Velsense politie werd tweede in driekamp Thalia^ Dank zij vorstelijke hoede kreeg de „Zeeland" een kans Heel Velsen-Noord kijkt 23 Juli naar „eigenaardige kinderen" Kennemer i, Lantaarn SCHOOLBOEKEN bij VAN DORP Visserij-varia Vlissingen en Dordt kibbelden om de boot, maar ze misten haar beide Prijzen blijven hoog voor de aardbeien Old Clothes New Wisselbeker definitief naar Gouda WOENSDAG 14 JULI 1954 LANGS SLUIZEN EN HAVENS Leerlingen Visserijschool deden examen Kleuters naar „Groenendaal" „Kinderen der liefde" in Thalia DRY CLEANING ONLY Mooi kinderfeest op stapel Boottocht voor „Schulpen" en „Meerweiden"-kinderen Internationale Unie van Bergers bijeen Opbrengst collecte r Aanbesteding „Bethel-bureht" Aanbesteding „Bethlehemkerk" Tot de bekendste scheepvaartmaatschappijen van ons land behoort zeker de maat schappij Zeeland, waarvan de officiële naam luidt: Stoomvaart Maatschappij Zeeland, Koninklijke Nederlandse Postvaaft N.V. De zetel van de maatschappij is in Vlissingen en Wm. H. Muller Co. N.V. te Rotterdam voert de directie. Sedert 22 Juni 1875 wordt een dagelijkse dienst onderhouden op Harwich voor passagiers, post en goe deren. Plaats van afvaart in Nederland is vroeger altijd Vlissingen geweest, doch sedert de bevrijding is dat Hoek van Holland geworden. Deze maatschappij Zeeland is eigenlijk ontstaan uit plannen, dde een stoomvaart- verbinding inhielden op Amerika. De man, die het initiatief in deze nam, was een ge- pensionneerd kapitein ter zee, M. H. Jan sen, met een belangrijke staat van dienst bij de marine achter zich. De plannen met betrekking tot de stoomverbindling met Amerika zette hij uiteen in een brochure onder de titel „Een brug over de Oceaan". Het vraagstuk werd van alle kanten be keken en kapitein Jansen wenste als uit gangspunt hier te lande de haven van Vlis singen te kiezen toen inderdaad onze beste haven, die weldra d'oor verbetering van de spoorweg in goede verbinding met het achterland zou komen. Met een tabel werd aangetoond dat de goederen van de Rijn veel goedkoper naar Vlissingen dan naar een Duitse haven gebracht konden worden. Alle steun Dit alles speelde zich ongeveer in het jaar 1870 af en van rederszijde werd be langstelling getoond voor Vlissingen als haven van afvaart, vooral door die Konink lijke Nederlandse Stoomboot Maatschappij te Amsterdam. Het zou nog zes jaar duren voordat het Noordzeekanaal in gebruik genomen kon worden. Te verwachten was dat de plannen in Zeeland grote weerklank vonden. Er kwam een tweede brochure, geschreven d'oor mr. G. A. Fokker, lid van Gedeputeerde Staten en van de Tweede Kamer, de man, die later aan de oprichting der Maatschappij „Zee land" zulk een belangrijk aandeel zou ne men. „Stoomvaart op Amerika", zo luidde de titel van zijn verhandeling, waarin hij de zaak vooral van een Zeeuws standpunt bezag en er op wees dat de haven van Vlis singen altijd ijsvrij was en door de natuur zellf diep gehouden werd en daardoor de beste haven van ons land was. Het enthousiasme Van de Zeeuwen sloeg over naar Dordrecht en de Kamer van Koophandel daar richtte een brief aan de minister van Binnenlandse Zaken met het betoog, dat Dordrecht het meest geschikte uitgangspunt van de ontworpen stoom vaartlijn zou zijn. In Dordt was men van mening dat hun stad in tijd van oorlog véél veiliger lag dan Vlissingen. Teleurstelling