Zoetwater tekort toont feilen van oude waterhuishouding Mondeling overleg over de toeslag op pensioenen Geen enthousiasme in Bonn over „souvereiniteit zonder wapens" Profclub Haarlem naar Velsen? Visserij-varia J DE BLAUWE WINKEL Eén roepOpruiming EEN ROEP.... DE BLAUWE WINKEL Nieuwe methode van waterdistributie in achtergebleven delen van Betuwe Niet alléén ontwateren Wensen in Kamercommissie scheppen volgens minister nieuwe onbillijkheden Socialisten willen in ieder geval de medewerking van Frankrijk hebben „Amsterdam'en „Rapid' begonnen training ERESSAN 13 „Het wonderlijke leven van Willem Parel" Spoedig uitgewerkte plannen van K.N.V.B. Zaterdagmiddag meeting op Duindigt Nederlaag van HPC tegen Nereus: 5-4 Motorschip „Etrema" heeft machineschade Avondcorso in Katwijk Rook boven rubberfabriek G BEROEI Het grafisch bedrijf, een levend bedrijf VRIJDAG 16 JULI 1954 Er is een tijd geweest, dat men Nederland „waterland" noemde. Een klein gebied, waarin mondingen van grote rivieren en talrijke kanalen, voor de helft, zo niet meer, omgeven door de zee; een land met meren, plassen en moerassen, „ontworteld aan de baren" en goeddeels liggend onder de waterspiegel. Zo'n land is een waterland, dat kan niet anders. Maar het komt eigenlijk in niemands brein op, dat het misschien toch nog wel eens een tikje anders zou kunnen zijn en dat Nederland zou kunnen lijden aan een verdrogende bodem als gevolg van de dalende grondwaterspiegel, hoe zeer dan ook de theorie zou uitwijzen, dat ons land langzaam maar zeker verzakt en dat grote gevaren zouden dreigen als het ijs van de poolkappen eens ging smelten. Een cultuurtechnicus zal onmiddellijk bevestigen dat Nederland inderdaad aan het verdrogen is. Een deskundige als dr. ir. F. P. Mesu zou theoretisch kunnen voor rekenen, dat de Nederlandse agrarische opbrengsten met wellicht tientallen percen ten zouden kunnen stijgen door een betere, dat wil zeggen door een hogere grond waterstand. Ir. F. van Schagen, cultuurconsulent in algemene dienst bij de Cultuurtechnische Dienst, zei in een Onderhoud met een re dacteur van het A.N.P.: „Nederland heeft een watertekort, ik bedoel natuurlijk: een zoetwatertekort. Laat er maar eens droge jaren voorkomen zoals in 1947 en 1949. Dan schreeuwt de boer om water, om goed water". Want zodra dat ontbreekt dan komt er een oogstdepressie, die het ontstel lend vermoeden doet rijzen, dat zulk een oogstdepressie, als gevolg van te weinig goed water, zich toch ook wel zou kunnen voordoen, indien het niet zo buitengewoon droog is." Dit vermoeden is intussen tot zekerheid geworden. Er zijn wetenschappelijke on derzoekingen gedaan en die wezen uit dat Nederland niet genoeg goed water heeft voor zijn agrarische bedrijven. Wij hebben tot nu toe in ons land geijverd voor droog maken, voor ontwatering. Maar wij waren daarmee niet geheel op de juiste weg. De aandacht mag niet uitsluitend gericht zijn op het ontwateren men moet het water be heersen, dat wil zeggen men moet het wa ter wegnemen waar het deert, en brengen waar een tekort is. „Wij moeten de weg op van de handhaving van een bepaald vastgesteld peil". Ir. Van Schagen zette uiteen, dat men ook van de hellende beek- gebieden als het ware poldergebieden moet maken, waardoor over grote oppervlakten een zelfde waterpeil gehandhaafd kan worden In bepaalde gebieden is al met de ver wezenlijking begonnen, maar die toonde tevens, dat Nederland in dit opzicht wer kelijk in waterbeheersing niet zo