„De vrede is onvermijdelijk Vrijheidszin een der sterkste Frans-Nederlandse banden „NVV hoopte alomvattende vakbeweging te worden" PANDA EN DE MEESTER-SCHURK Wereldnieuws Zvitsalettëï Fransen zochten de Hollandse vrijheid reeds in de zeventiende eeuw De radio geeft Woensdag Leerlinge van huishoud school ingesloten CNV-voorzitter Ruppert: „Omdat dit niet lukte via Raad van Vakcentralen, trad het uit Minister Drees onende Aikmaarse feestmaand Toch ió het zo r- DINSDAG 20 JULI 1954 2 Inadequate melkinrichting, toch melk verkocht: 50.boete Examens EEN GESPREK MET MEVROUW PANDIT Zij zou tal van winkeliers opgelicht hebben Slecht weer deed dé kersen springen HOE STOLT BLOED? (Van onze correspondent in Parijs) Wanneer op Woensdag Frankrijks presi dent René Coty op Schiphol uit zijn vlieg tuig zal stappen, is het de tweede maal in deze eeuw, dat een Frans staatshoofd in zijn officiële kwaliteit zijn voet plaatst op Nederlandse bodem. Na het officiële bezoek van president Fallières aan de jonge ko ningin Wilhelmina voor de eerste wereld oorlog, is zo'n Franse staatsreis naar Ne derland niet meer geschied. En het is goed dat de betrekkingen tussen beide landen, die vooral sedert de jongste oorlog op ieder gebied zoveel inniger zijn geworden, in zo'n officiële plechtigheid tot uiting komen. In de Frans-Nederlandse betrekkingen kan men verschillende perioden en stadia onderscheiden. De culturele periode, die zeker al dateert uit de zeventiende eeuw en die na de bevrijding voor het eerst in een cultureel verdrag bevestigd werd. Men zou heel wat grote namen van Franse geleer den en wijsgeren kunnen noemen, die aan Nederlandse universiteiten, in het bijzon der aan de Leidse, verbonden zijn geweest. De beroemdste was wel Descartes, die zijn vermaarde „Discours de la méthode" in Leiden heeft gepubliceerd. Een andere tastbare herinnering van Descartes' ver blijf in ons land is ook het prachtige por tret dat Frans Hals van hem geschilderd heeft. Na Descartes waren mannen als Voltaire, Montesquieu, Diderot, l'abbé Pré- vost, voor kortere of langere tijd gasten van Nederland, waar ze een onderdak ge vonden hadden, omdat in ons land de vrij heid in naam niet alleen hoog vereerd werd, doch ook als levensbeginsel gehul digd werd. Die vrijheid was, naast de hoge vlucht die in Nederland de uitgeverij ge nomen had, de voornaamste oorzaak, dat zo vele wereldberoemde werken van Fran se geleerden en kunstenaars in Nederland werden gepubliceerd. De liefde tot de vrij heid is door de eeuwen heen wel een der sterkste banden geweest, die Frankrijk en Nederland in de geest verenigden. Cultureel ruilverkeer In de negentiende eeuw zijn het figuren geweest als De Nerval, Victor Hugo, Bal zac, Taine, Renan en vele anderen, die Nederland bezochten en in latere tijden werden ze gevolgd door Verlaine, die een alleraardigst boekje over ons land geschre ven heeft, Valéry, Claudel en Du-hamel, die in het bijzonder als groot vriend van Nederland genoemd mag worden. Overigens heeft het culturele ruilverkeer tussen Frankrijk en Nederland zich niet altijd in één richting voltrokken. Hugo de Groot en Huygens, schilders als Jongkind, Van Gogh, Van Dongen, Mondriaan, Van Hasselt, schrijvers als Marsman en Du Perron hebben Frankrijk altijd, naar het bekende woord, als hun tweede vaderland beschouwd en er daarom ook willen leven. Ieder op de eigen wijze, hebben zij vorm gegeven aan die wederzijdse aantrekkings kracht en behoefte tot toenadering, welke door het bezoek van Frankrijks eerste bur ger opnieuw worden bevestigd. Economisch Naast deze culturele banden moeten de economische betrekkingen worden ge noemd, die vooral voor en na de jongste oorlog belangrijk zijn geworden. De laat ste jaren heeft dat economische verkeer