Indonesische regering houdt met oppositie geen rekening z Subliem Bach-concert door Stuttgarter Kamerorkest STOFZUIGERS PANDA EN DE MEESTER-SCHURK Wereldnieuws Pijn op gezette tijden Chefarine „4" doet wonderen! Djakarta's raad uitgebreid Van 35 nieuwe raadsleden maar twee politieke tegenstanders De radio geeft Donderdag Eerste vakopleiding voor meisjes „Bots even tegen mijn motorfiets" Zeek ió ket zo Suggestie WOENSDAG 14 JULI 1954 J hoeft geen 'verloren dag' te betekenen. Meer nachtvergunningen in Rotterdam Examens Confectie-industrie begint Vraag aan taxichauffeur: H. J. MAERTENS N.V. Hilversum tegen plan tot samenvoeging gemeenten Gaat U met vacantie? H. PéTILLON. (Van onze correspondent te Djakarta) Men kan niet beweren, dat het huidige Indonesische kabinet, onder aanvoering van mr. Ali Sastroamidjojo, zich beijvert om de oppositie gunstig voor zich te stem men. Het omgekeerde is trouwens evenmin het geval. Maar nog nimmer tevoren heeft de regering zo duidelijk getoond, dat zij de oppositie „aan haar laars" lapt, als bij de benoeming van 35 leden van de Djakartase gemeenteraad. Bij die 35 nieuwelingen zijn er namelijk maar twee, die tot de opposi tie-partijen behoren, de overigen behoren vrijwel allen tot groepen, die de regering welgezind zijn. En al geschiedde de benoe ming dan bii presidentieel besluit, de ver antwoordelijkheid ervoor ligt natuurlijk bij het kabinet. Als men zich erover verwondert, dat de aanwijzing van nieuwe raadsleden in In donesië geschiedt door een besluit van de president en niet door een verkiezing, dan mogen wij eraan herinneren, dat Indonesië weliswaar reeds een heel eind op weg is naar zijn eerste verkiezingen, maar dat de uitvoering nog niet mogelijk is. Men is namelijk nog pas aan het registreren der kiesgerechtigden toe, een heel karwei, naar zich laat begrijpen, en een tijdrovend werk als men bijvoorbeeld bedenkt, dat in Ban doeng een slordige honderdduizend inwo ners „zoek" zijn. Er hebben zich daar reeds een kleine zeshonderdduizend inwoners laten registreren, doch volgens het kantoor van de bevolkingsregistratie telt Bandoeng zeker zevenhonderdduizend inwoners. Daerah De inwoners van Djakarta-raya (Groot- Djakarta) zijn echter vrijwel allen gere gistreerd en men heeft hier dus zeker aan de hand van die registratie de kiezerslijs ten kunnen opstellen. Wat dat betreft, staat dus niets een verkiezing van de ge meenteraad nog altijd de enige weg naar een werkelijk democratische volks vertegenwoordiging in de weg. Er is echter nog geen wet, die de verkiezingen in de daerah's regelt. Djakarta Raya is zo'n daerah (te vergelijken met een pro vincie). Het ontwerp van die wet ligt bij het parlement, dat er kennelijk geen prio riteit aan wil verlenen. Daardoor zal het nog wel enige tijd duren eer de daerah- verkiezingen wettelijk zijn geregeld. En zolang kon men en onder die „men" zijn dan de regerende partijen te verstaan niet wachten. Men achtte de huidige gemeenteraad, die uit 25 leden be staat, te klein. Op zichzelf is dat natuur lijk geen onredelijke opvatting. Djakarta telt een paar millioen inwoners. Als men dus dit getal van 25 daarmee vergelijkt en bijvoorbeeld ook zet naast de grootte der raden van de Nederlandse grote ge meenten dan is het inderdaad belache lijk klein en is het niet onredelijk, dat men het aantal op 60 heeft gebracht. Ook op de samenstelling zou men aanmerking kunnen maken. In de vorige Djakartase gemeenteraad do mineerden de Masjoemi en de andere oppositie-partijen. Het is zeer de Vraag of dit inderdaad de verhouding van het ogenblik waarin de lijn meer naar links getrokken is nog weer geeft. Doch om daaromtrent een oor deel te krijgen, had men de kiezers van Djakarta uitspraak kunnen laten doen. ADVERTENTIE 't Is altijd makkelijk bij U te hebben, die helpen direct! HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Klein koor. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Vacan- tieprogramma. 11.45 Platen. 12.00 Lichte mu ziek. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.50 Uit 't Bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Me dedelingen of platen. 13.20 Dansmuziek. 14.00 Cultureel programma. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Cello en piano. 16.15 Platen. Intermezzo: Tour de France. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: De Inter-Amerikaanse Conferentie te Cara cas. 18.00 Nieuws. 18.15 Tour de France. 18:25 Voor de jeugd. 18.40 Platen. 18.55 Ge sproken brief uit Londen. 19.00 Vrolijke muziek. 19.45 De tolken van de Verenigde Naties, klankbeeld. 20.00 Nieuws. 20.05 Om- roep-orkest en pianoduo. 21.05 Vijf Maanden Hoogspanning, hoorspel. 22.20 Amusements muziek. 22.40 Tour de France. 22.50 Sport- actualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Filmpro gramma. 23.4524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Ge wijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Klein koor. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.3312.40 Wij van 't land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Alt en piano. 13.45 Platen. 14.00 Pro menade-orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.40 Vocaal ensemble en solist. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Sopraan, hobo en orgel. 17.00 Voor de jeugd. 17.35 Platen. 17.40 Voordracht. 18.00 Platen. 18.15 Kamermuziek. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Piano. 19.25 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Amusementsmuziek. 21.00 Wonderlijke wetenswaardigheden. 21.15 Platen. 22.00 Voordracht. 22.15 Orgelconcert. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Pla ten. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de solda ten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Voor dracht. 20.20 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Zang en piano. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Beste Allemaal. En gelse litteratuurgeschiedenis. .(Op 224 m. en 75 m.). Men had dan natuurlijk nog even moe ten wachten. De vorige gemeenteraad zat al enige jaren en hij had ge loven wij nog wel even kunnen blij ven zitten, waarbij het parlement het in de hand had gehad te bepalen, hoe lang. Er was echter haast. De minister van Binnenlandse Zaken, prof. mr. dr. Ha- zairin, zei bij de installatie van de nieuwe leden van de (nog altijd voorlopige) ge meenteraad, dat de uitbreiding van het aantal leden urgent werd geacht. Al was hij de eerste, zo zei hij, „om te erkennen, dat de wijze, waarop dat was geschied, nog niet aan de door ons gestelde wensen voldoet", in verband met de huidige om standigheden en de bestaande mogelijk heden was „deze manier democratisch te noemen en gerechtvaardigd". Heteeen ver moedelijk wel als ketterij zal klinken in de oren van de burger, die zelf bepaalt en niet door zijn regering 'laat bepalen wie hem regeren zal, omdat hij deze op vatting over de rekbaarheid der democra tie niet kent. Deining Er zou natuurlijk over de benoeming van de nieuwe raadsleden niet zoveel dei ning zijn ontstaan, als er, overeenkomstig de wensen van de oppositie-partijen, méér pariteit was gebracht. Had de