W ashington te volgen in weigert Mendès-France zijn streven naar vrede Weerbericht Nog tien dagen Wijziging van Amerikaanse politiek wordt voorbereid Haarlems Dagblad Zonder Frankrijk geen oplossing van het Duitse vraagstuk Week van politieke crisistoestand voor de deur Sovjet-Unie antwoordt op Belgisch protest Kerkdag deelt links en rechts klappen uit India eist staken van A- en H-bom proeven Het woord is aan Kleine kans op buien Nu voelt Costa Rica zich door invasie bedreigd Alle verantwoordelijkheid voor luchtvaartincident afgewezen Kapitalisme noch communisme zalig makend Adenauer was weer te snel met zijn tong Verenigde Staten gaan door zolang Rusland het doet Einde in zicht van staking in Amerikaanse atoombedrijf Weerrapport 68e JAARGANG No 306 Bureaux: Kennemerlaan 186,Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (niet voor adv. en abonn.), Haarlem: Gr. Houtstr. 93 alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 10 JULI 1954 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 298e JAARGANG No 154 Uitgave Grafische Bedrij/en Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE FRANSE PREMIER Pierre Mendès- France heeft bij zijn optreden verklaard dat hij het ontslag van zijn regering zal aanbieden als op 20 Juli geen wapenstil stand in Indochina zal zijn bereikt. Er resten nog tien dagen. Hij toont zich op timistisch over de vorderingen in zijn on derhandelingen. Morgen zal hij een onder houd met Molotov te Genève hebben; dat zou wel eens van beslissende betekenis kunnen zijn. Intussen geniet hij in Frank rijk merkbaar meer vertrouwen dan wie van zijn voorgangers ook. Men ziet in hem een man uit één stuk; men verwacht grote dingen van hem, niet alleen ten aanzien van Indochina. De republiek zou door de inspirerende leiding van deze man wellicht toch een kans op het inslaan van een nieuwe koers, op de schepping van nieuw vertrouwen kunnen krijigen. Die mogelijk heid leeft in de gedachten en zelfs de nim- mer-zwijgende spot van Parijs ontziet hem. „Men schertst met alles, omdat alles een keerzijde heeft", schreef de Montesquieu twee eeuwen geleden in zijn Cahiers. De keerzijde die ieder menselijke persoonlijk heid bezit wordt in de nieuwe premier niet nagespeurd en belicht. Zelfs het parlement bejegent hem met respect en heeft zijn jongste verklaring over Indochina zwij gend aanvaard: een merkwaardige uitzon dering. Maar intussen is men er zich welbewust van dat beëindiging van de oorlog in Indo china niet alleen van Frankrijk en zijn regeringsleider en geslaagd overleg met de tegenstander afhangt. Medewerking van de Westelijke grote mogendheden wordt vereist. En nu is wel onmiskenbaar beves tigd dat het bezoek van Churchill en Eden aan president Eisenhower niet tot een over eenstemming in het politiek beleid van En geland en Amerika heeft geleid. Voorzover daar nog bij sommigen twijfel aan kon be staan is die weggevaagd door president Eisenhower zelf, die Amerika's afwijzend standpunt ten opzichte van de toelating van communistisch China tot de UNO scherper dan ooit heeft geformuleerd. De Engelse regering, evenals verscheidene an dere Europese regeringen, is geenszins voorstandster van onvoorwaardelijke toe lating van een land, dat in strijd met het Handvest van de UNO handelt, maar zij hoopt China tot een andere gedragslijn te bewegen en daarmee de mogelijkheid open te houden. Eden wil erheen sturen. De Amerikanen wijzen eenvoudig af. Onze Londense correspondent zei daarover, de Londense reactie op Eisenhower's verkla ring besprekend: De Britse klacht is, dat hij als president volkomen in gebreke blijft