CHR. VISMAN va Agenda voor Velsen Kerkdiensten Kennemer Lantaarn Arend Reijm e ^TOee/s TAXI NODIG? SCHOOLBOEKEN bij VAN DORP tr%& Beverwijk AUTORIJLES MOTORRIJLES Auto- en Motorrijles Autorijschool SUCCES Old Clothes New V.J.C. reikt diploma's uit r ZATERDAG 10 JULI 1954 11 Kinderen van „Heuvelwijk" maken boottocht Dinsdag openluchtqoncert in park Velserbeek BEL SOOO Afscheid na 35-jarige charitatieve arbeid DRY CLEANING ONLY Geen spreekuur Ttea/ar ADVERTENTIE Voor Reparatie - Onderhoud - Revisie Rebuilt enz. Wijk aan Zeeërweg 4 - Telefoon K 2550-4619 IJmuiden OFF. REMINGTON-DEALER Levering van alle soorten STALEN MEUBELEN Eigen Technische Dienst „Het gouden zwaard" (Thalia Thea ter, van Vrijdag tot en met Zondag) Als gevolg van een roofoverval in de woestijn, waarbij zijn vader wordt vermoord, komt een zekere Haroen (Gene Evans) in Da mascus. Aangetrokken door de schoonheid van een roodharige jongedame geraakt hij dan in contact met een koopman in tweede hands goederen, die hem op de meest schilderachtige wijze een costuuim en een zwaard verkoopt. Met deze attributen wil Haroen zijn overleden vader gaan wreken, hetgeen hem bijna gelukt, als hem niet zijn zwaard, dat het „zwaard van Damas cus" blijkt te zijn, waaraan wondere krach ten zijn verbonden, werd ontfutseld. Een exotisch verhaal, waarin de toonbare zijden van een harem charmant zijn verwerkt. De roodharige schone blijkt een kaliefs dochter te zijn, met socialistische neigin gen en een hang naar relletjes, die ze ook altijd weet te ontketenen. „De schatten van Dakaru" (Thalia Theater, van Maandag tot en met Woens dag) De gelukszoeker (John Ireland), de enige man ter wereld, die precies de ligging kent van een gezonken schat, lijdt met twee zeelui schipbreuk op een Zuid- zee-eiland. Een berucht slavenhandelaar bezoekt dit eiland om er inboorlingen ge vangen te nemen en als slaven weg te voeren, maar het drietal verhindert dit door er met het schip van de handelaar vandoor te gaan. Zij koersen naar Austra lië om daar het schip te bemannen en dan terug te keren naar het schateiland. In Australië ontmoeten zij voorts nog een pseudo-geleerde, die het schip chartert voor een zogenaamd wetenschappelijk doel, doch in werkelijkheid om de schat te bemachtigen. Met hem komen een collega en diens knappe dochter (Yvonne de Car lo) aan boord, die bij het snode plan van de geleerde betrokken zijn. Dat de enige vrouw in deze film-in-technicolor tenslotte de partij der rechtschapenen kiest, ligt haasit voor de hand. Zij verraadt alles aan de gelukszoeker en brengt daarmee ver haal en film tot een goed eind1. „Mysterie van de nacht" (R e x Theater, van Vrijdag tot en met Maandag) Wan neer u nu eens echt heerlijk wilt griezelen, zodat u anderhalf uur op het puntje van de stoel komt te zitten, dan is een gang naar het Rex theater aanbevolen. Het is het verhaal van de man, die onder hypnose een moord begaat. Er is knap filmwerk te zien. Zondagmiddag in het Rex Theater: „Pechvogels" met Stan Laurel en Oliver Hardy. „Vermist op weg naar Manilla" (Rex Theater, Woensdag en Donderdag) Van een der kleine eilandjes in de Pacific stijgt een vliegtuig op met bestemming Manilla. Aan boord bevindt zich een gemeleerd ge zelschap, onder wie een Japanner, die te recht zal staan voor oorlogsmisdaden en twee sergeanten die hem moeten bewaken. Maar dat doen ze niet erg best en de oor logsmisdadiger overweldigt de bemanning. Het vliegtuig stort in zee. Zes dagen dob bert er dan een reddingboot op de oceaan, waarin allerlei spectaculaire dingen ge beuren, vooral als het voedsel schaars be gint te worden en er een stem opgaat om de Japanner maar overboord te zetten. Maar de Marine Reddingsdienst zit onder tussen ook niet stil. Er wordt dag en nacht gezocht naar de vermisten. Het meest door de vlieger die een prille herinnering met huwelijksmogelijkheden verloren ziet gaan. Men maakt zich echter (of uiteraard) no deloos ongerust, want het komt na veel vijven en zessen best in orde. „Van de wal in de sloot" (Kennemer Theater, van Vrijdag tot en met Zondag) Er is om Bob Hope af en toe wel te lachen, wanneer hij met ziin spot-gezicht nog net onder een witte M-P.