Uitgaan in Haarlem Agenda voor Haarlem OPRUIMING BIJ DOUWMA j DOUWMA Een Eeuw Geleden „Les Noces" van Strawinsky 10% KORTING Twee nieuwe credietregelingen voor de middenstand gereed brood KOOPT NU BEHANG!! Schitterende vertolking onder leiding van Felix de Nobel Slotconcert onder Otto Klemperer Herdenking eerste vrije Statenvergadering Rede van dr. Drees in Dordrechl rHoe is het ontstaan?*^ Het Herziening pensioenen Tweede Kamerleden 3 Hollaed Festival Europa-tentoonstelling in Maastricht Sooooooooooooooooooooooooooooooc^ooooooooooooooooooooooo© Voor financiering bedrijfspanden, inrichting en voorradenPer geval maximaal 40 mille Verlaging vermakelijk heidsbelasting in Zandvoort Roomboter op zijn brood Natuurlijk! Het is voor zijn vrouw de natuurlijkste zaak ter wereld, dat hij roomboter op het brood meekrijgt naar zijn werk. Het komt hem eenvoudig toe, zegt ze. In kosten scheelt het maar weinig meer dan 'n cent per boterham. Zou een werker om dit kleine verschil de roomboter op zijn brood moeten missen? Het komt iedere harde werker toe: Dit woord: MIJT Kerkelijk Nieuws Regering wil basispensioen op maximaal f 4800 brengen De Vlaamse letterkundige Antoon Thiry overleden BAKKER'BEHANG Trailer ramde bus; zeven gewonden Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 15 Julij 1854 4 VRIJDAG 16 JULI 1954 De meeste balletimuzie'ken van Strawins ky hebben, buiten het ballet om, bekend heid en beroemdheid verworven via de concertzaal. Het zijn dan ook orkestwer ken, een enkele keer met een zangstem, wat hun overgang van theater naar con certpodium betrekkelijk weinig bezwaren in de weg legt. Wat het ballet „Les Noces" (Russische boerenbruiloft) betreft, bestaan die bezwaren echter wel, niet omdat deze compositie zonder choreografische uitbeel ding ongenietbaar zou zijn en in de con certzaal geen effect zou maken, maar om dat het uitvoerend materiaal ervoor al te zeldzaam beschikbaar is. Strawinsky schreef „Les Noces" namelijk als ballet cantate, met vier solisten en koor, begeleid door vier piano's en een groot aantal slag instrumenten. Het ongewone van de bezetting zou geen bezwaar hoeven te zijn, indien de compo nist niet de hachelijkste moeilijkheden had opgestapeld in de vocale partijen en vooral het koor een taak gegeven had, die slechts door een uitstekend beroeps-ensemble kan worden geratiseerd. En dan nog vergt het een uiterste inspanning. Dit mag als oor zaak gelden waarom „Les Noces" niet de verbreiding gevonden heeft, die De Vuur vogel, Le Sacre du Printemps, Pétroesjka en andere balletcomposities van Strawins ky via de concertzaal ten deel viel, wat niet wegneemt dat het tot zijn sterkste schep pingen gerekend wordt. Maar Nederland heeft ziin Felix de Nobel, die er met zijn „Kamerkoor" niet tegenop ziet de ontzag lijke moeilijkheden van „Les Noces" het hoofd te bieden en er ook in slaagt deze ballet-cantate brillant op het concertpo dium te brengen. Dit zeldzame feest be leefden wij Dinsdagavond in de Bachzaal te Amsterdam, als een van de belangrijk- Onder grote belangstelling is Donderdag avond in de Kurzaal te Scheveningen het Holland Festival 1954 besloten met de Jupiter-Symphonie van Mozart en de Vier de van Mahler, gespeeld door het Residen tie-Orkest onder leiding van Otto Klem perer. De avond werd geopend met het Wilhelmus en aan het eind was er een da verend applaus voor de executanten, waar onder ook de sopraan Maria Stader, die „Das himmlische Leben" op charmante wijze had gezongen en aldus meegeholpen had het publiek in de stemming te bren gen, die het succes