Toen de Scheldestad inzake de plannen van een bootverbinding op Amerika werd teleurgesteld, liet men het oog vallen op het verkeer met Enigeland. Dit was niet naar de zin van de in Rotterdam gevestig de Nederlandse Stoomboot Maatschappij, die al op Engeland voer. Ondanks de tegenwerking van Rotterdam richtte het Zeeuwse Comité zich tot de K.N.S.M. en ook Z.K.H. Prins Hendrik werd in het plan gekend. Zo ontstond de Mij. Zeeland, aanvankelijk rederij Vlissingen genoemd. De K.N.S.M. aanvaardde in de nieuwe onderneming de leiding. De vaart werd op 25 Juli 1875 geopend met drie aangekochte raderstoomboten, de Stad De aanvoer op de Dinsdag gehouden aard beienveiling draaide rond de 12.000 manden. De aardbeien met dop gingen voor een klein deel naar België, waar men weer hoge prijzen besteedde, terwijl de binnenlandse markt eveneens veel belangstelling voor de Wijker aardbeien toonde. Er werd van f 3,20 tot f 5,35 per mand betaald. Doosjes brachten van f 0,38 tot f 0,92 per stuk op. Aardbeien zonder dop gingen naar de fa brieken voor een prijs van f3,20 tot f3,75 per mand. De volgende leerlingen van de Gemeente lijke Visserijschool hebben in Den Haag de Volgende diploma's behaald: Aanvullingsdiploma Verre Visserij: D. d. Duyn, P. Stam, H. Ouwehand en J. Grave- maker. Stuurman Zeevisvaart 1ste gedeelte: B. Watuseke, J. v. d. Vis, P. Stam, J. Bakker en M. Dekker. Stuurman Zeevisvaart 2e gedeelte: B. Watuseke, H. Ouwehand, P. Stam, J. Bak ker, J. v. d. Vis, M. Dekker, N. v. Pel en C. Drijver. Motordrijver Kleine Handelsvaart: J. F. M. Crul, J. M. Pronk, J. de Regt, C. P. Verha gen, J. J. v. Rijn, W. F. v. Woerdekom, G. G. de Gelder, J. v. Bladel, L. Nieuwenhuis, A. Mastenmaker, P. J. Winkel, F. R. Blom, J. v. Gent, H. Wardernaar. J. Groen, L. de Boer, B. Wieringa, J. C. Mourik, P. Paap, J. v. Dijken, H. J. Rubingh, H. C. Koelemey en J. W. Scheeve. Motordrijver Zeevisvaart: P. Rietvink, J. Varkevisser, A. Tromp, M. de Back, W. K. Homburg, A. v. d. Zwan, G. J. v. Rijn, P. H. v. Wienen, G. H. Vinke, K. Venema, G. H. v. Wijnen, A. G. Vierling, W. Zwart, T. Kruisman, C. F. W. Versteege en A. Haas noot. Certifcaat van Uitwijken: Ph. Groen, L. Paap, C. Schol, A. Schol, en L. Plokker. Radio-telefonie: D. Cordia, J. v. Gent, A. Vos, J. B. Peeters, H. J. Rubingh en K. Sint. Nu de zomervacantie voor de deur staat, is het voor de kleuterschool Casembroot- straat 1 gebruikelijk om met de leerlingen, die de school verlaten een schoolreisje te maken en voor hen, die naar de volgende klas gaan een gezellig schoolfeest te organi seren. Vorige jaren werd gewoonlijk een uitstapje naar het strand gemaakt. Gezien het slechte zomerweer is dit nu minder ge schikt. Teneinde hiervoor een oplossing te vinden heeft mevr. Dienaar als hoofd van de Kleuterschool een speurtocht gèmaakt in de omgeving. De oudste leerlingen van Kleu terschool Casembrootstraat 1 gaan Woens dag 14 Juli per autobus naar Groenendaal, het mooie bos in Heemstede. In het restau rant zullen zij hun boterham met consump ties gebruiken, in de erbij behorende speel tuin spelen en bovendien de kinderboerderij mogen bezichtigen alvorens zij weer per autobus huiswaarts keren. Vlissingen, de Stad Middelburg en de Stad Breda. Het ging de Maatschappij evenwel niet voor de wind. De havenoutillage in Queensborough en Sheern-ess was niet ge reed. De