Hoe Velsens jeugd de vacantie doorbrengt DEBRALINE ZWITSAL Agenda voor Velsen Havenberichten Gezonde Ba fries Gedétailleerd programma Jeugdcentrale en orgel in Engelmunduskerk Het nieuwe puntenraadsel De Dierenbeul Voor jonge hersens Christel. Kleuterschool Vereniging in Castricum 8 Sportbond Enschedé" vijf dagen in IJmuiden Burgerlijke stand Velsen Wat de tuinders kregen Standpunt gehuwde ambtenares ongewijzigd Wijziging verordening fclJiU IIBillüHiailltti Gemeenteraad Velsen bijeen op 20 Juli Tante Els feliciteert Rennersclub hield spr intwedstrij den Competitie van „Weenink" is ten einde Naar de missie DONDERDAG 15 JULI 1954 Enige dagen geleden vermeldden wij, dat de Velsense Jeugdcentrale zich ook dit jaar weer alle moeite getroost om de schoolgaande kinderen, waarvan de meesten niet in de gelegenheid zullen zijn op reis te gaan, de vacantie te veraangenamen. In grote trekken werden de plannen reeds gepubliceerd. Hieronder volgt een gedétailleerd programma, waarin tevens de nodige gegevens voor de deelnemers worden vermeld: Puzzletocht Verleden jaar stond een stempel tocht op het programma, dit jaar is het een puzzle tocht geworden. Deze tocht van tweemaal IV2 week omvat in totaal 48 vragen, die de kinderen moeten oplossen en waarvoor zij er nu eens op de fiets op uit moeten trek ken óm te zoeken, dan weer van hun parate kennis blijk moeten geven, goed moeten nadenken en hun tekentalent tonen. Van Maandag 19 Juli af kunnen de op- drachtlijsten voor deel I van deze puzzle tocht worden afgehaald aan onderstaande adressen. Kosten voor deelname aan de gehele tocht bedragen tien cent per kind. Op Woensdag 28 Juli moeten deze eerste lijsten weer worden ingeleverd' aan hetzelf de adres waar zij gehaald zijn en kan de opdrachtenlij st voor deel II kosteloos in ontvangst worden genomen. Wie geen lijst I inlevert dient 10 cent te betalen voor lijst twee. Op Zaterdag 7 Augustus moeten deze lijsten worden ingeleverd' aan hetzelfde adres, waarna binnen één week de lijsten en ook de prijzen aan de kinderen worden toegezonden. De verkoop-adressen zijn: IJmuiden- West: bureau V.J.C., Moerlbargplantsoen 22; IJmuiden-Oost: firma P. G. van Lies hout, Oosterduinplein 92; Driehuis: firma J. de Ruyter, Driehuizerkerkweg 75; Sant- poort-dorp: firma J. Seegers, Hoofdstraat 196; Santpoort-station: firma H. Toeset, Bloemendaalsestraatweg 70; Vels>en-Noord: R. Hollander, Ir. Krijgerstraat 25; mevrouw T. van Hoof, Duinvlietstraat 98; L. Katte- staart, Geelvinckstraat 95; M. Langeveld, Wester Parallelstraat 3; F. v. d. Klok, Pa rallelstraat 19. Aan vorengenoemde adres sen de lijsten dus ook weer inleveren! Strandfeest voor kinderen uit IJmuiden- West, IJmuiden-Oost en Driehuis, op Woensdag 21 Juli. Dit wordt een gezellig feest met volksspelen, schatgraven, model- lenmaken, toneel en film, voor kinderen van 7 tot en met 14 jaar. Het dagprogram ma, waarop alles staat vermeld wat het kind moet weten, is verkrijgbaar vanaf heden tot en met Zaterdag 17 Juli voor IJmuiden-West: bureau V.J.C., Moerbeng- plantsoen 22; IJmuiden-Oost: firma P. G. Lieshout, Oosterduinplein 92; Driehuis: firma J. de Ruyter, Driehuizerkerkweg 75. Kinderfeest in Velsen-Noord op Vrijdag 23 Juli. Een heerlijke dag voor kinderen van 7 tot en met 14 jaar, met 's ochtends een opdrachteratocht en 's middags toneel en film. Dagprogramma's zijn verkrijgbaar vanaf heden tot en met Dinsdag 20 Juli bij: Velsen-Noord: R. Hollander, Ir. Krij gerstraat 25; mevrouw T. van Hoof, Duin vlietstraat 98; L. Katterstaart, Geelvinck straat 95; M. Langeveld, Wester Parallel - straat 3; bij de opzichter van speeltuin Schulpen en bij de opzichter van speeltuin