-pet uitkomt. Met de kleine Mickey is hij in het korps van de Militaire Politie opgenomen om de zaak intem onveilig te maken. De heer Hope is namelijk tegen zijn wil in de dienst opgenomen. Hij was eerst een boksmanager met talenten. Mickey Roony heeft minder talent, maar wanneer zijn kameraad op tijd souffleert weet hij een aardige boks- partij weg te geven. Wanneer Hope als gevolg van liefdes- en dienstperikelen niet op tijd verschijnt, komen de klappen voor Rooney nog al hard aan. Enfin, om het ge heel is wel te lachen. Er wordt aardig de spot gedreven met de onzuivere kant van het boksen. ADVERTENTIE in de nieuwe OPELS 1954 op speciale lesmotoi Vanouds de le gediplomeerde K.N.A.C.-rijschool in de Gem. Velsen Hagelingerweg 134 Telefoon K.2560 8930 Santpoort Dennenstraat 12 Tel. 6200 IJmuiden-O ZATERDAG 10 JULI IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur: „Het gouden zwaard". Rex, 20 uur: „Mysterie van de nacht". „In Veilige Haven", 14.15 uur, tuinfeest speeltuinvereniging, verzamelen op het Marktplein. SANTPOORT Santpoortse turnvereniging TVS, 20 uur, Burg. Rijkenspark, openluchtuitvoering. ZONDAG 11 JULI IJMUIDEN Thalia, 15, 19 en 21.15 uur: „Het gouden zwaard". Rex, 20 uur: „Mysterie van de nacht". MAANDAG 12 JULI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „De schatten van Dakaru Rex, 20 uur: „Mysterie van de nacht". VELSEN Raadhuis, 10-12 uur: spreekuur burge meester van Velsen: 15-17 uur: spreekuur wethouder van Onderwijs. „Sensualita" (Kennemer Theater, van Maandag tot en met Woensdag) De nogal drakerige geschiedenis van een scho ne jonge vrouw, die verliefd wondt op de broer van haar eohtgenoot.Vergeefs poogde zij hem voor haar huwelijk te winnen. Een maal getrouwd zet zij die pogingen voort, maar wat ze ook in de strijd werpt, het lukt haar niet. Het eind is triest. Ze schiet de man, die ze lief heeft, neer en wordt met hem in de dood verenigd door haar voor wrekende gerechtigheid spelende echtgenoot. De schone vrouw in kwestie is bijzonder temperamentvol en wel op de hoogte van haar aantrekkelijkheden, waar van ze dan ook een gretig gebruik maakt. Ze geeft de film een tikje zwoel accent. De opzettelijkheid harer strevingen wordt u wel onthuld, maar meer om het lijf heeft het niet. Het houdt u een goed uur lang nutteloos bezig. „De wraak van Torina" (W. B. Theater, van Vrijdag tot en met Maandag) Het wilde westen trekt in de Peperstraat weer eens de aandacht. Wanneer een cavalerie- eenheid omstreeks 1878 vrede wil sluiten met de Indianen, doden enige leden van deze groep een drietal apachen, die op de uitkijk stonden. Onbewust ging dat natuur lijk. Er komen allerlei verwikkelingen uit voort, aantrekkelijk voor sommige lieden. Zondagmiddag in het W. B. Theater: „De kopervallei". „Slaven der hartstocht" (L u x o r Thea ter, van Vrijdag tot en met Maandag) De hartstocht in deze Frans-Italiaanse film geldt verdovende middelen en voornaam ste slaaf ervan is een jonge, getalenteerde maar karakterzwakke componist, die er in het ziekenhuis mee heeft kennis gemaakt. Hij valt in handen van een vroeger vrien dinnetje, dat er ook aan verslaafd is en ondanks alle vertwijfelde pogingen van ADVERTENTIE WU lessen uitsluitend met nieuwe wagens. Speciale iesmotor beschikbaar Gediplomeerde instructeurs ZEEWEG 275 TEL 4333 KENNEMERLAAN 136 TEL. 5000 IJMUIDEN KERKERINKLAAN 7 SANTPOORT TEL. 7086 NU OOK LUXE VERHUUR zijn vrouw om hem er van af te houden, gaat hij tenslotte aan de morfine ten onder. De film begint uiterst zwak, hetgeen voor al te wijten is aan