Agenda voor Haarlem Een Eeuw Geleden Zie Boven Eerste overtreders nieuwe Wet Autovervoer Goederen gevonnist Oog van prof. Minnaert zag meer dan telescoop-camera Watersnood in Midden-Europa is over het hoogtepunt heen Let op het merk! „Europa-week" in Arnhem Samenzweerders tegen Hitier geëerd '"Hoe is het ontstaan Zand vervoerd boven laadvermogen; stijging bouwkosten mogelijk geacht 3 Tegenstellingen in de Verenigde Staten Index der kleinhandels prijzen in België wordt herzien Italiaanse operazangers treden in Haarlem op Engelse waarschuwing aan Saoedie-Arabië President Heuss erkent recht van verzet tegen nazi-regiem Geredde kreeg de smaak I van vliegen te pakken Dit woord: HOLDERDEBOLDER J Meany verwerpt vreed zaam samenleven met Rusland Tentoonstelling van Franse wetenschappelijke litteratuur Prof, ir. G. H. de Vries Broekman overleden Letterkundige prijzen der stad Gent Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 20 Julij 1853 ECONOMISCHE POLITIERECHTER DINSDAG 20 JULI 1954 De eerste overtreder die terecht stond had 7940 kilogram zand vervoerd, terwijl zijn vergunning 5000 kilogram als laadver mogen vermeldde. „Kan het u schelen dat er te veel zand op uw wagen ligt?" vroeg de politierechter mr. J. A. Bletz. Gedaagde antwoordde ontkennend en was van me ning dat zijn auto een dergelijke last mak kelijk kon hebben, zodat het in de vergun ning vermelde laadvermogen dus aan de lage kant zou zijn. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, zei in zijn uitvoerig requisi toir onder meer, dat de verkeersveiligheid door het transport van grote hoeveelheden ineens in gevaar werd gebracht en refe reerde aan een recent ongeluk in Bloemen- daal, waarbij een kind het leven liet. Bo vendien zou naar zijn mening de hinder van het stuiven van het zand verminderen door nauwlettend toezien op de uitvoering der voorschriften. „Aanvankelijk hebben wij het door de vingers gezien", zei mr. Wiarda, „toen zijn wij overgegaan tot boe ten. De vrachtrijders verdienen met het vervoer boven de toegestane hoeveelheid vijftig gulden onrechtmatig. Ik zal in het vervolg niet aarzelen om auto's in beslag te laten nemen, zo nodig alle auto's". Hij vorderde een geldboete van 25. en een week hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. Hierna nam de raadsman van verdachte, mr. A. D. P. V. van Löben Seis, het woord voor een rustig en scherp geformuleerd pleidooi. Hij stelde dat in de dagvaarding vermeld werd dat in de auto's de vereiste vergunning niet aanwezig was, maar deze was wèl aanwezig. „Het gaat dan ook om heel iets anders", zei hij, „namelijk om het vervoer boven de in de vergunning ge noemde hoeveelheid als laadvermogen. Er is geen sprake van overbelasting van de auto's. De vergunning is benedeh de capa citeit van de vrachtwagens". Mr. Van Lö ben Seis achtte de overtreding dan ook niet strafbaar. „Er staat nergens in de wet", zeide hij „dat er voor de vervoerde goederen een vergunning moet zijn, wèl voor de auto's. En het laadvermogen is heel iets anders dan de lading". De door de officier van justitie onrechtmatig ge noemde verdienste was naar de mening van mr. Van Löben Seis niet aanwezig, „het is de normale verdienste en een extra ver dienste blijft er zeker niet over, als men met minder dan het vermogen moet gaan rijden", zei hij. Gedaagdes raadsman vroeg zich vervolgens af of er een lacune in de wet was, maar beantwoordde deze vraag ontkennend en wees op de mogelijkheid dat de vergunning om speciale redenen door de Rijksverkeersinspectie ingetrokken kon worden. Deze mogelijkheid achtte hij beter dan er een strafzaak van te maken. „Dit is niet zozeer een strafbaar feit, als wel een overtreding van een ordenings voorschrift", stelde mr. van Löben Seis. Hij achtte het bewijs van het ten laste ge- ADVERTENTIE DINSDAG 20 JULI Grote Kerk: Orgelbespeling 8 uur. Zui derkapel, Zuiderstraat: Bijzondere zendings avond. 