Masjoemi c.s. in de oude raad de meerderheid, de schaal slaat nu wel zeer door naar de an dere kant door de benoeming van maar twee „opposanten" op de 35 nieuwe vroede vaderen. De Masjoemi heeft haar misnoegen daar over niet onder stoelen of banken gesto ken. In een „statement" men gebruikt hier in zulke gevallen graag Amerikaanse woorden verklaarde de voorzitter van de Masjoemi, de heer Moh. Natsir, dat „de politiek, die de regering volgt, geen rechts politiek is, gebaseerd op democratische beginselen, doch een machtspolitiek, die zich niet stoort aan principiële en morele begrippen, doch uitsluitend berust op op portunisme". Als in een laatste stuiptrek heeft de oude gemeenteraad (van 25 leden en door de oppositie-partijen gedomineerd) in zijn vergadering vóór de uitbreiding een reso lutie aangenomen, waarin de wijze, waar op de uitbreiding werd doorgevoerd, ten zeerste wordt betreurd en verkiezingen in Djakarta-Raya binnen zes maanden wor den gevraagd. De resolutie werd aanvaard met 11 stemmen vóór (Masjoemi, P.S.I.: de oppositie), twee onthoudingen en vier tegen (van P.N.I. c.s. de regeringspartijen). Nu hebben de laatsten 33 zetels meer tegen de eersten slechts twee meer in de gemeenteraad van de hoofdstad des lands. Dat regeringspartijen en oppositie daar door niet nader tot elkaar zijn gekomen, kan een kind begrijpen. Sinds geruime tijd is in Rotterdam de behoefte gevoeld aan een later sluitingsuur voor inrichtingen van vermaak. Tot dusver was het zo, dat een zogenaamde nachtver gunning alleen aan dancings werd ver leend. De practijk toont echter, dat dit niet voldoende is. Een internationale havenstad dient voor het late avondvermaak een rui mer keuze te bieden, zoals ook elders re gel is. De burgemeester heeft daarom be sloten, om bij wijze van proef voor de tijd van een jaar aan iedere exploitant van een inrichting tot het verbruiken van eet- of drinkwaren, die daarom verzoekt, een ver gunning te verlenen om zijn inrichting tot vier uur 's nachts open te houden, mits na tuurlijk de wijze van exploitatie van de be trokken inrichting geen reden tot klachten heeft gegeven en de exploitant ook zelf te goeder naam en faam bekend staat. De inrichtingen waar het hier oin gaat, mogen om acht uur 's avonds voor het pu bliek worden opengesteld. Voorts moet vaststaan, dat er muziek wordt gemaakt. Het ligt namelijk in de bedoeling, de ge nomen maatregel tevens dienstbaar te ma ken aan het streven om de nijpende werk loosheid onder de beroepsmusici te doen verminderen. MULO-dipIoma Te Haarlem zijn geslaagd voor het MULO- diploma A: G. J. Boer, H. S. Ritman, A. Dui- veman, H. G. J. Hoevens, C. van Ossenbrug gen, H. v. d. Bos, W. J. Docter, C. F. Boots- ma, C. Boon, all®n Haarlem; J. S. Alblas, Santpoort, A. Luijten, Haarlemmermeer, P. J. van IJzendoorn, A. Tielrooy, H. Tol, R. T. Stekelenburg, G. L. Drijver, IJmuiden, W. H. Buurman, Krommenie, J. J. van Dijk, Velsen, J. Nijmeijer, A. F. Oosterman, Castricum, A. W. van 't Hof, Halfweg, M. Duijm, J. W. Baartse en J. J. Barendrecht, Sassênheim. Afgewezen vier candidaten. ADVERTENTIE BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET i TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 et Zoals thans in ons land in vijftig bedrij ven door middel van erkende cursussen 27.000 jongens tot vakbekwame arbeiders worden opgeleid, zal de Nederlandse con fectie-industrie binnenkort met de oplei ding beginnen van jonge meisjes tot vak kundige arbeidsters in haar sector. Door samenwerking van werkgevers en de uniebonden is een Stichting Vakoplei