om de leiding te geven, die in dit netelige vraagstuk boven alles vereist wordt en dat hij louter een beroep doet op de 95 van de Amerikanen, die tegen toelating van China tot de UNO gekant zouden zijn. Het is een politiek, die volgens het oordeel van Londen geen enkel uitzicht biedt, vooral omdat zij nalaat de voorwaarden te noe men, waardoor China weer respectabel kan worden. Er is nu gebleken dat de Amerikaanse *l»gering niet zo ver wil gaan als de opge bonden fractieleider der regeringspartij in de Senaat, Knowland, die zou willen dat Amerika zich uit de UNO zou terugtrekken als China als lid zou worden toegelaten. Dat heeft Foster Dulles tegengesproken. Amerika zou alleen zijn recht van veto in de Veiligheidsraad dat door een besluit van de Assemblée zou kunnen worden «vertroefd, maar die kans lijkt voorlopig wel heel gering toepassen. Senator Knowland's dreigement wordt dus niet onderschreven. Maar tegenover China is de regering-Eisenhower even absoluut afwij zend als hij en beroept de president zich op die geschatte 95 onwillige Amerika nen. De Londense News Chronicle, in een scherp gesteld hoofdartikel, zegt daarvan: „Het is niet de zaak van 95 van het Amerikaanse volk om een scherpzinnig buitenlands beleid te formuleren, om ver der dan de zorgen van het ogenblik te kijken, om voorbereidingen te treffen voor een toekomst waarin enige vooruitgang mogelijk zal zijn. Het is ook niet de zaak van senator Knowland. Het is bovenal de zaak van de president. Als hij er tevreden mee is, alleen maar te volgen, wie is er dan om leiding te geven?" Ge ziet het: hier is waarlijk geen woord Frans bij. geen verhulling in hoffelijke termen. Maar intussen zou Frankrijk kun nen struikelen over de Amerikaanse sta- tionnaire opvatting, als van Oostelijke zijde niet voor de eerste maal de ge wenste toelating van communistisch China tot de UNO als voorwaarde zou worden gesteld: als voorwaarde voor een vreed zame ontwikkeling van zaken in Indochina. Dit te bevorderen zouden d'e Fransen wel willen aanvaarden, naar men mag aan nemen, maar wat zou daarna geschieden, nu president Eisenhower bij voorbaat zijn absolute afwijzing heeft vastgesteld? Met andere woorden: zelfs als een wapenstil stand voorlopig bereikt werd, welke kans zou er dan zijn op voortgezette vreedzame ontwikkeling? De tien dagen zullen nog een spannend verloop kunnen brengen. Maar opnieuw vraagt men zich af: wat is Amerika's bui tenlandse politiek toch? R. P. BOGOTA (A.F.P.) De regering van Costa Rica vreest een inval uit nabuur- staten, in het bijzonder Nicaragua, waar zich aanhangers van de voormalige presi denten Teodoro Picado en Rafael Calderon Guardia bevinden. Zij heeft berichten opgevangen van een clandestiene radiozender, waaruit blijkt, dat de aanval aanstaande is. Ook werd in die berichten gedreigd met een bombarde ment van de Costaricaanse hoofdstad San Jose. De regering heeft voor de hoofdstad verduisteringsvoorschriften afgekondigd, aldus meldt radio-Costa Rica. Spionnage in de V.S. Het Amerikaanuse Huis van Afgevaar digden heeft het wetsontwerp aanvaard, dat het mogelijk maakt dat personen, die zich in vredestijd in de Verenigde Staten aan- spionnage en sabotage schuldig ma ken; ter door worden veroordeeld. Het ontwerp zal thans door de Senaat in be handeling worden genomen. PARIJS en WASHINGTON, 11 Juli (United Press en Reuter). De spanning ten aanzien van het resultaat der Geneefse besprekingen over Indochina raakt nu tot een hoogtepunt. Mendès-France, de Franse premier zal Zondag een ontmoeting hebben met Molotov. Hij heeft intussen blijk baar pogingen gedaan om