ver is als men wel zou denken. Elders ter wereld is op dit gebied veel meer gedaan dan in ons land. In landen weliswaar, waar dit broodnodig is, indien men oogsten wilde. Daar heeft men het water geleid met be hulp van stuwen. Men denke maar eens aan de bevloeiïng van sawahs in Indone sië. Ruilverkaveling In de Betuwe, die wel eens van dichter lijke gemoederen uit wordt verheerlijkt als het vruchtbare land bij uitnemendheid, maar die in werkelijkheid achtergebleven gedeelten kent, troosteloos en onrendabel, is een aanvang gemaakt met de uitvoering van weldoordachte waterbeheersingsplan- nen. Er waren daar goede mogelijkheden. Er werd daar een ruilverkaveling ten uit voer gebracht tussen Ochten en Dode- waard. Er was hier grond, die betere wa terbeheersing eiste en er was hier een stroom, die zeer geschikt water aanvoerde: de Linge. Deze kon dienstbaar gemaakt worden aan een juiste waterhuishouding door het bouwen van stuwen en maken van juister profielen. Die ruilverkaveling bood ook de mogelijkheid, watertoevoer- leidingen te maken daar waar ze noodzake lijk waren, omdat er bij de herverkaveling hiermede rekening kon worden gehouden. Want die watertoevoerleidingen moet men graven langs de hoogtelijnen en men moet daarbij dus niet gehinderd worden door perceelsscheidingen. En zo kwam het be sluit: in de Linge, daar waar zij het te ver kavelen gebied binnenkomt, een stuw te plaatsen en het zo opgestuwde water zijde lings af te takken en te voeren langs de hoogtelijnen in het gebied naar de Hoge Waaloverwal tot op kilometers afstand van de Linge gelegen. Die stuw bij Op- heusden veroorzaakt een peilverschil van 1 meter en men zag kans om door secun daire stuwen (veldstuwen) het veld in trappen met 20 centimeter verschil onder te verdelen. Het gebied bij Ochten-Dode- waard is niet zo heel groot (50 ha). Maar men heeft de waterstaatkundige toestand nu aanzienlijk verbeterd door de bouw van 17 stuwen, waarvan" 10 grotere. „Bij het K.N.M.I. verwacht men van werken als deze enige wijziging in het kli maat en misschien is dat wel waar" ver onderstelt ir. Van Schagen. „Voor ons be tekent het nieuwe stelsel een minutieus werkend waterdistributiesysteem, een soort landbouwkundige waterleiding". Er is voor gezorgd, dat de Linge vreemd wa ter kan krijgen. Men kan Rijnwater in laten bij Doorneburg met een hoeveelheid van 9 kubieke meter per seconde, het ge maal Pannenhuis dat 15 kubieke meter kan uitslaan bij waterbezwaar, kan er 2,/2 kubieke meter inlaten. En hebben wij wa ter teveel, wel dan slaat het gemaal Stee- nenhoek bij Gorkum, het grootste gemaal van Europa, er 60 kubieke meter per se conde uit en de syphon aan het Amster dam-Rijnkanaal heeft nog een uitlaat van 10 kubieke meter per seconde. Tropische „overlaatstuwen" Het zijn geen imponerende bouwwer ken, de stuwen, die daar in de Betuwe in het gebied van Ochten-Dodewaard het water zullen moeten beheersen. Maar hun constructie en mogelijkheden zijn volko men uitgekiend. Want indien men geen overvloed van water heeft, is het zaak er zuinig mee te zijn bij de distributie. En daarom moet die distributie met nauwkeu righeid geschieden. Dat kan niet met ouderwetse duikers en dammen. Snuffe lend in litteratuur over irrigatie in het voor malige Nederlands Oost-Indië trof ir. Van Schagen een vinding van de heer Romeijn van de Indische waterstaat, die een „over- laatstuw" had gecostrueerd, welke niet het nadeel had van een grote weerstand, (zo als men die