Vacantie met prikker en douche ontwerpt kapsels Keerzijde van het Amerikaanse leven is een dorpsfeest Maison „Tr/eny" Wat is Moccona Gietwerkfabriek in Ulft beleefde grote groei JANNEKE DUCRO WANDELING LANGS DE WINKELRAMEN Tuinkruiden Moccona is een nieuw product van Douwe Egberts: 100°/0 kwaliteitskoffie in direct oplosbare vorm. Lekker...en gemakkelijk! Want Moccona stelt U in staat om in enkele tellen een kop lekkere koffie te maken, juist op die momenten, als gewoon koffie zetten U te lang duurt. U bent b.v. alleen thuis en hebt trek in een kop koffie. Moccona is een uitkomst. Onverwachte gasten.de koffiedirect klaar! Douwe Egberts Moccona is verpakt in een luchtdicht glazen potje met een handig schroefdeksel. Smaak en geur blijven daardoor volledig bewaard. Neemt direct zo'n potje in huis Prijs f 3.- per potje, voldoende voor ca. 35 koppen lekkere koffie. Niet ongezien ermee de keukenkast in! Cr. Houtsfr. 26= -Haarlem Perm.c/esgew.-z kroes DRU 200 jaar ZATERDAG 10 JULI 1954 <V oor rouw „U zult even moeten wachten", zegt Janneke Ducro, „het is al meer dan kin derbedtijd. Of gaat u maar even mee, dan kunnen we ze er samen onder stop pen." Bob, vier jaar en Marjon, drie jaar, hebben hun bedjes in één kamertje; de familie Ducro is trouwens klein behuisd. Té klein behuisd, zoals ik heb geconsta teerd, toen ik door het atelier van de Haarlemse beeldhouwster de huiskamer bereikte. Er staat daar een nieuw werkstuk, een drie meter lang relief, bestemd voor het Christelijk Lyceum in Haarlem-Noord. Om het licht een beet je behoorlijk op haar handen te kunnen krijgen en toch nog de mogelijkheid te verkrijgen een doorgang te hebben, moest het hele gevaarte op een draaiend onderstel worden geplaatst. Een ver nuftige oplossing, ongetwijfeld, maar het zou beter zijn, als het niet nodig was. Enfin, ik mag dan zien hoe de beide bengels, met rode wangen van slaap en gezondheid, te slapen worden gelegd. En daarna kan Janneke Ducro even rustig gaan zitten. Jonas, de bruine SMS fïSjfl' SS' liifil meteen klaargemaakt en" met een nadrukkelijk knikje in de richting van haar man „het smaakte best". Hij knikt terug. Op zijn tafel ligt een half afgewerkte tekening, waaraan hij heeft zitten werken, voordat ik kwam. Aan de wanden van de kamer hangen andere tekeningen: een goed getypeerde Don Quijote, een tere theeroos in fijne tinten. Ik moet er telkens naar kijken maar mijn bezoek geldt de beeld houwster. „Hoe bent u begonnen?" „Kunstnijverheidsschool en verder practische en theoretische studie bij Theo van Rhijn." „En uw eerste opdracht?" „Daaraan is een grappige herinnering verbonden. Het was vlak na de oorlog en ik was nog heel jong, net twintig ge worden. Ik moest naar Ede om me aan het college van Burgemeester en Wet houders te presenteren en ik had, om er een beetje ouder uit te zien, een man telpakje aangetrokken en een hoed op gezet. Ik was nogal zenuwachtig, dat wil ik eerlijk bekennen. Om een beetje tot rust te komen, ging ik even een kop koffie drinken in een café. Ik zat er echt een beetje te suffen en na te den ken over het komende onderhoud, ter wijl ik op een half verstrooide manier naar een meisje keek, dat aan de andere kant van het lokaal zat. Ik herkende haar pas, toen ik opstond, want ik was het zelf! Ik had steeds naar mijn spie gelbeeld zitten staren zonder die vreemd geklede figuur te herkennen!" Ondanks haar jeugdige leeftijd mag de productie van Janneke Ducro gezien worden. Zelfs wanneer ik mij bepaal tot haar werkstukken, die in Haarlem of de naaste omgeving te vinden zijn, wordt het al een hele lijst: beeldhouwwerk voor het Coornhert Lyceum, symboli sche voorstellingen, betrekking hebbend op de