Washington te elfder ure te bewegen tot steun aan zijn vredesstreven, doch Dulles volhardt in zijn afwijzing en wil zelfs zijn plaatsvervanger Bedell Smith niet naar Genève laten gaan, zodat de Amerikaanse delegatie aldaar „van laag niveau" zal zijn zonder volmachten. Washington bereidt een wijziging van zijn buitenlandse politiek voor, voor het geval Frankrijk teveel concessies aan de Vietminh zou doen. Het Franse parlement is op reces gegaan om de premier de vrije hand te geven in Genève. Op 20 Juli komt het terug om de uitslag te horen. Mendès- France gaat naar Genève zonder Amerikaanse instemming met de waar schijnlijke voorwaarden, die daar ter tafel zullen komen. Als hij op deze condities vrede bereikt, zal dat wellicht het sein zijn voor Amerika om zijn politiek ten opzichte van Europa en Azië beide, en ook die ten aanzien der UNO, drastisch te herzien. Zo kan men de komende week als een crisisweek beschouwen. Eisenhower's regering bereidt zich voor op volkomen afzijdigheid van een even tueel onaanvaardbaar accoord met de com munisten in Indochina. Met stijgend wan trouwen volgt men de besprekingen in Genève tussen Frankrijk en de afgevaar digden van Indochina. Volgens woordvoerders wordt Amerika's wantrouwen het beste weergegeven door een opmerking, die minister Dulles zelf onlangs in Genève gemaakt heeft. Hij zei- de bij die gelegenheid: „het is altijd mak kelijk om vrede te verkrijgen als men zich maar overgeeft." De Amerikaanse vrees dat Frankrijk concessies zal gaan doen, wordt nog ver sterkt door het feit dat premier Mendès- France gebonden is aan zijn belofte om uiterlijk 20 Juli een beslissing te bewerk stelligen. De UNO Er is nu een poging gedaan om een mo gelijke breuk tussen president Eisenhower en het Huis van Afgevaardigden te voor komen. In een motie wordt Eisenhower verzocht zich met het Congres te beraden over eventuele wijzigingen in Amerika's buitenlandse politiek, voor het geval Pe king tot de UNO toegelaten mocht worden. De motie heeft de steun van de republi keinse leider van de Senaat, Knowland, en zou volgens hem zowel bij republikeinen als bij democraten een „overweldigende" aanhang hebben. De motie, die is goedge keurd door de senaatscommissie voor Bui tenlandse Betrekkingen, betekent voor Knowland een aanzienlijke stap teruig. Hoewel hij erin herhaalt dat hij tegen een Chinese zetel in de UNO is, vraagt hij nu niet anders dan dat de president zich in verbinding stelt met het Congres en be veelt hij bepaalde veranderingen aan op het terrein van de buitenlandse politiek, indien China mocht worden toegelaten. Een subcommissie voor Buitenlandse Zaken van het Huis bereidt zich voor op de behandeling van een motie van de re publikein Bentley, waarin om herziening van de Amerikaanse politiek wordt ver zocht voor het geval Amerika betreffende de Chinese kwestie in de UNO een neder laag zou lijden. 18 Juli vuur staken? De Franse strijdkrachten zullen bij een bestandsovereenkomst met de Vietminh in elk geval Hanoi, de belangrijkste stad in Noord-Vietnam en zijn havenstad Haiphong behouden, aldus hebben volgens Reuter welingelichte kringen te Parijs Vrijdag verklaard!. Voor een staken van het vuren zou alleen nog overeenstemming op het hoogste niveau nodig zijn over de vraag, waar de bestandslijn tussen de 14de en de 18de breedtegraad moet liggen. Op de vooravond van het vertrek van premier Mendès-France naar Genève was men in officiële kringen in de Franse hoofdstad optimistisch gestemd over de vredeskansen in Indochina. Van welinge lichte zijde werd vernomen, dat op 18 Juli een regeling om het vuren te staken