vindt bij toepassing van dui kers) maar waarbij het ook mogelijk was, door het verstellen van de bovenplaat (want het water vloeit over een zo gunstig mogelijk geprofileerde bovenplaat) de overstromende hoeveelheid water nauw keurig te regelen en te berekenen. Dit zou zelfs heel eenvoudig zijn, als het water aan de „bovenkant" van de stuw steeds even hoog stond. Men moet dus een peil schaal bij de hand hebben en om de zaak zo volmaakt mogelijk te maken zou zo'n peilschaal zélf registrerend moeten zijn, terwijl het daarneven ook nog gewenst is, met het oog op een juiste waterbeheersing de regenval te meten en tevens de verdam ping te bepalen. Zo treft men bij Opheusden een met een registrerende peilschaal toegeruste over- laatstuw aan. In de practijk heeft deze bij zondere voordelen. De niveauveranderin gen in de aanvoerleiding worden er vrijwel door genivelleerd en fluctuaties van 5 cen timeter boven en beneden het vastgestelde peil komen sporadisch voor. Overschrijdin gen worden gemakkelijk opgeheven. Ook in het verkavelde gebied tussen Buren en Maurik worden 100 stuwen ge plaatst. Op het ogenblik worden er zestig geplaatst. Er staat nog veel meer op het program ma in de Betuwe: de ruilverkavelingsplan nen Echteld-Lienden, Tielerwaard en Bom- melerwaard-Oost die in oppervlakte van 500 tot 1200 ha variëren. En ook de Vyf- herenlanden komen aan de beurt. Er is dus perspectief voor de toepassing van deze moderne stuwen en consequente toepassing zal de waterbeheersing in ons land in een meer gevorderd stadium brengen. In het verslag van het mondeling over leg met de minister van Binnenlandse Za ken van de commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer, die zich bezig houdt met het wetsontwerp tot nadere verhoging van de pensioenen met een toeslag, heeft de commissie er geen twijfel over laten be staan, dat zij voor het wetsontwerp grote waardering heeft. Wat betreft de kwestie van de terugwerkende kracht kon men de bezwaren van de minister erkennen, maar men vroeg zich wel af, of het niet moge lijk zou zijn over het jaar 1954 het dubbele bedrag uit te keren van wat aan de betrok kenen volgens de bepalingen der wet zou toekomen. Daarmede zou althans het tech nische bezwaar van de regering zijn onder vangen, terwijl niettemin het lange wach ten op herziening enigermate zou zijn ge compenseerd. De minister betoogde, dat aan een rege ling als de onderhavige, die in vrij grove trekken een voorziening biedt, noodzakelij kerwijze nadelen verbonden zijn. Het ont werp is echter door een zeer deskundige commissie voorbereid, terwijl het georgani seerd ovefleg er na uitvoerige besprekin gen mede heeft ingestemd. De minister zou Joop Geesink verfilmt: Het eerste grote Nederlandse speelfilm - product van Joop Geesink, getiteld „Het wonderlijke leven van Willem Parel" met Wim Sonmeveld en Hans Kaart in de hoofd rollen, zal in October van dit jaar in Cine- tone's studio's te Duivendrecht worden op genomen en eind Januari 1955 voor het eerst worden vertoond. Bij de productie zullen zoals de heer Geesink vandaag aan de pers heeft mede gedeeld, de ervaringen opgedaan bij de vervaardiging van korte speelfilms zoals „At your service mister Wilson" en „Spe cial flight to Amsterdam" een belangrijke rol spelen. Over de inhoud van „Het wonderlijke Wen van Willem Parel" wilde de heer Geesink alleen zeggen dat het de hoofd figuur niet gemakkelijk blijkt te vallen op te houden met het spelen van Willem Parel. Een