ding (voor de confectie-industrie) in het leven geroepen. Deze heeft thans „een programma van minimum eisen voor een landelijk examen" aan de autoriteiten aan geboden. De stichting vertrouwt dat dit programma en dat examen de vereiste er kenning zullen erlangen, zodat zeer spoe dig in de vier grote confectiecentra Am sterdam, Rotterdam, Twente en Groningen een begin kan worden gemaakt met de eerste officiële vakopleiding voor meisjes. Bovendien is deze industrie voornemens voor de leerlingen een 40-urige werkweek in te voeren met een verplichte, normaal betaalde, vulling van acht uren met alge meen vormend op de toekomst van de meisjes gericht onderwijs, kolken, kinder verzorging enzovoort. Hoezeer zij meent dat aanspraak op sub sidie kan worden gemaakt voor deze vorm van nijverheidsonderwijs voor 1955 is die subsidie aangevraagd zij wil zeer bepaald geen concurrentie met dat nijver heidsonderwijs. Alleen reeds omdat ook zij kaderpersoneel behoeft en dit slechts kan werven uit de meisjes, die on deze onder wijsinrichtingen zijn opgeleid. Wat de Nederlandse confectie-industrie beoogt is: het behoud en zo mogelijk de verbetering van de goede plaats, die zij heeft bereikt, van de roem die zij in het buitenland, mede ten gunste van onze de- viezenpositie heeft verworven. Zij is bezorgd door het geringe en steeds geringer aanbod van meisjes. Zij wil de ouders ervan overtuigen dat de meisjes die aan haar worden toevertrouwd, be kwaamd worden niet slechts voor het be drijf, maar tegelijk voor het verdere leven. „Niet slechts de industrie, ook het land en niet het minst de meisjes zelf worden ge diend". De mogelijkheid wordt voorts niet be oogd, maar ook niet uitgesloten geacht, dat deze opleiding en vorming dispensaties scheppen in de zin van de nieuwe wette lijke regeling van de arbeid voor meisjes. Mary Jo Johnson, een meisje uit Shawnee in Oklahoma, bedient zich hier van een vernuftig apparaat, dat, werd uitgevonden door twee knutselaars in Shawnee, die het ding, dat met stangen aan de benen van Mary Jo is bevestigd, de mechanische dansinstructeur ncfemden. De fox-trottende machine staat op drie poten van alu minium en heeft lange, dunne armen, die het een „vleugelbreedte" van ongeveer 2,50 meter geven. Lichtjes, die aan die stangen zijn vastgemaakt, worden bewogen door stangen aan de voeten van de échte instructeur. Deze danst met de mechanische partner terwijl de lampjes de bewegingen van de voeten op de vloer projecteren. De leerlingen hebben niet anders te doen dan met hun voeten de lichtbundeltjes te volgen. De 49-jarige bouwvakarbeider J. van H. uit Den Haag kreeg op een avond in No vember van het vorige jaar een ongeval met zijn motorfiets. Er was nogal wat schade aan zijn voertuig en dat verdroot hem zeer omdat hij niet verzekerd was. Hij bedacht een plan om toch een verzeke ringsmaatschappij voor de schade te laten opdraaien. Hij hield een taxi aan en be woog de chauffeur om met een sukelgan- getje tegen zijn motorfiets aan te rijden. De taxichauffeur zou f 25 voor de moeite krijgen. Het ongeval geschiedde volgens de plannen. De bouwvakarbeider deed er aangifte van bij de politie en de taxichauf feur vroeg zijn werkgever een formulier naar de verzekeringsmaatschappij te stu ren. De taxichauffeur H. J. E. werd als schudig zijnde aan het ongeval door de politierechter veroordeeld tot f 25 boete, welk bedrag zo was afgesproken Van H. zou betalen. Het was een grote strop voor Van H. toen bleek dat de verzekeringsmaatschppij in deconfiture verkeerde. Van H. trachtte toen het geld los