8 uur. Sportpark Heemstede: Circus Strassburger, 8 uur. Vleeshal: Marionetten theater van Feike Boschma, 8.15 uur. Mi nerva: „The beggars Opera", 14 jaar. 8.15 uur. Frans Hals: „De schat van de gouden Condor", 14jaar, 8 uur. Palace: „Het oer woud roept", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Weekend in Parijs", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Quo Vadis", 14 jaar, 8 uur. Roxy: „De verboden vrucht", 18 jaar, 8 uur. City: „De duivel van Diablo", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Ontvoerd uit de harem", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 21 JULI Openluchttheater Bloemendaal: „Sjors en Sjimmie en de tijger", 2.30 uur. Sportpark Heemstede: Circus Strassburger, 2 en 8 uur. Vleeshal: Marionettentheater van Feike Boschma, 2, 3.15 en 8.15 uur. Minerva: „Las sie komt thuis", alle leeft., 2.30 uur. „The beggar's Opera", 14 jaar, 8.15 uur. Frans Hals: „De schat van de gouden Condor", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Bongo de beer", alle leeft., 10.30 uur. „Het oerwoud roept", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Man- tagne's jeugdvariété, 10.30 uur. „Weekend in Parijs", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Quo Vadis", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Roxy: „IJsco-toeristen", alle leeft., 2.30 uur. „De verboden vrucht", 18 jaar, 8 uur. City: „De slimme streken van Donald Duck", alle leeft., 10.30 uur. „De duivel van Diablo", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Ontvoerd uit de harem", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. legde niet geleverd en het ten laste gelegde zelf niet begaan en bepleitte vrijspraak. In zijn repliek stelde mr. Wiarda dat de strekking van de wet duidelijk was, name lijk dat er niet te veel vervoerd zou wor den. „Gedaagde had voor 2940 kilogram geen vergunning en dat is strafbaar", aldus de officier van justitie. De politierechter, mr. J. A. Bletz, achtte de feiten bewezen en legde de nadruk op het subsidiair ten laste gelegde, het transport van 2940 kilo gram boven de toegestane 5000 en veroor deelde gedaagde tot 25.boete. Ook in de overige elf gevallen werden dezelfde vonnissen gewezen. Mr. van Löben Seis heeft de zandrijders geadviseerd zich tot de Rijksverkeersin spectie te Amsterdam te wenden en om een voorlopige vergunning te verzoeken. Het is nog niet bekend of van de gewezen vonnissen in cassatie gegaan zal worden, zodat ook het hoogste rechtscollege zich over deze kwestie zal moeten beraden. Arnhem is dit jaar gekozen voor een Europa-week (30 Augustus tot 4 Septem ber), onder meer vanwege zijn gastvrije naam, zijn prachtige ligging, zijn herinne ringen aan de oorlog en als stad van snelle wederopbouw. Het presidium zal berusten bij prof. mr. L. G. A. Schlichting, hoog leraar te Nijmegen en president van de Nederlandse Raad der Europese Beweging, die als voorzitter fungeert, en bij mr. J. Meynen, directeur der A.K.U. en lid van de Nederlandse Raad der Europese Bewe ging, jhr. mr. M. van der Goes van Naters, lid Tweede Kamer, mr. dr. W. Verkade, lid