vaklokalen, een portret van Wenckebach voor de Hoogovens in Vel- sen, beeldengroepen voor het Huis te Zaanen. Iedereen kent nog het aangrij pende rampmonument, dat zij in op dracht van het gemeentebestuur voor Oude Tonge maakte. Maar ook Den Haag, Wageningen, Oisterwijk en Apel doorn kunnen tot in lengte van dagen haar werk bewonderen. „Ik heb een voorliefde voor het ma ken van beeldhouwwerk aan gebou wen," zegt zij. „Ik voel me dan als het ware opgenomen in de nijvere sfeer, die in die gebouwen heerst en dan vlot het eens zo goed." „En kunt u in uw kinderen ook al enig artistiek talent ontdekken?" „Om u de waarheid te zeggen: hele maal niet! Of het zou bij Marjon moe ten zijn, die een uitgesproken gevoel voor rhythme heeft. Als de radio aan staat, trappelt en wiegt ze precies op de maat mee, hoe snel de cadans ook is. Misschien zit er een ballerina in, maar als dat niet het geval is, vinden we het ook goed." Beeldhouwen is een fors ambacht, maar Janneke Ducro is door en door vrouwelijk. Het liefst en het meest praat ze over hetgeen aan haar vrouw-zijn verbonden is: de omgang met de kinderen, die steeds een beroep op haar kunnen doen, ook al is ze druk bezig. De keuken is haar even ver trouwd als het atelier en ze heeft altijd een ogenblik over om zich voor het te ken-, schilder- of mozaïekwerk van haar man te interesseren, zoals hij trouwens met genoegen de uitheemse gerechten van zijn vrouw proeft. TINEKE RAAT Janneke Ducro poedel „ik knip hem zelf, dat is ook zo iets als boetseren, begrijpt u wel?" zegt mijn gastvrouw heeft zich aan haar voeten gevleid en bedelt af en toe om te worden aangehaald. In de witte kat op de stoel Poeske voor zijn vrienden herken ik het levensechte dier, dat zich tegen een kinderfiguurtje schurkt: een charmant beeldengroepje in gips, dat in een hoek van het atelier staat. Binnen vijf minuten is alle stijfheid uit het gesprek. Dit is geen interview, dit wordt een gezellig babbeltje met een jonge vrouw, die haar verantwoor delijke taak van moeder prachtig weet te combineren met haar werk als kunstenares. „Liefhebberijen buiten mijn werk?" herhaalt zij mijn vraag. „Ik heb er een heleboel, maar" het komt er met een zucht uit „ik kom ook een heleboel tijd te kort. Een van mijn hobbies heeft een practische betekenis: ik maak zo veel mogelijk mijn eigen kleren en die van de kinderen. Nog pas heb ik tussen twee opdrachten door twee jurken klaar gekregen. Verder, maar dat is eigenlijk een liefhebberij van mijn man, die op mij is overgeslagen, leggen we een col lectie platen aan van volksmuziek uit verschillende landen. En dan ben ik dol op ballet en dat heeft rechtstreeks be trekking op mijn werk, omdat de vloeiende bewegingen mij inspireren." „Je vergeet nog een belangrijk ding," brengt Hans Ducro zijn vrouw in her innering. „Je buitenlandse recepten." „Dat wou ik jou juist laten zeggen, want jij bent per slot van rekening proefkonijn. Ja, koken doe ik bijzonder graag. Een paar dagen geleden vond ik in een Amerikaans blad een Spaans re cept voor een rijstgerecht. Ik heb het Nü de zomer zich zo herhaaldelijk van zijn winterse kant laat zien, is het wel te begrijpen dat sommige mensen be sluiten het pension maar af te zeggen en de veertien vacantiedagen rustig thuis te blijven. Er wordt heerlijk uit geslapen, veel gelezen en piano gespeeld of andere plezierige dingen gepleegd en zodra de zon even wil schijnen in de tuin gezeten. Voor dat ogenblikje „tuin- zitten" heb ik iets handigs ontdekt: een limonadeprikker. Dat is niet een voor werp om mee in uw limonade te prik ken, want daarvoor zou geen zon en tuin nodig zijn. Het is een metalen met plastic bespoten staaf, ter grootte van een