te krijgen van de werk gever van E. Eerst vroeg hij f 400, later f 650. Toen deze werkgever weigerde te betalen nam Van H. een advocaat in de arm. De vordering op de werkgever van E. beliep toen al ongeveer f 1000. De ware toedracht van de hele affaire kwam echter aan het licht. Het gevolg was dat Van H. terecht stond voor de rechtbank te 's Gravenhage wegens po ging tot oplichting en het afleggen van een meineed voor de politierechter tijdens het onderzoek van het „ongeval". De officier van justitie, mr. Tonckens, requireerde tegen Van H. een gevangenis straf van twee jaar met aftrek van voor arrest. De hulpvaardige taxichauffeur, die ter zitting verklaarde dat "hij niet had gedacht aan de mogelijke consequenties van zijn daad, hoorde ter zake van medeplichtig heid aan een poging tot oplichting een ge vangenisstraf van vijf maanden met aftrek van voorarrest tegen zich eisen. De rechtbank zal over veerten dagen uitspraak doen. Velen zullen zich nog herinneren hoe Mengelberg indertijd de Suite in b voor fluit en strijkers van Bach uitvoerde met het volledig strijkorkest van het Concert gebouw, een hele rij fluitisten, met in plaats van clavecimbel, een vleugel met punaises op de hamers en bovendien ook nog het orgel. Tallozen vonden dit toen prachtig. Na jaren evolutie inzake stijl besef en uitvoeringspractijk, zou iedere muziekliefhebber van smaak er echter nu om lachen. Thans is het hoofdstedelijk Concertgebouw totaal uitverkocht wanneer een kleinensemble van dertien personen, als het Stuttgarter Kamerorkest, onder lei ding van Karl Münchinger, er komt op treden met een volledig Bach-programma en diezelfde Suite met fluitsolo vertolkt, ontdaan van alle romantische grandezza. En dan blijkt het, dat die volle zaal onder de bekoring komt van deze intieme, onop gesmukte verklanking en er geestdriftig op reageert. Of men er zich al of niet re kenschap van geeft, dat Bach zijn muziek in deze verhouding bedoeld heeft, een feit toch is het,- dat men bij deze bescheiden klankproductie intensiever luistert, dat het gehoor zich scherper in stelt op de finesses van de compositie en op de geraffineerde wijze van haar interpretatie. Voor de derde keer concerteert Karl Münchinger met zijn ensemble in Neder land. Voor het eerst trad men op in het najaar van 1951, daarna verleden jaar te Scheveningen in het Holland Festival en wegens het toen laaiende succes thans op nieuw aldaar en tevens in de hoofdstad. Aan de buitengewone belangstelling was te merken, dat men de faam van het Stutt garter Kamerorkest gevestigd mag noemen en ook dat de aantrekkingskracht van Bach's muziek op het publiek groter is dan ooit, nota bene in haar ware gedaante, die het karakter van de kamermuziek zeer na bij komt. Men begon gisteravond dus met de Suite in b. Willy Glas speelde de fluitsolo-partij met bescheiden klank en het strijkers ensemble (met het clavecimbel) bleek hier mee haarfijn in harmonie. Wanneer ik nog zeg dat het geheel subliem klonk, geloof ik geen jota te overdrijven. Als tweede num mer werd, met Fritz Fischer en Werner Krotzinger als solisten, Bach's concert voor hobo en viool ten gehore gebracht, een verloren gegaan stuk, waarvan men alleen weet dat de componist het omwerkte tot het bekende Concert in d voor twee pia no's, doch dat nu door Max Schneider weer uit het pianoconcert bewerkt is voor de oorspronkelijke bezetting. Het klonk ver rukkelijk. Wat een melodische kracht in de imiterende zanglijnen van het Adagio! Het Vijfde Brandenburgse Concert (met fluit, viool en clavecimbel als concertino) gaf