dienstregeling en de tarieven kon den niet tijdig in Engeland worden gepu bliceerd en tot overmaat van ramp bleken de schepen ook niet te voldoen, o.a. veel te kostbaar te zijn in het gebruik. De K.N.S.M. trok zich uit de directie te rug en de jonge Mij. Zeeland was zeker over de kop gegaan als de Prins er niet achter had gestaan. Hij verschafte midde len om het bedrijf voort te zetten en stelde de Maatschappij in de gelegenheid betere schepen aan te schaffen. In de jaren 18861887 kwamen bij Fair field in Glasgow de Duitsland, Engeland en Nederland gereed. Een toto van één dezer schepen is hierbij afgedrukt. Het waren raderboten met een inhoud van ruim 1600 bruto reg.ton, bij een lengte van 87,30 m, breedte 10,75 en een holte van 6.93 m. Over de vloot van de Mij. Zeeland hopen we de volgende week meer te vertellen. ARIE VAN DER VEER. (Nadruk verboden.) ADVERTENTIE Donderdagavond geeft Thalia in een spe ciale voorstelling „Kinderen der liefde" te zien. Léonide Moguy heeft met deze film voor de zoveelste maal het probleem van de ongehuwde moeders aangeroerd. Hij bracht een aantal meisjes, die een kind verwachten bijeen in een inrichting, welke uitsluitend dient om dergelijke in de meeste gevallen jonge vrouwen voor definitieve ondergang te behoeden. De conflicten tus sen de aanstaande moeders, die uit aller lei milieu's komen, kunnen natuurlijk niet uitblijven, hoewel het verhaal zich toch concentreert op een der meisjes, die door de dood van een vroeger kind psychologisch volkomen geschokt is. Zij klampt zich vast aan de hoop, dat haar tweede baby gezond ter wereld zal komen en wanneer dat een maal gebeurd is, dan staat niets de regis seur meer in de weg om toch nog een ge lukkig slot aan deze Franse film te maken. Of de vervaardigers van dit verhaal er echter in geslaagd zijn het probleem op te lossen menen wij te moeten betwijfelen. Zjj hebben het alleen geconstateerd en de be zoeker, die meende er iets wijzer van te worden zal misschien enigszins teleurge steld na afloop de zaal verlaten. De hoofdrollen worden goed, soms voor treffelijk gespeeld door Etchika Choureau, Joëlle Bernard en Jean-Claude Pascal. H. de G. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 Een van de raderbotendie na de aanvan kelijke mislukkingen de dienst Vlissingen- Engeland onderhielden. Aan het vacantiebestedingsprogramma, in elkaar gezet door de Velser Jeugd Centrale, waarbij het voor de jeugd uit Velsen-Noord op Vrijdag 23 Juli al feest zal zijn, heb ben de vier in „Noord" gevestigde speeltuinverenigingen (Kindervreugd, Da Costa, Schulpen en De Meerweiden) hun volle medewerking toegezegd. Op deze 23ste Juli kan de gehele Velsen-Noordse jeugd van 7 tot en met 14 jaar deelnemen aan de te houden puzzle-tocht, gevolgd door film- en toneelvoorstellingen. Zowel in de speeltuinen als bij de speel tuinbestuurders worden formulieren uitge geven, waarop een nadere uiteenzetting van de puzzle-tocht is gegeven maar die bovendien voorzien zijn van een viertal bonnen voor versnaperingen en een ver versing. De inschrijving voor dit jeugdfeest wordt op 21 Juli gesloten. De deelnemers aan deze jeugd-vacantie- dag komen Vrijdag 23 Juli om half tien 's morgens samen bij het voetbalveld op „Rooswijk", voorzien van boterhammen en een beker of kroes. Daar zoeken zij naar hun groepsnummer en vormen groepen