verzekert. Maria Stader is een Hongaarse van af komst, die in Duitsland, Zwitserland en Amerika studeerde en thans in Zürich ge vestigd is. Nu wij Jo Vincent moeten mis sen om de kinderlijke visie op het hierna maals in Mahler's Vierde te vertolken, kon men met de interpretatie van Maria Stader zeker bevredigd voelen. Maar toch, hoe on gewoon is deze wanneer men van dit Wun- derhorn-lied een voorstelling heeft in de reine en absolute natuurklank van Jo Vin cent in haar beste jaren, die ook de tijd was waarin Mahler's sentiment in dit werk nog hoog genoteerd stond. Klemperer wist vooral in het Adagio van Mahler's Symphonie de kleur en de spanning te brengen, die geboeid doen luisteren. En alle respect verdient de inva lide dirigent voor de interpretatie van de merkwaardige Finale van de Jupiter-Sym phonie, die hij in een pittig tempo licht en doorzichtig van klank hield, waardoor de fameuze contrapuntische structuur (in de coda met vijf thema's tegelijk!) duidelijk tot haar recht kwam. En zo behoort het Holland Festival van dit jaar tot het verleden. Het was op mu zikaal terrein minder rijk aan experimen tele dingen dan in vorige jaren; het leek wel of men het meer had willen afstemmen op het algemeen bevattin.gsvermogen.Waar trouwens veel voor te zeggen is. Ondertus sen zijn er prachtige hoogtepunten ge weest, waarbij de Hollandse executanten een ruim aandeel hadden; ik denk in dit verband aan de creatie van „Uit een Dodenhuis" van Janatsjek door de Neder landse Opera, aan de première van Psalm 84 van Sem Dresden onder Eduard van Beinum, aan Olof's vertolking van het Vioolconcert van Hans Henikemans, aan die van het Pianoconcert van Pijper door Theo Bruns, aan de fraaie verklanking van „Ein Deutsches Requiem" van Brahms onder Paul van Kempen, aan de grandioze uit voering van Mahler's Achtste en aan de geweldige prestatie die Felix de Nobel leverde met zijn Nederlands Kamerkoor, toen hij „Les Noces" van Strawinsky voor het publiek bracht. Dit laatste was mis schien nog wel het merkwaardigste van alles. JOS. DE KLERK. VRIJDAG 16 JULI Concertgebouw: Noordhollands Philhar- monisch Orkest, 8 uur. Vleeshal: Marionet tentheater van Feike Boschma, 8.15 uur. Minerva: Geen voorstelling. Frans Hals: „De schat van de gouden Condor", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het oerwoud roept", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Weekend in Parijs", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Quo Vadis", 14 jaar, 8 uur. Roxy: „IJsco- toeristen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „De duivel van Diablo", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Ontvoerd uit de harem", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 17 JULI Openluchttheater Bloemendaal: Noordh. Philharm. Orkest, 8 uur. Vleeshal: Mario nettentheater van Feike Boschma, 2, 3.15 en 8.15 uur. Minerva: „De zevende sluier", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De schat van de gouden Condor", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Bongo de beer", alle leeft., 10.30 uur. „Het oerwoud roept", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Mon- tagne's jeugdvariété, 10.30 uur. „Weekend in Parijs", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Quo Vadis", 14 jaar,, 2.30, en 8 uur. Roxy: „IJsco-toeristen", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „De slimme streken van Donald Duck", alle leeft., 10.30 uur. „De duivel van Diablo", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Ontvoerd uit de harem", 14 jaar,' 