ADVERTENTIE MAKE UP? Natuurlijkmaar geef ook Uw Haar een Make Up en laat het onzichtbaar bij kleuren. Modernste methode, jarenlange ervaring. SALON HOFFMANN Middenweg 126 Telef 22202 Haarlem-Noord een zekere inzinking vertoond, tengevolge van Frankrijks binnenlandse moeilijk heden. Niettemin neemt Nederland in de buitenlandse handel van de Franse Unie, na het moederland, nog altijd de tweede plaats in. Op de Nederlandse exportbalans staat Frankrijk op de zesde plaats. Militair Over de militaire verbintenissen tussen beide landen, die in een Europees leger hun vorm moeten vinden, kan men zich op dit moment beter iets voorzichtiger uit drukken. Doch hoe het ook met de E.V.G. uit zal vallen, het ligt in de lijm der na tuurlijke ontwikkeling, dat Frankrijk en Nederland ook op dit gebied steeds dichter naar elkaar zullen groeien. Een groei, die stellig een-s zal worden bekroond door een politiek Europees gezag, waarvan men in de gemeenschap voor Kolen en Staal een eerste begin kan onderscheiden. Voorbestemd Frankrijk en Nederland zijn door hun historisch verleden en hun geografische ligging voorbestemd elkander steeds dich ter te benaderen. De laatste jaren hebben aangetoond, dat die toenadering zich niet zonder horten en stoten voltrekt, ofschoon men die moeilijkheden niet op rekening der Frans-Nederlandse relaties kan schrij ven. Men mag echter de hoop uitspreken, dat het wederzijdse vertrouwen van alle landen in West-Europa door de belang stelling van Frankrijk voor Nederland, die in het bezoek van president Coty tot uiting komt, opnieuw zal worden verhoogd en versterkt. Economische politierechter Voor de derde maal had een melkhande laar uit Badhoevedorp zich voor de Haar lemse economische politierechter te ver antwoorden voor het verkopen van melk, zonder dat hij van het Bedrijfschap voor Zuivel de vereiste erkenning had. Deze was hem geweigerd om-dat het perceel van zijn melkinrichting niet aan de daarvoor te stellen eisen voldeed. Gedaagde had weliswaar reeds een nieuw perceel ge kocht, maar dat werd nog bewoond en zou na ontruiming nog verbouwd moeten wor den. De officier van justitie was van mening dat het nog wel jaren kon duren, eer het aangekochte perceel in gebruik genomen kon worden en vorderde een geldboete van 25 en een voorwaardelijke stillegging van het bedrijf voor één jaar met een proeftijd van twee jaar. De politierechter wilde ge daagde nog een kans geven en veroordeelde hem tot 50 boete. „Maar", zei hij, „als ik u hier weer voor mij zie, dan zal ik ge noodzaakt zijn om tot de stillegging over te gaan". Voor de te Haarlem gehouden hoofdakte examens slaagden de heren: C. Grinwis te Alkmaar en IJ. Koopmans te Haarlem en de dames: W. M. Hansel te Haarlem en C. J. A. M. Schaap te Amsterdam. Voor deel A: geslaagd mej. H. J. W. Wes- selink te Beverwijk (Van Rijkskweekschool Haarlem). Voor deel B: geslaagd de dames: A. A. Aartsen te Amsterdam, E. van Assen te Am sterdam. M. A. Terwijn te Amsterdam en W. Smit te Twisk en de heren: G. Koek te Haar lem (van Rijkskweekschool Haarlem), Ch. A. Meijer te Amsterdam, M. Roselaar te Harderwijk, C. J. Sanderse te Beverwijk, H. Hovius te Haarlem (van Rijkskweek school Haarlem), D. W. H. Nobbe te Amster dam en F. van der Wal te Amsterdam. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek. voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Boekbespreking. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 11.15 Reportage. 11.20 Platen. 11.45 Reportage. 11.50 Platen. 12.00 Reportage. 12.05 Accordeonorkest en solist. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Reportage. 13.25 Tentoonstel lingsagenda. 13.28 Promenade-orkest. 14.10 Platen. 15.15 Voor de kinderen. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Platen. 