Agenda voor Haarlem Vele problemen bij creatie van gemeentelijk belastinggebied Zuivelindustrie onwillig om productschap in te stellen Sp.%el deze~fcjj Buurman ZUNDAPP een juweel Koffiehuishouder met vreemd verhaal opgelicht SER in moeilijk parket: Moet zij nu bij de wet gedwongen worden of moet er maar niets gebeuren? Gecombineerd concert in „Dreefzicht" 3 Prof. Oud in de Tweede Kamer: Subjectieve Rijksnormen bij Gemeentefonds uitkeringen voornaamste obstakel bromfiets Fa. E. DE GRAAFF Examens „Ultimatum" van textiel arbeiders aan werkgevers OPWINDING IN FRANKRIJK X Internationaal werkkamp op Schouwen-Dniveland Zorg voor werkgelegenheid gereorganiseerd Hennie Laméris in vierde zomeravondconcert opticien M oderne Brillen Gierstraat 27 Nieuwe opleiding van verpleegsters in Rotterdam Agent van Rijkspolitie verongelukt Den Haag bestudeert ontwerp-natuur- beschermingswet ZATERDAG 10 JULI 1954 Van onze parlementaire redacteur) Nadat Donderdag met de heer H o f s t r a (Arbeid), ook de heren Maenen (KVP) en mr. Beernin k (C.H.) gesproken hadden over de wetsontwerpen tot wijzi ging van de wet van 24 Januari 1952, voor zieningen ten aanzien van de financiële verhoudingen tuisen Rijk en Gemeenten betreffende, ging het debat hierover Vrij dag voort. Mr. Verkerk (A.R.) betwij felde of de compensatie voor het wegvallen van de ondernemingsbelasting wel op rede lijke wijze geregeld is. Hij had er bezwaar tegen, dat het nadeel voor het Gemeente fonds geregeld wordt op een manier, die geen verband houdt met wat er wegvalt. Is het Rijk bereid om een deel van zijn belas tinggebied aan de gemeenten af te staan? Hoe denkt men anders de gemeentelijke financiële zelfstandigheid te herstellen, waartoe het nu voorgestelde niet bijdraagt? Met de heer Hofstra voelde de A.R.-woord, voerder voor verhoging van het percentage van de uitkeringen van het Gemeentefonds. Aan het slot van zijn uiteenzettingen zei hij, dat als de commissie-Oud er in slaagt een weg te vinden naar herstel van de financiële zelfstandigheid der gemeenten, haar voorzitter een standbeeld verdient, waarvoor dan de kleine zelfstandige ge meenten zeker het voetstuk gaarne zullen bekostigen! Prof. Oud begon met er aan te herin neren, dat hij voor zich zelf sprak en niet namens bedoelde commissie. Wanneer deze minder vlug opschiet dan men wel zou wensen, dan komt dit onder meer door het onstandvastige in het Rijksbelastingstelsel, waarin immers telkens wijzigingen zijn aangebracht. De commissie heeft niet alle omstandigheden in eigen hand en moet veelal oproeien tegen bepaalde ambtelijke apparaten en instellingen. Sprekende over een der twee hoofdpijlers van de gemeentelijke autonomie, de finan ciële zelfstandigheid, voerde prof. Oud tegen de heer Hofstra aan wiens knappe redevoering vair de vorige dag hij overigens alleszins bleek te waarderen dat bij de na 1945 door de regering genomen concrete beslissingen er juist van de eerbiediging dier zelfstandigheid niet veel terecht was gekomen. Het komt er op aan, aldus een van sprekers stellingen, een belangrijk deel van de gemeentelijke uitgaven te dekken met behulp van inkomsten uit eigen belas tinggebied. Voor de oorlog heeft de ge meentelijke inkomstenbelasting een grote rol gespeeld. Nu hield deze opmerking niet een pleidooi in voor herinstelling van die belasting naast de Rijksinkomstenbelasting, want als het daartoe zou komen, zou deze laatste aanmerkelijk verlaagd moeten worden. Het is van belang, te zorgen voor een behoorlijk evenwicht tussen Rijks- en gemeentelijk belastinggebied en nu wor stelt de commissie-Oud het meest met de moeilijkheden die men op dit laatste terrein ontmoet. „Vastgeroest in foutief stelsel" In 1951 is de Regering bij de parlemen taire behandeling van de noodvoorziening van het volkomen verkeerde standpunt uit gegaan, dat