creatie die tot zijn ergernis zij.n eigen persoon in de schaduw blijkt te hebben gesteld. De regie van de nieuwe film, die een kwart millioen gulden gaat kosten, is in handen gelegd van Gerard Rutten. regis seur van „Sterren stralen overal". Voor het draaiboek zullen verantwoordelijk zijn Wim Sonneveld, Gerard Rutten, Joop Gee sink en Eli Asser. De laatste zal ook de teksten verzorgen. Verdere medewerkers zijn: muziek Dolf van der Linden (met eigen liedjes) en het Metropole Orkest; camera Bob Chrispijn; décor en trucages Dollywood studio's; choreografie Albert Moll; montage Ronnie Erentis; productie- leiding Jac Apon, samen met Wim Gee sink. Ter gelegenheid van het feit, dat zuster dienst verrichtte bij de Vereniging voor Gemeente in Oud-Schoten overhandigde huis aan de Schoterweg in Haarlem-Noord geschenk G. Louwerse vijfentwintig jaar diaconale 1 Zusterhulp der Nederlands Hervormde ds. G. Koch haar gisteravond in het Jeugd- namens de leden van de vereniging een onder couvert het ernstig betreuren, wanneer het bereik te accoord zou worden doorbroken, en was zijnerzijds niet bereid daaraan mede te werken. Een dubbele uitkering over 1954 zou trouwens nieuwe onbillijkheden schep pen; de voorgestelde regeling is al zodanig, dat in verschillende gevallen het huidige niveau van de pensioenen wordt overschre den. Van de zijde der commisse werd opgemerkt dat, nu individuele of groeps- aanpassing niet mogelijk is gebleken, toch een algemene verhoging van de voorgestelde percentages wenselijk zou zijn, en wel in dier voege, dat in beginsel een volledige aanpassing zal worden bereikt aan de gestegen kosten van levensonder houd en niet 1/3 van de achterstand met een minimum van 7'/» pet door de gepension- neerden zélf gedragen zal moeten worden. Zij waren van oordeel, dat zulk een wijzi ging van het regeringsvoorstel beter zou beantwoorden aan de idee van sociale rechtvaardigheid, terwijl de kosten, welke zij op 8 9 millioen begrootte, haars in ziens geen overwegend bezwaar zouden be hoeven te vormen. De minister verklaarde een dergelijke wijziging van het ontwerp op de eerder aangegeven gronden onaan vaardbaar te achten. Het gevolg zou trou wens zijn, dat de onbillijkheden nog belang rijk groter zouden worden en hun aantal zou toenemen. Van andere zijde werd in het algemeen de vraag gesteld, of de re gering bereid gevonden zou kunnen wor den een groter bedrag dan de thans ge raamde 19 millioen ter beschikking van de verbetering der pensioenen te stellen. De minister antwoordde, dat, indien de rege ring al bereid zou zijn een hoger bedrag voor het onderhavige doel beschikbaar te stellen, in eerste instantie in het georgani seerd overleg bezien zou moeten worden op welke wijze de besteding daarvan zal be horen plaats te vinden. Een dergelijke pro cedure zou echter, afgezien van verdere bezwaren, de totstandkoming van een voor ziening op korte termijn onmogelijk maken. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Naar wij vernemen zal het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond binnen veertien dagen, en in elk geval vóór de trip naar West Indië, met uitge werkte voorstellen komen over de invoering van het premiestelsel. De Vereniging van Eersteklassers zal zich daarover dan in een speciale bijeenkomst beraden en aangeno men mag worden dat hetzelfde zal geschie den met de Federatie van tweede-, derde en vierde klassers. De eerste Zaterdagmiddagmeeting in dit seizoen op Duindigt