Kindervreugd, Doodweg. Kinderfeest voor kinderen uit IJmuiden- West op Dinsdag 27 Juli. Kinderen vanaf 7 tot en met 14 jaar krijgen 's ochtends een ganzenbordspel en 's middags toneel en film, waarover alles te lezen staat op het dagprogramma, verkrijgbaar vanaf Maan dag 19 Juli tot en met Zaterdag 24 Juli bij: bureau V.J.C., Moedbergplantsoen 22 in IJmuiden-West. Santpoort Kinderfeest in Santpoort op Donderdag 29 Juli voor kinderen van 7 tot en met 14 jaar, die 's ochtends een opdrachten tocht krijgen uit te voeren en 's middags kunnen genieten van toneel en film. De dagpro gramma's zijn verkrijgbaar vanaf Woens dag 21 Juli tot en met Dinsdag 27 Juli bij; Santpoort-dorp: firma J. Seegers, Hoofd straat 196; Santpoort-station: firma H. Toeset, Bloemendaalsestraatweg 70. Kinderfeest in Velsen-Noord op Dinsdag 3 Augustus. Ook weer voor kinderen van 7 tot en met 14 jaar een programma, dat voorlopig nog een verrassing blijft, maar op z'n minst even leuk wordt als het vorige feest. Dagprogramma's verkrijgbaar vanaf Maandag 26 Juli tot en met Zaterdag 31 Juli bij de volgende adressen: Velsen- Noord: R. Hollander, Ir. Krij'gerstraat 25: mevrouw T. van Hoof, Duinvlietstraat 98: L. Kattestaart, Geelvinckstraat 95: M. Lan geveld, Wester Parallelstraat 3; bij de op zichter van speeltuin Schulpen en bij de opzichter van speeltuin Kindervreugd, Doodweg. Kinderfeest voor kinderen van IJmuiden- Oost en Driehuis op Vrijdag 6 Augustus. Weer voor de leeftijd van 7 tot en met 14 jaar; 's ochtends een opdrachtentocht en 's middags een voorstelling van het circus Elleboog. Dagprogramma's, tevens een be wijs voor deelname voor 's ochtends, 10 cent, voor 's ochtends en 's middags 30 cent en voor 's middags alleen 25 cent. Ver krijgbaar vanaf Woensdag 28 Juli tot en met Dinsdag 3 Augustus (losse kaarten voor het circus zijn permanent verkrijg baar bij: IJmuiden-Oost: firma P. G. van Lieshout, Oosterduinplein 92; firma J. de Ruyter, Driehuizerkerkweg 75. Openluchtvoorstelling met Circus Elleboog Dit in geheel Nederland bekende jeugd- circus van mevrouw Iet Last, zal ook in Velsen komen optreden en wel op Vrijdag 6 Augustus, des middags om 2 uur ergens in de openlucht. Naar een geschikt plekje wordt nog gezocht en dit zal zo spoedig mogelijk bekend gemaakt worden. De toegangsprijs bedraagt voor kinderen 25 cent, voor volwassenen 50 cent. Kaarten zijn vanaf Woensdag 28 Juli verkrijgbaar bij: IJmuiden-West: bureau V.J.C., Moer- bergplantsoen 22; IJmuiden-Oost: firma P. G. van Lieshout, Oosterduinplein 92; Drie huis: firma J. de Ruyter, Driehuizerkerk weg 75; Santpoort-dorp: firma J. Seegers, Hoofdstraat 196; Santpoort-station: firma H. Toeset, Bloemendaalsestraatweg 70; Vel sen-Noord: R. Hollander, Ir. Krijgerstraat 25; mevrouw T. van Hoof, Duinvlietstraat 98; L. Kattestaart, Geelvinckstraat 95; M. Langeveld, Wester Parallelstraat 3; F. v. d. Klok, Parallelstraat 10 en verder aan het begin van de voorstelling. Over een mogelijk te houden boetseer- wedstrijd en ochtend-vierdaagse zullen nog nadere gegevens bekend gemaakt worden. Assistentie gevraagd Het spreekt vanzelf dat de V.J.C. dit al-, lemaal niet alleen kan opknappen. Er moet nu eenmaal bij alle gebeurtenissen vol doende toezicht en hulp zijn. Want het lijdt geen twijfel, of Velsens jeugd zal in nog groter getale dan verleden jaar van deze ontspanningsmogelijkheden gebruik willen maken. Voor het strandfeest en de vijf kinder feesten zijn nog vele oudere assistenten nodig. Verleden jaar heeft een aantal be stuursleden, leiders en leidsters van speel- Maandag 19 Juli komt een groep jeugd leden van de Sportbond Enschedé in IJmui den aan voor een vijfdaags bezoek aan de