van tien meisjes of jongens, waaruit een leider wordt gekozen. Deze leider krijgt op zijn deelnemerskaart een stempel. Elk van de gevormde groepen trekt ver volgens Velsen-Noord in, waar zich op wil lekeurige plaatsen vijf jongens en meisjes bevinden, die te herkennen zijn aan een paar opvallende eigenaardigheden, zoals een jongen op damesschoenen; een meisje met een tabakspijp of een knaap met een ijsmuts op. Als zo'n buitenissigheid wordt waarge nomen, dient de leider van de ploeg van tien om een stempeltje te vragen, tot er in totaal vijf stempels op de kaart voor komen. Op de terugweg naar de speeltuin Da Costa aan de Noorderlaan wacht nog een verrassing in de persoon van een dame, die, verscholen achter een bosje bezig is een fietsband te plakken. Indien de groeps leider hulp aanbiedt wordt de groep geho noreerd met voor ieder eèn pakje kauw gum De „bijzondere personen" bevinden zich in het deel van Velsen-Noord, begrensd door Gildenlaan, Wenckebachstraat, Wij- kerstraatweg (niet óp deze weg), Corvers- laan en de woonbuurten tussen deze wegen. Er wordt vooral aangedrongen op het in acht nemen van de verkeersregels én „goed gedrag", wat door de leiders wordt gecon troleerd met toekenning van cijfers. De besturen van de samenwerkende speeltuinverenigingen „Schulpen" en „De Meerweiden" hebben met hun plan de kin deren van 'de leden een boottocht aan te bieden, veel succes. Voor deze tocht, .die op 13 Augustus wordt gehouden naar Schiphol (met een bezoek aan het Amsterdamse Bósplan) zijn de aanmeldingen binnengestroomd. Dinsdag waren 380 kinderen ingeschre ven, die onder de hoede van achtendertig leidsters en leiders de tocht gaan maken. Er moest al een tweede kleinere boot wor den gecharterd. Gisteren is de inschrijving stopgezet. Om half één moeten de deelnemers, al of niet in het bezit van de vijf stempels, in de Da Costa-speeltuin terug zijn, waar de boterhammen worden genuttigd. Daarna krijgt het eerste deel van de kinderen in het gemeentelijk ontspannings lokaal aan de Van Diepenstraat een film vertoning en de andere deelnemers wor den vergast op toneel. Om ongeveer drie uur worden deze pro gramma-onderdelen gewisseld, waarna te vier uur deze vacantiedag van de Velser Jeugd Centrale wordt besloten. De leden van de Internationale Unie vain Bergers zijn te Knocke in vergadering bijeen geweest. Hector Kiaer uit Kopenhagen werd her bozen als president en de heer Murk Leis uit Rotterdam ails lid van de raad van be- stuiuir. Een van de agendapunten betrof de uit spraken van bergloon en de neiging die in sommige kringen bestaat om hulp aan schepen te verlenen op een daghuur, waar een basis van bergloon gerechtvaardigd is. De bergingsimaatschappijen bleken niet be reid, deze dagihuurvoorstellen te aanvaar den. Een Lloyd's arbitragecontract zo luidt haar standpunt of een daarmee gelijk te stellen overeenkomst biedt aan reders en assuradeuren garantie, dat het uit te keren berg- en hulploon naar rede lijkheid bepaald wordt en de bergiings- maatschappijen menen, dat dit deze par tijen er van moet weerhouden, aan te drin gen op voorwaarden die niet in verhouding staan tot de werkelijke waarde van de te verlenen diensten. Een ander punt was gewijd aan de Lon- dense conferentie inzake de vervuiling van zeewater door olie. Dit is een probleem waarmee ook de bergers wel eens te kam