brengt vooral bij de dravers grote velden aan de start. Zestien 2-jarigen openen het programma. Daar het grootste aantal hiervan voor het eerst ken nis maakt met de baan is een voorspelling moeilijk. Tender Erebus maakte bij zijn debuut een voortreffelijke indruk, zelfs zo, dat bij een repetitie van deze verrichting een overwinning te verwachten is. Tabor en de keuze van Geersen uit Truely Hollandia en Tizian, alsmede de beide vertegenwoor digers van stal Alkemade zijn de overige kanspaarden. In de Legalitie-prijs wordt Ruth Buffington als eerste aan de finish verwacht, gevolgd door Reine D'Aster en Rose Bond. Een tweede zege kan Geersen boeken met Monsieur Holla die snelheid voldende heeft om zijn zwaardere handicap op Rentinus en Peter Arion goed te maken. Daarmede heeft dit entrainement, dat vorige week niet min der dan 12 overwinningen boekte, voor deze middag al het kruit wel verschoten, daar verondersteld mag worden dat Sorento snel ler zal zijn dan Regina Spencer en Proxi mity. Het slotnummer is voor de leerling pikeurs, welke weer voor een vinnig duel zullen zorgen. De jeugdige crack Wagenaar Jr. wordt met Prof Heny de sterkste ge acht, gevolgd door Octavianus K en Moquette de la Maire. In de_ rennen wordt stal Van Cuyk (Gre- tello, Sikander) in de verkoopsren als de beste mogelijkheid aanbevolen, evenals Santa Lucia. Bij de 2-jarigen kan de voor treffelijke Aquila de baas blijven over Felix en Alluvio, een trio, dat qua klasse ver boven de anderen uitsteekt. BONN (Van een correspondent van het ANP) In de West-Duitse hoofdstad zijn de verklaringen van Dulles en Churchill over hun plannen om de bondsrepubliek zo nodig ook zonder de E V G souvereine rechten te geven, zonder enig teken van voldoening opgenomen. Hetgeen des te meer opvalt nadat dr. Adenauer in de af gelopen weken een campagne voor een niet aan de EVG gebonden souvereiniteit heeft gevoerd. Politieke waarnemers schrij ven deze reserve toe aan de tegelijk in uit zicht gestelde opschorting van het pro bleem der Duitse herbewapening tot tezij- nertijd de voorbereidingen daarvoor zullen zijn beëindigd. Het is in Bonn bekend, dat de Britse re gering zich heeft verzet tegen alle po gingen om het vraagstuk der Duitse her bewapening desnoods ook zonder Frank rijk tot oplossing te brengen en men maakt zich hier daarom weinig illusies over het tempo, waarin een nieuwe basis voor een Duitse verdedigingsbij drage gevonden zou kunnen worden, wanneer de EVG defini tief zou worden afgewezen. In regerings kringen in Bonn blijft men op het stand punt staan, dat het voorbarig zou zijn over zulk een nieuwe basis te spreken, vooral eer over de EVG zal zijn beschikt. Men meent zich daarbij, naar een woordvoer der der regering verklaarde, in volledige overeenstemming met de Franse regering te bevinden. Men wenst, alvorens zich verder uit te spreken, de binnenkort te verwachten beslissing der Franse Natio nale Vergadering af te wachten. Wel zal de Bondsregering zich thans reeds kunnen gaan bezig houden met het probleem der geïsoleerde van kracht wording" van het souvereiniteitsverdrag", zo wordt officieel verklaard. De leider der socialistische oppositie, Ol- lenhauer, heeft de verklaring van Dulles opgevat als een nieuw soort ultimatum aan Frankrijk om alsnog de E.V.G. af te dwin gen. Hij verklaarde, dat elke regeling van het probleem zonder medewerking van Frankrijk ten zeerste zou moeten worden betreurd. De Duitse pers heeft heden nog geen commentaren