loon van de kellner gaan door. De eendrachtige mening van de heren Ramerman, Verswijveren, Menger en Gouda over deze zomer is: hopeloos. Vertier is er op dit kille strand niet, alle comité's die in andere jaren veel amuse ment op de beide stranden organiseerden, bestóAn niet meer, het overgrote deel van de huisjes van de Amsterdammers staat leeg, terwijl de huisjes van IJmuidense be zitters alleen bij een behoorlijke dag be woond worden. De verhuur van de huisjes door de ondernemers is de enige bron van inkomsten, doch is niet in staat ook maar een deel van de kosten te dekken. De gas ten zoeken onderling contact en vermaken zich privè-binnenshuis en de gelegenheden, die zo ontzettend veel geld gekost hebben, De bedrijfscourant van de Hoogovens meldt, dat de zakkenfabriek van Bates Cepro aan de Staalhavcn zal worden over geplaatst naar Maastricht, waar deze on derneming reeds haar voorEaamste neder zetting heeft. Het fabrieksgebouw is door de Hoog ovens aangekocht en over een jaar zullen de afdelingen onderwijs, de timmerwinkel en de schilderswerkplaats met de model makerij hier ondergebracht worden. Na mens de directie van de Bates Cepro werd ons meegedeeld, dat hiermee twee bedrij ven uit één firma weer tot één bedrijf worden samengevoegd. Men blijft echter aan de Cemy emballagemateriaal leveren. Een van de oorzaken dezer terugplaatsing moet, zo zei men ons verder, worden ge zocht in de tegenvallende arbeidsomstan digheden in de IJmond. De firma, die de isolatie van de Velsense tunnelfragmenten voor de Rijkswaterstaat uitvoert, deelt ons mede, dat de vertraging, ontstaan door de brand in de bouwput, waarbij een bitumeninstallatie werd be schadigd, zich minder ernstig laat aanzien, dan aanvankelijk vermoed werd, zodat de opleveringsdatum der „aansluiting" van de beide tunnelstukken (1 Augustus) wel kan worden aangehouden. staan er renteloos. Zelfs 's Zaterdags avonds is er met deze weersomstandighe den niets te beleven: muziek mag er niet gemaakt worden en een dansje maken is er niet bijnee, nog nooit was er zo'n slechte zomer. Zag men ooit in het hoogseizoen een vol komen verlaten strand waarop alleen een aantal heren een volleybal-wedstrijdje hiel den? Onder hen was de eigenaar van het grootste paviljoen: toch niks te doen Een aantal kermisexploitanten heeft een verzoek tot B. en W. van Velsen gericht om gedurende enige dagen in Augustus een Luna-park te mogen oprichten op het Marktplein in IJmuiden-Oost. Van bevoegde zijde werd meegedeeld dat het nog niet vast staat of het feest zal doorgaan. Burgemeester en wethouders zullen het voor en tegen van dit verzoek eerst nog in collegevergadering behande len. Sjors komt Zondag terug De kindervoorstelling van Sjors van de rebellenclub in het Patronaatsgebouw heeft Woensdagmiddag zulk een succes gehad, dat men besloten heeft Zondagmiddag een tweede voorstelling te geven, weer in het Patronaat. VOOR DE OUDERS van de kleuters, die dagelijks de kleuterschool aan de Casem brootstraat bezoeken, heeft de heer G. J. Kwakkel, Velsens ambtenaar voor jeugd zaken, Woensdagavond in een van de lokalen van de school op een ouderavond een praatje gehouden over „De vrije-tijdsbesteding in het algemeen". Hieraan vooraf werden enige interne zaken behandeld, zoals het schoolreisje voor de kinderen, die de school dit jaar gaan verlaten. Zij gaan ditkeer volgende week Maandag of Vrijdag naar „Groenendaal" bij Heemstede. Ter voorziening van twee vacatures werden in de oudercommissie gekozen de dames A. S. v. d. Berg en P. Visser. Voorts heeft de heer A. G. Lindhout er op gewezen dat de overheid niet alles kan doen voor de scholen. Bij de ouders zal meer liefde voor de school moeten komen, er zullen fondsen moeten zijn om bepaalde soorten materiaal aan te schaffen, de oudercommissie zal meer steun van de