pen kunnen hebben. Wanneer bijvoorbeeld uit een gestrand schip olie gepompt wordt tijdens bergingswerkzaamheden kan dit ernstige consequenties hebben voor de ber gers, indien zij daarvoor aansprakelijk gesteld worden. Aan de andere kant zou de kans bestaan dat de berging niet slaagt wanneer de olie niet overboord gepompt wordt. Met het toenemende aantal tankers en oliestokende schepen, wordt dit pro bleem steeds urgenter. Verschillende juridische vraagstukken verband houdende met beslaglegging op schepen en ladingen, het stellen van ga- rartiebedragenf en dergelijken kwamen eveneens op de agenda voor. De volgende vergadering zal in 1956 in Torquay gehouden worden. S3»* De bermen van Lombard Street, de beroemdste straat ter wereld" in San Francisco, zijn dicht begroeit met enorme hortensias. Een kijkje op de wel zeer buitenissige weg. EEN KLEINE ZILVEREN WISSELBEKER heeft gistermiddag uren lang eenzaam op de stenen rand van de tribune op het sportterreinencomplex van „Watervliet" ge staan. Er stonden al een paar lettertjes in gegrift: „1952 Gouda, 79y2 p." en „1953 Gouda, 74 p.". Wat zou het nu worden? Op de sintelbaan, bij de zandbakken en op het middenveld werd daar nog om gestreden door de athleten van drie Nederlandse Politie Sportverenigingen, die van Gouda, Velsen en Haarlem. Dit jaar was het namelijk de beurt van de Politie Sport Vereniging Velsen om de jaarlijkse trialmeet të organiseren. De wedstrijden zijn vlot verlopen, dank zij goede voorbereiding en leiding. De zilversmid zal echter voor de laatste maal in de beker kunnen griffen, want de mannen van Gouda wisten met slechts vier punten voorsprong op de Vel- senaren op de eerste plaats te eindigen. Zij behaalden het grootste aantal punten op de negen onderdelen van het programma. Haarlem was derde met elf punten verschil met Gouda. De honderd meter hardlopen men verwachtte een Velsense overwinning ieverde helaas slechts een vijftal punten voor de Velsenaren op. P. Frederiks van Gouda eindigde hier als eerste met de tijd van 12.4 sec., wat zijn ploeg aan zes pun ten hielp. Tweede (vijf punten) was Van Bemmel van Haarlem. Het hoogspringen werd bij een sprinighoogte van 1.65 meter een strijd tussen v. d. Boom van Haarlem en Rijken van Gouda. Bij 1.60 meter was Blanken van Gouda al uitgevallen. Rijken werd hier winnaar, doordat hij een gerin ger aantal keren was mis gesprongen dan v. d. Boom. Het gaf Gouda tien punten, Haarlem zeven en Velsen, dat al bij 1.50 meter was uitgeschakeld, slechts vier pun ten. De 400 meter was voor de Velsgnse politiemannen een mooie zege. Elf punten behaalden zij hiermee: Bronsveld van Vel sen werd eerste (zes punten) met een tijd van 56.9 sec. en De Vente van Velsen werd tweede (vijf punten) met 58.2 sec. Ditzelf de tweetal hielp Velsen ook aan negen punten bij het vèrspringen. Frederiks van Gouda werd hier eerste met een sprong van 5.82 meter, tweede werd Bronsveld van Velsen, met een sprong van 5.59 meter en derde was De Vente. Gouda kreeg bij het vèrspringen in totaal acht punten, Haarlem vier en Velsen negen. Het discus werpen was het vijfde programmapunt. Het werd een zege voor twee inwoners van Gouda. Melis gooide de discus 33.76 meter en zijn stadgenoot Gebuis haalde 31.05 meter. Hierdoor werd Gouda al eerste in de puntenstand. Gouda had namelijk toen in totaal 41 punten, Velsen 