het Gemeentefonds beschouwd moet worden als Rijksgeld. Toen besloot men ieder jaar opnieuw te doen, wat in 1948 voor één keer was gedaan, namelijk de centrale overheid in alle gemeentebe grotingen te laten duiken. Daaruit moest wel bemoeiing met het „verzorgingspeil", met het euvel der subjectiviteit, voort vloeien. De positie is zo geworden, dat ADVERTENTIE De nieuwe 50 cc is gearriveerd Uiterlijk zowel als technisch Koninginneweg 48 - Haarlem Telefoon 13609 Betaling eventueel in overleg. Financiën de gemeenten ziet als terend op 's Rijks schatkist. En nu zit men zo vast geroest in het in 1951 toegepaste stelsel van de subjectiviteit der uitkeringsnormen en het daarmee samenhangende subjectieve onderzoek naar de financiële toestand van elke gemeente, dat men het eigenlijk niet meer erg -en de regelingen niet zo gek vindt, aangezien de gemeenten tenslotte toch zo bedeeld worden, dat ze het leven er nog wel bij kunnen houden. Principieel is dit geheel verkeerd. Wij zullen, als we naar de zelfstandigheid van de gemeenten terug willen, moeten proberen, weer ruimte te scheppen voor een eigen gemeentelijk belastinggebied. Thorbecke zag al in 1847 hoe treurig het toen met de gemeentelijke zelfstandigheid gesteld was. De Grond wetsherziening van 1848 en de latere wet geving brachten hierin eindelijk verbete ring, doch thans is het weer mis. Daaraan dient een einde te komen. Tot besluit sprak prof. Oud de verwach ting uit, dat de heer Hofstra begrip zou hebben voor de moeilijkheden waarvoor de commissie-Oud geplaatst is. „Tot dus verre is het niet de gewoonte geweest, dat men hier in de Kamer met moties van wantrouwen tegenover een staatscommissie voor de dag komt," zo zei hij. Mocht de heer Hofstra echter behoefte hebben, zulk een motie in te dienen en zou deze vervol gens worden aangenomen, dan zou prof. Oud de eerste zijn om zich er in te ver heugen als de commissie-Oud dan in een commissie-Hofstra zou veranderen. Nadat tenslotte de heer Gortzak (comm.) eveneens op zorg voor de eigen rechten en het eigen belastinggebied van de gemeenten had aangedrongen, brak, nog vrij vroeg in de middag, het ogenblik aan, waarop minister Van de Kieft het woord kreeg. Deze vroeg echter uitstel tot Dinsdag omdat hij meer tijd voor voorbereiding van zijn antwoord wilde hebben, na het zo doorwrochte debat over deze ingewikkelde materie. Voorzitter Kortenhorst ging, zij het node, in op 's ministers verzoek! ZATERDAG 10 JULI Openluchttheater, Bloemendaal: Joegosla visch danstheater, 20.30 uur. Frans Hals: „Havenwijk", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het meisje in kamer 17", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Aasgieren van New York", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Quo Va- dis", 14 jaar, 8 uur. Roxy: „Biechtgeheim", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Zij die zich verkopen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De 5 Sullivans", alle leeft., 7 en 9.15 uur. „Lau ra", 18 jaar, 23.30 uur. Minerva: „Robinson Crusoe Co., alle leeft., 7 en 9.15 uur. ZONDAG 11 JULI Openluchttheater, Bloemendaal: Joego- slavisch danstheater, 14.30 en 20.30 uur. Frans Hals: „Havenwijk", #18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het meisje in kamer 17", 13 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Aasgie ren van New York", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: .„Quo Vadis", 14 jaar, 1.30. 5 en 8.30 uur. Roxy: ,,'t Zal je niet gebeu ren!", alle leeft., 2 en 4.15 uur; „Biecht geheim", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Zij die zich verkopen", 18 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Hoffmanns vertellingen", 14 jaar, 11 uur. „De 5 Sullivans", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Robinson Cnr soe ot Co.", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 12 JULI Begijnhofkapel: Hermann Zaiss Comité, bijeenkomst, 8 uur. Concertgebouw: Concert voor orgel en orkest, 20.15 uur. Frans Hals: „Havenwijk", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het meisje in kamer 17", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Aasgieren van New York", 18 jaar, 2. 