het tekortschietende spel van Daniel Gelin (de componist) die zo traag door de beginscènes wandelt, dat men hem liever wat Spaanse peper dan morfine zou geven. Zo gauw er actie komt, met name, wanneer de politie ingrijpt, krijgt de film echter meer vaart en zij behoudt die bijna tot het eind. Speciaal de terugval van de door een kuur genezen gewaande componist tot zijn verslaving is een sterk punt. Maar het einde, dat de climax moest brengen, schiet weer tekort. De componist, die eindelijk zijn eigen werk mag uitvoeren, komt tot de ontdekking dat zijn vrouw de morfine uit de kleedkamer heeft gehaald, loopt weg uit de concertzaal en wordt tijdens zijn wanhopig zoeken naar een nieuwe dosis door de politie gegrepen. Hij raakt dan aan totale waanzin ten prooi, althans dat moet de bezoeker maar raden, want de slot-scène is vanwege de al te hevige emoties geknipt. Begin en slot ver raden de essentiële zwakte van deze film. Het werkelijke probleem is immers de worsteling van de mens tegen zijn zwakte en wanneer men dat probleem nog sterker wil maken door er een zo populair-spec- taculaire figuur als een jonge, knappe com ponist voor te nemen, dan loopt men het gevaar het accent naar allerlei bijkomstig heden te verleggen. De verdienstelijke rol in deze film is die van de echtgenote van de componist, de Italiaanse Eleonora Rossi Drago, die in haar vorige film zelf een aan morfine verslaafde was. Zij schijnt daar niet van los te kunnen komen. Hetgeen spiitig is, want zij is aantrekkelii-k en in telligent en zou in iets blijmoediger gege vens grote dingen kunnen doen. W. L. B. Zondagmiddag is in het Luxor Theater te zien „De verzonken stad". „Jeugd in gevaar" (Luxor Theater, Woensdag en Donderdag) Ofschoon de wat al te schrijnende emotionaliteit van vele Italiaanse films hier moeilijk gewaar deerd kan worden, zijn er altijd wel onder, die door opmerkelijke kwaliteiten de aan dacht vragen. Deze film, geregisseerd door Lionello de Felice, is daar ongetwijfeld een van. Zij behandelt het lot van twee kinderen, die weinig anders hebben dan slechte voorbeelden. Een (Pierre Michel Beck) is het zoontje van de president van de rechtbank, die in een voortdurende on min leeft met zijn vrouw, en het andere kind (Marina Vlady Versoisl is het doch tertje van een maatschanpelijk ontspoorde, die in diefstal zijn broodwinning heeft ge vonden. De aaneenkoppeling van deze twee milieu's in de film door de omgang tussen de jongen en het meisje is op zichzelf een verdienste. Wanneer het meisje aan haar lot wordt overgelaten, omdat haar vadér zijn zoveelste straf moet gaan uitzitten, ontstaat een des te intiemer relatie met haar vriendje, die leidt tot het zwaar ge chargeerde einde van de film, waarin zij sterft na een bevalling op viif tien jarige leeftijd. De inkeer van de ouders, die er prompt op volgt, doet bijzonder gekunsteld aan na de felle zwart-wit tekening, die de film tevoren ten aanzien van hen en hun kind heeft gegeven. Zonder het zeoken naar aandoenlijke dieptepunten zou de film als geheel die overredingskracht ge kregen hebben, die men bijvoorbeeld ge waar wordt in de waarlijk indrukwekken de scène, waarin de beide vaders de president van de rechtbank en de delin quent een toevallig gesprek met elkaar hebben. H. B. ADVERTENTIE VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR DE NIEUWE FORD ANGLLA In de onlangs gehouden vergadering van de „Vereniging tot bestrijding der Tuber culose" in Velsen, hebben bestuur en le den afscheid genomen van de heer R. S. van der Veen, die gedurende 35 jaren het penningmeesterschap heeft waargenomen. Als bewijs van dankbaarheid en waarde ring voor zijn werk werd hem een zilveren asbak met inscriptie aangeboden. Bestuur en personeel offreerden hem een boekwerk over Vincent van Gogh. De plaats van de heer Van der Veen wordt ingenomen door de heer W. F. Ser- lie, die tweede penningmeester was. In de twee vacatures, in het bestuur ontstaan door het bedanken van mej. Zwikstra en de heer Van der Veen, werden gekozen mej. W. Bouwmeester en de heer P. Vons. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 Tijdens een gezellige bijeenkomst, geor ganiseerd door de Velsense Jeugd Cen trale op Donderdag 15 Juli in de gemeen telijke vergaderzaal aan de Abelenstraat, zullen de cursisten, die in het afgelopen seizoen de hamdenarbeidcursus volgden, een diploma worden uitgereikt. Wie minstens 60 van het aantal les uren volgde, komt in aanmerking voor een getuigschrift. Alle leiders en leidsters, die medeihielpen aan de vluchtelingen-actie, zullen mede op deze avond aanwezig zijn om, zoals het heet, nog wat na te praten en enkele beslissingen te nemen. Een twee tal geluidfilms, beschikbaar gesteld door de filmdienst van de Amerikaanse ambassade en betrekking hebbende op het vluchte lingenprobleem, zullen worden vertoond. De wethouder van onderwijs te Velsen, de heer H. de Boer is verhinderd Maandag spreekuur te houden. De Velsense wethouder voor Sociale Za ken, de heer C. P. J. Maas, zal Donderdag 15 Juli geen spreekuur houden. Er is grote belangstelling voor de boot tocht met kinderen van de speeltuinver eniging „Heuvelwijk" op Dinsdag 27 en Woensdag 28 Juli. Men vertrekt van de bootsteiger naar Haarlem, Schiphol, Bos plan en verder door de Amsterdamse grachten en havens om via het Noordzee kanaal 's avonds in IJmuiden terug te ke ren. Het vertrek is vastgesteld op 's mor gens half acht. Het programma van het opemluehtcon- cert op Dinsdag 13 Juli 1954 in het Pank Verserbeek door Chr. Jeugdkoor „De Zang vogels", Geref. Evang. Koor Velsen Noord- Beverwijk, Geref Evamg. Koor IJmuiden en Velser Dameskoor, ziet er als volgt uit: Chr. Jeugdkoor „De Zangvogels", dir. H. Slings: a. Den Avond, Henry Zagwijn; b. Als 't bruine veld, Henry Zagwijn; c. Len tefee, Luigi Bordese; d. Echolied, bew. H. Slings. Geref. Evang. Koor V eisen- Noord-Beverwijk, dir. H. Slings: a. Ver heugt u, F. Möhriing; b. Spruijte Davids, J. M. van Doorne; c. Largo, Fr. G. Handel. Geref. Evang. Koor Velsen-Noord-Bever- wijk/Chr. Jeugdkoor „De Zangvogels": a. Leven van mijn leven, bew. H. Slings; b. Kroont Hem, bew. H. Sliings. Geref. Evang. Koor IJmuiden, dir. J. Klinkha mer: a. Allein Gott in der höhe sei ehr, L. Schroten; b. Allein zü dir. Herr Jesu Christ, Seth Calvisius; c. Agnus dei, Joh. L. Haster. Velser Dameskoor, dir. J. Bei der: a. Geluk, Isr. J. Olman; b. O. Saluta- ris Hostia, P. Pisari, bew. O. de Vaal; c. Ave Maria, F. Mendelssohn. Geref. Evang. Koor IJmuiden: a. Gelobet seist du Jesu Christ, J. S. Bach; b. Wohl mir, dasz ich Jesurn habe, J. S. Bach; c. Wachet auf, J. S. Bach. Velser Dameskoor: a. Markiezinnewals, Dirna Appeldoorn; b. Im Frühling, Bargiel. Het concert begint om acht uur.. ADVERTENTIE Zondag 11 Juli IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur; ds. J. v. d. Berg (bed. H. Doop); 19 uur: ds. J. Koole van Den Haag (voorber. H. Avond Avondmaal). Gebouw Chr. Be langen, 10 uur: de heer K. Hoekendijk. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. L. G. Pleijsant van Leeuwarden; 15 en 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 8.30 en 16.30 uur: ds. P. van Gurp van Meppel. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: ds. J. W. v. d. Gronden. Gemeente Gods, 10 uur, Cultureel Ge bouw, samenkomst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. W. Veen. Leger des Heils, 10 uur: Heiligings samenkomst, 16.30 uur: Jeugddienst, 19 uur: Openluchtsamenkomst, 20 uur: Verlossingssamenkomst. Oud-Kath. Kerk, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis, 19 uur: Vespers; Dinsdag en Donderdag 9 uur, Vrijdag 10.30 uur, Heilige dienst. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 8.30 uur: ds. J. H. W. Dickhout; 10.30 u.: ds. J. H. W. Dickhout (voorbereiding H.A.). :Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur: ds. J. A. van Arkel van Haarlem. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: de heer J. B. Assendorp. Evangelisatievereniging „Elon", Kapel Vareniusstraat, 10 uur: W. Köneman van Naarden; Woensdag openluchtsamen komst Kennemerlaan, spreker ds. Zijl stra van Eindhoven. Vergadering van Gelovigen, De Ruyter- straat 73, Zondag 10 uur: Donderdag 8 uur: Samenkomst. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: ds. L. Brink. Wijkgebouw (Toren straat 2), jeugdkapel, voorganger de heer G. J. Kwakkel. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: dr. H. P. Huis man (voorber. H. Avondmaal); 19 uur; ds. J. Wiersma (Jeugddienst). Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. A. C. v. Nood. Chr. Geref. Kerk, 19 uur: Da Costa- school, ds. J. W. v. d. Gronden. Vrije Evang. „Emanuël", gem. ontsp.- lokaal, Van Diepenstraat, 10 uur: J. Se- vensma van Amsterdam; Donderdag 19.45 uur: ds. S. v. d. Flier van Enschede. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. J. O. Norel, H. Avondmaal, 19 uur: ds. J. O. Norel, H. Avondmaal en Dankzegging. Ned. Herv. Gemeente, Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys. Ned. Herv. Gemeente, Jeugdkapel Groe- nelaan, 10 uur: de heer M. v. d. Windt. Vrijzinnig Herv., Prinsesselaan, 10 uur: ds. J. Heidinga van Haarlem. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst, 12 uur: Zondag school, 17 uur: Kindersamenkomst, 19.15 uur: Openluchtsamenkomst (Hobbe- straat), 20 uur: Verlossingssamenkomst. Samenkomsten o.l.v. le luitenante J. C. van der Laan. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Gemeente, Julianaplein, 10 uur: ds. W. Jansen, voorbereiding H. Avondmaal, 19 uur: ds. H. P. Huisman van Velsen-Noord. CASTRICUM: Ned. Herv. Gem., 9.15 uur: ds. L. Can- negieter. Geref. Kerk, 9 uur (kerktent Bakkum), 10.30 uur (zaal Roozendaal) en 17 uur: as. A. A. Lecnhouts. Ned. Herv. Evang. Ver., 10.30 uur: ds. Van Duykeren, van Amsterdam. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: ds. D. Vis ser van Zaandam. „De Toorts", 9 uur: dr. K. J. Brouwer van Oegstgeest. „De Kapel",-19 uur: ds. D. ter Steege. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. L. Kwak- kelsteyn van Den Helder. Chr. Geref. Kerk, (Herv. Kapel), 15.30 uur: ds. J. Maris. Steen, busje, vinger Het mysterie van de steen, het busje met zand, de auto mobiliste en de waarschuwen de IJmuidense voorbijgang ster, een mysterie dat mij deze week het hart heeft geprangd en genoemde IJmuidense in het harrenas heeft gejaagd, is thans volledig opgelost. De dame achter het autostuur was een Velsense dokteres, die in de Wassenaerstraat bij een ziek kindje geweest was, de jeugd had tijdens haar visite een busje met zand gevuld en op het autodak geplaatst, waarna het busje met het rechterportier door een touw tje was verbonden en de IJmuidense zag dat allemaal en hief waarschuwend de hand. Nu zou, zo kloeg de waarschuwende, de automo biliste de vinger misprijzend naar het voorhoofd hebben geheven als reactie op heur goedbedoeld attentiesein. Wel aan, IJmuidense passante, dit moet ge misverstaan hebben, want de autovrouw bezweert mij thans op schrift, dat zij u zeer dankbaar is en dat de steen er in de Willebrordstraat afkieperde waarna het blikje in Driehuis het dak verliet. Fijn, dat er geen verschil van mening bestaat over de wederzijdse welwillendheid. De Veiligheidraad kan rustig op zomerreces gaan. Museum en kleinkideren De bussen met schoolreizen- de kinderen doorkruisen ons Velsen, de toeristen komen bij temperaturen rond het vries punt de sluizen op en kijken hun ogen uit, maar het mu seum, dat naar de heer Ver meulen genoemd zou worden, Iaat op zich wachten het is alleen nog maar een mooie heisa in het Cultureel