van het hoofdbestuur van de Beweging van Europese Federalisten en lid van het Co mité Central van de Union Européenne des Fédéralistes (U.E.F.) en Th. Booy, voorzit ter van de Nederlandse Jongeren Raad der Europese Beweging. Van het werkcomité is mr. M. W. Dirksen voorzitter. Van de uitgenodigde autoriteiten hebben prof. dr. H. Brugmans, rector van het Europa-col- lege te Brugge, en Léon Daum, Frans in dustrieel en lid van de Hoge Autoriteit der Kolen- en Staalgemeenschap, reeds toege zegd te zullen spreken. Aan elk der natio nale ledenorganisaties van de U.E.F. uit vijftien landen, aangesloten bij de Raad van Europa, is voorts verzocht om een delegatie van tien personen te zenden. Er is een algemeen en een jeugdgedeelte voor wat het programma gedurende die dagen betreft, naast de inleidingen der diverse sprekers, die uiteraard het belang rijkste element der samenkomst vormen. De Europese gasten zullen officieel ont vangen worden ten stadhuize, terwijl er voor de buitenlandse gasten tevens excur sies naar Amsterdam en door Gelderland worden georganiseerd. Ook zal er een „bal des nations" zijn en het ontreden van de band der Second Scotch Guards. De Na tionale jongerenconferentie heeft als the ma: „de geestelijke basis van Europa"? Het jongerenforum zal worden georganiseerd door de Politieke Jongeren Contact Raad. Uit een enquête onder jongeren van 23 jaar over enkele vragen inzake de Europese eenwording, wil men richtlijnen verkrijgen voor de te voeren propaganda in de toe komst. Naar prof. Schlichting tijdens een bijeen komst gisteren zei, gaat het hier niet om een stunt, maar om een duurzaam streven de verbroedering warm te houden. In deze geest worden de manifestaties een week iang gehouden. ÜNESCO-PRIJS VOOR KAREI, APPEL De schilder Karei Appel heeft "oor zijn werk, dat deel uitmaakt van de officiële Nederlandse inzending op de 27ste Biënna le te Venetië, een door de UNESCO be schikbaar gestelde prijs gekreger Ter ere van de slachtoffers van de mis lukte aanslag op Hitler's leven op 20 Juli 1944 geeft de West-Berlijnse P.T.T. bo venstaande twintig pfennig zegel uit. Op de herdenkingszegel staat afgebeeld het beeldhouwwerk van professor Scheibe, dat in de tuin van het voormalige Duitse ministerie van Oorlog in Berlijn staat op de plaats waar de leider van de bomaan slag Graf von Staufenberg en de anderen, die aan de aanslag deelnamen door een S.S. vuurpeloton werden geëxecuteerd. WENEN (AFP/SAPA) De overstro mingen in Hongarije beginnen af te nemen. Op tenminste vijf plaatsen zijn de Donau- dijken bezweken. Geheel Noord-Hongarije werd Zondagavond geteisterd door zware stormen. De toestand is het ernstigst bij Albertfala, ten Zuiden van Boedapest, waar in de dijken een gat van een kilome ter lengte is geslagen. Hongaarse en Rus sische militairen zijn hier bezig met het aanleggen van een nooddijk. Radio-Boeda- Basisjaar 1935 100 (Van onze correspondent in Brussel) Het voorstel van de commissie, die zich in België.heeft beziggehouden met de stu die van de hervorming van de index der kleinhandelsprijzen, is klaar gekomen. De nieuwe index zal 65 producten, waaronder 35 levensmiddelen, 25 duurzame verbruiks- goederen en 5 „diensten" bevatten. Voor het eerst worden „diensten" in de bereke ning van de index betrokken. Het zijn de prijzen van een tramrit, autobusrit, een treinkaartje, een bioscoopje en van de krant. Een aantal producten, als erwten, azijn, reuzel, lucifers, wordt geschrapt en ver vangen door tropische