17.30 Instrumentaal kwintet. 17.50 Regeringsuitzending: Neder land en de Internationale economische sa menwerking. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Tour de France. 18.30 R.V.U.: Avontu ren in Groot Syrië. 19.00 Platen. 19.05 Reportage. 19.15 Enige hoogtepunten van ons parlementaire leven, causerie. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commen taar. 20.15 Metropole orkest, koor en solist. 20.45 Tour de France. 20.55 Meeuwen boven Sorrento, hoorspel. 22.35 Zang en gitaar. 22.45 Van de kiel tot masttop, lezing. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisce nieuws in Espe ranto. 23.20 Orgel. 23.4024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Tot uw dienst? 8.35 Platen. 9.00 Voor de izèekn. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.23 Radio Philharmonisch orkest. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delnigen. 12.33 Gevarieerde muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad 13.20 Banjo-orkest. 13.50 Platen. 15.25 Strijkkwintet. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.30 Orgelconcert. 18.00 Militaire causerie. 18.10 Muizek. uit de 12e tot 16e eeuw. 18.30 Spectrum voro het Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven. 18.45 Gees telijke liederen. 19.00 Nieuws. 19.10 Boek bespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overizcht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Omroeporkest en solist. 21.20 Staatsie- beozek van de Franse President. 21.40 Platen. 21.45 Piano. 22.00 Platen. 22.15 Staatsie- bezoek van de Franse President. 22.45 Pla ten. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Lichte muziek. 13.00 Nieuws en cau serie. 13.15 Platen. 13.30 Voor de soldaten. 14.00 Orkest-concert. 14.50 Koorzang. 15.30 Platen. 16.15 Orkestconcert. 16.55 Piano recital. 17.00 Platen. 17.50 Causerie. 18.00 Pianorecital. 18.20 Zang en piano. 18.30 Pianorecital. 18.50 Zang en piano. 19.00 Nieuws. 19.40 Belgische sterren. 20.00 Hoor spel. 21.00 Orkest-concèrt. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuizek. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Dansmuziek. BBC 22.0022.30 Nieuws. Vrijbuiters Radiodag boek. (Op 224 en 75 m.). Van onze correspondent in Londen) Het is een voorrecht om in het gezelschap te verkeren van mevrouw Pandit, zuster van India's premier en presidente van de Assemblee der UNO. Ztf is op het ogenblik de belangrijkste vrouwelijke politicus ter we reld. Zjj vertoeft voor een officieel bezoek een week te Londen, waarheen zij in het najaar als „Hoge Commissaris" van India zal terugkeren. Hoge Commissarissen zijn de ambassadeurs van de landen van het Britse Gemenebest. Mevrouw Pandit, een kleine charmante vrouw, droeg een lichtblauwe sarong en sandalen. Van haar fijnbesneden aristocra tisch gelaat met het grijze golvende haar in het midden gescheiden straalt een zeldzame rust. Haar donkere ogen zijn ern stig, maar als zij lacht en zij bezit een sterk gevoel voor humor is het alsof de zon het vertrek doorlicht. Men voelt dat zij de draagster is van de universele ge dachte. Engeland heeft veel van India ge leerd, zoals minister Sir David Eccles aan de ter ere van mevrouw Pandit aangerichte perslunch van de Indiase journalisten ver eniging terecht opmerkte. Het kijkt thans meer dan ooit naar India, nu de Britse re gering de kloof tussen Delhi en Washing ton tracht te overbruggen, India kent dat gene, wat meer dan ooit nodig is: de passie van de vrede. Van mevrouw Pandit is het gevleugelde woord: „De vrede ison vermijdelijk!" Een perslunch zonder politieke verkla ring en zonder de gebruikelijke vragen en vaak nietszeggende antwoorden, is iets unieks. Wij hadden allen onze vragen ge reed, maar mevrouw Pandit wilde