33 en Haar lem 31 punten. Gouda beter Overvliet hielp Velsen op de 1500 meter aan een nieuwe overwinning en zes pun ten. Zijn tijd was 4.38.4. Tweede werd Mulder van Haarlem met een tijd van 4.42.3. Velsen haalde met deze overwin ning flink op. De stand werd nu Gouda 44, Velsen 43, Haarlem 39 punten. Bij het kogelstoten wisten de Velsena ren echter geen al te beste resultaten te behalen. Het werd een overwinning voor Rijken van Gouda (10.79 meter). Tweede werd Braafhart van Haarlem met 10.10 meter. De tweede en derde plaats bij het speerwerpen waren ook voor Velsen. De Vente wierp de speer 34.35 meter en v. d. Tuuk 32.45 meter. Eerste werd hier M. Ge- buis van Gouda met 35.85 meter. Voor de mannen van Gouda stond de overwinning toen al vast: zij hadden 63 punten, Velsen 55 en Haarlem 50 punten. De estafette werd tenslotte nog een mooi behaalde overwinning voor Velsen, wat zes punten opleverde. Velsen liep deze 4 x 100 meter in een tijd van 49.1 sec., Haarlem werd tweede met 50.2 sec. en Gouda derde met 50.3 sec. De eindstand werd zodoende: Gouda 65 punten, Velsen 61 punten en Haarlem 54 punten. De collecte ten bate van het fonds voor Oud-Verpleegsters, die Donderdag werd ge houden tijdens het concert van de samen werkende Santpoortse zangkoren, heeft f 52,72 opgebracht. Benauwd Wim moest op het sportveld Schoonenberg even. Hij ging en draaide er zuinig de knip voor. Maar hij vergat het weer even snel en zou de buitenlucht weer opzoeken, toen hij merk te, dat de deur vergrendeld was. Met groot misbaar en in een hevige paniek heeft Wim daarop de ruiten van het kleine etablissement kapotgeslagen, op welk geluid een toevallig passerende rechercheur van politie naderbij sloop, Wim ontdekte, Wim bevrijdde en Wim zelfs nog moest verbin den. Kleine boodschappen heb ben vaak grote gevolgen. Vies Het spijt mij oprecht, vrin den, dat ik bij tijd en wijle het onsmakelijke onderwerp van een bepaald optrekje op het Noordelijke pontplein ten aanschouwe der gemeenschap moet behandelen, maar aan gezien de druppel de steen holt, heb ik een vage hqop in het achterhoofd, dat er tenslot te eens iets aan dit onwelrie kende misopstandje gebeurt. Want dat is daar voor een iegelijk, die het bakstenen bouwsel aan de binnenzijde gebruikt om er hard-krijsend weer uit te vliegen. Verstopt, onbeschrijflijk smerig en voor de vele vreem delingen, die de pont passeren en hier wel eens verwijlen om over dóór te praten en dat in dat propere Holland. We hebben daar nu net een riante telefooncel gekregen: kan het belendend instituut niet wat beter onderhouden worden, vrinden van de daar toe aangestelde overheden? Mee eens Een getrouwe lezeres van deze voetnoten heeft een diepe zucht van verlichting geslaakt, toen zij mijn mening las over Velsens toenemende verkeers onveiligheid, waarvoor als een de» oorzaken de weinig snug gere bouw van verschillende straten moest worden ge noemd. Zij is het als automo biliste namelijk hartgrondig met mij eens: als bij het op stellen van uitbreidingsplannen eens een deskundige op ver keersgebied met de neus boven de kaarten zou hangen, kwa men er niet zulke wonderlijke situaties voor. Ze weet er, buiten de al ter loops in de Lantaarn belichte, nog een paar: de Kalverstraat. die als korte en rechte ver binding tussen Oost en West zo deerlijk in de war werd ge schopt en vol met