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Malou, het meisje van Montmartre", 18 jaar, 23.30 uur. ste prestaties in het Holland Festival. In „Les Noces" is Strawinsky even sterk de Rus als hij het was in Le Sacre, reëler nog zou men kunnen zeggen, want gaf hij in dit laatste werk een evocatie van een mythisch verleden, de Boerenbruiloft ty peert hij met een realisme, waarvoor niets aan de fantasie van de toehoorder over gelaten wordt: hij beleeft het gegeven mee als een werkelijkheid. De beroemde danser Serge Lifar, die de eerste lezing van „Les Noces" ten huize van madame Nijinska meemaakte, heeft daarover zijn indrukken meegedeeld, er bijzonder op wijzend wat deze muziek voor hem, als Rus betekende. Hij meende ze te kennen, zo vertrouwd klank zij hem toe. Ik voelde, bekende hii, dat deze muziek iets van mij was en ik iets van haar: ziel en lichaam van het oude Aziatische Rusland. Schoonheid in Westerse zin kent deze kunst niet, aan lyriek is zij uiterst spaar zaam. Haar element is de oerkracht van het rhythme, de primitieve kracht welke Strawinsky hier op geniale wijze in tact liet. Het is een dominerende factor, zowel in rituele formules als in door elkaar war relende conversaties van genodigden op de bruiloft. De steeds wisselende rhyth- men bepalen de gang van het werk; zij vormen een complex dat onafwendbaar werkt en alles meesleept, men zou kunnen zeggen: de componist incluis. Het leek ons toe dat de op lyrisch zingen ingestelde stem van Herman Schey niet de meest geschikte was voor de hem toever trouwde solopartij in het werk. Corrv Bijs ter, Cora Canne Meyer en Ernst Hafliger pasten zich echter voortreffelijk aan bij de speciale eisen, die een rad rhythmisch en markant debiteren van de. teikst voorop stellen. Op dit punt was het Nederlands Kamerkoor voorbeeldig. De pianisten Jean Antonietti, Gerard Hengeveld, Pierre Palla en Luctor Ponse vormden met de slag werkers een uiterst betrouwbaar instru mentaal geheel. Men heeft Felix de Nobel na de knappe realisatie van het hels moeilijke stuk gul toegejuicht, zoals hij het trouwens verdien de. De opname die deze avond van de ver tolking voor de langspeelplaat werden ge maakt, zal ongetwijfeld met ere aan de wereld laten horei- wat op vocaal gebied in Nederland mogelijk is. Vooraf hadden wij het „Tagebuch eines Verschollenen" van Janatsiek gehoord in de Duitse vertaling van Max Brod. Dit psychologische drama, in de vorm van een liederencyclus, werd op treffende wijze gezongen door de tenor Ernst Hafliger, bij gestaan door de mezzo Cora Canne Meyer en een damestrio. Felix de Nobel interpre teerde daarbij de zeer originele klavier partij zoals men dat van hem kon verwach ten, met levendige uitdrukking en zuiver begrip voor kleur en sfeer. De vleugel werd daarbij als een orkest, temeer omdat de schrijfwijze voor piano van Janatsjek op het orchestrale effect lijkt ingesteld. Dit voorgerecht bepaalde mede het ma gistrale karakter van deze avond. JOS. DE KLERK. Ter herdenking van de eerste vrije Sta tenvergadering, die op 19 Juli 1572 in het refter van het Augustijnerklooster te Dor drecht werd gehouden, heeft minister-pre sident dr. W. Drees Donderdag tijdens een bijeenkomst in de grote kerk te Dordrecht een rede uitgesproken waarin hij eraan herinnerde, dat de bijeenkomst van 1572 in Dordrecht de periode inluidde van het ge wapend verzet der Hollandse steden tijdens wat later de 80-jarige oorlog zou heten. De uitnodiging tot deze vergadering ging van de magistraat van Dordrecht uit; het eigenlijke initiatief was van de Prins van Oranje. Hij