wandelstok, die onderaan in een spitse punt eindigt en bovenaan in een bekervormig gekrulde spiraal uitloopt. In die „beker" past een glas. Zodra wij een zonneplekje in de tuin zien, prik ken wij de limonadeprikker daar diep in aarde of gras, zetten onze stoel er naast, vullen een glas met coca-cola, citroen-tonic of frambozenlimonade en zetten dan het glas in de prikker. Iedere keer een slokje terwijl de zon schijnt, dan is het glas net leeg zodra het weer gaat regenen. Van prikker tot plastic-fles is maar een klein stapje en die plastic fles is heel practiseh voor de reis. Er zijn zelfs zakflacons gemaakt van dit soort plastic dat flexible plastic heet. De flessen en flacons zijn: -één onbreekbaar, twee, kunnen tegen stootjes en stoten, en, drie, zij zijn reuk- en smaakloos. De fles kan driekwart liter vocht bevatten. Behalve benzine kan er zonder schade iedere nattigheid in worden bewaard. De flacon heeft een schroefdop, de flès heeft behalve dat, een kettinkje waar de dop aan vastzit en een beugeltje om hem te laten bungelen. Voelt u er verder iets voor uw douche mee op reis te nemen? Dat kan name lijk best. Dat wil zeggen, ik bedoel niet de douche uit uw badkamer, maar een rubber waterzak. Hij lijkt op de be kende warmwaterzak, waar ge 's win ters (en in Nederland ook vaak 's zo mers) mee naar bed gaat. Deze rubber- zak is evenwel groter: hij kan acht a tien liter water mannen en heeft aan Een van de bekendste kappers in Londen is Raymond' Mr. Teezie-Weezie. Hij heeft twee salons in Mayfair en een in Knightsbridge, de twee gedeelten van Londen waar de modieuze vrouw haar kleren en sieraden koopt en waar Elisabeth Arden, Helena Rubinstein, Lancöme en Yardley haar beauty salons hebben. De prijzen in de drie „studio's" zijn lichtelijk verschillend; in de duurste salon zijn de dikste ta pijten en aan de roomkleurige wanden hangen bouquetten van glazen anjers, chrysanten en rozen, die een zacht ge kleurd licht doorlaten. Men kan zich (voor een zekere prijs) een haarstijl laten ontwerpen en knip pen door Mr. Raymond in eigen per soon. Voor een extra guinea maakt hij een schets van zijn ontwerp. Wanneer de grote dag gekomen is gaat U met stijle haren en een hoop vol bonzend hart naar Mayfair. De jonge dame in nauwsluitend zwart met de zo moderne, nonchalante coiffeure (kam Uw haar naar voren in een pony, de twee zijden naar achteren, borstel het tot het glanst en zo dat het haar in een horizontale lijn langs Uw achterhoofd valt en Uw spiegel vertelt U hoe zij er uit ziet), brengt U naar de garderobe, waar U Uw jas achterlaat. Een andere dame in champagne-wit gekleed deze keer, brengt U naar een stoel voor een luxueuze kaptafel. Mr .Raymond's persoonlijke assistent neemt met voorzichtige vingers Uw collier en Uw oorbellen af en legt een boek met foto's van een 50-tal model len voor U op de kaptafel. Mr. Raymond arriveert, gevolgd door vier of vijf assistenten. Hij doet denken aan een specialist op zijn ronde door de onderkant in een van de hoeken een klein kraantje. Aan de bovenkant is een rond houten handvat gefabriceerd om de zak gemakkelijk te kunnen dra gen als hij gevuld is. Moet de zak als douche dienst doen, dan wordt hij met zijn tien liter inhoud ergens in de hoog te opgehangen. Aan het kraantje wordt een slangetje met sproeier geschoven en de douche is gereed voor gebruik. Zo lang de zaak nog nieuw is, is het water er in niet geschikt voor drinkwater. Het zou naar rubber ruiken en smaken. Voor drinkwater kan men beter een waterzak van doorschijnend zwaar plas tic nemen. Zo'n plastic waterzak is lich ter in gewicht dan de bekende canvas zakken. Alleen valt aan te raden bij het kopen meteen in de winkel te