ouders moeten ondervinden en als laatste wens bracht de heer Lindhout naar voren, dat er een steviger band moge ontstaan tussen leerkrachten en ouders. De kleuterschool aan de Casembroot straat, is de enige school in Velsen, die tot nu toe geen naam heeft. De tweede kleu terschool aan de Casembrootstraat kreeg onlangs de naam van „Dr. Albert Schweit- zerschool". Met algemene stemmen hebben de ouders gisteravond er goedkeuring aan gehecht om de kleuterschool „Het Meeu wennest" te noemen. Deze naam zal wor den voorgesteld aan B. en W. "van Velsen, waarna de raad zich er nog mee accoord dient te verklaren. Vrijetijdsbesteding „Naast de belangrijke opvoeding die het kind thuis krijgt en die het op school be hoort te krijgen," aldus de heer Kwakkel, „bestaat er nog een derde soort van op voeding: de opvoeding, die het kind zich zelf geeft." De vrijetijdsbesteding voor het kind begint eigenlijk pas, wanneer het geen kleuter meer is en hij van de kleuterschool op de lagere school terecht komt. Die stap naar de andere school betekent een keer punt in het leven van de jongen of het meisje. Het kind kende eerst het eigen wereldje, het eigen leventje en vooral daarbij zijn vrijheid. De binding komt nu op de school, waar het kind moet gaan leren en waar het in een bank moet gaan zitten. De kinderen worden daar dan be knot in hun vrijheid. Eigen opvoeding Vader en moeder ziin dan niet de enigen, die het weten, want meester of juf weet het allemaal veel beter. Dit alles heeft tot gevolg, dat van het kind een ander „figuur tje" wordt gemaakt, dat het de hersentjes gaat gebruiken en dat het vragen gaat stel len. Het kind gaat hier in de eerste klas van de lagere school denken aan de eigen opvoeding. In deze periode kan men ook van vrijetijdsbesteding voor de jeugd gaan spreken. De ouders houden het kind niet meer zo makkelijk thuis, het gaat spelen, het zoekt en het tracht iets te doen. Het kind wil zijn vrije tijd gaan besteden, het wil voor die vrije tijd iets waardevols te rug hebben. Het komt er nu op aan dat die vrije tijd zo zorgvuldig mogelijk wordt gevuld. Zich zelf ontplooien Het jeugdwerk waar de kinderen op hun zesde of zevende jaar interesse voor krijgen moet een unieke gelegenheid zijn voor het kind om zich zelf te ont plooien. In een goede club spreekt het kind zelf een woordje mee, het kan er zelf zeg gen hoe hij of zij het wil hebben. Een mo gelijkheid voor die opvoeding is: het kind vertellen en inprenten hoe en wat hij moet doen. Een andere mogelijkheid is en hier geeft de heer Kwakkel de voorkeur aan het kind vrij te laten, wel leiden, en het in de gelegenheid stellen zich te uiten en te ontplooien. De ouders en de clubs kunnen de kinderen hiertoe in de gelegenheid stellen. Massajeugd Tot besluit ging de heer Kwakkel nog even op het massa jeugd werk in. De kin deren, die tot de massajeuigd gerekend kunnen worden, zijn niet in de gelegenheid geweest om zichzelf te ontplooien of te ontwikkelen. Bij deze jongelui vindt men in de clubhuizen een gebrek aan handelen en doen. Hun interesses zijn negatief en zij besteden hun vrije Jijdmnt.iri" acjtieve.1zin. Het is van groot belang,® datf dg .'kind^A vooral bij de ommekeér dus de over gang van kleuterschool, naar lagere school in de actieve vrijetijdsbesteding warden betrokken. Recherche-bureau Onder de naam „Argus" N.V. heeft zich in IJmuiden, Velsen en Beverwijk een re cherchebureau en nachtveiligheidsdienst gevestigd. De directie bestaat uit drie oud politiemannen. Het bureau is voorlopig ge vestigd aan de Alkmaarseweg 74 en houdt zich bezig met het verschaffen van inlich tingen van zaken, geven van adviezen, nachtveiligheidsdienst en het bewaken van alle mogelijke objecten. De tweede uitvoering van het concert van de samenwerkende Santpoortse Zang koren, welk onder auspiciën van de