wist, dat slechts bij samen werking de opstand kans van slagen had, maar om alle schijn van pressie van zijn kant te vermijden, achtte hij het verkies lijker, dat de uitnodiging van de Hollandse steden zelf uitging. Het eigenmachtig bijeenroepen van een Statenvergadering echter kon in deze om standigheden slechts als een daad van open rebellie worden opgevat en Alva's repré sailles waren bekend. Voor 15 Juli beroepen was men op 19 Juli pas voltallig en kon de vergadering worden geopend. Zij droeg in alle opzichten het stempel van Oranje, diens instructie aan Marnix van Sint Aldegonde vormde als het ware de agenda. In een magistrale rede bezwoer Marnix de Staten, aan de Prins de middelen te verschaffen om de strijd voort te zetten. Bij een terugblik op de Dordtse vergade ring, die een bijeenkomst was van Holland se Staten, maar de samenhang met het ge heel van de Lage Landen aan de zee niet uit het oog verloor, moet men, aldus dr. Drees, ook op de ontwikkeling uit de jong ste tijd het oog richten. Een herdenking als deze dringt ons al lereerst tot dankbaarheid aan de mannen van de Dordtse Vergadering van 1572. Wij zijn dankbaar voor de beslissingen, die zij onder de grootste gevaren voor zich en voor hun steden hebben durven nemen, al dus dr. Drees, dankbaar voor de gevolgen van hun daad, die tot de vorming van een zelfstandig Nederland heeft bijgedragen; dankbaar vooral voor de vrijheid, die ge wonnen werd, wetend, dat het de taak is, ook van onze generatie, om deze temidden van de dreigingen, die ons omgeven, te handhaven en te verdedigen,zo besloot mi nister Drees zijn rede. Tijdens de „Europese Dagen" van 20 Juli tot en met 1 Augustus zal in de voormalige Dominicanenkerk in Maastricht een Europa-tentoonstelling worden gehou den. De Raad van Europa, de KSG, de OEES en de EBU ziïllen stands inrichten. De NAVO zal er met een demonstratie van haar werk vertegenwoordigd zijn. Ook is er een expositie van militair materiaal: „het schild van Europa", en de UNO zal op aantrekkelijke wijze bekendheid geven aan het Unescowerk. De Beweging van Europese Federalisten heeft een eigen in formatiebureau. Jeugdleden zullen de be zoekers langs de stands leiden. ADVERTENTIE 000000000000000000000000000000000000000000000000000000000, 8 EXTRA KOOPJES en verder op alle courante artikelen (uitgezonderd Falcon) Uitsluitend van 17 JULI tot 1 AUGUSTUS. ZIE DE ETALAGES HAARLEM TELEFOON 15438 O GEN. CRONJéSTRAAT 40—44 De minister en de staatssecretaris van Economische Zaken en de staatssecretaris van Financiën hebben aan de Tweede Kamer hun Memorie van Antwoord be treffende de Middenstandsnota doen toe komen. Hieraan is het volgende ontleend. Het ligt in de bedoeling de ambachtstel- Hng, waarvan de eerste resultaten binnen kort tegemoet kunnen worden gezien, uit te breiden tot een eenmalige telling van de gehele middenstand. Plannen worden be raamd om tussen de onderdelen van de middenstandsstatistiek de nodige coördi natie tot stand te brengen. Overwogen wordt een commissie van deskundigen, waarin ook vertegenwoordi gers uit het bedrijfsleven zitting hebben, in het leven te roepen, die de problemen betreffende het randbedrijf zal bestuderen. De commissie, die advies zal uitbrengen over de vestigingsregelingen, is onlangs door de Sociaal-Economische Raad samen gesteld. Behoudens de reeds in de nota aange kondigde uitbreiding van de bestaande credietvormen zijn twee nieuwe financie ringsregelingen één voor de bouw of de eerste aankoop van nieuwe bedrijfspanden, en één voor de financiering van de inrich