maar één dingzwijgen! Dat was volgens haar de beste dienst aan de wereld op dit ogenblik, nu zulke delicate besprekingen aan de gang zijn en er wel te veel wordt gepraat. De mensen hebben geen tijd meer om te denken. Woorden dienen zorgvuldig ge bruikt te worden, wil de catastrofe vermeden worden, welke niet door opzet, maar door onnadenkendheid ontketend kan worden. Het meest nodige is het juiste klimaat te kweken, waarin oplossingen pas moge lijk worden. Zij sprak van een „keten van vriendschap en verdraagzaamheid" welke gesmeed dient te worden en waaraan voor alles de pers dient mee te werken. Geduld en kalmte zijn nodig om te trachten het standpunt van anderen te begrijpen. Dege nen, die over vrede spreken, zullen in hun eigen leven deze vrede moeten verwerkelij ken, er naar leven. Mevrouw Pandit had Winston Churchill voor het eerst ontmoet en zijn diep inzicht in de problemen, welker oplossing in zulk een belangrijke mate in zijn handen liggen, had grote indruk op haar gemaakt. Het Britse Gemenebest is een factor, die in de juiste richting werkt voor de ène wereld, welke de wetenschap reeds tot een feit heeft gemaakt en welke ondanks alles eens politieke realiteit zal worden, aldus besloot mevrouw Pandit haar toespraak. Mevrouw Pandit Nehroe. De Groningse recherche heeft een 17- jarigs leerlinge van de huishoudschool al daar gearresteerd en in verzekerde bewa ring gesteld. Het meisje zou tal van Gro ningse winkeliers voor aanzienlijke bedra gen aan goederen opgelicht hebben. Ze gaf zich uit voor het dienstmeisje van dames, die cliënt waren bij de betrokken winkeliers en deed naimens deze bestel lingen. Ook gaf zij wel eens voor een ver koopster te zijn. Zij kwam dan gehaast een winkel binnen en zei dat collega die en die bij wie zij winkeljuffrouw was, direct een artikel nodig had, dat hij niet meer in voorraad had, en of men hem daar even aan wilde helpen. Dit gebeurde prompt, maar later bleek dat nimmer een winkel- jufrouw van de collega artikelen had afge haald. Velen lieten zich imponeren door het be schaafde uiterlijk van het jeugdige, niet onknappe Groningse meisje. Men kende haar signalement volledig, maar steeds vie len er weer slachtoffers onder de winke liers, totdat zij een dezer dagen vrijwel op heterdaad betrapt werd. Zij bekende zich aan oplichterij te hebben schuldig gemaakt en is thans ingesloten in het Huis van Be waring. yy De voorzitter van het C.N.V., de heer M. Ruppert, heeft gisteravond in een radiorede voor de N.C.R.V. commentaar geleverd op het besluit van het N.V.V. om uit de Raad van Vakcentralen te treden. Op het beleid van het C.N.V. zal dit besluit naar hij zeide, géén invloed hebben. „Op het beleid van het N.V.V. zelf kan dat besluit echter wel van invloed zijn. Ik hoop voor het N.V.V. dat die invloed niet al te ongunstig zal zijn. Vandaag hebben wij allerlei mensen horen zeggen: „de so cialistische vakbeweging zal nu haar ware gedaante weer gaan vertonen en dat kan voor de Christelijke vakbeweging alleen maar winst betekenen." Wellicht hebben degenen die zo spreken, gelijk", aldus de heer Ruppert, „maar wij geloven, dat ons ook in deze dingen het belang van heel het volk méér ter harte moet gaan dan de grootte van een organisatie. De Christelijke vakbeweging heeft een verantwoordelijk heid niet alleen met betrekking tot de eigen leden. Zij heeft een taak en een roe ping ten aanzien van heel ons volk en ook ten opzichte van degenen, die in het N.V.V. georganiseerd zijn." De C.N.V.