producten, gerookt vlees, condensmelk, sigaretten, dames kousen, magere huishoudkolen, enz. Evenals bij de oude index, zal ook het nieuwe indexcijfer gebaseerd worden op de prijzen die in 3800 winkels (in 62 ge meenten) opgetekend werden. De com missie heeft rekening gehouden met de stijgende verkoop van verpakte levens middelen en met het groter belang van de diensten, die thans 30 procent zouden vormen van de uitgaven van een arbeiders- of ambtenaren-gezin, tegen 15 procent vóór de oorl<^. De basis 1936-1938 100 wordt vervangen door de basis 1935 100. Naast de index der kleinhandelsprijzen zal een werkelijke index der levensduurte worden berekend. Hiervoor zal een groots opgezet onderzoek in arbeiders- en ambte naren-gezinnen worden ingesteld. In Bel gië is het verloop der kleinhandelsprijzen zeer belangrijk, daar volgens de, collec tieve arbeidsovereenkomsten de lonen met 2,5 tot 5 procent stijgen of dalen, naar ge lang de index der kleinhandelsprijzen met 5 tot 10 punten schommelt. De index noteert op het ogenblik 424 punten. Zou hij tot 430 stijgen, dan moet in de metaalindustrie, de kolenmijnen en de textiel een globale loonsverhoging van 2 a 3 milliard francs worden betaald. De Italiaanse vocalisten Beatrice Prezio- sa (coloratuursopraan), Maria Teresa Man- dalari (mezzo-alt), Luigi Rumbo (lyrische tenor) en Mario Bolaffio (bariton) van de grote theaters van Rome, Napels en Paler mo, brengen op 27 Juli een programma van bel Canto ten gehore in de gemeentelijke Concertzaal te Haarlem. LONDEN (Reuter) De Engelse mi nister van Buitenlandse Zaken, Eden, heeft tegenover de ambassadeur van Saoedi- Arabië te Londen uiting gegeven aan zijn ernstige ongerustheid over het besluit van Saoedi-Arabië om de Argentijnse reder Onassis voorrechten voor het vervoer van de in Saoedi-Arabië gewonnen olie te ver lenen. De Engelse regering heeft de hoop uit gesproken, dat Saoedi-Arabië zich ernstig zal beraden alvorens een gedragslijn te volgen, die dit land naar haar mening on getwijfeld moeilijkheden met andere, be vriende moffendheden zal bezorgen. Naar de Engelse regering Maandag in het Lagerhuis deed bekendmaken, verstaat zij zich over deze kwestie met de regerin gen van de Verenigde Staten en andere landen en rhet handelsbelangen. Deze re geringen en belangen hebben even ernstige bezwaren tegen de overeenkomst van Saoedi-Arabië met Onassis als de Engelse regering. Een functionaris der Engelse re gering verklaarde in het Lagerhuis, dat de overeenkomst ongetwijfeld een geval van vlagdiscriminatie vormt, daar zij beoogt de kopers van olie te noodzaken gebruik te maken van onder een bepaalde Vlag varen de tankschepen. pest zond Maandag een oproep van de re gering uit, waarin alle arbeiders bij wegen- en bruggenbouw en bij de spoorwegen en het wegvervoer, die met vacantie zijn, wordt verzocht zich te melden voor te werkstelling bij de nooddiensten. Radio- Boedapest meldde Maandagavond, dat het water te Boedapest begint te zakken De Oboeda-scheepswerven stonden voor de helft onder water. In het Noord-Westen van Hongarije zakte het water ongeveer een centimeter per uur. In Tsjecho-Slowakije blijft het water zakken, doch het gevaar :3 nog niet geheel geweken, aangezien er water onder de dij ken doorsijpelt. Militairen en burgers wer ken zonder ophouden aan versteviging van de Donaudijken bij Bratislava. In West-Duitsland hebben zich nieuwe overstromingen voorgedaan bij Lauenburg ten Zuid-Oosten van Hamburg nabij de grens van