mooie boch ten werd gestopt. Nu moet daar eerlijkheidshalve bij ver meld worden dat de toekom stige Oost-West verbinding door- IJmuiden beter (maar ook drukker) wordt, als de viaducten Zuidelijker-aan verplaatst worden. Over de IJmuiderstraatweg zijn we het evenwel opmonterend eens: dat is erg. Als er een boot binnen komt of de storm lokt kijkers naar de pieren, kan een ongewapende sterve ling maar beter niet uit een zijstraat komen, wil hij nog even sterveling blijven. Trou wens, die bizarre hoek bij het klaphekje is een onding. Een rare gril van een onmachtig bouwheer. In elk geval: het verdient nog steeds aanbeveling ver- keersdeskundigen in te schake len als het verkeer verkeerd dreigt te gaan. En dat dreigt het in Velsen op vele pun ten. Knalpotridders Een verontruste IJmuide- naar heeft zijn gemarteld hart gelucht over de manieren van diverse wegmisbruikers, die de Kennemerlaan en derzelver omtrek uit de rust ronken. Als er nou eens zegt de schrijver iemand op een bij tende, slaande en springende hengst door diezelfde Kenne merlaan banjerde onder het werpen van lasso's en het af vuren van Colts, dan zou er al gauw een sheriff komen om daar stokjes voor te steken en het zou ingezonden stukken hózen. Maar als er iets mankeert aan de ontsteking van motor ridders, die met onbetoomde snelheden en vonkenschieten de knalpotten op hun twee- wielers rondrazen, mag dat maar allemaal, klaagt hij. Snelheden, waarbij de berij der de wereld voor een doe delzak aanziet en waarbij een spelend kind of een hond su- bietelijk worden opgeruimd, zijn zijns bedinkens aan de orde van de dag en de avond. Spelletjes op hakkeploffers in de bebouwde kom hebben geen enkel schijntje sportivi teit meer, ze zijn alleen maar levensgevaarlijk, net zo ge vaarlijk als een wilde olifant in de porseleinkast, vaart hij voort. Mijn briefschrijver blaast zijn laatste stoom af in een aantal conclusies. Hier zijn ze: (ongewijzigd) 1. „Niet alle motorrijders zijn dwazen". 2. „Niet alle dwazen zijn motorrijders". '3. „Dwaze motorrijders naar 't circuit van Zandvoort of naar de Mokerhei". 4. „Zolang de wereld nog bestaansrecht geeft aan kinde ren, ouden van dagen, invali den en rustige burgers, de maximum-snelheid in de be bouwde kom handhaven." 5. „Geestelijke en morele keuring vóór de afgifte van het rijbewijs." Ik kan het niet volstrekt met deze meneer eens zijn, maar stel zijn verontwaardi ging niettemin op prijs: het zogenaamde „raggen" op mo torrijwielen is een even erger lijk als riskant bedrijf, dat in derdaad aan alle kanten be streden dient te worden. Mijn antwoordconclusies: 1. Gelukkig niet. 2. Gelukkig niet. 3. Circuitrijders zijn niet al toos dwaas. 4. Maximumsnelheden heb ben ook hun bezwaren. 5. Mee eens. Helemaal. LAMPENIER IJselmeervisserij. Nog steeds is er bij de kuilaalvisserij op het IJselmeer weinig verbetering te constateren. Ondanks het iets gunstiger weer van de laatste dagen bleven de vangsten van kuilaal beneden verwach ting. De vangsten varieerden vorige week van 30 tot 120 pond per dag. Door de geringe aanvoer liepen de noteringen behoorlijk op. Per pond werd van f 1,12 tot f 1,44 betaald. De aanvoer van lijnpaling was slechts ge ring. De vangsten zaten per vaartuig tussen de 20 en 80 pond per dag. Per pond werd van f 1,20 tot f 1,79 betaald. De aanvoer van snoekbaars en rode baars