van kracht wordt. Mendès-France vertrekt vandaag naar Genève. Zondag zal hij de leiding op zich nemen van de Franse delegatie bij het overleg inzake Indochina. Volgens gezag hebbende conferentiekringen te Genève is op de vergadering van Vrijdag evenwel geen voortgang gemaakt. De sfeer werd hartelijk genoemd. De komende elf dagen zullen uitwijzen, of Mendès-France te Parijs zal worden in gehaald als de brenger van vrede in Indo china, of dat hij dienstplichtigen naar dit gebied zal zenden om de oorlog voort te zetten. Volgens welingelichte kringen maken de Franse en Vietminh-officieren, die te Trung Gia, een dorp nabij Hanoi, militaire bij— BRUSSEL (Reuter) De Sovjet-Unie heeft „alle verantwoordelijkheid afge wezen" voor het schieten op een Belgisch vliegtuig nabij de Hongaars-Joegoslavische grens op drie Juni. De Russische regering gaf in een nota toe, dat het aanvallende jachtvliegtuig tot de Russische lucht macht behoorde, maar beweerde, dat het Belgische transportvliegtuig boven de Sovjet-zóne van Oostenrijk vloog. Het Belgische vliegtuig zou geen gehoor hebben gegeven aan bevelen om te lan den. Het Belgische ministerie sprak dit tegen en verklaarde, dat de bewering, dat het vliegtuig boven de Sovjet-zóne vloog „was weerlegd" door het Belgische onderzoek. De Belgische regering heeft derhalve op nieuw schadevergoeding geëist voor de slachtoffers van de aanval en de lucht vaartmaatschappij Sabena. Bij de aanval werd de marconist gedood en werden twee bemanningsleden gewond. zonderheden van een bestand bespreken, sneller vorderingen dan men aanvankelijk had verwacht. Een subcommissie zou goe de resultaten hebben bereikt bij onder handelingen om het lot van de krijgsge vangenen te verbeteren. De Franse Nationale Vergadering heeft besloten op 22 en 23 Juli een debat over Indochina te houden. Zoals bekend heeft Mendès-France het parlement bij zijn ambtsaanvaarding verzocht hem tot 20 Juli de tijd te laten om te pogen een regeling voor het Indochinese conflict te vinden. United Press meldt dat Mendès-France bitter teleurgesteld zou zijn indien niet ten minste de onderminister van Buitenlandse Zaken van Amerika, Walter Bedell Smith, naar Genève zou terugkeren opdat hij over defce kwestie kan confereren met een hoge Amerikaanse functionaris. "De Franse Unie-strijdkrachten langs de verdedigingslinie rond Hanoi en Haiphong waren Vrijdag in zware strijd gewikkeld met Vietminh-troepen, die zich langzaam voortworstelen in de richting van Hanoi. Franse autoriteiten hebben Franse en bui tenlandse burgers in de hoofdstad aange raden te evacueren. De suggestie van officiële Franse zijde aan de 1500 Fransen en grote aantallen andere buitenlanders in Hanoi om te eva cueren, wordt beschouwd ais een voor zorgsmaatregel voor het geval dat de Viet- minh-divisies in de delta hun verwachte grote offensief zullen inzetten. De suggestie werd gedaan door de Fran se opperbevelhebber, generaal Paul Ely, op een bijeenkomst van vertegenwoordigers van de Franse burgerij. De generaal ver klaarde echter op de bijeenkomst dat Ha noi en Haiphong „zullen worden ver dedigd". LEIPZIG (Peuter) Op de derde dag van het congres der Duitse Evangelische Kerk, dat in de Oost-Duitse stad Leipzig wordt gehouden, hebben Vrijdag sprekers uit West- en Oost-Duitsland met gelijke kracht het communisme en het kapitalis me aangevallen. Klaus von Bismarck, een afstammeling van de „ijzeren kanselier", verklaarde voor een gehoor van duizenden mensen, dat het Christelijke geloof in het kapitalisme of de collectieve eigendom uit drukking kan vinden. Hij noemde de Chris telijke kerk een