-voorzitter vervolgde: „Zo be schouwd is de beslissing van het N.V.V. fout. De Christelijke vakbeweging zal ech ter ik herhaal het haar evenwicht niet verliezen en in trouw aan de Christe lijke belijdenis haar arbeid in ons volk moeten voortzetten. i Wie de geschiedenis van de socialistische vakbeweging enigszins kent, behoeft zich volgens de spreker over dit besluit niet te verwonderen. „Die geschiedenis immers toont ontwijfelbaar aan, dat het voor het N.V.V. altijd een moeilijke taak is, zijn rust te bewaren, als er onrust is in de po litieke sfeer. Na kennisneming van de uit latingen van P. v. d. A.-zijde van de laat ste tijd moest dan ook rekening gehouden worden met een koerswijziging in N.V.V.- kring." Wat betreft de rede, die de N.V.V.-voor- zitter, de heer H. Oosterhuis Zaterdag voor de V.A.R.A.-microfoon hield, ontkende de heer Ruppert, dat de gereglementeerde samenwerking tussen de drie vakcentralen XL Vandaag viert Alkmaar zijn 700-jarig bestaan en het was minister-president dr. W. Drees, die vanochtend bij een plechtige samenkomst in de Grote Kerk aldaar het feest opende. Hij roemde de wijze, waarop de burgerij van Alkmaar tot tweemaal toe in haar ge schiedenis glansrijk een vuurproef heeft doorstaan: tijdens het beleg door de Spaan se troepen in 1573 en tijdens de jongste bezettingsjaren 1940'45, toen Alkmaar leiding gaf aan het provinciaal verzet. Vooral economisch bezien noemde dr. Drees Alkmaar thans belangrijk. De econo mische ontwikkeling wordt in zeker op zicht door haar bodemgesteldheid en geo grafische ligging bepaald maar Alkmaar heeft de kansen haar door de natuur ge boden niet alleen gebruikt, doch ook uit gebuit. De stad is de grote centrale markt geworden voor een uitgestrekt, op het wa ter veroverd gebied. De minister-president noemde Alkmaar voorts een maatschappelijk en cultureel middelpunt van de kop van Noordholland. Dat steunt op een oude traditie, die terug gaat tot de tijd, toen omstreeks 1500 de Latijnse school tot ver in het land bekend heid verkreeg. Moge het voorbeeld van Alkmaars bur gers en burgeressen in het verre zowel als in het jongste verleden u een richtsnoer zijn bij uw arbeid tot het verzekeren van een gelukkige toekomst van uw stad", zo besloot de premier zijn toespraak. De slechte weersomstandigheden van de laatste dagen hebben de kersenoogst een ontijdig einde bezorgd. Waren de kersen tot vorige week ondanks de vele regens nog enigszins bruikbaar, de onafgebroken regen- en windvlagen van dit weekeinde hebben de oogst practisch verwoest. De fa brieken blijken voor gesprongen kersen geen belangstelling te hebben. Men is er dan ook toe overgegaan de ladders te strij ken en de kersen aan de spreeuwen te ge ven. Over.het algemeen is het prijsverloop voor telers en pachters niet ongunstig ge weest. De niet ongunstige prijzen zijn voor namelijk een gevolg van de belangrijke aankopen der fabrieken. Op de markten werd de prijs nogal eens nadelig beïnvloed door de import van kersen uit België. Het wegvallen van deze laatste week betekent voor velen een schadepost. 8. De luchtballon, die neef Mario had gekocht, viel bij kapitein Paverits zeer in de smaak; de oude heer wilde er dadelijk mee de hoogte in. „Dat kan, oompje", zei neef Mario, liefjes grijnzend, „gaat u maar vast in de mand zitten, dan zal ik de ballon op het gas aansluiten". Panda volgde deze voorbereidingen voor een bal lonvaart met een zekere ongerustheid; vooral toen bleek, dat de oude ballon zo lek als een zeef was. Sissend ontsnapte het gas door dozijnen gaatjes uit het lekke omhulsel en weldra hing er een doordrin gende gaslucht in het gebouw. „Wat duurt dat allemaal lang", pruttelde kapitein Pa verits, raakt die ballon dan nooit vol?!" „Geduld, oompje", zei neef Mario, „er zit ten een paar lekjes in, die we eerst moeten opsporen". „Als dat maar niet te lang duurt", bromde kapitein Paverits, „ik wil de lucht in!" „Dat zult u zeker, oompje", zei neef Mario met een duivelse grijns. „U zult huizenhoog de lucht in gaan. Hier is