Oost-Duitsland. Overstromings water van de Elbe, dat van Oost-Duitsland naar West-Duitsland vloeit, overstroomde weiden en scheepswerven in de buitenwij ken van Lauenburg. In Zweden is in sommige gebieden van de Zuidelijke provincie Scania de gehele hooi-oogst verloren gegaan door overstro mingen als gevolg van zware regens. Zuid-Afrif.a In de Kaapprovincie is het noodweer liet afgelopen weekeinde toegenomen. Strie mende regens en stormen verwoestten vele woningen. Honderden kleurlingen zijn dak loos. Op vele plaatsen staan de huizen me ters diep in het water. Het Rode Kruis heeft een oproep gedaan om voedsel, kle ren en dekens voor de slachtoffers ter be schikking te stellen. Het water staat drie meter hoog in de straten van het Amerikaanse stadje Rich- wood in West-Virginia, doordat de rivier de Cherry buiten haar oevers is getreden als gevolg van een hevige regenval. De schade wordt op een millioen dollar ge schat. Hittegolf In het grootste deel der Verenigde Sta ten heerst nog steeds een hittegolf, die on geveer twee weken geleden begon. In het Oosten van het land stijgen de temperatu ren nog. De minister van Landbouw E. Benson heeft bekend gemaakt, dat er in delen van Wyoming, Colorado, New Mexico en Texas een vrij ernstige droogte heerst. Volgens een weersvoorspelling voor de ko mende dertig dagen zullen de temperatu ren in de droogtegebieden hoger dan nor maal blijven en zal er minder regen vallen dan gewoonlijk in deze tijd van het jaar. klaarde!) was de schep per van die krabbel. (Een reproductie gaat hierbij). U moet weten dat het waarnemen van een zonsverduistering voor een sterrenkundige die ongedwongen belevenis mist, die een leek op zo'n moment ondergaat. De astronoom heeft het op het critieke moment veel te druk met het be dienen van zijn instru menten, En het is werk dat het uiterste vergt: het gaat om seconden! Maar tydens zyn waarneming op Gotland had professor Minnaert zeventig seconden „vrij"; toen, terwijl zijn camera automatisch werkte, kon hij even kijken als een gewone toeschouwer. En n die zeventig seconden reeft hij aan weerszij- len van de zon een lan- ie uitloper van de coro- ra gezien.... die niet op de foto's staat. BERLIJN (Reuter) President Heuss van West-Duitsland heeft Maandag op een bijeenkomst in de West-Berlijnse vrije universiteit ter herdenking van de mis lukte aanslag op Hitler in Juli 1944 ver klaard, dat vanaf de dag, dat Hitler in 1933 aan de macht kwam en het onrecht en de wreedheid begon, het recht, en misschien zelfs de plicht, bestond van verzet tegen het nazi-regiem. Voor zijn gehoor,waaronder zich familie leden van de terechtgestelde samenzweer ders, leden van de regering en van het parlement bevonden, haalde Heuss het ge deelte aan uit Hitler's „Mein Kampf", waarin wordt gezegd: „Als een Volk met behulp van regeringsmacht naar de onder gang wordt geleid, is het niet slechts het recht, doch zelfs de plicht van elk lid van dit volk, om in verzet te komen. Mensen rechten gaan boven de rechten van het staatsgezag." Heuss zei openlijk de Duitse erkenning van het historische recht van de samen zweerders om te handelen als zij deden, te willen erkennen. De mannen van de 20e Juli 1944 hebben met hun bloed de be smeurde eer van Duitsland schoongewas sen. Hun nalatenschap is nog van kracht, doch de verplichtingen, die voor ons daar uit voortvloeien, zijn nog niet geheel ver vuld, aldus de president. Heden zullen West-Duitse nationale lei ders gedenkdiensten bijwonen en kransen leggen op twee