Gebouw, waar één man zich een punt hoofd determineert en vecht tegen leeggelopen sterkwater- flessen en andere museum narigheden. Het is echt een beetje moeilijk allemaal voor die ene. Maar mijn kleinkinde ren zullen het heel misschien nog wel beleven, dat Velsense museum. Duim In ernstige tale heeft de op steller van het VSV-clubblad zowel mijn junior, die gedu rende mijn vacantie deze lit teraire bijdragen wrocht en mij zelf op de vingers getikt. Want de duistere vermoedens van junior omtrent de plannen van een aantal eerste-elftal- spelers ten aanzien van het beroepsvoetbal zijn deze op steller ganselijk niet welge vallig geweest en dit wordt in verbeten zinnetjes neerge schreven. Voorts zou het hele- gaar niet waar zijn, dat er aan de sportuitwisselirig met Ed monton iets gehaperd heeft op voetbalgebied. Het is een jammerlijk ver schijnsel op deze toch al dorre aarde, dat een goedmoedig grapje over beroepsvoetbal niet begrepen wordt en dus uitgelegd moet worden wat ik beslist niet doe want dat wordt moeilijk grapjes uit leggen bedoel ik. Het is evenzeer een betreu renswaardig, om niet te zeg gen droef verschijnsel, dat er wel onenigheid was niet erg hoor, maar zomaar een beetje waarop de totaliteit der sportuitwisseling niet zo mooi en verheven werd als in den beginne bedoeld is. Zullen we verder het vuile wasje maar binnenshuis houden? En er niet meer over praten? Want èeht, ik mag die VSV'ers wel. Om van de Stormvogels maar te zwijgen. Offers De razende Roelgnd van het moderne snelverkeer heeft de afgelopen weken een beklem mend hoog aantal slachtoffers gevraagd, ook in Velsen. Velsen is wie het beter weet, hij zegge het hard op weg een onveilig oord te wor den. Eu dat ligt waarachtig niet alleen aan degenen, die zich over de wegen bewegen, want deze overigens goede gemeente is in het bezit van zoveel ergerlijke verkeers „zenuw" knopen, dat er soms wel brokken van móeten komen. Onze nieuwbouw is erg mooi en rein, maar verschrik kelijk onveilig met al haar dode hoeken en uitzichtloze kruispunten. Met de compli menten aan meneer Dudok, maar dat had beslist anders gekund. De Zeeweg is een mensen val een hoofdver- keersader van deze belache lijke breedte vraagt om narig heid. De IJmuiderstraatweg? Een onding als verkeersader. Eigenlijk is er geen straat of weg op te sommen, die veilig is, werkelijk veilig dat is dus: berekend op toenemende intensiteit waarmee het steeds sneller wordende verkeer er gebruik van maakt. Met deze wetenschap even wel is het aan alle kanten zaak, het onveilige Velsen zo voorzichtig mogelijk te ge bruiken op fiets, brommer of motor, per auto of te voet. En ook daar mankeert het één en ander aah. Hoeveel handen er daag.s niet uitgestoken worden in bochten, hoe vaak brom fietsen klakkeloos met veertig om hoeken scheuren omdat ze zich de moeite van het rem men niet wensen te getroosten, hoeveel automobilisten er dwars door alles heen sjorren „omdat het nog net kan" ik zou ze niet graag tesamen van het dagelijks brood voorzien. Die bromfietsenplaag is trouwens om even een pun tje te noemen alweer niet de schuld van de mens alleen. De dwaze fabrikanten, die steeds snellere knetter-rijwie len vervaardigen, moesten ook nodig eens een poosje op Spitsbergen uitrusten. Binnenkort komt er één met straalaandrijving; topsnelheid ver over de honderd. Hoewel; de berijders-zon der-rijbewijzen halen er soms van die fraaie achteloze stunts mee uit, die menig mede-weg gebruiker kippevel en rijzende haren bezorgen. We krijgen nu volgende week een „voetgangersweek". Mooi, heel heerlijk zelfs. Maar daarna? Doodse stilte alom en ieder een schudt bedroefd het hoofd, als er weer offers vallen op eet altaar van de Razende Roelant. In een paar Ameri- laanse stadjes voeden ze (die ,ze" dat is dan een verkeers- bond) de héle dag en het héle jaar op met maquettes en ver- keers-speeltuinen