onderzoe ken of de zak goed is. Een enkele maal gebeurt het namelijk dat er een lasfout in een van de naden zit en dan lekt hij. Dit is dadelijk te constateren door er water in te gieten. Lekt hij nü niet, dan zal hij gegarandeerd nooit lekken. Zeilers zullen bij hun kokerij op de boot het liefst gebruik m-aken van buta- gas. Er is een nieuw buta-gasstel ge fabriceerd dat 16 tot 20 uur; kan bran den. Het stel weegt drie kilo. Het buta- gas is in alle desbetreffende zaken bij te vullen. Ook voor huiselijk gebruik is het butagasstel aan te bevelen. Het grote voordeel van butagas boven een spiri tusbrander is wel dat de pannen niet vuil worden. Aan de buitenkant ten minste. Iedere nylon-dragende vrouw dient tegenwoordig 's avonds zo het een en ander uit te spoelen. Voor haar is het heel gemakkelijk om op reis een droog lijntje met een paar plastic knijpers mee te nemen. Zij worden opgeborgen in een doorschijnend plastic hoesje, waar bo vendien nog een paar kleine (plastic) zakjes met waspoeder in zitten. Vooral dat laatste vind ik een vernuftig idee. Het kan verrukkelijk zijn om in de vacantie slordig en met verwaaide ha ren buiten te lopen, maar 's avonds te rug in het hotel en vóór de maaltijd zullen we het minstens even verrukke lijk vinden om ons weer netjes te ma ken, de make-up te verzorgen en alle zand, strootjes en sprietjes uit het haar te borstelen. Bij deze prettige bezigheid kan ons het beeldige toilet-koffertje helpen dat mede dienst doet als toilet tafel. Ik schat het plusminus 25 centi meter lang, 20 breed en 7 dik. Het heeft een spiegel aan de binnenzijde van het deksel. In het koffertje bevinden zich van plastic gemaakt: drie flesjes, vier crêmepotjes plus een poederpot en nog een uitneembaar bakje, waarin bijoute rieën en zo kunnen worden geborgen. Behalve dit alles blijft er ruimte over voor andere dingen. Het koffertje is in twee maten verkrijgbaar in groen of bordeauxrood. Het is een ideaal voor de goedverzorgde vrouw. Maar helaas, door zijn prijzigheid zal voor velen dit ideaal wel een illusie blijven. ANNEKE. een ziekenhuis, omgeven door ver pleegsters. Hij heeft een korte snor op de bovenlip en draagt altijd een zwart fluwelen jasje en een stropdas. Hij laat zijn handen door Uw haar spelen, neemt een lok tussen zijn vingers en laat het achteloos vallen, steekt een cigaret op en gaat een paar stappen achteruit om Uw profiel te zien. Dan bladert hij in het modellenboek en toont U de stijl die hem geschikt lijkt. „Ongeveer als deze foto. Op het voor hoofd teezie-weezies (een van zijn spe ciale woorden; het betekent losse vlok jes haar, licht gekruld), het haar naar voren gebracht over de oren. En high lights. Uw haar heeft een mooie kleur, maar het heeft lichtvlekken nodig om het interessant te maken". Hij wenkt een van de vrouwelijke assistenten die in de achtergrond op in structies wachten en geeft haar tech nische inlichtingen. Zo en zo veel basic-blond op sommige plaatsen in de pony, op het zij-haar en op de krullen in de nek. Een andere assistente wordt geroepen. „Miss Jennifer, U geeft het haar een permanent-wave, hier en hier en hier". Het resultaat, na drie uren verven, wassen, permanent-waven en kappen is een glanzend hoofd, glad op de kruin, krullen om het gezicht en in de nek, opgelicht door de beroemde high-light. U betaalt de glimlachende cassière, U wordt in Uw jas geholpen, U daalt de zachte trap af, een nieuwe vrouw, beter, mooier, liever, gelukkiger. En in de zonnige straat spiegelt U zich in elke winkelruit en voelt zich de best- gekapte vrouw in Londen! CHRISTINA Hoe vindt u deze jumper? Het model is exclusief en kleedt sportief doch ook decent. De kleur is donkergrijs zonder garnering. De grove steek maakt het model zeer geschikt vopr slankere figuren. Langzamerhand zien we ook in Hol land het gebruik van verse tuinkruiden toenemen, een verheugend verschijnsel, want verse kruiden zijn veel beter dan de scherpere specerijen. Ze bevatten geen schadelijke stoffen en werken niet prikkelend, terwijl ze toch erg smake lijk zijn. Tuinbonen met bonenkruid. 