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Quo Vadis", 14 jaar,, 2.30 en 8 uur Roxy: ,,'t Zal je niet gebeuren", alle leeft., 2.30 uur. „Biechtgeheim", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Zij die zich verkopen", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: ..De 5 Sullivans" alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva „L'éternel retour", 14 jaar, 8.15 uur. Eerste Christelijk Lyceum Voor het eindexamen afdeling HBS-A zijn geslaagd: H. van Baerdt van Sminia, F. A. van Beem, H. van Beem, mej. H. van Griffen, T Hoornstra, mej. W. E. J. Koksma, mej. H. J. Menage, mej. A. van Meurs, C. L. T. Nieland, B. A. Reimes, E. Schneider, mej. H. van der Steeg. C. Struik. H. C. van Tol, J. J. Veldman, mej. M. G. Verwoerd, H. J. van der Wal, mej. H. L. Weiffenbach. Afgewezen: 3 candidaten. De eindexamens aan het Christelijk Ly ceum zijn afgelopen. Van de in totaal ge- examineerde 89 candidaten zijn er 7 af gewezen. Audiëntie Commissaris der Koningin De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, zal met ingang van Donderdag 15 Juli iedere Donderdagochtend van tien tot twaalf uur audiëntie houden. Tien maanden met aftrek van het voor arrest en met de bepaling, dat van het resterende gedeelte 6 maanden voorwaar delijk zullen worden opgelegd onder toe zicht van de reclassering, heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank vanochtend geëist tegen de gedetineerde 34-jarige grondwerker R. H. van B. uit Amsterdam, die met een door de officier overigens erg doorzichtig genoemd verhaal de Amsterdamse koffiehuisihouder P. R. had opgelicht. In Maart was de verdachte met zijn echtgenote het koffiehuis binnengekomen en had de eigenaar verteld, dat hij voor man was bij Philips. Er moest werk in de hoofdstad worden verricht en hij moest nu voor 23 man onderdak zoeken. Begin April zouden 150 mannen per trein bij het Amstelstation arriveren. Verdachte had daarop de eigenaar van het koffiehuis een premie van 150 beloofd, indien hij onderdak voor deze arbeiders tijdig zou hebben gearrangeerd. Bovendien zegde hij hem de verzorging der koffiemaatijden toe. Intussen had de „voorman" per vergis sing geen geld hij zich. Dat zou later wel in orde komen. De koffiehuishouder leen de hem een tientje en schreef de intussen geconsumeerde maaltijd alvast op de reke ning: 23. Erger, was, dat hij een groots opgezette advertentiecampagne in allerlei Amsterdamse dagbladen begon om onder dak voor de mannen te vinden. Dat kostte hem 270. Pas toen de gedupeerde op de grote dag in April, toen de mannen per trein zouden aankomen, op het perron gereed stond met een uitgebreide en goed verzorgde hoeveel heid koffie en belegde broodjes, bleek hem, dat alle energie om de arbeiders een goede ontvangst te bereiden tevergeefs was ge weest. De mannen kwamen helemaal niet. De verdachte had het hele verhaal uit zijn duim gezogen. De vertegenwoordigers van de generale staven van Frankrijk en Vietnam tijdens de onderhandeling met de vertegenwoordigers van de Vietminh in Trun Gia ten Noorden van Hanoi. Foto: Een algemeen overzicht van de conferentie. De Franco- Vietnamese delegatie (links) wordt gepresideerd door kolonel Lennuyeux, die van de Vietminh door generaal Van Tien Dung. De „Bedrijfsunie Textiel", waarin de vakbonden van textielarbeiders zijn ver enigd, heeft een telegram gezonden aan de textiel-werkgeversfederatie waarin gezegd wordt dat de werknemersorganisaties het uitblijven van besprekingen