Velser Gemeenschap gisteravond in het Openlucht Theater van het Provinciaal Ziekenhuis is gegeven, werd geopend met een welkomst woord van de heer Sanger van de Velser Gemeenschap. Spreker heette speciaal de directie van het Provinciaal Ziekenhuis, alsook wethouder J. C. A. Aschoff, die namens het gemeentebestuur van Velsen aanwezig was, en de heer G. W. F. de Man, ambtenaar van culturele zaken, welkom. Begunstigd door het bladstille weer van deze zomerse avond en de goede acoustiek van het theater kwam het met zorg samen gestelde programma uitstekend tot zijn recht. Het werd geopend met het Veni Creator door de gemengde zangvereniging „Fox Humana", dat gedirigeerd werd door Anton de Beer. Als tweede nummer zongen zij het In Speculo van Philip Loots, waarna het Santpoorts Christelijk Vrouwenkoor onder leiding van mevrouw Jo de Koeijer, twee liederen ten gehore bracht: Bewaar mij, o God? van Jos. van Kuyk en De Stilte van Johan Brands. Joop Huizinga liet het Ne derlands Hervormd Kapel-Kinderkoor een drietal vrolijke wijsjes zingen, waarvan vooral het „Overhalen" van J. D. van Ramshorst hooglijk bij het publiek in de smaak viel, waarna zij als toegift nog een vrolijk wandelliedje zongen. Mejuffrouw Annie Schoen, die met onder steunend pianospel de verschillende koren begeleidde, dirigeerde vervolgens het Ken- nemer Vrouwenkoor, dat achtereenvolgens een vlotte ode aan de Zondagmorgen ten gehore bracht, alsook een in drie partijen gezongen lied van Albert de Klerk: Creu- pelken en 't meisken fijn. Het Kennemer meisjeskoor, eveneens ge dirigeerd door mejuffrouw Annie Schoen, zong De lente luwt, van Dini Appeldoorn en twee vlotte Franse chansons. Een com binatie van de Santpoortse dameskoren en het Nederlands Hervormd Kapel Kinder koor bezong van Catharina van Renes „de Zeven Zonnestralen" als laatste nummer voor de pauze, waarin onder de meer dan tweehonderd aanwezigen een collecte ge houden werd voor het oud-verpleegsters fonds. Het Gereformeerd Evangelisatie Zangkoor onder leiding van P. D. Klut zong na Het Gebed van Felix Mendelsshon- Bartholdy het Naar het Vaderhuis, welke liederen door afwezigheid van vele leden niet geheel tot hun recht kwamen. Hierna zong het Nederlands Hervormd Kapelkoor onder leiding van H. Johannes de Haas twee liederen, waarna het Rooms- Katholiek Gemengd Koor „Da Pacem" eer in legde met Den Uil. De Stem des Volks, afdeling Santpoort, onder leiding van dirigent Herman Aaftink bracht het bekende Morgenrood van Otto W. de Nobel, waarna tot slot Lou Tervoort en Herman Aaftink gezamenlijk de vier ADVERTENTIE 0c<x000000000000000c)0000c0000000c)0c<xxxx5000000000000000c „Rex draagt de kroon voor beeld en toon" ft HEDEN t/m MAANDAG MYSTERIE VAN DE NACHT Een mpórd met als enige sleutel een droom 18 j. WOENSDAG en DONDERDAG VERMIST OP WEG NAAR MANILLA Het emotionele drama van een verloren vliegtuig ZONDAGMIDDAG 3 uur Familie-voorstelling Stan Laurel en Oliver Hardy als PECHVOGELS <5°OOCOOOOOOCOC)OOOOOOOOOOOOOCXXOCOOOOOC)COOOOC)OOOCOOOOC DE JAARLIJKSE ONTMOETING tussen België en Nederland heeft dit jaar op tweede Pinksterdag te Oosterbeek plaats gehad. Nog nimmer is het België gelukt een overwinning of zelfs een gelijk spel te behalen. Ook deze ontmoeting werd weer een grote overwinning voor de tien Nederlandse meesters. Trouwens, op het dam bord is Nederland hoe vreemd het ook moge klinken alle damspelende landen de baas. Het is nog nimmer voorgekomen, dat een Nederlands damtiental van een buitenlands damtiental verloor. Interessant zou het daarom zijn, indien de Konink lijke Nederlandse Dambond eens in overweging zou nemen om de tien sterkste buitenlandse meesters van verschillende landen uit te nodigen een wedstrijd te spelen tegen het Nederlandse damtiental. Indien de buitenlandse meesters aan de uitnodiging gevolg