jeugd van de Sportbond IJmuiden. Gezamen lijk trekken zij naar strand en duin, opdat de vriendschapsbanden tussen beide jeugd groepen weer verstevigd zullen worden. Zaterdag 7 Augustus vertrekt de jeugd van de Sportbond IJmuiden voor een tegen bezoek naar Enschedé. Deze uitwisseling tussen de verschillende jeugdgroepen trekt meer en meer belangstelling en het aantal deelnemers wordt jaarlijks groter. GEBOREN: M. van den BergVellema, d,. Daltonstraat 5, IJmuiden; A. de Vries Schilp, d., Corverslaan 106, Velsen-N.; W. Duijve—Bakker, z., Zeeweg 301, Driehuis; G. A. OostermanFelix, d., Stratingplant- soen 14, Velsen-N.; J. OldenburgHoekstra, d., Oosterduinplein 2, IJmuiden-O.; G. Bax van Enkhuizen, z., Princestraat 28, Velsen- Noord, E. SminkEngelhart, z„ Dirk Har- toghstraat 48, IJmuiden; E. Visservan der Plas, z., Julianakade 9 rd, IJmuiden; H. A. BakkerBruijn, d., Stratingplantsoen 30, Velsen-N.; E. Duijn-Zuurbier, z., Lorentz- straat 40, IJmuiden-O. OVERLEDEN: J. Heilig, 17 jaar, IJmui- derstraatweg 150, IJmuiden; G. J. Dollen- kamp, 45 jaar, echtgenote van C. van Rijn, Terburgstraat 25, Santpoort. AntwerpenDCIJ Voor de damwedstrijd AntwerpenIJmui den, die Zaterdagavond te Antwerpen wordt gehouden hebben de ploegen de volgende opstelling: Antwerpen: Oscar Verpoest (kampioen van België), Hugo Verpoest, Paul Verpoest en Van Wijk. DCIJ komt uit met P. Roozenburg, B. Dukel, Yme de Jong en K. de Jong. Maandagavond wordt in Luik gespeeld tegen de vier sterkste dammers van Luik. Woensdag 14 Juli kwamen de haven van IJmuiden binnen: Ostmark van Wilhelms- hafen. Jelö van Rotterdam. Daniël van Ko penhagen. Dieter Waltraud van Hamburg. Betty van Tyne. Krautsand van Hamburg. Abro van Gothenburg. Heemskerk van Hamburg. Consience van Rotterdam. Quar ter Man van Londen. Teucer van Port Said. Trude K van Delfzijl. Ulmbrueder IV van Norrköping. American Judge van Antwerpen. Mutatie van Norrköping. Dadzy van Delfzijl. Salland van Montevideo. Wappu van Kotka. Twee Gezusters van Hamburg. Vertrokken zijn: Grebbestroom naar Lon den. Orestes naar Antwerpen. Ensö naar Grimsby. Kathe Ritzer naar Hemösand. Eemstroom naar Huil. Congostroom naar Dakar. Madjoe II naar Bremen. Jupiter n. Parijs. Betty naar Rotterdam. Botha naar Veile. Kaladan naar Bremen. Dirte Olden- dorff naar Immingham. Quarter Man naar Londen. Rodenbick naar La Guaira. Theano naar Rotterdam. Dieter Waltraud naar Ham burg. Westland naar Bremen. Strabo naar Rotterdam. Niobe naar Helsingfors. turnverenigingen zich bereid verklaard enige uren van hun vrije tijd te willen geven om de vacantiebasteding te doen sla gen. Zouden zij ook dit jaar hun krachten willen geven voor dit doel? De V.J.C. doet een dringend beroep op hen. Het gaat er tenslotte om de jeugd in goede banen te leiden en dit is zeker veel waard. Een concert in de oude rustige Engel munduskerk in Velsen is een uur van wij ding, los van het jachtig gebeuren van alle dag een concentratie op schoonheid. Zeker was dit gisteravond het geval tijdens het orgelconcert dat Adriaan Verschoor gaf, daarin bijgestaan door mevrouw E. Rens- senVan Loenen Martinet als celliste. Haar vertolking van het Arioso in G grote terts van J. S. Bach was van een pure schoonheid en dit oeuvre, waarin Bach zijn technisch kunnen uitviert, kwam door haar diepe en beheerste spel volkomen tot zijn recht. Dit was eveneens het geval in het Adagio in G kleine terts van Boccherini, de wat raadselachtige componist, wiens werken getuigen van gevoelige élégance en geraffineerde distinctie. Ook in dit werk was zijn baanbrekende arbeid merkbaar. Klaar en eenvoudig werden door celliste en begeleider de vier delen van Vivaldi's Sonate