over wijziging van de collectieve arbeidsovereenkomst zeer onbevredigend achten. In haar tele gram stelt de bedrijfsunie de eis, dat be sprekingen vóór 25 Juli moeten beginnen. Zouden de werkgevers niet voor 25 Juli met de bedrijfsunie tot besprekingen wen sen te komen dan zullen nadere maatre gelen worden overwogen. Een opzegging door de werknemers van de acht jaar bestaande C.A.O. per 1 September is dan niet uitgesloten. De Sociaal-Economische Raad kwam Vrijdagmiddag in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van prof. mr. F. de Vries. Nadat deze meegedeeld had, dat binnenkort de afkondiging is te ver wachten van de bedrijfschappen voor schil ders, stucadoors, steenhouwers en terrazzo- werkers. Lange tijd heeft de raad zich bezig ge houden met het ontwerp-advies inzake de instelling van een productschap voor zui vel. In een na dat onderzoek uitgebracht rapport aan de minister heeft de raad moe ten meedelen, dat zich bij het overleg ter zake ernstige moeilijkheden hadden voor gedaan, Uit het thans aan de raad voorgelegd^:; moeilijk. Principieel gesteld moeten de re- ontwerp-advies bleek, dat een deel van de raad in overweging gaf van de instelling NIET ZONDER REDEN HEERST |N FRANKR'JK GROTE OPWINDING OVER DE SITUATIE IN INDO-CHINA OOK DE ONTWIKKELING IN MAROKKO EN TUNIS ZOWEL ALS DE PROBLEMEN ROND DE EUROPESCHE DEFENSIE GEMEENSCHAP GEVEN VOLDOENDE AANLEIDING TOT ONRUST. SP MAAR U MAG DRIE KEER. RADEN WAAR DE FRANSEN ZICH MOMENTEEL HET MEEST OVER OPWINDEN CEN NIET ALLÉÉN DE FRANSEN») van een productschap af te zien. Een ander deel zou zich met de instelling van een pro ductschap zuivel kunnen verenigen. Het geschilpunt betreft uitsluitend de kwestie van de pariteit. Is het nu gerecht vaardigd, dat de wetgever de knoop door hakt? Wij hebben een bedrijfschap voor zuivel, dat in het landbouwbeleid een be langrijke taak heeft. Het productschap zal die taak van het thans bestaande bedrijf schap overnemen. Wij geven de regelingen nu in handen van een publiekrechtelijke or- ga.nisate van de belanghebbenden, ofwel in handen van de rijksoverheid, van een cen traal bureau. Deze keuze is volgens de voorzitter prof. Van der Grinten niet zo gelingen worden uitgevoerd door de betrok kenen zelf en niet door de centrale over heid. „Wij willen met de P.B.O. de depar tementen juist terugdringen tot departe menten van algemeen bestuur, aldus prof. v. d. Grinten, „het achterwege laten van een productschap zou een stap achteruit zijn". Pariteit op de lange baan? Momenteel heeft er in het bestuur van het bedrijfschap een werknemer zitting in het bestuur. Men is nu van werkgeverszij de bereid om het bestuur samen te stellen op de basis 9 werkgevers- en maximaal 5 werkn emersvertegenwoordigers. Naar de mening van de heer Van der Grinten, weergegeven in het amendement, zou het aantal werknemersvertegenwoordi gers in de tweede periode kunnen worden uitgebreid, waarop dan, na 4, 6 of 8 jaar de pariteit zou kunnen worden bereikt. Het lid Lageveen kon zich aansluiten bij de opvatting-Van der Grinten. De opmer kingen van de werkgevers in de zuivelin dustrie over het nog „onrijp" zijn van de werknemers in die industrie getuigt vol gens hem van arrogantie over eigen kun nen. Hij is van opvatting, dat er een be slissing moet komen. Overleg heeft thans geen zin meer. Vele leden kwamen hierna met argumen ten voor en tegen. Zo merkte prof. Friete- ma op, dat geen advies in positieve zin zal mogen worden gegeven, wil het overleg nog enige zin hebben. Na re- en dupliek werd besloten, de raad de vraag voor te leggen of, hoewel het be drijfsleven niet tot overeenstemming is ge komen, de minister moet worden geadvi seerd over te gaan tot de instelling van een productschap voor zuivel bij de wet. Zestien leden verklaarden zich voor, een- eti-twintig tegen het geven