een doosje lucifers; als u ze aanstrijkt, vindt u de lekken dadelijk!" Hij wierp zijn oom een doosje lucifers toe en maak te, dat hij weq kwam. „Hééé! Wacht!! STOP!!!", riep Panda, toen kapitein Pave rits de gevaarlijke aanwijzingen van zijn neef wilde opvolgen. haar ontstaan dankt aan het in de oorlog gezamenlijk doorstane leed. „Wij vertrou wen, dat Öosterhuis bij nadere overweging zal willen toestemmen, dat hij zich in elk geval op dit punt heeft vergist. Het Neder landse volk heeft inderdaad veel leed door staan, maar van een tezamen met het N.V. V. doorstaan leed is geen sprake. De Chris telijke vakbeweging heeft in het uur van nood, op 25 Juli 1941, toen zij onder com missariaat van Woudenberg werd geplaatst, niets ervaren van solidariteit. Het vol strekte tegendeel is het geval. Wij zullen op deze dag niet gaan spreken over de rol, die verschillende toenmalige bestuurders van de socialistische vakbeweging ten aan zien van de Christelijke vakbeweging heb ben gespeeld. Wij laten dat thans rusten, maar wij moeten uitdrukkelijk bezwaar maken tegen de suggestie, dat gezamenlijk doorstaan leed tot de gereglementeerde samenwerking, zou hebben geleid. Neen, de leiding van de Christelijke vakbeweging heeft na de bevrijding veel weerstand in eigen kring moeten overwinnen om, gelet op de opgedane ervaringen, tot een ge reglementeerde samenwerking met het N.V.V. te komen." Wat het N.V.V. betreft, staat volgens de spreker vast, dat men deze vorm van ge reglementeerde samenwerking van meetaf heeft gezien als een phase op de weg naar één, zich „algemeen" noemende, socialis tische vakbeweging." Met een artikel in het orgaan van het N.V.V. meende de heer Ruppert vervolgens de hoop van het N.V.V. aan te kunnen tonen, dat de gereglementeerde samenwer king zou leiden tot een socialistische een heidsvakbeweging. „Alle doorbraak-pogin- gen en alle adviezen van leidslieden op verschillend terrein ten spijt, is de meer derheid van de Nederlandse arbeiders niet bereid de Christelijke grondslag van de vakorganisatie in te ruilen voor, ja waar voor? Voor een eenheidswaan, die de waar- heidsvraag ter zijde stelt. De Nederlandse loon- en salaristrekkenden kennen het so cialisme van vóór de oorlog, van tijdens de oorlog en van na de oorlog en juist omdat zij dat kennen, blijven zij in meerderheid trouw aan wat men eens noemt de confes sionele vakbeweging. De verwachtingen van het N.V.V. zijn niet in vervulling ge gaan. Dat is de achtergrond van het N.V.V.- besluit," aldus de heer Ruppert. Hedenavond K.A.B. De heer J. A. Middelhuis, voorzitter van de K.A.B. zal morgenavond om tien minu ten voor half acht voor de K.R.O.-micro foon een verklaring afleggen met betrek king tot de houding van de K.A.B. in ver band met het besluit van het N.V.V. om zich terug te trekken uit de samenwerking in de Raad van Vakcentralen en van de bij het N.V.V. aangesloten organisaties niet verder mede te werken in de Bedrijfs- unies. Geen vervanging van het paspoort voor vreemdelingen De minister van Justitie, mr. L. A. Don ker, heeft geantwoord op de schriftelijke vraag van het Tweede Kamerlid de heer Goedhart over de mogelijkheid van ver vanging van het paspoort dat bezoekende vreemdelingen thans moeten tonen, door andere legitimatiepapieren. In zijn antwoord zegt de minister, dat hij daartoe niet bereid is, omdat: 1) Andere legitimatiepapieren als regel niet zodanig zijn ingericht, dat zij ruimte bieden voor aantekeningen betreffende het tijdstip van grensoverschrijdingen en der gelijke, die noodzakelijk zijn voor toezicht op de hier te lande verblijvende vreemde lingen ter bescherming van de openbare orde en veiligheid. 