zouden geven en de Dambond de organisatie op zich nam, kwa men de volgende spelers voor de wedstrijd „Nederland"—„Internationale Dambond" ze ker in aanmerking: Nederland, bord 1. Piet Roozenburg, 2. J. M. Bom, 3. Bergsma, 4. H. Laros, 5. R. C. Keiler, 6. B. Springer, 7. Wim Huisman, 8. ir. Van Dijk, 9. J. H. Ansems, 10. Herm. de Jongh. Met als reservekrachten W. de Jong, v. d. Sluis, v. d. Staay, P. Beeks en B. Dukel. I.T.D.B. 1. Dagenias (Canada), 2. Chestem, 3. Raichenbach (Frankrijk), 4. Dessauliers (Canada), 5. Verpoest (België), 6. M. Bon- nard (Frankrijk), 7. King (China), 8. Guin- gard (Zwitserland), 9. Saletnik, 10. Fanelli (Italië) met als reserves Aubier, Malfray en Dionis (Frankrijk). Laten we nu eens zien op welke geraffi neerde wijze de Hollandse meesters met de damstukken door de Belgische verdediging heenliepen. zwart, R. C. Keller (Ned.) wit, Debusschere (België) Zwart: 3, 7, 11, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 23, 24. Wit: 16, 25, 27, 35, 37, 38, 39, 42, 43, 45, 48. Keiler als geroutineerd combinatiespeler lokt het foutieve spel keurig uit. Aan zet speelt zwart 1. - - - 2328; 2. 3731 38; 3. 3126 2832. Zwart is met een voorpost in de vijandelijke stelling door gedrongen. Wit moet nu niets doen en een voudig 4540 spelen, waarna zwart de betere stelling overhoudt. Nu de Belg de fout begaat om 2721 te spelert, denkende dat 1722 van zwart ge dwongen is, wint Keiler op keurige wijze door het zetje van Weiss. 4. 27—21? 19—23; 5. 38x27 14—20; 6. 25x14 24—30; 7. 35x24 23—29; 9. 24x33 13—19; 9. 14x23 18x47, waarna zwart gemakkelijk het overblijvende spel tot stand brengt. In de opening! Het mag natuurlijk niet voorkomen maar aan bord 10 van deze landen-ontmoeting kwam het „zetje van Lochtenberg" in de opening voor. Wit, Degieu (België); zwrat, G. W. Diech- mans (Ned.). 1. 31—27 17—21; 2. 33—28 19—23; 3. 28x19 14x23; 4. 39—33 10—14; 5. 33—28 5—10; 6. 28x19 14x23; 7. 44—39 10—14? 8. 27—22 18x27; 9. 36—31 27x36; 10. 32—27 21x32; 11. 37x10 9—14; 12. 10x19 13x24; 13. 34—30 4—10; 14. 30x19 3—9; 15. 35—30 20—25. Na de blunder 1014 met de zevende zet van zwart heeft deze speler voorlopig een schijf verlies. Van de twaalfde zet af ont brandt de strijd om de voorpost op 19 te her overen. 16. 39—33 25x34; 17. 40x29 12—18; 18 3328. De voorpost kan door allerlei kleine slagzetjes of „plakkertjes" niet wor den aangevallen. De stand na de achttiende zet van wit luidt: Zwart: 1, 2, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 15, 16, 18 en 36. Wit: 19, 28, 29, 38, 41, 42, 43, 45, 46, 47, 48, 49 en 50. Zwart aan zet kan niet 1520 spelen we gens 1914, 2823, 2924 en 38—33 met stuk 14 vrije doortocht. 18.18—22; 19. 28x17 11x22; 20. 43—39 7—12; 21. 45—40 12—18; 22. 39—34 1—7; 23. 49—43 7—12. Beide partijen brengen nu de reserve troepen naar het middelpunt van de strijd, die nog steeds gaat om de indringer, het stuk 19. 24. 43—39 6—11; 25. 39—33 11—17. Tot zover heeft de Belg goed gespeeld en staat de voorpost op 19 onaantastbaar. Zwart heeft zich goed verdedigd, maar zoals de theorie van het „Lochtenbergzetje" met de zevende zet aangeeft, levert het een stuk verlies op. zwart, G. W. Dieckmans (Ned.) M. ÉH wit, Dequie (België) Wanneer de Belg dan ook bij de 26e zet 4137 speelt, raakt hij de draad kwijt. Zwart kan zich, zo als hij partijverloop aantoont, herstellen en na nog een foutje zelfs de partij winnen. Woensdagavond 14 Juli zal een concert woerden gegeven in de Eragelmunduskerk aan het Kerkplein in Velsen, waaraan woerdt medegewerkt door mevrouw E. Renssen-Van Loenen Martinet, cello, en Adiriaan Verschoor, orgel. Het program ma van dit concert is als volgt: Koraal en drie bewerkingen van gezang 201 voor or gel van J. S. Bach; Arioso in G grote terts voor cello en orgel, eveneens van J. S. Bach; Prelude, Fugue et