no. V in E kleine terts ten gehore gebracht, zo zónder enige opsmuk dat een kind het had kunnen verstaan. De melodi sche diepte in het kleurig spel van toon- contrasten, dat Vivaldi's werk kenmerkt, het klassiek evenwicht van zijn werk viel ook hier te onderkennen. De heer Ver schoor heeft al deze nummers op waardige wijze geaccompagneerd, nergens domineer de de begeleiding, al werd ons inziens in d-e beide allegro's van Vivaldi zijn spel iets te technisch gehouden. Rustig en beheerst heeft de organist zich in zijn soli van zijn taak gekweten en zijn registratie was ook in de meest fugatische gedeelten knap te noemen. Hij heeft in de koraalbewerkingen van Bach de grillige, rijke techniek en de wisselende tempi die de oude, sobere lijnen van het koraal omlijsten, duidelijk naar voren gebracht. De Prélude, fugue et varia tion van César Franck, ongetwijfeld een der meest begeerde werken van deze com ponist, werd eveneens verantwoord uitge voerd. Scandinavian en Cantilena van Jos. Rheinberger, twee werken die dadelijk„aan- spreken" completeerden een programma, waarnaar het een vreugde was te luisteren. De Kennemer tuinders kregen voor de door hen aangevoerde groente Woensdag in Castricum de volgende prijzen: aardap pelen 12,5-15, capucijners 67-80, doperw ten 55-78, tuinbonen 23-38, peulen 60-120, rabarber 6-20, sla 3-7, boskroten 15-19, bospeen 20-26, postelein 32-40, aardbeien (Climax) 3.50—-ƒ 5.40, Moulin Rouge 2.654.10, rode bessen 1.402.50, zwarte bessen 2.903.49. ADVERTENTIE Naar aanleiding van de gedurende de laatste begrotingsdebatten gevoerde be sprekingen betreffende een eventuele wij ziging van het Algemeen Ambtenaren reglement, met betrekking tot de positie van de gehuwde ambtenares, hebben B. en W. van Velsen deze kwestie in een op 4 Juni 1954 gehouden gecombineerde ver gadering van het georganiseerd overleg aan de afgevaardigden ter behandeling voorgelegd. Omtrent de wijziging zijn de meningen in de commissie zowel als in het college ver deeld. De meerderheid van het college meent, dat de bepalingen met betrekking tot de positie van de gehuwde ambtenares ongewijzigd gehandhaafd moeten worden. De minderheid is van oordeel, dat een wij ziging op dit punt gerechtvaardigd is. De argumenten over en weer wijken niet af van de ter zake algemeen bekende, waarom B. en W. zich van relevering hiervan ont slagen kunnen rekenen. B. en W. geven de raad in overweging het ambtenarenreglement in dit opzicht niet te wijzigen. Gevolg van verzoek van nertsenfokkers Een drietal houders van een nertsenfok kerij in Velsen heeft tot B. en W. van Vel sen het verzoek gericht om te worden vrij gesteld van het keuren van door hen, ten behoeve van die fokkerijen ingevoerde slachtafvallen en restitutie van reeds door hen betaalde en zolang die vrijstelling nog niet is verleend nog te betalen keur lonen. Zij voeren goedgekeurd vlees (pensen) in, om dit te voeren aan nertsen. Door de pensen geheel blauw te kleuren wordt aan gegeven, dat deze niet voor menselijke con sumptie bestemd zijn. Noch in de Vlees- keuringswet, noch in de Verordening op de heffing van keurlonen voor het keuren van slachtdieren en vlees en van rechten voor het gebruik van inrichtingen van en het verrichten van diensten voor de vlees keuringsdienst zijn voorschriften opge nomen, welke deze materie regelen. Vrij stelling van de keuring kan echter niet worden verleend, daar dit in strijd zou zijn met de Vleeskeuringswet. Het komt B. en W. evenwel billijk voor, dat van vlees, be stemd voor dierlijk voedsel, bij invoerkeu ring geen rechten worden geheven en de reeds geheven rechten, welke tot 11 Juni 1954 31,77 (tijdvak 22 April tot en met 