geleverd, die rechtstreeks op de verklaring slaan. Wel brengen enkele bladen opnieuw hun ernstige bezorgdheid tot uiting over de ontwikkeling der inter nationale politiek. „Die Welt" is van me ning, dat de Geneefse conferentie het Duit se vraagstuk naar de achtergrond heeft verschoven, doch dat de Russen na Genève nieuwe onderhandelingen over Oostenrijk en Duitsland zullen voorstellen. „De open bare mening in West-Europa zal er zeker op aandringen, dat dergelijke mogelijk heden worden gebruikt. Dit alles biedt echter geen erg hoopgevend beeld voor Duitsland. Wij kunnen ons moeilijk voor stellen, dat de Sovjet-Unie binnen afzien bare tijd aanneembare voorstellen voor de hereniging van Duitsland zal doen", aldus dit blad. Het blad verlangt van de Duitse regering, dat deze haar gehele politiek zal richten op het in orde brengen van de be trekkingen met Frankrijk en dat zij daarbij ook zal tonen begrip te hebben voor de moeilijkheden der Franse regering. „Die Welt" is van mening, dat de strijd over de E.V.G. de moeizaam herstelde betrekkin gen met Frankrijk geheel en al heeft ver troebeld. Volgens „Die Welt" valt het moei lijk in te zien, hoe zonder Frans-Duitse overeenstemming een Duitse verdedigings bij drage in welke vorm dan ook tot stand zou kunnen komen. Een geheel ander ge luid laat het katholieke weekblad „Rheini- scher Merkur" horen. Dit blad hijst het sein „hoogste gevaar", en het gelooft, dat een koehandel begonnen is, waarin de Franse regering haar huid zal willen red den door het prijsgeven der E.V.G. In het weekblad der liberale partij „Die Deutsche Zukunft", heet het, dat de aan Duitsland te geven mate van souvereiniteit hoogst beperkt zal blijven en de bondsre gering zeker geen vrijheid van handelen op het gebied der internationale politiek zal geven. Wanneer desondanks Frankrijk zou weigeren aan een dergelijke souvereiniteit zijn toestemming te geven, zou dit volgens het blad bewijzen, dat de Fransen voors hands iedere weg wensen te blokkeren, die mogelijk tot een Duitse herbewapening zou kunnen voeren. Nu de profclub Haarlem in Haarlem noch in Heemstede een veld ter beschik king kan krijgen voor het spelen van haar wedstrijden, hebben de Haarlemse be stuurders zich tot het gemeentebestuur van Velsen gewend met het verzoek een ge- meenteveld met een accommodatie van ten minste vijftienduizend plaatsen in huur te verkrijgen. Wethouder H. de Boer heeft de bestuurders geantwoord de mogelijkheid te willen bezien. In de loop van de volgende week zal de heer De Boer eerst vertegenwoordigers van de beroepsvoetbalclub ontvangen, daarna zal hij vertegenwoordigers van de K.N.V.B. bij zich krijgen en vervolgens zal hij het oordeel horen van vertegenwoordi gers van de eersteklassers Stormvogels en V.S.V. en tenslotte dat van degenen die de andere voetbalverenigingen in de gemeente vertegenwoordigen. Na dit viertal besprekingen, waarbij de heer De Boer dus op de hoogte zal komen van alle consequenties, zal de vraag of het al dan niet verantwoord is een veld aan het beroepsvoetbal te verhuren in het col lege van B. en W. in Velsen worden be handeld en zal advies aan de raad worden uitgebracht. Training B.V.C. „Amsterdam" Intussen is onder zeer grote belangstel ling de training van de spelers van de be roepsvoetbalclub „Amsterdam" op het ter rein in Duivendrecht begonnen. Acht spelers: Van Raalte, Mesman en Tolmeijer (allen ex-Blauw Wit), Boskamp en Visser (beiden ex-Ajax), Smit (ex- A.F.C.), Gallis (ex-R.C.H.) en Stricker(ex- Zeeburgia), oefenden onder leiding van de heer A. ter Wiel, oud-trainer van Water graafsmeer. De directeur van de club, de heer G. Kiersch, vertelde dat diverse andere spe lers afwezig waren door ziekte of vacantie. Namen wilde hij echter niet noemen. „Wij leggen nog niet al onze troeven op tafel", zei hij. Terwijl de nieuwe profs trainden, gingen de werkzaamheden aan de grasmat, die nodig verbetering behoeft, gewoon door. Half September zullen ook de (huur)- tribunes, die plaats zullen bieden aan meer dan twaalfduizend mensen, gereed zijn. Profclub „Rapid" In het gemeentelijk sportpark in Kaal heide (gemeente Kerkrade) begon ook de training van de profclub „Rapid" uit Heer len. Op deze bijeenkomst, die onder leiding stond van de Oostenrijker Veg, waren Bar- wasser, Koerver, Janssen, Rumpen, Schaf- frath, Hanneman (allen ex-Bleyerheide), De waterpolocompetitie HPC heeft gisteravond in de eerste klasse heren van de waterpolocompetitie wederom een veer gelaten door met vijf—vier van Nereus te verliezen. Door een strafworp in de laatste minuut van de wedstrijd behaalde Nereus de zege. De wedstrijd, die in de zwemvijver „Groe- nendaal" te Heemstede gespeeld werd, had een afwisselend verloop. Geurtsen bezorgde HPC de leiding waarop Gregorius gelijk maakte. Geurtsen bezorgde HPC daarop weer een voorsprong. De pauze scheen Nereus goed te hebben gedaan, want na de hervatting kwam de HPC-verdediging onder grote druk. Exalto bracht de stand op drie—twee. Verkeerd overnemen in de HPC-verdediging gaf Exalto wederom een goede schietkans, die prompt ingeworpen werd. Bij deze stand had Nereus echter nog niet gewonnen. Tjebbes verkleinde de achter stand en de gelijkmaker volgde spoedig. Een strafworp voor Exalto werd tenslotte het winnende doelpunt voor Nereus. Weseleck (ex-Waubachse Boys), Van Rixoordt, Stroucken (beiden ex-Sittardia) en Bisschofs (ex-M.V.V.) aanwezig. Rapid zal in rode shirts en witte broeken uit komen. Roosenburg door Be Quick benaderd Arie de Vroet, trainer van de Groninger eersteklasser Be Quick, heeft de oud-inter national Roosenburg het aanbod gedaan om het komende seizoen voor de in oprich ting zijnde prof-afdeling van Be Quick uit te komen. Na hierover met het bestuur van „Sneek", voor welke vereniging hij binnenkort weer hoopt te gaan spelen, overleg te hebben gepleegd, heeft Roosen burg het aanbod van de hand gewezen. Prijzen van Donderdag. Gr. tong 3,00 2,80; grm. tong 2,62—2,22; kim. tong 2,50 2,30; kl. tong I 2,00—1,92; kl. tong II 1,88— 1,62; tarbot I 1,90—1,70, per kg. Tarbot II 114; tongschar 61; kl. tongschar 33; kim. schol 45; kl. schol I 46—37; kl. schol II 37—15; schar 31—28; b t 19—16; v. haring 17; makreel 2017; grm. schelvis 52; kim. schel vis 62; kl. schelvis I 56; kl. schelvis II 40 24; wijting 26—12; gr. gul 57-47; midd gul 33—30; kl. gul 28—21; poontjes 11, per 50 kg. Gr. kabeljauw 200, per 125 kg. Aanvoer van Donderdag. 