plaatsen, waar de meeste samenzweerders terechtgesteld werden: het binnenplein van het voormalige mini sterie van Oorlog en in de gevangenis van Ploetzensee. SALZBURG (Reuter). Een Ameri- kaanse vlieger, die vorige week Oosten- j rijkse boeren van hun boerderijen haal- de, heeft op een van zijn vluchten een gezicht onder zijn passagiers gezien, dat hem bekend voorkwam. Toen hij later I eens navraag deed, bleek, dat de eerste j helicoptervlucht een boer zo goed was bevallen, dat hij zich nog driemaal had i laten redden. Hij was steeds terugge- j gaan naar het overstroomde land, waar- j bij hij tot aan zijn middel door het water moest waden. WENEN (ANP). Volgens voorlopige cijfers zijn door de overstromingen al- leen al in Neder- en Opper-Oostenrijk j 25.000 personen dakloos geworden, 28.000 huizen en 100.000 ha overstroomd, '.000 huizen ontruimd, 200 huizen en j 200 bruggen verwoest, 20 spoorlijnen verbroken en 200 bedrijven, waaronder stikstof fabrieken, stopgezet. Russische onderzoekingen in de Noordelijke IJszee Sovjet geleerden op drijvende ijseilan- den in de Noordelijke IJszee hebben nieu we ontdekkingen in het gebied van de Noordpool gedaan. De geleerden hebben tot taak, na te gaan hoe de scheepvaart in het hoge Noorden kan worden uitgebreid. Volgens een verslag in de „Pravda" heb ben de geleerden vastgesteld, dat op de bodem van het Noordelijk deel van de Noordelijke IJszee een bergrug werd ont dekt, die de geleerden de onderzeese Lo- monisofbergrug hebben genoemd. Het ge bergte strekt zich uit van het gebied van de Noordpool tot aan Groenland en het eiland Ellesmere, ten Westen van Groen land.Het Noord'poolijs dat in een gesloten cirkel ronddrijft, is in vijf jaar tijds bijna geheel vernieuwd. Elk jaar smelt de bo venlaag van het ijs, aldus het rapport. Natuurlijk is dit een klanknabootsend woord met invoeging van de lettergreep d e, die men ook vindt in kriebelde- krabbel, slingerdeslang, rommeldebom- mel. Wie het woord gebruikt wil er mee uitdrukken dat iets met geraas, hals over kop, in aller ijl en in luidruchtige verwarring geschiedt. Als in zoveel rij mende zegswijzen is slechts één deel zinvol. Dat is in dit geval het deel bolder. Wij kennen het ook in bolder wagen: een boerenkar zonder veren, die zich ratelend en krakend voortbeweegt. Dit woord bolder is verwant met bul deren, dat weer familie is van balken. Het eerste deel is een enigszins toeval lige rijmklank, hoewel misschien het werkwoord hollen wel invloed heeft uit geoefend. Het Engels kent: helter-skel ter, het Frans: pêle-mêle. NEW YORK (AFP) De voorzitter van het Amerikaanse vakverbond A.F.L., George Meany, heeft op het jaarlijks con gres der vakorganisatie een beroep op de Amerikaanse regering gedaan om een po litiek van vreedzaam samenleven met de Sovjet-Unie te verwerpen, zolang de Rus sen niet „de landen en de volkeren, waar van zij zich door middel van aggressie heb ben meester gemaakt, hun vrijheid hebben hergeven." „De politiek van vergelding op grote schaal, die de Amerikaanse regering dit voorjaar heeft aangekondigd, is in rook opgegaan. Wij hopen, dat zij niet zal wor den vervangen door een politiek van sus sing op grote schaal", aldus Meany. De burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly, heeft bij de opening van een tentoonstelling in de Rijksverzeke ringsbank te Amsterdam medegedeeld, dat de Koningin bij besluit van 14 Juli me vrouw Guilhou uit Den Haag benoemd heeft tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Als