en wed strijden om miss safety-first en weet ik wat al meer. Kijk: dan komt er iets van tevecht niet alleen een week vol brave dingen, maar een heel jaar met goede voorbeelden. Ik maak me sterk, dat het hier ook kan. Het verkeer vraagt elk jaar duizenden doden duizenden keren onnodig leed in evenzoveel gezinnen. Als de burgerij daar stelling tegen neemt met een gezicht van: en nou is het uit, dan kan er veel bereikt worden. Want het móet uit zijn, anders is de hele emigratie straks overbo dig geworden door de ver- keersuitroeiïng. Gat in plafond De huisbaas van de meneer in de nieuwbouw, die op een kwade avond een stuk plafond in zijn koffie kreeg en mij te hulp riep, omdat het gat na weken wachten nog niet ge heeld was door een daartoe aangewezen stucadoor, heeft de telefoon gevat en mij ver teld, wat de reden daarvan is. Deze huisbaas is feitelijk een bazin, want het is de Woning stichting Velsen en het zit zo: de aannemer, die deze huizen zette en zich terecht verant woordelijk voelt voor het neerstortend stucwerk, heeft beloofd de euvelen zo spoedig mogelijk te zullen verhelpen, maar deze goede man heeft het elders zo ontzaglijk druk, dat het even wachten moet. Wat niet plezierig is voor de bewoners van deze huizen, wier plafonds alle aan wan kelheden lijden (inmiddels heeft de Stichting ingegrepen, zodat de avondkof ie veilig is), maar daar is weinig aan te doen. Vermoedelijk met de Kerst dagen een mooi, nieuw plafon netje. Houdt goede moed, vrinden, de Stichting zou het ook gaarne gauwer voor elkaar zien. Fi, done! De Franse automobilist, die Donderdagmiddag omstreeks halfvijf voor de overweg in de Zeeweg moest stoppen, zal daar wel een hoge dunk heb ben gekregen van les Hollan- dais. Achter heb kwam name lijk een persoon op een bak fiets met een pot verf beladen, die glimlachend tegen de ach terzijde van het Franse voi- tuur botste met een gezicht van „hebben de schilders ook weer werk". Kom je hier als vreemdeling, wou ik maar zeg gen. Zo'n rekel doet in zijn eentje meer kwaad dan tien duizend affiches van Reims tot Marseille met „Visitez la Hollande" goed kunnen ma ken. A. de Waal en E. de Waal-Jonker In het goud Job en Catharina uit de De Wetstraat, waar zij vele jaren op nommer twaalf hebben ge leefd en gewoond, gaan op 14 Juli het feest der gouden echt vereniging luister bijzetten met de vijf kinders, de twaalf kinders van de kinders en het ene ukje, dat zich achter kleinkind kan noemen. Dat wordt een mooi koppel op de bruiloft. Job, die als een zoon van vader Krijger uit Middel- harnis het levenslicht aan schouwde en Catharina, die Wey als heur geslachtsnaam voert, zijn niet altoos in IJmuiden geweest, maar we zullen ze maar als wasecht kwalificeren, want tenslotte was hij nog maar twaalf, toen hij de eilanden verwisselde voor het IJmuidense. Tot zijn 46e heeft Job de zee bevaren eerst op de grote vaart, later als trawlergast, zodat hij er alles van weet. Tot zes jaar geleden werkte de baas aan de kant, maar toen werd de rheumatiek wat al te pijnlijk en ging hij het wat rustig-aan doen. Evenwel: als het even kan is de oude Krijger nog vele malen aan de hem ver trouwde „kant" te vinden. Catharina, de bruid, kwam oorspronkelijk helemaal uit Anna Pawlonapolder en hoe die twee elkaar gevonden heb ben moet u ze zelf maar eens gaan vragen. Ze was veertien, toen ze in IJmuiden geïmporteerd werd. En ze wil er niet meer weg ook, netzomin als de bruide gom. Toen de gemeente eens kwam informeren, of zo'n mooi nieuw huisje in de blok kendoos meer naar het Zuiden niet wat voor hen was, hebben ze allebei het hoofd geschud. Nee, meneer. Oud IJmuiden is ons nest ge worden en we hopen er tot on ze dood te mogen blijven. Dat Verkeer en verkeer(d) De voetganger is over het algemeen een kwetsbare persoonlijk heid op onze naar benzine riekende aarde en in een grote stad