gelegenheid aan Irmgard Lechner om haar zeer ontwikkelde vaardigheid als cla- veciniste passend aan te wenden. De deli cate musiceergeest van het ensemble heeft in dit heerlijke stuk een hoogtepunt be- ADVERTENTIE Nassaustraat 5 Haarlem Tel 15220 3. De metgezel van de oude zeerob schud de de brokstukken van zich af en kwam opgewonden naar voren. „Nu heb ik er genoeg van!", hijgde hij, „ik zeg mijn baan bij u op! Dit houdt niemand vol: elke dag een ongeluk!" „Grrrr", gromde de zeerob, „je moest je schamen, broekje. Kan de jeugd van tegenwoordig dan helemaal niet meer tegen een stootje?" „In dienst bij u krijgt men teveel stootjes", antwoordde de ander bitter. „Ze kunnen dat baantje van mij cadeau krijgen; ik word nog liever oppas bij een wilde gorilla!" En met deze woorden keerde hij zich om en liep haastig door de gehavende muur naar buiten. „De drossende muiter.bromde de oude zeerob, hem fronsend naogend, „zal ik hem terughalen en het huis met hem zwabberen?" Maar nu kwam Panda, die het gesprek zwijgend had aangehoord, haastig naar voren. „Meneer", vroeg hij, „mag IK dat baantje van hem overnemen? Toe, neem MIJ in dienst. Ikke.ik ben niet_ gauw bang!" „Mijnheer Panda!", riep Jolliepop ontsteld, „mijnheer Panda dan toch!" reikt; alle elementen ervan, van de fluit tot de contrabas, dienden een interpretatie die de vraag deed verstommen of het stuk nu een klavierconcert, een concerto grosso, of wat dan ook is. Het is alleen maar prach tige muziek, die in al haar geledingen leeft. Ten slotte mochten we luisteren naar het Brandenburgse Concert no. 3, dit wonderlijke perpetuum mobile, uitgevoerd door alleen strijkers. Ook dit stuk wekte, evenals de drie voorgaande, de gezonde sfeer van het absolute. Een avond waar men van opfriste. JOS. DE KLERK In een uitvoerige nota stellen B. en W. van Hilversum aan de gemeenteraad voor, zowel aan Gedeputeerde Staten als aan de minister van Binnenlandse Zaken te be richten, dat Hilversum zich niet kan ver enigen met de voorgenomen samenvoeging van de gemeenten 's-Graveland, Korten- hoef en Ankeveen, omdat hierbij in onvol doende mate rekening wordt gehouden met de ruimtelijke problematiek van Hilversum als centrale Gooise gemeente. „Hilversum kan alleen dan slagen in zijn bewust stre ven naar behoud van het omringende en voor wijde omgeving belangrijke natuur schoon" aldus B. en W. indien een grenswijziging ook van de naburige ge meenten daarop wordt afgestemd. Bovendien heeft het gemeentebestuur van Hilversum een onderzoek doen instel len door professor dr. Sj. Groenman uit Utrecht, die in een rapport, dat eveneens aan Haarlem en Den Haag is toegezonden, tot de volgende conclusies komt: 1 's-Graveland en daarbij ook de land goederen en het natuurschoongebied die nen bij Hilversum te worden gevoegd. 2 Het dorp Kortenhoef moet worden in gedeeld bij Loosdrecht. 3 De nieuwe stedelijke wijk onder Nieuw- Loosdrecht, die een névenkern is van Hil versum, dient bij Hilveruum te worden ge voegd. 4 Het gedeelte van Hollandse Rading, dat tot Maartensdijk behoort, moet worden ingedeeld bij Hilversum. 