2) Legitimatiebewijzen in het algemeen, in tegenstelling met paspoorten, worden verstrekt ongeacht de antecedenten van de aanvragers en aldus met betrekking tot de handhaving van de openbare orde en vei ligheid mindere waarborgen bieden dan paspoorten. 3) Bij eventuele uitwijzing van de hou der van een legitimatiebewijs terugzen ding naar het land van herkomst moeilijk heden kan opleveren. Afgezien van deze bezwaren, is de minis ter met zijn ambtgenoot van Buitenlandse Zaken van mening, dat ter verdere libe ralisatie van het reizigersverkeer veeleer gestreefd moet worden naar een uniform geredigeerd paspoort van lange geldig heidsduur, dat tegen een lage prijs ver krijgbaar wordt gesteld. In overeenstemming hiermede is onlangs de geldigheidsduur van het Nederlands paspoort tot vijf jaar verhoogd en zijn de rijksleges er van verlaagd tot 2.50. c Dionne-vüfling. Marie Dionne, een van de beroemde Dionne-vijfling heeft het klooster verlaten. Zij heeft haar wens non te worden om gezondheidsredenen opgegeven. Na de 19de verjaardag van de vijfling maakte zij bekend dat zij non wilde worden. De orde die Marie koos is een van de strikste. Om beurten bidden de nonnen dag en nacht voor Canadese soldaten die in de bedde we reldoorlogen gesneuveld zijn. Alleen na de maaltijden mogen zij praten en be zoekers zijn van de zusters gescheiden door zwaar traliewerk. Toen Mairie be sloot de sluier aan te nemen, deed zij afstand van haar aandeel in het for tuin van een millioen dollar dat zij en haar zusters bezaten. Watertekort. Blanken in de Indoohihese havenstad Haipong betalen een gulden vijftig voor veertien liter drinkwater. De belangrijkste installatie voor de drinkwatervoorziening van Haiphong is door de Vietminih opgeblazen en de an dere bronnen raken uitgeput. Koelies dragen water de stad binnen. Ameri kaanse technici voeren zuiveringSma- cthines aan om water drinkbaar te ma ken. Haiphong is omringd door water, natte rijstvelden en de zee, maar dit is troebel, besmet of zout. Stervende taal. De snelle industrialisatie van het baiskisch gebied in Noord-West- Spanje bedreigt het voortbestaan van de Baskisch e taal, het „Euskara", dat de oudiste taal van Europa zou zijn. Van de ongeveer anderhalf millioen Spaan se Basken spreken een vijfhonderddui zend de oude Baskisohe taal, die enige verwantschap met Fins en Hongaars vertoont, maar waarvan de eigenlijke herkomst een mysterie is gebleven. Des kundigen schatten, dat deze taal het niet langer dan zeventig a tachtig jaar meer zal uithouden, omdat aanpassing ervan aan de behoefte van het moder ne leven moeilijk is. De Grote. Te Frankfort is een muurgedeel te van het paleis van Karei de Grote ontdekt. Ondeelbaar. In tegenwoordigheid van bondspresident Heuss en bondskanse lier Adenauer is Zondag te West-Ber- lijn de socialist Paul Löbe, die ten tijde van de republiek van Weimar voorzitter van de Rijksdag was, geko zen tot voorzitter van het „Curatorium van het ondeelbare Duitsland". In deze organisatie zijn alle West-Duitse groe pen vertegenwoordigd, die ijveren voor een hereniging van het land. Comet III. Maandag heeft de Comet III, een nieuw reusachtig Engels passagiers vliegtuig met straalaandrijving, een proefvlucht gemaakt. Het toestel werd gevlogen door John Cunningham, de eerste invlieger van de vliegtuigfabriek De Havilland. De Comet III kan 58 tot 76 passagiers vervoeren en heeft vier gasturbines. De kruissnelheid bedraagt 800 km. per uur. Het toestel zou de af stand New YorkLonden in minder dan acht uur kunnen afleggen met slechts één tussenlanding. Het prototype van de Comet III maakte zijn eerste vlucht, terwijl nog steeds niet bekend is, wat de oorzaak is geweest van on gelukken met Comets van het type I, die in het begin van het jaar in de Mid dellandse Zee zijn neergestort. Vreedzaam. Meer dan 800 atoomspecialis ten uit 