ting, inclusief een gedeelte van de voor raad van nieuwe ondernemingen ont worpen, die binnenkort van kracht zullen worden. Ditzelfde geldt voor maatregelen tot stimulering van de totstandkoming van waarborgfondsen. Deze credieten zullen per geval beperkt worden tot 40-000 maximaal. De opzet van een middensfandsvoorlich- tingsdienst wordt voorbereid. Een ontwerp van wet tot regeling van het cadeaustelsel is bij de Staten-Generaal aanhangig gemaakt. De indiening van wetsontwerpen tot wijziging van de Win kelsluitingswet 1951 en tot regeling van uitverkopen en opruimingen kan binnen kort tegemoet worden gezien. Het rapport van de commissie-Lichte- nauer inzake het afbetalingssysteem is ten departemente in studie. De inmiddels verschenen rapporten van de S.E.R. inzake de ouderdomsvoorziening en de kinderbijslagverzekering voor zelf standigen zijn eveneens in studie op de betrokken departementen. In de middenstandssector wordt wat de P.B.O. betreft goede voortgang gemaakt. Een advies van de S.E.R. inzake het voor stel tot instelling van een hoofdbedrijf schap voor de détailhandel kan spoedig tegemoet worden gezien. Een voorstel tot instelling van bedrijfschappen voor diverse détailhandels- en ambachtsondernemingen zijn bij de S.E.R. in studie. Een reorganisatie van het directoraat- generaal voor de middenstand en het toe risme, die strekt tot verbetering en uit breiding van dit directoraat-generaal, is in voorbereiding. j De firma gebr. T. en E. Koper, exploi tanten van het Zandvoortse bioscoop theater Monopole hebben 22 Maart tot het gemeentebestuur het verzoek gericht, de vermakelijkheidsbelasting op bioscoop voorstellingen te verlagen van 35 op 20 percent zijnde het voor 1948 geldende tarief. Hierover hebben B. en W. van Zandvoort inlichtingen ingewonnen bij de gemeente ontvanger en advies gevraagd van de fi nanciële commissie. Overeenkomstig de binnengekomen antwoorden zijn B. en W. met hen van mening dat een verlaging van 35 tot 30 percent alleszins aanbeveling ver dient, doch verder zouden B. en W. niet wensen te gaan, omdat de entréeprijzen met ingang van 1 Mei werden verhoogd, waardoor de exploitanten nu zowel van de verlaging van het heffingspercentage, als van de verhoging der toegangsprijzen pro fijt zullen trekken. Het voorstel van B. en W. zal Dinsdag in de raadsvergadering worden behandeld. Een voorstel tot algehele herziening van de verordening op de vermakelijkheidsbelas ting zal door B. en W. aan de raad worden voorgelegd. ADVERTENTIE Het woord mijt komt voor in drie betekenissen, die op het oog niets met elkaar te maken hebben. Er is mijt: stapel hooi, mijt: klein muntje en mijt.: insect. Het laatste woord betekent eigenlijk: knager, boorder en dit is een goede naam voor de parasiet, die in kaas julke verwoestingen kan aanrichten. Het woordje mijt voor: muntje is geheel verouderd. Een mijt had vroeger de waarde van 1/24 groot en een groot is een halve stuiver. Een mijt is dus een onaanzienlijk bedragje en daaruit is te verklaren, dat zij de naam kreeg van het kleine insect. Geen mijt betekent dan: geen zier. Een zier nu is precies hetzelfde als een mijt. Ook dit woord beduidt namelijk: insect (Frans ciron). Mijt voor stapel hooi of hout tenslotte is van een geheel andere familie. Het is een afleiding, van het Latijnse woord rneta dat: kegel betekent. J Blijf de rijksbotermerken sparen (op elk pakje room boter staat er eenEr komen nieuwe, grote Room- boter-prijsvragen Ned. Herv. kerk Beroepen te Kootwijk, Stad aan 't Ha ringvliet en te Veen J. C. Schuurman, cand. te Rotterdam; te