5 Voor Ankeveen dient een oplossing te worden gekozen die afhankelijk is van het geen voor de gemeente Weespe'karspel zal worden bepaald. Wij verzoeken onze weekabonné's, die met vacantie gaan het. abonnements geld vooruit aan de bezorger te vol doen. DE ADMINISTRATIE Opsporingsambtenaren van PTT hebben in samenwerking met de Rijkspolitie in Bedum de clandestiene zender „Zorro" weten op te sporen en in beslag te nemen. Deze zender zond uit in de omroepbanden. Tegen de 30-jarige machine-bankwerker H. v. D. die de zender bediende is proces-verbaal opgemaakt. Pootvis. Op het Japanse eiland Hokkaido- is het fossiel van een walvis met poten gevonden. Het fossiel, dat twintig mil lioen jaren oud zou zijn, heeft 9 poten. Door de vondst zou de theorie, dat wak- vissen vroeger zowel op het water als op het land leefden, bevestigd worden. Het walvisfossiel zal op de internatio nale conferentie over walvissen, die te Tokio op 19 Juli zal beginnen, tentoon worden gesteld. Njiast Indochina. De ambassadeur van Thailand (Sia-m) te Washington heeft bekend gemaakt, dat de V.S. er mee hebben ingestemd de militaire hulp aan zijn land onmiddellijk te verbogen. De V.S. zullen hun modernste uitrusting sturen voor de opleiding van officieren en onderofficieren van de zich uitbrei dende strijdkrachten van Thailand. Dit is overeengekomen met een uit twaalf leden bestaande militaire missie uit Bangkok. Allicht. Het Amerikaanse departement van. Buitenlandse Zaken heeft Dinsdag avond bekend gemaakt, dat de Verenig de Staten de nieuwe Guatemalaanse regering hebben erkend. Ook allicht. Guatemala heeft de UNO ver zocht het „Guatemalaanse vraagstuk" van de agenda van de Veiligheidsraad te schrappen. In een telegram aan secre taris-generaal Hammarskjoeld zeide de Guatemalaanse minister van Buiten landse Zaken, Carlos Sal-azar: „Aange zien de redenen, welke de vorige rege ring noopten een beroep op de Veilig heidsraad der UNO te doen, volkomen, hebben opgehouden te bestaan en de- vrede en orde op gelukkige wijze in. deze republiek zijn hersteld, is de re gerende junta van mening, dat er thans geen reden bestaat om het Guatema laanse vraagstuk op de agenda van de Veiligheidsraad te houden". Doden. Uit Bogota is vernomen, dat Dins dag in het begin van de middag 32 lij ken van slachtoffers van de aardver schuiving bij Medellin in Columbia waren geborgen. Men had goede hoop, dat het aantal slachtoffers niet veel groter zal blijken te zijn. Er zijn veertig; gewonden naar het ziekenhuis ge bracht. Keurtroep. Functionarissen van het Ame rikaanse ministerie van Defensie heb ben Dinsdag te Fort Bragg in Noord- Carolina 17.500 man parachutisten van de 82e keurdivisie, die is uitgerust met atomische wapens, geïnspecteerd. Aan de parade werd deelgenomen door zes atoomraketten, vier atoomkanonnen van 280 millimeter en twee tanfcbataljons. De divisie kan in noodgevallen overal ter wereld uit vliegtuigen landen: Bij demonstraties werd, voor het eerst in het* openbaar, het zware raket „Honest John" afgeschoten, dat met een atoom- lading een reikwijdte van circa 32 kilo meter heeft. Gedrag. Het West-Duitsche parlement en de Bondsregering hebben zich de laatste tijd herhaaldelijk bezorgd gemaakt over het slechte gedrag van West-Duitsers in het buitenland. Dinsdag heeft de commissie van Buitenlandse Zaken uit de Bondsdag zich met de kwestie bezig gehouden. Bovendien onderzoeken de ministeries van Buitenlandse en Bin nenlandse Zaken, op welke wijze West- Duitsers, wier optreden in het buiten land reden tot klagen geeft, kunnen worden aangepakt. Hugo de Groot-Lauterbach. De Oost-Duit se schilder Alfred Lauterbach, die in.de gevangenis van Brandenburg een von nis van 25 jaar uitzat, dat. hem door een Russische krijgsraad was. opgelegd, is door de bewaker Hans Bock in een zak uit de gevangenis gesmokkeld. De twee mannen hebben asyl gezocht in West-Berlijn. Recht. Een 23-tal filmacteurs en schrijvers hebben een proces om schadevergoedin gen van totaal 51.750.000 dollar ver loren tegen Amerikaanse studio's die