van een der gelijk advies aan de minister. De organisatie-commissie werd opdracht gegeven het ontwerp-advies opnieuw te la ten formuleren, waarbij met de heden ge maakte op- en aanmerkingen zal worden rekening gehouden. Nu de zomer en de vacanties weer zijn aangebroken komen van vele zijden be richten over activiteiten van diverse bin nen- en buitenlandse organisaties voor vrij willige werkkampen, waar de jeugd uit verschillende landen bijeen komt en va- cantie paart aan arbeid, die gestalte krijgt in hulp op het land, bouw van jeugdtehui zen, scholen, enzovoort. Zo heeft in ons land vorig jaar de Coör dinatie Commissie Hulpwerk van de UNESCO verschillende werkkampen in het getroffen gebied georganiseerd. Aan haar activiteiten die in de persoonlijke nood- sfeer lagen, is thans een einde gekomen. Er valt echter in het voormalige noodge- bied nog veel te doen, dat van groot be lang is voor de dorpsgemeenschap doch dat niet door de overheid wordt gefinan cierd of uitgevoerd. Daarom organiseert de United Nations Asociation of Great Britain and Northern Ireland dit jaar en wel van 18 Juli tot 22 Augustus, en zo nodig langer in sa menwerking met de C.C.H. een internatio naal werkkamp te Nieuwerkerk op Schou- wen-Duiveland. Nederlandse jongeren, die aan dit kamp willen deelnemen, kunnen zich opgeven bij het secretariaat van de C.C.H.Spaarne- straat 57, Velsen, dat ook gaarne alle na dere informaties zal verstrekken. Directie Arbeidsvoorziening ingesteld Bij het departement vanSociale Zaken en Volksgezondheid is onder gelijk tijdige opheffing van de Rijksdienst Uit voering Werken (D.U.W.) en van het Bureau Werkgelegenheid met ingang van 1 Juli 1954 ingesteld een Directie voor de Arbeidsvoorziening. In de interdepartementale functie van commissaris voor de werkgelegenheid, thans vervuld door prof. dr. Fred. L. Po lak, wordt door de nieuwe organisatie op andere wijze voorzien. Aan prof. Polak is eervol ontslag verleend, onder dankbe tuiging voor de belangrijke door hem be wezen diensten. Hij heeft zich bereid ver klaard verder op te treden als persoonlijk adviseur van de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid. Tot directeur-generaal voor de arbeids voorziening en als zodanig tot directeur- generaal van het Rijksarbeidsbureau is benoemd dr. ir. D. R. Mansholt, laatstelijk directeur van de D.U.W. en waarnemend directeur-generaal van het Rijksarbeids bureau, tevens belast met de voorbereiding van de reorganisatie der rijkszorg voor de aanvullende werkgelegenheid. De interdepartementale commissie voor de werkgelegenheid zal worden opge heven. Het daaruit voortgekomen Coördi natie-college voor Openbare Werken (C.O.W.) zal fungeren als interdeparte mentaal coördinatie-college voor het beleid inzake de aanvullende werkgelegenheid. Dr. ir. D. R. Mansholt wordt belast met het voorzitterschap van het C.O.W. Het leek met het oog op de „zomer", waarvan wij tot nu toe hebben mogen ge nieten, een roekeloze onderneming van het mannenkoor Haarlems Zanggenot, het ge mengde koor St. Caecilia, het Hoogoven mannenkoor en de muziekvereniging Har monie Crescendo om gisteravond een con cert in de muziektent van „Dreefzicht" in de Haarlemmer Hout te geven. Maar de durf van deze verenigingen is beloond met onverwacht gunstige weersomstandigheden. Er was vrijwel geen wind en we zagen zelfs de zonnestralen dartel door de bladeren spelen en flitsend weerspiegeld worden door de glanzende muziekinstrumenten. Inder daad was dit een prachtige stille avond, waarvan de rust alleen verstoord werd door motorgedaver. Maar misschien wordt in de toekomst ook voor muziek het verkeer om gelegd, zoals voor sportgebeurtenissen Het voor deze avond vastgestelde pro gramma was uiteraard gevarieerd. Het was over het algemeen wel passend bij de terrassfeer, vooral voor wat het