was van weinig betekenis. Snoekbaars haalde per pond van f 0,70 tot f 0,83. Rode baars noteerde per pond van f 0,88 tot f 1,15. De aanvoer van nest was vrij goed. In totaal werd ongeveer 134 ton aangevoerd. De prijzen per bak van 75 pond liepen van f2,60 tot f3,00. De weekbesom- mingen van kuilaalvissers waren de afgelo pen week per vaartuig van f200 tot f700. Bij de lijnaalvissers was dit per vaartuig van f 150 tot f 500. Aangevoerd werd: 22.893 pond kuilpaling; 3015 pond lijnpaling; 723 pond snoekbaars; 1030 pond rode baars; 8 pond snoek en 267.286 pond nest. De totale omzet aan de afslag bedroeg f 51.273.60. Prijzen van Dinsdag. Heilbot 3,102,80; gr. tong 2,90—2,70; grm. tong 2,26—2,12; kim. tong 2,26—1,96; kl. tong I 1,92—1,86; kl. tong II 1,68—1.56; tarbot I 1.94—1.68, per kg. Tar bot II 78—76; tongschar 65; kl. tongschar 21,5019; schartong 47; kl. schol I 34; kl. schol II 36—19; schar 20—18; v. haring 22—18,50; makreel 19—10; gr. schelvis 54—40; grm. schelvis 4438; kim. schelvis 44—34; kl. schelvis I 4031; kl. schelvis II 258; wijting 25—16; gr. gul 31—25; midd. gul 22,50—21; kl. gul 16,50—14; kl. haai 29; ham 76—68; kl. hake 6; kl. wolf 33; poontjes 10—9; kl. koolvis zw. 30, per 50 kg. Gr. ka beljauw 20482; gr. koolvis zw. 75—69, per 125 kg. Aanvoer van Dinsdag". 45 kisten tong en tarbot, 6 kisten heilbot, 6 kisten tongschar en schartong, 33 kisten schol, 14 kisten schar, 630 kisten haring, 1555 kisten makreel, 420 kisten schelvis, 110 kisten wijting, 275 kis ten kabeljauw en gul, 1 kist kl. haai, 4 kis ten ham, 4 kisten poon, 36 kisten koolvis, 11 kisten diversen. Totaal 3150 kisten. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur in slechts één Speciale voorstelling IIET VEELBESPROKEN FILMWERK KINDEREN DER LIEFDE Kunnen ongehuwde moeders door de maatschappij geholpen worden? Deze ontroerende film geeft U een openhartig antwoord! Een film, die tot nadenken stemt Toegang boven 18 jaar Bij de Bethelkerk in IJmuiden-Oost wordt een jeugdgebouw opgetrokken, dat de naam „Bethel-burcht" zal dragen. De bouw van dit object, architect de heer A. ten Broeke uit IJmuiden, is gisteren aan besteed. Hoogste inschrijver was hierbij G. van Heyst en zonen, die inschreef voor een bedrag van f 42.000. Laagste op de lijst van zeven was R. de Boer met f 40.539. De overige inschrijvers waren J. Stolk f 41.718, A. Meinema f 41.425, P. Zwart f 41.000, firma W. Tolman en zonen f 40.900 en C. H. ten Broeke f 41.225. Gisteren heeft in IJmuiden de aanbeste ding voor de bouw van de nieuwe Neder lands Hervormde kerk met bijgebouwen aan het Gijzenveldplantsoen plaats gehad. Er waren 14 inschrijvers. Laagste was de firma Ribberink uit Soest, met een be drag van f 230.100. Hoogste inschrijver firma Van Straten uit Gouda, die een be drag van f 272.000 noteerde. De overige inschrijvingen luiden: J. v. d. Wal, Amster dam f265.000; V. de Vries, Haarlem f 238.000; N.V. Willem Geels Aannemers bedrijf, Amsterdam f239.900; firma Hol leman en Zn., Santpoort f 245.000; C. N. ten Broeke, IJmuiden-Oost f253.000; fir ma Stolk, Driehuis f 256.000; B. de Boer, IJmuiden f239.313; A. van Varik, Haar lem f239.000; C. J. van Heyst, Velsen- Noord f240.000; H. Tervoordt en zonen, Amsterdam f 270.000. Architect van dit object is de heer J. Schipper uit Zaandam.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3