Wateringen P. Kamstra te Oudemirdum; te Molenaarsgraaf en te Vinkeveen Th. Langerak, cand. te Utrecht. Bedankt voor St. Maartensdijk D. v. d. Ent Braat te Opheusden. Beroepbaarstelling. De heren D. H. Wol- fensberger te Amsterdam-Z., A. v. d. Bo- venkampt te Menaldum en J. C. Schuur man te Rotterdam zijn beroepbaar ver klaard. Toegelaten tot de Evangeliebediening de heren W. v. Been en J. C. G. Fischer, bei den te Amsterdam. Geref. kerken Aan de V.U. zijn geslaagd voor het prop. examen de heren W. C. v. Beek te Woer den, M. v. Harmeien, A. C. L. Hoogkamer, Q. Huyser, E. D. J. de Jongh en W. F. Koe le, allen te 's-Gravenhage, C. H. Koetsier te Amsterdam, P. Sytsma te Leeuwarden en H. Wijmans te Zaandam. Ds. P. de Bruyn, Geref. predikant te Woerden slaagde aan de V.U. voor het cand. examen Semietische letteren. Beroepen te Drachtster Compagnie R. der Nederlanden, candidaat te Hillegom. Geref. gemeenten Aangenomen naar Aagtekerke A. v. Stuy- venberg te Nunspeet. Aangenomen naar Vlaardingen: H. Rijk- sen, candidaat te Middelburg, die bedankte voor 29 andere beroepen. Het eigenaardige van de terugkeer van de reis is dat iedereen blij is weerom te komen in een huis waar niemand anders, na die reis, zou willen heengaan. Wanneer iedereen, naz ijn reis, gedwongen zou worden in een ander huis dan wat hij verliet zijn intrek te nemen, zou het ge weeklaag niet van de lucht zijn. Dat is eigenlijk een eigenaardige geschie denis, waar u eens over na moet denken. Niemand zou in uw huis willen trekken als hij van de reis terugkomt. U bent de enige die dat wil. Dat is toch eigenlijk gek, hè? Ge zoudt zeggen dat u zich vergist met zo blij te zijn, weer in dat huis met die lelijke kapstok terug te keren. Dat is net als met eten. Iedereen zegt: „nou, weetje waar ik nou het lekkerst eet? Bij mezelf!" En dan kijken zij u aan of zij verwachten dat gij zult zeggen: „dat vind ik nou origineel." Maar iedereen zegt het. Vreemd. Niemand zou dus liever bij een ander eten dan bij zichzelf. Op de hele wereld niemand. Behalve uzelf. Dan moet er, Zou je zo zeggen, toch iets met uw eten niet in orde zijn, dat u niet proeft. Met uw schoenen is er ook iets niet goed. Want als gij hen hoort, dan zouden negen van uw tien kennissen niet in uw schoenen willen staan. Uw huis niet, uw eten niet, uw schoenen niet. en zo'n meerderheid niet, dat er toch heus iets niet in de haak moet wezen. Misschien verbeeldt u het u maar. Misschien is uw huis zo bijzonder niet, misschien is uw keuken niet zo geweldig, en misschien zijn uw schoenen helemaal niet zo speciaal als uzelf wel denkt. Maar denk hier maar niet te veel over. Want dan zoudt u misschien niet van de reis terugkeren. Of u zoudt in eens ander mans huis willen binnendringen, zijn schoenen aantrekken en zijn bal gehakt op-eten. Daar zou de grootste narigheid van komen. Laat het maar zo. ELIAS Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot nadere regeling van de pensioenen harer leden. In de Memorie van Toelichting zegt de minister van Binnen landse Zaken onder meer: Bij de wet zijn de bedragen van de scha deloosstelling van de Tweede Kamerleden in 1953 verhoogd van 6000 tot 7500. Het thans ingediende ontwerp wil ook hun pensioenen herzién. Voor de voorlaatste schadeloosstelling ad 6000 (als grondbedrag) gold als basis pensioen een bedrag van 187,50 voor elk jaar Kamerlidmaatschap, tot een maximum van 3500. Weliswaar zijn deze bedragen door aanpassing aan de gestegen kosten van levensonderhoud en door toekenning van een huurtoeslag verhoogd tot onder scheidenlijk 