aandeel van Harmonie Crescendo betrof, welk corps met Jubelklange, de wals „A toi" van E. Waldteufel, een selectie van muziek uit de operette „In het witte paard en „Op een Perzische markt" van Ketelby het muzi- kalae amusement bracht. Doch werkjes als „O Jesu Christe" van J. van Berghem moet men voor avonden als deze niet kiezen. Want bier horen bestellen en tegelijk luis teren naar deze liturgisch getinte composi tie was onverenigbaar en onaanvaardbaar. Over het algemeen waren de prestaties op dit concert behoorlijk. De zang van de liedertafel van Haarlems Zanggenot ken merkt zich door de principes van de diri gent P. J. Potgieser, die terecht gave klank van bescheiden volume stelt boven een ge forceerd aanzetten van de toon, met alle daaraan verbonden gevaren van onwellui dendheid en onzuiverheid. Te betreuren was het, dat de fijnere nuanceringen vaak door het verkeerslawaai verloren gingen. Van de nummers, die het mannenkoor zong, had de Ballade van de twaalf rovers, mede door de verdienstelijke zang van ba- riton-„solisten" een verdiend succes. Het Hoogoven-Mannenkoor, eveneens geleid door de heer Potgieser, liet zich in „De Staalwerkers" hier en daar wat te veel gaan. Veel beter van klankverhouding was N. H. Andriessen „Nimmer Nacht". Het gemengde koor St. Caecilia", geleid door Gerard de Barbanson, onderscheidde zich onder andere met werken van Van Berghem, van Mever en Vranken door be schaafde, expressieve zang. De mannen- vleugel mag wel versterkt worden tegen over het dominerende aantal sopranen en alten. In combinatie gaven de koren van de heer Potgieser nog stoere voordrachten van „Domine Salvam fac" (van Giessen) en een lied van de Adriatische Zee van Goto- van. En in samenwerking met Harmonie Crescendo zongen deze mannenkoren als slot van de avond het genoemde effectstuk van Ketelby met zijn pseudo-exotisme. Wat Harmonie Crescendo op dit concert aan muzikale waarden gaf, culmineerde in „Judex" van Ch. Gounod, waarmede de di rigent Jac. J. Bijster zijn corps met op vallende toonvastheid, zuiverheid en pak kende uitdrukking voor de dag liet komen. Voorwaar het „spoorkorps" op zijn best! P. ZWAANSWIJK Dinsdagavond 13 Juli geeft de organist van de Grote Kerk in Beverwijk, G. J. Moed, zijn vierde zomeravondconcert op het vermaarde Müllerorgel, met medewer king van de zangeres Hennie Laméris. Het programma bevat orgelwerken van J. S. Bach (Preludium en Fuga H moll) César Franck (Pastorale) en Andriessen (Pre mier Choral). De vocale werken zijn van Kopp (1717), Strattner (1691), Handel, Andriessen en Mengelberg. Alle huizen in mijn blok zijn voorname lijk kantoorgebouwen. Ik heb een kamer in een van die huizen. Daarin woon ik nu vier jaar. Door de ramen aan de voorkant kijk je op een gracht, door de ramen aan de achterkant op een oude binnenplaats en andere ramen, waarachter overdag geroe pen wordt en machines ratelen, 's Avonds is het stil. Als ik mij uit het venster buig kan ik hoog boven me tussen de daklijsten van mijn huis en het huis naast me de sterren zien. Onder de daklijst van het huis naast me brandt soms licht. Daar woont mijn buurman. Ik had hem tot op dat ogenblik nooit eerder gezien. Een avond werd er gebeld. Er stonden twee mannen. „Meneer", zei de één, in wie ik de por tier van het huis naast me herkende, „dat is meneer Van de Berg. Hij heeft de deur dicht laten vallen en nou wou ik even voor hem bij u doorklimmen". „Dus u bent mijn buurman", zei ik. „Ik kijk al vier jaar bij u in de kamer", zei hij met door niets gerechtvaardigde trots. Ik liet de heren mijn kamer binnen. Terwijl de portier op het binnenplaatsje rondscharrelde keek meneer Van de Berg belangstellend toe. „Dat linkerraam kun je altijd openschui ven", riep hij. „Het is niet ongevaarlijk", merkte ik op terwijl de portier aan de vensterbank hing en met