echtgenote van prof. E. Guil hou, die cultureel adviseur is bij de Franse ambassade in Den Haag, heeft mevrouw Guilhou veel gedaan voor de Franse cul tuur in ons land. De tentoonstelling, die geopend werd, omvat talrijke moderne Franse weten schappelijke boeken op medisch en natuur wetenschappelijk gebied. Zij zijn op ini tiatief van het „Comité 1954 tot het orga niseren van een tentoonstelling" op ge noemd gebied bijeengebracht. Dit comité, waarvan dr. J. H. Kremer uit Amsterdam voorzitter is, heeft zich tot taak gesteld ter gelegenheid van het komende bezoek van de president van Frankrijk en mevrouw Coty aan de Koningin der Nederlanden een tentoonstelling van het moderne Franse wetenschappelijke boek te órganis'eren. Daarbij heeft het comité de medewerking verkregen van prof. E. Guilhou, van het mathematisch centrum te Amsterdam, van het bestuur der Rijksverzekeringsbank en van de boekhandel Scheltema en Holkëma te Amsterdam. Tot 24 Juli kunnen professoren, leraren, studenten, medici, apothekers, chemici, natuurphilosophen en alle belangstellenden dezer beide faculteiten aan de universitei ten, vrij kennis nemen van wat de laatste jaren in Frankrijk is bereikt. Te Arnhem is op 88-jarige leeftijd over leden prof. ir. G. H. de Vries Broekman, oud-hoogleraar aan de Technische Hoge school te Delft en ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Gedurende zesen dertig jaar diende prof. ir. De Vries Broek man het technisch hoger onderwijs. In April 1901 werd hij benoemd als hoogleraar aan de toenmalige Polytechnische Schooi. In Maart 1936, toen hij zeventig jaar was, legde hij het ambt van hoogleraar neer. Tot tweemaal toe is hij in Kroatië geweest voor het traceren van een bergspoorweg. Vóór zijn hoogleraarschap is hij gedurende enkele jaren (van 1897 tot 1901) directeur van gemeentewerken te Leiden geweest. Verschillende publicaties heeft prof. ir. De Vries Broekman het licht doen zien. De crematie is Woensdagmiddag 21 Juli te Driehuis-Westerveld na aankomst van trein 13.30 uur. De letterkundige prijs van de stad Gent, dit jaar bestemd voor dichtwerken, is ex aequo toegekend aan Herman Thiery (pseu doniem: Johan Daisne) voor „Het kruis aan de balk" en Paul Rogghé voor „De grote vaart". Een aanmoedigingsprijs werd toegekend aan Hubert Ascoop (pseudo niem: Frank Meyland) voor zijn bundel „Aendagtig". ADVERTENTIE VOOR MODERNE COIFFURES NAAR MOLENDIJK'S DAMES KAPSALONS Santpoorterplein 1 Tel. 19706 Haarlem Buslijn 3-4 LONDEN, 19 July. De graaf van Harrington heeft gisterenaond in het Huis der lords aangekondigd, dat hij aanst. donderdag aan de ministers de vraag zal rigten: of het waar is, dat de britsche gezant te Weenen gemagtigd is om aan het Oostenrijkse Kabinet te ver klaren, dat aan de poolsche onderdanen van den Keizer van Rusland niet ver gund zal worden, aan de krijgsbedrijven der geallieerde mogendheden tegen Rus land deel te nemen? Voor 't overige hebben de zittingen der Parlements-hui- zen gisteren niets belangrijks opgeleverd. V r» Avi r%4- /J /-» li on r? f~l n TA i i J 1 7 4- Een met de hand ge maakte professorale pot loodkrabbel heeft mij deze week duidelijk ge maakt dat het gebruik van verfijnde instru menten voor sterren kundig waarnemings- werk tot op zekere hoogte toch maar be trekkelijke waarde heeft. Professor Minnaert, di recteur van de sterren wacht te Utrecht, terug gekeerd van zijn succes volle expeditie naar het eiland Gotland (vrijwel de enige plek in Scandi navië waar tijdens de