ideologische „derde macht" De Christenen moesten zich be vrijden van de gedachte, dat alleen het ka pitalisme of het stelsel van collectieve eigendom zaligmakend zou zijn. Wilhelm Anz, predikant te Maagden burg, zei Donderdag, dat noch de klasse loze communistische Sovjet-staat, noch de zogenaamde vrije wereld zouden leiden tot een paradijs-staat. „Niemand van ons zal de weg tot Christus vinden, tenzij wij dui delijk en beslist de Ijdele menselijke leer stellingen en stelsels afzweren en hiervoor in de plaats de waarheid van Gods Woord erkennen en aanvaarden", aldus de predi kant. In zijn openingswoord zei de voorzitter van de bijeenkomst, dr. Reinhold von Thadden-Trieglaff, dat de Evangelische Kerk geen aandeel heeft aan de „buiten gewoon onchristelijke pogingen om met vrome bewoordingen van elders geleende economische, sociale, philosophische en po litieke meningen op te sieren, om ze aan de verzamelde menigte als de nieuwste heilsboodschap aan te bieden. Ter gelegenheid van het congres is een blad van 24 pagina's uitgegeven, waaraan vooraanstaande Oost- en West-Duitsers hebben meegewerkt. De oplage van 200.000 bleek te klein. Alleen in de Oost-Duitse provincies was al vraag naar meer dan 300.000 exemplaren. PARIJS (Reuter-AFP). De Franse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, De Beaumont, heeft voor de commissie van Buitenlandse Zaken der Franse Nationale 'Vergadering verklaard, dat een eventuële afzonderlijke tenuitvoerlegging van de conventies van Bonn, welke West-Duits- land zijn souvereiniteit zullen hergeven, en het verdrag van Parijs, voor instelling' van een Europees leger, ernstige juridische en politieke moeilijkheden zou veroorza ken. Volgens hem dient de Franse regering niet in te stemmen met losmaking van de twee verdragen, waardoor vooruitgelopen zou worden op de huidige besprekingen tussen voor- en tegenstanders van het EVG-verdrag in Frankrijk. Naar aanleiding van de Brits-Ameri kaanse besprekingen in Londen over de kwestie der Duitse souvereiniteit en her bewapening die heden voortgezet worden, zei De Beaumont, dat zonder Franse deel neming geen goede oplossing van het Duit se vraagstuk gevonden zou kunnen wor den. Hij voegde hieraan toe, dat de Franse regering doorlopend op de hoogte wordt gehouden van het verloop der Londense besprekingen. Over zijn afgelaste reis naar Bonn ver klaarde de staatssecretaris, dat hij van Haarlem is Vrijdag een prachtige verbinding rijker geworden door de ingebruikneming van de Schipholweg ten Oosten van de stad. De Commissaris der Koningin, dr. M. J. Prinsen, knipte het lint door, waardoor de beletselen voor een vlotte verbinding met Schiphol verdwenen waren. Naast de Commissaris staat burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers. plan was geweest bondskanselier Adenauer op de hoogte te brengen van het gesprek tussen Mendès-France en de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, over het EVG-verdrag. Door de radiorede van de West-Duitse bondskanselier over dit onderwerp was de FrFanse regering tot de conclusie gekomen, dat zijn reis geen zin had. De Britse en Amerikaanse experts, die te Londen besprekingen houden over her stel van de West-Duitse souvereiniteit, zijn er nog niet in geslaagd hun aanbevelingen te voltooien, zoals was verwacht. In diplo matieke kringen wordt verwacht, dat de commissie zal aanbevelen, dat de parle menten van de betroffen landen geraad pleegd worden voor deze op zomerreces gaan. De West-Duitse socialistische leider, Ollen'hauer, heeft gezegd, dat een „Euro pees coalitieleger" een mogelijk alterna tief voor de