218 en 3938, doch het grondbedrag der schadeloosstelling heeft in die tijd geen wijziging ondergaan. Uit gaande van de nieuwe schadeloosstelling meent de regering, dat een verhoging van het pensioenbedrag tot een afgerond be drag van 240 voor elk jaar Kamerlid maatschap in het huidige stadium billijk is te achten. Verder ware het maximum bedrag te stellen op 4800. Over de regeling van de pensioenen van de weduwen en wezen van tijdens hun lid maatschap van de Tweede Kamer over ledenen kan de regering thans nog geen voorstel doen. Zij wil met een voorziening ten deze wachten totdat een algemene her ziening van de regelingen van de z.g. poli tieke pensioenen aan de orde kan worden gesteld. TONEEL EN DANS Dagelijks, Luxor Theater, 10.30 uur: Mon- tagne's Jeugdvariété met onder meer goochelaar, muzikale clown, poppenkast, acrobatiek en behendigheidswedstrijd voor jongens en meisjes. Dagelijks, Vleeshal, 14 en 15.15 uur: Spe ciale jeugdvoorstellingen in Haarlems Cultureel Centrum van het marionetten theater „Prince Poucet" van Feike Bosch ma met „Feest in wonderland". Dagelijks, Vleeshal, 20.15 uur: Avondvullend programma door het marionettentheater „Prince Poucet" van Feike Boschma. Op het programma staat de satire „De Wunk" naar Anthony Armstrong en spelen naar gegevens van Jaca Hattum en Marcel Temporal. Maandag 19 Juli, Sportpark Heemstede, 20 uur: Gala-openingsvoorstelling door het Circus Strassburger, dat verder vertonin gen geeft op Dinsdag 20 Juli te 20 uur en op Woensdag 21 Juli 14 en 20 uur. Omvang rijk en veelzijdig programma. Woensdag 21 juli, Openluchttheater, 14.30 uur: Jeugdmatinée. Opgevoerd wordt „Sjors en Sjimmie en de tijger". MUZIEK Vrijdag 16 Juli, Concertgebouw, 20 uur: Der de zomerconcert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Marinus Adam. Bram Boelee is solist in het Pianoconcert in E van Chopin. Verder werken van Handel, Mozart en Wagenaar. Zaterdag 17 Juli, Openluchttheater, 20 uur: Tweede zomerconcert door het Noordhol lands Philharmonisch Orkest onder lei ding van Marinus Adam. Werken van Al- bert, Borodini, Ponchielli, Balfe, Brahms, Luigini en Eric Coates. Maandag 19 Juli, Grote Markt, 15.30 uur: Het carillon van de Grote Kerk wordt be speeld door Arie Peters, stadsbeiaardier, die men ook kan beluisteren op Donderdag van 2021 en op Vrijdag van 11.3012.30 uur. Dinsdag 20 Juli, Grote Kerk, 20 uur: Gratis toegankelijke orgelbespeling door Jacob Bijster, die werken van J. S. en W. Fr. Bach, van Max Reger, César Franck, Piet Post en Hendrik Andriessen ten gehore brengt, benevens een eigen Passacaglia (opnieuw bewerkt). Donderdag 22 Juli, Grote Kerk, 15 uur: Piet Post uit Leeuwarden bespeelt het orgel. Werken van Buxtehude, Bach, Fink en verder zijn eigen Partita diverse sopra „De lofzang van Maria". Vrijdag 23 Juli, Concertgebouw, 20 uur: Ma rinus Adam dirigeert het vierde N. Ph. O.- zomerconcert. Programma: Symphonie Fantastique van Berlioz, Pianoconcert voor de linkerhand (met John Pennink) van Ravel en „Printemps" van Debussy. DIVERSEN Zaterdag 17 Juli, H. J. M. V.