hen hadden ontslagen, nadat zij gewei gerd hadden te zeggen, of zij betrek kingen met het communisme onder hielden. De rechter was van oordeel, dat de eisers niet genoeg feiten hadden aangevoerd ter ondersteuning van hun vorderingen. Voorgoed. De 59-jarige mevrouw Edith Lane, de echtgenote van een wethouder van Southampton, is tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld, omdat zij met haar auto in dronkenschap een blinde man op het trottoir had doodge reden en zich niet om het slachtoffer had bekommerd. Haar rijbewijs is voor goed ingetrokken. De rechter zeide, dat hij nog clement was geweest met het oog op het feit, dat beklaagde in de af gelopen oorlog drie zoons had verloren. ALS WE IN EEN stilstaande trein zitten en ons passeert langzaam een andere trein, krijgen we de beleving te rijden. Deze ge waarwording berust echter op illusie, te voorschijn geroepen doordat onze hersenen bepaalde prikkels van de buitenwereld verkeerd verklaren. Daardoor ontstaat, zo als u weet, ook het gezichtsbedrog in al lerlei tekeningen die opzettelijk zó in el kaar zijn gezet, dat prikkels van de buitenwereld verkeerd móeten worden geïnterpre teerd, zodat een gewaarwor ding ontstaat die niet met de feiten strookt. De rijdende trein, die in werkelijkheid stil staat, behoort ook tot die illu sies. Maar suggestie is iets geheel anders. Er zijn talloos vel^frappante voorbeelden van de uitwerking van suggestie, maar alle sterke verhalen hierover zullen we ach terwege laten, teneinde ons te bepalen tot een eenvoudig geval dat door dr. Waterink werd vermeld: In een stad moest op grond van een gerechtelijke uitspraak een lijk worden opgegraven. Behalve officiële per sonen, waren bij deze opgraving ook enige studenten en studentes in de rechten aan wezig. Naarmate de doodgravers bij hun graafwerk de kist naderden, kregen een paar jongelui hoe langer hoe meer last van de onaangename lucht die zij gewaar werden en een juffrouw viel zelfs flauw omdat zij die lucht in het geheel niet kon verdragen. Toen de kist geopend werd, bleek ze echter leeg te zijn! De jongelui waren dus slachtoffer geworden van sug gestie. Bij suggestie hebben we om het maar eens duidelijk tegenover elkaar te stellen eigenlijk te doen met het omgekeerde van illusie. Daar was sprake van bestaande feiten die tot een onjuiste waarneming werden geïnterpreteerd, bij de suggestie onbreken echter de feiten, maar deson danks ontstaat een waarneming. Immers, de onaangename lucht die er niet is wordt daadwerkelijk geroken en het lichaam reageert dienovereen komstig. Over de gevolgen van sug gestie wordt door velen vaak nogal smalend gesproken. VerbeeldingDat kan wel zijn, maar de gevolgen daar van zijn toch volkomen echt! Laten we nog eens het voorbeeld nemen van de arts die bij een patiënt wratten verdreef door hem te suggereren dat hij een injectie met een uitstekend medicijn toediende. Waren die wratten soms niet echt? Nou en of, ze waren prima. En heeft de suggestie ze werkelijk weggewerkt? Ook dat is gebeurd. Na verloop van tijd was er zelfs niets meer van te zien. Alleen, en dit schijnt het buitenissige, de genezing heeft via de geest van de patiënt plaats gevon den en dat vinden de meesten een beetje onecht. Ze hadden de dokter liever een scherp mes, of helse steen zien hanteren, d&n is het pas echt. Hierin verschillen zij dan van mening met de artsen die met de wisselwerking tussen lichaam en geest rekening houden. O ja, hoe l%ng denkt u dat u kunt lopen op een schepje suiker?

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2