10 Juni 1954) hebben bedragen, te resti tueren. Jeslaagd Onze plaatsgenote mej. T. Amse is te Den Haag geslaagd voor het staatsdiploma Piano A (theorie). Zij genoot haar opleiding aan het muzieklyceum te Amsterdam. Houtaanvoer Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Woensdagavond aangekomen het Finse s.s. „Asta" dat van de Finse haven Kasko een lading van 712 vadem hout aanvoerde. In afwachting van de losbeurt had dit schip al enkele dagen ligplaats aan de Kanaaldijk voor de Velser spoorbrug. ADVERTENTIE Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten Voor de openbare vergadering van de gemeenteraad van Velsen op Dinsdag 20 Juli is de volgende agenda opgesteld: Wijziging van de verordening op de hef fing van keurlonen voor het keuren van slachtdieren en vlees en van rechten voor het gebruik van inrichtingen van en het verrichten van diensten door de vleeskeu ringsdienst; verhoging presentiegeld voor het bijwonen van vergaderingen van de afdelingen van de raad en van de raads commissies; verhoging reserve van het gas bedrijf; verlenen van een crediet voor de aanschaffing van leermiddelen voor het vak handenarbeid ten behoeve van de u.l. Willem de Zwijgersohool te IJmuiden-Oost; vaststelling van het, over het jaar 1954 aan het bestuur van de R.K. school voor buitengewoon lager onderwijs te Driehuis te verlenen voorschot op de vergoeding, bedoeld in het Besluit buitengewoon lager onderwijs 1949; vaststelling van het, over het jaar 1954 aan het bestuur van de R.K. school voor buitengewoon lager onderwijs te Driehuis te verlenen voorschot op de vergoeding, bedoeld in het Besluit buiten gewoon lager onderwijs 1949: vaststelling van de vergoeding, bedoeld in de Lager- onderwijswet 1920, uit te keren aan de be sturen van de bijzondere lagere scholen over het jaar 1952; verlenen van eervol ontslag aan L. van Hameien, onderwijzer aan de F. L. Ossendorpschool te IJmuiden- Oost wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd; verlenen van mede werking, ingevolge de Lager-onderwijswet 1920, voor de aanschaffing van leermidde len voor de invoering van het vak „han denarbeid" aan de „School met den Bijbel" te Santpoort; gehuwde ambtenares; benoe ming van: a. een hoofdleidster aan de Dr. Albert Schweitzer kleuterschool; b. een leidster aan de Clara Sternkleutersohool. DONDERDAG, 15 Juli 1954 Beste kinderen, Vandaag hebben we een gast in ons hoekje, namelijk een echte dierenvriendin. Zij heeft een heel aardig opstel gemaakt, waaruit duidelijk haar verontwaardiging blijkt over de laffe streek die de hoofdpersoon uit het verhaaltje uithaalt. Natuurlijk heb ik dit opstel graag aangenomen, om het in ons hoekje te laten afdrukken. Lees het maar eens goed, want het is een leerzame geschiedenis. Dit stukje bracht me echter op een ander idee. Alle nichten en neven van ons hoekje zijn toch eigenlijk dieren vrienden en daarom moeten jullie allemaal eens voor mij een dierenverhaal schrij ven. Liefst natuurlijk een gebeurtenis, die je zelf ondervonden hebt. Wie mij (voor het einde van deze maand) het beste opstel stuurt, krijgt niet alleen zijn verhaal in ons hoekje afgedrukt, maar ontvangt ook nog een prachtig boek. Op onze foto deze week een dierenbeschermster in de dop, die ma en pa zwaan met hun zes jongen voor een lekkernijtje naar de kant wist te lokken. Een goed begin is het halve werk! En nu de post. Allereerst is hier ZEE MEERMIN, wier hoofd al vol vacantieplan- nen zit en dan ook helemaal niet van die kleine plannetjes. Fijn, dat je naar twee plaatsen toe gaat deze zomer! Nee, ik wist niet, dat Tinte bij Den Briel lag. Dat ver geet ik nu waarschijnlijk niet meer. Ga je met je