Variation voor orgel van César Frank; Adagio in G Kleine terts voor cello en orgel vain Boccherini; Scandinavian voor orgel van Jos. Rhein- berger; Sonate no. 5 in E kleine terts voor cello en orgel van Antonio Vivaldi; en Cantlena voor orgel van Jos.. Rhein'berger. Een ploeg van de Bewakingsdienst van de Hoogovens zal voor de vijfde maal deel nemen aan de Vierdaagse, die van 27 t.m. 30 Juli in Nijmegen wordt gehouden. De deelnemers zijn W. Bijl, J. Bouw- mans, J. Wakker, J. Tervoort, J. v. d. Zon' C. Keijzer, D. v. d. Plas, H. Smit, J. Bruins, K. Groot, J. Buur, T. de Vries, P. Haan. Maar het volgende spel is voor wit win nend. 26. 4843 9—14; 27. 29—23 18x29; 28. 34x23 en nu is 813 verhinderd door 2318 en 3328. Na 34x23 heeft wit een gewonnen positie. Het spelverloop van de Belgische kant is zwak. Er wordt gespeeld: 26. 4137 9—14; 27. 29—23 18x29; 28. 34x23 8—13; 29. 19x8 2x13; 30. 37—32 22—27; 31. 32x21 16x27; 32. 5044 1722. Het witte stuk gaat bij de volgende zet verloren. De man uit Gelder land wint zelfs nog een verloren partij. Nogmaals winst. Winst ontstaat ook in de partij tussen wit J. Crottent (België) en zwart: P. Beers (Noord Scharwoude). Na de 33e zet is de stand als volgt: zwart, P, Beers (Ned.) wit, J. Crottent (België) Zwart 13 stukken op: 3, 6, 8, 10, 11, 13, 14 16, 18, 19, 23, 24, 25. Wit: 22, 26, 27, 28, 31, 32, 33, 35, 36, 37, 38, 45 en 48. Zwart aan zet speelde zeer terecht: 2430' 34. 35x24 19x30; 35. 28x19 14x23; 36. 33—28 23—29. Zwart profiteert van de zwakte op de korte vleugel van wit. Wit is beperkt tot enige zetten. Het sterke 2823 is verrassend belet door 3034. 37. 38—33 29x38; 38. 32x43 8—12; 39. 48—42? Een lange verdediging geeft 4540. Op 30—35 volgt 26—21, 28—23, 43—39, en 22—17 naar 7 met doorbraak naar dam. Als geen 3035 volgt, kan steeds 4034 worden ver volgd. 39. - - - 30—34; 40. 42—38 12—17 en wit staat ineens verloren. Op 3732 volgt de doorbraak naar 42 door 1924 en 1721. Op 3832, wat het beste is, volgt 1621 en wit kan geen dam maken. In de partij volgt: 41. 27—21? 16x27; 42. 37—32 waarna Beers de partij uitmaakte met 1721, 26x17 en 1319 met meerslag, waarna steeds de slag naar 42 volgt. Een vreemde opstelling met het zwarte stuk op 27 in deze slag variaties. Oplossingen en correspondentie te zenden aan het adres van de damredacteur B. Dukel,. Wijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden. koren dirigeerden in een gedeelte uit Die Jahreszeiten van Josef Hay dn en het Hir- tenchor uit Rosamunde van Franz Schubert. Dit concert, dat over het algemeen zeer geslaagd genoemd mag worden, heeft aan het beoogde doel, propaganda voor de Santpoortse koren, volkomen beantwoord. Voor het vaardigheidsdiploma van het Nederlands Olympisch Comité heeft me vrouw M. Klaver-Budding te Santpoort met bijzonder succes haar proeven afge legd, waardoor zij dezer dagen in het bezit kwam van het vererende getuigschrift. Dank zij intensieve training kwam zij ver uit boven de voor het diploma gestelde eisen. Zwemmen 100 m rugslag en 100 m borstcrawl legde zij af in 5 min. 44,2 sec. en met touwklimmen bereikte zij 3 meter. De resultaten waren voorts: hoogspringen 1.30 m; 80 m hardlopen 12.6 sec.; vèr- springen 3.84 m; discuswerpen 25.82 m; 25 km wandelen in rond 4 uur, terwijl ook boksen bij deze vaardigheidsproeven was opgenomen. Eveneens slaagde voor het N.O.C.