EVG is. Een dergelijk leger, met een gemeenschappelijke organisatie voor bewapening en proviandering, zou niet de gevaren in zich bergen, die de vor ming van een Duits nationaal lager in de oude zin aankleven, en het zou de „nega tieve" kenmerken van de EVG missen. Ollenhauer zei, dat de sociaal-democra ten nooit hun goedkeuring zouden geven aan een Duitse militaire bijdrage aan de Westelijke defensie, gelanceerd „zonder of tegen Frankrijk". NEW YORK (United Press) De Ver enigde Staten hebben laten weten dat zij haar proeven met waterstof- en atoom wapens in de Stille Oceaan zullen voort zetten zolang Rusland zulke proeven doet. Dit werd medegedeeld aan de petitiecom missie van de beheersraad van de UNO. De commissie besprak een petitie van de inheemsen der Marshall-eilanden waarin verlangd werd dat Eniwetok en Bikini en omgeving niet meer voor atoomexperimen ten gebruikt zouden worden. In het debat over deze petitie verklaar de de Amerikaanse afgevaardigde dat niemand redelijkerwijs kan betogen dat Rusland de enige natie moet zijn om kernexperimenten uit te voeren. Gedele geerden van Rusland, India en Syrië stel den zich op het standpunt dat de Verenigde Staten zich met deze proeven niet gehou den hebben aan het Handvest dat wenst dat bezit en welzijn van de bevolking der Marshall-eilanden beveiligd wordt. India stelde de eis dat Amerikaanse atoom- en waterstofproeven in de Stille Oceaan verboden worden tot het Interna tionale gerechtshof zich heeft uitgesproken over de wettigheid van zulke proeven. De vertegenwoordiger van India be toogde dat de Verenigde Staten geen recht hebben te doen op een beheerseiland wat zij doen op haar eigen proefterreinen in New Mexico. De Verenigde Staten hebben Japan on officieel aangeboden een millioen dollar schadevergoeding te betalen voor de schade toegebracht aan vissersboten en aan de visindustrie. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Arbeid, Michell, en vakbondsleiders hebben overeenstemming bereikt over voorwaarden voor een her vatting van het werk door de 4500 arbei ders van Amerikaanse atoomkrachtbedrij- ven, die in staking zijn gegaan. Indien de arbeiders van deze bedrijven te Oak Ridge (Tennessee) en te Paducah (Kentucky) met deze voorwaarden instemmen, kan de staking binnen enkele uren beëindigd zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Agassiz (1807-1873): Ik kan mij niet veroorloven mijn tijd te verspillen met geld ver dienen. (Jean Louis Rodolphe Agassiz, Zwitsers bioloog,, antwoordde dit toen hem een grote som gelds werd aangeboden voor het hou den van een reeks lezin gen). Postzegel voor Unesco Binnenkort zaj de UNO een postzegel uitgeven, die het werk van Unesco in beeld brengt. Een aantal kunstenaars is uitge nodigd, hiervoor een ontwerp te maken. De opdracht vermeldt, dat de woorden „Ver enigde Naties in vijf talen op de zegel aangebracht moeten worden en dat de ontwerpen niet op één enkele cultuur, religie of ras betrekking hebben. Het K.N.M.I. deelt mede: De laatste paar dagen werd het weer in Nederland, België en Oost-Frankrijk bepaald door een smalle rug van hoge luchtdruk, welke de verbinding vormt tussen een enorm hogedrukgebied op de Oceaan, dat zich uit strekt tot bij Spanje en een ander boven Rusland, dat zich uitstrekt tot over Zuid- Noorwegen. Het weer had hierdoor een rustig karakter, waarbij op de meeste plaatsen lang durige opklaringen voorkwamen en de tempe raturen over dag geleidelijk tot hogere waar den konden oplopen. In Engeland en West-Frankrijk was het echter somber weer, waarbij plaatselijk regen en motregen viel als gevolg van