zon-eclips van 30 Juni de hemel eventjes op- Hij heeft mij voorge- :ekend hoe het beeld op ie gevoelige plaat is ge komen - onderste schets - en hoe hij het met het blotte oog heeft ge zien - bovenste schets. Het licht van die twee uitloperswas n.l. te zwak om door te drin gen tot de film, maar het oog, dat veel gevoe liger en beter instelbaar is voor verschillende lichtschakeringen, regi streerde het verschijnsel wèl! En wat is het nu? Waarom vertoont het zich in twee „vleugel"- achtige gedaanten en zonsopkomst waarne men? Vragen, waarop ook professor Minnaert het antwoord niet weet. „Je kunt dat zo zonder spe ciale waarnemingsin strumenten niet zeggen", zei hij. „De ecliptica staat nu eenmaal niet als een streep-lijntje aan de hemel, zoals in een sterrengids"voegde hij er lachend aan toe. „Voorlopig duid ik het maar aan als: twee uit lopers van de corona". En dan te bedenken dat één van de program mapunten van de andere Nederlandse expeditie - niet in alle richtingen? Lag de hartlijn van dit lichtschijnsel in het ecliptica-vlak (samen vallend dus met de weg van de zon langs de he mel) of in het verlengde van de zonne-evenaar? Kan het iets te maken hebben met die grote, schyfvormige wolk van kosmische stof rondom de zon, die oorzaak is van het „zodiakale licht" dat wij soms in voor- en najaar kort na zons ondergang of kort voor die der amateurs - juist het fotograferen van binnen- en buitencorona was; zij wilden met ca mera's van verschillen de lichtgevoeligheid na gaan, tot hoever buiten de zon die zonnecorona wel waarneembaar was. Maar het nuttige aan vullende werk dat zij wilden doen werd on mogelijk gemaakt door dat tergende grijze wol kendek, dat die dag bo ven Figeholm hing! G. v. W. Voor de Haarlemse economische politierechter stonden Maandagmorgen elf vracht rijders terecht, tegen wie proces-verbaal was opgemaakt wegens overtreding van artikel 4 van de dit jaar in werking getreden Wet Autovervoer Goederen. Dit artikel schrijft voor dat iedere vrachtrijder de sinds Februari vereiste vergunning moet kunnen tonen. Op deze vergunning staat onder meer aangegeven het laadvermogen van de betrokken vrachtauto. De vrachtrijders die allen zand transporteerden ten behoeve van de woningbouw, waren wel in het bezit van deze yergunning, maar de door hen vervoerde hoeveelheid zand overschreed het op de vergunning aangegeven laadvermogen. De zitting werd door talrijke geïnteresseerden bijgewoond, aangezien de uitspraak onder meer van belang is voor de woningbouw. Indien het vervoer van de normale lading zand ongeveer 6 tot 7000 kilogram welke hoeveelheid aE gemiddeld 2 tot 3000 kilogram boven de in de vergunning opgegeven laadcapaciteit ligt, zou dit een prijsverschil gaan betekenen van f 1,75 per kubieke meter, zodat architecten en aannemers in hun begrotingen in het vervolg terdege rekening zouden moeten gaan houden met deze prijsstijging. Kapitein chirurg Jack Davis van het Amerikaanse leger (voorste rij in het midden) en zes dienstplichtigen uit zijn medische eenheid, die met een vrachtwagen dicht bij de Tsjechische grens op 4 Juli verdwaalden en door de Tsjechen gevangen werden genomen, wandelen hier naar de grens met West-Duitsland, nadat zij door de Tsjechische autoriteiten in vrijheid zijn gesteld. De zeven manhen werden aan de Duitse zijde van de grens opgevangen door een Amerikaanse liaison officier (in licht uniform) en een Duitse grenspolitieman (voorste rij, rechts).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5