zijn benen sloeg. „Hij is het gewend, meneer", zei Van de Berg achteloos en toen de portier verdwe nen was nam hij met enige woorden van dank afscheid. Een half uur later werd er opnieuw ge beld. Voor de deur stond de heer Van de Berg, ditmaal met een andere man. „De portier is niet teruggekomen meneer en nou wou mijn zwager hem even gaan zoeken". De zwager tikte aan de alpino pet. „Komt u binnen", zei ik koel. Terwijl de zwager langs dezelfde weg naar boven klauterde keek Van de Berg weer toe. Ik zag dat mijn buurman een onberispelijke, welgesneden, grijze hoed droeg. De zwa ger verdween en het duurde geruime tijd voordat er twee hoofden voor het raam verschenen. „Van de Berg", riep de zwager, „de sleutel past niet". Van de Berg boog zich voorover. „Ik heb Klaas toch nog meer sleutels meegegeven", riep hij terug. „Maar die passen ook niet", riep nu de portier. „Probeer jij 't dan eens Willem", riep Van de Berg weer. De twee hoofden verdwenen, enige mi nuten later waren ze terug, ,,'t Gaat niet", riep Willem. Van de Berg vloekte. „Komt u dan zelf", riep Klaas nijdig. „U permitteert meneer", vroeg Van de Berg mij. „Natuurlijk", zei ik en terwijl ik het raam achter hem sloot zag ik hoe hij door de twee anderen werd opgehesen, de hoed op het achterhoofd. Hun raam werd dichtgeschoven en ik heb ze nooit meer teruggezien. J.V. ADVERTENTIE VOOR In Rotterdam zal met ingang van 1 Sep tember a.s. worden begonnen met een ver pleegstersopleiding voor meisjes die de leeftijd van 18 jaar nog niet hebben be reikt. Dit om tegemoet te komen aan de grote behoefte aan verplegend personeel, welke er op het ogenblik in Nederland bestaat. Om te kunnen deelnemen aan deze twee jaar durende cursus gesplitst in een theoretisch en een practisch gedeelte moeten de meisjes wel de leeftijd van 16 jaar hebben bereikt. Men meende dat een van de voornaam ste oorzaken van het verpleegsterstekort schuilt in het feit, dat veel meisjes, die vroeger de verpleging zouden hebben ge kozen, nu haar krachten wijden aan ander sociaal werk. Om de materiële zijde van het verpleeg stersvak aantrekkelijker te maken, zijn er bij B. en W. van Rotterdam voorstellen in overweging tot tegemoetkoming in reis- en kledingkosten. Na afloop van de oplei ding kunnen de cursisten zonder verdere vooropleiding als leerling-verpleegsters in de ziekenhuizen worden geplaatst. Voor de ogen van enkele van zijn col lega's is Vrijdagavond de 36-jarige a-gent van de rijkspolitie W. M. van der Sande uit Terheyden nabij Etten (N.-B.) veron gelukt. De agent reed op een motor met zijspan in een S-bocht. Nadat hij door de eerste bocht was gereden, wipte het zijspan op, waardoor de motoxriider de macht over het stuur verloor en in de tweede bocht met zijn hoofd tegen een uit tegenovergestelde richting komende militaire vrachtwagen botste. Hij is vrijwel onmiddellijk daarna over leden. De agent laat een vrouw en twee jonge kinderen achter. Aan jhr. mr. M. van der Goes van Na- ters te Wassenaar is op zijn verzoek ont slag verleend als secretaris van de voor lopige natuurbeschermingsraad. In zijn plaats is benoemd mr. H. J. Timman, refe rendaris2e kla-sse bij het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Het secretariaat van de raad blijft voor lopig gevestigd in dat ministerie. De raad heeft dezer dagen zijn vijftig ste vergadering gehouden. Namens de mi nister bracht mr. F. P. Th. Rohling, hoofd va-n de afdeling Oudheidkunde en Natuur bescherming hulde aan de raad voor het belangrijke werk tot dusverre verricht. Hij sprak de hoop uit, dat het ontwerp- natüurbeschermingswet, dat thans een on derwerp van interdepartementaal overleg uitmaakt, wet geworden zal zijn, voor dat de voorlopige natuurbeschermingsraad aan zijn honderdste verjaardag toe zal zijn.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5