-gebouw, 20 uur: Jaarfeest van de invalidenvereniging „Ons Belang" met medewerking van de R.K. Rederijkerskamer „Alberdingk Thym". Opgevoerd wordt „Als de klok waar schuwtvan R. en C. H. Feenstra. Zaterdag 17 Juli, Lido Theater, 23.30 uur: Nachtvoorstelling van de film „Malou, het meisje van Montmartre" met in de voor naamste rollen Madeleine Lebeau en Henri Vilbert. Zondag 18 Juli, Lido Theater, 11 uur: Bij zondere voorstelling van de vacantieflim „De zoon van Robin Hood" (in technicolor) met Cornel Wilde en Anita Louise. Zondag 18 Juli, De Leeuwerik, 14 uur: Uit voering door de afdeling Kinderballet van de Heemsteedse Dansschool H. van der Moolen, ingestudeerd dor: Gré Visser Gordon. Pianobegeleiding van G. W. G. Kroese. TENTOONSTELINGEN Huis Van Looy: Eretentoonstelling van werken van de schilder Dirk Harting ter gelegenheid van diens zeventigste verjaar- Op 65-jarige leeftijd is te Antwerpen overleden de Vlaamse letterkundige Antoon Thiry, die in Nederland vooral bekend is geworden door zijn roman „Het schone jaar van Carolus" en de „Begijnhofspro ken", die hij samen met Felix Timmermans schreef. In Vlaanderen maakte hij vooral naam als schrijver van verhalen voor de jeugd. Antoon Thiry was lid van de Maat schappij der Nederlandse Letterkunde. In 1930 richtte hij de uitgeverij „Die Poorte" op. dag. Tot 26 Juli dagelijks geopend van 10—12.30 en van 13.30—17 uur, des Zon dags alleen van 1417 uur. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 1012 en van 1417 uur. Op Zon dagen alleen van 1417 uur. Teylers Museum: Hollandse tekeningen uit de zeventiende eeuw. Het museum is da gelijks geopend van 1117 uur, behalve op Maandag, benevens op de eerste Zondag van elke maand van 1317 uur. Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals in nieuwe formatie, benevens permanente expositie van recente aan winsten uit de Recuperatie. Geopend van 1017 en Zondags van 1317 uur. Schotersingel no. 117 a: Palestina-diaroma's (Bijbelse voorstellingen). Door de week ge opend van 9.3012 en van 1417 uur. Kunsthandel Leffelaar: In de tuinzaal tot en met 31 Augustus zomertentoonstellingen van schilderijen, tekeningen en repro ducties. ADVERTENTIE PRACHT RESTANTEN tegen ONGEKEND LAGE PRIJZEN! Vakkundige behangers beschikbaar Gen. Cronjéstr. 135 Haarlem tel. 11657 Donderdagmiddag omstreeks vijf uur ramde een trailer van de HollandLimburg Express uit Amsterdam op de Rijksweg Zuid nabij de grens tussen de gemeenten Geleen en Sittard een autobus van de „EBAD", welke de verbinding onderhoudt tussen Lindenheuvel, Geleen en Sittard. Beide voertuigen reden in de richting Sit tard. De trailer reed van achteren op de autobus in op het moment, dat deze stopte voor het in- en uitlaten van passagiers. De achterzijde van de bus werd totaal in el kaar gedrukt. De gewonden, zeven in getal, werden naar het ziekenhuis te Sittard over gebracht. In de bijeenkomst van de Tweede Ka mer van heden heeft de heer Thor- b e c k e, bij wijze van motie van orde, voorgesteld, dat de Vergadering zoude besluiten, om heden de beraadslagingen ten twee ure des namiddags te schorsen en op morgen niet te vervolgen, ter zake van het muziekfeest te Rotterdam, 't welk als eenig in zijn soort kan worden aangemerkt, en op 't welk de grootste talenten van het buitenland zich hebben vereenigd, om aan de edelste der fraaije kunsten hunne hulde te bewijzen. De heer Goltstein heeft gewezen op de verschillende en belangrijke werk zaamheden, welke de aandacht der Ver gadering nog gedurende een geruimen tijd zullen vorderen; hij heeft gemeend dat de regtmatige belangstelling der le den in het bedoelde feest niet in twijfel getrokken kan worden, maar dat om daaraan te voldoen, de werkzaamheden der Kamer niet mogen worden vertraagd. De heer Groen „eeft he+ voorstel van den heer Thorbecke ondersteund, en hij heeft hetzelve aangemerkt als een be wijs van belangstelling in zijn voorstel. Bij stemming is het voorstel van den heer Thorbecke, met 27 tegen 24 stem men, afgewezen

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5