128 kisten tong en tarbot, 3 kisten tongschar en schartong, 605 kisten schol, 16 kisten schar, 23 kisten bot, 8 kisten haring, 942 kisten makreel, 162 kisten schelvis, 168 kisten wijting, 69 kisten kabeljauw en gul, 6 kisten poon, 10 kisten diversen. Totaal 2140 kisten. Aanvoer op Urk. Woensdag werd door 115 vaartuigen op Urk aangevoer: 8205 pond kuilpaling, prijs f 1,19f 1,51; 176 pond lijn- aal, prijs f 1,45—f 1.60; 46 pond snoekbaars, prijs f 1,01; 382 pond rode baars, prijs f 1,05— f 1,27, per pond en 1302 bak nest, prijs f 2,60 f 3,00 per bak van 37% kg. Het 6162 ton metende m.s. „Trema" van de Anglo Saxon Petroleum Company Ltd te Londen drijft met machineschade op on geveer 50 mijl Oost ten Noorden van Cata nia. Het schip, dat met een lading olie on derweg is van Fanara naar Berre bij Mar seille, zou aldaar 17 Juli aankomen. De oorzaak van de schade is niet bekend. Zij zaJ op zee worden gerepareerd. Het jaarlijkse bloemencorso in Rijnsburg. Katwijk en Noordwijk zal dit jaar op 7 Augustus worden gehouden. Het omvat een zeventigtal wagens van uiteenlopende aard, waaronder tien grote praalwagens, van dezelfde ontwerpers die het voorjaars corso van de bollenstreek tot zulk een suc ces maakten. Een van de attracties is dat het corso ook in de avonduren in Katwijk zal rondtrekken. De wagens zullen dan ge ïllumineerd zijn. De middagtocht in Noord- wijk wordt een echte „bataille des fleurs", zoals dit bijvoorbeeld aan de Rivièra bij de jaarlijkse mimosafeesten het geval is. Brand, die geen brand was Gisteravond omstreeks 7 uur deed een rookontwikkeling uit het dak van de rub berfabriek „Hollandia" aan de Wijker- meerweg te Velsen-Noord een brand in het gebouw vermoeden. De brandweer, die spoedig ter plaatse was met de ladderwagen en de motorspuit, ontdekte de bron van deze rook in de wals- afdeling, waar een stapel plakken rubber door broei in brand zou zijn geraakt. De bedrijfsleiding deelt ons echter mede, dat door stikstofontwikkeling in de walserij de rook is ontstaan, zodat er van een eigen lijke brand geen sprake was. De brandweer heeft nog even water ge geven; de schade is minimaal en het be drijf ondervindt geen stagnatie. IN DE BLAUWE WINKEL!! PRIJZEN OM TE RILLEN! Zie hier een greep: DAMESBLOUSES van 3.25 voor 0.98 DAMESROKKEN van 7.50 voor 2.25 Grote partij FRANSE DAMES POPELINE, iets aparts, nu1.69 MEISJESJURKEN, leeft. 5-8 jaar, van 6.50 voor 1.95 DAMES JAPONNEN, van 17.50 voor 3.95. Popeline DAMES REGENMANTELS, van 39.50 voor 16— Popeline HEREN OVERHEMDEN, van 6.50 voor 2.98 KHAKI OVERHEMDEN, van 6.95 voor 2.95 BORDUURLAKENS, van 6.50 voor 3.98 GROTE THEEDOEKEN, van 1.10 voor 0.65 Zware HEREN FLANELLEN, van 4.95 voor2.95 DAMESBADPAKKEN, elastisch, van 7.95 voor 2-95 Grote BADHANDDOEKEN, van 1 95 voor 0.95 JERSEY PAKJES, van 55— voor 24— ENZ. ENZ. ENZ. ENZ. ENZ. ENZ. GEN. CRONJéSTRAAT 116 HAARLEM TELEFOON 18881 Het grafisch bedrijf biedt Uw zoon die mogelijkheden. Patroon en leerling ver binden zich voor vier jaar, in welke tijd de leerling in het bedrijf en op school een goede vakopleiding ontvangt. Boven dien gaat Uw zoon meteen verdienen! Ondtrstaande drukkerijen willen gaarne met U overleggen wat de mogelijkheden zijn voor Uw zoon. Leerlingen kunnen geplaatst worden bij de navolgende bedrijven: „ARGO", Venneperweg 48, Nieuw-Ven- nep. Van den Bergs Papierwarenfabriek, Bloemendaalsestraatweg 1, Santpoort. Boom-Ruygrok N.V., Ged. Oudegracht 138, Haarlem. Van Dorp, Kennemerlaan 114, IJmuiden. Grafia C.V., Kort Jansstraat 6, Haarlem. Grafische Bedrijven Damiate N.V. (Drukkerij v. Haarlems Dagblad-Opr. Haarl. Crt.), Grote Houtstraat 93, Haarlem. Fa. Huizing en Zoon, Klein Heiligland 38, Haarlem. Hemelsoet, Bloemendaalseweg 78, Bloemendaal. Gebr. Neuman, Nieuwe Gracht 48, Haarlem. Th. Opdam, Maerlen van Heemskerkstraat 69, Haarlem. Vijl- brief, Zijlweg 51, Haarlem. Vermande Zn., IJmuiden. Jos. de Swart en Co., Kuikens- weg 137, Beverwijk.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 15