1 kg. tuinbonen, y2 1. kooknat of melk, 20 gr. boter, 20 gr. bloem, 2 eetlepels fijngesneden bonenkruid. De tuinbonen gaar koken op de gewone wijze en van het kooknat of de melk met de boter en de bloem een gebonden saus maken (rouxsaus). Hierdoor het gesneden bonenkruid roeren en de saus op smaak maken met zout en/of aroma. Dan de tuinbonen aan de saus toevoe gen. Stamppot met tuinkers. 2 kg. aardappelen, 350 gr. tuinkers, margarine, melk, zout. De aardappelen koken en hiervan met de boter en (kokende) melk een luch tige puree maken. De tuinkers zeer fijn snijden en vlug door de puree roeren. De stamppot even doorwarmen en op dienen met gebakken spek of een ge- oakken kaasplak. Bieslooksoep. 1 1. water of groentenat, 40 gr. bloem, 40 gr. boter, zout, 3 a 4 blokjes, 3 lepels fijngesneden bieslook. De blokjes oplossen in het water of groentenat en van boter, bloem en Douillon een rouxsoep maken. Hieraan de fijngesneden bieslook toevoegen. ADVERTENTIE M IS (Van onze correspondent in Washington) Het lange weekeinde van de vierde Juli, het feest van de Amerikaanse onafhanke lijkheid, is weer voorbij. Op Onafhankelijk heidsdag (begin Juli) en op de dag van de Arbeid (begin September) pleegt een record aantal auto-ongelukken te gebeuren. Het is zelfs zo erg geworden, dat president Eisenhower, op zijn laatste persconferentie vóór het feestelijke weekend, een beroep deed op de pers, om vermanende woorden te richten tot de automobilisten. De onge lukken worden veelal gemaakt door hen, die in geforceerd lange tochten de grote stad ontvlieden op zulke dagen. Maar er wonen altijd nog veel meer Amerikanen in dorpen dan tussen wolkenkrabbers en in die dorpen is de viering van de vierde Juli bijzonder genoeglijk. Het dorp Vienna, een plaats van 1500 inwoners in de staat Virginia, heeft de ge woonte deze dag een aantal buitenlanders, die te Washington verblijf houden, te gast te vragen om het feest mee te vieren. Eerst in huiselijke kring bij diverse families en later met de gehele bevolking in het park. Verademing Welk een verademing is het de warme stad te ontvluchten (het was de laatste da gen steeds tussen de 95 en 100 graden in Washington) en een hele dag niets te doen dan praten, in het gras zitten en eten. Bui ten is het wel tien graden koeler dan in de stad en in de witgeverfde houten huizen, dikwijls op een heuvel gebouwd, heeft men nauwelijks air-conditioning" nodig. Telkens lopen weer andere buren binnen voor een praatje. Iedereen wordt meteen bij zijn voornaam genoemd en iedereen ver trekt met de vriendelijke opmerking, dat hij of zij het zo bijzonder aangenaam heeft gevonden je te ontmoeten, zelfs al is er geen gelegenheid geweest een woord te wisselen. Tevreden warm gevoel Een tevreden, warm nationaal gevoel is onmiskenbaar op deze dag. Geen verbeten nationalisme en geen oratorische toespra ken. In het park begint het feest met een gebed, dat de predikant uitspreekt. Nie mand wil al die ouders en kinderen, die in het gras zitten met een speech vervelen of opzwepen. Als de mannenzangvereniging het volkslied en het staatslied zingt (Carry me back to old Virginia), staat men braaf op, maar verder komt het riet. Ook de negers doen mee met zulk een feest. Een zestal smetteloos geklede negers zong vrome liederen in de schemeravond. Het