28 landen houden te Oxford de grootste internationale conferentie ter wereld over het vreedzame gebruik van atoomenergie. Het congres, dat vijf da gen zal duren, is georganiseerd door het Britse departement voor atoom energie. Van de ruim 300 lezingen, die bij het Congres zijn ingediend, zullen 70 worden voorgelezen, die handelen over de nieuwste methoden in het in dustrieel en medisch gebruik van radio isotopen. Ook het Nederlandse kanker instituut is vertegenwoordigd. Garantie. Japan zal niet toestaan, dat op Japans territorium atoombommen wor den opgeslagen noch dat er bases voor atoombommen worden aangelegd noch dat er atoommateriaal wordt vervoerd, zo heeft de Japanse minister van Bui tenlandse Zaken, Okasaki, verklaard. Volgens de Japanse pers heeft het Ame rikaanse opperbevel een garantie in deze zin gegeven. Het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten heeft bekend gemaakt, dat het commando bommenwerpers is overgeplaatst van Japan naar het eiland Goeam. Ook de eenheden atoombom menwerpers zijn thans op Goeam gesta- tionneerd. Deze maatregel zou genomen zijn met het oog op het Japans verzet tegen de aanwezigheid van Amerikaan se atoombommenwerpers in Japan. ADVERTENTIE Tegen PERIODIEKE PIJNEN; Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten Vs WANNEER WE een wondje hebben, treedt daardoor bloed naar buiten, dat echter begint te stollen, zodra dit met beschadigd weefsel in aanraking komt. Hierdoor wordt de wond geleidelijk afge sloten en de bloeding houdt tenslotte op. Slechts weinigen die zich in de vinger heb ben gesneden beseffen dat zij getuigèn zijn geweest van een bijzonder in genieus en doelmatig proces. Nu heeft de bloedstolling een erg ingewikkeld verloop in verschillende fasen, zodat we ons uitsluitend tot de hoofd zaken moeten bepalen. Die zijn overigens interessant genoeg, want bloed dat 2 tot 12 minu ten buiten het lichaam is, verandert van een vloeibare toestand in een geleiachtige massa, die bij microscopisch onderzoek blijkt te bestaan uit een héél fijn draden- net. Dit net van draden is opgebouwd uit sponsachtig dooreengeweven vezels. Het mysterieuze hiervan is, dat deze vezels oorspronkelijk niet in het bloed aanwezig waren, maar werden opgebouwd door de in het bloed voorkomende stoffen. Dit ragfijne netwerk van draden bindt alle bestanddelen van het bloed samen, op een soortgelijke wijze als een verzadigde spons het water en alles wat daarin is opgelost, of zwevende is, bijeen houdt. Deze toestand is echter niet bestendig, want reeds na korte tijd gaan de fibrine- draden krimpen. Zij trekken zich dus sa men, en op precies dezelfde wijze als bij de spons zou gebeuren wanneer we haar samenknijpen, wordt door het krimpen der fibrinedraden het vocht dus de bloed wel uit de geleiachtige stollingsmassa geknepen. Door dit uitknijpen van het vocht ontstaat een droog stolsel, dat wij in de wandeling een korstje of een roofje noemen. Het gevolg van de werkzaamheid van het bloed is in ieder geval dat het wondje door een droge en volkomen afsluitende stol lingsmassa tegen de buiten wereld is beschermd. Daar door kunnen geen infecties meer optreden. Bovendien kan geen bloed meer uit het lichaam vloeien, zodat het weefsel gelegenheid krijgt zich te herstellen. Er zijn hierover nog wel wat onver klaarde wonderlijkheden te vermelden, doch liever vragen wij ons thans af hoe het komt dat bloed stolt wanneer het bui ten het lichaam treedt. Wordt de stolling veroorzaak door afkoeling, door aanraking met de buitenlucht, of doordat het bloed niet meer in beweging is? Het blijkt dat geen dezer factoren een rol speelt en dat de stolling veel wonder baarlijker is dan de meesten zich voorstel len. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2