vriendinnetje naar Doornspijk? En wanneer ga je naar Tinte? Ik hoop, dat voor jullie vacantie het goede weer aan breekt, maar dat ziet er wel naar uit, want het heeft nu weer lang genoeg geregend. Veel plezier! Dat was geen prettige week voor jullie, WIELRENNER. Ik kan me indenken, dat je blij bent, dat die? voorbij is. Gaat het goed met je moeder? Ik hoop van harte voor haar en voor jullie dat ze gauw ge nezen zal zijn. En morgen dan je schoolreis. Ik hoop dat je het me helemaal vertelt, want dat vind ik altijd er leuk. Het ziet er naar uit, dat jullie niet veel regen zullen krijgen, dus dan kunnen die lastige jassen thuis blijven. Een prettige dag, hoor! MARJANNEKE bracht een heel aardig rapport mee van school. Je moeder zal wel in haar schik geweest zijn. Vooral omdat je dat cijfer voor Frans zo mooi opgehaald had. Wanneer gaan jullie naar Harder wijk? Natuurlijk ben je nu blij, dat je alle huiswerk eens een tijd lang uit je hoofd kan zetten, maar als je straks na een maand rust weer gaat beginnen, dan is het schoolwerk toch ook weer leuk. Alles op zijn tijd. Veel genoegen op je schoolreisje! Wat een leuke naam heeft jullie hond, BüTTERBLöMKE! Daarover zul je vast wel een leuk opstel kunnen schrijven. Hij zal tenminste genoeg grappige streken uit halen, of is Harvie niet zo jong meer? Met een stukbijter moet je altijd erg veel ge duld hebben. Meestal zijn het de trouwste honden, maar je moet zorgen, dat ten eerste alles wat hij vernielen kan uit de buurt blijft en ten tweede, dat hij altijd een flink bot heeft om op te knauwen. Ik had vroeger een hond, die datzelfde kwaal tje had, zo erg zelfs, dat hij op een kwade dag aan de stoelpoten begon.Maar het bot heeft wonderen gedaan en dan zwier ven er wel verscheidene keurig schoon gekloven benen van de hond door het huis. maar de spullen bleven heel en dat is meer waard. Wat voor soort is jullie nieuwe hond? Nee, ik ben niet naar die gymuit- voering geweest, maar ik heb wel gehoord, dat het erg aardig was. Die cijfers zien er allemaal netjes uit, CLEMATIS. Is dat boekhouden nu wer kelijk zo'n struikelblok? Je bent zeker wat ongelukkig geweest met je proeven voor dat vak. Gelukkig, dat de broer van je vriendin weer wat opknapt. Het zag er anders niet zo mooi uit voor hem. Inder daad heb je eindelijk goed geraden. Ik was deze vacantie in Noordwijk. Het kostte je nogal wat moeite, maar de aanhouder wint, wat zeg jij?! Tenslotte is hier HARDLOPER, die ook gelukkig een overgangsrapport met goede cijfers heeft. Nu maar volop aan het zei len, jongen. Leuk, dat je toch van plan bent in de vacantie ons hoekje niet in de steek te laten. Al was het alleen maar om de raadsels, schrijf je, maar ik hoor ook wel eens graag wat over je zeil-avonturen, begrepen? Veel mooi weer en veel plezier, hoor! Dit was het laatste briefje deze week. Tot volgende keer! TANTE ELS. (Briefjes vóór Dinsdag, Kennemerlaan 186, IJmuiden of aan de bezorger meegeven). Deze keer eens een heel nieuw soort puzzle. Een woord bestaat uit een aantal letters. Door die letters een andere plaats te geven kun je andere woorden maken. Bijvoorbeeld: mat-tam. Nu zal ik jullie een woord opgeven, niet zo'n klein als het voorbeeld natuurlijk en dan moeten jullie daaruit zoveel mogelijk nieuwe woorden halen met gebruikmaking van de letters van het woord. Weer een voorbeeld: PUZZLE uit dit woord kan je de woorden pel, pul, peul, zeul halen. Het moeten allemaal goede Nederlandse woorden zijn, dus geen ver zinsels. Hier is jullie opgegeven woord: BERGLANDSCHAP. Eens kijken, wie de meeste goede woor den uit dit woord kan halen! En hier is het beloofde opstel: Het was Woensdagmiddag en alle lagere