is opvallend, dat alleen de negers zich ADVERTENTIE Met simpelweg vragen omMAIZENA DURYEA bent U er niet. Soms niet. Want het kan gebeuren dat U dan met iets anders thuis komt, dwars tegen Uw wensen in. En dan liggen teleurstellingen op de loer. Want 't welslagen van Uw maaltijd valt of staat met 't bindmiddel dat U voor Uw groenten, soepen en sausen gebruikt. Neem daarom nooit met minder genoegen. MAÏZENA DURYEA moet het zijn. U moet echter niet alleen DURYEA vragen, maar ook toezien dat U 't krijgt. Enwaarom zoudt U met minder tevreden zijn t ADVERTENTIE 5 Per. haarverven bij dergelijke gelegenheden met zorg kier den. De andere mannen lopen rond in kleu rige hemden, die over de broek heenvallen en een das doen zij alleen om als ze naar de stad moeten. Niemand was dronken en niemand was luidruchtig. Er werden volksdansen uitge voerd, een orkestje van schoolkinderen speelde en tenslotte toen de nieuwe maan boven de bomen rees, werd een vuur werk afgestoken. Het slot van het feest was in volmaakte harmonie met de gehele dag: geen dramatiek, geen opwinding, al leen het genoegelijke van een zomerdag en een zomeravond buiten. Iets, dat karakte ristieker is voor de Verenigde Staten dan sensationele berichten over verkeersonge lukken of misdadigheid in de grote steden. ADVERTENTIE PRACHTIGE RESULTATEN met NIEUWSTE en SNELSTE HAARVERF-METHODE eerste en enige in Nederland MOLENDIJK'S KAPSALONS Santpoorterplein I Telefoon 19706 Buslijnen 3 en 4 ADVERTENTIE Vraagt geillustr. catalogus P. F. L. DE RIDDER HARTENSTRAAT 21, A'DAM C. Op 15 Juli zal de N.V. Diepenbrock en Reigers te Ulft haar tweehonderdjarig be staan vieren. Er zullen ongeveer honderd buitenlandse gasten uit 15 landen naar Ulft komen, om de festiviteiten bij te wonen. Speciaal voor hen is er een samenkomst belegd op Donderdag 15 Juli om half twaalf 's avonds in een speciaal ingerichte boerderij. Vooral na de laatste oorlog heeft de D.R.U. zijn vleugels uitgeslagen, hetgeen onder meer blijkt uit de personeelssterkte. In 1950 waren er bijna 1200 werknemers, in 1951 1500 en thans 1300. Het bedrijf is in 1754 gevestigd. Er werd in de gronden langs de Oude IJssel oer aangetroffen. Dit oer werd versmolten en gezuiverd en aangewend voor gietwerk. Naar deze delfstof heeft men toen het ge stichte dorpje genoemd: Oer, dat later ver vormd is tot Ulft. Tegenwoordig worden de grondstoffen betrokken van de Hoogovens te IJmuiden. Het is thans moeilijk geschoold personeel te krijgen. Vandaar dat getracht wordt krachten te halen uit Brabant, Friesland en Drente. Onder meer is er bij de D.R.U. een aantal Polen werkzaam, die in 1945 in ons land gebleven zijn. Van de huidige werknemers zijn er 7, die een diensttijd van 50 of meer jaren heb ben, 31 met een diensttijd van 40 jaar of langer en velen hebben hun zilveren jubi leum al gevierd. Het personeel zal op 15 Juli een oronzen standbeeld van 2,20 meter hoogte aanbie den. De opdracht tot het ontwerpen en vervaardigen van dit standbeeld, dat een ijzergieter voorstelt was gegeven aan Th. van Rheyn te Haarlem, doch deze heeft deze opdracht wegens gezondheidsredenen moeten overdragen aan een zijner mede werkers Chr. Elffers te Amsterdam. Dit standbeeld zal op 15 Juli onthuld worden. Van de totale omzet wordt thans onge veer 40 percent geëxporteerd naar ver scheidene landen ter wereld. Dit percen tage stijgt nóg steeds. Naast de vele lan den, waarheen de D.R.U. thans exporteert, worden er pogingen aangewend contact te krijgen met Australië, Mexico en het Mid den-Oosten. Vroeger werd er veel geëxpor teerd naar Indonesië, doch deze export is thans van weinig betekenis.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 9