-diplo ma mej. A. E. Rosendahl, inspectrice van de Velsense kinderpolitie. Ondanks het mooie weer was de Don derdagavond in de koffiekamer van de be graafplaats „Westerveld" te Driehuis ge houden vergadering van de tuinbouwstu dieclub „Velsen en omstreken" goed be zocht. Deze avond werd geheel gewijd aan le zingen van de heren D. Twisk uit Bever wijk en A. Wesseling uit Haarlem. De heer Twisk sprak over het forceren van bloembollen binnenshuis en wees erop dat dit zeer goede resultaten kan hebben. Een eerste vereiste hiervoor is echter dat bollen worden gekocht van een te goeder naam bekend staande firma. Van groot belang is voorts zich stipt te houden aan de bloeitijd: wil men deze hebben met Kerstmis dan moet begonnen worden eind September. Het beste is de bollen te planten in de tuin: bezit men deze niet, dan is een donkere kast ook goed. Hierin moet dan een temperatuur heersen van ongeveer negen graden Celsius. Voor de bloeiende bol is de gewone kamertempera tuur het beste. Hierna sprak nog de heer Wesseling over vaste planten in de tuin. Beide lezingen werden met grote aan dacht gevolgd en de leden en belangstel lenden hebben hier veel van op kunnen steken. IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging tot bevordering van de Geneeskunst zijn, uit sluitend in, spoedgevallen, van. Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen: J. de Vries, Kon. Wilhelminakade 78, tel. 4954 en P. H. J. de Weerdt Jr., de Noostraat 4, tel. 6158. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts: W. van Haselen, Leeuwerik laan 52, tel. 4290. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door: Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101, tel. 4204. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag2 uur en Zondagavond 12 uur: Mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259 en mevr. M. Bakker, Snellius- straat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondag morgen 9 uur: J. H. M. Rolink, Duinvliet- straat 8, tel. 3745. Van Zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: M. H. A. Melchior, Noorderwijkweg 1, tel. 3340. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken De Zondags- en nachtdienst wordt waar genomen door: Apotheek v. d. Kolk, Zee straat 27, tel. 3820. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts D. R. Mansholt, Vinkenbaan 23, tel. 8320 te raadplegen. Apotheken Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalse- weg 85, Bloemendaal, tel. K 2500 22181 en Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-dorp, tel. K 2560 8284. VELSEN Wijkverpleging Voor IJmuiden-Oost en West: zr. Gomes, Leeuweriklaan 39; voor Velsen-Noord, Velsen dorp, Driehuis en Santpoort: zr. Nap, Rembrandtlaan 5, tel. 6195. CASTRICUM Dokters A. P. W. A. M. de Jongh, Koningin Ju- lianastraat 1, telefoon 534. Wijk- en kraamverpleging Zuster M. C. Meihuyzen, Bakkummer- straat 41, telefoon 530. HEEMSKERK Dokter D. C. Smelik, Middelweg 38, Uitgeest, tel. 02513 215. Donderdag 8 Juli kwamen de haven van IJmuiden binnen: Arcturus van Rotterdam. Hos van Rotterdam. Hector van Rotterdam. Westland van Buenos Aires. Heriot v. Leith. Ridderkerk van Antwerpen. Gretchen von Alworden van Sundsvall. Kroonborg van Ystadt. Hirondelle van Londen. Madjoe van Topila. Swift van Londen. Rijnstroom van Londen. Kaladam van Rotterdam. Elisabeth Broker van Halmstadt. Vechtstroom van Hull. Lerons van Hamburg. Satele Palm van Dakar. Alt van Goole. Sparta van Antwer pen. Cravel Star van Rio de Janeiro, Jo van Rotterdam. Argos van Rotterdam. Hondsbos van Londen. Vertrokken zijn: Fiducia N naar Hamburg Belgian Coast naar M' bro. Athene naar Rotterdam. Baila naar Batoem. Corona naar Helsingfors. Maasijn N naar Gent. Heems kerk naar Bremen. Willemstad naar Funchal. Stad Schiedam naar Narvik. Nicolas naar Rotterdam. Laertes naar Londen. Prinse gracht naar Londen. Munkfors naar Stock holm. Dieter Waltraud naar Hamburg. Macca naar Kalmous. Poseidon naar Ant- werpen. Hirondelle naar Harlingen. Ardeas naar Rotterdam. Hondsrug naar Skueur. Gretchen von Alworden naar Emden. Wegro naar Malmö. Lloyds West naar Marseille. American Counseler naar Rotterdam. Ga- pern naar Gothenburg. Rosa Corado naar New York.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 8