scholen hadden vrij, dus Japie ook. Japie was een jongen die op een boerderij woon de; vlak erbij was een sloot en daarbij stond ene wilg. Japie was een jongen, die slecht was voor dieren. Hij zei tegen zijn moeder: „Ik ga even weg, moeder". „Goed hoor, jongen", zei moeder. Bij de wilg was een eendennest en Japie wist dat. Hij had een slecht plan. Sluipend kroop hij langs het riet. Want hij wilde dat niemand hem zag. Bij het nest gekomen, waar de eend zat te broeden, joeg Japie de eend van het nest weg en nam vlug een ei. Het was helemaal warm. Hij liep vlug naar het kippenhok waar de kip zat te broeden. En legde het eendenei onder de kip. De kip merkte er niets van en ging gewoon door met broeden. Het was een gemene streek van Japie. Toen dat gebeurd was ging hij naar zijn vader. En vroeg schijnheilig aan zijn vader of hij hem kon helpen. Zijn vader zei: „goed, jongen". Vader merkte wel dat er iets aan het handje was. Want anders vroeg hij dat niet. Langzaam gingen er drie weken voorbij. Op een goede dag kwam Japie uit school. Hij zag moeder de kip met drie kuikentjes en één bijzonder kuikentje. Het bijzondere kuikentje had vliesjes tussen zijn tenen en een stompe snavel. Maar moeder de kip dacht: „ik heb het toch zelf uitgebroed, dus het zal wel van mij zijn". Ze liep heel statig over het erf met haar kinderen. Ze kwam ook bij een sloot en ze wou wat gaan drinken, maar plotseling hoorde ze êen plons en ze zag dat het rare kuikentje zwom. Ze schrok en ze schreeuwde: „Kom hier, kom hier", maar het hielp niet. Ze dacht: „Het komt wel terug". Maar het kwam niet te rug. Dus het liep nog goed af met het eendje. Maar het was toch een laffe streek van Japie. Gelukkig dat niemand het ge zien en gemerkt had, want anders zou het wel anders met Japie afgelopen zijn. Je kunt wel merken dat Japie niet bij de Dierenbescherming zit. Want een kind dat van dieren houdt doet dat niet. HANNIE RUARDIJ. De oplossing van het vorige puntenraad sel is: Zomertijd-Vruchtentijd. (cent, vroed, tij, rijm, dozijn, hut) Puntentelling: Clematis 10, 10; Bütter- blómke 10, 5; Zeemeermin 10, 10; Wiel renner 10, 10; Marjanneke 10, 6; Hardlo per 10, 10. ooooooooooooooovx^ooooooooooooooooooooooooooooooocm^ Blondje, die vandaag jarig is, Kwik staartje, die Zondag feest gaat vieren en Geelvinkje en Rozemarijn, die dat samen volgende week Dinsdag gaan doen. Veel geluk en veel plezier, nichten! »»oocoooooooooooooo(xxxx)oooc)ciooooooooooc)oooooaxxx>oooo Woensdagavond heeft de Beverwijkse Rennersclub „Kennemerland" sprintwed strijden gehouden, waarvan de uitslag werd: B-klasse: 1. M. Stuyt; 2. C. Jong; 3. C. Niesten. C-klasse: 1. J. Beentjes; 2. J. Stet; 3. A. Dekker. Junioren: 1. A. Lute; 2. H. Koomen; 3. M. Put. In de onderlinge competitie van de Bever wijkse schaakclub „Weenink" zijn thans de laatste partijen gespeeld. Een aantal van deze partijen zijn regle mentair beslist, terwijl in één afdeling nog twee extra beslissingspartijen nodig zijn voor de bezetting van de laatste plaats. De uitslagen zijn: Afdeling 1: P. de BoerC. Koomen 01; W. Groen—A. Tervoort 01; W. Groen—P. de Boer remise; W. GroenJ. Reinhart 01; P. de Boer—J. Meyer 01; P. de BoerH. van 't Hoff 1—0. Afdeling 3: D. DuinmeyerA. de Vries 10; A. de VriesR. Meyer remise; A. de VriesM. van Leeuwen 10; M. van Leeu wenA. de Vries remise; A. de VriesA. Priester remise; A. de VriesJ. Sonneveld remise; H. MeyerA. de Vries remise. Handenarbeid aan „De Schóól met de Bijbel" De Vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs te Santpoort heeft de ge meente om medewerking verzocht voor de aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van het vak „handenarbeid" aan