het langzaam opdringen van frontsensystemen, welke sa menhangen met een nu vrijwel stationnair geworden oceaandrepressie ten Noord-Wes ten van Schotland. Boven Midden-Europa handhaafde zich een lagedrukgebied. Dit is eerst van Italië over Hongarije naar Roeme nië getrokken, maar beweegt nu weer in Westelijke richting over Polen naar Duits land. Het veroorzaakte voornamelijk door op stuwing van vochtige luchtmassa's tegen de bergen rondom Tsjecho-Slowakije en de Al pen buitengewoon zware en langdurige regen val. In de bergen vielen daarbij grote hoe veelheden sneeuw. Op de Zugspit.ze werd in 3 dagen tijds een neerslaghoeveelheid, over eenkomende met 194 millimeter regen geme ten. Dit komt overeen met een sneeuwhoogte van ongeveer 2 meter. De temperaturen wa ren daarbij op een hoogte van ongeveer 3000 meter 5 tot 7 graden onder het vriespunt. In de lager gelegen gebieden viel op vele plaat sen meer dan 100 millimeter regen, op som mige plaatsen zelfs meer dan 200. Tot van morgen 6 uur werden in een tijdsverloop van 72 uur de volgende hoeveelheden gemeld: Salzburg 220 millimeter. München 181, Re gensburg 138, Dresden 122 millimeter. Het regengebied breidt zich nu langzaam naar het Westen uit. door de verplaatsing in Westelijke richting van de depressiekern. Kwamen de grootste hoeveelheden water de vorige paar dagen in hoofdzaak in de stroom gebieden van de Donau en de Elbe, thans is ook het stroomgebied van de Main bij de af voer van de enorme hoeveelheden water be trokken. Het is niet onmogelijk, dat de Westwaartse beweging van de depressie zal blijven voort duren. waardoor ook ons land meer onder de invloed er van zou kunnen komen. Dit zou een draaiing van de wind naar Noordelijke richtingen tengevolge kunnen hebben waarbij wat koelere lucht van de Noordzee af het land zou kunnen binnenstromen, hetgeen in de kustgebieden plaatselijk met wolkenvelden gepaard kan gaan. De regenkansen zijn daar bij nog tamelijk klein, daar de depressie op voldoende afstand van ons land blijft. Wel wordt de kans op vorming van ver spreide buien in de namiddag in het binnen land wat groter. (van hedenmorgen 7 uur) «ij -S •pp p-g •5-5 S weers- toestand Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca regen zwaar bew. zwaar bew. mist motregen zwaar bew. onbewolkt motregen half bew. half bew. zwaar bew. regen geheel bew. nevel zwaar bew. regen licht bew. regen half bew. licht bew. regen NNO O 4 N 6 windstil Z 4 NNW 2 W 1 ZW 4 windstil NNW 2 windstil ZO 2 W 2 NNO 4 WNW 4 WZW 6 WZW 3 windstil windstil O 2 windstil o_ «0 sS «d u tri 5 Ga; g cc w ci E3 ZS 26 0.2 23 0 20 3 19 0 21 0.1 20 0 24 0 21 3 23 0 23 0 21 0 12 12 22 0 18 0 21 0 9 47 17 1 11 12 0 23 0 0.1 Neerslag laatste 24 uur IX^X»OOCOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOCOCOOOCCOCOOOOCOOOOOOOOOCC RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met een kans op enkele verspreid optredende buien. Zwakke tot matige wind uit Noorde lijke richtingen. In de kustprovincies iets lagere, elders ongeveer dezelfde temperaturen. 11 Juli Zon op 4.32 uur, onder 20.58 uur. Maan op 17.23 uur, onder 0.28 uur. 12 Juli Zon op 4.33 uur, onder 20.57 uur. Maan op 18.25 uur. onder 1.00 uur. Maanstanden 16 Juli 1.29 uur: Volle maan 23 Juli 1.14 uur: Laatste kwartier 29 Juli 23.20 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 10 Juli Hoog water: 11.04 en 23.35 uur. Laag water: 6.17 en 18.53 uur. Zondag 11 Juli Hoog water: 12.12 en uur. Laag water: 7.24 en 20.02 uur. Maandag 12 Juli Hoog water: 0.40 en 13.14 uur. Laag water: 8.28 en 21.04 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1