is hij zelfs een uitermate veeg lijf, dat per dag minstens twintig keer op het nippertje geborgen kan worden. Velsens twesbeners maken daarop geen enkele uitzondering en zijn aan de andere kant ook geen haar beter dan hun mede-voetgangers uit andere oorden des gevaars. U natuurlijk uitgezonderd. Het verbond voor Veilig Verkeer, samen met de politie, begaan met het lot dergenen, die soms springend en meestal wee klagend per benenwagen over asfalt, tegels of klinkers sloffen, gaat van 1217 Juli een „week des voetgangers" houden, waar in de jeugd via de scholen met aanplakbiljetten en de ouderen op de oversteekplaatsen met behulp van zeer lezenswaardige vlugschriften worden bewerkt. Dit mag een loffelijk streven heten, om veel verkeerds uit het verkeer te snijden, maar het zit mij toch wel wat dwars, dat de overheid dit telkens weer alleen en zelf moet ondernemen. Tenslotte is het een zaak van de mens, van u en mij, want het gaat om onze eigen hach. Velsen heeft, ondanks zijn overstelpend aantal verkeers- vraagstukken, nog steeds geen „consul" voor Veilig Verkeer, noch een afdeling dezer vereniging, die zich intensief met de problematiek des verkeers bezig houdt. Elders in deez' Lan taarn zal ik u die problematiek eens verder uiteen pogen te zetten. Maar voor de wandelaars alvast: laat u niet onder de voet lopen! Bloo Jan is beter dan zijn overleden naamgenoot! Beter een heel trottoir dan een half been! was echt en waarachtig ge meend, want dat oud IJmui den heeft op velen die er woon den en wonen een sterke bin ding uitgeoefend, ondanks zijn smalle straten en zijn oude huizen. Wat dan ook een argu ment is vóór dat stadsdeel als woongebied, al denken sommi ge mensen er afwijkend over, voor welke opvatting eveneens wat te zeggen is als het eerlijk bekeken wordt. In elk geval: proficiat, men sen. En nog vele jaren in de De Wetstraat. Nogmaals in het goud Het kanniet op deze week, want op 14 Juli zit er nog een gouden echtpaar in de ver sierde stoel: A. de Waal en E. de Waal-Jonker uit de War- menhovenstraat. De bruide gom stamt uit het vette land van Ilpendam, waar hij 52 jaar geleden vandaan toog in de richting IJmuiden om als tim merman een bestaan ineen te spijkeren. Dat lukte wonder wel en twee jaar later mocht het jonge Jonkertje uit Alk maar overkomen om als huis- vrouwe de taak des levens op zich te nemen. De baas is 34 jaar achterelkaar bij P. Heere !n dienst geweest eerst als limmerman, vervolgens als meesterknecht en uitvoerder jm tenslotte een eigen bedrijf :e beginnen, dat het tot de jorlog uithield. Maar toen was het goed mis, want de schilder uit het Oosten kegelde ook dit grondig omver. Na de bevrij ding zag Velsen zijn meneer De Waal evenwel terug als taxateur voor de Wederopbouw sn dat heeft hij volgehouden tot de lente van 1954 toen hij tevens als opzichter-admi nistrateur van de Algemene Coöperatieve Arbeiders Wo ningbouw na 35 jaren vol werk de hamer en de pen in de wil gen hing. Dit zijn geen jaren van stil zitten geweest, want wat me neer De Waal weet, heeft hij zichzelf in de lagere school moeten bijbrengen en zijn ster ke algemene ontwikkeling is hem beslist niet komen aan waaien. De zes kinderen, die het ge zin hebben opgefleurd en die moeder het eerste heimwee naar Haarlem al gauw te bo ven deden komen, hebben in middels alweer voor elf klein- kinders gezorgd en al zullen ze er niet allemaal kunnen zijn (een De Waal junior werkt als architect in de Congo), het gros kómt beslist, want groot vader wordt in deze familie hogelijk gewaardeerd. Dat krijg je als je goed kunt tim meren, dan valt er wel eens een kruiwagen of een pakhuis af voor de peuters. Mag ik van deze plaats af alvast een gemeende geluk wens aan u beiden uiten? Dat het u wel moge gaan, tot in lengte van jaren is de hoop van LAMPENIER

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 11