de onder haar bestuur staande „School met den Bijbel". B. en W. van Velsen stellen de raad voor de gevraagde medewerking te verlenen. Jeugdkampioenschap schaken Mid-Kennemerland Voor de finale van het jeugdkampioen schap schaken midden Kennemerland zijn gespeeld: J. SixmaD. Nieuwenhuis 01; R. SteynD. van Vuuren 10; K. ComisH. Duisenberg remise. MARKTBERICHT Andijvie 21—26; aardbeien 37105 (doos je); aardbeien 290530 (slof); sla IVi7; spinazie 2157; bloemkool 3270; bospeen 2636; waspeen 1027; doppers 6172; capu cijners 6877; raspers 7885; peulen 89131; postelein 3150; boskroten 1927; tuinbonen 2533; sperciebonen 110125; snijbonen 120140; rabarber 1126; frambozen 4162; zwarte bessen 250; rode bessen 170. De oprichting van een Christelijke Kleu terschool Vereniging in Castricum en het onder deze gemeente resorterende Bakkum is een feit geworden. De drukke voorbereidende werkzaam heden van het voorlopig comité zijn dus niet voor niets geweest en tijdens de Dins dag in dé School met de Bijbel gehouden oprichtingsvergadering is dit comité door verschillende sprekers hartelijk dank ge bracht voor hetgeen zij tot dat moment had gedaan. De nieuwe vereniging staat voorlopig een lokaal van de School met de Bijbel ten dienste en het bestuur heeft het plan, om, als er voldoende animo voor is, ook in Castricum een klas te stichten. Voorzitter van de vereniging is de heer A. Stemfoort en voorts hebben de volgende personen in het bestuur zitting. Het zijn de dames: H. C. van WijkLangbroek, H. Vellema-Van Wijfk, A. J. Verbaan-De Kool, H. v. d. Meulen-Catsiburg en de heren H. Wesselimk en B. v. d. Galiën. Tijdens deze vergadering, die uitstekend was bezocht, zijn het huishoudelijk reglement en de statuten door de voorzitter voorgelezen en goedgekeurd. De bestuursleden zullen de functies onderling verdelen. Regen, zoals zovaak deze zomer, spelbreker Een groep van 450 schoolkinderen uit Warmenhuizen, in de kop van Noordhol land, had Woensdag de jaarlijkse uitgaans dag. Het plan was deze dag in de Castri- cumse duinen door te brengen, althans des morgens en in de middaguren heerlijk aan het strand te verblijven. Toen de kinderen met hun leerkrachten per bus uit Warmen huizen vertrokken, regende het dat het goot en in Castricum was het al niet veêl beter. De duintocht werd dientengevolge van het programma geschrapt en inplaats daarvan kregen de kinderen in het „Corso"-theater een filmprogramma voorgezet, waartoe de directie gaarne haar medewerking ver leende. De jeugd at in hotel Borst een boterham en verbleef hier, daar het nog steeds regen de, geruime tijd. Toen het tijdstip van ver trek naderde, brak de zon doorDe kin deren hebben echter nog de „zon in de zee zien zakken", want alvorens zij huistoe gingen, gaven de leerkrachten aan de smeekbeden van het jonge goedje, om toch nog even het strand op te zoeken, gehoor. De Castricumse pater W. Beentjes, van de orde van Mill Hill, zal in Januari 1955 naar de missie in de Belgische Congo ver trekken. Pater Beentjes, die eerst zijn doc torale studie te Rome zal voltooien, krijgt in genoemde missie een parochie toege wezen, welke grenst aan die van zijn vroe gere plaatsgenoot, pater M. Castricum. DONDERDAG 15 JULI IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „Kinderen der liefde". Rex, 20 uur: „Vermist op weg naar Manilla." VELSEN: Velser Jeugd Centrale, 20 uur: Gem. Vergaderzaal, Abelenstraat, bijeenkomst handenarbeidcursüs. VRIJDAG 16 JULI IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „De slag om Stalingrad". Rex, 20 uur: VELSEN: Raadhuis, 10.30—11.30 uur: Spreekuur wethouder van Financiën.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 8